f Productie xtc en lsd vooral zaak van kleine crimineel ongeren zetten klok erug naar jaren vijftig Maak kans op ƒ2,1 miljoen en tien Suzuki's tijdens de Lotto Jackpot Geluksweken. Binnenland Gevaarlijk goedje 'In dat laatste uur nam ik in gedachten afscheid' IJ DAG 28 MAART 1997 facelift voor Almere-Haven lmere Met meer horeca en meer watersportvoorzieningen wil lmere met nieuw elan de problemen in het stadsdeel Almere- [aven aanpakken. In tegenstelling tot de andere gebieden loopt et inwonertal van Almere-Haven terug en staan winkelpanden :eg. Het aantal inwoners van Almere-Haven moet in tien jaar an 22.000 naar 25.000 groeien. Almere wil vooral de directe na- ijheid van het water in Almere-Haven beter uitbuiten. De ichthaven krijgt in gisteren gepresenteerde plannen een op- napbeurt, buitendijks worden woningen gebouwd en er komt en boulevard met terrassen. ongeren molesteren groepsleiders utphen Zes jongeren die zijn opgenomen in het forensisch or- ïopedagogisch centrum De Kolkemate in Zutphen hebben vier roepsleiders gemolesteerd. De slachtoffers liepen onder meer neuzingen en een gebroken rib op. De Kolkemate is een geslo- :n inrichting voor ontspoorde jongeren. De jongens zaten sa- ten met zes andere jongeren op één afdeling. Onvrede over het trakke regime binnen de inrichting zou volgens de politie aan- iding voor de molest zijn, Justitie houdt het erop dat de oepsleiders een ontsnappingspoging van de jongeren verijdel- Wintersport raakt uit oorburg Wintersporten raakt steeds meer uit de grade. In Irie jaar tijd is het aantal Nederlanders dat een dure winterva- antie op de skipistes doorbracht met een kwart miljoen afgeno- nen. Vooral jongeren laten het afweten. Zij geven de voorkeur an een goedkopere zonvakantie in de winter. Dat staat in het ilad Indexvan het CBS. In 1996 zijn bijna 3,4 miljoen winterva- anties in het buitenland doorgebracht, 1,2 miljoen meer dan ien jaar geleden. In een paar jaar tijd is het aantal Nederlanders at in de winter naar de Canarische Eilanden en andere zon- vergoten bestemmingen gaat verdubbeld tot ongeveer 300.000 origjaar. ^Werkstraf voor opdringerige rijleraar ;roningen Een 54-jarige rijleraar uit Loppersum heeft gisteren fan de rechtbank in Groningen wegens aanranding een werk- traf gekregen van 180 uur. Ook hangt de man een voorwaarde- ïjke straf van drie maanden boven het hoofd en moet hij via de eclassering een cursus voor seksuele delinquenten volgen. De nan heeft twee jonge vrouwelijke klanten gezoend en betast tij lens de rijlessen. Hij verklaarde dat de kussen 'als aanmoedi- ing' waren bedoeld. Volgens de verklaring die hij twee weken eleden aflegde, is hij gewend om behalve verbale ook fysieke anwijzingen te geven. Daarmee zou hij geen seksuele bijbedoe- ngen hebben. Deze aanmoediging beperkte zich echter tot al ien jonge vrouwelijke kandidaten. mancipatie is uit en vrije seks een gruwel ail rst een goede baan, dan een ste relatie en vervolgens een iderwets huwelijk. Zo zien ngeren in de jaren negentig in ideale toekomst. Hoe tradi- ineler, hoe beter. Die conclu- kan worden getrokken uit n enquête die onderzoeksbu- iu Interview heeft uitgevoerd opdracht van het maandblad ychologie. Eerdere enquêtes wezen al uit it jongeren traditionele nor en en waarden opnieuw om- ilzen. Het nieuwe onderzoek vestigt dat deze trend zich ra- ndsnel doorzet. Het lijkt wel, ;of jongeren in de jaren ne- ntig het liefst de klok willen I rugdraaien naar de jaren vijf- Zo lang mogelijk thuis blij- n wonen, en dan: huisjë, lompje, beestje. Of, om met n van de jongeren te spreken: )ie romantische shit, da's uk". Slechts een kleine minderheid ui de jongeren voelt zich aan trokken tot de subcultuur met in kale gabbers, langharige al- 's en wijdbroekige skaters. Ze n er wel, maar worden onder voet gelopen door studenten kraakheldere overhemden et vlinderdasjes. De idealen i hun ouders in de jaren zes- en zeventig hadden, worden afgedaan als verknipte hippie- fantasieën. Vrije seks is een gru wel, abortus is taboe en in het algemeen is nauwelijks sprake van enige inzet om de samenle ving te veranderen. Popmuziek speelt nog wel een rol, maar dan vooral als achtergrondbe- hang. De emancipatie van de vrouw is ook nauwelijks besteed aan de jeugd van tegenwoordig. „Mijn vriendin loopt nu stage. Als ze daarmee klaar is, krijgt ze een buikje en een kind en ik zie het liefst dat ze daarna de eerste één, twee jaar niet meer gaat werken", zegt een 22-jarige rechtènstudent. Meisjes zelf ge ven ook meer dan vroeger te kennen dat ze dol zijn op 'tradi tionele vrouwentaken', zoals het huishouden en boodschappen doen. Het feministische ideaal van vrouwen in 'mannenberoepen' is passé. Exacte vakken als wis kunde en scheikunde zijn er voor jongens. Meisjes kiezen liever een taal, bijvoorbeeld Frans. Uitgaan doen ze wel, maar minder vaak. Maria (24) uit Gouda: „Ik lig liever'samen met mijn vriend op de bank met een zak chips". Aan de en quête door het bureau Inter view namen 574 jongeren deel in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. )ieper graven naar mergel aastricht anp imentfabriek Enci in Maas- :ht wil de Sint Pietersberg tot meter onder de zeespiegel raven om meer mergel voor imentproductie te winnen. De imentproducent wil door te iven allereerst vaststellen of ;t kalkgehalte in de diepere ergellagen voldoende is om gewenste kwaliteit cement te :oduceren. Als dat het geval is, Voor slechts f2,50 maakt u met Lotto Jackpot kans op de wekelijkse miljoeneijackpot. Botreudien maakt u na ook nog kans op tien Saznkl's tijdens de Lotto Jackpot 6elaksweken. Baal snel een speltormolier bij ow Lotto-winkelier, Bel,voor adressen: 0800-0193. LOTTO JACKPOT. HIT WEKELIJKSE MILtOENENSPEL VAN DE LOTTO. schiedam Asbestverwijderaars halen asbest uit een CV-ketel. In Schiedam wordt volgende week een nieuwe productielijn geopend voor het verwijderen van asbest uit CV-ketels. ONS milieu is het eerste gecertificeerde bedrijf in Zuid-Holland dat deze klus mag klaren. foto anp hanssteinmeier Bonden tegen CAO chauffeurs touringcars maarssen anp Het eindbod van de werkge versorganisatie KNV Busvervoer voor een 2-jarige CAO in de touringcarbranche is gisteren door de vervoersbonden CNV en FNV verworpen. „Wat de werkgevers willen is ronduit dramatisch. Al onze belangrijke voorstellen zijn van tafel ge veegd", zei bestqprder C. van de Berg van de Vervoersbond FNV gisteren in Maarssen na af loop van de onderhandelingen. Het eindbod van KNV Busver voer schiet volgens de bonden onder meer ernstig te kort waar het gaat om de planning van diensten voor de meerdaagse ritten. „Het werk van de tou ringcarchauffeur wordt daar door alleen maar zwaarder, ter wijl iedereen het er over eens is dat de werkdruk al te groot is", meent Van de Berg. De bonden eisen ook een loonsverhoging van zes procent in twee jaar, terwijl de werkge vers 4,7 procent bieden. IRT kraakt aanvankelijk lakse houding overheid bij vervolging chemische drugsbazen De productie van synthetische drugs, zoals xtc en lsd, is geen zaak van goed georganiseerde bendes, maar eerder van gelegenheidsverbanden van twee of drie mensen. De handel en doorvoer daarentegen lijken wel in handen van een beperkt aantal topcriminelen. Zij staan aan het hoofd van kartels die een vergelijkbare misdaadstructuur hebben als bendes die handelen in softdrugs of de hard drugs cocaïne en heroïne. den bosch gpd Dit concludeert het Interregio naal Rechercheteam Zuid-Ne derland in een onderzoek naar de productie en handel in syn thetische drugs in Nederland. Het rapport, dat gisteren is vrij gegeven, vormde vorig jaar de aanleiding tot de oprichting van een speciaal landelijk recher cheteam, de Unit Synthetische Drugs. Na kritiek uit het buiten land dat 'Nederland het Colom bia van Europa' is besloot het kabinet haast te maken met de ze in synthetische drugs gespe cialiseerde speurneuzen. Vooral in Brabant doken tal van xtc-la- boratoria op, vandaar dat deze unit is toegevoegd aan het kern team Zuid-Nederland. Dit kern team heeft veel ervaring opge bouwd in het oprollen van deze bendes. De producenten van syntheti sche dmgs kunnen in Neder land of omringende landen pro- bleemloos aan laboratoriumap- paratuur en tabletteermachines komen. De (illegale) aankoop van grondstoffen geschiedt voornamelijk in Oost-Europa en het Verre Oosten (India en Chi na). Dat komt omdat sinds twee jaar de verkoop van chemische stoffen in Nederland is onder worpen aan een vergunningen stelsel. Daarbij wordt ook ge bruik gemaakt van dekmantel firma's. Het aanmaken van syntheti sche drugs is relatief eenvoudig en goedkoop. De winsten daar entegen zijn zeer hoog. De grootste bende die tot nu toe is ontmaskerd, had een geschat vermogen van 264 miljoen gul den. Het rapport uit forse kritiek op de aanvankelijk vrijblijvende houding van opsporingsdien sten en het gebrek aan afstem ming en coördinatie tussen po litiekorpsen onderling en met justitie. Ook de ministeries van justitie, volksgezondheid en economische zaken wordt een lakse houding verweten. Voor lichting aan gebruikers preva leerde boven bestrijding van de ze drugsbendes, aldus het rap port. De Unit Synthetische Drugs bestaat binnenkort uit twintig politiemensen, tien man van de Koninklijke Marechaussee, acht van de Economische Controle Dienst en even zoveel van de Fiscale Inlichtingen en Opspo- rings Dienst. De komende maanden probeert een aantal misdaadanalisten de exacte omvang van de synthetische drugscriminaliteit in kaart te brengen. wordt het voortbestaan van de Limburgse onderneming op de huidige locatie in Maastricht met tien tot vijftien jaar ver lengd. Enci graaft nu tot vijf me ter boven NAP. De proef gaat mogelijk drie jaar duren en kost 500.000 gulden. Volgens Enci- directeur J. de Jong heeft het dieper afgraven van de Sint Pie tersberg nauwelijks gevolgen voor het milieu. Jaap Remmers zag in bange uren in Dordrecht zijn leven voorbijflitsen puttershoek jolande van der graaf Voor hij het goed en wel beseft, ligt Jaap Remmers plotsklaps op de vloer. Een revolver drei gend op hem gericht. Zijn han den geboeid op de rug. Het be gin van een tien uur durende nachtmerrie. „Ik zie mijn hele leven in een flits voorbijgaan", kijkt de 51-jarige filiaalhouder van de VSB-bank aan de Brou- wersdijk in Dordrecht terug. Je denkt dat je laatste uur De gijzelnemer 'een pootje lichten', of 'vol voor zijn kop schoppen' Remmers zou de mogelijkheden de komende uren heel wat keren overwe gen. Hij durft dat echter niet aan. „Ik wil de anderen niet blootstellen aan het risico van een bloedbad." Zoals altijd komt de Putters- hoeker die dinsdagochtend omstreeks negen uur aan bij zijn werk. Niet wetend dat zijn collega Ron van der Ende uit 's-Gravendeel al tien minuten eerder onder bedreiging van een revolver door een 33-jarige overvaller uit Den Haag mee naar binnen is genomen. Van der Ende probeert zijn baas nog te waarschuwen. Schudt vanachter de toegangsdeur voorzichtig 'nee' met het hoofd. Remmers begrijpt zijn signaal niet en stapt nietsver moedend over de drempel. „Op datzelfde moment ont waar ik de overvaller. Gehurkt, achter de deur. Zijn revolver op mij gericht. Pruik, een nepsnor en -baard, dikke bril. Niets zie ik van zijn gezicht. Voor ik het weet, lig ik op de grond, met handboeien om. Ik weet niet precies wanneer die klant en mijn twee collega's Marja en Rachida binnenkwamen. Dat heb ik niet helder in beeld." De handboeien doen hem Jaap Remmers: Je denkt dat je laatste uur heeft geslagen". pijn. Hij klaagt erover, waarop de overvaller Remmers losmaakt. „Zwaaiend met zijn revolver vraagt hij ons zo'n grote, plastic boodschappentas van Albert Heijn vol te stoppen met geld. Ik kan de kluis niet meteen openmaker^ beweer ik. Maar dat smoesje kan ik niet volhouden, een van mijn colle ga's heeft op de knop gedrukt en stil alarm gegeven. Laat ik hem gauw al hqt geld geven, spookt door mijn hoofd. Voor de politie er is." De tas wordt volgepropt met bankbiljetten. Voordat de over valler zich uit de voeten kan maken, ontwaart hij volgens Remmers plotsklaps een agent. De overvaller roept dan: „Daar is de politie! Nou, dan blijven we nog even. Dat wordt een gezellige dag." Remmers reali seert zich maar al te goed dat de overval is uitgelopen op een gijzeling. De vijf worden naar het kantoorgedeelte gediri geerd. Moeten aan bureaus gaan zitten, waarmee hen het zicht op de buitenwereld is ontnomen. De gijzelnemer zet zich met zijn rug naar hen toe. Legt zijn wapen naast zich neer. Remmers: „Het is ver wonderlijk, zo kalm als we blij ven. Af en toe mogen we pra ten. Rustig blijven, zeggen we steeds tegen elkaar." De Puttershoeker probeert tevergeefs een band te smeden met de uitermate afstandelijke gijzelnemer. Biedt hem een bo terham aan. Een kop koffie. Thee. „Dat kan allemaal: Koffie zetten, naar de wc gaan. Naar buiten gaan is er immers toch niet bij. De hele dag eet en drinkt hij niets. Hij gaat zelfs niet naar de wc." En de telefoon blijft maar gaan. Dat zelfs journalisten met de gijzelnemer spreken, dringt niet tot de vijf door. Geen idee hebben de gijzelaars wat er allemaal wordt bespro ken. Maar dat het gaat om ste vige onderhandelingen met de politie, is hen wel duidelijk. Uren en uren blijft de situatie voortduren. De gijzelaars pro beren de moed erin te houden. Remmers: „Denken, bidden en roken. Vijf sigaretten had ik maar bij me. Gelukkig lag ach ter de balie nog een pakje zwa re shag. Had een klant een paar dagen eerder vergeten. Echt bang ben ik niet. Tot dat laatste uur." Het uur van de waarheid. De gijzelnemer maakt bekend dat "hij de vol gende morgen om acht uur wil vertrekken: „Er gaan er twee met me mee, twee blijven hier." Remmers: „Maar we zijn met z'n vijven, zeggen we. Dan neem ik er drie met me mee, is zijn antwoord. Nu ben je het haasje, Remmers, bedenk ik me. Je bent tenslotte de oud ste." De man noemt een land in Zuid-Amerika. „Peru. Dan pakt hij een wit laken uit zijn tas, legt dat voor hem neer. Ik zie mijn bebloede lijk daar bij wij ze van spreken al in liggen", vertelt Remmers. „Op dat mo ment neem ik afscheid van het leven. Heel berustend, ge steund door mijn geloof. Moet het zo zijn, dan is het zo. Dan is het afgelopen." Het hoefde niet zo te zijn: Middenin het zoveelste ge sprek met de politie, barst de gijzelnemer opeens in snikken uit. Remmers: „Hij legt de sleu tels neer. Geeft de telefoon aan mijn collega Marja die ons doorgeeft dat we één voor één naar buiten moeten. Grote klasse, van die onderhande laars." De Puttershoeker zegt nau welijks onder woorden te kun nen brengen wat hij voelt als hij weer veilig en wel in de bui tenlucht staat. „Onwerkelijk. Opnieuw geboren worden. Buiten zinnen. Iedereen om je heen willen bedanken." Hij valt stil'bij de vraag wat er door hem heen gaat als hij zijn vróuw Plonie en twee zo nen Theo en Martin weer in de armen kan sluiten. Lovende woorden heeft hij voor de op vang door politie, VSB-bank en het traumateam. Hoe verder? „Even vakantie, tot na de Pa- Clown Bassie is ongewenste intimiteiten zat vlaardingen gpd Bassie van het bekende clowns duo Bassie en Adriaan heeft vol gens eigen zeggen moeite het vrouwvolk van het lijf te hou den. Ze zien hem niet als een mens, maar als een soort knuf felpop. Onder het slaken van plagende kreten als kielekiele- kiele prikken ze een vinger in zijn buik, trekken ze aan zijn haar of willen ze zijn ge schminkte wangen zoenen. Op zulke handtastelijkheden zit Bas van Toor niet bepaald te wachten. „Ik ben een kinder vriend en geen moedervriend", snauwde hij onlangs een moe der toe tijdens een bezoek aan de kinderafdeling van het Aca demisch Ziekenhuis in Gronin gen waar hij sindsdien niet meer welkom is. Hij wilde vol gens de moeder niet met haar en haar 3-jarige zoontje op de foto. In plaats daarvan beende hij mopperend weg. Verplegers en ouders van de jonge kanker patiëntjes vonden Bassie hautain. Allemaal gezeur vindt Van Toor: „Er waren toen al volop foto's gemaakt van mij samen met dat patiëntje. Die moeder - ze was heel koket - wilde alleen met mij op de foto en daar begin ik niet aan. Ik ben daar uit eigen vrije wil om die zieke kinderen op te zoeken. Dat gefriemel aan mijn lijf wil ik niet. Onder die neus zit gewoon een vent van 61 jaar hoor". Bassie brengt jaarlijks met zijn vrouw Co veertig tot vijftig bezoeken aan ziekenhuizen. Hij zit dan geschminkt in de auto die voor het ziekenhuis staat ge parkeerd en laat Co even bellen met de boodschap dat Bassie komt. „Met deze bezoekjes wil ik helemaal niet in de publiciteit komen. Daar doe ik het niet voor. Als ik ruim van tevoren aankondig dat ik een bepaald ziekenhuis bezoek, krijg ik te maken met al die fotograferen de ouders. Het gaat me om de kinderen. Ik deel buttons, foto's en vlaggetjes aan ze uit. Ik ga ook altijd even langs op de ba by-afdeling. Dan vinden de ou ders 's avonds een foto in hun bedje en weten ze dat Bassie is geweest." Onderzoek naar drugsgebruik van militairen arnhem anp De koninklijke marechaussee is een onderzoek gestart naar de handel in en het gebruik van drugs onder Nederlandse mili tairen in de Duitse legerplaats Seedorf. Dat is besloten nadat maandag een soldaat met drugs is aangehouden. De soldaat wordt verdacht van drugshan del. Al jarenlang heeft Seedorf de naam dat er op grote schaal ver dovende middelen worden ge bruikt en verhandeld. De mili taire kamer van de rechtbank in Arnhem veroordeelde vijf (ex- militairen vorig jaar tot straffen van vijftien tot achttien maan den cel wegens handel en uit voer van drugs. De vijf verklaarden tijdens de rechtszaak dat Nederlandse mi litairen in Seedorf massaal aan de drugs zijn. Tachtig procent van de 2.500 soldaten daar zou softdrugs .gebruiken en onge veer de helft harddrugs. Uitkering voor gedetineerde rüswuk» anp Het ministerie van justitie ver strekt een gedetineerde een uit kering op bijstandsniveau. Het gaat om een 35-jarige Hagenaar die zich na enige jaren gevange nisstraf in een centrum voor dagbehandeling voorbereidt op zijn terugkeer in de maatschap pij. Justitie besloot de man een uitkering te geven onder drei ging van een kort geding dat de gedetineerde had aangespan nen tegen het ministerie van justitie en het ministerie van so ciale zaken. Nog voor de behan deling van het kort geding voor de rechtbank in Den Haag gaf het department toe aan de eis van de gedetineerde. Gedetineerden krijgen in de laatste fase van hun gevange nisstraf verlof om thuis te wo nen en volgen elders een dag programma. De gemeente Den Haag weigerde de man een uit kering, omdat hij formeel nog steeds is gedetineerd en onder Justitie valt. De man zit volgens zijn raadsman financieel aan de grond. Hij kreeg van Justitie tot nu toe alleen een vergoeding voor het resocialisatieprogram- ma dat in zijn geval zes maan den duurt. Dat geld ging op aan de huur van zijn woning in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5