ZATERDAGS geen stoeipoes BIJVOEGSEL Stewardess WHAT MUST IT T "F its PASSENGERS? ita tewardessen gaan in toenemende mate ebukt onder het sexy imago waarmee diverse htvaartmaatschap pijen zich in de moordende concurrentiestrijd willen profileren. Onderdruk van dat vrouwonvriendelijke aureool heeft het binepersoneel steeds vaker te maken met lassagiers die menen zich allerlei indtastelijkheden en seksistische opmerkitigen te iunnen veroorloven. Op grond van een groeiend aantal klachten is de International Transportworkers Federation (ITF) begonnen meteen 'Campaign against airline sexism', '.wardessen zijn geen eipoezen', aldus ITF, iaar personeelsleden met een grote rantwoordelijkheid >or de veiligheid van de passagiers'. Wereldwijde actie tegen ongewenste intimiteiten in de wolken ÊÊMA CAMPAIGN AGAINST AIRLINE SEXISM W toe. De poster die de Internationale Transportworkers Federation (ITF) als ondersteuning van de campagne tegen het groeiende 'luchtvaartseksismeheeft la ten maken, is shockerend. De wereldwijd verspreide protest-affiche toont een opblaas- sekspop, gekleed in het uniform van een ste wardess. De headline laat aan duidelijkheid niet te wensen over: If an airline treats its em ployees like this, what must it think of its pas sengers?'. Vrij vertaald: wat moeten passagiers wel niet denken als een luchtvaarmaatschap pij z'n werknemers op deze wijze behandelt? „Het is een bewuste keuze", verduidelijkt de vakbondsvrouw de actie, „Zo'n schokken de plaat is de enige manier om mensen wak ker te schudden. We praten over een pro bleem dat door veel luchtvaartmaatschappij en schromelijk wordt onderschat. Seksuele discriminatie en -intimidatie zijn aan de orde van de dag." Voor wie haar niet gelooft, heeft Sarah Fin- ke genoeg voorbeelden bij de hand van ver nederingen, die vrouwelijk cabinepersoneel zich moet laten welgevallen. „Wat te den ken", geeft ze aan, „van een man die aan boord van een vliegtuig bezig was zichzelf te bevredigen, terwijl hij zijn geslacht met een krant had bedekt. Toen een stewardess langskwam, legde hij schaamteloos zijn hand op haar achterwerk." Een ander voorval noemt ze mogelijk nog pijnlijker. „Nadat een passagier een stewar- des eerder herhaaldelijk in billen en borsten had geknepen, ging hij op een bepaald mo ment in het gangpad staan. Hij greep haar bij de heupen en deed alsof hij seks met haar had. Een deel van de mannelijke mede-reizi gers juichte hem toe". „En recent nog", ver volgt ze haar betoog, „is een stewardess op een binnenlandse vlucht in Mexico in haar borst gebeten." Kleine greep Bovengenoemde ervaringen zijn slechts een kleine greep uit de reeks van klachten die da gelijks op het hoofdkantoor van ITF in Lon den binnenkomt. De federatie, die onder meer de belangen behartigt van meer dan honderdduizend vrouwen in de luchtvaart, verzet zich met alle mogelijke middelen te gen dit soort misstanden. „Óp elke werkvloer gebeuren dit soort dingen", poogt ze een nu ance aan te brengen. „Maar voor stewardes sen en passagiers geldt dat ze voor korte of lange tijd, in een kleine ruimte, tot elkaar zijn veroordeeld. Dat leidt veel eerder tot on schuldig ogende ongewenste intimiteiten." Dat het vrouwelijke deel van de beman ning last heeft van passagiers die handtaste lijk zijn en/of seksistische opmerkingen plaatsen, schrijft Finke voor een belangrijk deel toe aan het imago dat veel luchtvaart maatschappijen zo graag 'hoog' houden. „Stewardessen dienen jong, mooi en sexy te zijn. Dat zijn de criteria waarop ze veelal worden geselecteerd." In dat verband wijst ze op twee promotiefilmpjes van vliegbedrijven. „Op de ene video is een steward druk bezig een trolly in te laden, terwijl een vrouwelijke collega haar lippen staat te stiften. De andere opname, gemaakt in opdracht van een Ne derlandse luchtvaartmaatschappij, laat een stewardess zien die op een zeer uitdagende wijze aan een ijsje likt. De beelden zijn nooit in de openbaarheid gebracht omdat ze ob sceen en seksistisch zouden zijn." Vooral Aziatische en Latijns-Amerikaanse ondernemingen hebben er een handje van de vrouwelijke crew te presenteren als glamour-girls. Zo verplicht Air Jamaica de stewardessen boven de wolken soms een complete modeshow te verzorgen. Terwijl bij het Braziliaanse Varig aan boord een recla meblad wordt uigereikt met daarin cartoons, waarin stewardessen naakt zijn afgebeeld. Bij de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij (ALM), waarin de KLM een belang heeft, laat de hoogste baas volgens Finke zelfs kandi daat-stewardessen voor zijn bureau parade ren 'om te kijken of ze mooi genoeg zijn'. Ten aanzien van kleding houden maat schappijen er soms ook extreme opvattingen op na. Strakke uniformen, schoenen met ho ge hakken, diep uitgesneden decolletés en/of lange rokken met een split tot op de heupen. „Wie reist, hoeft alleen maar om zich heen te kijken om te zien hoe uitdagend vrouwen - al dan niet verplicht - zijn gekleed", aldus de ITF -vertegen woo rdigster In de Verenigde Staten is zelfs een lucht vaartmaatschappij die op bepaalde bestem mingen stewardessen uitdost met cowboy laarzen en hot pants. „Er zijn kerels die be reid zijn een paar uur te wachten om op zo'n vlucht te zitten", weet de Nederlandse ste wardess Angelique Stam. Vakbondsvrouw Finke heeft er overigens niets op tegen dat het vrouwelijke cabineper soneel er verzorgd uitziet. Ze begrijpt ook ter dege dat veel vrouwen op de glitter en glamour van het vak afkomen. „Dat aureool heeft het beroep nu eenmaal. Maar het zou beter zijn wanneer er meer sprake is van eni ge terughoudendheid bij de keuze van de kleding." Janine van der Meulen, stewardess bij de KLM, loopt regelmatig tegen de meest uit zonderlijke en prikkelende vormen van uiter lijke vertoon op. Zelfs in eigen kring. „Er zijn", geeft de Haarlemse aan, „vrouwelijke collega's die zich graag sexy kleden. Het bloesje zo ver open of de rok zo royaal boven de knie dat je overal in en tussen kunt gluren. Op zo'n manier daag je uit. Kun je je niet meer presenteren als het vriendelijke lachen de dienstbare meisje dat je wordt veronder steld te zijn. Daar pas ik voor. Ik heb geen zin als lust-object te dienen. Ik ben er in eerste instantie voor de veiligheid aan boord. Al het andere komt op de tweede plaats." Finke is het daar hardgrondig mee eens. „Want", vraagt ze zich af, „hoe kunnen pas sagiers personeel aan boord serieus nemen als de vrouwelijke werknemers door hun werkgevers als stoeipoezen worden gepre senteerd?" Verschil Het tweede probleem waartegen ITF te hoop loopt, is het grote verschil in benadering van mannen en vrouwen. Sommige maatschap pijen, waaronder het Zwitserse Cross Air, werven bijvoorbeeld alleen jonge vrouwen. Bij andere ondernemingen mogen mannen weer niet in de businessclass werken. Bij Singapore Airlines worden stewardessen ont slagen wanneer ze in verwachting zijn en houdt het dienstverband op na vijftien jaar. De ALM houdt er eveneens vreemde praktij ken op na. Het bedrijf stuurde volgens Finke onlangs een stewardess na haar zwanger schap naar huis met de mededeling 'dat ze twee maandert de tijd kreeg haar gewicht op hetzelfde peil te brengen als bij haar aanstel ling. Zo niet, dan zou ze worden ontslagen'. Andere schrijnende voorbeelden leveren Air India en Thai Airways. Bij Air India wer den de slechte resultaten van het concern re centelijk door de eigen tijdschriften toege schreven aan het vermeende overgewicht en de hoge leeftijd van hun 'visitekaartjes'. Bij Thai Airways bestond lange tijd het voorne men stewardessen op hun 45ste weg te stu ren, omdat ze in de ogen van de president 'te oud en niet knap genoeg meer waren'. Finke geeft toe dat in het Verre Oosten en Latijns Amerika de ergste vormen van seksu ele discriminatie en -intimidatie voorkomen. Maar ook westerse maatschappijen maken zich er schuldig aan. „Ze doen het alleen wat subtieler. Vooral jonge vliegmaatschappijen proberen zich een positie op de markt te ver werven met aantrekkelijke meiden." Rik Vonk bevestigt het beeld dat Finke op roept. De Haarlemmer, steward bij de KLM, maakt geregeld mee dat vrouwelijke collega's worden lastiggevallen. „Recentelijk zag ik nog dat een stewardess door een passagier in het kruis werd gegrepen." Discriipatie komt naar zijn mening minstens even vaak voor. „Vooral donkere meisjes moeten het meer dan eens ontgelden." Janine van der Meulen heeft zelf geen nare ervaringen. „Maar dat komt door mijn hou ding. Mannen die de indruk wekken iets van me te willen, kijk ik aan met blikken die kun nen doden. Laatst ben ik door zo'n seksis tisch type éan mijn rok getrokken. Ik heb "m meteen lik op stuk gegeven." Spieren Rik Vonk is af en toe zelf het doelwit van seksuele intimidatie. „Dat heeft waarschijn lijk met mijn verschijning te maken. Ik zie er niet bepaald uit als een doorsnee-steward. Ik doe aan body-building en oog met mijn kort geknipte haar, lengte van 1.93, gewicht van JÊUA CAMPAIGN AGAINST AIRLINE SEXISM The International Transport Workers Federation (itf) believes that when airlines present their employees as sex objects it diminishes the dignity of women, insults passengers and undermines the vital safety role of cabin crew. If as an employee or a passenger you experience sexist practices by airline companies or airports please inform the itf Campaign Against Airline Sexism, 49-60 Borough Road. London sei ids. Fax 44 if19409233, E-Mail info@itf.org.uk, http://www.itf.org.uk. De poster waarmee de ITF campagne voert tegen ongewenste intimiteiten in de lucht. Privé-bemanning voelt zich gepakt door basketballers Basketballers van New York Knicks zijn vorige week door twee Amerikaanse stewardessen beschuldigd van seksuele intimidatie. Het duo, deel uitmakend van het cabinepersoneel van de privé- jet van de NBA-club, heeft inmiddels ontslag genomen. Als reden voor hun terugtreden voeren de stewardessen aan dat ze de afgelo pen drie jaar tijdens diverse binnen landse vluchten door spelers zijn betast en verbaal zijn geïntimideerd. In dat verband worden onder anderen de na men genoemd van de sterren Patrick Ewing en Charles Oakley. Beide basketballers ontkennen de aan tijgingen. De clubleiding heeft een on derzoek naar het gedrag van de spelers ingesteld. 100 kilo en afgetrainde lichaam als een mari nier. Het overkomt me vaak dat vrouwen - niet alleen passagiers, maar ook collega's even in dat pak spieren willen knijpen. Vin den ze kennelijk lekker of zo. Op zich stoort dat me niet. Zolang het niet verder gaat. On langs overkwam me iets vervelends tijdens een nachtvlucht naar Toronto. Op het mo ment dat alle lichten in het vliegtuig uit wa ren en de meeste mensen sliepen, werd ik - lopend door het gangpad - door een niet on aantrekkelijke dame onverwacht het toilet in getrokkpn. Ze maakte duidelijk dat ze seks met me wilde. Ik heb 'r beetgepakt en buiten gewerkt. Van dat soort zaken ben ik niet ge diend." Drank speelt volgens alle direct betrokke nen doorgaans een grote rol bij dit soort uit spattingen. „Mensen worden onder invloed van alcohol vrijer" geeft Janine van der Meu len aan, „en denken zich vervolgens alles te kunnen permitteren. Overigens pleit Rik Vonk ook collega's niet vrij van vrijmoedig gedrag. In dat verband doelt hij niet zozeer op in vakkringen beken de woordspelingen als 'stewardellen, stewar- dozen en puntmutsen'. Maar eerder op an dersoortige ongewenste activiteiten. „Niet zo lang geleden trof ik tijdens een tussenstop in Athene een vrouwelijk lid van onze beman ning aan op het bed van mijn hotelkamer. Ze wilde iets van me en weigerde weg te gaan. Ik probeerde haar zo hoffelijk mogelijk duidelijk te maken dat ik op haar aanwezigheid geen prijs stelde. Maar ze bleef me aankijken en bleef zitten. Ik heb haar uiteindelijk met har de hand moeten wegwerken." Het komt niet vaak voor, maar Vonk weet dat er stewardessen zijn die - eenmaal geland ergens in het Midden-Oosten - op de grond ook nog in hogere sferen wensen te verkeren. „Meestal gaat het om schatrijke Arabieren. Die kerels zijn gek op mooie blonde meiden. Die stewardessen worden op de luchthaven met limousines afgehaald en teruggebracht. Als ze terugkeren, zijn ze behangen met de duurste cadeau's. Van parelkettingen tot Car rier-horloges. Voorwaarden Ondanks de ervaringen van Vonk en Van der Meulen delen de Nederlandse luchtvaart maatschappen de bij de ITF aangemelde klachten niet. Woordvoerders van KLM, Mar tinair en Transavia zeggen stewardessen niet te recruteren op grond van uiterlijke kenmer ken. Ze verwijzen daarvoor naar de voor waarden die bij een aanstelling worden ge hanteerd. Vrouwen die naar de functie van stewardess solliciteren, moeten onder meer respesentatief zijn, er goed verzorgd uitzien, een brede algemene ontwikkeling hebben en over enig psychologisch inzicht beschikken. „Elke onderneming heeft zijn eigen kwalifi caties", benadrukt Han Tonnon van Transa via. „Maar grote onderlinge verschillen zijn er nauwelijks." De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) deelt die opvatting. „Vergeleken met het buitenland worden er geen rare eisen gesteld", zegt Gerda Oskam van de organisatie. De drie nationale luchtvaartondernemin gen herkennen zich evenmin in de beschul diging van de ITF dat stewardessen in pro motionele of andere reclame-uitingen als seks-symbool worden gepresenteerd. Ton- ILLUSTRATIE PR/ITF non moet er zelfs een beetje om lachen. „In de advertentie waarin onze stewardessen de vakantiebestemmingen van Transavia aan prijzen, zie je alleen hoofden en handen. Preutser kan bijna niet." Udo Buys van Martinair legt iets andere maatstaven aan. „Als je iets wilt verkopen, moet het er goed uitzien. Maar we zetten geen gepolijste poppetjes met gouden tan den in bij onze reclame-campagnes. Mis schien gebeurt dat wel elders in de wereld. Maar in onze westerse samenleving zou dat niet worden geaccepteerd. Bovendien is de gemiddelde Nederlander daar veel te nuchter voor. Die kijkt er doorheen." Ook bij de KLM is terughoudendheid troef, volgens voorlich ter Hans Leijte. „Voor het evenwicht van de personele bezetting aan boord willen graag meer mannen in dienst nemen. Waarom zouden we bij een wervingsactie dan vrou wen inzetten?" Training Dezelfde eensgezindheid is terug te vinden in de reactie op het toenemende aantal klach ten over seksuele intimidatie. De woordvoer ders van de verschillende maatschappijen onderkennen 'dat er best wel eens wat zal ge beuren'. Maar ze zeggen niet te beschikken over signalen die aanleiding geven tot maat regelen. In dat verband wijzen ze op de spe ciale training die het cabinepersoneel sinds kort krijgt om beter te kunnen omgaan met agressief gedrag aan boord. „Je zou seksuele dicriminatie en - intimidatie onder die noe mer kunnen onderbrengen", aldus Tonnon. De Internationale Associatie van Lucht- vaartmaatschapijen (IATA) heeft de vinger wijzingen van de ITF daarentegen wel opge pakt. „En dat is uitzonderlijk", meent Sarah Finke. „Want voorheen ging de IATA elk overleg uit de weg. Ze neemt de ervaringen van onze leden kennelijk serieus." Inmiddels ligt er een uitnodiging om te ko men praten. „We willen", benadrukt Finke, „dat er een einde komt aan de buitensporige nadruk op de uiterlijke verschijning van vrouwelijk cabinepersoneel. Daarin kan de IATA een bemiddelende rol spelen. Boven dien zouden we graag zien dat er meer aan dacht komt voor de sleutelrol, die stewardes sen hebben in noodsituaties. Zij kunnen mensenlevens redden. Dat beeld past beter bij hun imago dan dat van stoeipoes. ZATERDAG 26 APRIL 1997

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33