Moord voor een stereotoren of een scooter ZELFMOORD VLUCHT r\ NANDITA (42): „Mijn dochter Rukaiya trouwde een jaar geleden met Rajeev. Hij kwam uit een zeer arm milieu, maar dat maakte mijn dochter niet uit. Ze was verliefd. De eerste tijd van hun hu welijk woonde het paar bij mij in huis. Dat is zeer ongebruikelijk in India. De zoon blijft het 'bezit' van de vrouw die hem heeft gebaard. Daarom is het voor een Indiase moeder onver draaglijk als ze haar zoon aan zijn schoonfamilie 'verliest'. Het was dan ook niet verwon derlijk dat zijn moeder op een dag haar zoon en mijn dochter kwam halen. Moeders wil is wet en het respect dat zonen voor hun moeders hebben is grenzeloos, dus vertrokken ze naar zijn ouderlijk huis. Na een maand reisde ik naar het dorp waar Rukaiya voortaan woonde. Ik schrok van de ar moedige omstandigheden waaronder ze leefde. Ze woonde in een huis zonder dak. Mijn inmiddels geboren kleindochter nam ik mee naar Bangalore, omdat de familie nauwelijks in staat was alle monden te voeden. Mijn dochter was zo vermagerd dat ze niet eens borst voeding kon geven. Ze was ook erg in de war en ik merkte dat ze het slecht met haar schoonmoeder kon vinden. Weer thuis gekomen, pakte ik de televisie in en stuurde die naar haar dorp. Mijn dochter had geen tv en ik gebruikte het apparaat nooit. Na twee weken wilde ik weten of de televi sie was aangekomen. Ik belde een paar keer naar het huis van de buren die telefoon had den, maar kreeg Rukaiya niet aan de lijn. Twee weken geleden kwam er plotseling wel be richt. Rajeev belde om te vertellen dat Rukaiya zelfmoord had gepleegd." SEELA (28): „Ik ben in mei 1992 getrouwd met Ajay (35), die meester in de rechten is en een baan heeft bij de staat als juridisch adviseur. Ik heb alleen de lagere school. Maar voor zijn acht zus sen, die mij als bruid voor Ajay hebben uitgekozen, was dat geen probleem. Mijn ouders stemden in met de hoge bruidschat die werd gevraagd - een motor, gouden en zilveren sie raden en alle benodigdheden voor het huis - want ze wilden hun enige dochter graag ge lukkig zien. Ze dachten dat Ajay met zijn hoge opleiding en baan met toekomst een goede partij zou zijn. De eerste twee maanden van mijn huwelijk verliepen heel vreedzaam. Ik werd in de fami lie opgenomen en Ajay was heel lief en charmant. Daarna begon de ellende. Ik werd bui tengesloten, genegeerd en als huishoudster behandeld. Ajay kwam iedere avond pas rond half twaalf thuis. Toen ik daar op een gegeven moment iets van zei, kreeg ik te horen dat het niet meeviel om zijn tijd tussen twee vrouwen te moeten verdelen. Op een avond, rond half zes, moest ik voor mijn schoonmoeder thee maken. Toen ik de keuken binnenkwam, rook ik gas. De kwellingen van de afgelopen maanden deden me op mijn hoede zijn. Ik ben de straat opgerend en de moskee binnen gevlucht. De volgende dag wilde ik de eerste trein naar Bangalore pakken. Terug naar mijn ouderlijk huis. Maar het bleek niet zo eenvoudig om ongezien weg te komen. Mijn schoonfamilie, die binnen de gemeenschap een hoog aanzien geniet en connecties met politici onder houdt, had op de muren van het trein- en busstation pamfletten laten plakken met daarop mijn foto. Ze loofden een hoge beloning uit aan degene die mij kon terugbrengen. Volgens de tekst had ik m'n schoonmoeder vergiftigd. Ik ben naar de moskee teruggegaan. De iman heeft me daar een sluier gegeven die mijn hele gezicht bedekte. Daardoor kon ik toch naar Bangalore afreizen." Huwelijkseisen worden steeds gekker in India Volgende week wordt in Noordwijkerhout de eerste internationale politieconferentie gehouden over de bestrijdmg van geweld tegen vrouwen. In opdracht van het organisatiecomité van deze conferentie bezocht Simone Tangelder het afgelopen halfjaar diverse landen om ter plekke te bekijken wat de politie doet en niet doet. Ze was onder meer in India, waar de zogenaamde 'bmidsschatmoorden' toenemen. „En de politie laat zich liever met steekpenningen afkopen, dan een voorbeeld te stellen. 1 Ie eisen voor een bruidsschat in J India worden steeds gekker. Zonder de schenking van een jiirentelevisie en een scooter aan de levens- C(Kner in spe is er geen huwelijk. Soms wil inhalige echtgenoot zelfs nog een extra als hij al lang en breed getrouwd jj Wat er gebeurt als ouders die 'nabestelling' •t leveren is dagelijks te lezen in de Indiase |bladen. Het wemelt in de pers van berich- l i over jonge vrouwen die onder mysterieu- om het leven zijn geko- antwoord op het toenemende geweld is je jaar geleden in Bangalore het eerste ^Wenpolitiebureau geopend. Eind jaren Ihtig werd er al een Anti Dowry (bruids lat) Cell opgericht, een recherche-afdeling nji onderzoek doet naar bruidsschatmoor- jl Gedetailleerd de wand van de kantoormuur van de In cise vrouwenorganisatie Vimochana hangen nip's van jonge meisjes, die zijn uitgedost in n ichtige met goud doorstikte sari's en die n oren en neus volgehangen hebben met uden sieraden. Ze blikken serieus de came- De foto's zijn genomen op hun trouw- die soms na jaren van onderhandeling de prijs van de bruidsschat eindelijk is ebroken. Maar als de portretten bij Vi- ichana terechtkomen, kan worden gecon- ideerd dat alle moeite voor niets is geweest, jbruiden op de foto's zijn allemaal dood. |et Indiase Wetboek van Strafrecht gaat gedetailleerd in op het verschijnsel sschat. De uit 1961 stammende Dowry bition Act verbiedt het geven en in ont- a%st nemen ervan. Degene die zich hieraan \luldig maakt, riskeert een gevangenisstraf rej ten minste vijf jaar en een geldboete van jnpimaal 15.000 roepies (750 gulden). Op de liase huwelijksmarkt wordt echter weinig It geslagen op deze wet. Dat blijkt ook uit 1*2) rapport van de Wereldbank uit 1995 dat dit dat verbranding en mishandeling de wrnaamste doodsoorzaken zijn onder In- se vrouwen tussen de 17 en 28 jaar. )eline Suguna die al vijftien jaar als coördi- lor bij de vrouwenorganisatie Vimochana _jkt, heeft de waarde van de bruidsschat het elopen decennium zien veranderen.„Aan- ikelijk ging het om kleine giften. Maar de tste tien jaar zijn er afwasmachines, stereo ns, Honda-scooters en breedbeeldtelevi- in het geding. Steeds meer mensen wo- 4in de stad. Daar is alles te koop en dus en materialisme en consumptie hand fr hand toe. De persoonlijke kwaliteiten de aanstaande bruid doen er steeds min- >n? toe. Alleen de prijs die haar familie voor )e|r wil betalen, telt." efjovendien kan een getrouwde vrouw ook Jat al lang aan de bruidsschatverplichtin- f lis voldaan vreselijk in de problemen ko lt. Niet zelden komen haar echtgenoot of )nioonfamilie alsnog met enkele materiële ei- l. „Om de ouders onder druk te zetten, I rdt hun dochter getreiterd, mishandeld en e is door zowel echtgenoot als zwagers ver- n ht. Vrouwen keren in zo'n geval maar zei terug naar hun ouderlijk huis: ze sterven P I liever dan dat ze hun ouders die 'schan- braandoen." J Vrouwenpolitiebureau gin jaren negentig ontstond er vanuit de 'mvenbeweging steeds meer vraag naar ts! speciaal vrouwenpolitiebureau, naar het arbeeld van dergelijke bureaus in bijvoor- 'ld buurland Pakistan. Uiteindelijk werd in il 1994 in de Zuid-Indiase stad Bangalore eerste Women's Police Station geopend; politiebureau voor vrouwen, gerund door rt luwen. Sindsdien hebben rond de twintig ere steden in India dit voorbeeld gevolgd, et Women's Police Station (WPS) in galore is samen met een regulier wijkbu- i gehuisvest in het centrum van de stad. et vrouwenpolitiebureau bestaat uit twee 'tige kamers met veel muggen. Het razen- 'erkeer naast het open raam veroorzaakt i oorverdovend geluid, dat menig gesprek tornt. De voorkamer is het domein van de ien agentes en hoofdagentes. Achter de 'deurtjes bevindt zich het territorium van touw N.N. Indira, inspecteur van politie. TB ie lady-inspector, zoals de 43-jarige me- nv Indira met respect wordt genoemd, is charmante dame met een eeuwige glim Pas toen ze er steeds slechter ging uitzien en ook met de dood werd bedreigd, werden wij gewaarschuwd. We stuurden Mohammed en zijn familie een uitnodiging voor een ge sprek, maar voordat er gepraat kon worden, was Hacinthaai dood." De inmiddels gearresteerde echtgenoot en schoonmoeder van Hacintha beweren dat ze zelfmoord heeft gepleegd. Maar haar broer is ervan overtuigd dat ze eerst is vermoord en dat later het lijk in vuur en vlam werd gezet. Aan inspecteur Devaraj de taak om achter het ware verhaal te komen, maar het onder zoek wil nog niet vlotten. Geest Toch kan zelfs na jaren de barre waarheid soms nog onomstotelijk boven tafel komen, getuige een verhaal van Ameena Thabassum van de vrouwenorganisatie Vimochana. „Er was een meisje dat volgens de officiële lezing zelfmoord had gepleegd. Op een dag, ander half jaar daarna, stond haar moeder ineens bij ons in het kantoor. De geest van haar dochter had haar 's nachts verteld dat ze niet tijdens een ongeluk in de keuken om het le ven was gekomen, maar was vermoord. Uit eindelijk kregen we na veel moeite en dankzij de medewerking van diverse artsen toestem ming het lichaam weer op te graven. Er werd opnieuw sectie op het lijk verricht en toen bleek dat het meisje gebroken nekwervels had. Daarmee konden de daders alsnog wor den vervolgd." Rijk of arm, ieder meisje en iedere vrouw moet een bruidsschat 'meenemen' in India. „De eisen worden steeds gekker." huis waar twee weken geleden het verbrande lijk van de 22-jarige Hacintha werd aange troffen. Ze was nog geen jaar getrouwd met Mohammed en drie maanden zwanger. Ach terin de auto zitten de vader, de broer en de zwager van het slachtoffer. Inspecteur Devaraj doet onderzoek naar de zaak. Een foto in het dossier van Hacintha maakt duidelijk dat het haar ouders moeite moet hebben gekost om hun vermoorde dochter te herkennen. Het gezicht van het lijk is zwartgeblakerd, de haren zijn wegge- schroeid en van haar handen is niets meer over. Er zit ook een bruidsfoto in de map. Volgens haar zwager was Hacintha tijdens de bruiloft nog blij met de man die haar vader voor haar had uitgekozen. „Mohammed had een eigen gemotoriseerde riksja en dus een eigen inkomen," vertelt hij. Voor het huwelijk waren Hacintha's ouders met Mohammed overeen gekomen dat ze 15.000 roepies (750 gulden) en 120 gram goud aan bruidsschat zouden betalen. Maar na het sluiten van het huwelijk wilde Mo hammed meer: een stuk grond om een huis op te bouwen en een kleurentelevisie. Ha cintha's vader Mahmed Alijan: „Onze doch ter wilde ons daar niet mee lastig vallen. Ze wist dat ik drie jaar voor de bruidsschat heb moeten sparen en dat het geld op was. Bo vendien dacht ze aan haar drie jongere zusjes die ook nog moeten trouwen. Alleen aan haar oudste broer vertelde ze dat ze door haar man en schoonmoeder werd mishandeld. Lady-inspector Indira: een charmante dame met een eeuwige glimlach op haar gezicht. „Maar in feite is ze nog erger dan haar mannelijke collega's", zo luidt de kritiek. foto gpd lach op het gezicht. Ze draagt haar kaki uni form-sari met trots. Ze beweegt zich statig en zelfverzekerd voort. De meeste tijd zit ze ach ter haar grote bureau. Indira heeft geen type machine en typist(e). Ze heeft er wel recht op, maar komt er maar niet toe het op het hoofdbureau aan te vragen. Tergend lang zaam worden alle processen-verbaal aan de vrouw gedicteerd. Het opmaken van een offi ciële aanklacht duurt dan ook minimaal an derhalf uur. Het is al donker als de laatste bezoeker, een oudere man, wordt toegelaten in het kantoor van de inspecteur. Uit het lederen tasje dat hij bij zich draagt, komt de huwe lijksovereenkomst van zijn dochter. Hij heeft ook een in een studio gemaakte foto meege nomen. Tegen een achtergrond met een blauwe lucht en wuivende palmen staat een treurig kijkende, vreselijk toegetakelde jonge vrouw. De blauwe plekken in haar hals en de striemen op haar armen zijn met pen omcir keld. Volgens de man is zijn dochter acht maanden geleden met een man getrouwd die hem onder druk zet om met nog eens 25.000 roepies (1.500 gulden) aan bruidsschat over de brug te komen. Hij is er bovendien on langs achter gekomen dat zijn schoonzoon eerder getrouwd was en zijn eerste echtgeno te op een dag het raam heeft uitgegooid. Haar val was dodelijk. De bezorgde vader is bang dat zijn' dochter hetzelfde overkomt en hoopt dat de politie de man kan aanhouden. Hij is al eerder op een ander politiebureau geweest, maar werd daar met hoongelach ontvangen. Hij is radeloos en smeekt Indira om hulp. Indira raadt de vader aan zijn doch ter mee naar huis te nemen wanneer ze uit het ziekenhuis wordt ontslagen en vraagt hem de volgende dag terug te komen. Indira delegeert vrijwel niets aan haar agentes. „De meesten zijn maar een paar jaar naar school geweest. Daarna hebben ze een politietraining van drie maanden gevolgd. Ze weten hoe ze moeten fouilleren en hoe ze vrouwelijke gevangenen naar de rechtbank moeten begeleiden. Maar ik kan ze geen zaak laten onderzoeken, want van wetgeving we ten ze helemaal niets." Indira laat ook liever niets aan mannelijke collega's over, want ze heeft zeer weinig vertrouwen in politieman nen, vertelt ze. dan haar mannelijke collega's. Ze laat zich omkopen, is te beroerd om zaken tot op de bodem uit te zoeken, een schuldige aan te wijzen en te zorgen dat hij de straf krijgt die hij verdient. Sinds het WPS is geopend, be staat de helft van degenen die bij ons aankloppen uit vrouwen die door een bezoek aan Indira nog verder in de problemen zijn geraakt." Volgens cijfers van Vimochana werden in het laatste kwartaal van 1996 alleen al in Bangalore 104 bruidsschatmoorden gepleegd. Volgens de organisatie is er maar één manier om de gruwelijke moorden op vrouwen te stoppen: het bruidsschatsysteem moet defini tief worden afgeschaft. Ameena Thabassum, psychologe bij Vimochana: „De politie zou onmiddellijk moeten ingrijpen zodra ze van iemand te horen krijgt dat er een bruidsschat is gevraagd of aangeboden. Het is wettelijk verboden. Maar de politie laat zich liever met steekpenningen afkopen. De vrouwen van Vimochana gaan naar de plaats van de moord om later voor de recht bank te kunnen getuigen. Veel zaken komen in India pas na vier of vijf jaar voor de rech ter. Ameena Thabassum: „Wij doen daarom zelf onderzoek en maken daar een uitgebreid verslag van, zodat wij een aantal jaren later aan de rechter nog precies kunnen vertellen hoe wij het lijk aantroffen." Recherche Wanneer een vrouw is vermoord, houden de verantwoordelijkheden van het vrouwenpoli tiebureau op en komt de zaak in behandeling bij de Anti Dowry Cell, een recherche-afde ling, die sinds 1989 bestaat en bruidsschat- moorden in de staat Kamataka onderzoekt. Als een vrouw op een onnatuurlijke manier om het leven komt, wordt eerst de lokale po litie ingeschakeld. Zij ondervraagt de echtge noot en schoonfamilie en gaat eventueel tot arrestaties over. Daarbij wordt het lijk onder zocht door twee artsen. Als bij de lokale poli tie en de artsen het vermoeden bestaat dat het om een bruidsschatmoord gaat, komt de zaak in handen van een van de rechercheurs van de Anti Dowry Cell. In 1994 werden door deze afdeling 184 bruidsschatmoorden onderzocht. In 1995 waren dat er 183 en vorig jaar 253. Allemaal hadden ze betrekking op Artikel 304b van het Indiase Wetboek van Strafrecht. Het wetsarti kel vermeldt dat wanneer een vrouw binnen zeven jaar na haar huwelijk op onnatuurlijke wijze de dood vindt en er aanwijzingen zijn dat er voorafgaand aan haar dood conflicten over de bruidsschat waren, de echtgenoot en zijn familie wegens moord kunnen worden aangeklaagd. Voor bruidsschatmoord geldt de omgekeerde bewijslast; de aangeklaagden moeten het tegendeel kunnen bewijzen. Als dat niet lukt, kunnen de echtgenoot en zijn familie tot levenslange gevangenisstraf (effec tiefveertien jaar) worden veroordeeld. De politiejeep van de vrouwelijke inspec teur Manjula Devaraj, die werkzaam is bij de Anti-Bruidsschatrecherche, is op weg naar de Maradi Road in Bangalore. Daar staat het Omgekocht Behalve de politie hebben ook vrouwenorga nisaties hun handen vol aan het bruidsschat- geweld. Maar van samenwerking tussen poli tie en vrouwenorganisaties of andere hulpin stellingen is geen sprake. De vrouwen van Vi mochana, die zich jarenlang sterk hebben ge maakt voor een vrouwenpolitiebureau in Bangalore, zijn zwaar teleurgesteld in de re sultaten van dat bureau. En aangezien het bewuste bureau slechts door één vrouw wordt gerund, krijgt Indira de volle laag. Vimochana-directeur Donna Fernandez: „Vrouwen denken dat ze nu eindelijk iemand treffen die hun problemen begrijpt, dat ze vrijuit kunnen spreken en gerechtigheid kun nen krijgen. Maar in feite is Indira nog erger De vader van de vermoorde Hacintha, met een foto van zijn dochter. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37