Brandstof Duitse wederopbouw is op Vlees met stront in Britse slachthuizen Weg met het groen Hoog tijd voor debat over 'oude' vaders Feiten &Meningen Den Haag wil geen sufferdjes in de raadszaal WOENSDAG 12 MAART 1997 COLUMN Eindelijk heeft een partij het hart gehad om het groen eens lekker aan te pakken. Waar anderen uit angst voor stemmenverlies hun mening voor zich houden of hun opinie verstoppen in tunnels, hebben de jongeren van de WD het het afgelo pen weekeinde aangedurfd om één van de laatste heilige huisjes van Nederland krachtig neer te ha len. Geen steen door de ruit, geen graffiti op de muren, geen borden in de tuin, geen bommel ding, maar gewoon rechttoe rechtaan: de bulldo zer eroverheen, weg er mee. Dat gaat veel verder dan het bouwen van een nieuwe stad in het Groene Hart na 2010 waarvoor het CDA eergiste ren pleitte. Als het aan de JOVD ligt, hoeft de hogesnel heidstrein niet in een tunnel onder het Groene Hart door. Laat de HSL zien en horen. Laat door klinken dat Hart en milieu niets met elkaar te maken hebben. Op dit moment wordt het Hart alleen maar gebruikt door mensen, die willen re creëren, willen bijkomen van een weekje hard werken, ontspanning zoeken voordat ze over spannen raken en even het stadse gedoe willen vergeten. Voor al dat wandelen, fietsen, zitten, liggen en genieten van de omgeving is het Groe ne Hart natuurlijk niet bedoeld. Dat dient een veel hoger doel: De economie. Dus bouw vol, zorg dat mensen kunnen werken en als ze zich zonodig willen afreageren, dan kunnen ze de au to pakken en op de Hondsrug gaan liggen. Zo'n duidelijk standpunt verdient steun. En dan maar zeggen dat de jeugd niet meer in poli tiek is geïnteresseerd. Terwijl PvdA en CDA na een lange zoektocht eindelijk wat aanverwante jongeren hebben ontdekt, blijkt dat de liberalen overlopen van talent. Geen wollen-sokken-figu ren, maar kinderen van Jorritsma die hart hebben voor de zaak, zolang dat begrip maar staat voor onderneming. Het is alleen jammer dat de JOVD'ers niet ver der kijken dan het Groene Hart groot is. Er is veel meer groen dat hoognodig dient te worden aan gepakt, opgerold en afgevoerd. Te denken valt aan plantsoenen en voetbalvelden. En uiteraard aan tuinen, die in sommige gevallen (Wassenaar, Aerdenhout) zo royaal zijn dat ze op andere plek ken het etiket ligweide of plantsoen zouden krij gen. Voor de economie zijn er dankzij de vondst van de JOVD kortom volop perspectieven. Als het groen er maar consequent uitgeramd en uitge- heid wordt. Voor de natuurliefhebbers zijn er nog genoeg films en ansichtkaarten, als zij in het ka der van het afkicken nog wat groen willen bekij ken. En mocht dat niet afdoende blijken, dan kunnen zij altijd nog instappen in een van de ver voermiddelen van de JOVD richting Hondsrug. Daarom is het zo goed dat de liberale jongeren van hun hart geen moordkuil hebben gemaakt, al zullen er altijd wel mensen zijn die zeggen dat ze dat van het Groene Hart wel maken. JAN PREENEN Het wordt tijd voor een nationaal debat over ou de vaders. En dan niet over die mannen die pas nog na hun veertigste aan hun nakomelingschap gaan werken, al dan niet met een nieuwe liefde. Maar vooral over die vaders met oude(rwetse) ideeën. Zij zijn er immers voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor dat vrouwen pas op latere leeftijd besluiten om kinderen te nemen. Een beslissing die tot gevolg heeft dat steeds meer vrouwen zijn aangewezen op dure zieken- huisbehandelingen als reageerbuisbevruchting omdat ze hun 'beste' jaren voorbij hebben laten gaan met het maken van een carrière, een studie of andere bezigheden waarbij een kind minder goed uitkomt. Daar wil de minister van volksgezondheid Els Borst graag een discussie over. Terecht want ook al is reageerbuisbevruchting voor vrouwen met een onvervulde kinderwens een zegen, zwanger worden zonder de hulp van allerlei medici was ongetwijfeld leuker geweest. En de kans op kunstgrepen is nu eenmaal hoger als vrouwen boven de 35 jaar komen. Alleen wordt het hele probleem nu weer simpel weg op het bordje van de vrouwen neergelegd. Borst wil namelijk een debat over oude moeders. De vaders blijven geheel en al buiten schot, ter wijl in verreweg de meeste gevallen de keuze voor een kind nog steeds door twee mensen wordt ge maakt. Bovendien kunnen juist de vaders een cruciale rol spelen bij de beslissing van werkende vrouwen om aan kinderen te beginnen. Op dit moment is het nog steeds zo dat vrouwen na de komst van kinderen massaal in deeltijd gaan werken. Bij de mannen kiest maar anderhalf procent voor een paar uurtjes minder werken om thuis poepbroeken op te mimen en de stofdoek ter hand te nemen. Vele anderen zeggen natuur lijk wel dat ze 'meehelpen' bij de opvoeding en in het huishouden of dat ze dat eigenlijk wel meer zouden willen doen. Maar met een volledige baan blijft dat toch beperkt tot het weekeinde en een enkel uurtje door-de-weeks. Het verzorgen van de kinderen is daardoor nog steeds een vrou wenzaak. Zo lang daar niets aan verandert, zal de leeftijd waarop vrouwen de stap naar het moederschap aandurven nog wel een tijdje blijven stijgen. Ook al sleutelt de overheid nog zo veel aan de huidige magere regelingen als ouderschaps- en zorgverlof en komt er eindelijk voldoende en betaalde kin deropvang. Er zijn zelfs voorspellingen dat het aantal 35-plus moeders de komende vijftien jaar verdubbelt. En dat terwijl misschien veel vrouwen best op jongere leeftijd kinderen willen hebben. Alleen zien zij ook dat de combinatie werk en kind be paald niet gemakkelijk is. Uitstel van de gezins uitbreiding is vaak de gemakkelijkste weg. Om dat vast te stellen, is echt geen nationaal debat noodzakelijk. Een debat over de vaders lijkt veel zinniger. Want als zij hun verantwoordelijkheid in het gezin werkelijk waarmaken, wordt de keus voor kinderen voor veel vrouwen vast heel wat gemakkelijker. ROZA VAN DER VEER TOM JANSSEN De avond voordat de Brabanders een paar maanden geleden naar de stembus gingen om na de gemeentelijke herindeling nieuwe gemeenteraden te kiezen, riep WD-leider Bolkestein de zuiderlingen nog eens op om toch vooral niet op zo'n miezerig plaatselijk partijtje te stemmen. Zonde van je stem, oreerde de Amsterdamse zakenman. Het hielp niet: De plaatselijke lijsten zetten hun opmars voort en momenteel wordt zelfs bij na één op de vier raadszetels bezet door ie mand van een lokale lijst. Niet alleen Bolkestein, vrijwel alle Haagse politici vinden dat maar niks. Elke politieke partij wil namelijk macht, en wel zoveel mogelijk. Dat geldt aan het Plein in Den Haag, dat geldt aan de Dreef in Haarlem en dat geldt aan de Herenweg in Lisse. Veel varkens maken de spoeling dun, zegt de ou de volkswijsheid al, en het omgekeerde gaat dus ook op. Door de jaren heen zijn daar allerlei metho des voor bedacht. Een hele oude is het pleidooi voor hoge kiesdrefnpels. Die sluip moord op kleinere politieke partijen zou ef fectiever bestuur mogelijk maken. Alsof dat de belangrijkste overweging is. PvdA'er Peter Rehwinkel diepte gisteren een andere oude truc op: Eén nationale ver kiezingsdagvoor Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraad. Dat verhoogt de op komst, beweert hij, en zorgt ervoor dat kie zers hun stem voor de lagere overheden niet gebruiken voor een landelijk signaal. Het klinkt leuk, maar het is natuurlijk een drogreden van de eerste orde. Wat de provincie betreft verandert er na melijk niets: Dat is en blijft de grote onbe kende (want tamelijk onbetekenende) be stuurslaag. Dan stemmen kiezers al snel zoals ze landelijk ook doen. Bovendien kie zen Provinciale Staten de Eerste Kamer. Voor de bewuste kiezer is er dus ook nog een hele goede reden om 'landelijk' te stemmen: Er is een directe verbinding met de landelijke politiek. Plaatselijk verandert er wel heel veel. Uit het feit dat zoveel mensen bij gemeentera den stemmen op een lokale lijst, kun je na melijk heel overtuigend afleiden dat het daar nu wel meevalt met dat afgeven van een landelijk signaal. Wat dat betreft is er dus geen reden voor één nationale verkie zingsdag. Sterker nog, het laat zich gemak kelijk beredeneren dat een koppeling aan de landelijke verkiezingen - want dat ge beurt hoe dan ook - juist een enorme aan slag is op het eigen karakter van raadsver kiezingen. Hoe immers zouden plaatselijke lijsten het kunnen opnemen tegen de raadsleden van de landelijke partijen, die worden gesteund door een enorm propaganda-apparaat? Plaatselijke lijsten kunnen geen professio nele campagne-adviseurs betalen, komen niet voor in het steeds uitdijende mediacir cus rondom de Kamerverkiezingen en kun nen niet tijdens de campagne met Bekende Nederlanders op de proppen komen, om maar wat te noemen. Zij zijn aangewezen op vaak aandoenlijk, maar amateuristisch vrijwilligerswerk. Bij de raadsverkiezingen van 1994 keerden vooral de vertegenwoordigers van plaatse lijke lijsten zich fel tegen de verkiezingsdag, anderhalve maand voor de nationale ver kiezingen. En met reden: Hun stem werd nauwelijks gehoord en de uitslag van de raadsverkiezingen liet al aardig zien welke politieke aardverschuiving in mei zou vol gen. Weet Rehwinkel dat allemaal niet? Natuur lijk wel. Als het hem er echt om te doen is de lokale politiek tot zijn recht te laten ko men, kan hij beter voorstellen om de raads verkiezingen pakweg een jaar na de lande lijke verkiezingen te plannen. Dan is de na tionale storm geluwd en krijgen lokale lijs ten in die relatieve windstilte een eerlijke kans. Maar dat zal hij niet doen. Natuurlijk niet. Want in de politiek draait het om macht krijgen en macht houden. Niet om macht delen. En zeker niet met die lokale sufferd jes. SJAAK SMAKMAN Niet alleen in de twee centra van de Duitse kolenwinning, het Ruhrge- bied en het Saarland, bidden dominees en priesters voor het behoud van arbeidsplaatsen. De sluiting is voor heel Duitsland van symbolische bete kenis. De mijnbouw leverde de brandstof voor de na-oorlogse wederop bouw, een glorieus hoofdstuk in de Duitse geschiedenis, dat nu definitief wordt afgesloten. Zelfs automobilisten die uren vast zaten in het Bonner verkeer toonden begrip voor de duizen den mijnwerkers die sinds maandag het regeringscentrum bezet houden. „Die vechten voor hun brood", zei een verte genwoordiger die een verkeerde afslag had genomen en op een muur van demonstrerende kompels was gestuit. „Dan ga ik toch niet mekkeren dat ik te laat bij een klant kom." Dat deed hij ook niet toen enkele beschon ken kompels op zijn motorkap gingen zitten. Ze waren hoorbaar ontstemd over het besluit van bondskan selier Kohl om de 'kolentop' tot morgen uit te stellen. Kohl wei gerde 'onder druk van de straat' met vakbondsleider Berger te onderhandelen over de subsi dies aan de noodlijdende mijn bouw. Bonn heeft jaren met miljarden aan subsidies een bedrijfstak in stand gehouden die econo misch gezien geen bestaans recht meer had. Men wilde ten tijde van crises niet afhankelijk zijn van bijvoorbeeld Russisch aardgas en kon op die manier de kompels aan het werk hou den. Zolang het Duitsland eco nomisch voor de wind ging, werden die subsidies lachend opgebracht. In de deelstaat Noordrijn-Westfalen, dat het Ruhrgebied als industrieel hart heeft, woonde per slot van reke ning bijna een kwart van de be volking. Wie verkiezingen wilde winnen, mocht dat feit nooit uit het oog verliezen. Nu het Duitsland economisch tegen zit, wordt de rekening voor het openhouden van de onrendabele mijnen te hoog. Op de wereldmarkt kost een ton kolen uit Polen of Zuid-Afrika tachtig mark; de kolen uit bij voorbeeld de mijn 'Friedrich- Heinrich' in Kamp-Lintfort kos ten tweehonderd mark meer. Dat verschil betaalt de belas tingbetaler, die daarmee elke baan met 135.000 mark subsidi eert. In totaal vloeit er elk jaar tien miljard mark naar de mijn bouw, meer dan de begroting voor wetenschappelijk onder zoek. De regering wil dat in 2005 terugbrengen tot 3,8 mil jard. De mijnwerkersbond IG Bergbau vreest dat daardoor de helft van de bijna 89.000 banen verloren zullen gaan. Duitsland heeft al te kampen met de hoogste werkloosheids cijfers sinds de Tweede Wereld oorlog. Bijna 4,7 miljoen men sen,' 12,2 procent van de be roepsbevolking, zitten zonder baan. Maar de regering heeft geen keus. Ze kan geen geld blijven pompen in een bedrijfs tak die zijn toekomst al tiental len jaren achter zich heeft. Het zou bovendien unfair zijn te genover het oosten van het land, waar tienduizenden na de Wewdewerkloos zijn geworden omdat hun bedrijven zich niet staande konden houden in de kapitalistische concurrentieslag. Wat deze regering, haar voor gangers, maar ook de deelstaat regeringen van Noordrijn-West falen en Saarland, wel moet worden aangerekend is dat ze de mijnwerkers nooit met de werkelijkheid heeft durven con fronteren. „Dat is het asociale van het beleid", zei gisteren een televisie-commentator. „Men heeft mensen zelfs aangemoe digd in de mijnen te gaan wer ken, terwijl men wist dat ze geen toekomst hadden." De demonstraties werden giste ren in Bonn afgesloten met een grote manifestatie. Tot de spre kers behoorde ook de leider van de grootste oppositiepartij, SPD, tevens premier van Saarland, Oskar Lafontaine. Deze kon de verleiding van goedkope de magogie niet weerstaan. Als de SPD volgend jaar in Bonn aan de regering komt, zullen er geen gedwongen ontslagen vallen, beloofde hij. En werd luid toe gejuicht. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Boze kompels namen gisteren bezit van Bonn, het Duitse re geringscentrum. FOTO REUTERS MICHAEL URBAN Dat er in het Verenigd Konink rijk nog geen regelrechte 'vlees paniek' is uitgebroken, mag een wonder heten. Gisteren werd de regering-Major en in het bijzon der landbouwminister Hogg op nieuw aan de schandpaal gena geld door nieuwe onthullingen over onhygiënische praktijken in de Britse slachthuizen. De verhitte parlementaire discus sies ontstijgen het niveau van partijpolitiek gehakketak, om dat in Schotland sinds vorig jaar dcecember al twintig mensen zijn gestorven na het eten van met de E-coli bacterie besmet vlees. Het Schotse drama kreeg giste ren nog meer reliëf door de ont hulling dat slachthuisinspec teurs al in juli vorig jaar het mi nisterie van landbouw en de Keuringsdienst van Vlees waar schuwden dat de voorschriften voor hygiëne in de abattoirs let terlijk met voeten vol stront werden getreden. Vee ging be plakt met uitwerpselen naar de slachter in plaats van eerst grondig te worden schoonge maakt. Karkassen besmeurd met faecaliën kwamen in aanra king met vlees dat wachtte op transport naar de afnemers. Vorige week werden deze prak tijken al in het Lagerhuis aan de kaak gesteld door een uitgelekte rapportage van inspecteur Bill Swann, eind 1995 opgesteld voor de Keuringsdienst van Vlees. Premier Major en land bouwminister Hogg beschuldig den Labour-leider Tony Blair toen van het aanjagen van con- sumentenhysterie omdat Swanns rapport een intern werkdocument was en de aan bevelingen tot verbetering im- middels waren uitgevoerd. Dankzij stringente overheids controle en -voorschriften wa ren de meeste slachthuizen ab soluut schoon en het vlees dat er vandaan komt betrouwbaar, verzekerde Major vorige week donderdag het Lagerhuis. Diezelfde Major werd vier da gen later achter de parlementai re dispatch box tot heel andere taal gedwongen. Nu deelde de premier de 'zorgen over het na leven van de hoogste normen van hygiëne in de slachthuizen'. En nu bleek ook dat liefst 45 personeelsleden van de Keu ringsdienst waren berispt en Major kon niet anders. Scha- duwminister voor Landbouw Gavin Strang had in anoniem toegezonden correspondentie tussen de Bond van Vleesin specteurs en de leiding van de Keuringsdienst van Vlees de on weerlegbare bewijzen in han den gekregen dat het in veel slachthuizen nog steeds een zooitje is. Bovendien bewees deze correspondentie dat de lei ding van hët ministerie van landbouw daar al geruime tijd van op de hoogte was. Dat uit de rapportage van 'dissi dent' Swann een passage over de relatie tussen 'vuile slacht huizen' en het gevaar van E-co- li-besmetting was verdwenen, kwam in een vreemd daglicht te staan door de vermelding in de nieuwe documenten van een uitvoerige discussie daarover tussen verantwoordelijk staats secretaris Angela Browning en de directie van de keurings dienst. Bondsvoorzitter Peter Comri noemde het onvermogen om de slachthuizen tot schone praktij ken te dwingen een "potentiële tijdbom'. De inspecteurs klaag den over intimidatie door slachthuisdirecties en personeel en gisteren wist Major ook wat hij vorige week niet zei: dat in et D sommige gevallen de hulp van de politie moest worden inge roepen om de vleesinspecteurs hun werk te kunnen laten doen en heelhuids uit slachthuizen te halen. De onhygiënische praktijken in de slachthuizen zijn volgens Swann en andere inspecteurs een rechtstreeks gevolg van het feit dat om de kosten te druk ken het personeel onder hoge druk moet werken. Het grondig schoonmaken van vee en snij- gereedschap wordt te tijdro vend geacht en tijd is geld. De onthullingen over de wan toestanden in de Britse slacht huizen zullen dan ook in Brus sel met grote belangstelling worden gevolgd. De garanties over uitbanning van BSE en de 'veiligheid' van het Britse rund vlees moeten met steeds grotere korrels zout worden genomen. LONDEN» HANS GELEIJNSE CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2