Leiden Regio Mensa moet buigen voor concurrentie Draco: een nieuw clubhuis maar een sombere toekomst üchool is één week >lot van Neptunus Buurt viert besnijdenisfeest mee Volkstuinders Ons Buiten teleurgesteld in wethouder Laurier Scholier mishandeld na feest Leidenaar mishandeld 1MNDAG30JUN11997 Toegepaste kunst Voormalig wiskun- I I deleraar Hans Olij- erhoek drijft inmiddels twee winkels in 'toegepas te kunst'. Kaagweek De regen was grote I spelbreker bij de Kaagweek. Kindercircus en beachvolleybaltoernooi werden afgelast. we Taxichauffeur met mes bedreigd eiden Een taxichauffeur is vrijdagavond op de taxistandplaats ichter station Leiden Centraal door een 42-jarige Leidenaar met les bedreigd. De politie heeft de man, die verklaarde 'een >n taxiritje te willen maken', aangehouden. Hij had behal- i keukenmes ook een klinker bij zich. Vlan slaat belagers van zich af eidenMet succes heeft een 38-jarige Leidenaar zaterdagavond )p de le Binnenvestgracht drie belagers van zich afgeslagen. Het irietal wilde zijn portemonnee hebben en dreigde met een pak ilaag. Daarop sloeg de-38-jarige een van zijn belagers in het ge- |x zicht. Een tweede sloeg de man nog op de rug, maar door zijn fiets als wapen te gebruiken, kon hij zich beschermen. De drie dropen daarop af. Vereniging wil meepraten over hangplek voor Marokkaanse jongeren leiden robbert De volkstuinvereniging Ons Buiten is teleurgesteld in wet houder J. Laurier. De vereniging zegt 'verbolgen' te zijn omdat ze niet gekend is in de plannen van de gemeente om de Marok kaanse jongeren van de Lust hoflaan een nieuwe plek in het Noorderpark te geven, vlakbij het complex van Ons Buiten. Secretaris J. Stouten van de volkstuinders zegt niet tegen een hangplek voor Marokkaan se jongeren te zijn, 'mits er goe de afspraken tussen de gemeen te en de jongeren worden ge maakt'. „Maar tot zaterdag wis ten we helemaal van niets. We zijn verbolgen dat de gemeente actie onderneemt zonder ons daarvan op de hoogte te stel len." Ons Buiten heeft de situatie aangekaart bij de Leidse Bond van Amateurtuinders, waar de vereniging ook bij is aangeslo ten. De volkstuinvereniging wil overleg met wethouder J. Lau rier van wijkbeheer. „Om te kij ken wat hij precies bedoelt." Laurier zegt 'enigszins ver baasd' te zijn over de reactie van volkstuinvereniging Ons Buiten. Hij vindt ook niet dat hij de club volkstuinders vooraf had moeten inlichten. „We heb ben een oplossing voor de jon geren van de Lusthoflaan moe ten zoeken. Ze zitten nu aan de rand van het Noorderpark en de afstand ten opzichte van de volkstuinen is relatief groot. Er staan nog flats tussen en verder ligt er nog een sportpark." Hij vervolgt: „Dit is boven dien maar een tijdelijke plek voor ze. Ze krijgen een definitie ve hangplek, maar daar zijn we lang niet aan toe. Zodra we zo ver zijn, wordt ook de volkstuin vereniging bij het overleg be trokken." den timoteus waarsenburg Hi e Eerste Leidse Schoolvereni- ng bestaat 75 jaar. Reden voor feestweek rond het thema rater'„Eigenlijk lossen we aarmee een belofte in die we irder dit jaar hebben gedaan dens het docententoneel. Ik v,pd daarin de rol van Neptu- us. Aan het eind van het stuk s iloofde ik de kinderen dat ze mijn paleis mochten komen n feest te vieren. De hele week de school daarom omge- verd in het Slot van Neptu- vertelt schooldirecteur W. reng. Voor de leerlingen begint het vandaag. Maar officieel as zaterdag de eerste dag van lustrumviering met een reü- voor oud-leerlingen in het hoolgebouw aan de P.C. ooftlaan. Jong en oud liep lgvepor de lokalen waar oude fo- iren tentoongesteld en aar schoolfilmpjes uit vervlo- Du in tijden werden gedraaid. El- irs verdrongen de aanwezigen opnieuw een klassefoto laten maken. exp( e oud-ELS-ers kwamen in gro- e en van heinde en verre, 'erugrekenend zouden er zo'n needuizend oud-leerlingen innen zijn. Maar dat is niet ei aaibaar, veel adressen zijn niet 10 leer bekend. Met ongeveer 350 nmeldingen waren we best vreden", zegt Streng. Per jaar aren de aanmeldingen op een rikbord gehangen. En op ieder apiertje stonden ook weer na- len met de hand bijgeschre- in. Uiteindelijk gaven ruim vs jfhonderd reünisten daadwer- ilijk acte de présence. De Eerste Leidse Schoolvere- ging werd in 1922 opgericht >r een aantal stadsnotabelen. school werd gevestigd in het ibouw aan het Noordeinde, i het Boerhaave College is gevestigd. Streng: „Het doel van de oprichters was beter on derwijs voor hun kinderen. En tot op de dag van vandaag pro beren wij die kwaliteit te waar borgen." Al jaren is de school 'hoofdle verancier' van het Stedelijk Gymnasium en het Rijnlands Lyceum. Daardoor staat de ELS bekend als elitair. Volgens Streng klopt dat niet met de werkelijkheid. „De school heeft gewoon een eigentijds karak ter." De ELS is populair. Ondanks een ouderbijdrage van duizend gulden per kind per jaar, zijn er al aanmeldingen van kinderen die dit jaar geboren zijn. De school heeft namelijk een forse wachtlijst. „Het onderwijs op de Eerste Leidse Schoolvereniging is degelijk en traditioneel. Dat is het altijd geweest en dat is waar de ouders op afkomen." Vandaag zijn de ruim twee honderd leerlingen afgereisd naar het Dolfinariurft in Harder wijk. Morgen opent onderwijs wethouder Hans Baaijens de lustrumweek officieel. Vanaf dat moment is het schoolgebouw tijdelijk een romantisch onder waterkasteel. „Dinsdag is de spelletjesdag voor de leerlingen. Alle spelen staan in het teken van water. De brandweer begint 's nachts al met het vullen van de zwembaden die op straat voor de school komen. Het wordt een spektakel. We hopen maar dat ook het weer meezit.' Woensdag zijn er voor alle leerlingen poppenkastvoorstel lingen, donderdag wordt een toneelstuk opgevoerd door de leerlingen. Streng: „Dat wordt heel bijzonder. Alle leerlingen, van groep één tot en met groep acht doen daar aan mee. Door of drie keer geoefend.' Sohaib (3) wordt door moeder Jamila Mesbahi uit de koets getild. FOTO MARK LAMERS leiden robbert minkhorst De driejarige Sohaib Mesbahi kijkt ver wonderd om zich heen. De peuter is een plaatje in z'n bijna witte jurk en met een fraaie fez op het hoofd. De majorettes en het jeugdorkest van Concordia verwelko men het Marokkaanse jongetje in de Wil lem de Zwijgerlaan. Vorige week woensdag is Sohaib besneden. Zaterdag 28 juni is het daarom feest. „Op zo'n moment ben je blij", zegt moe der Jamila Mesbahi. „Dit is toch een hele gebeurtenis." Ze heeft dan ook iets bijzon ders van het besnijdenisfeest van haar jongste zoon willen maken. Haar woning is versierd en behalve Concordia heeft ze ook een orgeldraaier ingehuurd. De halve buurt is uitgelopen om de familie te felici teren. Mesbahi zorgt ervoor dat haar eigen kroost een plekje heeft in het tweede rij tuig. Voor de kinderen van familie en vrienden regelt ze ook een zitplaats. Er worden liederen gezongen. Als Sohaib wordt voorgereden, heffen enkele aanwe zigen de traditionele vreugdekreten aan. Net als bij de joden worden bij de isla mieten de mannen besneden. Een man moet rein zijn en de besnijdenis dient als symbool daarvoor. En hoe jonger hoe be ter, is de overtuiging. Liefst nog voordat hij naar school gaat. Daarom ook is Sohaib al op driejarige leeftijd besneden. Woensdag 18 juni was de 'grote dag'. De uroloog van het Diaconessenhuis in Lei den deed de operatie. Echte pijn heeft So haib waarschijnlijk niet gehad, zegt z'n moeder. Vroeger gebeurde het nog wel zonder verdoving en zonder hechting. Bo vendien werden besnijdenissen geregeld aan huis gedaan. Volgens Jamila Mesbahi was haar zoon tje na de operatie 'heel rustig'. „Wel een beetje ziek en daarom hebben we niet meteen een feest gegeven." Toen Sohaib opknapte, kwam ook de blijdschap bij hem. „Want hij krijgt cadeautjes, geld en snoep." Zaterdagavond is er nog een feest in de nabijgelegen school in het Noorderpark. Met muziek en dans, (non-alcholische) drank en lekkernijen. Vervolg van voorpagina De teruglopende bezoekersaantallen van universiteits mensa De Bak komen vooral door de toegenomen con currentie van eetcafés, het veranderende eetpatroon van de student en de goedkope maaltijden bij Albert Heijn die bovendien langer open is. Zelfs de magnetron is van invloed geweest, denkt bedrijfsleider Uitendaal. leiden robbert minkhorst „Wanneer je er 25 jaar werkt, raak je er toch emotioneel bij betrokken. Met lede ogen zie ik dit nu gebeuren, terwijl je toch je best doet om er wat van te maken. Maar we hebben een hoop klanten verloren. Er is wel veel geld in gepompt, want we werken met betaalde krachten. Wanneer je dat afzet tegen onze omzet van de laatste jaren.." „Zakelijk gezien moet je dan reëel zijn. Wanneer de bezoe kersaantallen zo zijn teruggelo pen en de studenten dus vaker voor een alternatief kiezen, heb ik er dus begrip voor dat de di rectie deze beslissing neemt. Al leen niet voor de manier waar op." Uitendaal weet officieel nog van niets. „Maar wat ik daar van vind, ga ik niet in de krant zeggen." Uitendaal wil graag meeden ken over een nieuwe bestem ming voor het gebouw aan de Kaiserstraat. Wanneer er bij voorbeeld evenementen en symposia worden gehouden, blijft een 'restauratieve voorzie ning' nodig. Een daarmee ook keukenpersoneel. „Ook de cate ring van de universiteit zou kunnen worden gecentraliseerd. Bijvoorbeeld in de mensa ja." Een andere mogelijke oorzaak voor de teloorgang van de uni versiteitsmensa is de eventuele concurrentie van andere stu dentenrestaurants. Het succes van de mensa van Augustinus kan een rol hebben gespeeld, al ontkent iemand van de studen tenvereniging dat: „Onze uit- ganspunten zijn anders dan die bij de universiteit." De goed koopste maaltijd is bovendien een gulden duurder bij Augusti nus. Een reactie op de sluiting heeft de vereniging nog niet. „Pas na woensdag komen we naar buiten." Minerva en Quin tals waren niet bereikbaar. leiden blauw oog en een gescheurde lip en wang over. Een van de daders had eerder de fiets van de Oegstgeestenaar vernield en moest voor de scha de opdraaien. Het slachtoffer deed vrijdag pas aangifte. Een groepje scholieren heeft na afloop van een schoolfeest een 14-jarige mede-scholier uit Oegstgeest in de Mariënpoel- straat in elkaar geslagen. Hij hield aan de mishandeling een Spellenvereniging zit in finaciële nood leiden thomas „Met deze ruimte kunnen we onze leden veel meer bieden", zegt Draco-voorzitter Evert-Jan Duindam. De spellenvereniging nam gisteren haar nieuwe club huis in gebruik. Het nieuwe ge bouw is groter en blijft langer open. „We zijn nu een soort van jongerencentrum met een the- Dat thema is spelen want daar draait alles om bij Draco. De leden spelen fantasy games, waarbij de deelnemers allemaal een personage spelen. „Zo heb ben we een spel waar mensen vampiers spelen. Die lopen dan door de stad en bestrijden el kaar met magische middelen zegt Duindam. „Er zijn ook spellen waar de deelnemers rid der of trol spelen, alles kan. De Draco-leden spelen ook veel Magie, een Amerikaans strate gisch kaartspel. „Als we alle soorten spellen moeten opnoemen, staat de he le krant vol. Waar het om gaat is dat we nu meer tijd hebben om te spelen", zegt bestuurslid Me- rijn Mulder. Het nieuwe clubhuis is name lijk veel langer open dan het vo rige. Iedere dag van de week van twaalf tot twaalf kunnen spelletjes fanaten elkaar treffen in het pand aan de Oude Vest. Het valt wel op dat de Draco- leden voornamelijk jongens zijn. Duindam geeft dat direct toe. „Het is moeilijk om meisjes te interesseren voor de verschil lende spellen. Ik hoop dat daar Een nog onbekende man heeft zaterdagnacht een 26- jarige Leidenaar zwaar mis handeld. Het slachtoffer ligt met een zware hersenschud ding, gebroken jukbeen, ge scheurde oogkas en een ge broken sleutelbeen in het Academisch Ziekenhuis Lei den. De Leidenaar fietste zater dagnacht om twee uur door de Steenstraat in Leiden, toen hij ter hoogte van snackbar Hendo zonder aan leiding met één klap van zijn tweewieler werd geslagen. Of de man door de klap of door de val erna zijn ernstige ver wondingen heeft opgelopen, weet de politie niet, laat een woordvoerderweten. De politie neemt de zaak in ieder geval hoog op en spreekt van een 'laffe daad'. Ze verzoekt getuigen contact op te nemen met de recher che. „Gezien de plaats en de tijd zijn er genoeg mensen die het hebben zien gebeu ren", aldus de zegsman. ooit verandering in komt." Elke dag zitter er wel twintig leden in de ruimte. „Het lijkt hier soms wel een jongerenop vangcentrum. Als wij er niet wa ren zouden veel van onze leden op* straat rondhangen. Nu ko men ze hier en zijn positief be zig met spellen waar je goed bij moet nadenken. Dat Draco een i spellenvereniging Draco succes is blijkt wel uit het feit dat we in zeven maanden tijd bijna vijfhonderd leden hebben. We zijn groter dan een gemid delde sportvereniging", zegt Duindam trots. Snelle groei eist echter ook zijn tol. De verenigingskas is bij na leeg omdat de huur van het clubhuis nogal hoog is. „We willen subsidie van de ge meente, maar die weet niet on der welk departement wij val len." „Volgende week hebben we een gesprek met Sport en Wel zijn. Daar moet iets positiefs uitkomen want anders kunnen we over een jaar onze deuren sluiten", zegt Duindam. Jongens beroofd Onder bedreiging van een mes hebben twee jongens uit Zoe- terwoude-Rijndijk (17 en 18) hun fiets, trainingsjack en gou den ketting moeten afstaan. Twee mannen met bivakmut sen op dwongen de Zoeterwou- denaren op de Hoge Rijndijk in Leiden tot stilstand. Uit angst om neergestoken te worden ga ven de twee hun bezittingen aan hun belagers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9