GOED KOOP Plan voor verkleining Europese Commissie Buitenland Voor het eerst 'kopie' volwassen dier gemaakt Stekelige verdediging Frankrijk kookt na viervoudige moord op meisjes De metamorfose van ijzeren communist D'Alema ,ANDAG 24 FEBRUAR11997 'uitsers geven Kohl slechte cijfers inn» De meeste Duitse kiezers willen Helmut Kohl niet nog ns als kanselier en geven zijn regering een slecht rapportcijfer, t is voor het eerst dat uit een peiling blijkt dat een meerder- id 56 procent meent dat Kohl zich niet herkiesbaar moet illen. Over de prestaties van de regering, op een schaal van us vijf tot min vijf, geven de kiezers de coalitie van CDU/CSU FDP een min 1,2. Op dezelfde schaal krijgt Kohl persoonlijk n cijfer van min 0,5. Als er nu verkiezingen zouden zijn, zou de alitie verliezen. CDU/CSU en FDP zouden 45 procent halen, f oppositionele SPD en de Groenen samen 47 procent. >drand tentenkamp India: 182 doden Iripada Een brand in een tentenkamp bij een religieuze bij- inkomst in het oosten van India heeft gisteren het leven gekost (n zeker 182 mensen. Volgens de politie zijn 158 mensen le- jnd verbrand in onderkomens van bamboe en stro. De 24 an- -4ren overleden later. Driehonderd mensen worden nog 'ver so ist'. Ongeveer 12.000 mensen namen deel aan een conferentie iwijd aan de nagedachtenis van de hindu-goeroe Swami Igamananda in de stad Baripada. Door nog onbekende oor- raakte een aantal uit bamboe opgetrokken tenten in brand. waren voor de bijeenkomst opgezet op een voetbalveld. Door brand ontstond paniek, waarbij tientallen mensen onder de werden gelopen. 6oalestijnen omgekomen in noodweer jjjuzMÊM* Vermoedelijk elf Palestij nen zijn zaterdag om het le- |n gekomen toen het busje waarin zij reden werd weggespoeld |de omgeving van de autonome enclave Qalqilya. Dat gebeur- toen een rivier na dagenlange stortregens een brug wegspoel- I. Zeven doden zijn geborgen. Vier nog vermiste inzittenden n vermoedelijk eveneens omgekomen. Twee anderen wisten h tijdig te bevrijden. In Noord-Israël moest een dorp van In $00 inwoners worden geëvacueerd wegens overstromingen als Ïolg van de regen. In enkele plaatsen is de noodtoestand uit- Depen. venslang voor aanslag op bus Israël |uzalem Een Israëlische militaire rechtbank heeft de Palestijn ohammed Yossouf, die in april 1994 een aanslag pleegde op n Israëlische bus, gisteren tot levenslang veroordeeld. Yossouf D ["aanhanger van de radicale islamitische beweging Hamas, die t vredesakkoord tussen Israël en de Palestijnen afwijst. Hij de bom op 13 april 1994, de herdenkingsdag voor geval- Israëlische soldaten, in een bus op het busstation van Hade- Q 45 kilometer ten noorden van Tel Aviv. Vijf mensen kwamen Hi en dertig anderen liepen verwondingen op. afi joden bij brand in torenflat Bangkok In het centrum van Bangkok heeft gisterochtend knd gewoed in een wolkenkrabber in aanbouw van 36 verdie- cpgen. Ten minste vier mensen zijn omgekomen en meer dan anderen raakten gewond, van wie acht ernstig. Na het jbreken van de brand vluchtten veel mensen, voornamelijk V iuwvakkers, naar de bovenste verdieping. Zeven politieheli- pters, die moesten optornen tegen dikke rookwolken en een achtige wind, brachten 93 mensen in veiligheid. Het gebouw ts bijna af. Iwartrijden kost jongens het leven - de janeiro» Vijf Braziliaanse jongens die vrijdag vermoord jrden aangetroffen in Rio de Janeiro, zijn om het leven ge acht door bewakers van een busmaatschappij. Drie bewakers jgden de bus omdat de jongens, in de leeftijd van vijftien tot jenden jaar, weigerden de ritprijs van 55 centavos (25 cent) te kalen. De bewakers sleurden de kinderen uit de bus. Voor de len van de andere passagiers maakten ze de jongens met scho- n in het hoofd af. De lijken werden later gevonden in een na gelegen greppel. iwangere vrouw smokkelde cocaïne PRIDEen Colombiaanse vrouw die in Spanje is opgepakt we- hs het smokkelen van een kilo cocaïne in haar ingewanden, iek na een medisch onderzoek twee maanden zwanger te zijn. |t meldde de krant El Pais gisteren. De vrouw werd donderdag een vlucht uit de Colombiaanse stad Medellin gearresteerd, lgens de politie houdt ze vol de cocaïne te hebben gesmok- lid omdat zij anders zou worden vermoord. udjman stelt zich herkiesbaar ;reb» De Kroatische regeringspartij HDZ heeft president Tud- an gisteren formeel aangesteld als kandidaat voor de presi- ïtsverkiezingen, later dit jaar. De aanwijzing van de 75-jarige djman, die werd voorgelezen tijdens het jaarlijkse congres de Kroatische Democratische Unie (HDZ) in Zagreb, zorgde ar een staande ovatie. Het zou gaan om de derde ambtsperio- van Tudjman, die volgens berichten aan kanker lijdt. Als chter en leider van de HDZ won hij de eerste verkiezingen in )0, kort voor Kroatië zich afscheidde van Joegoslavië. lebellen Zaïre misbruiken kinderen' shasa De rebellen in Oost-Zaïre gebruiken 'gedrogeerde kin- en' in de strijd tegen het regeringsleger. Die beschuldiging eft het ministerie van defensie in de ZaïreseTioofdstad Kins- sa gisteren geuit. Het ministerie laakte ,,de onmenselijke iktijken die de vijand aanwendt, door kinderen onder aan te rven en te drogeren en hen in de vuurlinie in te zetten". Ook Kalima, de plaats die de rebellen afgelopen weekeinde inna- in, hebben zij deze praktijken volgens Kinshasa toegepast. Zaïrese leger heeft deze beschuldigingen al eerder geuit. Ze 'lp ook bevestigd door onafhankelijke bronnen in het gebied. icioloog: hulp ivitsers rekte itlers oorlog il 'weede Wereldoorlog zou al J943 zijn afgelopen, als de erse banken Hitier niet den geholpen. Die bewering de Zwitserse socioloog en ticus Jean Ziegler zaterdag Haagsche Courant. egler, van wiens hand bin- kort 'Het goud en de dood' chijnt, haakt in op interna- ale commotie over de jood- igoeden bij Zwitserse ban- Volgens hem was zijn land icier van het Derde Rijk. i< egler: „Hitier had geen geld, stal hij goud. Hij kon het op de wereldmarkt bren- dus kwam er een afspraak Zwitserland. Daar werd de omst verhuld. Er werd ge il goud van gemaakt." itler zou in ruil Zwitserse I ken terug hebben gekregen, mee hij benodigdheden de oorlogsindustrie kon in. „Het is absoluut juist e beweren dat de Zwitserse een op die manier de oorlog >en verlengd", aldus Ier. CALIFORNIA ERWTENSOEP blik 0,8 liter van 1? C9 'J* 98 BLOEMKOOL per stuk Aanbiedingen geldg 1? A&PServices BV tel 035-5433333 ELKE DAG GOED NIEUWS De Europese Commissie moet worden teruggebracht van twintig leden nu naar circa tien straks. Alle EU-lidstaten, inclusief Frankrijk en Duitsland, verliezen dan het auto matische recht via een commissaris vertegenwoordigd te zijn in het dagelijks bestuur van de Unie. Daar staat ech ter wel een veel efficiënter bestuur tegenover. mee te doen, want ook wij zijn van mening dat je een onwerk bare situatie krijgt als straks 25 lidstaten allemaal een commis- sarispost claimen", aldus een Nederlandse diplomaat. Het Franse voorstel is opmer kelijk, omdat het één van de meest heikele kwesties bij de onderhandelingen over een nieuw Europees verdrag raakt: de herschikking van macht en invloed als voorbereiding op de uitbreiding van de EU met voormalige Oostbloklanden. Verwacht werd dat concessies brussel paul koopman correspondent Met dit vergaande voorstel heeft de Franse onderminister van buitenlandse zaken Michel Bar nier getracht de moeizaam ver lopende besprekingen over de hervorming van de Europese Unie vlot te trekken. Het Franse initiatief is afgelopen weekeinde in Brussel met gereserveerd en thousiasme ontvangen. „Het is een interessante ge dachte. Constructief. Als je het verder uitwerkt is er wel wat op deze punten pas in de laatste fase van de onderhandelingen, in juni, konden worden losge wrongen. De Franse staatssecretaris greep zaterdag echter een inter view met NRC Handelsblad aan om gedetailleerde voorstellen te doen voor een nieuwe inrich ting van de Commissie, waarin de grote lidstaten Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje en Groot-Brittannië nu nog elk twee commissarissen hebben en de kleinere landen elk één. Nederland heeft de portefeuille 'buitenland' in de persoon van oud-minister Van den Broek. Barnier, die zijn plannen morgen in Den Haag wil toe lichten: „Een grote Commissie is een zwakke Commissie. En dat betekent een zwakke Eu ropese Unie." Volgens Barnier is het denkbaar dat in een rou latiesysteem een groot land als Frankrijk of Duitsland geduren de één periode van vier jaar niet in het dagelijks bestuur van de EU vertegenwoordigd is. De Franse suggestie betekent een flinke concessie, nog vóór het grote uitruilen van belangen is begonnen. Volgens Barnier neemt Frankrijk echter het voortouw om het Nederlandse voorzitterschap te helpen. Maar diplomaten in Brussel zeggen dat het Franse voorstel in de praktijk minder altruïstisch is. „Barnier stelt voor de samen stelling van de Commissie over te laten aan de Commissievoor zitter. Die moet maar het lef hebben om Frankrijk of Duits land over te slaan. In de praktijk zal dat niet gebeuren", zo wordt opgemerkt. londen AFP-Rtr Schotse wetenschappers zijn erin geslaagd een volwassen schaap te klonen. Het is voor het eerst dat van een volwas sen dier een genetisch vrijwel identieke 'kopie' is gemaakt. Tot nu toe lukte dat slechts met embryo's. Onderzoekers van het Roslin Institute in Edinburgh slaagden erin ge- nenmateriaal uit het uier weefsel van een ooi in te brengen in een eicel, en daar mee een andere ooi te be vruchten. Dat meldde The Observer gisteren. De kloon, die Dolly is ge doopt, is inmiddels zeven maanden oud. Het klonen van volwassen dieren werd tot nu toe als onmogelijk be schouwd, omdat de cellen van een volwassen lichaam veel gecompliceerder zijn dan die van een embryo. De techniek kan volgens de onderzoekers worden toege past bij het onderzoek naar verouderingsprocessen en er- j felijke ziektes. Door de pro ductie van genetisch vrijwel gelijke exemplaren kan de ontwikkeling van geneesmid- j delen beter aan vergelijkend onderzoek worden onderwor- I pen. Erfelijkheidsdeskundige j Patrick Dixon sprak van 'een j historische gebeurtenis'. Hij j riep tevens op tot waakzaam heid, omdat de techniek ook op mensen zou kunnen wor- 1 den toegepast. De weten schappers onderkennen dit gevaar. Zij hebben hun me thode voorgelegd aan een j ethische commissie. Die ziet 'geen gegronde medische re- den' voor toepassing van de techniek op mensen en vindt die mogelijkheid dan ook 'ethisch onaanvaardbaar'. Het klonen van mensen is onder meer beschreven in Al- dous Huxleys toekomstroman Brave New World en in Ira Le vins The Boys From Brazil, waarin klonen van Hitier wor den gemaakt. dannenberg* Eerdere transporten van radio-actief afval van een nucleaire opwerkingsfabriek in het Noord-Duitse Dannenberg naar een opslagplaats in Gorleben liepen uit op veldsla gen tussen de ME en tegenstanders. Nu er weer een transport op afreizen staat, is de politie gezien het prikkeldraad op alles voorbereid. foto epa PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Le Parisien vertolkte de gevoelens van miljoenen Fransen zaterdag nog het eenvoudigst. De inktzwarte voorpagina bevatte slechts vier woorden: Amélie (17), Audrey (17), Isabelle (20), Peggy (20). Het waren de namen van vier meis jes wier lijken daags tevoren op het strand waren gevonden. Ze werden sinds 12 februari vermist. Hoewel de rechtszaak nog moet be ginnen, is er voor de bewoners van Out- reau, het dorp van de meisjes, weinig twijfel over de daders. Vrienden van de vier togen zaterdag naar een vervallen huis in het dorpje Dannes, en schreven op de omheining: 'Moordenaars'. In het huis woonden een smid, zijn \touw, zijn ouders en zeven kinderen. Donderdagmorgen haalde de gendarme rie de zoons Jean-Michel (35) en Jean- Louis (47) op. Een dag later vertelden ze waar de vier meisjes begraven lagen. De tijding maakte een golf van woede los. Tweeduizend mensen liepen zaterdag door Outreau en maakten van hun hart geen moordkuil. 'Doodstraf voor de moordenaars!', zo klonk het. Marie José Merlin, de moeder van Amélie en Peggy, wilde wat verder gaan. „Ik zal iedere centime die ik overhoud opzij leggen voor de aanschaf van een pistool. En ik zal Amélie en Peggy wre ken op de dag dat de moordenaars uit de gevangenis komen." Wat de woede des te groter maakte, was dat Jean-Michel en Jean-Louis al eens eerder uit die gevan genis zijn gekomen. De eerste had geze ten voor moord, de ander voor verkrach ting. Beiden waren vroegtijdig vrijgela ten. De lijkschouwing vandaag moet meer licht werpen op de toedracht, maar het lijkt wel vast te staan dat de meisjes di rect na hun verdwijning zijn omge bracht. Ze waren op 11 februari uitge gaan voor een carnavalsnacht. De vier, die vaker samen gingen stappen, konden niet bevroeden dat ze die nacht ook sa men zouden sterven. Getuigen zeiden dat ze vier mensen in het witte busje van de broers hadden zien stappen: een In diaanse vrouw, een musketier, een oud vrouwtje en een Pierrot. Het waren de vermommingen van Amélie, Audrey, Isa belle en Peggy. rome eelco van der linden CORRESPONDENT De ovatie is staand en zal zes minuten duren. De zes duizend afgevaardigden in de door Mussolini aan de rand van Rome neergezette sporthal kijken glunderend naar de enorme tv-schermen, waarop Massimo D'Ale ma felicitaties in ontvangst neemt en zich geen raad weet met zijn houding. Als plotseling de Internationale opklinkt, kijkt iedereen elkaar verbaasd aan. Dan wordt ingehaakt en meege- klapt alsof het een Duitse Schlagerbetreft. D'Alema wordt overmand door gêne. Op de gastentribune bewe gen de knieën van Silvio Berlusconi zichtbaar mee op de maat. Even verderop kijkt Fausto Bertinotti, secreta ris van de Partij van Communistische Herstichting, star voor zich uit, met de lippen stijf op elkaar. Het tweede congres van de Democratische Partij van Links (PDS), spil van het centrum-linkse Italiaanse ka binet van Romano Prodi, had niet op een treffender wijze kunnen worden afgesloten. De zes jaar oude erfgenaam van wat lang de grootste communistische partij van West-Europa was, maakte het afgelopen weekeinde haar tweede grote stap voor waarts. Elke herinnering aan het verleden werd defini tief uitgewist. Niets eindeloze redes vol retoriek, maar vlotte speeches vol constructief pragmatisme. Op de tribunes geen rode vlaggen, wel borden met het Inter- net-adres van de partij. De metamorfose van de PDS is totaal. Een teken des tijds, vooral ook opmerkelijk omdat de regie in handen was van Massimo D'Alema. Een man die groot werd in de partij en daarom tot voor kort een symbool was van de rigide en ondemocratische kaste die regeerde over de Partito ComunistaItaliano (PCI). Niet alleen de par tij onderging een totale metamorfose, ook de 47-jarige D'Alema. Zijn doorbraak volgde op de verkiezingsnederlaag van links in 1994, toen D'Alema Achille Occhetto opvolgde als secretaris. De kille partijsoldaat veranderde snel en niet in het minst door goed te kijken naar degene die verantwoordelijk was voor de nederlaag: mediamag naat en communistenhater Berlusconi. D'Alema leerde zich te kleden en te bewegen voor het grote publiek en ook te praten zonder het beruchte sarcasme. Het beeld van de ijzervretende communist maakte plaats voor dat van een moderne sociaal-democraat, die oog had voor de markt, Europa en hervormingen. De verkiezingen van vorig jaar kwamen voor D'Alema eigenlijk te vroeg: de metamorfose was nog niet com pleet en daarom werd Romano Prodi de kandidaat-pre mier van links. Links won, Prodi regeert alweer negen maanden en D'Alema wil nu meer. Dat heeft hij de af gelopen vier dagen niet verhuld. De secretaris kreeg in de voorcongressen bijna 99 pro cent van de stemmen en hoefde zich dus geen zorgen te maken over zijn positie binnen de partij. Met die 'Bulgaarse meerderheid' had D'Alema kunnen kiezen voor een vierdaagse ode aan zichzelf, maar dat deed hij niet. Hij hield zaterdag een rede die de partijgrenzen ver oversteeg, getuigde van politieke moed en de Itali aanse politiek wel eens ingrijpend zal kunnen verande ren. D'Alema sprak als een modern staatsman, bijna als een boven de partijen staande vader, die wil dat Italië ein delijk een modem land wordt. Hij gaf zijn volledige steun aan de regering-Prodi en benadrukte de nood zaak van directe deelname van Italië aan de Europese eenheidsmunt. Ook vroeg hij hervorming van de socia le zekerheid en een nieuwe werkgelegenheidspolitiek. Daarmee daagde D'Alema de (ex-communistische) vakbondsleider Giorgio Cofferati uit, die vrijdag nog een ovatie kreeg. Cofferati verweet de PDS alleen nog maar te redeneren vanuit een monetaire optiek en ver ketterde het voorstel om in Zuid-Italië over te gaan tot lagere salarissen, als antwoord op de werkloosheid. Ook Bertinotti, wiens Communistische Herstichting de re- gering-Prodi aan een meerderheid helpt, nam die dag afstand van de PDS en dreigde met een crisis. D'Alema stoorde zich hier niet aan. Hij presenteerde de huidige coalitie en de door hem uitgestippelde strategie als het enige alternatief, óók voor Bertinotti en de vak bonden. D'Alema ging echter veel verder. Zoals ver wacht mocht worden van de voorzitter van de pas geïn stalleerde commissie voor staatkundige hervormingen, pleitte hij voor een nieuwe staatsvorm en een kiesstel sel dat meer duidelijkheid zal geven. Cruciaal was dat D'Alema zich voor de uitvoering van zijn plannen direct wendde tot de oppositie, ofwel de Vrijheidsalliantie van Berlusconi. Hij pleitte voor een dialoog en een vorm van samenwerking, precies zoals Berlusconi aan het begin van het congres had gevraagd in een open brief in de partij-krant L'Unita. Ziedaar waarom Berlusconi genoot van de Internatio nale en de nauwelijks verholen woede van Bertinotti. D'Alema zei dat hij geen onderhandse akkoorden wil sluiten met Berlusconi en dat zijn voorstellen de rege ring niet in gevaar zullen brengen. Wel reserveerde hij voor zichzelf de rol van 'architect van het nieuwe Italië' en natuurlijk ook de functie van premier of president. Het PDS-volk ging akkoord met alle scenario's. D'Ale ma kreeg 926 van de 1.050 stemmen. Een meerderheid die hem in staat stelt op de ingeslagen weg door te gaan, zonder het naar andere tijden riekende adjectief Advocaat voor Netanyahu in Bar-On affaire tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische premier Neta nyahu heeft gisteren een advo caat ingeschakeld om hem juri disch bij te staan in de zoge noemde Bar-On affaire. Volgens de Israëlische media beschouwt de politie Netanyahu nu in feite als een van de verdachten in de zaak. Hij zou vorige week bij een vier uur durend verhoor hebben gezegd dat hij zich veel details niet herinnert. Daarop zou de politie hem hebben verteld dal alles wat hij verder zou zeggen tegen hem kan worden gebruikt in een eventuele rechtzaak. De ontwikkeling is verrassend omdat Netenyahu volgens de Israëlische televisie, die de affai re wereldkundig maakte, niet persoonlijk bij de zaak was be trokken. Hij zou zijn misleid door naaste medewerkers. De affaire draait om de be noeming van de advocaat Roni Bar-On, begin januari, tot pro cureur-generaal. De benoeming zou zijn afgedwongen door Arie Deri, leider van de religieuze Shas-partij en oud-minister van binnenlandse zaken. Volgens de Israëlische televisie had Deri, tegen wie al jaren een juridisch onderzoek loopt, de indruk dal Bar-On ervoor zou zorgen dat de zaak tegen hem met een sis ser zou aflopen. Deri zou hebben gedreigd dat Shas tegen het akkoord over Hebron zou stemmen als Bar On niet zou worden benoemd. De benoeming ging door, maar de vrijwel onbekende Bar-On trad een dag later al af, toen ju risten zijn aanstelling fel bekriti seerden. 'Vitrolles pakt buitenlanders uitkeringen aP BERLUN-PARUS DPA-AFP-Rtr De nieuwe burgemeester van het Zuid-Franse stad Vitrolles, Catherine Megret van het ex treem-rechtse Front National, wil de buitenlanders in haar stad hun uitkeringen afnemen, en 'het geld aan de Fransen ge ven'. Dat zegt ze in een inter view met de Berliner Zeitung van vandaag. „U zult zien hoe snel 'zij' verdwijnen want ze zijn hier alleen voor het geld", aldus Megret. Megret won twee weken de verkiezingen in Vitrolles. Zij stelde zich kandidaat in plaats van haar man, FN-ideoloog Bruno Megret. Hij mocht niet meedoen wegens onregelmatig heden bij vorige verkiezingen. In de krant zegt de burge meester alle bijdragen aan orga nisaties van buitenlanders of linkse groepen te zullen staken, „omdat zij er eenvoudigweg geen recht op hebben". Geld voor cultureel beleid is er voort aan alleen nog op het gebied van Franse cultuur. Ze wil verder meer politie in zetten. Agenten zullen de plaat-, van sociaal werkers innemen, omdat die volgens Megret sa menspannen met criminele jongeren. Het zijn volgens haar vooral buitenlanders die mis drijven begaan. Haar uitspraken volgen op een weekeinde waarin tiendui zenden mensen in Parijs en an dere Franse steden protesteer den tegen de plannen van de conservatieve regering om har der op te treden tegen illegale buitenlanders. Zij eisten intrek king van de zogenoemde wet Debré, die morgen in het parle ment komt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5