Monsterzege Labour in Britse verkiezingen i^tLeidsch Dagblad 21 @SZ23gr 1 1 19 Wei in opties 'Kluck wilde weggestuurde wethouder zelf opvolgen' Bouwwereld klaar voor metronet onder Randstad Studenten bèta-vakken openen vraagbaak voor scholieren Voetbalvandaal klaagt over situatie in cel Supersnel autowassen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. VRIJDAG 2 MEI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Ministerie onderzoekt mogelijke fraude met huurwoningen Buitenland Mobutu en Kabila ontmoeten elkaar op marineschip NR. 41378 Cultuur en Kunst John Mayall is geen chagrijnige oude Sport Bartoli zit Riis dwars in Duitsland LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 MOEDER gratis mee naar het Groene Hart de Linnaeushof Noordwijk Space Expo Attractiepark Duinrell Blair boekt historische overwinning De Britse Conservatieven hebben bij de gisteren ge houden verkiezingen hun zwaarste nederlaag sinds 1832 geleden. Tony Blair werd tot nieuwe premier gekozen, de jongste sinds 1812. Zijn New Labourver- overde de grootste meer derheid in de historie van de partij en veegde de par tij van verliezer John Major in Schotland en Wales zelfs geheel van de politieke kaart. LONDEN HANS GELEUNSE Blair bracht vanmorgen al een bezoek aan koningin Elizabeth, waarna hij direct begon met het samenstellen van zijn kabinet. Even daarvoor had Major de ko ningin het ontslag van zijn kabi net aangeboden. Vanmorgen, toen nog niet al le stemmen waren geteld, had Blairs vernieuwde partij 417 van de 659 Lagerhuiszetels ver overd. De Conservatieven ble ven op 160 steken, terwijl de Li beraal-Democraten met 40 ze tels twee keer zoveel afgevaar digden naar het parlement kun nen sturen. Op basis van de voorlopige uitslag verloren de Tories 174 zetels, terwijl Labour er 145 won. De superwinst van Labour werd vooral geboekt in traditio nele Tory-gebieden in midden- Engeland. Ook Conservatieve bolwerken in Londen en het rij- Labourleidef Tony Blair neemt met zijn v Hall in Londen verzamelde partijleden. j Cherie het applaus ke Zuid-Engeland gingen in La- bourhanden over. Opvallend was dat slechts een handvol Conservatieve euro-sceptici de slag overleefde. De anti-Europese Referen dumpartij van de miljardair Sir James Goldsmith kwam er ook niet aa haalde trict niet eens voldoende stem men om zijn borgsom terug te krijgen. De zegevierende Tony Blair werd vanmorgen met echtgeno te Cherie bij de Royal Festival Hall ontvangen door juichende aanhangers. Major sprak op dat moment de staf op het Conser vatieve hoofdkwartier moed in. ,,Dit was een geweldige neder laag. Maar we moeten ons nu voorbereiden op de toekomst. We komen terug", zei hij. Een pas. Goldsmith zelf groot deel van zijn regerings zijn Londense kiesdis- ploeg verloor zijn zetel, zoals defensieminister Michael Portil- lo, de man die werd getipt om namens de rechtervleugel in het strijdperk te treden voor de op volgingvan Major. De Nederlandse politiek en Pagina 2: Meer c verkiezingen Brinkman pleit voor duurzame oplossing LEIDEN/DEN HAAG RUUD SEP De Nederlandse bouw is klaar voor de aanleg van een systeem van ondergronds personen- en goederenvervoer dat de hele Randstad omvat. Ook op rege ringsniveau komt steeds meer interesse voor zo'n systeem, dat de wegen in de Randstad zou moeten ontlasten. Dat zegt oud-CDA-politicus en voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), Elco Brinkman, vandaag in een in terview met deze krant. „Wij zijn er technisch klaar voor, als we de opdracht krij gen, kunnen we beginnen. En ook op Verkeer en Waterstaat beginnen ze er langzaam aan te denken: begin tussen Schiphol en Aalsmeer met buizentrans port voor bloemen, en doe het zo dat je het systeem later kunt uitbreiden. Als je het hebt over duurzame oplossingen, dan moet je hiermee beginnen", al dus Brinkman. De voormalige CDA-\ zegt ervan uit te gaan dat de i dergrondse transportsystemen er uiteindelijk hoe dan ook zul len komen. Volgens hem ont komt de regering er niet aan om de komende tien jaar vele mil jarden te investeren in deze De aanleg van de HSL-tunnel onder het Groene Hart vindt Brinkman overigens een weinig doordacht begin van de groot scheepse tunnelbouw. „Wan neer het rijk de regio had laten kiezen waaraan het geld van de HSL-tunnel mocht worden be steed, dan denk ik dat er niet zou zijn gekozen voor een noord-zuidtunnel, maar voor een oost-westtunnel: leg rijk- weg-11-west aan in een tunnel onder Voorschoten of onder Leiden. Dat levert een veel ho ger milieu-rendement op, door dat je veel minder opstoppin gen in Leiden krijgt en daardoor veel minder uitstoot Van scha delijke stoffen." De Mitsubishi Galant sedan. Compleet vanaf 46.995,-. Standaard al met o.a. ABS, 2 airbags en vanaf de GLS met volautomatische airco. De keus blijft: een 2.0 liter, 2.5 liter 24 kleppen V6 benzine motor of '2.0 liter A turbodiesel met inter- ^rwL coóler. motors Voor het goede nieuws moet u naar de Mitsubishi dealer. Nederlandse europarlementari ërs reageerden vanmorgen po sitief op de verkiezing van Blair, omdat van hem een soepelere opstelling in Europa wordt ver wacht. Minder verheugd waren de Britse financiële markten, die zó schrokken van de mon sterzege dat de aandelenkoer sen en de koers van het pond een tikje kregen. de Britse Op deze kaart ontbreken de resultaten v pas vanmiddag werd afgerond. ri de achttien districten in Noord-lerland nog, omdat de telling daar Fractievoorzitter CDA ontkent ambities LEIDEN» AAP RIETVELD Paul Kluck, voorzitter de Leidse CDA-fractie (en niet raadslid Huib Kruijt) was de eerste kan didaat om wethouder Aart van Bochove (financiën) op te vol gen. De coalitiepartijen hebben echter een blokkade opgewor- den tegen de kandidatuur van Kluck. De fractievoorzitter zelf ontkent het verhaal, maar ver schillende bronnen binnen en buiten de coalitie bevestigen het. Rianne Peeters, fractievoor zitter van Groen Links is best bereid dat in het openbaar te doen. „Kluck was de eerste kan didaat van het CDA. Ontkent-ie dat? Oh, nou, ik mankeer toch echt niks aan mijn oren." Kluck beweert dat het onlo gisch zou zijn, als zijn partij hem naar voren had geschoven als opvolger van de tot aftreden gedwongen Van Bochove. „Ik weet best welke rol ik speel in dit geheel", zegt hij. ,Als ik het imago op mij laad dat ik Aart wegstuur kan ik niet zomaar gaan stuivertje wisselen. Ik ben best in de markt voor een wet houderschap, maar ik ga dat op dit moment niet forceren. Wij hebben bewust gekozen voor Huib. Omdat hij veel kennis heeft van de portefeuille finan ciën, goede politieke antennes heeft, maar vooral omdat hij nog een onbeschreven blad is." Maar hoe onlogisch zijn eigen Pagina 15: 'Uiteindelijk op argumenten' i je Na rellen in Beverwijk AMSTERDAM ANP De advocaten van een Ajax- supporter die na de veldslag bij Beverwijk in de cel is gezet, hebben een klacht ingediend bij de Nationale Ombudsman. De man, een direct familielid van de om het leven gekomen Carlo Picornie, zat in de cel naast Feyenoord-supporters die hem zouden hebben getreiterd. Twee weken na de rellen tus sen aanhangers van Ajax en Feyenoord op 28 maart meldde de man zich vrijwillig bij de po litie. Hij werd gevangen gezet en bracht onder meer een nacht door in het politiebureau in IJmuiden. In de cellen 'om hem heen bevonden zich vier of vijf Feyenoord-aanhangers die, vol gens advocaten G. Hamer en P. Ficq, 'aanhoudend en luid keels' Feyenoord-liederen zon gen. Het was voor hun cliënt een marteling om te moeten luisteren naar gezang van de mogelijke moordenaars van Pi cornie, aldus de brief aan de Ombudsman. De volgende dag is aan de of ficier van justitie gevraagd om overplaatsing. „Een en ander laat echter onverlet dat aan kla ger onnodig leed is aangedaan", aldus de advocaten. Inmiddels wordt de man vervolgd in ver band met zijn betrokkenheid bij de rellen. Hoewel de klacht is gericht tegen de officier van justitie in Haarlem, was de brief daar vrij dag nog niet gearriveerd. Een oude molen is verbouwd tot woonruimte. Dat valt nog mee. Maar ja, dat is dan ook nog maar het begin. De romp van de molen bestaat uit een afgeknotte piramide met regelmatige achthoeken als grond- en bovenvlak. Purdy Ong zucht. Haar broer Aries, die een tafeltje verderop zit, plukt aan zijn haar. Er klinkt geprevel van getallen. Maar de twee studenten natuurkunde die naast Purdy en Aries in de collegebank hebben plaatsgenomen, blijven onverstoorbaar. „Eigenlijk is het best makkelijk", zegt Arjan Mieremet, die Aries helpt bij zijn wiskundesommen. En hij tikt met zijn pen op het stuk papier dat op tafel ligt: „Kijk, nu kun je met dit driehoekje hier de lengte van dat lood- lijntje daar uitrekenen". De faculteit Wiskunde en Natuurwetenschap pen van de Rijksuniversiteit Leiden houdt deze en volgende we,ek open huis voor leerlingen die over twee vyeken eindexamen doen in de exacte vak ken. Het is immers tulpenvakantie, en sommige» examenkandidaten kunnen best nog een steuntje in de rug gebruiken. Een goed moment om een 'bèta-helpdesk' te openen, vond de Universiteit. De faculteit ziet de helpdesk ook als een middel om aankomende studenten te werven. Vandaar dat de route die de scholieren door het Huygens- laboratorium moeten volgen om de helpdesk be reiken is volgeplakt met posters, waarop staat te lezen dat het binnenkort open dag is voor eerste jaars studenten. Promotie van de exacte studies is hard nodig: bij de voorinschrijvingen schreven zich voor wiskunde zes mensen in, voor natuur kunde achttien en voor scheikunde 27. „Veel scholieren weten niet eens dat je in Leiden na tuurkunde kunt studeren", verzucht studie-advi seur Tineke Bloembergen. In een van de tot 'helpdesk' omgetoverde colle gezaaltjes zet studente Afke van de Heije vraagte kens bij de promotie-campagne. „Natuurlijk hoop ik dat deze activiteit wat nieuwe studenten aantrekt. Al kun je je afvragen of de scholieren die hierheen komen met hun vragen wel degenen zijn die straks wis- of natuurkunde willen stude- Het enthousiasme van de ongeveer twintig stu denten die de helpdesk bemannen is er niet min der om. „Het is ook voor mij heel leerzaam", ver telt Danny Pronk. „Je moet het zelf heel goed be grijpen om het aan iemand van een heel ander niveau uit te kunnen leggen." Ondanks alle goede bedoelingen druppelen de scholieren slechts mondjesmaat binnen. Een stuk of twaalf zijn er vandaag geweest. Een groepje studenten legt een kaartje. Afke van de Heije heeft zich teruggetrokken met een computerspel letje. Jeroen Nieuwaal haalt zijn schouders op. „Ach, het is de eerste keer dat we dit doen. Maar de belangstelling trekt vast nog wel aan. Van avond komen we op tv, bij de plaatselijke om roep. En vrijdag, dinsdag en woensdag zitten we hier gewoon weer." Veel meer klachten over vliegtuigen De Commissie Geluidhin der Schiphol (CGS) heeft in april ruim zesduizend klachten meer ontvangen dan vorig jaar in dezelfde periode. Als belangrijkste oorz'aak wijst de CGS op de werk zaamheden aan de Kaag baan. Daardoor werd met name de Buitenveldertbaan vaker gebruikt. Startende vliegtuigen leverden 2.086 klachten op uit Amsterdam, Aalsmeer en Amstelveen. Ook de Zwanenburgbaan werd vaker gebruikt, het geen tot 4.009 klachten leidde, waarvan 921 betrek king hadden op nacht vluchten. In totaal werden in april 10.974 klachten ontvangen tegen 4.634 vorig jaar. Opvallend is het aantal klachten uit Oostzaan. Een actie leidde daar tot veel klachten: 14! klaagden 1.764 keer. kandidatuur volgens Kluck ook zou zijn, toch is dat volgens Peeters en een aantal andere bronnen precies wat er is ge beurd: het CDA heeft eerst de fractievoorzitter naar voren ge schoven. „In de eerste ronde was hij de kandidaat", vertelt Peeters. „Wij hebben meteen gezegd, dat wij daar niet en thousiast over waren." Dat Van Bochove moest verdwijnen noemt de fractievoorzitter van Groen Links 'een voldongen feit, waarmee wij maar hebben te leven'. Pagina 13: 'Kluck in college zou farce zijn geworden' Kia dealer Vlietwijk HET WOORD IS AAN Lessing De grootste fout bij de op voeding is wel dat men de jeugd niet went aan zelf na denken. VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .19 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17 Drie kaartjes halen, twee be talen met de bon op de pagi na Uitgaan voorde film '101 Dalmatiers' in Voorschoten. Forse winst voor Unilever AMSTERDAM ANP Het zeep-, voedingsmiddelen en ijsconcern Unilever heeft in het eerste kwartaal van 1997 de nettowinst fors zien stijgen met elf procent van 808 miljoen gul den naar 898 miljoen (gemiddelde wisselkoersen). De winst voor belasting klom met zes procent van 1.316 miljoen naar 1.410 miljoen gulden. Min der goed draaiden de Ameri kaanse activiteiten door extra reclamekosten. De bedrijfswinst vóór bijzon dere posten noteerde een forse groei van zestien procent tot 1.732 miljoen gulden. Door de 'aanzienlijke' stijging van de netto bijzondere posten (reorganisatielasten) tot 199 miljoen gulden echter werd de groei afgetopt tot een plus van vijf procent op 1.533 miljoen gulden. In de eerste drie maan den van vorig jaar trok Unilever slechts 39 miljoen gulden voor herstructureringen uit. In Noord-Amerika zag Unile ver de bedrijfswinst met liefst elf procent dalen tot 241 miljoen gulden, ondanks een stijging van de verkopen met tien pro cent. Het concern moest meer geld uittrekken voor reclame campagnes, waardoor de winst onder druk kwam te staan. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Pla; (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) i Oacceptgiro (f. 93,05) automatisch (f. 31,95) r. bank/giro: Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300VB Lelden g OF BEL 071-51 28 030 maandagt/mvrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1