ijk stelt armond eer teleur 'Oma heeft plannetjes, die ik nog niet vertel' 'Ik was politiek dakloos geworden' Leiden Regio ondelvaart herleeft in Lisse Beloning voor tip over moord op bokje utokraker fgerekend L e i d s c h e n d a m Directie Springplank tóch aan het werk lphense gewond bij botsing 'rdorp Bij een kop-staartbotsing maandagochtend op de jvinciale weg N446 is een 44 jarige Alphense gewond geraakt, vrouw reed op de provinciale weg toen zij bij de oprit van de [45 (Roelofarendsveen-Leiden) moest stoppen voor kruisend ci rkeer. Een 31-jarige Goudse had dit te laat in de gaten en bots- met haar personenauto achter op de wagen van de Alphense. IC [Alphense is met nekletsel overgebracht naar het Rijnlandzie- J inhuis in Leiderdorp. ei- - jrting gemeentefonds verdubbeld :et rmond reageert hevig teleurgesteld op de korting op gemeentefonds die het rijk het dorp in 1998 oplegt, tele maanden geleden ging de' gemeente nog uit van I ton korting. Uit een schrijven van het ministerie kt nu dat de korting eens zo hoog uitvalt, namelijk e ton op een totaal van 4,5 miljoen gulden. jjjj wond- is een flinke tegenvaller. 99j worden gestraft voor het c tel eid", moppert sector- j fd middelen C. Neefjes. „Wij jen van het rijk nauwelijks r huizen bouwen. Daarom :n we ook nog eens minder jlgens Neefjes speelt ook VJ feit 'Warmond een sociaal ina gemeente is', een rol bij vaststellen van de hoogte de korting. „Gemiddeld ne- in Nederland de lage inko- het einde van de maand nt de Ringvaart het decor een festijn dat sinds lange in Lisse niet meer op de lementenkalender voor- m. Op zaterdag 30 augustus dt een gondelvaart gehou- waaraan veertig tot vijftig joi n meedoen. J et deze gondelvaart is een liefde in Lisse terug, het- is te danken aan de Hard- rerijvereniging Lisse en om- ;n. Die heeft het spektakel ptfiet programma gezet tijdens B nering van haar 125-jarige aan. Volgens de harddrave- ensen Rene Stembert en Tibboel ziet het er goed uit :het aantal deelnemers. embert vertelt dat de Hard- marieta kroft mens met twaalf procent af. In Warmond is dat met 24 pro cent." Hoe het extra gat wordt ge dekt, is nog niet bekend. B en W van Warmond buigen zich eind augustus over de begroting voor volgend jaar. De tegenvallende korting was in elk geval de aan leiding voor Warmond om de vanavond geplande commissie vergadering over het nieuwe so ciaal cultureel centrum uit te stellen. Ambtenaren willen de beheers- en stichtingskosten opnieuw bestuderen. ariein tveld draverijvereniging de benodig de vlaggen en bloemen beschik baar stelt. Dat scheelt de deel nemers aardig wat in de kosten. „Bovendien is het in de eerste plaats een gezelligheidsevene ment. Het is geen wedstrijd en dus zijn er ook geen prijzen te winnen, maar het is natuurlijk wel de bedoeling dat iedere deelnemer zijn of haar boot zo fraai mogelijk optuigt". Aan de gondel vaart doet een fiks aantal boten in alle soorten, maten en uitvoeringen mee. Maar ook zijn er platbodems die de muziekbands vervoeren en twee stuks voor het afsteken van het vuurwerk En rederij Triton stelt twee rondvaartbo ten voor de organisatie beschik baar. Kinderboerderij Wassenaar staat op achterste benen wassenaar herman joustra Zullen we de term 'beestachtig' vanaf nu maar niet meer ge bruiken om het gedrag van mensen te beschrijven? En zul len we in plaats daarvan voort aan maar de term 'mensachtig' reserveren voor ongehoord wreed gedrag van onze soort genoten? Want hoe moet je het anders noemen, het dood knuppelen van een weerloos jong bokje, Tommy, amper zes maanden oud, met een ge wicht van nog geen vijftien ki lo? Walter Donders weet het niet. Nu een paar dagen na de ze sadistische daad, is de be heerder van de kinderboerderij in Wassenaar nog niet goed in staat zijn gevoelens onder woorden te brengen. Behalve dan zijn wraakgevoelens. „Als ze de dader pakken, wil ik de eerste zijn die hem onder han den neemt." Hij weet natuurlijk ook wel dat dat niet mag en niet kan, maar begrijpelijk is het wel. „Want weet jij wat er door je heen gaat als je dat beestje dood in de stal ziet liggen? Met een paar lange stokken er naast? Nee! dat weet jij niet. Dat is niet te beschrijven. Ik ben een vent, maar ik heb vre selijk staan huilen. Flink hoor, zo'n klein beestje doodknuppe len. Goh, wat flink. Je wordt echt even gek als je zoiets ziet." Hij niet alleen, alle vrijwilli gers ook, zegt hij. En bijna alle dieren. Hij geeft ongewild een kleine demonstratie. Hij loopt op de kleine Mary af, een hang buikzwijntje van dik twee jaar oud. Maar die begint te brullen en te schreeuwen als Walter nadert. En holt weg. „Helemaal van slag af. Loopt voor ieder een weg. En een paar weken geleden kon elk kind nog ge woon op haar rug zitten. Vond ze best." Ook de geiten en de bokjes schuifelen weg. Op één klein beestje na. „Ja, dat diertje is met de fles groot gebracht. Die is gelukkig niet bang. Maar de rest....Vooral als het donker is. Als je dan komt aanlopen, schieten ze gewoon de stal door. Dan moet je uitkijken dat je niet onder de voet wordt ge lopen. En ze waren toch zo tam! Als je ze riep, kwamen ze allemaal aanlopen. Van groot tot klein." Hij vloekt even binnens monds. Mompelt dat dieren zo gevoelig zijn. En dat wat dat betreft alle wezentjes van de Wassenaarse kinderboerderij de laatste tijd hun portie wel hebben gehad. Want niet al leen roste een onbekende het bokje Tommy een paar dagen geleden de dood in, een paar weken terug verdween het geitje Cindy plotseling. „Nooit meer teruggevonden. Gestolen, denk ik." Pamfletten Daarom zijn ook door heel Wassenaar pamfletten opge hangen, net als in de kinder boerderij. Belangrijkste mede deling daarop: een trouwe be zoeker looft vijfhonderd gulden uit voor degene die de tip geeft, die leidt naar de aanhouding van de dader. Of het nu de da der van de diefstal of van de moord is. Bovendien is de kin derboerderij een inzamelings actie begonnen met de naam 'Nood-Alarm', voor de aan schaf van een alarmsysteem. „Want we worden hier langza merhand gek: mijn vrouw, mijn zoon en ik. Die hekken die om het terrein staan, daar kan men blijkbaar overheen klimmen. We waken hier om de beurt 's nachts. En overdag zijn we hier natuurlijk ook om de dieren te verzorgen. Zwaar, maar het moet maar even. Je moet je toch niet voorstellen dat zoiets nog een keer ge beurt? Maar ja, inmiddels we ten we waartoe sommige men sen in staat zijn." Nog even voor alle duidelijk heid: dat noemen we dus voortaan 'mensachtig'. Want dieren rammen niet voor him lol een hulpeloos, levend we zen de hersens in. 'Nood-Alarm' Wie de Wassenaarse dieren bescherming financieel wil steunen bij de aanschaf van een beveiligingssysteem, kan zijn giften kwijt op giro nummer 548973, ten name van Dierenbescherming, af deling Wassenaar, onder vermelding van 'Nood- Alarm'. Wie iets denkt te weten over het doodknup pelen van Tommy of de diefstal van Cindy kan bel len naar de kinderboerderij: 070-5117772. iassenheim edigt nood lagverblijven nieuwe kinderdagver- lijf in Sassenheim, dat chfan het sociaal-cultureel itrum in Het Bolwerk ekoppeld wordt, gaat in et bollendorp aan 24 kin- sei Eren extra plaats bieden. i,i let de realisering van dit 01 veede dagverblijf komt en einde aan de lange ryi rachtlijst in het bollen- spn Dip. B en W van Sassen eim zijn bereid een kre- iet van bijna zes-en-een- alve ton beschikbaar te tellen voor het dagver- ijf. De Bolderberg Groep eeft ook kinderdagver- lijven in Voorhout (48 laatsen) en Warmond (24 laatsen). Het noodlokaal Warmond wordt ver ingen door een gebouw, at net als in Sassenheim ok bij een nieuw cultu- ?el centrum komt. Het ieuwe kinderdagverblijf i Sassenheim moet vol- tn! end jaar worden opgele efd. Veel ellende, maar ook veel plezier in Pension Bakker politie Rijn en Braassem i gisterochtend een 50-jari- Rotterdammer ingerekend erdenking van autoinbraak, politie kreeg een tip dat de 1 zich verdacht op zou hou- bij geparkeerde auto's op Merelstraat in Leiderdorp. iA 'erzoek wees uit dat er in auto was ingebroken. Daar- was een autoradio ont- tid. De man is voor nader erzoek ingesloten in het po- bureau. oegstgeest marcel smeets Ze kan binnensmonds vloeken en tieren als een kazerne vol dronken mannen als ze spreekt over advocaten, dokters, make laars en andere praatjesmakers. Ook voor politici van welk be stuursniveau dan ook heeft ze geen goed woord over. Oegst- geestenaar Margreet Bakker-De Boer sluit op 1 oktober, na 25 jaar hard en liefdadig werken, haar 'pension'. Noodgedwon gen en op advies van haar heel meester. „Maar ik ben een boe rendochter. Die zijn ijzersterk." Een groot huis en een dito hart hebben haar in de hospi- tarol gedrukt. Het harde, maar lucratieve werk in hun confec- tie-atelier maakte het haar en haar man zaliger mogelijk ruim te wonen en gul te geven. Ze kochten de villa aan de Gevers straat om er een zomerpension te beginnen. Maar wat enkele decennia geleden begon als een oord voor gegoede vakantiegan gers, is stil maar gestaag uitge groeid tot een sociaal toe vluchtsoord, dat in hoogtijda gen een heel peloton bewoners onderdak bood. Niet de weelde, zoals destijds, maar de armoede drijft mensen nu naar pension Balcker. „Maar het zijn nog steeds gasten", zegt Balcker. De drem pel is laag voor mensen met een malheur. „Ik doe open en zeg: kom binnen. Alleen als er geen kamers vrij zijn moet ik met pijn in 't hart 'nee' verkopen." God heeft vreemde kostgangers en van ieder soort heeft ze er wel een paar in huis gehad. Over de verhalen en de perso nen wil ze later geen letter le zen. „Sommigen zijn nog in le ven en hebben al genoeg ellen de meegemaakt", verklaart de hospita haar terughoudend heid. Met het einde van het pen sion in zicht zijn er nog maar twee kostgangers. „Iedereen heeft een goed heenkomen ge vonden, alleen die twee niet", verzekert Bakker. Voor de twee achterblijvers malen de ambte lijke molens en wordt er gemor reld aan de sluizen van de soci ale verzekeringen. „Ik wil ze zelf meenemen naar mijn nieuwe huis, maar dat mag weer niet van de gemeente." Voor Bakker is het het refrein van een be stuurlijk liedje dat ze nu al vijf entwintigjaar moet aanhoren. Wat haar bezielt om zich over de probleemgevallen van de wereld te ontfermen? „Ik ben antiek. Ik help iedereen. Vroe ger had je nog geen sociale dienst. Het was: 'wat gij niet wilt dat u geschiedt en doet zulks aan een ander niet'. In deze moderne tijd is er geen lief of loof meer aan." Toch kleuren de Fritsen, Kezen en Klazen die de wel- vaartstrein hebben gemist haar leven wel degelijk. „Het zijn net kinderen. Ik heb een geweldige invloed op ze gehad. Ik heb jon gens gehad die verslaafd waren aan drugs. Dan zeiden die: 'ik ben zoooo stoooooned'. Nou, op het laatst niet meer. Of er zat er eentje in de tuin te kniezen. Die had ik dan binnen een half uur weer opgemonterd," zegt ze tevreden over haar 'therapie'. „Ik ben hun moeder. Een kloek voor die mannen." Voor vrouwen stond de deur maar op een kiertje. „Ik heb wel eens een man hier gehad die vier kamers tegelijk wilde huren. Voor da mes. Maar voor je het weet heb je een bordeel. Nu ben ikzelf niet vies van een handeltje, maar je hebt hier snel een naam." Niet, dat het werk er minder om was. Koken, boodschappen en - met een helpend handje van een werkster - de boel aan kant houden: ze doet het alle maal zelf. Voor haar mannen. „Het is altijd veel werk geweest, maar dat hield mij op de been." Lichamelijke kortsluiting is er Pension Bakker stopt ermee. Maar Margreet Bakker-De Boer gaat door. „Ik hoef geen rust, want dat roest. Oma heeft andere plannetjes." foto dick hogewöning echter de reden van dat de dok ter haai- heeft moeten smeken het voortaan rustiger aan te doen. „Het alsmaar harde wer ken heeft me uiteindelijk ge nekt. Ik ben nog wel actief van binnen, maar het gaat niet meer", vertelt ze met spijt. „Laatst heb ik weer iemand ge had die hier alsnog wilde ko men wonen. Maar het gaat echt niet meer." Toen had ze wel door de grond willen zakken. De finale van pension Bakker stemt de hospita een beetje triest. Het kolossale huis gaat over in vreemde handen en als kankergezwellen staan bergen verhuisdozen van de nieuwe ei genaren in de vertrekken. Bij de afwikkeling van zaken stuit ze op malafide 'hoge heren'. „Als chef hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071 -5356436 KERKWIJK Zwembad De Does is weer open voor het publiek. Het bad werd eind mei gesloten na brand. Om aandacht te trekken voor de heropening van het bad staat aanstaande vrijdag tot en met zondag een speciaal openingsweekeinde gepland. Na de offi ciële openingsplechtigheid op vrijdagmiddag is er onder meer een disco en zijn er diverse demonstraties van verenigingen, brandweer en reddingsbrigade. Op zondag is de toegang tot het zwembad voor een dag extra goedkoop: tien gulden per familie. BUITENLIJST Shirley en Kevin van de Rijnzichtweg in Oegstgeest moeten voetballen in plaats van skeeleren. Dat is de conclusie van een briefwisseling tussen de twee kinderen en burgemeester S. Scheenstra. De kinderen hadden de gemeente gevraagd om een skeelerbaan. „We hebben niets dichtbij ons." De burgervader vindt echter dat de kinderen maar genoegen moeten nemen met het ge plande voetbalveldje in het park dat aan de Flora-kant van Buiten- lust wordt aangelegd. „Ik hoop dat jullie dat ook goed vinden." Overigens staat ook het speelplaatsje bij de Celebesstraat op de rol om te worden vernieuwd. Op het terrein komen twee klimrekken en een glijbaan. HAASWUK/MORSEBEL Burgers en gemeente moeten meer begrip hebben voor de ganzen in de omgeving van het Mien Ruyspark. Dat schrijft Oegstgeestenaar S. Meesters in een open brief aan bur gemeester en wethouders van Oegstgeest. De gemeente roept al geruime tijd op de ganzen niet te voederen vanwege klachten over overlast. Meesters is het daar niet mee eens. „Laten wij mensen niet het alleenrecht opeisen in de weinige plekken spontane natuur die Oegstgeest sieren." De overlast die het verkeer van oversteken de ganzen zou hebben, is volgens Meesters al minder geworden. „Een aantal keer gebruikten ze reeds de voetgangersoversteek plaatsen!" ADEGEEST/HOFLAND Het seizoen is ook voor gymnastiekvereni ging Slank en Kwiek weer begonnen. De vereniging, die lesgeeft in gymzaal Noord-Hofland, sporthal De Vliethorst en in gymzaal Ade- geest, pakt uit met een breed cursuspakket: jazzdans, turnen, kleu- tergymnastiek en conditietraining. Nieuw zijn de lessen peuter- gymnastiek. Inlichtingen: tel. 5763750. LEIDSCHENVEEN De nieuwbouwwijkLeidschenveen krijgt wellicht een stadsboerderij. Het gaat om een boerderij met een educatieve functie. Het is de bedoeling dat de kinderen van de wijk de dieren die er rondlopen kunnen bekijken en vertroetelen. De boerderij zou gerund moeten worden door vrijwilligers. Of het mogelijk is om in de wijk een stadsboerderij te vestigen wordt binnenkort on derzocht. Cathrien Honnef verlaat PvdA kleren zitten", zegt Honnef ach teraf. „Er treedt een proces op, een proces van vervreemding. Het afgelopen jaar is dat steeds sterker geworden. Ik kon me in veel dingen niet meer goed vin den. We hebben sinds de vorige zomer eigenlijk nooit meer op een normale manier met elkaar gepraat. Ik wilde destijds een discussie aangaan. Maar ik heb er geen reactie op gekregen." Ze doet haar best om haar oude politieke kleurgenoten niet af te vallen. „Ik heb niet te gen de PvdA gekozen, maar voor Groenlinks." En: „Het gaat best goed met de PvdA, dus laten we de dingen niet overdrijven." Het neemt niet weg dat ze zich ontheemd voelde. „Politiek dakloos, ja, dat was ik in zekere zin wel geworden. Ik voelde me niet meer thuis bij die groep mensen. Dat wijst ergens op." De ommezwaai naar Groen links is wat Honnef betreft dan ook niet zozeer een politieke zet geweest. „Politiek kan ik er so wieso goed mee uit de voeten", zegt Honnef, die zichzelf om schrijft als 'een linkse PvdA'er'. „Maar afgezien daarvan vind ik Groenlinks vooral een club aar dige mensen. Het is toch vrijwil ligerswerk, je steekt er veel tijd in. Dan moet het wel leuk blij ven, in een groep mensen waar mee het leuk samenwerken is. Ik hoop weer bij een enthou siaste club te komen. Want eer lijk gezegd is het bij de PvdA ar moe troef." leiderdorp maarten keulemans Rond verkiezingstijd PvdA-fol- ders rondbrengen doet ze niet meer. Groenlinksfolders wel. Tenminste, als ze dat van haar verlangen.Ach, af en toe hoort het er een beetje bij", zegt Ca thrien Honnef. Sinds enkele dagen prijkt de naam van de oudgediende PvdA'er op de groslijst van Groenlinks. „Het kwam voor mij ook een beetje als een don derslag bij heldere hemel", zegt ze. „Het was geen moment bij me opgekomen. Maar uiteinde lijk is het heel eenvoudig ge gaan. GroenLinks heeft me ge vraagd. En ik heb ja gezegd." Het vertrek van Honnef bij de PvdA - 'ik heb een hele tijd meegedraaid, waarschijnlijk meer dan twintig jaar' - bete kent een nieuwe tegenslag voor de Leiderdorpse sociaal-demo craten. Vorig jaar zomer stapte de PvdA noodgedwongen uit het college. Wethouder Piet Bouman ruimde het veld en het was Honnef die de opvolging blokkeerde: ze wilde haar plaats op de ranglijst niet afstaan om Victor Molkenboer doorgang te verlenen. Honnef kwam op non-actief te staan en Olaf Mc- Daniel besloot zijn functies als PvdA-bestuurder en burgerlid van de commissie sport, welzijn en personeelszaken op te zeg gen. „De stroom in de partij is uitgevallen", stelde McDaniel bij die gelegenheid vast. „Zo'n aanvaring gaat je uit eindelijk toch niet in de kouwe het om geld gaat, zijn alle men sen oplichters", bezweert Bak ker. „Het was een afwisselend le ven met een tekort aan tijd. 's Nachts in bed denk ik wel eens aan de tijd na 1 oktober. Ik hoef geen rust, want dat roest. Oma heeft andere plannetjes. Ieder een wil het weten, maar dat ver tel ik nu nog niet." oegstgeest maarten keulemans De directie van openbare basis school De Springplank in Oegstgeest is gisteren gewoon aan het werk gegaan. Vlak voor de schoolvakantie lieten direc teur F. Faassen en adjunct-di recteur S. de Spaey de ouders van de leerlingen weten dat ze hun directietaken per 26 juni hadden neergelegd. Aanleiding voor de brief was volgens bronnen in de mede zeggenschapsraad een ruzie met het schoolbestuur, de ge meente, over de nieuwe werktij denregeling. De Springplank zou al direct bij het begin van het schooljaar met de nieuwe regeling aan de slag willen. De gemeente wil de nieuwe regels echter pas september volgend jaar laten ingaan. Een lezing, die wethouder G. Kempen van onderwijszaken achteraf ontkent. „Er is nooit sprake geweest van een be stuurlijk conflict. Er was sprake van een misverstand. Het is in de communicatie naar bepaal de scholen niet helemaal goed gegaan. Eigenlijk is een beetje onduidelijk waar het precies om ging" Directeur Faassen wil niet dieper op de zaak ingaan. Al laat hij wel doorschemeren dat de kou wat hem betreft nog niet helemaal uit de lucht is. „We zijn nog in overleg met het be stuur." Walter Donders met de weinige diertjes van beurde. de kinderboerderij die nog wel toenadering zoeken. De rest is nog te veel geschrokken van het ge- foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13