A Rotterdam krijgt ruimte op Tweede Maasvlakte srlogsmisdadiger ontbreekt in prijzenkast mariniers Binnenland "Onbezorgd op vakantie, ben ik rvan verzekerd?" ;^ort-scholier mag I; op school blijven Universiteit mag student plekje geven Laatste skütsjes met katoen Justitie kan Somaliërs terugsturen 'Gat' in huursubsidie dupeert lage inkomens Archeologen graven miltvuurbacterie op SLAAPKAMERS UIT VELE LANDEN BIJ VAN TIL van tinMMsllli ,012 JULI 1997 tgijzelaar* flest politie u. De politie van Vlieland en de waterpolitie in Harlin- fnaar achteraf blijkt, eind juni voor niets een speurtocht fcn naar Mare Ros uit het Limburgse Beek. Deze had op 4 taf een vrachtschip een noodkreet, verpakt in een lege Bca, over boord gegooid. De fles werd op het Vlielandse Evonden. De dertigjarige Ros schreef in zijn flessenpost- hij gegijzeld was aan boord van de Zigmunt August en Ljres van zijn ouders in Geleen achter. Pogingen van de ndi%jntact te krijgen met het van Ghana naar Polen varende •Hei-ten niet. Ros was samen met zijn vrouw aan boord van mei na een trektocht door Afrika. Vanaf het begin van de 'delft kieperde hij flessen met noodkreten overboord. Hij vareCje het in 'een rare bui' te hebben gedaan. >t in| ers mogen ook op zondag open )e kappers gooien op zondag en koopavonden de deu- iun salons open. Daarmee wil de branche beter aanslui- laatschappelijke ontwikkelingen. Of het ze veel extra jlevert, kan secretaris C. den Blanken van werkgevers- ig Anko niet zeggen. „Het zal niet zo'n stijging zijn als ailhandel. We willen hiermee inspelen op de verrui- i de winkeltijden. In sommige winkelcentra zijn kappers lopen op koopavonden en -zondagen." Vakbonden en 'eversorganisatie sloten gisteren een akkoord waarin ^ers zes zondagen per jaar mogen werken. i personeel door toename bonnen n» Het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) in iden heeft veertig nieuwe werknemers aangetrokken, (tijgend aantal bekeuringen voor verkeersovertredingen nfcn verwerken. Dat heeft directeur L. van Tilburg gisteren tïemaakt. Het aantal boetes is de laatste jaren door inten- dlontroles alsmaar gestegen tot 3,7 miljoen vorig jaar. irtjaar houdt Justitie rekening met nog eens een miljoen rfetra, goed voor een bedrag van zestig tot tachtig miljoen jende burger netter behandeld Klachten van burgers over het optreden van een amb- dlen in het vervolg netter behandeld moeten worden, (net is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel dat meisen stelt aan de afhandeling van een klacht. Voor de g van een schriftelijke klacht is de betreffende over- irtaan verplicht een ontvangstbevestiging te sturen en b binnen zes weken af te handelen. De ontevreden bur- (t in de tussentijd de gelegenheid krijgen zijn onvrede Ie te lichten. i blij met sanering varkenssector j De paarse coalitiepartijen zijn gunstig gestemd over ïen van minister Van Aartsen om het aantal varkens met t, vier miljoen dieren, te verminderen. Er is ook steun ■derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. ;en denkt dit te doen door een systeem van verhandel- jkensrechten op te zetten. Iedere varkensboer krijgt lijnlijk evenveel rechten als hij varkens heeft, min 25 pro- i coalitiepartijen steunen Van Aartsen. Alleen de WD wil n wat de gevolgen voor de werkgelegenheid zijn. Het litisch, net zoals GroenLinks. Deze partij denkt dat Van niet ver genoeg gaat om milieu en natuur te sparen. Rabobank Een belletje en het is zeker. Want via de ntie Bestellijn van de Rabobank is 'een perfecte 'erzekering zo geregeld. Voor die ene vakantie loorlopend, zodat u het hele jaar door op uw Sisverzekering kunt rekenen. De verzekering ïgelen kunt u ook 's avonds en op zaterdag. U ziet het: een belletje en het is zeker. GH> ienjarige Enschedese ,l" ling Jelle mag na de :antie terugkeren op bus College in zijn lts. Dat zegt zijn juri- len is. De Vakantie Bestellijn van de Rabobank: 0800 - 0584 (gratis) Dat zegt zijn juri- «-ieur B. de Jongh. ilgen kreeg onlangs te hij niet meer welkom !t Jacobus College. Hij ïns de schoolleiding ipat" k'j een escortservice als zodanig op school lalen gesprekken per elefoon. üüfbeutde ook een keer lesuur. Hij was ove rigens daarvoor al een keer ge waarschuwd dat zijn activitei ten niet getolereerd zouden worden. Jelle weigerde echter gehoor te geven aan het verzoek van de schoolleiding om per omgaande zijn boeken in te leveren. In plaats daarvan schakelde hij een juridisch adviseur in. Deze heeft nu weten te bereiken dat het schoolbestuur de scholier en zijn ouders heeft uitgeno digd voor een gesprek over de ontstane problemen. Daarbij zal worden getracht een oplossing te vinden. In afwachting daar van mag de scholier blijven. Definitieve beslissing wordt in 1999 genomen Het kabinet mikt op de aanleg van een Tweede Maas vlakte in zee ten zuidwesten van Rotterdam. Het nieuwe haven- en industriegebied zal duizend hectare beslaan. Daaraan gekoppeld komt 750 hectare terrein voor natuur en recreatie. De Tweede Maasvlakte is bedoeld om het dreigende ruimtetekort in de Rotterdamse haven op te lossen. Het nieuwe haventerrein, met een eigen toegang voor zeeschepen, is bestemd voor de chemische sector en op termijn voor de containeroverslag. Rotterdam had om tweeduizend hectare haventerrein gevraagd. den haag gpdcedures doorlopen worden, zoals een gecombineerde pro- Minister Jorritsma (verkeer en cedure voor een Planologische waterstaat) zei gisteren dat het Kernbeslissing (PKB) en een om een principebesluit gaat. Milieu-Effectrapportage (MER) Voordat eind 1999 de definitie- en de inspraakprocedure. Het ve beslissing kan worden geno- kabinet onderkent het ruimte- men, moeten eerst diverse pro- gebrek van de Rotterdamse ha- oen haag anp Hogescholen en universiteiten mogen een beperkt aantal plaatsen voor vakken met een studiestop toewijzen aan kandi daten die zij zelf selecteren. Zo kunnen instellingen studenten op grond van werk- of onder zoekservaring toelaten. Dat heeft het kabinet beslo ten. Het kabinet komt daarmee tegemoet aan een wens van de Tweede Kamer. Minister Ritzen (onderwijs) laat zich nog advi seren over de hoeveelheid toe te wijzen plaatsen. De ministerraad ging gisteren akkoord met het wetsvoorstel van Ritzen over loten. Scholie ren met een gemiddeld eind examen van tenminste een acht worden voortaan rechtstreeks toegelaten tot een studie waar voor een studentenstop bestaat. De ministerraad koos voor een systeem van gewogen lo ting: naar mate het eindexa- mencijfer hoger is, neemt de kans op inloting toe. Zo biedt een gemiddeld cijfer van 7,5 drie keer zo veel kans als een 6. Scholieren mogen twee keer meeloten. Het nieuwe systeem moet in 1999 ingaan. In het wetenschappelijk on derwijs geldt momenteel voor zes studies een stop: genees kunde, diergeneeskunde, tand heelkunde, biomedische tech nologie en biomedisch gezond heidswetenschappen. In het ho ger beroepsonderwijs geldt een stop voor 22 studies waaronder journalistiek, fysiotherapie, logopedie, ergotherapie en soci aal-juridische hulpverlening. Negen jaar geëist voor schietpartij maastricht anp Officier van justitie M. Verbaas heeft gisteren voor de recht bank in Maastricht negen jaar gevangenisstraf geëist tegen een 21-jarige man uit Geleen we gens medeplichtigheid aan doodslag. Hij zou op 22 maart op nog geen meter afstand twee maal op een 44-jarige plaatsge noot hebben geschoten. Het slachtoffer en een met de schrik vrijgekomen vriend kregen tij dens een avondje stappen ruzie met zeven Geleense jongeren. Na een woordenwisseling ach tervolgden drie ruziemakers de Geleense vrienden. Een straat verderop kwam het tot de noodlottige afloop. De schutter verklaarde dat hij zijn revolver pas trok nadat hij een schot had gehoord. Hij meende dat het slachtoffer had geschoten en schoot terug. De man bleek achteraf geen pistool te hebben. Uitspraak op 24 juli. ven, maar het verloop van deze procedures kan nog een wijzi ging in de plannen teweegbren gen. In ieder geval vindt de re gering dat de Tweede Maasvlak te nodig is. „Want anders begin je niet de benodigde procedu res," aldus Jorritsma. Overigens worden de econo mische effecten en de wijze van financiering nog onderzocht. De aanleg van de Tweede Maasvlakte met een eigen zee haventoegang wordt namelijk een dure grap. Schattingen lo pen uiteen van 3,5 tot 7,5 mil jard gulden. Hoeveel de over heid daaraan zal moeten bijdra gen, is nog de vraag. „Dat hangt af van de maatschappelijke op brengst", zei Jorritsma gisteren. Minister De Boer (milieu) is tevreden met het kabinetsbe sluit, vooral met de 750 hectare natuur- en recreatiegebied in de plannen. Bovendien komt er nu ook een onderzoek naar een milieuvriendelijke inrichting van het havengebied, zo liet ze gisteren weten. De Stichting Natuur en Milieu noemt het be sluit 'onbegrijpelijk en onver antwoord'. De gemeente Rotter dam is blij met het principebe sluit en heeft er vertrouwen in dat de nieuwe Maasvlakte er uiteindelijk ook komt. Als over twee jaar definitief de knoop wordt doorgehakt, kunnen in 2002 of 2003 de eerste bedrijven zich er vestigen. Leeuwarden Vandaag worden ze weer gehesen, de zeilen van de veertien skütsjes die in Friesland strijden voor het kampioenschap. Voor het laatste jaar gaat de wind in de katoenen zeilen, want vanaf 1998 varen de schepen met kunststof zeilen van dracon. Dat komt omdat nergens ter wereld meer kwalitatief goed katoen voor de zeilen is te krijgen. Daarom moest de organisatie dit vereiste met pijn in het hart laten vallen. „Het is ontzettend jammer dat we dit authentieke onderdeel van het SKS skütsjesilen niet kunnen be houden. We hebben in allerlei landen gezocht naar goed katoen, maar het is er niet meer. Een stuk je traditie gaat verloren", zegt Jack Cramer, voorzitter van de or ganisatie. Veel skütsjes varen nu buiten de officiële wedstrijden ook al met dacronzeilen om het kostbare katoen te sparen. ARCHIEFFOTO ANP RUUD HOFF den haag anp Justitie kan Somaliërs die in Ne derland zijn uitgeprocedeerd uitzetten naar Somaliland (Noord-West Somalië). De au toriteiten in Somaliland hebben zich verplicht mee te werken aan vrijwillige én gedwongen terugkeer, zo heeft staatssecre taris Schmitz (justitie) de Twee de Kamer laten weten in ant woorden op schriftelijke vragen van het Kamerlid Sipkes (GroenLinks). De overeenkomst is het resul taat van een recente missie van Buitenlandse Zaken en de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) van het ministerie van justitie naar Hargeisa in Somali land. Schmitz gaat ervan uit dat vooralsnog 500 a 600 Somaliërs voor (gedwongen) terugkeer in aanmerking komen. Schmitz komt in haar ant woorden terug op de suggestie dat Justitie gebruikt zou hebben gemaakt van valse Somalische paspoorten om Somaliërs te kunnen laten terugkeren. Een voormalige IND-medewerker had dat afgelopen week ver klaard. Volgens de staatssecre- olgens plan verloopt zullen m mariniers- verldeed als ija's, nog deze maand Rado- i c e>genhandig in de boeien t is de bedoeling dat de voor- >snisch-Servische president gustus in de Scheveningse PJ üs belandt. ■j; en voor een snelle internatio- 'tatieactie sluiten aan bij de van woordvoerder Rausch u emationale NAVO-vredes- OR. Rausch: „Over een ha elen we de arrestaties van n oorlogsmisdaden verdachte lerder deze week het begin leuse arrestatiegolf inluidde leratie-Karadzic, waaraan ook P uit andere landen deelne men de Nederlandse mari niers de specifieke taak gekregen om de feitelijke arrestatie uit te voeren. De afgelopen maanden zijn de mannen in het diepste geheim voor de operatie klaargestoomd op het terrein van de Van Braam Houckgeestkazerne in de bossen van Doorn. In Stuttgart werden deze week de voorbereidingen voor de NAVO-verrassingsactie afgerond. Naast Nederland zullen militairen uit Frankrijk, Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten naar Pale afreizen waar Karadzic zich heeft verschanst in zijn door mijnen omgeven chalet. Bo vendien slaapt hij regelmatig onder een ander dak. Daarnaast moeten de troepen rekening houden met zo'n 500 lijfwachten (oorlogsveteranen) en bo vendien staan ook de politie ter plaatse en een deel van het leger nog steeds achter Karadzic. Ook de bewoners van het bergdorpje zijn allemaal bewapend en hebben al laten weten Karadzic niet zonder slag of stoot te laten pakken. Verkenners hebben de situatie in Pale gedetailleerd in kaart gebracht en de risico's en gevaren geanalyseerd. De tails over de actie zijn uiteraard strikt geheim net als het precieze moment waarop de mariniers toeslaan.Al is Karadzic nu gewaarschuwd door de NAVO-acties van afgelopen week, nie mand kan 24 uur per dag wekenlang alert blijven. Op dat onverwachte mo ment waarop de aandacht verslapt moet je toeslaan", aldus een zegsman bij Defensie. „Wij hebben de specialis men om gevaren te omzeilen." Het elitekorps oefende de afgelopen jaren al regelmatig met antiterreureen heden uit andere landen, zoals de roemruchte Britse SAS en de Duitse GSG 9. Het waren ook de collega's van de Britse SAS die deze week achter de actie in Noord-West Bosnië zaten. De kwaliteiten van de Nederlandse Mari niers staan internationaal zeer hoog aangeschreven. Ze werden al eerder tot 'de gevaarlijkste groep mannen van West-Europa', gebombardeerd. Het Korps Mariniers, in 1665 opgericht door Michiel de Ruyter, heeft dan ook een roemrijke geschiedenis achter de rug. De wapenspreuk 'Qua Patat Orbis' (zo wijd de wereld strekt) doet het korps eer aan met uitzendingen naar Cambodja, Haiti, Bosnië en Noord- Irak. In 1975 bevrijdden mariniers de leden van een zangkoor die door gevange nen in het Scheveningse huis van be waring waren gegijzeld. In 1977 kaap ten Zuid-Molukkers een trein bij De Punt en bezetten een basisschool in Beilen. Na drie weken grepen de mari niers in. Zes treinkapers en twee pas sagiers kwamen om het leven. Bij het gelijktijdige ontzet van de school bleef iedereen ongedeerd. In 1978 bestorm den mariniers het provinciehuis in As sen dat door Molukse jongeren was bezet. In de 'prijzenkast' van het korps ont breekt nog de arrestatie van een oor logsmisdadiger. Die lacune wordt bin nenkort opgevuld, zo hopen de man nen. Nu de wind in de internationale politiek is gedraaid en de NAVO einde lijk eens uitvoering van het Dayton-ak- koord willen zien. kunnen de Neder landers wellicht ook iets van het inter nationale aanzien terugwinnen en het besmette blazoen dat Nederland op liep bij de val van Srebrenica, gisteren precies twee jaar geleden, weer enigszins oppoetsen. Zie verder pagina 5: Rode Kruis wil onderzoek naar arrestatie Kovacevic den haag gpd Kamerleden terug van reces strekt op basis van het geschatte inkomen over het lopende jaar, nu geldt het fiscale inkomen van het voorgaande jaar als maatstaf. Volgens Duivesteijn en Biesheuvel blijven mensen - wier inkomen tussentijds wordt gekort - maanden langer versto ken van rijkssteun. Een alleenstaande met een maandhuur van 650 gulden en een nettosalaris van 2.100 gul den, die op 1 januari 1998 werk loos wordt, komt door de nieu we regel pas op 1 juli 1999 in aanmerking voor huursubsidie. Volgens grove berekeningen gaat die persoon zo'n 3.600 gul den mislopen. In het oude sys teem zou de man of vrouw al per 1 juli 1998 een succesvol be roep kunnen doen op de huur subsidiewet. CDA en PvdA vin den dat Tommei dit 'gat' moet repareren. De woordvoerder van Tom- mel ontkent niet dat zo'n zes duizend huurders langer op hun huursubsidie zullen moe ten wachten. „Daar staat tegen over dat de regeling voor men sen die op bijstandsniveau uit komen, juist veel beter is ge worden. Die kunnen al na zes weken een beroep doen op de subsidiepot van het ministerie. De Kamercommissie volkshuis vesting komt, op speciaal ver zoek van PvdA-Kamerlid Dui vesteijn en zijn CDA-collega Biesheuvel, maandag terug van reces. De Kamerleden vinden dat staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) opheldering moet geven over de gevolgen van de nieuwe huursubsidie wet, die erg ongunstig zou uit pakken voor mensen die plots klaps minder gaan verdienen, bijvoorbeeld door werkloosheid of arbeidsongeschiktheid. Wat premier Kok betreft wordt deze groep niet getroffen. „Het mag natuurlijk niet zo zijn dat deze mensen er op achteruit gaan. Het gaat toch al om men sen met lagere inkomens die nog eens een deel in moeten le veren. Dan zouden ze twee keer nat zijn", aldus de premier gis teren na afloop van de minister raad. „Linksom of rechtsom", ofwel via de huursubsidie of de bijzondere bijstand, moet dat volgens Kok worden voorko men. De problemen zijn het gevolg van een wijziging in de huur subsidiewet per 1 juli. Tot voor kort werd huursubsidie ver- Kadavers na 80 jaar nog besmettelijk bare sporen aangetroffen in een afvalput (beerput) in Nijmegen, die afkomstig bleken van een tachtig jaar eerder daarin ge dumpt kadaver van een be smette koe. Miltvuur kan bij vee ernstige longbloedingen veroorzaken. Bij mensen kunnen er huidin fecties door ontstaan. „Maar die zijn met antibiotica goed te be strijden". zegt J. Woldman van de GGD Rivierenland. De archeologen, die op vijf tien plaatsen van het Betuwe- traject gaan graven, zijn door de GGD gewaarschuwd om bij het graven de grootste voorzichtig heid in acht te nemen. De be treffende sporen uit een 'graf kunnen niet via de lucht wor den verspreid, maar wel via bij voorbeeld kleren. Daarom moe ten de archeologen beslist niet in de kleren waarin ze werken naar huis gaan. Dat zou niet zo zeer voor hun gezinsleden ge vaarlijk zijn, maar wel voor vee waarmee ze eventueel in con tact zouden raken. Archeologen die momenteel op het traject van de Betuwelijn graven, worden ernstig gewaar schuwd voor 'witte kuilen'. Daarin zijn in de voorbije eeu wen met miltvuur besmette koeien gedumpt en vaak over goten met ongebluste kalk. On derzoek heeft echter uitgewe zen dat de sporen van de milt vuurbacterie nog steeds levens vatbaar zijn en een gevaar voor vee kunnen zijn. De GGD Rivierenland werd ingeschakeld toen de archeolo gen kortgeleden in het dorp Kerk-Avezaath bij Tiel op zo'n 'witte kuil' stuitten. Hoeveel er daarvan zijn is niet bekend. De Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek (ROB) zegt dat er door de boeren in Nederland nooit een registratie van is bijgehouden. Een bacterie wordt een spore genoemd als deze zich met een beschermend laagje 'omwik keld' heeft. Zo zijn er levensvat- Alcoholverbod niet waterdicht DEN HAAG GPD Het kabinet weet nog niet hoe het voorgenomen verbod op al coholverkoop aan jongeren on der de achttien jaar moet wor den gehandhaafd. Daarover moet de komende maanden nog verder worden nagedacht, zei premier Kok gisteren na af loop van het kabinetsberaad. Het kabinet wil met het verbod vooral een signaal afgeven. Een waterdicht systeem om drank gebruik onder jongeren te voor komen is er volgens de premier met. De leeftijdsgrens voor ver koop van bier, wijn en mixdrankjes moet op voorstel van minister Borst (volksgezondheid) worden ver hoogd van zestien tot achttien jaar. Daartoe is besloten omdat de risico's van die drankjes bij overmatig gebruik niet afwijken van de gevaren bij het gebruik van sterke drank. De Tweede Kamer moet het drankverbod voor de jeugd nog goedkeuren, maar ziet er weinig tot niets in door de moeizame controle. taris is van valse paspoorten geen sprake geweest. Wel heeft Justitie Somaliërs die vrijwillig wilden terugkeren, reisdocu menten verstrekt die Nederland zelf niet erkent. Volgens een woordvoerder van de IND is het 'niet ongebruikelijk' dat van dergelijke documenten gebruik wordt gemaakt. Ook de vluchte lingenorganisatie van de Vere nigde Naties, de UNHCR, zou regelmatig vluchtelingen op de ze manier terughelpen naar hun land van herkomst. Mlllllill Van Til's afdeling Slaapkamerdesign is een speciaalzaak die zijn weerga niet kent. Stijlkamers, sfeerprogramma's en futuristische vormgeving wisselen elkaar in hoog tempo af. Beroemde merken uit vele landen passeren daarbij de revue. In onze speciale slaapstudio's kunnen de beste matrassen en bedbodems ter wereld hoogstpersoonlijk worden uitgeprobeerd. Speciaal getrainde medewerkers dienen u daarbij deskundig van advies DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3