Kunst voor breed publiek op de Holland Art Fair Cultuur&Kunst Oirecteur Twentse Schouwburg stapt al ia enkele weken op Meedogenloze wraakzucht in 'Elektra' holland Den Haag eert Johannes Brahms Gouden deuk Rijk gevulde maaltijd VRIJDAG 28 MAART 1997 Benefietvoorstelling voor PePijn den haag Karin Bloemen, Youp van 't Hek en Theo Maassen treden op maandag 14 april op tijdens een benefietvoorstelling ten bate van Theater PePijn. De voorstelling in het VSB Circus theater in Scheveningen wordt gepresenteerd door Paul van Vliet. Kaarten kosten 75,-, waarvan de helft naar Theater PePijn Giphart en Van Duijnhoven in Splotsz roelofsarendsveenDe schrijvers Ronald Giphart en Serge van Duijnhoven brengen vanavond een programma met verhalen en poëzie in jongerencentrum Splotsz in Roelofsarendsveen. Voor de pauze dragen de auteurs voor uit eigen werk en is er ruimte voor vragen en discussie, na de pauze houdt Giphart een korte voordracht. De avond wordt afgesloten met een permormance van Van Duijnhoven, op muziek van Deejay Dano. Kaarten kos ten ƒ7,50, aanvang 21.00 uur. 'Artistieke Handen' in Pieterskerk leiden Aquarellen, fimo, houtsnijwerk, pergamano, patchwork: het is allemaal te zien èn te koop op de amateurkunstbeurs 'Ar tistieke Handen' die tijdens het paasweekeinde wordt gehouden in de Pieterskerk. De beurs, waaraan honderden amateurkunste naars meedoen is 2e Paasdag geopend van 11.00 tot 17.30 uur. Kaarten kosten ƒ7,-, kinderen tot 12 jaar mogen gratis naar bin- e wcej nen. Concert Andreas Vollenweider afgelast amsterdam Het concert dat Andreas Vollenweider op 7 mei zou jeven in Carré is afgelast. Mensen die al een kaartje hebben i cocht, kunnen het tot 31 mei weer inleveren bij de voorverkoop adressen. Auteurs 'Nova Zembla' signeren leiden Drie van de auteurs van het boek 'Nova Zembla, Recente expedities in het Noordpoolgebied', houden op donderdag 3 april een lezing bij Boekhandel Kooyker in Leiden. Daarna sig neren zij hun werk. De drie auteuts namen deel aan een expedi tie naar Nova Zembla, onder meer om het graf te zoeken van de sinds 1597 vermiste Willem Barentsz. De lezing begint om 19.00 Begrijpelijke kunst tegen haalbare prijzen 'Kunst kijken, kunst kopen', is het motto van de Holland Art Fair (HAF), de kunstbeurs die het Paasweekeinde in het Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden. Be grijpelijke kunst tegen haalbare prijzen. den haag roos van put Verkopen, zoveel mogelijk, daar gaat het om op een beurs. Toch zijn er ook andere redenen voor galeries om deel te nemen aan de Holland Art Fair. De kunst beurs is ook een plek om nieuw publiek aan te boren. De Hol land Art Fair staat bekend als een beurs zonder pretenties waar galeries kunstwerken to nen die betaalbaar en begrijpe lijk zijn. Geen nieuwe media, conceptuele kunst en vernieu wende hedendaagse uitingen, maar schilderijen en beelden die zich gemakkelijk laten com bineren in vele huiskamers en kantoren. De Holland Art Fair viert dit jaar het 5-jarig bestaat. Kunst vanaf 1900 tot nu is er te vin den. Onder het motto 'Kunst kijken, kunst kopen' laten ze ventig galeries en kunsthande laren uit het hele land vier da gen zien wat zij in huis hebben. De eerste twee jaar vond de Holland Art Fair nog plaats in de Utrechtse Jaarbeurs, maar al snel werd duidelijk dat het Con gresgebouw in Den Haag een betere locatie was. Niet alleen omdat Den Haag bekend staat als een stad waar het kunst- en cultuuraanbod op niveau is, maar ook omdat de Holland Art Fair in het Paasweekeinde wordt gehouden. ,,Den Haag trekt dan veel toeristen," zegt beursmedewerker Maarten Bodt. „De Holland Art Fair brengt weliswaar laagdrempelige schil derijen en beelden met een ho ge commerciële waarde, maar amateuristische kunst komt niet binnen," zegt Kathrien Gins berg van Living Art Galerie. „De galeries brengen toegankelijk, begrijpelijk werk, met haalbare prijzen en laten zien wat er op dit moment op kunstgebied zoal gebeurt. Het is het soort kunst dat bij een breed publiek met een brede smaak aanslaat. De kritiek die je wel eens hoort is dat de Holland Art Fair mid delmatig zou zijn. Ik zou het lie ver willen omschrijven als 'kunst die niet in extreme mate vernieuwend is en die afkomstig is uit de goede middenmoot met commerciële waarde Galeries die niet willen deel nemen aan deze beurs noemen het aanbod een 'eenheids worst'. Galerie Maurits van de Laar uit Den Haag: „De Holland Art Fair probeert kunst aan te passen aan de algemene smaak van een doorsnee doelgroep en ik zoek juist publiek bij kunste naars. Op de beurs zie je toch wat meer decoratieve kunst, die past bij zowel de gordijnen en de vloerbedekking als bij de bank. Ik denk dat dit publiek mijn kunst niet begrijpt." De Leidse Galerie Cellini daarentegen staat voor het tweede jaar op de beurs. Gale riehoudster Jacowies Surie: „Ik heb vorig jaar goed verkocht, aan bijvoorbeeld buitenlandse toeristen. Maar ik sta er niet al leen vanuit commercieel oog punt. Ik selecteer kunstenaars waarvan ik vind dat ze wel eens aandacht buiten het galeriecir cuit kunnen krijgen. Charlotte Schrameyer en Marnix van We- lie zijn jonge kunstenaars en landelijk nog tamelijk onbe kend. Óp de Haagse beurs toon ik werk van hen. Bewust neem ik niet de klinkende namen mee. Die hebben die aandacht niet nodig. Ik kies juist de jon gere garde omdat de Holland Art Fair een uitstekende gele genheid is om andere mensen kennis te laten maken met dit werk. Van een 'eenheidsworst' is wat mij betreft geen sprake. Natuurlijk kun je wat getoond wordt over één kam scheren, omdat alle galeries zich richten op een breed publiek. Maar bin- .nen een breed publiek bestaan ook vele smaken en voorkeu- Speciaal voor kunstminnaars met een uitgesproken smaak brengt Galerie Anton Gidding dit jaar een museale topper. „Ik heb de verkooprechten van werk van Yves Klein weten te bemachtigen. Op de Holland Art Fair zal ik enkele beelden van deze veel te jong gestorven kunstenaar brengen en een li tho in een oplage van 200." Tien kunstenaars laten in een soort minitentoonstelling een solopresentatie zien. Onder de deelnemers bevinden zich jon ge, in eigen regio bekende kun stenaars (Mieke Bijleveld, Fieke Hordijk), maar ook oude rotten in het vak (Patty Harpeneau). Naast de solopresentaties heeft een ander nieuw element zijn intrede gedaan. Op deze Holland Art Fair is ook een beel dentuin te zien. Sculpturen van hedendaagse kunstenaars wor den gepresenteerd in een heuse tuin. „We proberen om de am biance zo te maken dat mensen zich direct een voorstelling kun nen maken van hoe het er thuis uit zou zien," aldus Maarten Bodt. „We willen in alle facetten laagdrempelig zijn. Holland Art Fair, Nederlands Congresgebouw, Churchilllaan 10, Den Haag. Van 28 maart t/m 1 april. Openingstijden: 11-18 uur. FOTO LEO VAN VELZEN Loes Luca als Elektra en Geer Lageveen als Orestes. ischede «anp lirecteur Gerard Tonen van de wentse Schouwburg is opge lapt. Flij was nog maar enkele 'eken in dienst. Hij keert per 1 pril terug als directeur van de tadsschouwburg in Leeuwar en. Deze functie was na zijn ertrek nog steeds vacant. Aanleiding voor het snelle ïrtrek bij de Twentse Schouw ing zijn de grote financiële te- zon( envallers. De schouwburg 3syci ïoet in drie jaar 923.000 gulden uyteiezuinigen. Bij zijn aantreden °P° as Tonen in de veronderstel- dat de financiële situatie onder zorgelijk was. Hij voelt r niets voor om als puinruimer r. Ts i fungeren. FAIR Kunst van 1900 tot heden 5e Editie: 70 galeries NEDERLANDS n CONGRESGEBOUW DEN HAAG Openingstijden; ijdag 28 maart t/m dinsdag i april 11.00 - 18.00 uur Organisatie en informatie: aarbeurs exhibition organizers Telefoon 030 - 295 55 60 http//www.artsice.nl/HAF.htm R. Jue, president-commissaris van de Twentse Schouwburg, zegt dat Tonen bij zijn aantre den volledig op de hoogte was van de financiële positie. „Hot vervelende was dat er zich kort na zijn. aantreden nieuwe te genvallers aandienden. De nu ontstane situatie past niet bij de ambities van Tonen. Eind februari vond in Leeuwarden nog een speciale 'Nacht van het afscheid' plaats voor de oude/nieuwe directeur. Van de Vrienden van de Har monie heeft hij nog een spreuk van Jules Deelder in neon-let- ters* gekregen als afscheidsca deau. De spreuk blijft wel in de schouwburg in Leeuwarden hangen. Tonen zal nu beginnen met een nieuw beleidsplan voor „zijn" Stadsschouwburg. De Harmonie was in 1996 een van de best bezochte schouwburgen van Nederland. Zelden een voorstelling in zo'n korte tijd zo zien veranderen. Afgelopen zaterdag bij de try- out was 'Elektra' van het RO theater nog een prettig kiete lend familieportret dat hooguit iets te kalm doorkabbelde. In een weldadig decor met twee gigantische Griekse vazen struinden en drëntelden in me terslange verentooien geklede lellebellen rond, die de klassieke taaiwonderen van Sofokles in de mond namen alsof het vette worsten waren. Bijna al die te genstellingen vielen naadloos in elkaar als een geweldige pasti che op de familie Doorsnee: een zootje nieuwe rijken met weinig stijl en veel gevoel voor drama, die van hun leven een soap ma ken. Op de première een paar dagen later is dat Griekse decor en de absurde entourage er na tuurlijk nog steeds, maar van het relativerende spel is hoege naamd niets meer over. En dat is doodjammer want ineens zit de zaak scheef. Pleuni Touw gloreert als Griekse koningin Klytaimnestra in een lange bloedrode jurk met het kapsel van Margareth That cher en nog ongeveer tien keer zoveel hooghartigheid. Ja, dat is een mens om je tegen af te zet ten, daar gooi je alle weerbar stigheid in die je hebt. Nu, dat doet Elektra dan ook. Loes Luca is met bleek punkhaar onher kenbaar omgebouwd tot moei lijk opvoedbare sloerie, die het om te beginnen niet kan heb ben dat moe met een andere vent neukt. Zodra Luca even mag zingen is ze fantastisch en ontroerend, dan raakt ze je. Maar verder ligt het drama haar niet. Al haar emoties worden zwaar, hectisch en een beetje onaantrekkelijk om naar te kij ken. Soms geven moe en doch ter elkaar ineens een klein kus je. Dat zijn de belangrijke mo> menten in deze voorstelling. Dan blijken haat en liefde dicht bij elkaar te liggen. Want regisseur Koos Terpstra zoekt ook nu weer naar de meest primaire menselijke reac ties. Voordat Aegistos eraan gaat, deelt die bolle cynicus eerst nog een paar keiharde stiefvaderlijke meppen uit aan Orestes. De jongen barst prompt in janken uit en ik kan me voorstellen dat het zo zou werken. Iets dergelijks gebeurt alfe Joost Prinsen wel heel gede tailleerd vertelt hoe Orestes zou zijn omgekomen op de ren baan, waarbij zijn lichaam tot een bonk vlees zou zijn verma len. De rest van de familie hoort toe en ineens huilen ze alle- den haag anp Het Residentie Orkest in Den Flaag eert de ko mende twee maanden Johannes Brahms. Het startschot voor het Brahms-festival wordt op 3 april gelost met een openingsconcert in de Phi- lipszaal. Dat is exact honderd jaar na de dood van Brahms. In het Haags Historisch Museum is ech- *ter 'al vanaf vandaag een tentoonstelling over Brahms (1833-1897) te zien. In de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw was de Duitse componist zes keer in Nederland voor het dirige ren van meestal eigen werk. Deze bezoeken staan nu centraal op de mini-expositie Brahms in Ne derland. De geëxposeerde brieven, foto's, recen sies en partituren zijn echter bijna allemaal af komstig uit de muziekcollectie van het Gemeen temuseum. Uit de correspondentie blijkt dat Brahms warme contacten onderhield met een aantal Nederlanders, onder wie de dirigent Jo hannes Verhulst en de pianist en componist Juli us Röntgen. Brahms pikte zelfs Nederlandse woorden en uitdrukkingen op, zoals „Ik heb ge zegd." Verhulst, Röntgen en anderen zorgden ervoor dat Brahms werd uitgenodigd naar Nederland te komen en dat zijn bezoeken perfect verliepen. De Duitser was in Nederland extreem populair. Hij werd ontvangen als een staatshoofd. De tentoonstelling duurt tot 1 juni. Russen willen 'Lolita' verbieden moskou. ap De overwegend communisti sche gemeenteraad van de Russische stad Wolgograd heeft geëist dat de theaterop voering van Vladimir Nabok- ovs boek 'Lolita' wordt verbo den. De raad noemt het werk „immoreel en corrum perend.". Nabokovs befaamde roman 'Lolita' handelt over de obsessie van een man op mid delbare leeftijd voor eèn twaalfjarig vroegrijp meisje. Amerikaanse uitgevers durf den publicatie destijds niet aan. Ook in de Sovjetunie mocht 'Lolita' niet verschij nen, vooral omdat al het werk van geëmigreerde schrijvers als Nabokov was verboden. Dat veranderde na de val van de Sovjetunie. De afgelopen jaren is het boek in Rusland verschenen en er zijn al diver se toneèlversies uitgevoerd. De in Sint-Petersburg gebo ren Nabokov (1899-1977) wordt gerekend tot de grootste schrijvers van deze eeuw. chef jan rijsdam, 071 -5356444 Toen ik een jaar of vijftien gele- waar tegenwoordig het kantoor den de manager van een aantal van 'Leiden Stad van Culturen' Leidse popbandjes was, huurde gevestigd is. De reden van mijn ik regelmatig een volkswagen- aanwezigheid was dat daar een busje bij de garage van Blonk, in bluesconcert zou plaatsvinden, de Nieuwstraat, tegenover de Zoals wel vaker in deze co- Hooglandse Kerk. Omdat, als de jongens en meisjes in een omliggende ge meente, of soms zelfs een andere provincie, de sterren van de hemel gingen spelen, de in strumenten en de versterkers ook daar naar toe vervoerd moesten wor den. In zo'n busje reed je weg met achterlating van een meiertje ei gen risico. Alle bij het vertrek aanwezige scha de op of aan het busje stond ver meld op een speciaal formu lier en bij teruggave zonder schade zou je dan je borg terug krijgen. Het probleem was ech ter dat wanneer je terugkwam en er scheelde maar een klei nigheidje aan ten opzichte van het door beide partijen onderte kende formidier, bijvoorbeeld een vogelpoepje op het dak, dat je dan helemaal niets terug kreeg. Daarom stond Blonk's bedrijf bekend als "De Gouden Deuk". Maar de doortraptheid was wederkerig. Sommige slimme huurders pasten met behulp van een boormachine de kilo meterstand van de volkswagen- busjes aan, de eerste honderd kilometer zaten namelijk in de prijs. Zo schijnt eens een bandje vier dagen op tournee in Duits land en Oostenrijk geweest te zijn en na de 'behandeling' van de kilometerteller slechts acht ennegentig kilometer afgelegd te hebben. Vorige week wij dag, één dag na het winterse begin van het voorjaar, stond ik weer in de voormalige garage van Blonk, VALLENTGOED voor schikt is. En ongeveer tweehon derd bezoekers waren dat dui delijk met mij eens. Het is eigenlijk te gek voor woorden dat tegenwoordig een optreden van een band blijk baar niet meer mogelijk is in onze stad. Onder het juk van ambtenaren die gewapend met geluidsdetectieapparatuur be wijzen dat het aantal geprodu ceerde decibels niet binnen de toelaatbare normen van de wet valt, is het in alle kroegen letter lijk verboden om nog levende muziek te maken. Op deze avond, terwijl het geluid op honderden meters afstand te horen was, bleek het wel moge lijk. Geen politie aan de deur, iedereen tevreden! Misschien dat deze door 'Leiden Stad van Culturen' georganiseerde avond het begin zou kunnen zijn van een nieuw gedoogbeleid! Zodat wij in onze swingende stad, want dat zijn wij nou eenmaal en geen ingeslapen dorp, weer regelmatig live muziek op de leegstaande podia kunnen krij gen. maal, maar sommigen uit blijd schap. Op zulke momenten krijgt de voorstelling ineens lucht; Maar verder is 'Elektra' lood zwaar geworden en veel van de humor geforceerd. De toon die overheerst is die van bittere woede, haat, meedogenloze wraakzucht. Toch gebeurt er iets interessants. We zien men sen die te kortzichtig zijn om te beseffen dat ze met iets meer begrip voor elkaar en met iets minder persoonlijke ambities, ondanks alles best nog met el kaar hadden kunnen doorleven. Ja, warempel, Koos Terpstra zelf mag het ontkennen, maar 'Elektra' is uiteindelijk wel de gelijk een metafoor geworden voor de tragedie bij het RO The ater. Je kijkt ernaar en ziet dat het geen zin heeft om zo met el kaar om te gaan. theater recensie susanne lammers Voorstelling: De vier jaargetijden door Hans Liberg. Met Pauline Verburg en Minke Brands. Gezien: 26/3, Stadsge hoorzaal, Leiden. Voor klassieke muziek hoef je niet meer naar de concertzaal, die vind je gewoon bij het Kruidvat. Maar ook op straat te genwoordig. Hans Liberg de monstreert in zijn tirades tegen Jantje, Pietje, Klaasje 'goes clas sic' meteen even dat in een zie kenwagen de linkerhand van Haydn ligt - vaak bewerkt door Johann Doppler trouwens. Zijn voorstel om de Sabeldans van Katchatourian op ambulances te monteren zodat ze beter zul len opvallen is absoluut het overwegen waard. Libergs 'Jaargetijden' is een rijkgevulde maaltijd. Muzikale kolder blijft gelukkig de hoofd gang, maar daarnaast heeft hij ook wat dwarszittende eieren. De New Age-gekte bijvoorbeeld gaat hij meesterlijk te lijf met een celesta. Hij spreekt met lichte weemoed over de huidige digitalisering en demonstreert hoe mooi er vroeger 'live' mu ziek gemaakt werd, zelfs bij het NTS-journaal met die niets aan duidelijkheid te wensen overla tende gong. Verder haalt hij eens lekker uit naar de musici die de klas sieke muziek vulgariseren. In aanzet wel aardig, maar net iets te dik aangezet. Eén sübtiele hoofdbeweging met zijn stekel- tjeskop is voldoende om Jan Vayne neer te zetten. Vijf minu ten is te lang. Dat is uitmelken of je publiek onderschatten - en geen van beide is sympathiek. Improvisaties als 'Dit is ook een gehóórzaal' tegen het publiek op het balkon dat zijn elektroni sche vleugeltje niet zien kan, verzoenen maar half met zijn toch wel frequente hurkzit. Libergs grote kracht is het ho ren van analogieën tussen mu ziekstukken. Dat een sonate van Brahms verwant is aan 'Don't cry for me, Argentina', ja dat is heel mooi. Precies wat je altijd gedacht had, en nu toont ie mand het eindelijk eens aan. Aan dat soort venijnige gevoe lens appelleert Liberg. Dat is een kant van zijn charme. Maar nog prettiger is zijn knotsgekke fantasie, die in 'De vier jaarge tijden' overigens pas na de pau ze goed los komt. Volgens Libe rg is de kracht - en zwakte - van klassieke muziek de meerdui digheid: wat een componist wil zeggen, is in een instrumentaal stuk niet meteen duidelijk. Die theorie wordt prachtig geïllu streerd in zijn afdelinkje,'tafel- muziek'. De doppertjes worden nog herkend, maar bij het Gre goriaans gezang gokt de zaal 'lam' en 'hemelse modder', ter wijl Liberg capucijners bedoel de. Echt vermakelijk is Liberg als vijfde Beatle, die speelt met nummers als 'Lucy in the sky' en 'Fool on the hill' en in het sprookje Peter en de Wolf, waarin Peer Gyrit maar ook de doppertjes, zalmen, capucijners en forellen uit de beeldende ta- felmuziek opnieuw opduiken - dan is Liberg een unieke ko miek. Zoeterwoude, Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder) Telefoon 071 - 5899206. parkIergelegenheid ROLFF keukens u bent van harte welkom

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19