Kleine beller heeft geen alternatief 'Bezems behoren in de kast, niet in de lucht' Vrijheid op Internet Feiten Meningen Afkicken van de auto Benzineprijs is al jaren gelij MAANDAG 30 JUNI 1997 IEUWSANALYSE Wereldwijd juichen gebruikers van Internet over de be slissing van het Amerikaanse Hooggerechtshof ten gun ste van de vrijheid van meningsuiting. Het Hof stelde vorige week een wet buiten werking waarin onfatsoen lijke of aanstootgevende informatie op Internet werd verboden. Als porno is toegestaan, mag porno ook op Internet. Maar kinderporno is altijd verboden, dus ook verboden op Internet. Het .Amerikaanse vonnis bevestigt dat het vrije verkeer van informatie op Internet een fundamentele vorm is van vrije meningsuiting. Overheden hebben in de loop van de geschiedenis nieuwe communicatievormen al tijd als een bedreiging gezien. De uitvinding van de drukpers ging bijvoorbeeld gepaard met de invoering van censuur en pauselijke banvloeken wegens vrees voor de verspreiding van zedeloze of oproerige ge schriften. De geschiedenis herhaalde zich: in de VS werden nieu we strafbepalingen speciaal ontworpen om.de vrijheid op Internet aan banden te leggen. Deze poging is nu dus gestrand. Maar een andere kwestie blijft volop ter discussie staan: hoe vallen de allang bestaande strafbe palingen. zoals het verbod op kinderporno, te handha ven - ook op Internet? Net als de telefoon of welk communicatiemiddel dan ook, kan Internet worden gebruikt voor criminele acti viteiten. 'Illegale en schadelijke inhoud in de media heeft altijd bestaan', sprak het Europese parlement on langs in een resolutie, 'maar kenmerkend voor compu ternetwerken is dat het media zonder tussenpersoon en zonder grenzen zijn. waardoor staten en regeringen er moeilijk of geen controle over kunnen uitoefenen.' Zowel de Nederlandse regering als de Europese Unie breekt zich het hoofd over wat er valt te ondernemen tegen de verspreiding van kinderporno, oproepen tot terrorisme, racisme, fraude met creditcards en dergelij ke. Ook massale inbreuken op het auteursrecht en de Internetverkoop van medicijnen zijn verschijnselen waar de overheid niet in kan berusten. De Europese Unie maakt hierbij - mede in reactie op de nu buiten werking gestelde .Amerikaanse fatsoenswet - uitdrukkelijk onderscheid tussen strafbaar materiaal op Internet en materiaal dat niet strafbaar is maar bijvoor beeld wel schadelijk voor kinderen. Tegen het eerste wil men optreden, het tweede is een verantwoordelijkheid van ouders en het onderwijs. Allerlei filter- en blokkeertechnieken om ongewenste boodschappen te weren, zijn op het ogenblik in ontwik keling. Maar de overheid mag deze filters niet dwin gend voorschrijven. Dat zou neerkomen op een ontoelaatba re vorm van preventief toezicht en dus in strijd zijn met de vrij heid van meningsuiting. Even min mag de overheid zich men gen in de communicatie binnen besloten gebruikersgroepen of neuzen in de elektronische post: daarvoor gelden de regels van de privacybescherming en het briefgeheim. Centraal in de discussie over overheidscontrole op Internet staat de rol van de 'access provi ders' of'service providers', zon der wie Internet niet toeganke lijk is voor individuele gebruikers. Als zij op de hoogte zijn van via hen gepleegde strafbare feiten kunnen zij volgens minister Sorgdrager worden vervolgd wegens medeplichtigheid. In Nederland en in Europees ver band is wetgeving in voorbereiding om de aansprake lijkheid van de aanbieders van toegang en diensten op Internet te regelen. Het Europese parlement wil dat de providers niet alleen volledig aansprakelijk worden gesteld voor materiaal dat zij zelf aanbieden, maar ook voor materiaal van an deren. althans wanneer ze op de hoogte zijn van de in houd en het gebruik ervan kunnen verhinderen. In het Nederlands Juristenblad drongen de juristen Th. de Roos en L. Wissink er in dit verband op aan de Internet- providers gelijk te stellen met uitgevers en drukkers. Ter voorkoming van (zelf)censuur staan in het Wetboek van strafrecht speciale strafuitsluitingsgronden waarop drukkers zich kunnen beroepen. Luid klinkt intussen de roep om zelfregulering op Inter net, waarvan het Meldpunt kinderporno een voorbeeld is. De Europese Commissie overweegt een regeling op te stellen voor een kwaliteitsmerk v oor Intemetprovï- ders, vergelijkbaar met het milieukeurmerk. Het doel is te voorkomen dat aanbieders samenwerken met de verspreiders van illegaal materiaal. Zelfregulering kan bijdragen aan de bestrijding van kin derporno en andere schadelijke bij-effecten van Inter net, maar ook leiden tot zelfcensuur of censuur door de providers. Het Amerikaanse Hooggerechtshof onder streepte in zijn Intemetuitspraak nog eens: 'Het belang van de vrijheid van meningsuiting in een democrati sche samenleving overtreft het theoretische en onbe wezen voordeel van censuur.' Internet heeft trouwens ook belang voor mensen in au toritair geregeerde landen Of andere onderdrukkende situaties. Slachtoffers kunnen gebruik maken van de mogelijkheden die Internet biedt om anoniem, direct en interactief in contact te komen met de buitenwereld. Dat laat zich niet goed rijmen met het voorstel van het Europese parlement om alle aanbieders van informatie via Internet een duidelijke vermelding van de afzender voor te schrijven. GUSSCHREUDERS juridisch medewerker Jarenlang leidden benzineverhogingen tot stijging van mijn lichaamstemperatuur. Zeg maar koorts. In die periode was ik al tijd licht ontvlambaar. Een lucifer erbij en je had een uitslaande brand. Iedereen kon wat mij betreft naar de pomp lopen. Zelf reed ik er daags voor de nieuwe aanslag op mijn portemonnee heen om nog gauw even de tank vol te gooien. Het liefst had ik ook nog de schuur, de kelder, de zolder en het konijnenhok gevuld met benzine. De accijnsverhoging van dertien cent mor gen doet me echter niets. Geen Pavlov-re actie, geen retourtje benzinepomp. Als ik me al laat vollopen, is het niet met benzi ne. Ik weet alleen dat anderen wat minder blij zullen zijn als ze morgen rijden. Daar kom ik met name achter als ik de man te genover me daar nog eens fijntjes aan her inner. ..Prima hè die duurdere benzine.'' Roder had de lap die ik de man voorhoud, niet kunnen zijn. De kleur van zijn gezicht verandert van normaal in superrood. „So demieter op. Zit jij plotseling in de olie?'" Nee. juist niet meer. Tot vier jaar geleden reed ik zo n 25.000 kilometer per jaar. Via de actie 'Rijd ook minder' ben ik geleidelijk gaan afkicken van de auto. Dankzij trein, bus en fiets en ondanks vele ergernissen over regen en vertragingen heb ik m'n au to inmiddels nog geen 10.000 kilometer per jaar nodig. Daardoor tel ik m'n winst uit. Door de la gere houderschapsbelasting en de hogere benzineprijs spaar ik zo'n slordige 150 gul den uit. „Is dat niets voor jou?", probeer ik voorzichtig. Nee dus. De man is op de eer ste plaats met zijn auto getrouwd. Die band maakt niemand kapot, zelfs het kabi net niet. Alleen als zijn andere partner de wagen per se nodig heeft of sprake is van een onderhoudsbeurt van de auto, het windstil is. de zon schijnt en de tempera tuur boven de twintig graden is. wil hij zich één of twee keer per jaar openbaar la ten vervoeren. .Ach. het is natuurlijk waar deloos wat er nu weer gebeurt, maar die honderd gulden extra die ik moet gaan be talen, kan ik nog wel opbrengen. Voor die honderd gulden ga ik niet staan blauwbek ken bij een bushalte of op het station. Ik kan m'n tijd wel beter gebruiken." Onder meer door zich zorgen te maken over volgende aanvallen op zijn auto.Als straks dat spitsroeden ingnetvrordt inge voerd en die tolheffing, ja misschien moet ik dan m'n auto af en toe laten staan." Het kabinet weet wat het zo snel mogelijk moet doen om milieu en portemonnee echt te sparen. JAN PREENEN De burger is helemaal niet meer voor benzine gaan be talen. Accijnsverhogingen ten spijt. Als de prijs gecorri geerd wordt voor inflatie schommelt die al jaren rond de twee gulden. De accijns verhoging van aanstaande dinsdag brengt de prijs voor een liter eurobenzine op 2,17 gulden. Dat is geen hoogtepunt. Uit berekeningen die het cen trum voor energiebesparing en schone technologie (CE) uitvoerde blijkt dat in 1981 omgerekend bijna 2,50 gul den voor een liter moest worden betaald. Borrelpraat dat opeenvolgende accijns verhogingen de burger geld uit de zak kloppen zonder dat dat leidt tot minder auto kilometers en minder ener gieverbruik vallen bij CE-me dewerker J. Dings dan ook in verkeerde aarde. „Dat is volks verlakkerij. Je weet namelijk nooit wat er gebeurd zou zijn als je niets had gedaan. Bekend is dat op de langere termijn een prijs die acht procent hoger ligt, leidt tot twee procent minder kilometers en vier procent minder verbruik. Door infla tie, dalende prijzen van ruwe olie en de overstap op goed kopere brandstoffen, lekt het effect van accijnsverhogin gen helemaal weg." „Eigenlijk zou een burger meer voor mobiliteit moeten betalen. Het besteedbaar in komen is namelijk wel geste gen", stelt W.J. van Grondelle van Natuur en Milieu. Hij wijst erop dat de prijzen van openbaar vervoer de afgelo pen zeventien jaar wel reëel met tientallen procenten ste gen. „Geen wonder dat ie dereen met de auto blijft gaan. De ontwikkeling loopt helemaal uit de pas. Hij stelt dat als alle milieu kosten in de benzineprijs worden verrekend er een gulden per liter boven op moet. Gezien de problemen met tariktourisme in de grensstreken en de schok die het bij burgers teweeg brengt pleit hij daar niet voor. „Het rekeningrijden moet snel worden ingevoerd. Daar naast moet de overheid ge woon vastleggen dat de ac cijnzen per jaar met bijvoor beeld vijf procent omhoog gaan. Daar kunnen bedrijven zich op instellen. Het is ook een signaal naar de buurla den dat we er mee doorga: Daar speelt precies dezelfd discussie." De Bovag pleit intussen vo een goede compensatie vo de pomphouders in de grensstreken. De pomphoi der moet weten welke prijs hij kan voeren, aldus woor voerder H. Bruin van de Bc vag. De tankstations ver wachten vandaag grote dn te aan de pomp in verbanc met de naderende verhogi van de brandstofprijs. De benzine wordt morgen dei tien cent per liter duurder. Voor een liter Ipg en diesel moet respectievelijk negen en zes cent meer worden b taald. Met de komende accijnsve hoging van autobrandstof het kabinet het autogebrui flink duurder maken. Tege lijk gaat morgen de wegen belasting omlaag. Wie mee rijdt, is dus meer kwijt. Me sen die zuinig met de auto omspringen, worden daar ook financieel wijzer van, ii de filosofie van de regering RUSWUK. ANP Consument schiet voorlopig weinig op met 'vrije telefoonmarkt De kleine particuliere beller zal voorlopig weinig baat hebben van de vrije telefoon- markt. De telecombe- drijven zijn vooral ge ïnteresseerd in de gro te zakelijke markt of kleinere bedrijven en particulieren die veel naar het buitenland bellen. De consumen ten zullen hun tele foonabonnement bij PTT Telecom niet massaal opzeggen, om de doodeenvoudige reden: er is geen alter natief. Zo blijkt uit de plannen van de tele foonmaatschappijen. Morgen komt definitief een ein de aan het monopolie van PTT Telecom. Het laatste stukje van de telecommarkt waarop de PTT nog alleenheerser was, de zogenoemde openbare spraak telefonie op het vaste net, wordt vrijgegeven. De PTT krijgt concurrentie van twee landelijke aanbieders: Tel fort. een samenwerkingsver band van British Telecom en de Nederlandse Spoorwegen en van Enertel, een alliantie van energie- en kabelbedrijven. Daarnaast zullen regionale ka belmaatschappijen en bedrijven zonder eigen netwerken, die ge bruik maken van de kabels van anderen, telefoondiensten gaan aanbieden. Wie de grote winnaars worden van de geliberaliseerde markt moet de toekomst leren. Vast staat dat de strijd om de tele foontikken nu pas goed begint. Het uitgangspunt van de libera lisering is dat ook de gewone consument er beter van wordt. Bellen zal goedkoper worden en het technisch vernuft waar De vorm van de telefoontoestellen veranderde door de jaren heen met de stand van de techniek, maar de PTT bleef er de baas over. Morgen komt aan dat monopolie een eind. foto archieffoto voorlopig geen grens aan lijkt te bestaan, zal ook de gewone te lefoonabonnee bereiken. Zo ver lijkt het nog lang niet te zijn. De consument krijgt via een in te toetsen viercijferige code de keus via welke tele foonmaatschappij hij zijn ge sprekken wil afwikkelen. „Die viercijferige code, bij ons 1600, is natuurlijk niet interes sant als je daarna nog tien cij fers voor een interlokaal ge sprek moet intoetsen", zegt di recteur Ad Ketelaars van Ener tel. Daarom beginnen de bedrij ven daar ook niet aan. Enertel voert voor particulieren en het midden- en kleinbedrijf als eni ge op 1 juli de mogelijkheid, in om door middel van de zoge noemde carrierselectie goed koop naar het buitenland te bellen. „Je moet dan natuurlijk wel eerst abonnee bij ons wor den", zegt Ketelaars. Volgens Enertel wordt bellen op die ma nier 15 tot 25 procent goedko per. Om echt te concurreren met PTT Telecom wil Enertel, dat via het kabelnet zeventig pro cent van de Nederlandse huis houdens bestrijkt, op een laag niveau toegang krijgen tot het PTT-netwerk. Omdat PTT dit tegenhoudt heeft Enertel hier over een uitspraak van minister lorritsma gewaagd. .Alleen als we aan kunnen haken in de centrales van de PTT wordt het voor ons en de gewone consu ment interessant. Die krijgt dan eenmalig de mogelijkheid op te geven dat hij via ons al zijn tele foongesprekken wil afwikke len". aldus Ketelaars. Een uit spraak in het geschil wordt over een week of zes verwacht. Omdat de „gewone" televi siekabel door glasvezel wordt vervangen, is daarover niet al leen bellen mogelijk, maar ook het gebruik van Internet, te leshoppen en tal van andere elektronische diensten. In di verse regio's kan dit op kleine schaal al. Enertel heeft nu een omzet van 200 miljoen gulden. Ketelaars verwacht binnen ze ven jaar 10 procent marktaan deel te hebben. Ook Telfort, met een zelfde om zet en marktverwachting, ziet de toekomst zonnig in. Het be drijf is nu al marktleider op het gebied van telecom verbindin gen voor multinationale onder nemingen. Het maakt gebruik van het glasvezelnetwerk van de NS, dat in de Randstad al fors is uitgebreid. Bij de opening van zijn nieuwe hoofdkantoor in Amsterdam presenteerde directeur Koos van der Meulen vorige week vol trots de Telfort-kaart, waarmee je - al weer - goedkoop naar het buitenland kunt bellen. Hoe goedkoop? „Dat houden we nog even geheim, maar je kunt hem straks overal ter wereld gebrui ken en zonder tussenkomst van PTT Telecom. De plannen van het bedrijf om het vanaf 1 oktober mogelijk te maken via de code 1616 te bel len zijn aan het wankelen nu minister lorritsma heeft beslo ten het tarief dat de nieuwko mers hiertoe voor het gebruik van het PTT-net moeten beta len. niet wil verlagen. De minis ter wil zo voorkomen dat alleen bedrijven zonder eigen netwerk van de liberalisering profiteren. Doelstelling is immers forse in vesteringen in de aanleg van technisch hoogwaardige infra structuur. Het bellen via carrier selectie wordt zo ontmoedigd vinden Telfort en Enertel. PTT Telecom wapent zich al enige tijd tegen de komende concurrentie door het aanbie den van nieuwe diensten. Teli com-directeur Johan Kooij vreest de concurrentie niet. verwacht niet dat de klanten i massaal weg zullen lopen, ma wij moeten daar wel kien op zijn." De strijd om de klant en de tel foontikken zal zich volgens Kooij toespitsen op het aanbit den van verschillende pakket ten. Om de bellers aan zich te binden heeft PIT Telecom he wisselgesprek geïntroduceerd en is het zo gespitst op het aai bieden van een gratis voice- mail en e mail adres aan iedei klant. Het is overigens nog onzeker dat de PTT toestemming krijg voor deze diensten Minister lorritsma bekijkt of PTT als do minante marktpartij zo onei genlijke concurrentie aandoet aan nieuwkomers, die deze technische mogelijkheden no ontberen. Ook Europees com missaris Van Miert heeft de kwestie in studie. PTT ontkent dat het de moge lijkheid om het eigen numme mee te nemen naar een andet telecomaanbieder tegenhoud uitconcurrentieoverweginger Die zogeheten nummerportal liteit is volgens Kooij pas 1 jan ari 1999 technisch mogelijk. „Het is een hele klus om alle 1300 telefooncentrales aan te passen." Hij verwacht dat de concurrer tie voor een versnelde groei v de markt zal zorgen en dat be len op den duur veel goedkop wordt. Hij is niet bang dat de overheid de ex-monopolist ex tra hard zal aanpakken. „Vaak wordt de vergelijking gemaakt met het Verenigd Koninkrijk. Daar verloor British Telecom i tien jaar tijd slechts tien proce marktaandeel. Als dat bij ons ook zo gaat dan teken ik daar voor." DEN HAAG CAR LA BAHNMÜLLER Nederlandse Heksenschool kampt nog steeds met imagoprobleem Volgens de meeste mensen leiden heksen hun levens in sprookjesboeken of in nare kinderdromen. Ons beeld van een heks is doorgaans gevormd naar de griezelige illu straties in jeugdboeken: een duistere, kromme gestalte die beslist snode bedoe lingen uitstraalt, voorzien van een hoge punthoed en een fors priemend reukor gaan, immer voorzien van even forse wrat. Een gemene zwarte kat op de benige schouder en een bezem die dient als dui vels vervoermiddel maakt het cliché com pleet. Het is een beeld wat duidelijk niet meer klopt. Ook heksen gaan met hun tijd mee. Tegenwoordig staan ze ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, hebben ze er een baan bij als - bijvoorbeeld - boekhouder of advocaat en wonen ze in Amsterdam, in plaats van in een door spinnenwebben, vleermuizen en stof vergeven hutje ach teraf. Ze kweken hun kruiden in een dood gewoon volkstuintje, en 's avonds scholen ze zich tegenwoordig bij: en wel op de eni ge Nederlandse Heksenschool van de Stichting Caros (Cultivate en Research Oc cult Science) in Amsterdam. Ruim vijfhonderd heksen en occultisten wonen wekelijks de lessen bij in één van de rijf gebouwen van de stichting. De adres sen zijn geheim. Want hoewel Caros vol gens woordvoerder Alex Nox streeft naar complete openheid, kampt de moderne to verkol duidelijk nog steeds met een imago probleem. De tijd van de brandstapel is ge lukkig voorgoed voorbij, maar wel is de glazenier een veel geziene gast bij CAROS. Regelmatig worden de ruiten er ingegooid. „Men zet ons nog steeds op één lijn met rare organisaties als bijvoorbeeld de Sa tanskerk. Ook toen er in Amsterdam bij een man die zichzelf tovenaar noemde, ge mummificeerde babylijkjes werden gevon den, was het weer raak. Terwijl wij daar ab soluut niets mee van doen hebben. Wij zijn geen enge sekte, we doen niet aan offers of orgieën. Wij zijn gewone mensen die meer over onszelf willen leren." De stichting Caros bestaat nu zo'n 25 jaar, en is voortgekomen uit een groep van oc cultisten die zich in 1860 in Amsterdam vestigde onder de naam Ooievaarsloge. De leden verdiepten zich in de magie en het occultisme uit eeuwenoude boeken, ge schriften die nog steeds in de kluizen van de stichting te vinden zijn. Nox' vader was ook lid van deze loge, en zo kreeg de jonge Alex de magie met de paplepel ingegoten. In het begin van de jaren tachtig trad Nox toe tot de loge. en besloot samen met wat jonge mede-heksen om de bezem door de organisatie te halen. Volgens hen was het magisch genootschap geheel tegen de doelstellingen in verworden tot een gezel ligheidsclubje waar men zich liever in de bar ophield dan boven oude manuscrip ten. In de nieuwe opzet kwam de serieuze studie weer centraal te staan, werden ook vrouwen toegelaten en kwam er meer openheid. „Vroeger bestond de loge vooral uit zeer welgestelde leden, nu komt hier van alles, van managers tot huisvrouwen, van drukke baasjes tot werklozen. Volgens de voorman van de heksenorgani- satie, in het aardse leven werkzaam als boekhouder, willen mensen heks of occul tist worden om meer over zichzelf te leren. „Zij beseffen dat er veel meer is dan je met je ogen kunt zien. Iedereen heeft het wel eens meegemaakt: Er staat iemand achter je van wie je zekere weet dat hij naar je kijkt. Het zijn bepaalde krachten waarmee je kunt leren omgaan. Je kunt je wilskracht oefenen zodat je sneller je doel kunt berei ken. Wij zeggen altijd: ieder mens is zender en ontvanger van bepaalde straling. Hier kun je leren om bewust te leren 'uitzen den'. Je geeft jezelf als het ware een paar extra ogen." Occultisten richten zich vooral op de krachten in hun zelf. Zij leren bijvoorbeeld zaken als aura's lezen, wichelroede lopen, hypnose, uit het lichaam treden en teleki nese, het optillen van voorwerpen met zui ver geestkracht. Heksen houden zich meer bezig met de natuur om hen heen. Zo leren ze te werken met kruiden, waarvan ze zal ven en oliën maken, magnetiseren ze en bekwamen zich in het maken van bescher mende amuletten en rituele wijn. Sceptici klinken deze activiteiten vast en zeker lachwekkend in de oren. Ook Nox kent de kritische geluiden. „Ik zeg dan al tijd: we doen niets zweverigs. Bezems be horen in de kast, niet in de lucht. We on derzoeken de wereld om ons heen, zoeken uit wat wel en niet waar is. Het is oeroude kennis die we koesteren, maar we blijven wel nuchter. Voor labiele mensen die dit zien als een religie, of mensen met kwade bedoelingen is hier geen plaats. In toela- tingsgesprekken en met behulp van een persoonlijkheidstest die iedere kandidaat moet ondergaan, halen we deze mensen er snel uit. We zijn immers geen therapeuti sche instelling." Caros wordt vaak gezien als een groepje zonderlingen dat zich bezighoudt met zwarte magie. „Zwarte magie bestaat niet", zegt Nox. „Het is wel mogelijk dat iemand magie gebruikt op een manier die niet juist is. Daar doen wij niet aan mee. Verbroken relaties helen bijvoorbeeld, daar beginnen we niet aan Die mensen gaan niet voor niets uit elkaar." Caros adviseert mensen in gratis consulten over het bovennatuurlijke. Voor veel 'tove narij' blijkt uiteindelijk een simpele 'aard se' verklaring te bestaan. Zo klopte er eens een radeloze vrouw aan die voortdurend stemmen hoorde in haar huis. Ze had al zo'n achtduizend gulden gespendeerd aan paragnosten, die wel steevast een gedaante in haar woonkamer zagen slaan, maar haai niet van haar problemen afkonden helpen Onderzoek van Caros wees uit dat er inder daad stemmen te horen waren, maar dat die niet afkomstig waren van kwaadwillen de huisgeesten. „Wat bleek: de buurman van de dame in kwestie had een erg krach tig 27 MC bakkie. Als hij met zijn kornuiten in gesprek was, werd dat in haar huis weer gegeven via de boxen." „Ie moet het maar net weten. Maar het is dus als heks reuze handig om ook tech nisch onderlegd te zijn." AMSTERDAM MONIQUE BRANDT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2