Auto's zetten fietsers op verkeerde beer 'De pioniersgeest bestaat nog steeds' Leiden Regio Tips en reacties Kerk Samenleving WOENSDAG 12 MAART 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 BURGERLIJKE STAND Pim Johannes Martinus zv. J A. Hoek en T.A.G.J. van Dijk Charlotte Jasmijn dv. M. Türk en J.K. de Haan Patrick zv. A.G. van Dam en M. Vermeulen Ti- motheus IJsbrand Sydney zv. R.I.J. Alt huis en E.E. Kan «Johannes Hendricus zv. J.L.T. Zevenhoven en L.A.H.C. van der Zeeuw Dominique dv. W. Klok en A.W.J. van Oosten Stefan Paul zv. H. Scherpenhuizen en Y.P.M. Wassenaar» Boy zv. A. van Ees en A. Bosman Wis se Adriaan zv. L.J. Huversen E. Core- mans Daniek Janne dv. D.C. Dieben CocoAntoniadv. E G.M. Langensen M M. Gerrits» Kaya dv. E.L.F. Monsen W. Nijman Inge Wilhelmma Catharina dv W.A.J, van Duijvenvoordeen HJ. van Leeuwen «Jeffrey Tim zv. B. de Wit en C.C.M. van den Berg Laura Jolijn dv. J.H.M.M. van Dijk en I.C.M. Tönis Mandy dv. A.R. Selier en M. Boers Meivin zv. D.J. Wassenaar en J. de Bruin Jonathan zv. G. Okamba en G.D.J. Broekema Tessa dv. T. de Ridder en A.J. van der Horst Carla Melissa Lour- des dv. H. Verkade en A.L. Apa Pasca- le Louise dv. H. Griffioen en A.L. Anker Fleur dv. H.J. Philipsen en A. van der Wal Machiel zv. M. van Rijn en H.J. van Beelen Sophia Wilhelmina dv. P.J. van Duijn en J. van den Oever Carl zv. L. van Duijvenbode en C. van der Plas Sacha Alexandra dv. MJ. de Wolf en Y.J.M. Schrijer Rosa Manouk dv. S. Wagenaar en T.W. Klok Adrianus Ja cob zv. A. van der Panne en J. Küijt Emma Catharina Elisabeth dv. B.C. Jonkman en A.H.J. Evers Anna Catha rina dv. E.R van Egmond en Y. Brouwer Chiel zv. A. van Bruggen en A. Rous Thijs zv. A. van Bruggen en A. Rous Kelly dv. A.H.M. Mhanni en M. Noorder- vliet Jasmijn Elisabeth dv T.W. de Jongen I.M.T. Bax» Irisdv. C. Dorre- paal Mare zv. G.J.C.N. van Egmond en M.J. Nieuwenhuizen «TobiasQuinten zv. Y. Zhang en C.M. Gonsalves» Mathijs Gert-Jan Jacobus zv. J.H. Varke- visser en L.M.C. Colijn Kim dv. L. de Goeij en P.H.E. Kolk Gillian Jordan zv. C. Hillebrand en A.T.M. Masselink Nursena dv. M. Ocak en S. Bakan Has- an-Ugur zv. E. Güner en S. Güner Ralph zv. A.W.J. van der Holst en P.T.M. van Rossum Sven Corné Iwan zv. C.J. van Grieken en D.M.H.G. Baak Jan- Paul Hugo Arthur Marie zv. M.A.L.M Willems en D. Duthler Eline Sophie dv. P.J. Beemster en J.C. de Niet Joren Jan zv. J. Burger en A. Dupon Mara dv. F.L. Buve en W.E.G. Gerritse Yamama dv. T.S.K. Alkaissy en B.M.S. Al-Janabi Lara Melissa dv. H M. Freelingen J.M. Bruinsma Youri Cornelis Petrus zv. E.J.M. van Steijn en D.C. Lucke. Overleden: C M. Geerlings, geb. 1 febr 1920, ev. V.C.F. Vink L. Roos, geb. 14 aug 1954, man M. Kuiters, geb. 13 nov 1908, geh. gew. met A. van Velzen J.H W. Janszen, geb 29 okt 1908, man C.A. Braun, geb. 28 juli 1911, man H. Ruijtenbeek, geb. 13 april 1911, man B. Kappe, geb. 21 sept 1915, man J. Boekee, geb. 12 okt 1917, man B.L.M. Verhaar, geb. 14 aug 1914, man J.A. Ostermann, geb. 27 dec 1928, man A. Schoneveld, geb. 31 dec 1924, geh. gew. met W. de Leeuw E.M. Labree, geb. 5 okt 1902, vrouw P.H. van der Klaauw, geb. 3 dec 1905, geh. gew. met J. Anneeze D. Meijvogel, geb. 6 april 1923, man A.M. van Leeuwen, geb. 14 sept 1922, geh. gew. met A. van Wissen C.H.W. Mol, geb. 8 juni 1928, vrouw J.G. Klein, geb. 5 april 1917, man J.J. Brugmans, geb. 2 april 1915, geh. gew met H.P.L. De Boeck M M. Schwi- chow, geb. 27 juni 1926, ev. P. Dubbel- deman»A.W F Beek, geb. 3 sept 1963, ev. P.C.J. van Riet M.H, van Eek, geb. 6 april 1909, geh. gew. met G.N. Geuke R.G.M. van der Werf, geb. 27 mei 1963, man H. Geskus, geb. 30 nov 1947, geh. gew. met C.J. de Boer J. van Weesel, geb. 4 juli 1908, man J. van Leeuwen, geb. 25 jan 1914, man »_M.S.E. Ie Febre, geb. 14 dec 1953, ev. G.P van Dijk N. de Rid der, geb. 28 maart 1920, man A. Grunholz, geb. 19 jan 1911, geh. gew H. Goetseltje E. Buijs, geb. 22 sept 1930, ev. G. Boot W.A Mul, geb. 3 jan 1915, man. Gehuwd: S.C.M. Scherderen M.P.M. Gerritsma. Herbestrating en verkeersdrempels leiden» Roodborststraat is ook maan dag begonnen. Daarnaast wordt halverwege het deel tussen de Nachtegaallaan en de Lijster straat een verkeersrempel aan gebracht. Ook in het deel tussen de Lijsterstraat en de Blauwe Vogelweg komt een verkeers drempel. Het werk is naar verwachting over drie tot vier weken afge rond. Een deel van de Morslaan wordt opnieuw bestraat. Halverwege het stuk tussen de Lage Mors- weg en de Stuwstraat wordt bo vendien een verkeersdrempel aangelegd. De werkzaamheden, waarmee maandag is begon nen, nemen ongeveer drie we ken in beslag. Met de herbestrating van de Verwarring bij oversteken Lamtnenschansweg Wie links voorsorteert, zal in de regel ook links afslaan; als je op een kruispunt zelf groen hebt, mag je er van uitgaan dat het verkeer in de dwarsstraat stopt voor rood. Dat is het handige van verkeersregels. Ze leggen niet alleen je eigen gedrag aan banden, ze maken ook het doen en laten van anderen voorspelbaar. Wie zijn rechter knipperlicht aan heeft en toch rechtdoor rijdt, fopt zo bezien zijn medeweggebruiker. Op de Lammenschansweg zetten automobilisten dagelijks - noodgedwongen - fietsers en voetgangers op het verkeerde been. sloi nb apERE lel: ndi aal i \d Sinds de voltooiing, eind '94, van de recon structiewerkzaamheden aan de Lammen schansweg, moeten automobilisten op ver schillen plaatsen rechts invoegen naar de busbaan. Dat is gedaan om het oversteken overzichtelijker, en daarmee veiliger te ma ken: in plaats van vier rijbanen, hoeven er zo maar twee te worden gekruist. Volgens de verkeersregels moeten automobilisten die van rijbaan willen veranderen, dat aan geven met hun knipperlichten. Op de Lam menschansweg ontstaat de verwarring vooral bij de Zeemanlaan en de Koningin- nelaan omdat de invoegpunten daar vlak voor het kruispunt liggen. Voor het dwarsverkeer is het niet duide lijk of het knipperlicht aan gaat om in te voegen, of om tegelijkertijd rechtsaf te slaan. „Je denkt af en toe als fietser, als zon auto naar rechts gaat: die slaat af, terwijl dat alleen maar zo lijkt omdat die twee banen in elkaar overgaan", zegt A. Oorthuys. Met de knipperlichten nog aan razen de auto's veelal verder, wat vorig jaar nog leid de tot een dodelijk ongeval. Één keer was Oorthuys er zelf bijna 'ingetrapt': omdat de automobilist volgens haar aangaf naar rechts te willen, dacht ze de Lammen schansweg te kunnen oversteken. „Gelukkig heeft een man mij nog bijtijds kunnen te genhouden", vertelt ze. Ook J. Gijsman en D. Roorda laten weten dat ze zich ergeren aan het misleidende ge- knipper van automobilisten. „Ik heb al zo veel bijna-ongelukken gezien", zegt Gijs man, „dat ik zelf geen richting meer aan geef." Achteropliggend verkeer weet dat men moet invoegen. Ruim voor de invoeg punten staan borden die daarop attende ren. Voor de buschauffeurs is het ook dui delijk dat automobilisten van rijbaan veran deren, meent Gijsman. Alleen als hij echt rechtsaf wil slaan, gaan bij hem de knipper lichten aan. „Nu ik weet hoe misleidend het is, houd ik er zelf ook rekening mee", zegt Roorda. De misverstanden kunnen op verschillen de manieren worden voorkomen. Gijsman meent dat het beter is wanneer alleen de bLis moet invoegen. „Elders is dat ook zo en dan heeft de bus voorrang", weet hij. Vol gens de zegsman van de gemeente, H. van Op deze pagina belichten we in de rubriek Knooppunt we- kelijks een onoverzichtelijke plek of een gevaarlijke situa tie in het verkeer in de Leidse regio. U kunt ons als lezer helpen, door aan te geven welke van situaties en plek ken u kent. Ook als u denkt een oplossing te hebben voor een probleem, kunt u dat melden. Elke keer leggen wij de door u aangedragen situa ties en oplossingen voor aan deskundigen van de ge meente en de politie en vra gen hen om commentaar. U kunt uiteraard ook reageren op de artikelen in de rubriek. Uw tip/oplossing/mening kunt u telefonisch aan ons doorgeven: 071-5356430. schriftelijk: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Zet u in dat geval 'Knoop-' punt' op uw envelop of kaart Via E-mail kunt u ook 1 boodschap sturen: leidschdagblad@hdc.nl. Zeijl, kan het nog eenvoudiger: „Zelf heb het idee dat je de veiligheid kunt verhog door de invoegpunten verder vóór f kruispunt te leggen." In dat geval hoe; J alleen maar de bushokjes te worden plaatst. Of de gemeente ook voor deze oplossii zal kiezen, moet nog worden bezien. Op ft burelen van de gemeentelijke dienst Va L keer circuleert sinds kort een evaluatieraf port over de herinrichting van de Lammej schansweg. Daarin wordt een vergelijkii gemaakt tussen de twee jaren na de wei Pv zaamheden en de periode daarvóór, blijkt dat er de laatste jaren nauwelijks mt g] ongelukken zijn gebeurd", zegt Van Ze Afgezien van het dodelijke ongeluk vo jaar, hadden de meeste ongelukken pla, dl net na het gereedkomen van de herinrii eke ting. „Het verkeer moet altijd even wenn RD( aan de nieuwe situatie", weet hij. Volgen maand hoopt hij concrete voorstellen kunnen doen om de veiligheid op het kru punt te verhogen. LEIDEN MARCEL SMEETS REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 07 Predikant van Garderen uit Hervormde Kerk garderen anp Ds. A. Kort uit Garderen heeft bedankt voor het lid maatschap van de Neder landse Hervormde Kerk. Dit heeft hij bekendgemaakt in de 'Hervormde Kerkbode voor de Veluwe'. Kort (45) heeft onoverkomelijke be zwaren tegen het Samen op Weg-proces. Dat moet leiden tot de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland, waarin de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken samen gaan. In de Hervormde Kerk zijn hem ook het vrouwenkies recht en de tamelijk tolerante houding ten opzichte van homoseksuele kerkleden een doorn in het oog. Kort, die pas in zijn eerste gemeente staat, schrijft dat het hem „veel vreugde geeft om vrijwillig die beklemmen de Gode vijandige en Godon- terende reglementen van de ze kerkorde der VPKN en haar bedorven inzettingen, die uit de hand van valse apostelen komen ten dienste van deze valse kerk, te verla ten." Hij was gisteren niet bereid de pers te woord te staan. Momionen hadden plan voor Nederlandse kolonie L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR TELEFAX Rooseveltstraat 82 071-5356356 Advertenties: Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden Familieberichten: BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Beroepen: te 't Hardeüe pred.plaats) T. van Bruggen te Stavenisse. Toegelaten: tot de evangeliebedie ning en beroepbaar mevr. A. J.C. Hana-van Bruggen, Rijksweg Zuid 141 B, 6134 AB Sittard; mevr. B.K. Nobel-RidderikhoffWilgenhof 37, 8172 DR Vaassen; D. Verkuil, Peter Zuidlaan 86, 2742 VX Waddinxveen. GEREF.KERKEN VRIJG. Beroepen: te Waddinxveen E. Brink te Nijmegen. NED.GEREF.KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spaken burg drs. A. Boshuizen te Amster dam-Tuinsteden-Zuid-West. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht dr. G.C. den Hertog te Leiden. Bedankt: voor Assen P.W. Hulshof te Delfzijl. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Corsica(VS) C.A. van Dieren te Stolwijk. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, zoals de Mormonen of ficieel heten, heeft in Friesland twee gemeenten: in Leeuwar den en in Heerenveen. Ook in Leiden beschikt het kerkgenoot schap over een eigen kerkge bouw, aan de Brahmslaan. De Friese Mormonen hebben een naam hoog te houden. De eerste Nederlandse zendeling kwam uit Friesland. En in 1861 werden in een weiland onder Broeksterwoude de eerste drie personen uit de Lage Landen door onderdompeling bij de kerk ingelijfd. Een monument herinnert nog aan deze doopplechtigheid. Het waren bepaald geen wil de plannen, die de Mormonen in 1992 en '93 hadden. Koudum was uitgekozen, omdat daar al vanouds Mormonen wonen - momenteel zijn het er niet meer dan een man of tien - en omdat in die hoek van de provincie volop ruimte is. Er was het vaste voornemen om huizen te laten bouwen voor de gelovigen die naar Koudum zouden komen, even als een kerk, een gemeen schapsgebouw en een school. Het zou een 'externe kolonie' moeten worden. Oftewel: de kerkleden zouden gewoon tus sen de andere inwoners van Koudum wonen. Mormonen elders in het land werden benaderd of ze naar de kolonie wilden komen. Om het jonge gezinnen aantrekkelijk te maken was er ook een speciaal werkgelegenheidsproject. Er stonden kleine bedrijven ge pland, zoals een drukkerij en enige winkels. Ook is er onder zoek gedaan naar agrarische be- drijljes, met name aardbeien kwekerijen. De plannen ketsten echter af op het landelijke bestuur van de kerk. „Er was onder andere zorg hoe buitenstaanders op zo'n kolonie zouden reageren", al dus een lid van de toenmalige Friese kerkleiding van de Mor- Een eigen 'gemeenschap' in Friesland. Leden van de zogenoemde Mormonen hebben enkele jaren geleden serieuze plannen gemaakt om een 'kolonie' te stichten in Koudum. Het was de bedoeling dat daar voor zo'n tweehonderd gelovigen woonruimte en werk zou worden geschapen. Op aandringen van de Nederlandse kerkleiding zijn de - nu pas bekend geworden - plannen echter 'in de ijskast gezet'. De Mormoonse pioniers trokken anderhalve eeuw geleden met hand- en huifkarren dwars door Amerika. Friese kerkleden willen die pioniersgeest behouden. illustratie archief ABONNEESERVICE Abonnementen 07 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/und) Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol Aat J o) H.G. HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, an der Post (adjunct) per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptg.ro) SSASGSL-dJ PUBLIC RELATIONS W. H.C. M.Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D. Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen Lectuur, Crave). W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco >r partn r monen, die niet met name wil worden genoemd. Of het er nog ooit van komt om zo'n enclave te stichten, kan hij niet zeggen. Volgens hem zijn er gelovigen die het nog graag zouden wil len. „De pioniersgeest die de kerk zo kenmerkt bestaat nog steeds." Juist dit jaar herdenkt de kerk wereldwijd de pioniers, omdat het anderhalve eeuw geleden is dat Mormonen na een lange, moeizame tocht door de Vere nigde Staten neerstreken in het gebied rond het Grote Zout meer (nu in de staat Utah), waar ze onder meer Salt Lake City stichtten. De stad, waar het hoofdkwartier van de wereld wijde kerk is gevestigd, wordt nog altijd voor een belangrijk deel bevolkt door gelovigen. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Da gen is bij buitenstaanders voor al bekend door haar zendingsij ver. Veel jongeren trekken twee jaar van hun leven uit om elders op de wereld het evangelie te verkondigen. Ook is de kerk be kend bij mensen die zich bezig houden met genealogisch on derzoek. Omdat de Mormonen de zogenaamde- plaatsvervan gende doop voor overledenen kennen, leggen ze zich nauwge zet toe op het bijhouden van bevolkingsbestanden. Even bui ten Salt Lake City zijn daarvoor enorme archieven aangelegd. Naast de bijbel hebben Mor monen nog twee belangrijke boeken, het zogenoemde Boek van Mormon en de Leer en Ver bonden. De stichter van de kerk, Joseph Smith, zou de tekst van het Boek van Mormon heb ben overgenomen en vertaald van een aantal gouden platen die hij op aanwijzing van een engel vond. In het boek wordt vooral het verhaal verteld van de vroege bewoners van Ameri ka en van het bezoek en werk van Christus aldaar. In de Leer en Verbonden staan de openbaringen die Jo seph Smith zelf als profeet rechtstreeks van God heeft ont vangen. Zo wordt Mormonen naar bijbels voorbeeld gevraagd 10 procent van hun bruto inko men aan de kerk af te staan. Het drinken van koffie en thee is niet toegestaan, evenals roken en het gebruik van drugs. ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenh J dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. won BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, bovendien van 10 30 -11.15 uur en van 19.45 -21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11 00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verplee! t Jongerenafdeling 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Fr RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18 30-19.30 uur, klasse daarnaast ook 1115-12 00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders fof27 0|Veni Kinderafdeling: 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 u 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131) dagelijks 14.00-15 00 uur daarnaast ook 1115-12 00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ri 18 30-19.30 uur, klasse tvei ha ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111). alle patiënten (behalvekinderen) 14.15—15 00 18.30-19.30uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19.00-20.00 uun' Partners/echtgenoten met kinderen Voor zwanger en. zaterdagen zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitend partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime frf j( mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oorhee! neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelh 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur Kinderkliniek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.$ babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12