eidsch Dagblad Tartaar en sperziebonen. 69 ïerstel bij ^ilips zet ïoed door I Rundertartaar, te Familie Ernestine Menten makkelijk op te sporen En nu de zon nog... Racefietsen, brommers en scooters niet welkom bij station Leiden Waterpeil in Oder stijgt nog steeds Medicijnen geven Riis maagklachten TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. INDERDAG 24 JUL11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Gronings verpleeghuis probeert man te laten sterven De dodencel laat een onuitwisbaar litteken achter lierenbestrijder te fanatiek Jlm JK LESLEY GRIETEN M Jj bewoner van de Prinses jrietlaan in Katwijk dacht -I] fravond dé oplossing te ben gevonden om een einde j naken aan de overlast van ren. Met een gasbrander jhij het ongedierte op de te- en de muur aan de achter van zijn huis te lijf. Om het ad bij de wortel aan te pak- richtte hij de gasbrander op de voegen en de spleten de muur. Deze methode ibruari van dit jaar verkocht lips een deel van zijn belang pM Lithography NV. Dat le- 'e Philips een verhoging van lettowinst op met 481 mil- h gulden, daarmee komt de t op 1.634 miljoen gulden Igulden per aandeel). Je omzet steeg dit eerste half Imet vijf procent ten opzich- 11 dezelfde periode in 1996. liggen op schema met verbeteringsprogramma bmmentarieert Philips de „Een aantal andere her- ctureringen moeten in de tomstige kwartalen aan de 1st gaan bijdragen. Verdpr pren we vasthouden aan onze r uitgesproken doelstelling leen tweecijferige groei van (bedrijfsresultaat. En op de ■100 gram I Sperziebonen, 1500 gram bni 185 99 i ids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. cd Deze aanbieding Is geldig t/m zaterdag 26 juli a s. rgen Katwijk ruimt op! Naast ihele colle1"*'" mooiste meubelen igen tot wel 50% >lle<-*" .diig, want op op! Cultuur en Kunst David Byrne moet 7 leven met afkalvend publiek Sport De wereld van Van Langen stort weer in richtte niet alleen schade aan in de mierenkolonie. Het vuur be reikte ook het isolatiemateriaal in de muur, waarop de spouw muur vlam vatte. De brandweer moest eraan te pas komen om het vuur te blussen. Maar dat was niet het enige. Omdat het isolatiemateriaal bleef nasmeu- len, moest de brandweer een gedeelte van de muur weghak ken. Het is niet bekend of de man inmiddels van de mieren is verlost. irse winststijging in eerste halfjaar nettowinst van Philips is bijna verdubbeld in vergelij- met het eerste half jaar van 1996. De netto winst i de eerste helft van dit jaar bedroeg 1.153 miljoen den. Vorig jaar bedroeg de winst over het eerste half rnog 681 miljoen gulden. De cijfers over 1997 zien er s nog iets rooskleuriger uit als de buitengewone lasten lij worden opgeteld. WARMOND ANNET VAN AARSEN Het is duidelijk dat de Zwitserse banken tot nu toe geen enkele moeite hebben gedaan om de houders van sinds 1945 niet meer aangeraakte bankrekeningen of hun nabestaanden op te sporen. De melding 'Menten' op de lijst met ruim 2.000 namen, die gisteren door de Zwit serse vereniging van bankiers is gepu bliceerd, bracht althans bij veel - vooral oudere - Warmonders direct een blik van herkenning in de ogen. En klein zoon Ernst Menten (32) uit Wassenaar kreeg zoveel telefoontjes dat hij aan het einde van de dag een rood telefoonoor had. „ledereen kan mijn familie vinden. Jullie bellen, andere media bellen. Ik ben vandaag zelfs vanuit Zwitserland gebeld. Moeilijk is het dus niet", zegt hij. „De Zwitserse banken hadden de familie zo kunnen vinden. Je vraagt je toch af waarom ze daar nooit stappen toe hebben ondernomen. 'Dr. Ernestine Menten uit Warmond' staat er op de lijst van slapende reke ningen. „Mijn oma heette Ernestine, mijn opa Emile Erneste", zegt Ernst, de enige kleinzoon. „De rekening moet van mijn oma zijn geweest. Dat is ook logisch, want als mijn opa de bewuste rekening had geopend, dan was hij die zeker niet vergeten." De familie wist niets van het geld, dat in Zwitserland ligt te 'slapen'. De vier dochters en zoon Huib van Ernestine en Emile zijn in middels op de hoogte. Huib Menten, die jaren geleden naar Canada emigreerde, heeft zitten pieke ren waarom de naam van zijn moeder plotseling op de lijst opdook. „Het is toch een vreemde zaak", zegt hij. „Mijn moeder overleed in 1978 op 78-jarige leeftijd. Ze is niet van joodse afkomst." Hij denkt dat zijn moeder de reke ning dohiweg is vergeten. „Toen ze dood ging, heb ik met mijn zussen het huis opgeruimd. We vonden dingen, waarvan zij niet eens meer wist dat ze ze had. In roerige tijden sloeg zij aan het hamsteren. In de jaren dertig al, toen de situatie met Duitsland steeds bedreigender werd. Misschien heeft ze in Zwitserland een bankrekening ge opend, om iets achter de hand te heb ben als de nood aan de man kwam. Het blijft een vreemde zaak. Ik heb ooit eens een bankrekening gehad, die ik niet meer gebruikte. Op een gegeven moment verzocht de bank mij het te goed op te nemen. Er stond drie, vier gulden op die bankrekening. Maar de Zwitsers hebben nooit aan de bel ge trokken." Een zus van Huib, die in Ziirich woont, gaat de zaak nu uitzoeken. „Maar het geld is eigenlijk niet zo be langrijk", zegt kleinzoon Ernst. Hij vindt het vooral plezierig dat de familienaam nu eens in een positief daglicht komt te staan. Vaak vragen mensen hem naar de oorlogsmisdadiger Pieter Menten. ,,Als ik wil shockeren, zeg ik altijd dat dat mijn oom was. Maar familie was hij niet." Pagina 15: 'Familie Menten heeft veel goed gedaan in de oorlog1 lange termijn een rendement op het nettobedrijfskapitaal van 24 procent." De beurs reageerde juichend op het goede nieuws uit Eind hoven. Het aandeel Philips schoot bij opening van de beurs omhoog naar een nieuw record van 177, 14,90 meer dan bij de sluiting van de beurs gisteren. Het afstoten van het belang in het Duitse elektronicaconcern Grundig, de stijging van de dol lar en het afstoten van de activi teiten op het gebied van nieuwe media hebben vruchten afge worpen voor Philips. Bij de po sitieve inkleuring van de cijfers zal ook zeker meegespeeld heb ben de grondige reorganisatie bij Consumenten elektronica De analisten hadden een be duidend lagere winst voorspeld dan Philips nu laat zien. oegstgeest Bloemenkweker Jan Lubbe in Oegstgeest is nog niet erg gelukkig met zijn oogst zonnebloemen. Vooralsnog te weinig zon en te veel regenwater. Toch worden de volwassen bloemen nu al gesneden voor de verkoop. foto anp paul vreeker leiden maarten keulemans Eigenaren van een racefiets, scooter of brommer zijn niet welkom op het Stationsplein in Leiden. Race- en bromfietsers hebben namelijk iets met elkaar gemeen: hun voorwiel past niet in de fietsrekken die op en rond het plein staan. En wie zijn rij wiel niet in de rekken zet, is in overtreding. „De rekken voor het Stations plein zijn inderdaad bedoeld voor standaardfietsen". erkent verkeerswethouder P. Langen- berg. „Maar er zijn dan ook niet veel mensen die hun kostbare racefiets of brommer op het Stationsplein achterlaten. Men sen die dat toch doen, vragen we uit te wijken naar de over dekte fietsenstalling achter het station. En dat is sowieso ver standig als je een kostbaar rij wiel naar het station brengt. Oneerlijk? Voor de overdekte fietsenstalling moet immers worden betaald. „Het is niet ons beleid om brom- en racefietsers te weren, het gaat om een tijde lijke situatie", zegt Langenberg. „Als de definitieve, grote fiet senstalling af is, komen er op het plein duizenden van die flessenopener-fietsrekken, die onder andere ook op de Apo- thekersdijk staan. Daar kun je alle tweewielers tegenaan zet ten, van mountainbikes tot ra cefietsen en brommers. De nieuwe, ondergrondse stalling komt op de plaats waar nu de bushaltes zijn en is naar verwachting eind volgend jaar af. Tot die.tijd moeten race- en bromfietsers het stellen met vermanende 'fiets fout fiets weg'-waarschuwingsstickers. En met het risico, dat hun tweewie- Ier door de gemeente wordt weggehaald. Eigenaren van brommers en scooters hebben dan overigens nog geluk, legt stadsdeelmana- 'Fiets Fout Fiets Weg'. Dat staat op de stickers die tientallen foutpar- kerende fietsers nog "steeds dagelijks op hun zadel vinden. Brommers, scooters en racefietsen komen er extra bekaaid vanaf. „De rekken op het Stationsplein zijn bedoeld voor standaardfietsen." foto dick hogewoninc ger R. Lijnzaat uit. „Die halen Wel zetten we ze zo dicht mo- we nooit weg. We mogen ze na- gelijk tegen de fietsrekken. Zo- melijk niet stallen in de opslag- dat ze in elk geval niet meer in ruimte die we hebben gehuurd, de weg staan." potsdam-ratzdorf dpa-anp Met man en macht werken hulpwerkers in het oosten van Duitsland aan de verhoging van de dijken langs de Oder. Het peil van de rivier, dat gisteren nog vrij stabiel bleef, steeg van ochtend met een centimeter per uur. In Ratzdorf, waar de Oder en de Neisse samenkomen, be reikte het water een recordpeil van 6,84 meter. De autoriteiten verwachten dat het water nog zeker tot 7,10 meter zal komen. Het gat bij Brieskow-Flinken- heerd, waar gisteren de eerste dijk doorbrak, is inmiddels ge groeid tot een breedte van zo'n 270 meter. Plannen om het gat te dichten, door damwanden aan te brengen of er schepen tot zinken te brengen, zijn opgege ven. Het water heeft dus vrij spel in de Ziltendorfer Niede- rung, een laagvlakte van zestig vierkante kilometer. Het dorpje Ziltendorf wordt bedreigd en vandaag hebben tweehonderd van de 1.200 in woners hun huis moeten verla ten. Door het gat van Brieskow- Finkenheerd is de druk op Frankfurt an der Oder, tien kilo meter verder naar het noorden, iets afgenomen. Gedurende de nacht zakte het waterpeil vier centimeter. De regering ontkent dat de Ziltendorfer Niederung is opgeofferd om 'Frankfurt niet te laten verzuipen'. In het Poolse stadje Slubice, tegenover Frankfurt, zijn de meesten van de 18.000 inwo ners geëvacueerd. In andere de len van Polen is het gevaar wat afgenomen. LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 'U'&SEVÏCE Dagje naar de Wadden Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Bern Williams Gemoedsrust is als kwik: hoe meer pogingen je doet om het te pakken te krijgen, des te onwaarschijnlijker is het dat het lukt. De Geniepoort stopt opnemen telefoontjes alphen aan den run» anp/afke van der toolen Gevangenis De Geniepoort in Alphen aan den Rijn stopt voor lopig met het opnemen van uit gaande telefoontjes van gedeti neerden. De directie heeft dat in een brief aan het advocatenkan toor Cleerdin en Hamer laten weten. Het Amsterdamse advo catenkantoor had gedreigd met een kort geding, als de gevange nis niet ophield met het opne men van de telefoontjes. Volgens plaatsvervangend di recteur F. Schrama van De Ge niepoort is het opnemen van gesprekken onderdeel van het veiligheidsbeleid. Gesprekken van gedetineerden met hun ad vocaten mogen echter niet op band worden gezet, vindt ook hij. Zodra er onderscheid kan worden gemaakt tussen tele foontjes naar advocaten en an dere gesprekken, worden de te lefoontjes hervat. Mr. G. Hamer van het advo catenkantoor is blij dat er een einde is gekomen aan wat hij noemt 'een onrechtmatige han delwijze'. Het kort geding is voorlopig van de baan. Verdachte moord Versace schiet zichzelf dood miami beach hans de bruun correspondent Andrew Cunanan, de vermoe delijke moordenaar van mode koning Gianni Versace, heeft gisteren waarschijnlijk zelf moord gepleegd. Hij zou zich zelf hebben doodgeschoten. In een luxe woonboot in Miami Beach werd gisteravond het li chaam van een jongeman ge vonden. dat volgens politiekrin gen leek op de 27-jarige Cuna nan, een van Amerika's meest gezochte misdadigers. De woonboot lag slechts en kele kilometers van de plek waar Versace vorige week dins dag werd vermoord. Officieel staat nog niet vast dat Cunanan de dader is, maar politiewoord voerders in Miami stelden van nacht dat deze zaak nu opgelost lijkt, evenals vier andere moor den elders in de VS, die aan Cu nanan zijn toegeschreven. n»/2i° 107210 10720° 20% 30% 20% ÏSSStfS? 50% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 ~J VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers14 Sport20,21 Strips17 Uitgaan De kortingsbon betreft van daag het beeldend bewe gingstheater Satura Sagitta- lis op de voormalige kust vaarder Zeester die Alphen aan den Rijn en Leiden aan doet. colmar anp Medicijnen zijn mogelijk de oorzaak van de maagklachten van Bjarne Riis. De Deen kreeg de tabletten van de ploegarts van Telekom om een ontsteking in de linkerpols te onderdruk ken. Het is een oude kwaal waarvan de Tourwinnaar van vorig jaar een tijd geleden ook last had. Riis sliep in de nacht van dinsdag op woensdag vol gens ploegleider Rudy Pevenage heel slecht. Zijn maag was op gezwollen. Dinsdagavond over woog de 33-jarige Scandinaviër zelfs op te geven. Gisteren ging hij toch van start. i Naam: Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: - 'Tel: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oauiomatisch (f. 92,05) i i automatisch if. 31,95) Oacceptgiro (f. 93.05) iNr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1