Burgemeester mag drugspand sluiten Sacco wekt woede dierenbeschermers Belasting betaalt drank verslaafde Vader schudt huilende baby dood uf lanbureau voorziet daling uitkeringen Binnenland Borst wil strenge eisen aan IVF-kliniek CDA wil regels voor tbs-verlof aanscherpen Rupsen tellen Op zoek naar een ei !dk» [j mams vinden chapen te duur Marokkaanse imams in Ne- irland doen een beroep op de gering de prijs van schapen te mtroleren. Volgens de geeste- |ken wordt de prijs kunstmatig j »og gehouden om er extra aan Sj verdienen. Daardoor zullen ;rzoeiBe' moslims in Nederland tij- Bns het offerfeest in april af- sn van het slachten van een ebruï haap. proi Dit is de uitkomst van een be- ij co ïad van de Marokkaanse 5 gele lams in Nederland. Boeren, fmdelaren en slagers profite- van de hoge prijs, aldus se- ;steen BtarLs A. Belhaj van de koepel- t van Sanisatie van Marokkaanse rkreg' l0s^eeën Ummon. Daar moet e ^gering wat aan doen. Door e gekke-koeienziekte en de eaf jrkenspest is er de laatste tijd lit Vraa^ naar schapenvlees en ■iden ervan gestegen. In kringen van hondenliefhebbers is grote ontust ontstaan over de import van de Sacco, een hondenwagentje dat wervend wordt beschreven in het blad Dieren Mensenmanieren van 'hondengoeroe' Martin Gaus. De Bond tot Bescherming van Honden is laaiend op het blad en de importeurs. De organisatie is bang dat de hond wordt herontdekt als trekkracht. „Pure dierenmishandeling", zegt een woordvoerder. De bond schuwt ferme taal niet. De ver eniging waant zich terug in het begin van deze eeuw, toen de oprichters van deze vereniging in actie kwamen om het ge bruik van honden als trekkracht af te schaffen. In vroeger tijden zuchtten hon den bijvoorbeeld onder de last van een met schillen beladen kar. De gezondheids- en welzijnswet voor dieren maakte een einde aan deze praktijken. De Sacco bete kent volgens de dierenbeschermers een terugkeer van deze kwellingen. De kar kan worden beladen met een gewicht van 150 kilo. Naar believen kunnen een of twee honden worden ingespannen. „De impor teurs en het tijdschrift lokken uit tot het overtreden van de wet", zegt de woord voerdervan de hondenbeschermingsclub. „Het gebruik van een hond als trekkracht is verboden." De eigenaar van een Nederlandse hon denkennel noemt de kar echter een 'hart stikke leuk ding'. „Je kunt er twee honden voor spannen, maar ook een Shetlander of een pony. Het rijden met de kar is ont spanning voor de hond. En als een hond niet wil, dan trekt hij echt niet. De Sacco is verder een aardig vervoermiddel voor ge handicapten." Importeur H. Jansen uit Enschede is zich ondertussen van geen kwaad bewust. De leverancier van de Sacco (kosten 1.900 gulden voor een eenvoudige uitvoering) erkent alleen dat de afbeelding op de fol der een in Nederland verboden tafereel toont. „De foto met de herders en retrie vers komt uit Noorwegen. In dat land is het heel normaal dat dergelijke honden als trekker worden gebruikt. Voor Nederland maken we binnenkort een nieuwe folder. En we vertellen klanten er eerlijk bij dat het verboden is om deze hondensoorten als trekker te gebruiken. In Nederland moeten dat sledehonden zijn." Zelf spant Jansen graag een ruwharige Hollandse herder voor haar karretje. De Amerikaanse rashond ciemok is volgens haar ook zeer geschikt als trekhond. „Die hond trekt met gemak 180 kilo. Het is jammer dat de Nederlandse overheid dat niet erkent. Ze ontnemen mensen hun hobby." Het ministerie van landbouw, belast met dierenbescherming, bekijkt de komst van de kar met argusogen. „Het is bij wet ver boden om honden als trekkracht te ge bruiken", spreekt een woordvoerster de door de importeur aangedragen gebruiks mogelijkheden van de kar tegen. „Er be staat alleen een ontheffing voor de sle- desport, onder de uitdrukkelijke voor waarde dat de honden geen pijn lijden." Officier van justitie eist 22 maanden cel Het niet verschijnen van dringend geadviseerde specialistische gezinshulp heeft indirect geleid tot het doodschudden van een zuigelingetje door de vader. De man en zijn zwakbegaafde vrouw kon den volgens artsen, specialisten en kraamhulp de komst van hun tweeling niet aan. Mede door ge brek aan hulp werd het de 25-jarige vader vorig jaar augustus allemaal te veel. Hij schudde zijn pasgeboren zoontje zo hard door elkaar dat het kindje een paar dagen later overleed. Gisteren werd tegen de man dertig maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk, geëist bij de rechtbank in Utrecht. Als bijzondere voorwaarde zou de man zich volgens officier van justitie J. van Spanje psychiatrisch moeten laten behandelen. Het drama in Harmeien gebeurde op 11 augus tus vorig jaar, diep in de nacht. De tweeling Kevin en Ricardo was net een paar weken thuis uit het ziekenhuis waar de jongens in juni waren gebo ren. Op dringend advies van de kinderarts in het ziekenhuis, de huisarts en de kraamhulp was ge vraagd om specialistische gezinszorg voor de overbelaste, drugsverslaafde vader en zijn zwak begaafde vrouw. Om onduidelijke redenen kwam die niét. Het tweetal, oververmoeid door de grote zorg voor de kinderen en slaapgebrek, moest het samen rooien. Dat lukte niet. Op 12 augustus huilde Kevin, de minst gezonde van de tweeling, de hele nacht. „Ik kreeg een waas voor mijn ogen en schudde hem door el kaar", aldus het trieste relaas van de vader. Vol gens zijn vrouw sloeg het hoofdje van het zuige lingetje heen en weer. Kort daarop kwam de man, in tranen, bij zinnen. Kevin bleek toen slap in zijn bedje te liggen. Een dag later overleed het jonge tje aan hersenletsel als gevolg van het 'shaken ba by syndrome'. Pas in november, na onderzoeken en sectie, hield de politie de vader aan en plaatste het ande re kindje uit huis. Officier van justitie Van Spanje noemde de ge beurtenissen een 'rotzaak'. „Schokkend dat eep kindje dood is. Tragisch is de toekomst van de ouders. En op een zekere manier zo invoelbaar, omdat iedereen weet hoe kinderen je kunnen ter gen. De meeste ouders echter kunnen dan hun agressie in toom houden. De verdachte nu net niet", aldus Van Spanje. De rechtbank doet op 25 maart uitspraak. A/OENSDAG 12 MAART 1997 Tbs voor Soestenaar na broedermoord utrecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een 44-jarige ^nuiTSoest wegens moord op diens broer veroordeeld tot tbs. De rechtbank ontsloeg de man van rechtsvervolging, omdat uit 5vee psychiatrische rapporten bleek dat hem zijn daad niet aan te rekenen viel. Twintig jaar geleden zou een waarzegger de man hebben verteld dat hij in zijn 44ste levensjaar zijn broer moest ombrengen. Als hij dat niet deed zouden hij en zijn familie wor den getroffen door rampspoed. De man schoot zijn broer op 15 november vorig jaar vijf maal door het hoofd. Thalys rijdt in dichte mist vrouw aan 2evenbergen_i De Thalys, de snelle trein tussen Amsterdam en parijs, is gisteren voor het eerst in Nederland betrokken geraakt bij een ongeluk. Op het station Zevenbergen reed de trein, die op weg was naar Parijs, rond kwart voor negen 's ochtends in dichte mist een vrouw aan. Het ongeluk gebeurde, toen de groo vrouw enkele meters achter haar man de dubbele spoorbaan overstak naar het andere perron om daar in een stoptrein te stappen. De vrouw raakte in verwarring toen het beisignaal voor de naderende Thalys overging en de spoorbomen dichtgingen. Haar man was toen al aan de overkant. Volgens getuigen bleef de vrouw staan en twijfelde ze wat ze moest doen. De vrouw overleed door de aanrijding. Tsjechische matrozen voorlopig legaal haag Nederlandse schippers mogen voorlopig gebruik ma ken van Tsjechische matrozen. Dat is het gevolg van een proce dure die twee Tsjechische uitzendbureaus bij de rechtbank in Den Haag hebben aangespannen. Omdat er in Nederland en andere landen van de Europese Unie een groot tekort is aan ma trozen, schakelt de internationale Rijn- en Donau (binnenscheep) vaart Tsjechische uitzendbureaus in om aan per- isoneel te komen. Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (CBA) weigert de Tsjechische matrozen echter een tewerk- stellingsvergunnning. De matrozen lopen daardoor het risico dat je bij controle van boord moeten. Schippers krijgen een boete. «at Messentrekker overvallen door spijt PQ7ENBURGEen 18-jarige man uit Rozenburg heeft gistermor gen spijt gekregen van het neersteken van een 21-jarige plaats genoot. Hij besefte wat hij had gedaan en bracht het slachtoffer naar een huisarts. Daarna keerde hij terug naar de plek van de steekpartij. Daar hield de inmiddels gearriveerde politie hem aan. De Rozenburger kwam zijn vroegere vriend op straat tegen en wilde met hem een al langer lopende ruzie beslechten. Daar bij vielen rake klappen. Plotseling pakte de verdachte een mes en stak zijn opponent in de bovenarm. >1124 C"? [et aantal uitkeringen daalt ilgend jaar voor het eerst sinds ren. Dit jaar hebben nog personen een uitke- ng, volgend jaar zijn dat er rê.000 minder. Dat blijkt uit be- f keningen van het Centraal ■Planbureau (CPB). daling doet zich vooral ior bij de Algemene Nabe- »iasm{taandenwet, de WW en de bij and. Sinds de invoering van nieuwe Nabestaandenwet ig jaar komen weduwen en eduwnaars minder snel in anmerking voor een uitkering, et aantal personen met recht een nabestaandenuitkering eemt daardoor in 1998 met .000 af. Het aantal uitkeringen voor werklozen daalt dit jaar al met 16.000. Voor volgend jaar voor ziet het planbureau een nog grotere afname: 30.000. Het aantal arbeidsongeschikten be gint daarentegen weer te stij gen. Dit jaar neemt het aantal AAW- en WAO-uitkeringen met 6.000 toe, volgend jaar met 7.000. Het aantal werkenden neemt dit en volgend jaar met ruim 100.000 toe. Daardoor verbetert de verhouding tussen actieven en uitkeringsgerechtigden. Vol gend jaar staan tegenover hon derd werkenden 76,4 niet-wer kenden. Volgens de wet mogen de uitkeringen worden gekop peld aan de gemiddelde loon stijging als die verhouding 100- 82,6 bedraagt. Gediscrimineerde oud-minister Vesterterp naar Hoge Raad ud-minister T. Westerterp apt naar de Hoge Raad in zijn rijd tegen de wettelijke bepa- ng dat commissarissen van be- rijven hun functie op hun 2ste verjaardag moeten neer- ggen. Westerterp is 65 jaar, aar wil tot na zijn 72ste actief innen blijven als commissaris jafpia;311 de Rotterdamse beleggings maatschappij Oosthoeve Parti- aation. 'De rechtbank in Rotterdam Westerterp in december !rel i het ongelijk. De oud-minister in verkeer en waterstaat te mt nu 'sprongcassatie' aan, aarbij hij het gerechtshof ifente^ersJaat en in één keer door- )omt naar de Hoge Raad. Met de sprongcassatie begint tiefom [esterterp een nieuwe ronde in >6824* jn strijd tegen de wet die be- ïter» lalt dat bedrijven hun com- issarissen moeten ontslaan, m s i rust zodra die de leeftijdsgrens van 72 bereiken. De wet uit 19/0 is bedoeld om te voorkomen dat met name oud-directeuren van familiebedrijven hun opvolgers constant op de vingers blijven kijken. De oud-minister betoogt dat hier sprake is van discriminatie op basis van leeftijd, wat onder meer in strijd zou zijn met Eu ropese wetgeving. Andere Eu ropese landen kennen geen leeftijdgrens voor commissaris sen. Westerterp voert zijn juridi sche strijd met volle steun van Oosthoeve Participation, dat wordt bijgestaan door europar lementariër J. Jansen van Raay. De rechter in Rotterdam wees in december een verzoek af om de zaak voor te leggen aan het Europese Hof van Justitie. Wes terterp en zijn medestanders hopen dat de Hoge Raad hier alsnog toe zal besluiten. Minister Borst wil strengere eisen stellen aan klinieken die vrouwen met reageer buisbevruchting behandelen. Vijftien pro cent van de behandelingen moet volgens de minister succes hebben. De zogeheten in-vitrofertilisatie (IVF) is daarmee de enige medische behandeling waaraan vooraf een succesnorm is gekop peld. „Dat opent perspectieven", consta teerde Borst gisteren in de Tweede Kamer. „Mogelijk zouden we ook een geslaagde score bij heupoperaties aan de vergunning moeten koppelen. Ook aan vrouwen die voor een ander een kind willen baren, wil Borst voorwaar den stellen. Het moeten vrouwen zijn die al eigen kinderen hebben, het liefst een voltooid gezin. Het kabinet is niet van plan voor zogeheten wensmoeders het familie recht te veranderen. Dat betekent dat de draagmoeder als de 'echte' moeder geldt. Via een rechterlijke uitspraak moet die uit de ouderlijke macht worden ontzet Verschillende kinderrech ters weigerden dat echter te doen, omdat geen sprake was van ongeschiktheid maar van onwil om een kind op te voeden. Borst wil ook niet draagmoeders dwingen af stand te doen van het kind. Als je het al te makkelijk maakt, zou je het draagmoeder schap bevorderen, aldus de minister. Overigens steunde een meerderheid van de Tweede Kamer gisteren het voorstel van Borst voor draagmoederschap met ei celdonatie. De paarse partijen zijn het met de minister eens dat vrouwen van wie bij voorbeeld de baarmoeder niet goed func tioneert op die manier toch een eigen kind kunnen krijgen. Oppositiepartij CDA toon de gisteren tijdens het overleg in de Twee de Kamer reserves. Het nieuwe draagmoe derschap houdt in dat ouders via reageer buisbevruchting hun genetisch eigen kind kunnen laten groeien in de baarmoeder van een andere vrouw. De Kamer vindt net als de minister dat terughoudend met deze techniek moet worden omgegaan. Het CDA in de Tweede Kamer ziet in de mogelijke betrokken heid van de 40-jarige tbs-pa tiënt bij de moord op het 10-ja- rige zoontje van zijn vriendin opnieuw aanleiding om er bij minister Sorgdrager van justitie op aan te dringen de verlofrege ling voor tbs'ers aan te scherp en. CDA-Kamerlid Bremmer deed dat eerder naar aanleiding van de moord in juni vorig jaar op een autohandelaar door een 37-jarige man die met onbege leid verlof was uit de tbs-kliniek Van Mesdag in Groningen. Bremmer ving toen bot bij 40-jarige tbs-patiënt meldde zich zaterdag bij de spoorwegpolitie in Den Haag na verspreiding van een uitvoerig opsporingsbericht. De moeder deed dat een dag eerder bij de politie in Amsterdam. Op haar aanwijzingen trof de politie in Zwolle het stoffelijk overschot van het kind aan in een bosper ceel. Grote meerderheid senaat aarzelend achter wetsvoorstel Omwonenden van drugspanden kunnen opgelucht ademhalen. Burgemeesters krijgen de wettejijke be voegdheid om woningen waar verdovende middelen ver handeld worden te sluiten bij ernstige overlast voor de buurt. De Eerste Kamer maakte dit gisteren mogelijk. De senaat ging weliswaar aarzelend maar uiteindelijk in gro te meerderheid akkoord met een dergelijk wetsvoorstel. Daar zag het eerder bepaald niet naar uit. Een groot deel van de senaat sprak voorafgaand aan de behandeling twijfels uit over de juridische haalbaarheid van de wijziging van de Ge meentewet. De wetswijziging was nodig nadat de Raad van State in 1995 burgemeesters verbood nog langer panden te sluiten op grond van slechts een plaatselijke verordening. Over wat de Tweede Kamer ervan had gebakken, waren de senatoren niet erg te spreken. Het voorstel zou in strijd kun nen zijn met de Grondwet en met het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, omdat het ruim was geformuleerd, vreesden ze. Volgens hen be staat het gevaar dat ook om minder zwaarwichtige redenen panden worden gesloten, wat een inperking van de rechten van de bewoners zou beteke nen. Deze kritiek werd gisteren tij dens de behandeling van het wetsvoorstel opnieuw naar vo ren gebracht door de fracties van CDA, PvdA, D66 en Groen- Links. De twijfelaars voelden zich door de Tweede Kamer en de regering voor een dilemma geplaatst. Er is heel hard een wet nodig die de overlast van drugshandel in woningen te gengaat. Maar dan moet dat wel een goede wet zijn. Veel liever hadden de senato ren het oorspronkelijke wets voorstel van het kabinet behan deld dat alleen over drugspan den repte. Op initiatief van de Tweede-Kamerleden Korthals (WD) en Van Heemst (PvdA) werden drugspanden echter niet meer genoemd, zodat ook andere bronnen van overlast, zoals prostitutie, wapenhandel en heling, kunnen worden aan gepakt. Volgens de critici in de Eerste Kamer ontstond daar door een veel te ruime formule ring. Staatssecretaris Van de Von dervoort, die samen met haar collega Kohnstamm het voorstel namens het kabinet verdedigde, legde uit dat de wet alleen moet worden gebruikt bij ernstige overlast. Die moet zo ernstig zijn dat de veiligheid en ge zondheid van omwonenden worden bedreigd. Van de Von dervoort gaat ervan uit dat bur gemeesters het middel pas toe passen als het echt nodig is. Toch beloofde ze dat er een al gemene richtlijn naar de bur gervaders zal uitgaan. Boven dien kan de rechter de sluiting van een 'overlastgevende' wo ning altijd nog terugdraaien als de burgemeester onzorgvuldig heeft gehandeld, liet ze weten. De meerderheid van de Eer ste Kamer ging uiteindelijk overstag. De senatoren wilden het niet op him geweten heb ben dat de wet nog langer wordt uitgesteld. Alleen de fracties van PvdA en Groenlinks waren ver deeld. Een aan alcohol verslaafde man heeft vijf jaar lang jaarlijks meer dan zesduizend gulden van de belasting mogen aftrekken om zijn drankrekening te betalen. De man mocht van de Nijmeeg se belastinginspecteur in totaal ruim 30.000 gulden aan sterke drank als ziektekosten opvoe ren. De man was behalve ver slaafd aan alcohol ook lijder aan het syndroom van Korsakow. Dat is een ernstige vorm van ge heugenverlies als gevolg van chronisch alcoholmisbruik. De ziekte leidt vaak tot seniliteit op jonge leeftijd. In 1989 trof hij een regeling met de belastingin specteur over de ziektekosten die hadden te maken met zijn alcoholverslaving. Met een sim pel telefoontje werd afgespro ken dat de man, die nog maar kort te leven zou hebben, jaar lijks voor zesduizend gulden aan drank mocht aftrekken van de belasting. Dat bedrag zou de daarop volgende jaren met het inflatiepercentage worden ver hoogd. Dat ging tot 1992 zonder strubbelingen. In 1993 maakte de inspecteur echter bezwaar. En een jaar later was het hele maal afgelopen met de drank vergoeding. De inspecteur haal de definitief een streep door de afspraak. Een woordvoerster van de be lastingdienst weigert te zeggen welke overwegingen de inspec teur had om de forse aftrekpost toe te staan. „Wij gaan nooit in op individuele gevallen", aldus de woordvoerster. De Neder landse Vereniging van Belas tingbetalers meldt echter in haar maandblad De Belasting betaler dat de inspecteur ak koord ging met de aftrek van wege humanitaire overwegin gen. De verslaafde zou niet lang meer te leven hebben. Omdat dat na enkele jaren niet bleek te kloppen, werd de aftrekpost ge schrapt. De verslaafde man ging tegen de beschikking van de inspec teur in beroep bij de belasting kamer van het gerechtshof in Arnhem. Maar ook daar werd negatief beslist op zijn verzoek. Het gerechtshof oordeelde dat de inspecteur bij het maken van de afspraak duidelijk had ge zegd dat hij zich elk jaar op nieuw zou beraden. Volgens het gerechtshof kon de verslaafde geen 'voortgezet vertrouwen ontlenen' aan de afspraken die in 1989 waren gemaakt. lagemierde Medewer kers van de Planten- ziektekundige Dienst uit Wageningen tellen de eitjes van de eiken- processierupsen in een Brabantse boom. Een eerste inventarisatie lijkt uit te wijzen dat de rups op zijn retour is. Desondanks is de pro vincie Noord-Brabant vast van plan dit jaar de overlast van de diertjes fors te verminderen. De rupsen worden straks bestreden met vuur en gif. De diertjes huizen in eikenbomen die ze compleet kaal vreten. Daarnaast verspreiden ze duizenden brand- haartjes die bij de mens jeuk, huiduitslag, oog pijn en benauwdheid kunnen veroorzaken. Huisartsen in Brabant en Limburg kregen vo rig jaar 20.000 patiën ten op bezoek met klachten, veroorzaakt door de brandhaartjes. foto anp marc bolsius akkrum Het eerste kievietsei is al een paar dagen geleden gevonden. Maar voor deze kinderen uit de omgeving van Akkrum is het plezier van een speurtocht naar de vogeleieren er niet minder om. Met polsstokken steken ze slootjes over om de Friese weilanden af te speuren. De jeugdige zoe kers behoren overigens te beschikken overeen zogeheten eierzoekkaart. Kievitseieren zoeken zonder die kaart kan een boete van honderd gulden opleveren. foto anp

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5