Maandag vredesoverleg Zaïre 'Vrede met Israël is onvermijdelijk' Sekte 'terug in de ruimte' Buitenland Het Witte Kinderbos 'Mensen in brand steken was Zenga's specialiteit' /RIJDAG 28 MAART 1997 Dalmatiërs in VS massaal naar asiels fort worth Dalmatiërs in de VS lijden onder het succes van de Disney-fïlm 101 Dalmatiërs. Vertederd door de puppys in de film schaften ontelbare Amerikanen zich een 'rijst-met-krenten- hond' aan, maar veel baasjes laten de honden nu massaal in de steek. De dierenbescherming en de asiels krijgen steeds meer Dalmatiërs binnen. De meeste worden afgemaakt, omdat nie mand ze wil hebben. Duitse staalfusie kost minder banen düsseldorf De staalfusie tussen de Duitse concerns Thyssen en Krupp kost de komende vijfjaar geen 7.900, maar 6.600 banen. Dit is gisteren bekendgemaakt na afloop van een vergadering van de raad van commissarissen van Thyssen, die groen licht gaf voor de fusie. De commissarissen van Krupp vergaderen na Pa sen over de staalfusie. De staaldivisies van de twee Duitse con cerns hebben samen 23.600 mensen in dienst. Maffiabaas bekent moord op Falcone caltanissetta De voormalige maffiabaas Giovanni Brusca heeft gisteren tegenover een Siciliaanse rechtbank schuld bekend voor de moord op anti-maffiarechter Gioavanni Falcone. „Ik ben schuldig. Ik drukte op de knop van de afstandsbediening", aldus Brusca. Falcone, diens vrouw en drie lijfwachten werden in 1992 op een weg even buiten Palermo in hun auto opgeblazen. Brus ca werd in mei vorig jaar opgepakt. 'Baltische staten mogen in NAVO' Washington De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Madeleine Albright, heeft haar collega van Estland verzekerd dat de deur van de NAVO ook voor zijn land open staat. Rusland heeft nu al grote moeite met toetreding'van Tsjechië, Hongarije en Polen tot de NAVO en verzet zich tegen toetreding van de Baltische landen. Estland, Letland en Litouwen maakten van 1939 tot 1991 deel uit van de Sovjet-Unie. Skinheads sloegen Berlijners verrot Berlijn De politie van Berlijn heeft veertien jonge skinheads aangehouden die ervan worden beschuldigd de afgelopen week verschillende mensen die zij als 'buitenlands' of'links' kwalifi ceerden, het ziekenhuis te hebben ingeslagen. Zeven jongens, in de leeftijd van 14 tot 17 jaar, zijn als vermoedelijke hoofddaders in hechtenis genomen. Pastoor mag geen honden fokken bamberg Een pastoor uit de Duitse gemeente Geiselwind in de deelstaat Beieren moet zijn functie een halfjaar neerleggen, om dat hij windhonden fokt. Volgens een woordvoerder van het aartsbisschoppelijke bestuurscollege van de stad Bamberg kwa men de geestelijke plichten van priester Andreas Zelaszny door zijn hobby in gevaar. Zelaszny weigert te stoppen met het fok ken van een zeldzaam Pools ras. Banda is te ziek voor berechting blantyre De vroegere dictator van Malawi, Kamazu Banda, is te ziek om terecht te kunnen staan wegens fraude. Dat hebben zijn advocaten gezegd. Banda, die in de negentig is, had gisteren sa men met zijn verpleegster en twee ex-ministers terecht moeten staan op beschuldiging van het verduisteren van 137 miljoen kwacha (17 miljoen gulden) aan overheidsgeld. Banda was der tigjaar aan de macht, tot de vrije verkiezingen in 1994. 25 jaar voor verkrachten comapatiënte Rochester Een 53-jarige ex-verpleeghulp in het Amerikaanse Rochester is gisteren veroordeeld tot een celstraf van 25 jaar voor het verkrachten van een comapatiënte, die later een gezon de jongen baarde. Het slachtoffer lag na een auto-ongeluk al elf jaar in coma, toen de man haar in het verpleeghuis verkrachtte. Zij is eerder deze maand op 30-jarige leeftijd overleden. Honderd doden bij lawine Afghanistan kabül In het noorden van Afghanistan zijn zeker honderd men sen om het leven gekomen toen ze op een snelweg onder een la wine terechtkwamen. Tientallen mensen zouden gewond zijn geraakt, zo meldden ooggetuigen gisteren. De weg'is de enige verbinding tussen de Afghaanse hoofdstad Kabul en het noor den van het land. Miljoen condooms voor strandgangers Tegucigalpa» Het Hondurese ministerie van volksgezondheid is begonnen met het uitdelen van ruim een miljoen condooms op de stranden. De vijf dagen durende actie maakt deel uit van een campagne tegen aids. In Honduras wonen 50.000 HlV-geïnfec- teerden. De gouverneur van de provincie Cortes heeft tevens verordonneerd dat vrouwen zich tijdens de paasvakantie niet in minieme bikini's op het strand mogen vertonen. Nike schorst uitbuitende manager Hanoi De Amerikaanse sportschoenengigant Nike heeft een manager in Ho Chi Min-Stad, het vroegere Saigon, geschorst in een reactie op een bericht over uitbuiting en mishandeling van arbeiders in Vietnamese ateliers die werken voor Nike. Dat heeft de Amerikaanse krant USA Today gisteren gemeld. brussel Zo'n vijfhonderd Belgi sche scholieren plantten gisteren driehonderd zilverberken op de immense middenberm van de au tosnelweg E-19 tussen Antwerpen en Brussel. Hier zal het 'witte kin derbos' groeien ter nagedachtenis aan vermoorde, vermiste of in het verkeer omgekomen kinderen. Vlaanderen heeft toegezegd er in de loop van dit jaar nog eens drie honderdduizend bomen bij te zul len planten. De 28 kilometer lange en veer tig meter brede middenberm van de E-19 tussen Kontich en Vil voorde geldt als één van de grote 'nutteloze werken' in België. Het was oorspronkelijk de bedoeling om de autosnelweg Antwerpen- Brussel twaalfbaans te maken. Na het bekend worden van de zaak- Dutroux nam een pater vorig jaar het initiatief om van de midden berm een 'kindermonument' te maken. Inmiddels zijn in België in nau welijks twee dagen tijd tachtig duizend exemplaren verkocht van het blad De Witte Mars, een ini tiatief van de ouders van vermoor de kinderen. foto reuters nathalie koulischer Hoog sterftecijfer in vluchtelingenkampen De Zaïrese rebellen zelf noemen het een doorbraak en dat is een hoopvol teken. Na maandenlang geweigerd te hebben met elkaar te praten, zijn de regering van Zaïre en rebellen van Laurent Kabila, die inmiddels een vierde van het land in handen hebben, overeen gekomen om maandag onderhandelingen te beginnen. De onderhan delingen worden gevoerd in Zuid-Afrika. NAIROBIGPD-Rtr De doorbraak kwam in de To- golese hoofdstad Lomé, waar de Organisatie van Afrikaanse Een heid zich de afgelopen dagen over de Zaïrese kwestie heeft gebogen. Het struikelblok was tot nu toe steeds het tijdstip van een wapenstilstand. De rebellen wilden eerst praten alvorens de strijd te staken, de regering in Kinshasa pas erna. Dit pro bleem is door Kinshasa kenne lijk tijdelijk opzij geschoven, want afgesproken is nu om on middellijk onderhandelingen te starten. De rebellen hebben aan de onderhandelingstafel duidelijk de sterkste troeven in handen. Hun militaire opmars loopt al vijf maanden van een leien dak je. Ze hebben sinds oktober vo rig jaar een kwart van Zaïre ver overd, waaronder de qua groot te derde stad Kisangani en ma ken zich nu op om de tweede stad, Lubumbashi, in te nemen. Tegelijkertijd hebben ze veel steun van de bevolking verwor ven, terwijl het Zaïrese leger nauwelijks bereid en in staat was en is om enige weerstand te bieden. Voor de regering van president Mobutu Sese Seko is het nu een kwestie van redden wat er te redden valt en voorko men dat straks de definitieve aanval op de hoofdstad Kins hasa wordt ingezet. Intussen is het sterftecijfer onder Rwandese vluchtelingen in twee opvangkampen in Zaïre alarmerend, zo rapporteerde het bureau van de Verenigde Naties voor vluchtelingen (Unh- cr) gisteren. De toestand zal nog verder verslechteren als de Zaï rese rebellen niet méér interna tionale hulp toelaten. In het opvangkamp Tingi Tin- gi sterven per dag 153 op iedere 10.000 mensen wegens gebrek aan voedsel en medicijnen. In Amisi, dat 1900 vluchtelingen herbergt, sterven iedere dag ne gen mensen, ofwel 48 op 10.000 mensen. Tienduizenden Hutu's uit Burundi en Rwanda verlie ten verleden maand uit angst voor de Tutsi's in het Zaïrese re bellenleger de twee kampen. De vluchtelingen trekken al vijf maanden van kamp naar kamp. Geestelijk leider Hezbollah: BEIRUT» ap-gpd los angeles Rtr Ze hebben hun taak op aarde volbracht en zijn terug in de ruimte, waar ze vandaan komen. Dat schrijven de leden vap de sekte Heaven's Gate, die deze week collectief zelfmoord pleegden in een villa bij San Diego in de Amerikaanse staat Cali fornia. „Tegen de tijd dat U dit leest, zullen de mense lijke lichamen die we droegen, gevonden zijn. Onze taak is volbracht, wij gaan weer terug naar waar we vandaan komen", aldus de begeleidende brief bij een videoband die de sekte aan diverse mensen had gestuurd. De Amerikaanse media zonden gisteren opnames uit, waarop de sektele den hun dood aankondigden. Volgens een bekende van de groep geloofden de sekteleden dat er een ufo zit in de staart van de komeet Hale-Bopp. Die ufo zou hen komen op halen. De sekteleden ontwikkelden software voor het maken van Internetsites. Zij waren zelf ook op het wereldwijde computernetwerk present met een site onder de naam Higher Source (Hogere Bron). Volgens omroep CBS is sekteleider Marshall Applewhite, een voormalige muziekleraar van rond de zestig, onder de 39 doden die woensdag werden gevonden in de villa bij San Diego. Apple white is al sinds de jaren zeventig actief als sekte leider. De 21 vrouwen en 18 mannen tussen de 20 en 72 jaar blijken zich in drie groepen, en op ver schillende tijdstippen, om het leven te hebben gebracht met behulp van alcohol en slaapmidde len of door zich een zak over het hoofd te trekken. De geestelijk leider van de Liba nese fundamentalistische Hez- bollah-beweging, ayatollah Mo hammed Hussein Fadlallah, heeft gisteren verklaard dat een oplossing van het Arabisch-Is- raëlische conflict op den duur onvermijdelijk is. Hezbollah voert vanuit Libanon geregeld aanslagen uit op Israël en is te gen het vredesproces. De bond genoot van Hezbollah, Iran, spreekt over Israël als de aarts vijand die moet worden vernie tigd. „Hoe gecompliceerd de kwes tie ook mag lijken op het ogen blik, op den duur zal er een compromis bereikt worden", al dus Fadlallah in de Engelstalige krant Daily Star. In Israël heeft premier Neta nyahu de oppositionele partij Arbeid gepolst over de vorming van een regering van nationale eenheid, zo hebben Arbeid en de Israëlische media gisteren la ten weten. Volgens de krant Ha- 'retz, die zich baseerde op uit spraken van een niet bij naam genoemd lid van Arbeid, zijn Netanyahu en oppositieleider Peres het al eens over basis richtlijnen voor een dergelijke brede coalitie. De twee zouden het ook eens zijn over een ver deling van de verantwoordelijk- Russen laten het afweten op stakingsdag moskou hans hoogenduk correspondent Boos zijn ze, de vele miljoenen Russen die al maanden geen sa laris of pensioen hebben ont vangen. Maar ze zijn gisteren, de nationale stakingsdag, niet massaal de straat op gegaan en geweld hebben ze al helemaal niet gebruikt. De door radicalen verwachte en door de macht hebbers gevreesde sociale ex plosie is uitgebleven. In Moskou kwamen van de 100.000 verwachte demonstran ten er hooguit 15.000 opdagen bij het Rode Plein. In totaal wa ren bij diverse manifestaties in Moskou ongeveer 60.000 men sen betrokken, evenveel als in St. Petersburg, de tweede stad van het land. In het hele land waren enkele miljoenen stakers op de been, maar de voorspelde twintig miljoen werd lang niet gehaald. De Russen verwachten weinig en hopen hooguit dat het onder het nieuwe, liberaal ingestelde, kabinet iets beter wordt. Soldaat schoot meisjes dood na 'belediging' AMMAN AP De Jordaanse militair die op 13 maart zeven Israëlische scholieres doodschoot, kwam tot zijn daad omdat de meisjes hem „in zijn ge loof beledigden". Dat heeft zijn advocaat gisteren ge zegd. De schutter, de 28-ja- rige korporaal Ahmed Da- qamseh, heeft geen spijt, al dus de raadsman. „Hij heeft me verteld dat de Israëlische meisjes hem uitlachten. Ze maakten fo to's van hem terwijl hij aan het bidden was", zegt Na- jdawi. „Hij vond dat on menselijk van de meisjes, hij voelde zich persoonlijk beledigd en in zijn geloof gekwetst." De korporaal greep het geweer van een andere militair en opende het vuur. Daarop werd hij door andere militairen overmeesterd. Koning Hus sein zei later dat zijn colle ga's hem ter plekke hadden moeten doodschieten. heid voor de vredesbesprekin gen met Syrië en de Palestijnen. Intussen voerde de Ameri kaanse speciale gezant Ross in de Marokkaanse hoofdstad Ra bat overleg met de Palestijnse president Arafat. Gisteravond arriveerde hij in Jeruzalem voor besprekingen met premier Netanyahu. Arafat zou de raad hebben ge kregen duidelijk afstand te ne men van terreur en terreurorga nisaties. Israël zou zich verder moeten onthouden van stappen die vooruitlopen op de uitkomst van het vredesproces, zoals de bouw van nieuwe nederzettin gen. Jasser Arafat is in Rabat voor een speciale bijeenkomst van de Jeruzalem-commissie van de Islamitische Wereldconferentie, onder voorzitterschap van ko ning Hassan II. De commissie bezint zich op actie tegen de bouw van de nieuwe Israëlische wijk Har Horna in het Arabische deel van Jeruzalem. Sinds de eerste bulldozers op de bouw plaats zijn verschenen, is het onrustig in de Palestijnse gebie den en vorige week vrijdag kwa men drie Israëliërs om het leven bij een terreuraanslag door een Palestijns zelfmoordcommando in Tel Aviv. De Israëlisch-Pales- tijnse contacten zijn daarna vrijwel verbroken. Zoon ML King gelooft onschuld James Earl Ray nashville ap Dexter King, zoon van de in 1968 doodgeschoten dominee Martin Luther King, heeft gis teren een gesprek gehad met de vermeende moordenaar van zijn vader. De 36-jarige King ontmoette James Earl Ray in een zwaarbewaakte gevan genis in Nashville. Ray werd tot 99 jaar gevan genisstraf veroordeeld nadat hij de moord had bekend. Hij herriep zijn bekentenis enkele dagen later en dringt sindsdien aan op een nieuw proces. Ook de familie King is voor een nieuwe proces. Dexter King noemde een onderhoud met Ray de enige manier om achter de waarheid te komen. Ray (69) lijdt aan een leverziekte en is stervende. King vroeg Ray op de man af: „Hebt u mijn vader ver moord?" Het antwoord van de gedetineerde luidde: „Neen, dat heb ik niet." Hierop zei King: „Ik geloof u en mijn fa milie gelooft u." Een 5-daagse midweek, ind. trein- retour tussen elke willekeurige plaats in Nederland en Almelo, 2 treintaxi-kaartjes en 2 taxiritten in Almelo 5^5^ prdJgeWIg t/m 31/13/97. Geheel verzorgd, Ind. 4 overnachtingen, alle drankjes en maaltijden, gebruik van vele spelfacllitelten en iedere avond entertainment. Plussers betalen bij ons altijd minder. Alle all-in midweek-arrangementen van ma. t/m do. f 100,- p.p.p.al Vraag vrijblijvend onze folder r~ Hét Hotel, Congres- en Uitgaanscentrum van Nederland Preston Palace - Almelo - Tel. 0546-542121 den haag marjolun de cocq en simone van driel Afranselingen als 'ontbijt, lunch en di ner'. Op die manier namen de bewa kers in het door moslims en Kroaten opgezette concentratiekamp Celebici in Midden-Bosnië wraak op de Servische gevangenen, omdat in het plaatsje Re- povici een aantal moslim-agenten was vermoord. Deze, week vertelde een ano niem te blijven getuige, 'F', voor het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag over die wraakoefening in juni 1992. Onder commandant Hazim Delic sloeg de ge vangenen en zei tegen bewaker Esad Landzo: 'Dit krijgen ze voortaan iedere dag'. Delic en Landzo staan, samen met hun superieuren Zdravko Mucic en Zej- nil Delalic, terecht op beschuldiging van oorlogsmisdaden in Celebici. Land zo, bijgenaamd Zenga, en Delic fun geerden als een soort tandem, zo blijkt uit de getuigenverhoren. Ze hadden een vast groepje gevangenen dat dagelijks werd mishandeld. F, een 42-jarige Servische ex-ober uit het dorpje Bradina, zat zes maanden opgesloten in 'hangar 6' in het Celebici- kamp. Op onderkoelde'toon, vanachter een scherm in de rechtszaal, gaf hij de rechters een opsomming van de gru weldaden waarvan hij getuige is ge weest en waarvan vele in de 49 punten tellende aanklacht staan. Hij vertelde hoe Landzo twee broers opdracht gaf hun geslachtsorganen 'in eikaars mond te stoppen' ten overstaan van him me de-gevangenen, hoe gevangenen door Delic met een schop werden afgeran seld toen ze een Rode-Kruisdelegatie over de martelingen hadden verteld, hoe ze door Landzo werden bewerkt met gloeiend hete messen of in brand werden gestoken. „Mensen in brand steken, dat was de specialiteit van be waker Zenga", bevestigde getuige Stevan Gligorevic gistermiddag. Met elke nieuwe getuige wordt duide lijker wat een hel Celebici moet zijn ge weest. In de verhalen van de slachtof fers klinkt de echo van getuigenissen uit het proces tegen de Bosnische Serviër Dusko Tadic, waarin moslims vertelden over de gruweldaden die Serviërs in on der meer het Omarska-kamp begingen. Bekend klinken ook de verhalen over de aanloop naar de oorlog, over de buur man, kennis of zelfs goede vriend die' zich vijandig ging gedragen, over de verdenking dat de ander zich bewapen de. Toen de min of meer gezamenlijk opererende moslim- en Kroatische troepen in mei 1992 met veel geweld de Servische dorpen in de regio Konjic 'zuiverden', kwamen vooral veel man nen, vaak al ernstig mishandeld, in het Celebici-kamp terecht. Ze werden be schuldigd van wapenbezit en lidmaat schap van de extreem-nationalistische Servische partij SDS. Dat was reden ge noeg om hen bij aankomst in het kamp extra te grazen te nemen. Getuige Mirko Kuljanin, een 65-jarige ex-treinmachinist die op zijn tocht naar het kamp ernstige hoofdwonden opliep, werd in de beruchte 'tunnel 9' gegooid. Daar kon hij het geschreeuw en gewee klaag van een nieuwe groep gevange nen horen. „Het ging door van 's mid dags tot 's avonds en ze smeekten de bewakers op te houden." Volgens F, wiens rechterarm bij het welkom in het kamp werd gebroken, sloegen de bewa kers met onder meer stokken, geweren en knuppels. „Ik hoorde mijn vader krijsen, tot ze een sok in zijn mond stopten. Dat deed me nog het meeste pijn." Op de betonnen vloer van 'hangar 6', waar F! terechtkwam en ook Kuljanin enkele dagen later werd ondergebracht, zaten zo'n 250 gevangenen, allen met verwondingen. De hygiënische omstan digheden waren slecht en alleen rond de deur was in het schemerdonker nog wat daglicht te zien. 's Zomers werd het broeiend heet onder het metalen dak en gevangenen kregen nauwelijks iets te drinken. 's-Nachts werden gevange nen 'weggeroepen'. „De nachten waren een hel", aldus Gligorevic. Als de gevan genen al werden teruggebracht, waren ze dood of dermate toegetakeld dat ze al snel stierven. Toen Radoslav Kuljanin had hij vijf dagen lang uitgestrekt op een houten krat op zijn dood gewacht. Hale-Bopp is de grootste komeet Washington De komeet Hale-Bopp is niet alleen de helderste van deze eeuw, maar ook verreweg de grootste. De komeet heeft een diameter van tussen de 27 en 42 kilometer en is daarmee bijna drie keer zo groot als de komeet die 65 miljoen jaar gele den volgens de gangbare theorie in één klap een einde maakte aan de dino saurus. De om vang van Hale- Bopp is gemeten met behulp van de Hubble-ruim- tetelescoop. De metingen staan beschreven in het jongste nummer van het Ameri kaanse weten schappelijke tijd schrift Science, verschenen. Hale- Bopp werd op 23 juli 1995 ontdekt door de Amerika nen Alan Hale en Thomas Bopp en staat sindsdien overal ter wereld in de belangstel ling van astrono men. De komeet is ook in Neder land de komende maanden nog ge makkelijk met het oog te zien, vooral in de ochtendu ren. Astronomen zijn het er over eens dat er geen gevaar bestaat dat Hale-Bopp de aarde zal ra ken. Op 22 maart kwam de komeet het dichtste bij, nog altijd op een veilige afstand van 197 miljoen kilometer. Hale-Bopp scheert 'rakelings' langs de Gol den Gate-brug in San Francisco, altijd nog op zo'n tweehonderd miljoen kilometer af stand van de aarde, foto ap fred larson De lichamen van de sekteleden werden gisteren uit de villa bij San Diego gehaald. foto reuters david mcnew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9