eiden Regio ëi Universiteit Leiden leidt PTT'ers op y Bijstandsteams voorlopig niet naar Leiden Bromfietsers in spe zakken als een baksteen liljoenenruzie over uilfabriek bijgelegd ustitie wijst aangifte >eiden en Oegstgeest af Weer als nieuw Arbeidsbureaus tevreden over resultaten in 1996 IJ DAG 28 MAART 1997 eintje' met neppistool :n« Een 44-jarige Leidenaar heeft gisterochtend in Leiden passagiers van een stadsbus de stuipen op het lijf gejaagd ior een wapen op de voorbijkomende bus te richten. Vervol- ns hield hij het wapen bij zijn eigen hoofd. De politie kon de an even na het voorval aanhouden. Hij bleek een zilverkleurig imaakpistool bij zich te hebben, waarmee hij 'een geintje' wil- uithalen. akkenrolsters weer gepakt den» Twee zakkenrolsters van zeventien jaar zijn gisteroch- nd in de kraag gevat op het Leidse station. De meisjes waren 1 de trein gestapt nadat ze op station Hollands Spoor in Den aag een portemonnee uit een tas hadden gepikt. De meisjes aren een week eerder ook al aangehouden voor zakkenrollerij. aaskermis bij Groenoordhallen iden» De Groenoordhallen zijn de komende dagen weer het 'cor van de traditionele paaskermis. Het lunapark is ingericht het parkeerterrein langs de Willem de Zwijgerlaan en is vanaf indaag tot en met maandag geopend, op eerste paasdag is de rmis vanaf één uur 's middags tot tien uur 's avonds 13.00 uur len tot tien uur 's avonds. De andere dagen gaat de kermis om uur 's morgens open. en monica wesseling ruzie over de bouw van een ilverwerkingsinstallatie aan Voorschoterweg in Leiden is elost. Wassenaar, Voorscho en Leiderdorp bakkeleiden aren met de andere leden de Gemeenschappelijke lverwerking Leiden en om- ken (Gevulei) over het beta- van 2,5 miljoen gulden. Gis- ?n zou een bestuurscommis- van de provincie zich over kwestie buigen, maar de k blijkt al te zijn opgelost. De av, het provinciaal vuilver- kingsbedrijf, neemt het ver- op zich. )e Gevulei wilde een aantal n geleden een verwerkings- ailatie aan de Voorschoter- te bouwen. Voorschoten, ssenaar en Leiderdorp zagen echter niets in. Uiteindelijk het hele plan toch niet hans jacobs, 071-5356414, plv.-chef rudolf kleun, 071-5356436 door omdat de installatie te veel (stank-)overlast zou veroorza ken. Met de voorbereiding van de plannen waren toen al enige miljoenen gemoeid. Wassenaar, Voorschoten en Leiderdorp wilden daar niet aan meebetalen omdat die gemeen ten het hele plan van meet af aan steeds hebben afgewezen. De Proav nam het miljoenen- verlies tijdelijk over, met de af spraak dat de Gevulei de 2,5 miljoen zou terugbetalen als de afvalverwerking goedkoper zou worden. Een eventuele bespa ring zou dan worden gebruikt om het verlies op te vangen. De ruzie werd echter niet opgelost. Ook bemiddeling door de pro vincie haalde niets uit. De Ge vulei en de Proav zijn inmiddels in onderhandeling over een nieuw contract voor de verwer king van het afval in de negen Gevulei-gemeenten. den/oegstgeest» darten keuleaaans officier van justitie heeft de ïgifte van bedreiging die de illeges van Leiden, Oegst- èst en Warmond vorige aand deden, afgewezen. Jus- ie kan niet uit de voeten met juridische vorm: colleges innen geen aangifte doen, zonderlijke bestuurders wel. De colleges besloten vorige aand naar de politie te stap- n, nadat diverse wethouders raadsleden thuis waren las ten. De politici kregen eigtelefoontjes en onge- aagde pizza's en taxi's aan deur. De intimidaties leken rband te houden met de oblemen rondom het Trek- artplein, waar een aantal men moet worden omge zaagd en het woonwagen kamp met opsplitsing wordt In Leiden is inmiddels ten minste één individuele aangif te gedaan van bedreiging. Ook de afzonderlijke bestuurders van Oegstgeest zijn van plan opnieuw aangifte te doen van bedreiging. Inmiddels lijkt het hoogte punt van de intimidaties ach ter de rug. In Oegstgeest heb ben zich de laatste weken geen nieuwe bedreigingen voorgedaan. In Leiden werden volgens ooggetuigen afgelopen weekeinde de ramen van wet houder T. van Rij (ruimtelijke ordening) met bloed be smeurd. Een voorval, waar de wethouder niets over kwijt wil aan politie of pers. 'Verpauperde kantoorflat behouden voor bedrijfsleven' leiden aap rietveld De verpauperde kantoorflat aan het Stationsplein moet voor het bedrijfsleven behouden blijven. Dat schrijven de Kamer van Koophandel en de vereniging Leiden Centraal in brieven aan de gemeente Leiden. Burge meester en wethouders willen de flat het liefst opknappen en geschikt maken voor bewoning. „Maar het is en blijft de beste kantoorlocatie van het hele sta tionsgebied", zegt directeur A. Berkhout van de Kamer. Volgens de gemeente is de onooglijke flat - eigendom van vastgoedhandelaar R. van de Putte - als kantoorgebouw straks niet meer nodig. Aan de andere kant van het Stations plein, en aan de achterkant van het Leidse station, worden door projectontwikkelaar Mabon ze ven tot elf kantoorflats ge bouwd. Die zijn samen goed voor 55.000 vierkante meter be drijfsruimte. Maar de Kamer van Koop handel en de vereniging Leiden Centraal, die bedrijven en in stellingen rond het station ver tegenwoordigt, vinden het een onzalig plan om de kantoorflat in een woontoren te transfor meren. Ze hebben beide be zwaar gemaakt tegen de nieuwe bestemming. „Die plek is voor mensen die uit het station ko men dé toegangspoort naar de binnenstad", zegt Berkhout. „Voor het zakelijk verkeer en het kantoorgebeuren beeldbe palend. En als het gebied rond het station straks af is zal de vraag naar kantoorruimte enorm toenemen. Dat de gemeente vanwege de levendigheid en de sociale con trole ook streeft naar bewoning van het stationsgebied kan Berkhout zich wel voorstellen. Maar 'vanuit economische en werkgelegenheidsoptiek dient de huidige bestemming van het betreffende perceel gehand haafd te blijven'. Autoherstellers in de prijzen Twee leerlingen van de Leidse Streekschool zijn kampioen van Nederland geworden op hun vakgebied: Emiel Kooistra uit Leiden was de beste bij het 'au tospuiten' en Jeroen Krouw'ers uit Rijnwoude haalde goud bij de beroepenwedstrijd 'auto schadeherstel'. De wedstrijden werden gehouden op de auto vakbeurs in de Amsterdamse RAI. Emiel Kooistra had als op dracht binnen 22 uur een auto te schuren, te plamuren, te spuiten en te repareren. Jeroen Krouwers verving binnen 22 uur de carrosserie van een auto, deukte uit en laste het geheel. Het tweetal mag in juli naar de wereldkampioenschappen in het Zwitserse Sankt Gallen. Uniek contract met bedrijfsleven De vakgroep informatica van de Leidse universiteit heeft een uniek contract gesloten met de PTT: dertig bèta-af gestudeerden worden opgeleid tot informatiseringsspe cialist. De jonge afgestudeerden - onder meer biologen, wiskundigen en sterrenkundigen - zijn inmiddels in dienst van de PTT maar krijgen eerst een jaar lang een aangepaste opleiding in Leiden. leiden caroline van overbeeke De informatica-opleiding is aangepast aan de wensen van PTT-post die een tekort heeft aan automatiseringsspecialis ten. De cursus wordt gegeven door ervaren docenten die van buiten de universiteit zijn aan getrokken en een jaarcontract hebben gekregen. Tijdens de opleiding krijgen de cursisten behalve de regulie re informaticavakken die op de universiteit worden gegeven, ook vakken die zijn afgestemd op de behoeften van de PTT. „Bovendien komen PTT'ers in Leiden gastcolleges geven over onder meer de cpltuur van het bedrijf en het personeelsbeleid. Er zijn tijdens het jaar ook ex cursies naar het bedrijf. Het is van belang dat de cursisten op de hoogte zijn van de sfeer en het werk binnen de organisatie. Ze moeten een binding met het bedrijf krijgen", aldus E. de Bruin van de vakgroep Informa tica. De door de PTT en de unvier- siteit geselecteerde bèta's ko men uit het hele land en zijn begin februari aan de fulltime opleiding begonnen. „De oplei ding is best zwaar, 's Morgens is er college en 's middags prakti- cum waarbij we ook studenten assistenten inzetten. Er is ook een stage. De cursisten hebben hun eerste tentamen al gehad." Voor de Leidse universiteit is dit een uniek contract, bena drukt De Bruin. „Nog niet eens zozeer uit financieel oogpunt maar het gaat ons vooral om de mogelijkheid het contact tussen universiteit en het bedrijfsleven te bevorderen. We hopen dit soort cursussen in de toekomst ook aan andere bedrijven te ge ven." Donderdag komt minister J. Ritzen (onderwijs) naar de Leid se universiteit om de opleiding 'officieel te openen'. Daarbij zijn ook aanwezig de voorzitter van Koninklijke PTT Nederland, W. Dik, en collegevoorzitter L. Vredevoogd. leiden De vlag kan uit. En er mag even worden gekeken in bewondering, naar de fraai gevoegde gevel. Want het zag er niet meer uit, het studen tenhuis 'De Vestaalse Maagden' aan de Oude Vest 31. Niet omdat de studenten het in 1880 gebouw de huis compleet hadden uitgewoond, maar omdat een felle brand de benedenverdieping op 26 sep tember van het vorig jaar flink had beschadigd. Nu, een half jaar later, ziet het pand er weer uit om door een ringetje te halen. Het Leidse bedrijf Burgy en de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), de eigenaar van het pand, hebben zich daar sterk voor ingespannen. Gisteren is het huis, het eerste dat de stichting na haar oprichting in 1957 kocht, feestelijk heropend. Mevrouw L. Johnson, directeur van de SLS, heeft het bij die gelegenheid, overge dragen aan de nieuwe huurders. foto loek zuyderduin Waterballet in 't Veerhuis Een opengedraaide brand slang heeft gistermiddag een aantal bewoners van flatge bouw 't Veerhuis bij het Utrechtse Veer natte voeten bezorgd. De kraan werd in de namiddag opengezet door twee jorigetjes, waarna een trappenhuis in een waterval veranderde en een aantal gan gen en appartementen blank kwam te - staan. Politie en brandweer zijn ruim twee uur beziggeweest met opruimen. De huisbaas van de flat, de Stichting Huisvesting Werken de Jongeren, weet niet hoeveel schade er is aangericht. Wethouder Laurier: geen uitgeprocedeerde asielzoekers in gemeentewoningen De mobiele bijstandsteams van staatsse cretaris Schmitz, die de gemeenten moeten gaan bijstaan om uitgeproce deerde asielzoekers uit ROA-woningen te verwijderen, zullen Leiden waar schijnlijk voorlopig niet aandoen. Volgens wethouder J. Laurier (vluchte lingenzaken) verblijven er in Leiden op het moment geen uitgeprocedeerde asielzoekers in door de gemeente be schikbaar gestelde huizen. Laurier is redelijk tevreden over de voorstellen, die Schmitz nu heeft ge daan. Enkele maanden geleden kwam het tot een botsing tussen de staatsse cretaris en een aantal gemeenten, die niet meer mee wilden werken aan het op straat zetten van uitgeprocedeerde asiel zoekers. De gemeenten wilden die ver antwoordelijkheid niet dragen en spra ken over een onmenselijk asielbeleid. „Met de maatregelen die de staatsse- creatris nu heeft genomen, heeft ze een aantal concessies gedaan", zegt Laurier. „Ze ziet er nu bijvoorbeeld vanaf om huishoudens met kinderen op straat te zetten. De mobiele bijstandsteams zou den zich vooral ook bezig gaan houden met voorlichting geven aan uitgeproce- deerden over de mogelijkheden van een veilige terugkeer naar hun land van her komst." Toch heeft Laurier ook kritiek: „Voor een aantal groepen, alleenstaanden bij voorbeeld die niet willen meewerken aan hun terugkeer, blijft het probleem bestaan. De mobiele teams van de staatssecretaris gaan de gemeenten bij staan om uitzettingsprocedures op een juridisch juiste wijze uit te voeren. Dat is een technische oplossing, geen oplos sing voor het werkelijke probleem. Na melijk, hoe humaan is het om iemand op straat te zetten en zijn uitkering stop te zetten." ietsster gewond een aanrijding op de krui- van de Charley Tooropweg le Rosa Spierkade is een 60- ;e fietsster gewond geraakt haar knie. Ze is naar het conessenhuis gebracht, n de Leidse op het kruis- nt linksaf wilde slaan, reed achteropkomende auto aan. De 60-jarige had de te laat gezien. uurwapen in oning heler iet moment dat een 39-jari- vrouw de vier door haar ge en pakken waspoeder wilde ;open aan een 42-jarige Lei aar, greep de politie in. De werd gefouilleerd en in zakken ontdekten de agen- munitie. De man gaf toe is een vuurwapen te hebben, is in beslag genomen. liiten ingegooid de Morsweg ingegooid. Een lige hoorde glasgerinkel en twee mannen wegfietsen, politie heeft geen idee waar- ramen moesten sneuve- Slechts vier van de 37 kandidaten behalen certificaat leiden «kees van dam Het was een slachting gisteren in de examenzaal van het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) in de 3 October- hal. Van de 37 examenkandida ten voor het bromfietscertifi caat nieuwe stijl slaagden er maar vier. De nieuwe opzet van de theorielessen voor dat diplo ma heeft duidelijk niet zoveel succes gehad als waarop werd gehoopt. Het project draaide de afge lopen tijd op drie scholen in de •Leidse regio, de Mondriaan scholengemeenschap, Visser 't Hooft (afdeling Leiderdorp) en het Groen Delta College in Oegstgeest. Alle deelnemers van 16 jaar oud kregen de afge lopen periode zes theorieles sen. En twee keer een half uur brommerrijles op school. „Dat was niet moeilijk, wij moesten achtjes draaien, slalommen en een remmentest doen", zegt Niels van Wijk. Het theoriege deelte, waarvoor hij fors zakte, vindt hij maar niks. „Er gebeu ren echt niet minder ongeluk ken door." De opzet van het examen voor het voortgezet onderwijs is bedacht door de Regionale Werkgroep Verkeersveiligheid, een samenwerkingsverband Rijden op de brommer is ook verkeersregels kennen. En daar heeft menige scholier moeite mee, zo bleek gisteren tijdens het theorie-examen. foto loekzuyderduin van gemeentes in de regio, de van 16 jaar en ouder. Rijd je men. De eigenaar krijgt zijn provincie en Veilig Verkeer Ne- zonder zo'n papiertje dan kan machine pas terug als hij of zij derland. Het bromfietscertifi- de boete oplopen tot 110 gul- een theoriecertificaat kan laten caat is sinds 1 juni 1996 ver- den. Is men jonger dan wordt zien. plicht voor alle brommerrijders de brommer in beslag geno- Hoewel nog niemand een certificaat bezit, stonden er bij het CBR vier brommers. Zij durven het risico blijkbaar aan. „Worden ze aangehouden of krijgen zij een ongeluk dan zijn ze niet verzekerd", aldus cur susleider H. Kiemel. Van twee van zijn leerlingen staat de brommer al op het politiebu reau in Leiderdorp. Kees de Roo, 16 jaar en scho lier aan het Mondriaan is blij. Hij heeft het examen gehaald. „Ik heb vorig jaar al drie keer examen gedaan,, maar nu is het dan gelukt." Hij wil direct gaan rijden, de brommer staat al in de schuur. Erik Stephanus is in één keer geslaagd maar moet nog even wachten voordat hij de weg op kan. Zijn brommer ligt nog uitelkaar om opge knapt te worden. Hoewel de resultaten niet zo geweldig zijn, gaat Kiemel ge woon door met het lesgeven. Begin april beginnen nieuwe cursussen op andere scholen. Aan de beurt komen het Visser 't Hooft aan de Leidse Kager straat, het Vlietland College en de Rembrandt-scholenge meenscbap. Leerlingen die nu niet geslaagd zijn kunnen pas in mei weer examen doen. Tot die tijd is het CBR helemaal Totaal 3350 mensen aan baan geholpen leiden/alphen aan den run De arbeidsbureaus van Leiden en Alphen aan den Rijn zijn te vreden over de resulaten die ze vorig jaar hebben geboekt. Uit de jaarcijfers blijkt dat het ar beidsbureau Leiden vorig jaar 32.500 vacatures had, 500 meer dan het jaar daarvoor. Er wer den 2350 mensen aan een baan geholpen. Alphen registreerde 2000 werkzoekenden en hielp 1000 mensen aan een baan. De twee arbeidsbureau zijn vooral trots op hun doelgroe penbeleid. In Leiden kregen 610 langdurig werklozen, 330 al lochtonen en 870 wouwen een baan via het arbeidsbureau. Die zag het totale aantal werklozen echter wel stijgen tot ruim 10.000 mensen. Alphen hielp 330 langdurig werklozen, 110 allochtonen en 415 vrouwen aan werk. Ook daar nam het totale aantal werklozen toe. Bij de jaarwisse ling stonden 4000 werkzoeken den ingeschreven. Uit en thuis voor 2,- Het is bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor 2,- met de bus overal naar toe binnen de gemeentegrenzen van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeur! Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13