Verblijfsvergunning voor slachtoffer vrouwenhandel .iefde krijgt wielen. Tilburgse commissie rolde vechtend over straat 5 regels Binnenland Celstraffen tot 18 jaar geëist tegen Julietbende Studentenactie mislukt erlofregels tbs-klant ellicht aangescherpt reen miljoenen maar doorzonhuurhuis 'De mooiste stem van Nederland' ERDAG 26 APRIL 1997 GPD Geassocieerde Pi jmputers zien snelheidsmaniak niet ■cht» De proef met een waterdichte snelheidscontrole op de ,vveg A2 tussen Maarssen en Breukelen is voor onbepaalde uitgesteld. De geavanceerde computers waarmee de politie euringen wil uitdelen op basis van de gemiddelde snelheid, onen zoveel mankementen dat van een waterdichte controle >aald geen sprake meer was. Vooral auto's die met zeer hoge Iheid passeren, worden onvoldoende nauwkeurig geregi- erd, aldus het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) in bergen. er verdachten vrij na oordeel Hof haag Minister Sorgdrager van justitie heeft gisteren vier le- van de Brabantse bende van vijf vrijgelaten. Eerder deze had het Europese Gerechtshof voor de rechten van de hs in Straatsburg de klacht gegrond verklaard dat de vier on- goende in staat zijn geweest hun verdediging te voeren. De [mannen zijn veroordeeld tot zware gevangenisstraffen we- \s een overval op een postkantoor in Oirschot en poging tot jrd op een agent. De rechter ging af op anonieme verklarin- van elf politiemensen. jdrage schoolvervoer wordt flexibel haag» De verplichte eigen bijdrage voor leerlingenvervoer in basisonderwijs gaat op de helling. I Iet kabinet heeft gisteren jstemd met de plannen van staatssecretaris Netelenbos (on- 1 ivijs) om gemeenten met ingang van het schooljaar 8/1999 zelf de vergoeding van het leerlingenvervoer te laten ilen. Ouders betalen nu een verplichte eigen bijdrage van gulden per jaar. Gemeenten kunnen straks een vaste kilo- lerbijdrage vragen. uter rijdt etalageruit aan splinters dingen» Een tweejarige Groningse peuter heeft de auto van i38-jarige oom dwars door een etalageruit van een super- rkt in Groningen gereden. De man had het jongetje alleen in auto gelaten, terwijl hij even een boodschap deed. Het kind rmde zich uit de gordels, ging achter het stuur zitten en cht de motor aan de praat. De auto schoot vervolgens van de keerplaats af en ramde de gevel van de supermarkt. De peu- r bleef ongedeerd. ipporters slaags in bus parketwacht rlem» Een Feyenoord-supporter is woensdag in een busje de parketwacht door twee Ajax-aanhangers in elkaar gesla- De Rotterdammer raakte gewond, maar hoefde niet in een ;enhuis te worden opgenomen. Een woordvoerder van justi- ïeeft dit gisteren bevestigd. De drie supporters waren in het je op weg van het Huis van Bewaring naar de rechtbank in irlem. Daar zou een beslissing vallen over verlenging van hun rarrest. Twee bewakers zaten gescheiden van de supporters rin het busje. Toen de bewakers zagen hoe Ajacieden de enoorder te grazen namen, grepen ze in. De drie supporters ken deel uit van een groep van 51 arrestanten die na de voet- el in Beverwijk waarbij een dode viel, zijn opgepakt. Van hen en er nog 24 in voorarrest. Sorgdrager: 'Terugsturen brengt vrouwen in levensgevaar' Slachtoffers van vrouwenhandel moeten in bepaalde si tuaties om humanitaire redenen een permanente ver blijfsvergunning krijgen. Zo'n situatie doet zich voor als het slachtoffer een getuigenis heeft afgelegd tegen vrou wenhandelaren die nog actief zijn. Dat kan de vrouw in levensgevaar brengen als zij wordt teruggestuurd naar haar land. meen, waar achter veelal geor ganiseerde bendes zitten. Volgens Sorgdrager lijkt er sprake van een groeiend pro bleem. De International Organi sation for Migration (IMO) schat dat in 1995 circa 500.000 vrouwen naar de Europese Unie zijn verhandeld. Veel van deze vrouwen zijn afkomstig uit Mid- den haag anp Dat zei minister Sorgdrager van justitie vandaag bij de opening van de Europese ministerscon ferentie over vrouwenhandel in Den Haag. De conferentie moet leiden tot een gezamenlijke aanpak binnen de Europese Unie van het misdadig feno- den- en Oost-Europa. Sorgdra ger hield haar collega's uit de Europese lidstaten voor dat bij de aanpak van vrouwenhandel het slachtoffer centraal moet staan. Alleen dan kan de aangif- tebereid van slachtoffers van dit misdrijf worden verhoogd. De wouwen moeten tijdens het strafproces in elk geval een tij delijke verblijfsvergunning krij gen. Bovendien moeten de wouwen van de daders een fi nanciële schadevergoeding kunnen krijgen. Ook de staat moet zoveel mogelijk de 'winst en' van de daders confisqueren. Sorgdrager wees er in dat ver band op dat er in de wouwen- handel, waarvan de slachtoffers vaak gedwongen in de prostitu tie terechtkomen, grote bedra gen omgaan. In Nederland lig gen die verdiensten per verhan delde wouw rond de 15.000 gul den per maand. „Meestal krij gen de verhandelde wouwen de eigen verdiensten niet zelf in handen of moeten zij deze ter stond afdragen aan de daders. Vaak worden de wouwen fictie ve schulden opgelegd, moeten zij allerlei opgedrongen dien sten betalen en krijgen zij boe tes voor ongewenst gedrag", al dus Sorgdrager. breda gpd-anp Officier van justitie C. van Spierenburg heeft gisteren straffen variërend van vier tot achttien jaar geëist tegen acht leden van de Bredase Juliet bende. De officier noemde de bende 'een staat binnen de staat', die Breda jarenlang on veilig heeft gemaakt. De organisatie wordt ver dacht van een lange reeks ont voeringen, afpersingen, drugs- roven, zware mishandelingen en productie en handel in xtc. Slachtoffers van de bende, uit sluitend uit het criminele milieu, zaten wekenlang ge vangen en werden gemarteld en beschoten. De bende, die 'vier jaar lang het criminele milieu van zuid west-Nederland heeft be paald', heeft 'een verlammen de werking gehad op de bin nenstad van Breda', aldus de officier gisteren. Met de hoge celstraffen zei de officier te ho pen dat een einde is gekomen aan de activiteiten van deze 'maffia-achtige groepering'. De 37-jarige leider van de bende hoorde zeventien jaar celstraf tegen zich eisen. Een 30-jarige man hoorde achttien jaar eisen. Tegen hem was ook de meest uitvoerige aanklacht uitgebracht. Vier verdachten hoorden een eis van vijftien jaar, terwijl twee anderen res pectievelijk vier en acht jaar van de officier de cel in moe ten. Gisteren kon slechts één ad vocaat een pleidooi houden. Volgende week komen de raadslieden van de belangrijk ste verdachten aan het woord. 0V|ftAG_^ANP s all j ster Sorgdrager van justitie veegt de verlofregeling tbs'ers aan te scherpen, ambtelijke werkgroep on- rcjv )ekt de mogelijkheden acj De. Dit blijkt uit haar ant- d op vragen van het Twee- amerlid Bremmer (CDA), werkgroep gaat na of de ïaties van ernstige inciden- waarbij tbs'ers met verlof n betrokken, aanleiding ge- ot extra maatregelen, immer stelde zijn wagen aanleiding van de mogelij ke betrokkenheid van een tbs- patiëtit met proefverlof uit de Van Mesdag kliniek in Gronin gen bij de moord vorige maand op een tienjarige jongen. De veertigjarige man meldde zich uiteindelijk zelf bij de politie. Hij ontkent zijn betrokkenheid bij de moord. Het slachtoffer was de zoon van zijn vriendin. Volgens Sorgdrager is bij het verlenen van verlof aan de man zorgvuldig te werk gegaan. De proefverlofverslagen bevatten geen aanwijzingen dat Justitie het verlof had moeten intrek ken, aldus Sorgdrager. .by- d /-V Amsterdam Een student delft het letterlijk onderspit op de trambaan bij het NS-station Zuid/WTC in Amsterdam. Driehonderd studenten voerden daar gisteren een uur lang actie tegen de dreigende bezuinigingen op de OV-jaar- kaart. Ze bezetten de tramrails en hielden een zitstaking op een perron. De politie voorkwam een bezetting van het sta tion en de spoorbaan waardoor het hele treinverkeer zou worden ontregeld. Daarbij kwam het nodige trek- en duw- werk tussen agenten en studenten aan te pas. De studen ten hebben aangekondigd dat er nog meer acties komen. 1 FOTO ANP Kok wil geen nieuwe sessie minimumloon den haag gpd Premier Kok is weinig te spre ken over het door de regerings partijen 'aan flarden trekken' van het kabinetsvoorstel rond het minimumloon. „Slecht voor het beeld van het kabinet en ze ker voor de coalitie als geheel oordeelde Kok gisteren na het kabinetsberaad. Minister Melkert van sociale zaken - die de afgelopen week in de Kamer opperde het hele voorstel maar van tafel te halen - gaat nog eens een poging doen de paarse partijen te over tuigen, maar Kok gaf al aan daar weinig van te verwachten. Maar op nog eens een sessie in het Torentje zit de prémier ook niet te wachten. „Soms zijn de meest creatieve compromissen- bedenkers aan het eind van hun Latijn en daar ben ik nu dicht bij." Volgens het na lang overleg bereikte compromis van minis ter Melkert kunnen alleenstaan de werklozen verplicht worden twee jaar lang op bijstandsni veau (70 procent van het mini mumloon) te werken, mits daar scholing door de werkgever te genover staat. Voor kostwinners geldt die verplichting niet om dat die dan onder het voor hen geldende sociale minimum zouden uitkomen. Deze week gebruikte D66 de ze ongelijke behandeling als ar gument om alsnog met een wij zigingsvoorstel te komen. De democraten, gesteund door de PvdA, willen uitgaan van vrijwil ligheid voor kostwinners én al leenstaanden. WD en CDA wil len juist dwang voor iedere langdurig werkloze. at wijst hoge claim informant af NECROLOGIE: MARGA VAN ARNHEM (1940-1997) (ag jan kuys ederlandse staat komt niet langer met enen guldens over de brug voor infor- en, die zich bedreigd voelen. Het rijk is laorkomende gevallen bereid onder af| e voorwaarden ergens een doorzon- ng plus een netto-dagvergoeding te re- Maar een afkoopsom van vele mil- nie n is niet langer aan de orde. tijg bleek gisteren uit het betoog van advocaat E. Daalder. Daalder deed het punt van de minister van justitie uit erp Deken tijdens een kort geding bij de ksv dent van de Haagse rechtbank B. van Daa en. Daar eiste de Haarlemse advocaat schn der Leij dat de staat onderhandelin- ?stc iegint over een beschermingsprogram- den oor zijn cliënt 'de Professor'. Volgens ietiler Leij is onder meer door onzorgvul- die andelen van de overheid de identiteit aati ijn cliënt bekend geworden. Als gevolg elm'an zou de 58-jarige tipgever met de e ni worden bedreigd, e laProfessor' is een uit Zandvoort af komstige ex-informant van onder meer de politie Haarlem en Zuid-Limburg. Hij dankt zijn bijnaam aan zijn kennis van het pro ductieproces van xtc-pillen. Medio 1992 kwam hij in contact met de Criminele In lichtingen Dienst (CID) Haarlem, die hem vanwege zijn contacten in Limburg snel overdroeg aan de CID Zuid-Limburg. Advocaat Van der Leij is van mening dat de staat de informant na het bekend wor den van zijn identiteit geen bescherming heeft geboden. In een uitvoerig betoog he- kelde hij de opstelling van het rijk, dat 'bur gers willens en wetens in levensgevaarlijke situaties heeft gebracht'. Volgens de raads man heeft de staat toegegeven aansprake lijk te zijn voor de veiligheid van de infor mant, die in het milieu ook bekend is als 'de Slak'. Van der Leij eiste een voorschot van een half miljoen, omdat de staat serieuze onderhandelingen over een afkoopsom zou weigeren. Uiteindelijk moet er volgens de raadsman een bedrag van 2,5 miljoen gul den op tafel komen. Landsadvocaat Daalder gaf grif toe dat de staat een zorgplicht heeft voor voormalige informanten. „Het verschil van mening is hoe invulling wordt gegeven aan die zorg plicht", zo vatte hij de kern van het kort ge ding samen. Voor het rijk staat de persoon lijke veiligheid van de informant centraal. Daarom kiest de landelijke overheid voor een vorm van getuigenbescherming, waarin het rijk de touwtjes in handen houdt. Aan zo'n beschermingsprogramma worden dan ook strikte eisen gesteld. Een (ex-)informant, die aan een bescher mingsprogramma meedoet, zal regelmatig worden gecontroleerd. Hij krijgt een veilige woonomgeving aangeboden en enkele faci liteiten om te wonen. Voorts biedt de staat gedurende enige tijd een bedrag van netto honderd gulden per dag. Alleen op deze wijze kan de staat volgens Daalder de veilig heid van de betrokkene garanderen. Het verstrekken van een afkoopsom ineens biedt volgens de landsadvocaat geen enkele garantie voor de veiligheid. Rechtbankpresident Van Delden doet op dinsdag 13 mei uitspraak. In haar woonplaats Soest is in de nacht van maandag op dinsdag Marga van Arnhem overleden. De bekende radio- en tv-journaliste werd 56 jaar. Zij was al enige tijd ernstig ziek. Marga van Arnhem is gis termiddag begraven. Van Arnhem begon als vele radio- en tv-coryfeeën bij Min- jon, de jeugdomroep van de AVRO. Dat had zij gemeen met haar latere collega's Joop van Zijl, Koos Postema, Henk van Hoorn, Paul Haenen en vele an deren. „Ik was er ineens en deed mee", zei Van Arnhem in 1994 op een reünie van oud- Mignon-medewerkers. Radio en televisie zouden haar leven gaan bepalen. Via de AVRO-microfoon belandde zij kort in een presentatieteam van het NOS-Journaal met een handvol andere, vrouwelijke nieuwslezers. In de jaren zeven tig was zij het vrouwelijk gezicht van de Sport in Beeld-redactie. De eeuwige freelancer Marga van Arnhem draafde op bij vrij wel alle grote gebeurtenissen op sportgebied, zoals de Tour de France, wereldkampioenschap pen en Olympische Spelen. Al die jaren deed Van Arnhem er radio bij. Vanaf 1972 werkte zij bij de NCRV-radio, de laatste ja ren bij Hier en Nu. Die langdu rige freelance verbintenis duur de. met slechts een tweejarige onderbreking bij de AVRO van 1984 tot 1986, tot zij nog maar kort geleden wegens haar ziekte haar werk moest opgeven. Vele luisteraars zullen zich haar nog kunnen herinneren als vrijdagse 'dagsluiter' bij het Oog op Morgen (NOS), waaraan de NCRV haar tot voor kort had uitgeleend. In 1992 werd de stem van Marga van Arnhem Wie op zoek is naar [en vlammend romantische relatie, noet een lotorfiets Jopen. Het atentmiddel A a egen liefde- losheid. wordt u aangeboden door de RAI Vereniging, afdeling gemotoriseerde vielers. Als u 0223-610620 draait, hoort u snel waar de dichtstbijzijnde dealer zit. over motorfietsen is elke week op donderdagavond te zien bij RTL5. tilburg» anp Ruzie in de vertrouwenscommissie, bedreigingen en een commissaris van de koningin die niet meer met de selectiecommissie wil praten. De procedure voor de benoeming van een nieuwe burgemeester van Til burg is allerminst vlekkeloos verlopen. De problemen ontstonden al direct aan het begin. De WD en de SP lieten in januari al op voorhand weten dat ze niet in de vertrouwenscommissie wilden plaatsnemen. Ze waren bang dat het deze keer weer precies zo zou gaan als in 1988, toen oud-staatssecre taris Brokx werd 'geparachuteerd' zonder dat de ver trouwenscommissie iets te zeggen had. Tilburg wilde ditmaal een heel ander personage dan Brokx. Volgens de profielschets van de gemeenteraad moest het kort gezegd een 'humoristisch ingestelde, zuidelijke vrouw' worden. Van de twaalf sollicitanten waren er er inderdaad drie vrouwen. Al snel rolden enkele namen over straat, nog voordat de vertrouwenscommissie ze kende. FNV-voorzitter Stekelenburg, lid van de PvdA, bevestigde in februari dat hij had gesolliciteerd op aandrang van zijn partij genoten in de Tilburgse raad. Kort erna was het geen geheim meer dat ook CDA-Kamerlid en oud-staatsse cretaris van economische zaken Yvonne van Rooy en D66-voorzitter Wim Vrijhoef in de race waren. De toch al enigszins gehavende vertrouwenscommis sie rolde vervolgens vechtend over de straat. Het CDA, de grootste partij in Tilburg, maakte zich volgens PvdA en D66 alleen sterk voor een eigen kandidaat. Alle anderen waren voor de christen-democraten 'on benoembaar'. „In strijd met alle afspraken", brieste D66-fractievoorzitter Dieteren. Hij overwoog even uit de vertrouwenscommissie te stappen, maar bleef om h?t minderheidsstandpunt van het CDA niet aan een meerderheid te helpen. De Tilburgse CDA-fractie- voorzitter en voorzitter van de vertrouwenscommis sie, H. Binderhagel, heeft overigens nooit willen be vestigen dat hij alleen Van Rooy geschikt vond. Hij is de afgelopen weken minstens tien maal telefonisch bedreigd, omdat hij zich tegen Stekelenburg zou heb ben gekant. Binderhagel pleitte wel voor een straf rechtelijk onderzoek tegen de woordvoerders van PvdA en D66, omdat ze als lid van de vertrouwens commissie allerlei zaken ten onrechte naar buiten hebben gebracht. Volgens hem zijn zij de oorzaak van alle ellende. De onenigheid bleef overigens niet beperkt tot Til burg. WD-leider Bolkestein noemde de situatie in de Brabantse plaats 'een lelijk voorbeeld' van hoe het niet moet. Volgens hem is er maar één remedie: de rol van de gemeenteraad bij de benoeming van een bur gemeester terugdringen. PvdA-fractieleider Wallage is het niet met hem eens. Wallage zei begin deze maand dat het kabinet juist beter moet luisteren naar de commissie. De Brabantse commissaris van de koningin, Houben, stoorde zich danig aan al het gekrakeel. Hij weigerde elk contact met de leden van de vertrouwenscommis sie en zegde een laatste evaluatiegesprek af. Houben wilde verder alleen nog maar zaken doen met minis ter Dijkstal van binnenlandse zaken. Na twee weken wikken en wegen koos het kabinet voor Johan Steke lenburg, die al de steun had gekregen van de meer derheid van de Tilburgse vertrouwenscommissie. (samen met VPRO's Cor Galis) uitgeroepen 'tot de mooiste van Nederland'. Die verkiezing on der luisteraars was georgani seerd door de VPRO-radio. Van Arnhem was ook één van de drijvende krachten van het Ra dio I-Journaal dat op 1 septem ber 1995 van start ging. „Ze be hoorde tot de selecte groep van markante radiopersoonlijkhc- den en was zéér bekwaam. Ze deed haar werk altijd met grote betrokkenheid. Haar hart lag ook bij de radio", aldus de hoofdredacteur van het Radio 1 Journaal Piet van Tellingen. hilversum» gpd-anp De Amsterdamse feestregels voor Koninginnedag 1. De opbouw van de vrijmarkt mag niet eerder beginnen dan woensdagochtend 30 april Oé.Ö0Vur. Woensdagavond om 21.00 uur moeten de standplaatsen ontruimd zij»». 2. ledereen mag alcoholvrije dranken verkopen. Alléén horecabedrijven mogen met ontheffing op straat zwak- alcohol ische dranken verkopen 3. De verkoop van eten er» drinken is alleen toegestaan aan de in Amsterdam gevestigde horeca, of aan beroeps handelaren die in het bezit zijn van een bewiji van Inschrijving als erkend straat handelaar In eet- en drinkbaren. 4. ledereen mag onversterkte qiuziek maken. Versterkte muziek maken of het plaatsen van een podium of tent of dekschuit mag alleen met een vergunning. 5. Voor de horeca geldt In de nacht van 29 op 30 april de weekendregeling. De politie zal letten op de naleving van deze regels. Meer Informatie: Voorlichtingscentrum Gemeente Amsterdam. (010) 624IIII

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3