eidsch Dagblad kkoord over Amerikaanse begroting Het extraatje van Slankie. 3 n de rij bij Gamma voor coopjes met schroeilueht enkefë Intbreken toekomstvisie maakt ïrsoneel Commodore gereserveerd Overvallen slager: 'Het was spektakel, het was Miami Vice' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ISDAG 29 JULI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Binnenland Buitenland Autopyromaan kon de dood van zijn vader niet verkroppen Berechting ex-dictator Pol Pot op Amerikaanse televisie Cultuur en Kunst Oorlogsvondst in Haagse schouwburg Sport Blessure Luc Nilis doet veel stof opwaaien .DEN DORITH LIGTVOET jen van zeker vijftig meter, iskras geparkeerde auto's en kchttijden van twee tot drie ir. Koopjesjagers hebben er erkelijk alles voor over om •t vijftig procent korting hun ikelwagen vol te laden bij rtP:| Gamma-vestiging aan de menschansweg. De doe lt-zelfwinkel houdt sinds za- dag leegverkoop, omdat de rraad rook- en waterscha- heeft opgelopen door de [Aland bij buurbedrijf Hout- wlrfkeukens. Dhjl.We hebben in twee dagen p al een paar duizend klan- kkeih gehad. De meeste elektri- e apparatuur was binnen half uur uitverkochtver bedrijfsleider M. van Etten. de winkel verraadt een lich- schroeilucht de reden van leegverkoop. Maar de ?este artikelen zijn nauwe- ls door rook en water aange- it. Vaak is alleen de verpak- lijk) Jtg een beetje beschadigd. De belangstelling is groot dat de klanten maar mondjes maat worden doorgelaten. Be veiligingsmensen maken zich breed voor de deur. Pas als er twintig klanten vertrekken, worden twintig nieuwe kopers binnengelaten. „Het is druk en warm binnen. We willen voor komen dat er nare toestanden ontstaan, dat klanten de arti kelen van eikaars karretje af halen", verklaart Van Etten. De rij mensen voor de deur ondergaat het wachten gela ten. „Je moet er wat voor over hebben om zoveel korting te krijgen", is de reactie. Een Valkenburgs echtpaar vult een aanhanger met kunst stof schrootjes. Het winkelwa gentje bezwijkt bijna onder de last van zojuist gekochte spul letjes. „Ik heb vandaag hon derden guldens bespaard, daar had ik wel drie uur wachten voor over", zegt de mannelijke helft van het echtpaar. Het stel stond om negen uur 's och tends voor de deur en kwam om kwart over twee 's mid dags naar buiten. In de winkel zijn de schap pen met kleinere artikelen nog redelijk gevuld. Blikken verf. lampen en kleinere badkamer artikelen zijn nog wel verkrijg baar. Maar de schappen met gereedschap, dure elektrische apparaten en tuinartikelen ogen maagdelijk leeg. Er han gen nog wel showmodellen, maar die zijn niet te koop. Dat het zo druk zou worden als de afgelopen dagen had de bedrijfsleider niet verwacht. „Maar ik moet zeggen dat we met een dergelijke leegver koop geen enkele ervaring hadden. Het is ons wel eens overkomen dat een Neder landse vestiging totaal af brandde. Maar niet eerder hebben we meegemaakt dat een winkelvoorraad alleen rook- en waterschade opliep en dus nog kon worden ver kocht." De uitverkoop duurt nog twee weken. Zo nodig wordt de verkoop nog twee weken verlengd. In twee dagen tijd een paar duizend klanten. Dat betekent dus de hele tijd lange rijen voor de Gamma. FOTO LOEK ZUYDERDUIN HET WOORD IS AAN Jerome k. Jerome Van luieren genietje pas echt als je eigenlijk van alles zou moeten doen. 127-190 12720° 13720° 50% 60% 30% 30% 30% 40% VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie igelijk in 2002 miljardentekort weggewerkt maanden van moeizame onderhandelingen en hevi- bartijpolitieke botsingen hebben president Clinton en Republikeinse meerderheid in het Amerikaanse Con- l gisteren een akkoord bereikt over de begroting voor tomende vijf jaar. 28. F INGTON HANS DEBRUUN schot te zien, terwijl de Ameri kanen toch de grootste belas- tingverlaging in dertig jaar krij- kARIjens de plannen wordt het gen. RT (otingstekort weggewerkt en Zowel Clinton en minister A 2002 mogelijk een over- van financiën Robert Rubin, als de leiders van de Republikeinse oppositie, senator Trent Lott en voorzitter Newt Gingrich van het Huis van Afgevaardigden, waren gisteravond juichend over het akkoord. Voor beide kampen betekent het dat één van de meest heikele proble men uit het Amerikaanse poli tieke bestel van de laatste jaren is opgelost. Beide partijen hebben moe ten inleveren. Clinton heeft moeten toestaan dat de belas ting op vermogenswinsten (vooral uit aandelen) wordt ver laagd, terwijl de Republikeinen moesten slikken dat er meer geld komt voor de gezondheids zorg. Gezinnen met kinderen krijgen, ongeacht hun inkomen, een belastingverlaging van 500 dollar per kind. De totstandkoming van het akkoord - dat waarschijnlijk nog deze week door het Congres zal worden goedgekeurd - is in niet geringe mate geholpen door de gunstige economische ontwik keling in de VS. Er is een econo mische groei van ruim drie pro cent, de inflatie is minimaal en de werkloosheid lager dan in dertig jaar het geval is geweest. Mede daardoor zijn de belas tingopbrengsten hoger uitgeval len dan was voorzien, wat het begrotingstekort heeft gedrukt. Voor dit jaar wordt nog maar een tekort van 47 miljard dollar voorzien, meer dan dertig mil jard minder dan men begin dit jaar nog dacht. Vier jaar geleden was het tekort nog 300 miljard dollar. In Washington wordt er nu zelfs rekening mee gehou den dat het tekort al volgend jaar geheel zal zijn verdwenen. Clinton aarzelt niet om daar voor de eer op te strijken, maar volgens economische deskundi gen is zijn rol hierbij slechts be perkt geweest. (v vennep» ad heesbeen 'de fabriekspoort van Com- lore in Nieuw Vennep st een haast onwezenlijke e. Alleen het wapperende lid van de rood-wit-blauwe cernvlaggen en het lawaai l enkele in- en uitgaande htwagens doorbreken de rondom het voormalige [complex van de pc-produ- De bedrijvigheid neemt Itoe als de eerste medewer- tegen vijf uur de geblin- |de kantoorkolos aan de Lu- Bolsstraat achter zich laten, ft zomerse zonnetje lonkt, [en zeer bewogen werkdag. Ier die ochtend hebben ze (de directie te horen gekre- dat de alom toegejuichte name van het bedrijf door ilossche branchegenoot Tu- afgeketst. Het personeel Trt de mededeling gelaten Weliswaar betekent het jukken van de samenvoe- 1 dat het verlies van 130 ar- 'Isplaatsen vooralsnog van baan is. Maar het ontbreken van een toekomstvisie maakt de 430 medewerkers gereserveerd. Bij de toegangsweg van Com modore is slechts een enkeling bereid te reageren. „Van op luchting of blijdschap is geen sprake", weet een werknemer. „Ik heb er althans weinig van gemerkt. Er is eerder sprake van berusting." Een collega herkent die houding. „Er zijn nog zoveel •onzekerheden. We moeten af wachten wat er gaat gebeuren." Na diverse mislukte pogingen lukt dat uiteindelijk. Al kan ook vice-president Eindhout de schimmigheid over de oorzaak van de mislukte overname niet wegnemen. „Bij het begin van de besprekingen", aldus de manager, „hebben we over en weer geheimhoudingsverklarin gen ondertekend. Het is niet in het belang van beide onderne mingen om uit de school te klappen. Dan houd je het risico dat er met modder wordt ge gooid." Voor het personeel is de re den van het afspringen van de samenvoeging naar zijn mening ook niet echt van belang. „Dat is alleen geïnteresseerd in de toekomst. En daarover kan ik niets zeggen. Ik wil geen dingen roepen die hun twijfels alleen nog maar doen toenemen. Ze hebben de afgelopen jaren al genoeg meegemaakt", aldus Lindhout, daarmee doelend op de emoties bij de doorstart van het bedrijf een jaar geleden. Commodore nam toen het fail liete Escom over. 4 Als gevolg daarvan moesten 120 mensen afvloeien. Na de zomer hoopt Lindhout meer duidelijkheid te hebben over hoe het verder moet met het concern. „Dit is niet het ge schikte moment om daarover te praten. De halve zakenwereld is op vakantie. We gaan eerst met de aandeelhouders om de tafel. In die gesprekken moet duide lijk worden of we zelfstandig dan wel met een partner door gaan. Het is jammer dat de overname door Tulip is mislukt. Maar het is niet het einde van de wereld." Mannen hebben meer hersenen dan vrouwen kopenhagen dpa Mannen hebben meer hersenen dan vrouwen, heeft Deens on derzoek onlangs uitgewezen. Kwantiteit en kwaliteit gaan echter ook in dit geval niet au tomatisch samen: wie meer hersenen heeft, is niet altijd slimmer. Mannen beschikken gemiddeld over 16 procent meer hersencellen, schrijft neu roloog Bente Pakkenberg van het gemeentelijk ziekenhuis in Kopenhagen in het blad Infor mation. De onderzoekers telden de cellen van 94 doden tussen de 20 en 90 jaar. „We weten niet waarvoor mannen hun extra cellen gebruiken", aldus Pak kenberg. Volgens de neuroloog, overigens een vrouw, werken vrouwelijke hersens net zo goed als mannelijke. Mogelijk zijn hun cellen beter met elkaar ver bonden. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Multimedia15 Regio11,13,17 RTV/programma's9 Schrijvende lezers12 Sport19 Strips Uitgaan .16 Steeds minder fosfaat in mest voorburg» anp De hoeveelheid fosfaat in mest is het afgelopen jaar opnieuw gedaald, tot 192 miljoen kilo. De fosfaatuitstoot ligt daarmee voor het eerst sinds 1975 onder de grens van tweehonderd mil joen kilo. De hoeveelheid stik stof is ook licht gedaald. Sinds 1984 is de hoeveelheid fosfaat in mest met een kwart afgeno men, ondanks een toename van het aantal varkens met 30 pro cent. Dit resultaat is bereikt door de dieren andere voeding te geven. De hoeveelheid stik stof in mest bedroeg vorig jaar 641 miljoen kilo, tegen 652 mil joen kilo in 1995. ketl Lekker is ook dat er nu gerasp te Slankie is, in zakjes van 100 gram. Zodat u niet meer zelf hoeft te raspen tot u een ons weegt En dat u nu zo'n zakje gratis krijgt is na tuurlijk helemaal lekker. Slankie 20+kaas, 1 C QA kilo TSStfJ. U.t/U ede» Leden van een vereniging voor oud-agrariërs, Trapakkers, die enkele stukken grond van de ge meente Ede beheren, waren gistermiddag op originele wijze bezig met het binnenhalen van de rogge. FOTO ANP KOEN SUYK uitgereden illegommer verleden Frits van der Zalm uit Oegstgeestpakt oven>aller na 'peifect teamwerk' 28-jarige man uit Hillegom stermiddag overleden, na- hij werd aangereden door bestelbusje. De Haarlemse /uurder van het busje heeft gd dat zijn voet van de rem 'schoten en dat hij daarom meer op tijd kon stoppen, ongeval gebeurde op een eerterrein op het Haarlem- ustrieterrein, de Waarder en De Hillegommer zat te- de gevel van een bedrijf, in onnetje. Het busje reed het in op, maar in plaats van te nen schoot de voet van de iffeur van de rem. Hij reed de gevel aan, precies op lek waar de man zat. oegstgeest maarten keulemans „Ik heb altijd gedacht: als me zoiets overkomt, dan geef ik meteen m'n cen ten. Maar toen het echt gebeurde, was ik alleen maar kwaad. Ontzettend kwaad. Ik had mezelf niet meer onder controle. En even later was het spektakel. Miami Vice." De Oegstgeestse slager Frits van der Zalm zwijgt even. Neemt een paar slok ken koffie. En vertelt. Over zijn avontuur met die gozer, zoals hij de overvaller die afgelopen zaterdag voor zijn neus stond voortdurend noemt. „Het was een uur of zes, ik draaide net de deur van mijn zaak op slot. En toen stond hij opeens achter me. Een grote, dikke, zware gozer. Hij zag er niet super- onguur uit. Maar hij had een pistool en hij begon tegen me te brullen. 'Give me your money or I'll shoot. Ja, dat was z'n letterlijke tekst." Afijn, ik bekijk die gozer eens. En ik denk: jij krijgt m'n geld niet. Ik moet er hard voor werken. En ik vind niet dat ie mand met een stukkie ijzer het zomaar mag hebben. Dus ik werd me daar zó verschrikkelijk kwaad. Ik zeg: 'No way. En ik neem een afwachtende houding aan. Zo van: kom maar op. Hij zag er niet uit alsof hij zou schieten." En inderdaad. Schieten deed de over valler niet. Slaan wél. Van der Zalm be schrijft het gevecht dat volgde: „Klap, schop, klap, schop... Nou ja, zo ging het een tijdje over en weer. Tot ik hem op een gegeven moment van me af wist te trappen. En mijn busje in wist te ko men." De overvaller sloeg op de vlucht. Maar het slachtoffer liet het er niet bij zitten. En zette de achtervolging in. „Ik was zó kwaad op die gozer. Ik dacht: hangen zal je." Vanuit zijn busje belde hij de politie. Terwijl hij zijn best deed de overvaller niet uit het oog te verliezen. „Zonder de mensen op straat was me dat nooit ge lukt. Ze stonden naar me te zwaaien: hier is-ie heen, daar zit-ie. deze kant moet je op. Fantastisch dat die mensen zo meeleefden. Van der Zalm schuift zijn koffiekopje opzij en pakt de telefoon en een doos met zakdoeken. En speelt op de keuken tafel de achtervolging na. „Ik rijd zó de Duinzigtstraat in. Sta ik ineens neus- aap-neus met de politie. Ze waren er heel snel bij, ik denk binnen drie minu ten. Dus ik stap uit m'n busje om die agenten het signalement van die gozer te geven; zie ik op de hoek van de straat een paar mensen zwaaien. Zo van: hier is-ie heen, hier is-ie heen. Dus ik weer m'n bus in. Die agenten moesten eerst keren, maai" ik kon er zo achteraan." Er kwamen meer politiewagens. Een motoragent. Waterpolitie zelfs. „Die go zer had geen kans", zegt Van der Zalm achteraf. „Een paar straten verderop, bij De Voscuijl, hadden we hem klem. Die gozer ging met z'n handen omhoog staan, hij kon geen kant meer op. Het was perfect teamwerk. Langer dan tien minuten heeft het allemaal niet ge duurd." Dapper? Of gewoon onverstandig om een gewapende overvaller achterna te gaan? Van der Zalm denkt er het zijne van. „Voor de een ben je een held en voor de ander een stommeling dat je zo iets doet. Maar dat is niet waar het voor mij om draait. Wat ik positief vind, is dat de mensen op straat zo goed hielpen. Dat ze met z'n allen hebben bewezen dat het ook anders kan. Dat niet de boef de baas is, maar dat we met z'n allen sterker zijn dan één zo'n crimineel. Daar ben ik al die mensen die hebben meege holpen ontzettend dankbaar voor." Jong belegen Slankie 20+ kaas Nu bij 500 gram Slankie 20+ heeft 60% minder vet en is toch een zakje 100 gram smeuïg en goed te snijden. En lék- geraspte Slankie GRATIS. Deze week alleen bij Albert Heijn.Cfi Aanbieding geldt t/m zaterdag 2 augustus aanstaande Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: ff.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal lk mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Öautomatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro lf. 93,05) Nr. bank/giro: - Handtekeni Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1