Leiden Regio 3 oktoberfeesten dit jaar soberder Wife#*-"---' 'De super-dokter bestaat echt niet' 'Jippie-ja-jee cowboy, \taat je paard al buiten?' LULU WANG 111 BNLlit A/// d!rondwerkers hebben het 32 »tig in Haarlemmerstraat irecteur circus Renz treurt verlies terrein Leiden en water Dierentehuis Stevenshage op Internet Univéin de buurt voor alle zekerheid! HET LELIETHEATER !DAG 26 APRIL 1997 ans jacobs. 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 inde komt in zicht. Hoe- Ie werkzaamheden aan de lemmerstraat officieel tot eind mei duren, nade le werkers aan weerskan- le Stille Mare. Maar zoals wegen ook nu de laatste jes het zwaarst. Met het ren van de Mare, heeft de ich :ploeg ook het drukste van de Haarlemmerstraat s<to Milieureis Drie Leidse jonge- I ren zijn vanochtend vertrokken voor een milieureis naar de Baltische staten. Big sê j- 'De geboorte van I IJ een big is altijd weer uniek zegt de Alpheuse varkenshouder Chris Wijs- fiiit i ii 28 april t/m 2 mei Werkzaamheden Haarlemmerstraat timoteus waarsenburc Zo is het wegdek voor Bak ker Bart, waar op dit moment het riool wordt vernieuwd, erg smal. Bovendien ondervinden de werkzaamheden hier hin der van geparkeerde fietsen en fietsend publiek. Ook uitstal lingen van winkels op straat zorgen soms voor moeilijk be gaanbare stukken. De werkzaamheden hebben overigens nog steeds een be hoorlijke voorsprong. De optocht blijft uiteraard, net als bijvoorbeeld de taptoe, de kermis, de koraalzang en de uitdeling van haring- en wittebrood. Maar in totaal zullen er dit jaar minder eve nementen zijn met de 3 oktoberfeesten in Leiden. De 3 October-Vereeniging heeft eenvoudigweg minder geld te besteden, zegt secretaris N. Cusell. ,,We bekijken dus iets kritischer waarvoor we geld beschikbaar willen stellen." komt zou ik niet precies weten, maar feit is in elk geval dat ex- Volgens Cusell komt dat onder ploitanten zich niet meer zo meer doordat de inkomsten via snel laten verleiden tot hoge in de kermis teruglopen. „Hoe het schrijfgelden voor een plek. Ge leiden herman joustra zien die ontwikkelingen moeten we op onze tellen passen." Dat het steeds moeilijker wordt voor de vereniging om geld binnen te krijgen is overigens niet nieuw. De toenmalige secretaris J. Karstens concludeerde een paar jaar geleden al dat het Leidse volksfeest steeds com merciëler wordt. Als voorbeeld noemde hij de optocht waar vroeger tussen de zes- en acht honderd vrijwilligers meede den, allemaal uit Leiden. Tegen woordig moet een groot aantal deelnemers worden ingehuurd. Veel verder wil de 3 October- Vereeniging niet gaan. „Wij zijn wars van sponsoring", zegt Cu sell. „Dat betekent dat je het he le feest in feite weggeeft aan an deren." De vereniging let in elk geval goed op haar financiële reser ves. De afgelopen jaren heeft de vereniging haar spaarpotje re delijk gevuld volgens de secreta ris. Geld dat echt alleen bedoeld is voor noodgevallen. „Daarmee kan nog een feest worden be kostigd, als alles tegenzit. Daar bij moet je overigens niet den ken om enorme bedragen Het gaat bijelkaar om een gulden of 101000." Vooralsnog probeert de 3 Oc- tober-Vereeniging waar nodig te besparen. Begin mei, wanneer de vereniging bijelkaar komt in een algemene ledenvergade ring, wordt meer duidelijkheid verschaft in de financiële situa- hans koenekoop lg van voorpagina laat de mensen vooral niet n dat de Groenoordhallen de circussen af willen. 69 ivel je best mag weten dat soms een hoop ellende ebben. Er is al eens brand de entree geweest. Nood- jngen moeten we de cir- n én de Paaskermis laten We kunnen vaarschijn- EN einig uitrichten tegen die Isgrenzen. De piek ligt bij 354 cibel, een circus komt al op 100." directie kan zich voorstel- *v_£at omwonenden last heb- an de Paaskermis. Deur- „Dat is ook pestherrie. het circus is toch een an- .-/^erhaal. Daar beleven om- •Itenden over het algemeen lezier aan. De kinderen uit 731 urt zijn niet weg te slaan dieren." wegvallen van de circus- zal de Groenoordhallen elijks in de portemonnee „Het circus komt hier illeen graag vanwege de e. Het huurtarief is name- ATI er aantrekkelijk. Dat komt 247 en beetje uit de tijd dat de t.nl ïoordhallen van de ge- te waren. Wij huldigden het standpunt dat niet al- 12' at we hier doen commer cieel hoeft te zijn", zegt De Jong. Vaste klant van de Groen oordhallen is Nederlands be kendste circus Renz. Directeur R. Ronday schrikt van het be sluit: „Ik snap het niet. We staan in sommige steden op vijf meter van de huizen en in Leiden ma ken we te veel herrie? De Groenoordhalle'n zijn juist zo ideaal omdat het tamelijk ver van de bebouwing ligt. Wat ont zettend jammer, iL kan me niet heugen dat er in Leiden wel eens op een andere plek circus is geweest. Als kind liep ik al rond bij de Groenoordhallen. Het is een optimaal terrein. Je kunt de tenten er makkelijk op bouwen en er is volop ruimte voor de dieren. Ik denk dat we maar eens een briefje moeten schrijven naar de gemeente, hier moet toch een mouw aan te passen zijn." leiden Leiden en water, ze horen bijelkaar. En het Galgewater is ongetwijfeld één van de mooiste waterwegen in de stad. De Rembrandtbrug en de molen geven er nog een extra Hollands tintje aan. foto henk bouwman tie. Cusell: „Alle grote evene menten gaan door, maar veel dingen daarvan kunnen natuur lijk iets soberder." Het zijn de kleinere even- menten die in hun geheel sneu velen. Welke dat zijn, is nog niet bekend volgens Cusell. Duide lijk is al wel dat de wielerwed strijd voor prominenten op het Rapenburg, die vorig jaar veel bekijks trok, van het program ma is afgevoerd. Dierentehuis Stevenshage in Stevenshof staat als eerste die renasiel in Nederland op Inter net. De site is gemaakt door medewerker Cornelis Parlevliet. In het digitale asiel is veel infor matie te vinden over het dieren tehuis zelf en over het verzor gen van huisdieren. Ook wor den diverse dieren per Internet aangeboden. De site bevat te vens veel links naar andere we bpagina's die voor bezitters van huisdieren interessant zijn. Verder is er op de asiel-site veel aandacht voor een nieuwe ontwikkeling, het elektronisch identificeren van huisdieren. De dieren krijgen een kleine chip onder de huid geplant, een zo genaamde transponder, die een uniek signaal uitzendt. Daar mee kan altijd worden achter haald wie de eigenaar van een dier is. De chip is vrijwel pijn loos aan te brengen en werkt veel beter dan de veelgebruikte tatouage. In de regel kost het 50 gulden om een chip bij een huisdier aan te brengen. Het dierentehuis heeft een speciale aanbieding: in de maand mei wordt er maar 35 gulden gere kend voor de 'chipprik'. Dierentehuis Stevenshage is te vinden op het adres www- .worldaccess.nl/~stdlo. Het asiel is ook telefonisch bereikbaar: 071-5790340, na 13.00 uur. HAZERSWOUDE-DORP O.V.M. Hazerswoude-Koudekerk, Raadhuisplein 4. tel. (0172) 58 73 45 NIEUWKOOP Univé "Nieuwkoop e.o.". Dorpsstraat 77, lel. (0172) 57 34 02 TT ±V p ROELOFARENDSVEEN Univé Roelofarendsveen, Noordeinde 162b.tel.(071) 331 91 29 ^verzekeringen J—\JJ ZOETERMEER Univé West-Nederland. Julianalaan 13. tel. (079) 316 99 62 ZOF.TERWOUDE Univé Midden-Holland b.a.. Dorpsstraat 16. tel. (071) 580 32 00 Daar plllkt de vruchten vatl! Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. Lezing hoogleraar medische besliskunde Leidse student maakt reclame voor line-dansen PP n barbara bosma 532 klein, druk mannetje van 22 jaar. Sportieve ing, vrolijk gezicht, Haags accent. Geen hol- geen hoed, geen laarzen. Toch mag de Ise rechtenstudent Roy Verdonk zich een e cowboy noemen. In januari won hij als te niet-Amerikaan de wereldkampioen- ippen countryline-dansen. Afgelopen week- 7- Ie sloegen de VS terug bij de Open Europese ipioenschappen in Kerkrade. „Het veras- p" seffect was weg", zegt Roy. ountry-dansen mag dan in Amerika enorm- ulair zijn, in Nederland ligt dat heel anders, moet nog steeds opboksen tegen vooroor- n. Hij krijgt vreemde opmerkingen over de irs die hij draagt. Ook bij de Leidse stüdenten- p niging Njord, waar hij wedstrijdroeier is, S dt er soms lacherig over gedaan. „Jippie-ja- rowboy, staat je paard al buiten", roepen ze „Ach, ik kan het ze niet kwalijk nemen. Dat Onwetendheid. Ze denken net als buitenlan- die geloven dat alle Nederlanders op klom- lopen." olgens Roy hebben Nederlanders gewoon verkeerd beeld van country. „Er zijn eigen twee stromingen. Je hebt mensen die het vinden om zich als cowboy te verkleden en lie outfit in grillrooms uit eten gaan. En je Qt mensen die echt van de muziek houden en r geen hoeden, holsters en leer bij nodig ben. Als je iets over country ziet. zijn het ?stal mensen uit de eerste groep. Die dansen k een beetje houterig, de geijkte pasjes. Dat eten ze natuurlijk zelf weten, maar op die pa lier wordt wel het imago van country ver- de gewoonste zaak ter wereld. Hij was 19 toen hij voor het eerst serieus in aanraking kwam met country. Een vriendin vroeg hem mee naar een concert van Garth Brooks. De rechtenstu dent was verkocht, ging op zoek naar een dans school en kwam terecht bij MBC-countryline- dansers in Den Haag, die al eerder Europees kampioen waren geweest. De groep besloot zich in te schrijven Voor de wereldkampioenschap pen dit jaar in de VS. Het was de eerste keer dat een Nederlandse dansgroep daaraan meedeed. Roy schreef zich in voor de individuele competi- De dansen werden hem uitgelegd op papier en hij oefende elke dag om de stappen juist te zetten. „Het was nogal een probleem om van een blaadje af te lezen hoe ik moest dansen." Bovendien vond hij het moeilijk in te schatten wat hij van de wedstrijden kon verwachten. De stijl van Roy zorgde in elk geval voor een verras singseffect. Hij viel op omdat hij op een onge bruikelijke manier danste: moderner en vooral met veel power. „Niet zo verwijfd als de meeste Amerikaanse dansers. De nieuwe versie sloeg in als een bom. En tot Roys grote verbazing won hij de eerste prijs. In een ceremonie, die volgens de Nederlander veel leek op die van de uitreiking van een Grammy- award, kreeg hij de gewilde 'buckle', een gesp om aan je riem te bevestigen. ,,The first time it is not going to the USA werd erbij gezegd. Roy was even een beroemdheid in Amerika. Alle kranten schreven over hem, iedereen wilde hem kennen. Hij werd gevraagd voor optredens en kreeg allerlei cadeaus aangeboden.- Intussen heeft de student de Haagse dans groep verlaten en danst hij alleen nog individu eel. Hij gaat zelf een dansgroep beginnen en country-lessen geven aan jonge mensen bij de dansschool Ruby Dorani in Den Haag. Hij is dan, voor zover bekend, de eerste officiële leraar line-dansen in Nederland. „Ik hoop dat jonge ren dan even hun vooroordelen aan de kant zet ten, zodat ik ze kan Ieren wat country werkelijk inhoudt." leiden maarten keulemans Keuzes. Medicijnen toedienen? Terwijl de bijwerkingen zó erg zijn dat de patiënt er alleen maar zieker van wordt? Of: de ziekte maar gewoon zijn gang laten gaan? 'Een vreemdsoortige chirurg', noemt de kersverse Leidse hoogleraar J. Kievit zichzelf. En inderdaad: hij is geen gewone arts. Kievit bekleedt sinds kort een leerstoel aan de Leidse Uni versiteit. die uitsluitend gaat over beslissen. Kievit is hoogle raar Medische Besliskunde. Om dat artsen voortdurend voor moeilijke keuzes staan, zoals Kievit gisteren tijdens zijn wel komst-rede betoogde. Hij neemt een voorbeeld uit zijn eigen praktijk: een patiënte die hij eens behandelde leek een perforatie van de slokdarm te hebben. Leek, want zeker was het allerminst. Een perforatie niet opereren betekent dat de patiënt doodgaat. De perforatie wèl opereren, dat de patiënt misschien doodgaat. De artsen besloten toch te opereren, op het gevaar af dat de patiënt op de operatietafel zou sterven terwijl de slokdarm- perforatie niet eens bestond. „Toen de arts het lek vond", vertelt Kievit, „slaakte hij een zucht van verlichting. Gelukkig, een perforatie; tenminste niet voor niets geopereerd.r Mensen moeten maar eens ophouden te geloven in 'die ene almachtige super-dokter die het allemaal weet en kan', vindt Kievit. Want super-dokters be staan niet. „Het idee dat risico's geheel zijn te voorkomen en dat goede uitkomsten zijn te garan deren, zal moeten verdwijnen", stelt de medicus. „Dat idee moet plaatsmaken voor een be reidheid om risico's te accepte ren. Omwille van de efficiency." Want dat er in de behandel kamer van de arts behalve leed veel geld valt te besparen, staat volgens de hoogleraar buiten kijf. Hij vertelt over de eerste- hulpdienst van het AZL, waar mensen met een pijnlijke enkel niet meer direct onder de (kost bare) röntgenapparatuur wor den gelegd. Eerst worden ze be ter onderzocht, om te zien hoe groot de kans op een gebroken enkel nu eigenlijk is. „In het AZL heeft dat de laatste acht jaar een besparing opgeleverd van zo n 4000 röntgenfoto's", weet Kievit. „Ofwel een bespa ring van zo'n 300.000 gulden." Kievit kan het niet genoeg zeggen: de super-dokter bestaat niet. Geneeskunde die geen geld kost bestaat niet. Behande ling zonder risico's bestaat niet. Artsen en patiënten moeten er maar het beste van maken. signeert donderdag 1 mei (19.30-21.00) haar meesterwerk Natuurlijk bij: Uw Libris boekhandel, Nieuwe Rijn 45, Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11