Zoeterwoude zegt 'Geertje' wacht aan Rijnwoude ligt dwars, Bentwoud vertraagd Het was een avontuur dat ik niet had willen missen' 'Dillenburg' kan haar eigen keuken behouden Grillroom winkelcentrum "leimuiden van de baan Zilverentant fractievoorzitter Zoeterwouds straatje krijgt allure Regio Leiden/Rijn Veenstreek BAANDAG 24 FEBRUAR11997 "Peter Rietdijk drie maanden actièfop rozenkwekerijen in Kenya Autokrakers betrapt alphen aan den rijn» De politie heeft vrijdagnacht drie Alphena- ren aangehouden, die worden verdacht van het openbreken van een auto op de Tarthorst. Getuigen zagen de drie bezig bij de auto en waarschuwden de politie. Die kamde de omgeving uit en hield hen nabij de Tarthorst aan. Brand gesticht bij tankstation alphen aan den rijn Onbekenden hebben zaterdagnacht bij een tankstation aan de Burgemeester Bruins Slotsingel prullenbak- n vken in de brand gestoken. De brandweer bluste de vlammen. De h singel werd korte tijd voor het verkeer afgesloten omdat bij de ïveuitbreiding van de brand gevaar voor een ontploffing dreigde, s h 'Beschonken bestuurders t k i1cwassenaar De politie heeft zaterdagnacht twee automobilisten 1 ^aangehouden, die te diep in het glaasje hadden gekeken. Een j3(42-jarige Voorschotenaar werd op het Stadhoudersplein aange- er houden en een 45-jarige man uit het Belgische Oostend op de Waalsdorperlaan. De Belg kreeg op het bureau een boete van 1(jj.750 gulden. Omdat hij niet over het geld beschikte moest hij als 2n waarborg zijn auto op het politiebureau achterlaten, e v ij® Dure boodschappen te Iroelofarendsveen Even wat boodschappen doen, is zaterdag middag de eigenaar van een auto zuur bekomen. De man had dïde wagen op het Westeinde geparkeerd, waar de weg licht af- filloopt. Hij was echter vergeten de handrem aan te trekken. Daar- :ijndoor reed de auto achteruit de sloot in. t lV! fg'jBrand in schuur Iroelofarendsveen Een kind, dat met vuur speelde, heeft gisteren n~ brandveroorzaakt in een schuur aan het Merelplantsoen. Het fkind stak een stapel kranten in brand. De brandweer kon het ggjvuur °P tijd blussen, ij?' s Leidenaars rijden met drank op len leiderdorp/warmond Omdat de verlichting van zijn auto slecht leiwerkte, werd een 29-jarige Leidenaar zaterdagnacht aangehou- i eiden op de Persant Snoepweg. Hij bleek bijna drie keer de toege- t dstane hoeveelheid drank op te hebben. Bij een controle aan de koVeerpolder in Warmond is een 54-jarige Leidenaar vanochtend it ibetrapt terwijl hij met te veel alcohol op zijn auto bestuurde. /ac ^Politie zoekt bromfietser oegstgeest De politie is nog altijd op zoek naar de bromfietser '"die op zaterdag 15 februari betrokken was bij een aanrijding op ;t 'de Terweeweg in Oegstgeest. Daarbij raakte een 42-jarige fietser ie^iit Oegstgeest zo zwaar gewond, dat hij de volgende dag over deed. De bromfietser was vermoedelijk verantwoordelijk voor de ^nval van de fietser. De bromfietser reed op een wit/grijze Puch 1 "Maxi, zonder bagagedrager. De bromfietser of getuigen kunnen "feich melden via 071-4090182. latj i a jni ke jlr muiden ewout van der dussen kin 3 laatste stek in het winkel- ntrum Leimuiden blijft voor- pig nog leeg staan. De raads- immissie ruimtelijke ordening aat niet toe dat er een shoar- atent annex grillroom in komt i steunt daarmee de afwijzing |||or het college. Voorzitter van vereniging van eigenaren n de woningen boven de win ds A. van der Veen wist ook de atste twijfel bij politiek Ja- bswoude weg te halen. Het nieuwe bestemmingsplan M it voor Leimuiden in voorbe- >3. ^ding is, geeft de mogelijkheid ?3-5n horecavestigingen in het 71- fotrumgebied. Maar bij de op- n" vering van de appartementen in deze 'Residence Jacobswou- de', ruim een jaar geleden, is aan de kopers beloofd dat er geen horeca zou komen. Frac tievoorzitter van D66 P. van Hoesel vond het dan ook riskant om met de grillroom het win kelcentrum compleet te maken en vreesde van de bewoners de eis van planschade. „Als de be woners is verzekerd dat er geen horeca komt, mogen ze die ver wachting hebben, de woonbe stemming wordt erdoor ver stoord." De grillroom is in Lei muiden welkom, maar op een andere plaats. De verwachting is dat de winkelruimte nog een tijd ongebruikt blijft. Veel be langstelling is er niet, de ruimte staat al twee jaar leeg. De provincie Zuid-Holland wil de geen cent investeren in de keuken van verzorgingshuis Dil lenburg aan de Cor Gordijnsin gel in Leiderdorp. Toch kan het tehuis ook in de toekomst zijn eigen keuken behouden. Het Leiderdoipse gemeentebestuur wil een ton uittrekken voor een aantal aanpassingen. De Dillen burg tast zelf ook in de buidel. „We delen de pijn", zegt direc teur A. Paats. Om de keuken in de Dillen burg te behouden moet deze voor twee ton worden aange past aan de steeds strenger wor dende wettelijke eisen. De pro vincie, de aangewezen geldver- strekker, wees een aanvraag van het tehuis voor dit geld echter af omdat zij het Leiderdorpse te huis te klein vindt om een eigen keuken te houden. Volgens de provincie moet de Dillenburg zijn maaltijden maar ergens an ders laten bereiden, bijvoor beeld bij verpleeghuis Leythen- rode of bij het ziekenhuis. De Dillenburg heeft die mo gelijkheid wel onderzocht, maar stuitte op allerlei praktische en financiële bezwaren. „Boven dien vinden we het heel fijn om te beschikken over een eigen keuken", zegt Paats die wijst op de stijging van het aantal ge bruikers van maaltijden in de toekomst. Zo krijgt de Dillen burg er binnenkort zogeheten extra-murale verzorgingsplaat sen bij. „We gaan dertig men sen thuis verzorgen en die moe ten we ook een maaltijd aanbie den. Vermoedelijk komen daar op termijn nog eens twintig mensen bij." Ook de gemeente wil dat de Dillenburg een eigen keuken houdt. Zij komt tot de slotsom dat dit) goedkoper is dan andere alternatieven. De keuken van de Dillenburg is volgens Paats nog maar der tien jaar oud. Toch zijn 'betere spullen' nodig, met name om dat er allerlei nieuwe regels zijn op het gebied van hygiëne. Zo moet er een nieuwe vaatwas- machine komen en die kost 75.000 gulden. De Dillenburg verzorgt mo menteel maaltijden voor de zes tig eigen bewoners, voor oude ren van buitenaf die afkomen op de Open Eettafel en voor Ta feltje Dekje. Van die laatste voorziening maken in Leider dorp veel hulpbehoevende thuiswonende ouderen gebruik. De Unie van Vrijwilligers (UW) bezorgt samen met Tafeltje Dekje zo'n 18.000 warme maal tijden per jaar. Voorzitter H. Harmsen van de UW is niet bang dat de hoge investering in de keuken van de Dillenburg uitmondt in een prijsverhoging van de Tafeltje Dekje-maaltij den. Daarvoor heeft hij 'geen enkele aanwijzing'. leiderdorp judy nihof Willem Kruidenier (67) heeft het voorzitterschap van de WD-frac- tie in Leiderdorp overgedragen aan Herbert Zilverentant (31). Tot het afscheid van de huidige gemeenteraad blijft Kruidenier gewoon raadslid. Kruidenier stopt met het voorzitterschap omdat hij meer tijd wil voor zichzelf. Verder speelt een rol dat de WD'er niet meer op een direct-verkiesbare plaats wil staan voor de raadsverkiezin gen in 1998. Daarom wil hij Zilverentant nu al een kans geven zich te profileren. ig v 1.-voubrugge kees van kuilenburg T ien keer werd hij min of meer rijmslagen door zijn directeur. iiect)ie was ontstemd dat het per- ere bneel van zijn rozenkwekerij |"9n Kenya meer luisterde naar r j^lie 20-jarige blaag uit Holland prolan naar hem. Uiteindelijk l'erd het de directeur toch te nachtig en stuurde hij Peter ^Tietdijk de laatste vier dagen 'an zijn verblijf op zijn kwekerij tiaar met vakantie naar Nairo- 11 li. „Ik mocht een auto gebrui ken en kreeg ook nog wat zak geld mee. Als ik maar uit de uurt was", lacht de Woubrug- enaar over het voorval. I Ondanks dit slot kan Peter rjjdjietdijk terugkijken, op drie irachtige maanden in Kenya, 'en avontuur waar hij bij toe- jal inrolde. Na vijf weken stop- e hij vorig jaar met de leraren- >r pjpleiding in 's Hertogenbosch. Die opleiding trok mij toch uuliet zo en ik besloot wat anders p!eB gaan doen", aldus de kwe- [erszoon uit Woubrugge. „Vlak nadat ik gestopt was assJiet school heb ik gesolliciteerd lij East African Flowers in Am- i oielveen. Een bedrijf dat voor len groot aantal kwekerijen in tenya en andere landen uit de egio bloemen laat veilen in alsmeer en. Naaldwijk. Na het asJesprek met de personeelschef reeg ik te horen dat ze wel puden bellen. Dat verhaal heb k meer gehoord, dacht ik. )0 laar vlak daarna kreeg ik een elefoontje met de vraag of ik uurlles van rozen wist. Dat is een Jioeilijke vraag als je net van ltGlphool komt. Ik weet er wel wat rujbn. Tenslotte heeft mijn vader en rozenkwekerij, maar om Drhjan direct volmondig ja te zeg- le ^en ging me wat ver. Toen hij 17 et de tweede keer vroeg heb ik toegehapt", vertelt de jonge Woubruggenaar. Na een tweede gesprek wer den de zaken geregeld en op 11 november zat Peter Rietdijk in het vliegtuig naar Nairobi. Met als opdracht om op twee ro zenkwekerijen de mensen daar technische en praktische hulp te verlenen. „Mijn eerste baas was een voormalige Griekse wegenbouwer, die in de plaats Naivasha een kwekerij had op gezet. Een heel aardige man, maar zonder enige kennis van het vak. Daar heb ik wat kun nen doen op het gebied van verbeteren van de productie." Zijn tweede klus verliep wat moeizamer. „Een kwekerij van 17 hectare met 450 werkne mers in Thika. Een uurtje rij den van Nairobi. Eigendom van een voormalige bankdirec teur die uit geldbelegging een kwekerij had opgezet. Met een mobiele telefoon liep hij door de kassen om opdrachten te geven. Een kwartiertje later riep zijn vrouw weer wat anders. Twee managers waren, hoorde ik later, dan ook weggelopen omdat ze niet met hem over weg konden. Dus echt lekker liep dat niet." Toch had de Woubruggen- maar het wel naar z'n zin. ,A1 met al kon ik wel wat kennis kwijt aan die mensen daar en zag je ook directe resultaten. Op een gegeven moment was het zo dat ze aan de baas vroe gen of Peter het wel goed vond als hij weer eens wat anders wilde dan ik had geregeld. Dan werd hij razend en uiteindelijk werd ik toch weggewerkt. Ge lukkig kort voordat ik weer zou teruggaan." De Woubruggenaar heeft heel wat opgestoken in Kenya Hij heeft onder andere bezoe ken gebracht aan immens gro te rozenkwekerijen van 120 tot 130 hectare. „Daar werken 5000 mensen. Er zijn schooltjes en ook een ziekenhuisje. Dat is onvoorstelbaar. Wat me opviel, is het gebrek aan praktische kennis. Er is een bovenlaag met een universitaire opleiding, maar het tussenkader ont breekt. Vandaar ook dat ze kennis aantrekken uit Israël en Engeland. Die geven voorlich ting op de kwekerijen. Op die manier wordt de vakkennis van het personeel wat opgekrikt." Peter Rietdijk heeft ook veel moeten improviseren om het bedrijf te laten draaien. „Na de betaaldag is het een ramp. Dan zitten veel mensen in de kroeg en laten de kwekerij de kweke rij. Dan moet je achter ander personeel aan en het werk op een andere manier verdelen. Je leert op de tuinbouwschool wel hoe je een bedrijf draaiende houdt, maar dit was andere koek", lacht de Woubrugge naar. „De andere kant van het verhaal is dat ik in die drie maanden enorm veel heb op gestoken en weet waarover ik praat. Als ik gewoon naar een baas op een kwekerij hier was gegaan, stond ik nog rozen in te pakken. Dat stadium ben ik door dat avontuur in Kenya wel voorbij." Of hij weer terug gaat weet Peter nog niet. „De mogelijkhe den voor een jaarcontract zijn er. Toch miste ik de afgelopen drie maanden wel wat. Nor maal ga ik twee keer op een zondag naar de kerk. In Kenya ben ik alleen met Kerstmis ge weest. Een andere mogelijk heid was er niet. Bovendien ben ik actief bij het koor His Revelations in Alphen als ge luidstechnicus. Verder mistte ik m'n vrienden. Dus zit ik nog te dubben." Peter Rietdijk: „Met een mo biele telefoon stond de direc teur in de kas sen om zijn opdrachten te geven." FOTO MARK LAMERS Een betere raad De gemeenteraad van Ter Aar heeft van de eigen bevolking een gevoelige tik op de vingers gekregen. Bijna driekwart van de Ter Aarders vindt het ongepast en onfatsoelijk, zo blijkt uit een in op dracht van het Leidsch Dagblad uitgevoerd onderzoek, dat de raad burgemeester Willemien Vroegindeweij meteen aan de dijk wil zetten. De gemeentebestuurders moeten, zo vindt 71,7 pro cent van de ondervraagden, eerst maar eens het onderzoeksrap port afwachten dat wordt opgesteld in opdracht van de commis saris van de koningin in Zuid-Holland. Het is pijnlijk duidelijk geworden dat de raadsleden en wethou ders de afgelopen maanden alleen naar hun eigen ketelmuziek hebben willen luisteren en dat ze doof zijn gebleven voor de ge luiden uit het dorp. Alsof in een rechtszaak de jury het 'schuldig' uitspreekt nog voor het begin van de verhoren. De burgemeester is al veroordeeld voordat er een eerlijk en open proces is ge weest. Terecht dat de bevolking van Ter Aar hier geen genoegen mee neemt. Het vernietigende oordeel van de Ter Aarders over de gemeente raad (die onlangs met 12 stemmen voor en 1 tegen het vertrou wen in de burgemeester heeft opgezegd) maakt duidelijk dat er, ongeacht de afloop, in deze crisis alleen maar verliezers zijn. De burgemeester is beschadigd, de wethouders gaan niet vrijuit en de raad wordt door het merendeel van de bevolking niet onder steund. In Ter Aar staat allang niet meer alleen het functioneren van burgemeester Vroegindeweij ter discussie. Ook de rest van het college en de raad staan in het beklaagdenbankje. Commissaris Leemhuis wacht een ondankbare taak. Zij zal im mers de bestuurs- en vertrouwencrisis moeten oplossen. Jam mer dat ze niet alle betrokkenen naar huis mag sturen en ver vroegde verkiezingen kan uitschrijven. Want hoe ook over de bur gemeester mag worden geoordeeld, Ter Aar verdient in elk geval een betere gemeenteraad. Volgend 'drankfeestjestilgelegd De gemeente Zoeterwoude heeft kaasboerderij 't Geertje de wacht aangezegd. De boerderij aan de Geerweg mag niet langer de Drank- en Horecawet overtreden door al cohol te schenken op feesten en partijen. In een brief dringt waarnemend burgemeester M. de Sutter er bij de eigenaren Wim en Ada van Rijn op aan de boerderij niet als café te gebruiken. zoeterwoude liesbeth buitink ,Als hij toch clandestien hore- ca-activiteiten ontwikkelt, zul len we optreden. Dan krijgt hij een proces-verbaal en wordt het feest dat dan aan de gang is, stilgelegd", zegt De Sutter drei gend. Van Rijn verhuurt in de zomer zijn stal als de koeien buiten zijn. Mensen die hun verjaardag, bruiloft of een ander feest willen vieren, kunnen in de stal terecht. Volgens de boer nemen de groepen daarbij hun eigen drank en eten mee. De gemeente oordeelt echter dat Van Rijn zelf de alcohol ver strekt. Volgens het bestem mingsplan mogen op de boer derij alleen agrarische activitei ten worden ontplooid. Boven dien zou Van Rijn een vergun ning moeten hebben om alco hol te schenken. De Sutter beroept zich op ad viezen van de belangenvereni ging Horeca Nederland. „Die bindt gemeenten op het hart dat er geen horeca-activteiten jnogen plaatsvinden in andere gelegenheden dan cafés en res taurants om concurentieverval- sing te voorkomen. We hebben bij 't Geertje meerdere keren andere dingen geconstateerd. Bij de kerstmarkt heeft meneer Van Rijn ook van alles gedaan dat niet door de beugel kon. Hij heeft daar onder meer alcohol geschonken tegen betaling. En snuffelmarkten kun je ook niet zomaar zonder vergunning houden." De waarnemend burgemees ter merkt bovendien op dat het winkeltje waar Van Rijn de agrarische producten verkoopt, te gröot is opgezet. „Volgens het bestemmingsplan moet de de tailhandel ondergeschikt zijn aan de bedrijfsvoering. Je kunt je bij 't Geertje afvragen of het winkeltje wel van ondergeschikt belang is. Maar daar willen ,we op dit moment niet tegen op treden. We willen hem zijn kaasverkoop absoluut niet af pakken, maar hij moet met zijn vingers van de horeca afblij ven", aldus De Sutter. zoeterwoude-dorpDe gloednieuwe bewoners lieten de naam van hun nieuwbouwstraat nog eens over de tong rollen: Paardebloemweg. Grijnzend keken ze elkaar aan en stelden vast: dat kan beter. Bewoner Lucas Witte ging aan de slag met een woordenboek Nederlands-Frans en bestelde een klassiek naambord plaatje van emaille. Dat een paardebloem in het Frans een pissenlit of een dent-de-lion h^et, mocht niet deren. Zo letterlijk mogelijk vertaalde hij de naam van het onkruid: Avenue Fleur De Cheval. Zodat de oprit naast zijn huis nu klinkt als een deftige Franse laan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN den haag/rijnwoupe monica wesseling De eerste boom voor het Bent woud wordt niet op 19 maart (boomplantdag) geplant. Rijn woude gaat daarmee niet ak koord. De gemeente vindt dat er eerst met de boeren in het ge bied die hun grond kwijtraken, goede regelingen moeten wor den getroffen. Het ziet ernaar uit dat die eer ste boom nu pas in het najaar de grond ingaat. Het aankopen van de grond gaat door. „Dus deze actie van Rijnwoude ver traagt nauwelijks", concludeert de Zuid-Hollandse gedeputeer de J. Heijkoop (CDA, natuur en agrarische zaken). Hoewel hij verbaasd was over de weigering van Rijnwoude, vindt hij van belang dat de zaak netjes met de boeren wordt afgehandeld. Het Rijk heeft enkele jaren ge leden besloten dat er ten zuiden van Hazerswoude-dorp een 1000 hectares groot bos, het Bentwoud, wordt aangelegd. Het bos moet de recreatiemo gelijkheden dichtbij huis ver groten en bovendien een bar rière vormen tegen de opruk kende bebouwing. Voor het bos moeten boeren wijken. De aanleg van het bos stuitte op grote bezwaren uit de agrari sche wereld, maar inmiddels heeft de Agrarische Commissie Bentwoud zich bij de komst van het bos neergelegd. De com missie probeert er voor de ak- kerbotiwers het beste uit te ha len. Er moeten 1000 hectare wor den aangelegd. Om uitruilgron- den te hebben (sommige boe ren willen in het gebied blijven maar zijn wèl bereid een stukje op te schuiven) wordt in een stuk van 6000 hectares, grond aangekocht. Er is inmiddels 150 hectares in eigendom van de provincie, maar er is nog geen boom te zien. Op boomplantdag had de eerste, 'psychologische' boom moeten worden geplant. „Als begin, een symbool, een teken dat het Bentwoud er echt komt." Heijkoop heeft goede hoop dat plantseizoen 1997/1998 (herfst en voorjaar) niet alleen de psychologische boom, maar zo'n tien hectares bos kunnen worden aangeplant. Met de Agrarische Commissie Bentwoud en de Westelijke Land- en Tuinbouwbond WLTO verwacht Heijkoop op korte ter mijn goede afspraken te kunnen maken over de procedures. „En zodra die afspraken op tafel lig gen zullen de gemeenten niet langer tegen zijn en zullen ak kerbouwers die willen vertrek ken, hun grond te koop aanbie den." De provincie gaat dan met de individuele akkkerbouwers om de tafel zitten om afspraken te maken over de prijs, het tijdstip van vertrek en hulp bij het vin den van vervangende grond. „Als een akkerbouwer een jaar extra nodig heeft om te verhui zen, dan krijgt hij gewoon die tijd. In het leven van een bos maakt één jaar niet zo veel uit." Hoezeer de CDA-gedeputeer- de ook betrokken is bij de agra rische sector, hij ziet niets in exorbitant hoge prijzen betalen voor de grond in het Bentwoud- gebied. „Dat drijft de grondprijs voor de akkerbouwers in het he le land op en dat komt de con currentiekracht van de sector niet ten goede". Over de aanleg van het Bentwoud laat Heijkoop niet het achterste van z'n tong zien. „Dat is een rijksbesluit. En ik kan me indenken dat er in het overbevolkte Zuid-Holland behoefte is aan recreatieterrei nen dichtbij huis." De CDA'er verwacht dat de J. Heijkoop; „Het bos komt er, maar het gaat er om dat de agrari ërs correct worden behandeld." FOTO MARK LAMERS planning, 1000 hectares in 15 jaar, wordt gehaald. Binnen het Bentwoud wordt 400 hectares echt natuurbos. Daaromheen ligt een bos waar de Randstede ling zich kan verpozen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9