Doohan blijft de baas Rebel zoekt het zelf wel uit Michael Schumacher dolt concurrentie Sport Van den Goorbergi valt plotseling stil Ivanisevic is boos en ontwijkt de pers MAANDAG 30 JUN11997 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -5356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-53M Black Notson wint Lage Landen duindigt De Grote Prijs der Lage Landen werd gisteren op Dnindigt gewonnen door de outsider Black Notson met Peter Strooper. De achtjarige hengst, verreweg de kleinste draver in het internationale twaalfkoppige veld, leidde van start tot finish en verdiende met zijn zege 65.000 gulden. Favoriet van het spe lend publiek was Nevele Cero O. een Noorse draver die enkele maanden terug voor enkele tonnen door een Nederlandse eige naar werd aangekocht. Hij werd rijfde. Iron Man (De Leeuw) en Paul Trot (Langeweg) pakten met de plaatsen twee en drie de betere plaatsgelden Hockevsters openen met zege seoul» De vrouwenhockeyploeg heeft het zeslandentoemooi in Seoul geopend met een zwaarbevochten overwinning. Gast vrouw Zuid-Korea werd met 2-1 verslagen. Alle doelpunten vie len voor de rust. Nederland nam de leiding uit een strafcorner. Van den Boogaard tikte raak. 1-0. Na de gelijkmaker gaf Inge van den Broek (Rotterdam) Oranje wederom de leiding na een fraaie solo (2-1). Popov wint bij zijn rentree santa clara Zwemmer .Alexander Popov (25) heeft zijn rentree gemaakt. Tien maanden nadat hij in Moskou door een meloe nenverkoper met een mes in een long. de nieren en maag was gestoken, deed hij zaterdag mee bij invitatiewedstrijden in Santa Clara. De tweevoudig Olympisch kampioen won in de Verenigde Staten de 50 en 100 meter vrije slag in respectievelijk 22,78 en 56.92. Het eerste grote toernooi voor Popov is het EK in Serilla (13-24 augustus). Hij verdedigt daar zijn titel op de 50 en 100 meter vrije slag. Heister uitgeschakeld in Rio de Janeiro Rio de Janeiro» Danny Heister is gisteren in de derde ronde van de Open Braziliaanse kampioenschappen tafeltennis uitgescha keld. Hij verloor van de Chinees Kong Linghui. De oud-wereld- kampioen was met 3-0 veel te sterk: 21-15 21-16 21-5. Ook in het dubbel verloor Heister, met zijn partner lörg de Cock. Het Zuid- Koreaanse duo Yoo Nam Kyu/Kim Bong Chul won in de tweede ronde met 2-0 (21-7 21-18). De Cock werd zaterdag in de eerste ronde uitgeschakeld door de Zuid-Koreaan Oh Sang Eun. Chardon wint vierspanwedstrijd Aken aken» IJsbrand Chardon heeft gisteren de vierspanwedstrijd in Aken gewonnen. De menner uit Schipluiden was de beste na de drie onderdelen dressuur, uithoudingsproef en kegeltjesrijden. In het eindklassement bleef Chardon de Zwitser Werner Ulrich voor. Nederland was ook de sterkste in de landenwedstrijd. voor Zweden en Zwitserland. Dressuuramazone Anky van Grunsven wist in de Kür op muziek niet te winnen van de Duitse Isabell Werth. De olympisch kampioene haalde met Gigolo een percen tage van 81.61. Van Grunsven kwam met Bonfire tot 80.96. Sven Rothenberger reikte met Weyden tot de vierde plaats. De voor Nederland rijdende Duitser behaalde 76.21 procent. John Whita- ker won de Grote Prijs van het 60ste CHIO. Jos Lansink werd met Carthago Z rijfde. De Nederlander maakte in de barrage één springfout. Golfer Goosen soleert naar zege parus Golfer Retief Goosen heeft gisteren het Frans Open ge wonnen. De Zuid-Afrikaan eindigde na vier ronden op een totaal van 271 slagen, zeventien onder par. Daarmee had Goosen een voorsprong van drie slagen op de Engelsman Jamie Spence. Goosen (28) had vanaf de eerste hole de leiding. Goosen behaal de in Parijs zijn tweede overwinning op de Europese tour. Mick Doohan houdt hier Carlos Checa achter zich, zoals in Assen iedereen achter de Australiër moest blijven. foto rt Het regime van de 31-jarige wereldkampioen 500cc Mick Doohan begint dictatoriale trekjes te vertonen. Zaterdag, tijdens de GP van Nederland, won hij de 500cc-race zelfs twee keer. Een keer vóór en een keer na de regenpauze. Doohan gunde niemand ook maar een troostprijs. Het valt de Australiër niet te verwijten dat hij wil winnen. De concurrentie des te meer. Die heeft het moede hoofd in middels in de schoot geworpen. Italiaan zich tamelijk eigenge reid op. Zaterdag negeerde hij drie keer een signaal om binnen te komen voor een 'stop and go penalty' en kreeg daarom uit eindelijk de zwarte vlag. De Ita liaan was des duivels, reed met z'n scooter bijna een paar jour nalisten omver en trok zich pruilend terug in z'n motorho- De meeste opwinding tijdens de Dutch TT werd veroorzaakt door twee Italianen. Valentino Rossi door zijn uitbundige feestvreugde na zijn winst in de 125cc en Max Biaggi na zijn dis kwalificatie in de door Harada gewonnen 250cc race. Massimiliano Biaggi gaat in het rennerskwartier als 'Mad Max' door het leven. Hij is ex travagant en extrovert, stapte over van Aprilia naar Honda omdat hij geen teamgenoten naast zich duldde. Regerend wereldkampioen 'Mad Max' wil het alleen voor het zeggen heb ben. Ook öp de baan stelt de Biaggi had het onheil over zichzelf afgeroepen. Na de op warmronde besloot de Italiaan dat er een andere band gemon teerd moest worden. Dat duur de langer dan de toegestane drie minuten, waardoor hij werd bestraft met een start vanuit de pitlane. Ook dat deed de wereldkampioen verkeerd, waardoor de wedstrijdleiding hem terugriep voor een vijf-se conden straf. Biaggi negeerde de signalen van de wedstrijdleiding en reed gewoon door. Uiteindelijk wilde hij zelfs de zwarte vlag negeren, maar dat werd zijn Japanse teambaas Kanemoto iets te gor tig. Pas na diens ingrijpen kwam Biaggi naar de pits. De 500cc race was er weer eens een van een stuitende saaiheid. De Repsol Honda's zijn gewoon te snel voor de rest van het veld. Om de schijn van een gevecht nog op te houden, stoeien teamgenoten Criville en Doohan nog wel eens met el kaar. Ze roepen om het hardst dat teamorders uit den boze zijn, maar was het toeval dat de Spanjaard Criville de GP van Spanje won? Zaterdag was Cri ville er niet bij na een val op donderdag en was de spanning op voorhand verdwenen. Doohan heeft een hekel aan Assen. Aan het circuit, maar blijkbaar ook aan de organisa tie. Na afloop sneerde de win naar dat hij het belachelijk vond dat de race rijf minuten te laat van start ging. „Omdat, naar men mij later vertelde, de beel den van de kwalificatietrainin gen van de F-l net binnenlie pen. Wat hebben wij daarmee te maken." Het was zijn zoveelste kritiek op de Nederlandse organisatie, die ook wel eens van het gezeur af wil zijn. Bovendien doet de toon van Doohan ongeloof waardig aan. omdat hij al vier keer op rij de Nederlandse Gro te Prijs heeft gewonnen. De 125cc-klasse heeft meer weg van een Open Japans kam pioenschap. Acht Japanners, met grotendeels onuitsprekelij ke namen, één Italiaan en één Spanjaard vormden het top-tien gezelschap en dat sprak de mo tormeute nauwelijks aan. De winst van een onbevangen Itali aan maakte nog wat goed: Ba byface Valentino Rossi. Bij de start zag alles er nog zo goed uit. Het scheelde niet veel of hij was fluitend op zijn 500cc Honda Twin gestapt. Voor het eerst in zijn lange loopbaan als TT-deelnemer hoorde hij zelfs het publiek juichen en hem aanmoedigen. Zo ontspannen was hij. Wat was er immers te verliezen. Hij stond al op de eerste startrij en dat was meer dan iedereen voor mogelijk had gehouden. De coureur spuwde een keer in zijn handen, draaide het gas open. zette de koppeling op scherp en wachtte op het groene licht. De start was verbluffend. Veel beter dan hij in zijn stoutste dromen had kunnen denken. Hij kon de grote mannen zelfs bijhouden, de eerste bocht in. Achter Doohan, Romboni, Bar ros en Checa. Vijfde! In z'n ach terhoofd bonkte nu al de ge dachte dat hij dit misschien wel vol zou kunnen houden. Een maal goed weg was het een kwestie van verdedigend rijden geworden. Zijn machine was tenslotte goed voor het boch tenwerk en dat heeft 'Assen' voldoende. De eerste door komst: Programmaboekjes gin gen omhoog, het publiek, zijn publiek, stond op de banken. Hij, Jurgen van den Goorbergh, 27 jaar en dit seizoen debutant in de 500cc-klasse, zat erbij. Bij de grote jongens. Illusies koesterde hij zich niet. Doohan en consorten waren toch niet te kloppen. Nee. lekker mee blij ven rijden, misschien gebeurt er wat in de kopgroep en kon hij nog een plaatsje winnen. De eerste bocht na het lange rechte eind. Even een plaag stootje uitdelen, de machine draaide immers goed en hij had het gevoel dat hij - in de slip stream van de snelle jongens - nog wat over had. Twintig me ter op een vierde plek. De bocht wat ruim genomen, zodat hij al weer snel terug was op de rijfde plaats. Goed, geeft niet. Even je tanden laten zien kan nooit kwaad. Maar dan ineens: Ho! Wat is dat. Het vermogen valt hele TT Assen wordt flop voor 'local hero' maal weg. Nee toch...Dit toch niet waar zijn... Gauw rugschakelen, misschien si; ie er nog door heen. Maar n hoor, het is gebeurd. De ene de andere coureur vliegt ht voorbij, de motor pruttelt. 1 vermogen is definitief weg. O c hutst en teleurgesteld parked Jurgen van den Goorbergh 'fiets' in het grind. Over en Een droom aan diggelen. Vop jaar vierde met de 250cc, nu vallen in de tweede ronde de 500cc. Op de terugweg naar de overdenkt hij z'n situatie. Ee de pers maar te woord sta Die jongens waren het afge pen weekeinde zo vriende voor hem, voor wat hoort In voor- en in tegenspoed, pi ten met journalisten hoort eenmaal bij dit vak. In de persruimte is hij alwi de rust zelve. Zijn gezicht v raadt niets van z'n gemoedsti stand. De emoties zijn beheei Hij is zoals hij rijdt. Zeiher kerd doet hij zijn verhaal vt de verzamelde Nederlant pers. „Wat moet ik dan jongei Kwaad worden, met m'n he op de grond beuken? Dat he toch helemaal geen zin." Hij viel gewoon ten prooi a het noodlot van de kleine prii rijder. Geen mogelijkhedi toch willen presteren. „We ht ben met de afstelling van motorfiets wat risico genom Misschien de carburatie scherp afgesteld. Ik vond het vreemd dat ik zo makkelijk n Doohan en Checa meekon. werd meegezogen in hun sl stream, maar ging daardoor v elke keer rijf- tot zeshondt toeren in het rood. Ik denk daar de oorzaak ligt van brokken. Op een gegeven n ment trok-ie het niet me Okada had vorig jaar met twin dezelfde problemen. V gende keer maar wat veiliger stellen." Natuurlijk is het jammer het uitgerekend zaterdag beurde, in Assen waar hij we de local hero had kunnen wi den. Maar ach, volgende we is er weer een wedstrijd. Het ven gaat gewoon door. Door bond uitgekotste Van Lottwn in derde ronde Wimbledon .ONDEN RENE VAN HATTUM GPD-VERSLAGGEVER John van Lottum is kampioen van Nederland. Maar aan het NK doen de toppers al jaren niet meer mee. Dus dat zegt weinig, vinden veel mensen. Hij is 1.86, maar weegt slechts 65 kilo. Zijn spillebenen staan mid denin zijn grote witte Nike- broek met halflange, wijde pij pen. Bovendien wordt hij nog al eens boos op de baan. Dan gooit hij met zijn racket en tiert hij de hele boel bij elkaar. Lang niet iedereen vindt hem professioneel genoeg. Daarom zette Michiel Schapers hem twee weken terug uit Jong Oranje. Dat betekent dat hij het voortaan zelf maar moet uitzoe ken. Nou, dat lukt John van Lot tum best. Hij is nu anderhalve week in Londen en staat in de derde ronde van Wimbledon 1997. Gisteren won nummertje 366 van de wereld uit Eindho ven in drie sets van Renzo Fur- lan. Daar verloor Jan Siemerink, die niet de indruk wekte echt voor zijn kansen te vechten, za terdagvan. Maar John van Lottum lacht niet in zijn vuistje, is ook niet boos op Michiel Schapers of de tennisbond. Tenminste dat zegt hij. Hij geniet alleen maar. Van het succes, van de centjes na tuurlijk - hij verdiende afgelo pen week al 53.000 gulden - en van alle aandacht. „Puntjes en geld zijn meegenomen natuur lijk. Maar dat mensen de hele nacht in de rij liggen voor een kaartje, daar krijg ik een kick van." En dat hij in de volgende ronde tegen Marcelo Rios mag spelen, dat vindt hij ook prach tig. Hij speelde al eens een keer tegen Mare Rosset, in Ahoy'. maar was toen zo zenuwachtig, dat hij bijna geen bal raakte. „Nu zal dat zeker niet zo zijn," bezwoer hij gisteren. Rios won gisteren in vier sets van Dennis van Scheppingen. Van Ixjttum vindt Dennis best een aardige jongen, maar gaf eerlijk toe dat hij het wel leuk vond dat Rios won. „Want ik wil nu wel graag tegen een topper spelen. Ook al is-ie nummer tien van de wereld, ik geef me zelf veel kans." Veel kans zelfs? „Ja, want op gras is alles moge lijk. Misschien ga ik er in drie sets af. maar ik sta zo lekker te spelen, dat ik mezelf een goeie kans geef', zei hij. Het krielkipje van 21 jaar is ook op Wimbledon makkelijk herkenbaar. Want ook daar draagt hij. net als bij het NK in Amsterdam, zijn petje achter stevoren. Hij is van de nieuwe lichting Nederlandse talenten, maar nog niet écht bekend. Ge tuige ook twee Nederlandse jongens die hem gisteren aan moedigden. De één zei: „Kom op Jantje." De ander: „Hij heet toch Sjonnie, of niet?" Als John van Lottum uit Eind hoven al bekend was, dan was het omdat hij nogal tekeer kan gaan. Wat dat betreft lijkt hij op zijn idool John McEnroe. Maar zelf vindt hij dat hij geen rebel meer is. Sinds hij bij Henk van Hulst traint niet meer tenmin ste. Die heeft hem bijgebracht dat de energie beter in tennis kan worden gestoken, dan in vechten tegen zichzelf. Niette min moest hij zijn racket in zijn eerste partij op Wimbledon een paar keer van het gras rapen. En konden ze gisteren op Wimble don duidelijk horen waar hij speelde. Want hij moedigt zich zelf graag luidruchtig aan met: 'Kom op John'. Wimbledon 1997 is pas zijn eerste Grand-Slamtoemooi. Tot voor kort speelde hij vooral klei nere toernooien om punten te sprokkelen voor de proflijst. Hij deed alleen een keer mee aan het kwalificatietoernooi in New York. „Maar dat was meer een alibi voor een vakantie in New York." Hoe raar het kan lopen wist Van Lottum al een tijdje. Maar de laatste paar weken waren toch wel de gekste ooit. In het kwalificatietoernooi van Ros malen verloor hij van Hendrik Jan Davids. Die worstelde zich in Londen ook via het kwalifica tietoernooi naar Wimbledon, maar verloor direct. Davids be gon als nummer 452 van de we reld aan Wimbledon. Daarmee was Davids de laagst geklasseer de deelnemer. Dat vaandel heeft Van Lottum nu overgeno men. En die staat lekker in de derde ronde en weet nu al dat hij op de volgende ranglijst ze ker honderd plaatsen hoger staat. „Misschien is het gewoon wel beter voor mij. dat ik uit Jong Oranje ben. Hoef ik op niemand meer te letten langs de baan en kan ik me op iedere wedstrijd precies zo voorberei den als ik zelf wil." LONDEN Rtr/ANP John van Lottum slaat de ballen op Wimbledon als het moet zittend. Na zijn zege op Renzo Furlan staat de Nederlandse qualifier in de derde ronde waarin hij Marcelo Rios treft. foto wfa Na serricekanon Mark Philip- poussis is ook serricekanon Go ran Ivanisevic uitgeschakeld op Wimbledon. De Kroaat, als tweede geplaatst in Londen, verloor in de tweede ronde ver rassend in vijf sets van de Zweed Magnus Norman. De rijfde set duurde anderhalf uur en eindigde in 14-12. Er was geen teleurstelling en er was geen vreugde na de ma rathonpartij (3 uur en 23 minu ten) tussen Norman en Ivanise vic. De Kroatische verliezer was namelijk woedend en snelde van het park af. En de winnaar voelde zich evenmin lekker, hij was bang omdat hij last kreeg van hartkloppingen. In het ver leden is bij Norman, 38ste van de wereld, een onregelmatige hartslag geconstateerd. Dokto ren sloten niet uit dat eens een operatie noodzakelijk is. Bij 6-6 in de vijfde set vroeg de Zweed om medische verzor ging. Na lange discussies en het nemen van een paar pillen be sloot hij door te tennissen. „Ik heb al twee keer eerder hart kloppingen gehad. De vorige keer duurde het veertig minu ten. Toen ik het op de baan aan voelde komen, hoopte ik maar dat het niet zo lang zou ga duren. Gelukkig was het dit k< maar zo n 30 seconden. Een dag later liet Norm zich als een mak lammetje n< de slachtbank leiden. Hij vi loor in vier sets van Brett S ven. „Ik voelde me niet zo 1< ker, maar de dokter had me vi zekerd dat ik niet in levensj vaar was. Het zit natuurlijk to steeds in je hoofd. Ik ga me komende tijd toch maar ee grondig laten onderzoekt want ik kan me niet voorstel! dat dit echt goed is." Bij de vrouwen ging de de voor de lager geplaatste spei sters wijd open. Brenda Schu (14) speelde dramatisch werd, net als vorig jaar. in i derde ronde uitgeschakeld da Sabine Appelmans. Martin (10) verloor van Sukova, Co< zer (6) ging onderuit tegen 1 Paulus (16) struikelde over Ks muta en Davenport (5) w( verrast door Chladkova. Aji! Huber (7) bleek niet opgewi sen tegen de Russische Koerni ova. Kristie Boogert werd zaterd in de eerste ronde uitgesch keld. Zij verloor met 6-3 1-6 6 van de als 16de geplaatste B: bara Paulus uit Oostenrijk. Verstappen knalt tegen bandenmuur Michael Schumacher onbetwist de beste. MAGNY-COURS IVO OP DEN CAMP GPD-VERSLAGGEVER Michael Schumacher behaalde gisteren zijn 25ste zege. In de Grand Prix van Frankrijk dolde de Duitster, onbetwist de beste coureur van de laatste jaren, andermaal al zijn concurrenten. Met zijn jubileumzege kwam Schumachter op gelijke hoogte met de beroemde Niki Lauda, die twee keer met Ferrari de we reldtitel behaalde. Jos Verstappen reed in de zestiende ronde van de race tegen een banden muur omdat het gas in zijn auto bleef hangen op een moment dat hij 200 kilo meter per uur reed. Verstappen, die op dat moment in de vijftiende positie reed, mag van geluk spreken dat hij de flinke klap zonder noemenswaardig letsel heeft doorstaan. „Een beetje pijn in de nek. Daar zal ik wel een paar dagen last van hebben, maar voor de rest geen probleem rea geerde de Tyrrell-coureur luchtig. „Och. vorig jaar (in de volkomen onbetrouw bare Arrows, red.) heb ik ergere dingen meegemaakt. Daar gebeurde aan de lo pende band iets. Ik hoop dat dit een in cident was." Toch zat de crash Verstappen niet echt lekker. De oorzaak van het ongeluk lag in een falend electronicasysteem. „Dat moet in de toekomst niet meer ge beuren. Nu heb ik geluk gehad, maar het kan ook op het einde van een recht stuk bij een snelheid van driehonderd gebeu ren. Dan eindigt het verhaal anders." Het Tyrrell-team is ook doordrongen van de ernst van de zaak, vooral omdat Verstappens teamgenoot Mika Salo met hetzelfde euvel de strijd moest staken. Ook bij de Fin reageerde door een elec- tronisch probleem de gastoevoer niet op het commando van de rechtervoet van de coureur. Het geluk van Salo was dat hij net weer gas wilde gaan geven. Hij viel dus gewoon stil. De Tyrrell-bolides beginnen veel man kementen te vertonen. In het begin van het seizoen waren de auto's een toon beeld van betrouwbaarheid, maar de laatste twee races belandden zowel Ver stappen als Salo langs de kant met me chanische problemen. „Ik weet niet waar het aan ligt, maar voor een deel is het natuurlijk ook een motorprobleem van Ford", aldus Verstappen. De Nederlander reed in Magny-Cours tijdens de trainingen twee motoren van het type ED5 aan gort. Salo gebeurde hetzelfde met een exemplaar twee we ken geleden in Canada. „Op circuits met lange rechte stukken, waar je dus veel vol gas rijdt, gaan ze stuk", constateerde Verstappen. Voor Ford het sein een grondig onder zoek te beginnen. Voor de zekerheid wa ren Verstappen en Salo de race in Mag ny-Cours al gestart met een maximaal toerental dat 250 lager lag dan de krachtbron onder normale omstandig heden kan verdragen. Voor Michael Schumacher was het Franse optreden in alle opzichten geslaagd. Jacques Ville- neuve, zijn belangrijkste concurrent om de wereldtitel, kwam niet verder dan de vierde plaats en zag de achterstand in het wereldkampioenschap oplopen tot veertien punten: 47 om 33. De race in Magny-Cours kende een saai verloop. Jacques Villeneuve zorgde voor enig spektakel door in de laatste bocht, bij een poging Eddie Irvine van de derde plaats te verdringen, in de slip te gaan. Met een riskante actie en een beschadigde auto kon de Canadees toch nog drie WK-punten naar huis rijden, maar hij moest wel nog twee uur nagel bijten alvorens de officials zijn manoeu vre goedkeurden en de uitslag als defini tief bestempelden. Robin Korving verpulvert record OORDEGEM ANP

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18