Sport 'Michael was verreweg de beste' Henman denkt nu ook van Krajicek te winnen Dringen voor startbewijs in de Tour Bevlieging van Ronaldo bezorgt Brazilië titel Van Kessel in EK-selectie Egberink is schelden zat en geeft finale op MAANDAG 30 JUN11997 Robinson zwemt 2022 baantjes Sydney Grant Robinson heeft als eerste mens meer dan 100 ki lometer binnen 24 uur afgelegd. De 22-jarige Australiër zwom 2022 baantjes in een 50 meter bad van Gosford ten noorden van Sydney, ofwel 101,1 kilometer. Met zijn prestatie verbeterde Ro binson het dagrecord van zijn landgenoot Barry die 96,7 kilome ter zwom in 1986. Bij de vrouwen bleef de 16-jarige Kelly Drif field met 96,5 kilometer net onder de 100 kilometer. Daarmee legde ze 3,1 kilometer meer af dan de Australische Susie Maro- ney. Tijdens de marathon pauzeerden de zwemmers 15 secon den na elke 20 minuten en 30 seconden na elke 40 minuten. Om de twee uur verlieten de zwemmers voor vijf i Een boze brief van Bundes-Berti hamburg» Bondscoach Berti Vogts van de Duitse voetbalploeg heeft zijn internationals een boze brief gestuurd. Hij schetst daarin zijn 'totale ontevredenheid' over de prestaties van zijn mannen sinds de gewonnen Europese titelstrijd in 1996. 'Bun- des-Berti' vertelde over het schrijven in een vraaggesprek met de krant Welt am Sonntag: .Als de spelers niet zorgen dat ze met genoeg 'basis' aan het nieuwe seizoen beginnen, gaan we nog een moeilijke WK-kwalificatie tegemoet en zal het nog een hele klus zijn een goed WK te spelen zoals we van plan zijn." Carolijn Brouwer derde in Kiel kiel» Carolijn Brouwer is in de 103de Kieler Zeilweek op de der de plaats geëindigd in de Europe. Het was de beste prestatie van de kleine Nederlandse afvaardiging naar Kiel aan de Oostzee. Brouwer bereidde zich in Kiel voor het EK en WK en testte nieuw materiaal uit. Met derde plaats waren de Leidse studente en bondscoach De Nijs niet ontevreden. Marcelien de Koning trok met haar achtste plaats de aandacht van de topsportcommissie. In de 49-er eindigde de Leiderdorps/Leidse Smolders/Groth op de 22ste plaats. Een tegenvaller na de SPA-regatta in Medem- blik. Ier Donolly naar Feyenoord Rotterdam Feyenoord heeft afgelopen weekeinde de Ierse in ternational David Connolly voor vier seizoenen gecontracteerd. Het 20-jarige talent is de eerste van twee buitenlandse spitsen die de Rotterdammers deze week aan het legioen willen presen teren. Over de andere aanvaller is Feyenóord nog in onderhan deling, maar voorzitter Jorien van den Herik hoopt dat binnen enkele dagen ook voor deze spits het licht op groen kan worden gezet. David Connolly is voor het Rotterdamse publiek geen be kende speler, maar een jaar geleden stond hij in de Kuip al in de basis van de Ierse nationale ploeg tegen Nederland (3-1). 'Gaat u voor", gebaart Erik Breukink naar Michael Boogerd, de n e Nederlands kampioen bij de profwielrenners. Hand-in-hand kwamen ze over de eindstreep. Michael Boogerd pakte Erik Breukink vast, de oude ronderenner wees met zijn hand naar de jonge en stak z'n duim om hoog. Boogerd priemde een wijsvinger richting hemel en genoot. Maar keek toch nog snel even of zijn voorwiel eerder over de eindstreep ging dan dat van Breukink. Zelfs op 3600 meter boven zee niveau zijn de Brazilianen tot hoogstaand voetbal in staat. In La Paz won de wereldkampioen zondag de finale van de Copa America, de Zuid-Amerikaanse titelstrijd. De spelers van gast land Bolivia hapten na de 3-1 naar adem. Brazilië won de Co- pa America voor de vijfde keer, voor het eerst echter buiten ei gen land. Gisteren bewees Taffarel dat ïn doelman in Brazilië alleen •n doelman is omdat hij niet kon voetballen. Hij verkeek zich grandioos op een afstandsschot van Erwin Sanchez, beide spe- met Europese ervaring. De bal paste net tussen het lichaam in Taffarel en de paal. Edmundo had vier minuten eerder Brazilië aan de leiding gebracht. Hij scoorde uit de re bound nadat de Boliviaanse doelman Trucco een kogel van Roberto Carlos had wegge- stompt. Na de rust zagen de 45.000 toeschouwers een sterker Boli via. Taffarel maakte zijn fout goed door reddingen op inzet ten van Sanchez en Baldivieso en had twee keer geluk toen de lat hem hielp. Brazilië moest achteruit. Maar natuurlijk had Brazilië nog ene Ronaldo. Tot een kwartier voor het einde was de oud-PSV'er, wiens toekomst in Europa nog altijd niet zeker is, onzichtbaar gebleven. Die ene bevlieging verraadde ander maal zijn klasse. Hij demarreer de achter een lange pass van Denilson aan en haaide van twintig meter verwoestend uit. Het was Ronaldo's vijfde doel punt van het toernooi. Voor Bolivia betekende de 2-1 de nekslag. Zoveel kansen wa ren er vergeven dat de moed de spelers in de schoenen zakte. Zij reageerden zich af op scheids rechter Nieves, die een elle boogstoot van Edmundo zou hebben gemist. Coach Zagallo- was wisselde de boosdoener di rect. In blessuretijd zorgde in valler Ze Roberto nog voor de 3- 1. meerssen guido bindels gpd-verslaggever De afspraak bij het Nederlands kampioenschap was snel ge maakt. Op het moment dat Boogerd ploegmaat Breukink achterhaalde zei Michael, jij gaat Hagenaar was in de zevende hemel. Er moest echter nog een stukje gefietst worden en tja, je weet het maar nooit. „Natuur lijk was ik nerveus", gaf Boogerd later eerlijk toe. „Je hoort zoveel verhalen over be roepsrenners die elkaar flikken. Daarom heb ik het nog maar een paar keer aan Erik ge vraagd." Die paar keer waren in werkelijkheid vele keren. Breu kink moest er inwendig om la chen. „Michael is een echte Ha genees hè. Slecht van vertrou- 'Oh, oh Den Haag, mooie stad achter de duinen', klonk het gis teravond vanuit de café's in Meerssen. En zelfs al had hij het gewild, Erik Breukink had daar niets aan kunnen veranderen. „Michael was verreweg de bes te, hij verdiende de titel meer dan wie ook. Hij had me eraf kunnen rijden hij „Het eerste rondje nadat hij bij me was gekomen, voelde ik me als een dood vogeltje. Hij heeft daarna zelfs op me ge wacht. Hij wilde dat ik bij hem bleef, dat we samen naar de eindstreep zouden rijden. Dat was een mooi gebaar van hem. En toch was hij op die laatste meters nog bang dat ik nog een jumpje zou maken. Man, ik durfde het niet eens. Al die Ha genaars zouden me hebben ver moord." Michael Boogerd staat be kend als een jonge, goedlachse wielrenner. Een mannetje met lef, een gemakkelijke prater. Een coureur ook met genoeg zelfvertrouwen. Hij heeft een even opgeruimd als onstuimig karakter en juist dat onstuimige maakt van hem een kleurrijk en populair sportman. Maar het zorgt er tevens voor dat de on rust vaak door zijn lichaam giert, onrust die er gisteren bij het NK bijna de hele dag was. Zelfs na de huldiging, zelfs toen het rood-wit-blauw al lek ker stevig rond zijn schouders zat, was hij niet echt kalm. „Jongens, de dopingcontrole? Wanneer is die? Ik moet de tijd in de gaten houden, want ik wil dit shirt echt niet meer inleve- Michael Boogerd was gisteren onbetwist de man van de wed strijd, de man van een kam pioenschap dat volledig door zijn ploeg werd gecontroleerd. Het in aantal minder sterke TVM-blok reed de hele dag in de stromende regen achter de feiten aan. Veel tijd en energie werd besteed aan een lekke band van Maarten den Bakker, maar ook zonder deze pech hadden de mannen van Cees Priem geen echte vuist kunnen maken tegen de oppermachtige équipe van Theo de Rooy. Breukink, die het hele seizoen al opmerkelijk goed rijdt, was ondanks een valpartij vroeg in koers, een perfecte helper. Toen de kampioen van 1993 samen met Michael Boogerd, Servais Knaven (TVM) en John van den Akker (Foreldorado) voorop reed, was dan ook meteen dui delijk dat de finale deze keer veel eerder begon dan tijdens de voorgaande acht edities op de omloop in Meerssen. Om beurten sloopten Breu kink en Boogerd de twee mede vluchters. Bij de achtste demar rage was het verzet definitief ge broken en het was Breukink die daar in eerste instantie van pro fiteerde. Op dat moment was er nog veertig kilometer te rijden. Breukink wist zeker dat hij vroeg of laat gezelschap zou krijgen van zijn teamgenoot. „Mijn ontsnapping was een opening, niet meer dan dat. Als Knaven en Van den Akker ster ker waren geweest, was het een ander verhaal geworden. Dan had Boogerd moeten blijven zit ten. Maar ik wist al dat hij ze eraf zou rijden. En ik wist ook dat hij sterker was dan ik. An ders had ik er echt nog om gere den. Nu was ik al blij dat we sa men over de eindstreep konden gaan." Het deed een beetje denken aan het nummertje dat Bernard Hinault en Greg LeMond ooit op Alpe d'Huez opvoerden. Maar waar de actie van de twee teamgenoten in de Tour één en al show was, daar kwam die 'herhaling' bij Breukink en Boogerd recht uit het hart. Hinault en LeMond vlogen el kaar indertijd de dagen erna bij na letterlijk in de haren, Breu kink en Boogerd gaan volgende week als echte makkers de Ron de van Frankrijk in. Boogerd is blij dat Breukink op de valreep nog op zijn be sluit om geen Tour meer te rij den is teruggekomen. „Ik stond vorige week op het punt om hem te bellen. Ik hoorde dat hij ook in de Ronde van Zwitser land weer goed was. Ik reed in de Route du Sud en zei nog te gen Erik Dekker: Breukink is gek als hij niet mee naar Frankrijk gaat. Toen ik thuis kwam zag ik op teletekst dat hij zich had be dacht. Ik ben daar blij om, want het is toch een m< nog wat kan leren." Dat leren zal vooral een kwes tie van intomen zijn. ,Als je voor een klassement fietst, moet je geen onnodige energie ver spillen", benadrukte Breukink gisteren nog maar eens. „Mi chael is nu vierdejaars prof. Hij weet best wel hoe de koers in elkaar steekt. Hij kan goed posi tie kiezen, maar hij moet rusti ger worden, leren zich weg te steken, energie te sparen door als het kan ook eens rustig ach ter in het peloton te rijden. De eerste anderhalve week van de Tour moet hij zich niet druk maken. Pas in de cols moet hij er vol voor gaan." In die cols wacht Boogerd echter vooral een rol als helper van kopman Peter Luttenberger en tweede man Patrick Jonker. Toch hoopt de meest talentvolle ronderenner van de huidige ge neratie Nederlanders zelf ook op een eindklassering in mini maal de top-twintig. De vorm is er. Die is er eigenlijk al het hele seizoen. Dat benauwt hem meteen een beetje. „Vorig jaar reed ik een slecht NK en een su per-Tour. Nu was er een super- NK en moet ik nog maar af wachten hoe het in Frankrijk gaat. Het gaat eigenlijk al het hele seizoen uitstekend en soms denk ik: ooit moet toch die te rugslag komen. Dat zal toch niet uitgerekend in de Tour het ge val zijn?" gpd-verslaggever Het is traditioneel dringen ge blazen voor een plaats in de twee Nederlandse ploegen voor de Tour de France en al bijna net zo traditioneel wordt de spanning in de laatste week voor het vertrek tot het uiterste opgevoerd. Tot de start van la Grande Bouclé, ook voor de deelnemers het hoogtepunt van het wielerseizoen, staat enkele coureurs nog een paar slapeloze nachten te wachten. Bij de families Hoffman, Mi- chaelsen en Van Dijck zal vaker dan normaal de lamp worden aangestoken in afwachting van een telefoontje van Cees Priem. Twee van deze namen vallen buiten de boot. Servais Knaven, Maarten den Bakker, Bart Vos kamp, Peter van Petegem, Bo Hamburger, Laurent Roux en Jeroen Blijlevens hadden al in een eerder stadium zekerheid gekregen over hun deelname. Priem voegde gisteravond Jes- per Skibby aan die lijst toe. Het Rabobank-team van Theo de Rooy kent, wat de Ne derlanders betreft geen twijfels meer. Voor de enige nog in te vullen vacature maakt de ploeg leiding vandaag een keuze tus sen de Deen Michael Blaudzun, de Let Arvis Piziks en de Austra liër Robbie McEwen. Erik Dekkker, Leon van Bon, Danny Nelissen, Patrick Jonker, Neder lands kampioen Michael Boogerd, Erik Breukink en de buitenlanders Rolf Sörensen en Peter Luttenberger zijn al wel zeker van deelname. Het lijkt logisch dat de voor keur uitgaat naar de sterke I-et Piziks of de hardrijder Blaudzun boven McEwen. In het geval de keuze op de Australiër valt, moet de hele ploeg aan de sprinter worden opgeofferd ter wijl het team het succes van vo rig jaar juist dankte aan zijn drang naar avontuur. Theo de Rooy: „Best kans dat we toch McEwen nemen. Die heeft echt niet de steun van de hele ploeg nodig. Robbie vindt zijn weg in de finale zelf wel. meerssen marc van der jagt Miquel van Kessel is gekozen in de selectie voor de Europese kampioenschappen voor espoirs (renners onder 23 jaar), die van 4 tot en met 7 septem ber in Villach (Oostenrijk) wor den gehouden. De 21-jarige neo-amateur uit Ter Aar kreeg de bevestiging afgelopen zater dag van bondscoach Herman Snoeyink na afloop van het Ne derlands kampioenschap op de weg. Haarhuis tenonder op de waanzinnigste dag die Wimbledon ooit meemaakte londen rene v gpd-verslaggever Had niets met die schreeuw te maken. „Soms sla je een dubbelfout, soms niet. Daarvoor had ik ook al dubbelfouten gesla gen en daarna ook nog een paar. Dat kwam niet door die schreeuw." Hij antwoordde als een machine, zonder emotie. Haarhuis kan nog wel eens grappig uit de hoek komen, ook als hij verloren heeft. Gisteravond was de fut er helemaal Natuurlijk had hij wel eens het idee ge had, dat hij in een voetbalstadion was be land in plaats van op het altijd zo beschaaf de Wimbledon. Maar dat het dertiendui- zendhonderenachttien tegen hem alleen zou worden, dat wist hij van tevoren al. Want toen zaterdagmiddag werd besloten om op zondag de hekken open te gooien en hij vervolgens op centre court tegen pu bliekslieveling Henman werd neergezet, wist Paul Haarhuis wel wat hem stond te wachten. „Want toen in 1991 ook op zon dag werd gespeeld, kreeg je ook dit publiek binnen." Voetbalpubliek bedoelde Haarhuis. Pu bliek dat zich met vlaggen en pruiken uit doste en bereid was de longen uit het lijf te schreeuwen voor een landgenoot in nood. Publiek dat bereid was om al op zater dagmiddag in de rij te gaan liggen om ein delijk eens tennis op het centre court van Wimbledon te kunnen zien. Want normaal kom je daar niet zomaar op. Maar net als in 1991, toen de eerste week ook vrijwel hele maal verregende, ging het gisteren weer volgens het principe wie het eerst kwam, wie het eerst naar binnen mocht. Totdat er 29.000 fans op het park waren. En omdat er nog wel meer mensen kwamen, vormde zich een rij van negen kilometer op de stoe pen rond Wimbledon en was de 13.118ste stoel op centre court pas echt bezet toen Haarhuis en Henman aan hun vijde set be gonnen. Maar wie toen kwam maakte het mooiste nog mee. De ontknoping van 26 games, waarin Haarhuis bij 5-4 als eerste maar één klap van de winst was. En daarna Henman aan de beurt was, bij 12-11, maar zijn re turn viel in het net. Die laatkomers konden tenslotte ook meedoen met de grootste or kaan van geluid die ooit over Wimbledon joeg toen Henman tenslotte bij 13-12 zijn beslissende passeerslag langs Haarhuis sloeg. Paul Haarhuis was toen allang vergeten dat hij zaterdag in de tweede ronde een puike partij had gespeeld tegen de Austra liër Larkham. Vergeten was toen ook allang dat Richard Krajicek, de titelverdediger uit Den Haag .zaterdag en gisteren twee stapjes dichter naar een nieuwe Wimbledonkroon was geslopen. Bijna vergeten was ook dat dat zaterdag moeizaam was gegaan, in vijf sets, ten koste van Andrei Pavel. En het duel dat de kampioen gisteren in drie sets van David Rikl won, verdween bij het adembe nemende duel van Haarhuis helemaal naar de achtergrond. Het was pas in de 'nazit' met Haarhuis en Henman dat iedereen weer op aarde terug keerde. Want in de volgende ronde, mor gen, treft Henman Krajicek. Daar wilde Haarhuis de Britse persmensen best nog wel wat over zeggen. „Ik heb de afgelopen twee weken op gras tegen Tim en Richard gespeeld, maar Richard is in een betere vorm. Tegen Tim heb ik kansen gehad, te gen Richard niet. Normaal wint Richard dat. Bovendien zal er dan een heel ander publiek zijn dan vandaag. En Henman zei natuurlijk precies wat zijn chauvinistische landgenoten wilden horen. „Ik denk dat ik ook van Krajicek kan Meer Wimbledon op pagina 21 voorschoten peter k Tim Henman bedankt het 'voetbalpubliek' Voor Gertjan Egberink was bij de stand 6-5 in de tweede set van de eindstrijd bij Forescate tegen Jos Koemans de maat vol. Meer dan vol zelfs. De speler van Unicum was het schelden en de racketsmijterij van Koemans zat, gaf zijn te genstander nog wel een hand en liep tijdens het hoofdnum mer in Voorschoten, het man- nenenkelspel BI, van de baan. „Ik wil tijdens een wedstrijd geen beledigingen naar mijn hoofd geslingerd krijgen", ver telt Egberink een paar uur na afloop van de finale in het clubhuis van Forescate. „Dat gebeurde op de stand 5-1 voor mij wel en toen had ik het ei genlijk al helemaal gehad. Ik wil absoluut niet herhalen, wat er precies gezegd is. Ik stond op dat moment goed te spe len, heb eerst nog vier games in het net staan slaan. Maar ik bedacht mij toen dat ik zo niet mocht verliezen. Na een goede servicegame heb ik de partij toen cadeau gegeven. De scheidsrechter en het publiek gaven mij gelijk, dat ik de par tij niet wilde uitspelen." Aanleiding tot de woorden wisseling was het wegsmijten van zijn racket door Koemans. Voor de derde maal verdween het slagwapen met een grote boog vanaf de achterlijn over het hek, waarop Egberink zijn tegenstander waarschuwde voor maatregelen door de scheidrechter. De als altijd zeer gedreven, strijdlustige Koemans pikte dit niet en startte een woordenstroom, die de Unicummer niet meer wilde herhalen. „Jos speelde in de eerste set, zeker na de on derbreking door de regen ge woon goed", zegt Egberink. die in het Leidse circuit als rustig en sportief bekend staat. „In de tweede set had ik tot het incident het betere van het spel. Jos had beter de set kun nen laten lopen en het op de derde set kunnen laten aanko- Wedstrijdleider Dick Zwane- veld probeerde de gemoede ren te sussen, maar bij Egbe rink was de motivatie om ver der te spelen in het toernooi van zijn vorige club tot onder het nulpunt gezakt. Zo ver zelfs, dat hij voor de komende districtskampioenschappen, die deze week bij zijn huidige club Unicum worden ver speeld, nauwelijks enige inte resse toonde. „Met tennis heb ik het even totaal gehad", her haalt Egberink nog maar eens. „Ik zal wel zien wat ik de ko mende week ga doen. Koem ans, die zo in de strijd was op gegaan, dat hij niet meer wist wat hij precies had gezegd, toonde na afloop berouw en bood zijn excuses aan. Voor Egberink kwamen ze te laat.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17