Fusie FNV-bonden hapert ch Onze Top 10 van deze week. Binnenland prominente VVD'ers: 'Bolkestein rijft Voorhoeve in het nauw' Dertien gewonden door twee zware ongevallen In de file voor Lenin Sorgdrager harder tegen geweld op film en video 'Wet sluiting drugspanden deugt niet' Drugswijken eisen harde actie NV dreigt uit sociale fondsen te stappen O 0 O 0 0 O 0 0 NS willen meer samenwerken Topper van de week \NDAG24 FEBRUAR11997 ijaarde wint zeven miljoen ihoven „Ik win nooit wat", mopperde de 80-jarige bewoner een Eindhovens bejaardenhuis regelmatig tegen zijn mede- voners. Hij had daarom besloten niet meer mee te doen met Postcodeloterij. Uitgerekend op zijn laatste lot viel echter de ifdprijs van zeven miljoen. Henny Huisman kwam gisteren naar Eindhoven om de prijs uit te reiken. „Mooi, maar twin- ;c|jaar te laat", was het commentaar van de winnaar. ?e •ainge Democraten willen Wijers ji mjk» Minister Wijers van economische zaken moet bij de I(j gende Kamerverkiezingen lijsttrekker van D66 worden. Hij j1€rkt met elan, heeft charisma en een jonge uitstraling. Deze ei- ischappen had Van Mierlo destijds ook, maar nu niet meer. stelt de politieke jongerenorganisatie van D66, de Jonge De er a ten. De jongerenafdeling gaat hiermee lijnrecht in tegen raorkeur van partijvoorzitter Kok voor Van Mierlo. 12 -jarige bekent schieten op 14-jarige terdam» Een 17-jarige Amsterdammer heeft bekend vrijdag en 14-jarige buurtgenoot in Amsterdam-Noord te hebben :hoten. De verdachte meldde zich zaterdag zelfbij de politie, motief is niet bekend, maar vermoedelijk hadden de twee ie gekregen. Het vuurwapen is nog niet gevonden. Het :htoffer is vrijdag in het ziekenhuis opgenomen, zijn verwon- gen vielen mee. ïsino's controleren witwassers k haag» Justitie en Holland Casino's gaan de controle op wit- praktijken aan de speeltafels verscherpen. Dat heeft een titiewoordvoerder zaterdag gezegd. Het melden van verdach- ransacties door Holland Casino's heeft vorig jaar geleid tot .oprollen van enkele witwas-bendes. Sinds 1 januari 1995 zijn officiële casino's in Nederland verplicht verdachte ^ïsacties aan te melden, net als bijvoorbeeld banken dat moe- (Hdoen. In het eerste jaar gaven de casino's 2.300 zaken aan. m f t-CP'ers richten nieuwe partij op terdamEen groep 'gematigde' leden van de Nationale kspartij/CP'86 heeft zaterdag een nieuwe extreemrechtse kij opgericht. Onder de naam Volksnationalisten Nederland en zij 1998 deelnemen aan de raadsverkiezingen. Het initia- is genomen door de voormalige bestuursleden M. de Boer V. Beaux. De Boer had ook een hoge positie in de inmiddels eheven Nederlandse afdeling van de Klu Klux Klan. Volksna- alisten Nederland wordt radicaal maar heeft niets met het onaal-socialisme te maken, zeggen de oprichters. iekse prijs voor journalist Courant ne» De journalist Ab Courant is de Griekse Kuriazis-prijs 'ekend voor zijn journalistieke werk tijdens het kolonelsregi- in de jaren zestig. Hij krijgt de prijs, een erepenning met oor- de, vandaag in Athene uitgereikt. De prijs is genoemd naar jriekse verzetsstrijder, journalist en schrijver Kuriazis. De in- Idels overleden Griek bracht zijn nalatenschap onder in de iazis-stichting. Die stelt jaarlijks prijzen beschikbaar aan nsen die zich op bijzondere wijze inzetten voor de persvrij- i of voor de bescherming van journalisten in gevaarlijke ge- den. Ab Courant (67) ging in 1963 naar Griekenland en werk- r dertig jaar voor onder andere de VAR£., KRO, GPD, BRT en m Parool. Tijdens het kolonelsregime werd hij tot twee keer toe $jj land uitgezet. Maar hij keerde er steeds terug. Courant int nog steeds in de Griekse hoofdstad. ■jarige doet voor 18e keer rijexamen br«ierveen» De74-jarigeJanBoekholtuitBuinerveenoverweegt r de achttiende keer autorijexamen te gaan doen. Daarmee jt hij het advies op van de politie, die hem vorige maand op ion slingerde omdat hij voor de tweede keer zonder rijbewijs lie en auto reed. Het was de tweede bekeuring in dertig jaar. sekholt is al zeventien keer gezakt voor zijn rijexamen wegens Oimenvrees' maar zal het nog eens proberen. Boekholt zegt hij al die dertig jaar schadevrij heeft gereden. eemd luchtje op snelweg j", bergen Twee agenten van het Korps Landelijke Politiedien- roken tijdens hun surveillance op de A .16 in de nacht van trdag op zondag een vreemd luchtje. Ze dachten eerst dat er [jj licht iets onder hun schoenen was blijven zitten, maar dat :k niet het geval. Het bleek de auto voor hen te zijn. Bij in- ctie ontdekten agenten in één van de banden van de auto ee n vier kilo wiet. De inhoud begon te ruiken door de wrijving r0 het draaiende wiel. De inzittenden zijn aangehouden en ,nrgebracht naar het politiebureau in Breda wegens overtre- g van de Opiumwet. aag gpd Ondernemingsraden boos over halsstarrige houding bondsbesturen ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten oud-vossemeer anp De fusie van vier grote FNV-bonden gaat nu te snel. De ondernemingsraad van de Vervoersbond FNV overweegt zelfs naar de rechter te stappen om meer tijd voor advi sering af te dwingen. Eerder adviseerden de onderne mingsraden van alle vier betrokken bonden negatief over het voorgenomen traject om de fusie vorm te geven. Zij vinden dat de vier hoofdbesturen te hard van stapel lo pen. den haag anp De ondernemingsraden steu nen nog steeds de plannen voor een fusie van de Industriebond, Voedingsbond, Dienstenbond en Vervoersbond. De besturen streven ernaar dat de nieuwe bond op 1 januari 1998 een feit is. Maar dat gaat de onderne mingsraden niet alleen te snel, ze vinden ook dat ze er te wei nig bij betrokken worden. De vormgeving van de nieuwe bond wordt te veel overgelaten aan een clubje bestuurders en beleidsmedewerkers en er is te weinig invloed voor kaderleden en personeel, vinden ze. Vorige week informeerden de ondernemingsraden hun ach terban met een pamflet dat kopte 'werkgevers weigeren wa ter bij de wijn'. Het schrijven ademt de sfeer uit van stroef lo pende CAO-onderhandelingen. „Ik heb de indruk dat bij de Ver voersbond de verhoudingen zich verharden. Er worden geen argumenten gebruikt. Het lijkt wel of het niet om de inhoud gaat, maar om een machts strijd", aldus OR-voorzitter Merlijn van de Vervoersbond FNV. Een ingelast gesprek tussen een afvaardiging van de vier bondsbesturen en de gezamen lijke ondernemingsraden lever de niets op. De ondernemings raden kregen daar de indruk dat het bestuur hen alleen maar van het eigen gelijk probeerde te overtuigen. Zij zijn niet ge zwicht voor de dmk van het be stuur dat beweert dat door een lager tempo de opheffingscon gressen moeten worden uitge steld. Iets wat 'minstens een miljoen' zou kosten. „Bij bedrijven zie je zo vaak dat het jaren duurt voor een be sluit valt. Waarom moet je met zo'n monsterfusie in een jaar klaar zijn. Het gaat ook om de kwaliteit van de belangenbehar tiging voor leden", aldus Mer lijn. Zij zit in een lastig parket omdat de ondernemingsraden van de andere drie bonden wel negatief adviseerden, maar niet de stap naar de rechter overwe gen nu de werkgever door wil gaan met de plannen. Door twee zware aanrijdingen zijn dit weekeinde dertien ge wonden gevallen. Bij een aanrij ding gisteren tussen twee perso nenauto's in Oud-Vossemeer raakten zes personen gewond, terwijl zaterdagavond zeven mensen gewond raakten bij een botsing bij Prinsenbeek. De botsing in Oud-Vossemeer werd veroorzaakt door een 54- jarige Belg, die de bocht afsneed en op een tegenligger botste. De auto van de Belg vloog enkele malen over de kop. De inzitten den van de andere auto raakten bekneld en moesten door de brandweer worden bevrijd. De 43-jarige bestuurder van de aangereden auto is met borst- letsel opgenomen in het zieken huis. De overige personen kon- tjuchem» Het Groningse Tjuchem heet sinds gisteren Leninstad. Het gehucht heeft nog nooit in zijn bestaan files gekend maar sinds dorpeling Henk Koop een gigantische bronzen Len in achter een van zijn boerderijen liet plaatsen, is het een drukte van belang. foto anp dennis beek den haag anp Minister Sorgdrager van justitie wil strenger optreden tegen videotheken en bioscopen die kinderen films met geweld en seks verhuren of laten zien. De bewinds vrouw wil tevens onderzoek naar de vraag of er een strafrechtelijke vervolging moet komen als omroepen zich niet houden aan de afspraak om voor negen uur 's avond geen programma's seks of geweld te vertonen. De minister is bereid het Wetboek van Strafrecht te wijzigen, zo heeft ze laten weten. Staatssecretaris Terpstra van welzijn is verheugd over de toezegging van Sorgdrager, aldus haar woordvoerder. Ze is al lan ger in de slag met de videobranche om ervoor te zorgen dat kinderen geen geweldsvideo's kunnen lenen. Ze heeft daarover afspraken gemaakt in een convenant. Staatssecretaris Nuis van cultuur overlegt met de om roepen over beperking van geweld op televisie. De be windslieden verzochten Justitie echter om ook een strengere strafrechtelijke aanpak mogelijk te maken als stok achter de deur. Binnenkort stuurt het kabinet een brief over het vertonen van geweld naar de Tweede Ka mer. Tot nu toe is het alleen mogelijk iemand te vervolgen als die aan personen jonger dan 16 jaar schadelijke af beeldingen of voorwerpen vertoont, aanbiedt of ver strekt. Daarbij gaat het bij voorbeeld om etalages en winkels waar deze spullen staan uitgestald. De regels gelden niet voor televisieprogramma's of bij voorbeeld video's. Justitie wil dat veranderen en daarbij de huidi ge maximale boete van 5.000 gulden en twee maanden cel verhogen naar 25.000 gulden boete en een jaar cel. Een ambtelijke werkgroep die zich met het onder werp bezig houdt, pleit in een nota ook voor een nieu we leeftijdscategorie bij de beoordeling van audiovisu eel materiaal: geschikt voor 7 jaar en ouder. Nu bestaan de categoriën alle leeftijden, boven de 12 en boven de 16 jaar. Verder stellen ze voor het tijdstip waarop om roepen geweld en seks op televisie mogen vertonen te veranderen van negen uur in tien uur 's avonds. den na behandeling naar huis. Beide voertuigen raakten geheel vernield. De weg ter plaatse was twee uur voor het verkeer ge stremd. Zeven personen raakten za terdagavond gewond, van wie twee ernstig, bij een ongeval op de A-16 bij Prinsenbeek. Het ongeluk gebeurde doordat een busje met hoge snelheid achter op een personenauto botste. Door de klap werden alle vijf in zittenden van het busje uit het voertuig geslingerd. De slacht offers zijn naar ziekenhuizen in Breda en Oosterhout gebracht. Een van de slachtoffers is later met een dwarsleasie naar het Dijkzicht Ziekenhuis in Rotter dam vervoerd. De 24-jarige be stuurder van het busje is aange houden. Kooigevechten verbieden via APV gemeenten den haag anp Gemeenten gaan kooigevechten verbieden via de politieverorde ning. Tevens komt er een lande lijke commissie van deskundi gen die burgemeesters van klei ne gemeenten gaat adviseren over het verschil tussen vecht- evenementen en erkende vecht sporten. Dat is de uitkomst van een akkoord tussen staatssecretaris Terpstra van volksgezondheid, welzijn en sport en de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). De VNG had aan vankelijk een voorkeur voor een landelijke regeling ten aanzien van kooigevechten, maar ge meenten blijken ook zelf in staat zijn om gewelddadige vechtevenementen te verbie den. De VNG adviseert de ko mende weken de gemeenten hoe ze een dergelijk verbod in de politieverordening moeten opnemen. den haag anp Het wetsvoorstel om burge meesters de bevoegdheid te ge ven drugspanden te sluiten die overlast veroorzaken, stuit op grote bezwaren van de Senaat. De kritiek geldt met name de verruiming van de wet tot pan den waar prostitutie, wapen handel en heling plaatsvindt. De senatoren van PvdA, D66 en CDA plaatsen vooral juridi sche kanttekeningen bij het feit dat de burgemeester een algemene bevoegdheid krijgt om overlastgevende panden te sluiten. De Drugspandenwet botst met name met het grondrecht van wonen. leider Bolkestein had eerst ening in zijn partij moeten voordat hij de uitbrei- van de NAVO resoluut af- Met zijn stellingname te- uitbreiding van de NAVO de voormalige Oostblok- in Polen, Tsjechië en ;arije, bruskeert Bolkestein week in een parlementair niet alleen het kabinet maar dreigt ook partijge en defensieminister Voor in het nauw te komen, stellen de prominente li beralen Nijpels (ex-fractievoor- zitter), Vonhoff (voormalig commissaris van de koningin in Groningen) en De Vries (Euro parlementariër) in het gisteren uitgezonden tv-programma Netwerk. De uitgeproken tegen stand van Bolkestein tegen de uitbreiding van de NAVO is bij de VVD'ers slecht gevallen. „Dit is een misser", aldus Vonhoff. De timing is volgens hem slecht (de NAVO koerst al jaren op deze uitbreiding af) en de argumentatie 'ietwat eenzij dig'. Bolkestein had eerst in de VVD zelf het debat over de toe komst van het Atlantisch Bond genootschap moeten voeren, zo vinden ook zijn voorganger Nij pels en Europarlementariër De Vries Nu heeft Bolkestein zijn eiggn partijgenoten verrast met zijn ondubbelzinnig 'niet doen'. „Dit levert bovendien weinig op", waarschuwt De Vries. Von hoff vindt ook dat Polen, Tje- chië en Hongarije door Bolke stein in de kou worden gezet. Eerder al liet oud-WD-leider Wiegel weten 'ongelukkig' te zijn met het standpunt van de huidige politiek leider. Tegen overlast en voor leefbare woonomgeving den haag anp echt roza van der veer politiek moet snel met een oplos- g komen voor de tekorten bij de sociale dsen. Als dat niet gebeurt, dreigt de vak- ld CNV uit de fondsen te stappen. „De kans ian aanwezig dat ook andere sociale partners h op hun positie beraden en mogelijk stap- ondernemen. We zijn namelijk unaniem mening dat de tekorten snel moeten wor- aangezuiverd", aldus woordvoerder Hooglugt. Tot enkele jaren geleden hadden de sociale v idsen grote financiële reserves. Door het te g vaststellen van de sociale premies zijn deze erves verdwenen. Inmiddels dreigt zelfs een ort te ontstaan dat voor de gezamenlijke so le fondsen, die uitkeringen als WW, AOW, W en WAO betalen, oploopt tot zo'n acht Ijard gulden. De angst bestaat dat zodra het nder goed gaat met de economie, de fond- door onvoldoende financiële buffers in de iblemen komen. ,Voor 1996 kwam het Tijdelijk In stituut voor Coördinatie en Afstemming (Tica) met een advies, waar het kabinet gewoon een half procent onder ging zitten. Er wordt ge woon inkomenspolitiek bedreven met de fond sen die daar niet voor zijn bestemd. De premies voor de uitkeringen moeten kostendekkend worden geheven De fondsen hebben eind vorig jaar bij het ka binet aan de bel getrokken over de dreigende tekorten. „Maar er wordt blijkbaar niet naar ons geluisterd. En in dat geval moet je de vraag stellen of je nog in de sociale fondsen moet blij ven zitten. Dan kan het zijn dat de wegen ge woon scheiden." Overigens meent het CNV dat de hogere premies niet ten koste van de koop kracht moeten gaan. Het kabinet moet met be lastingmaatregelen de portemonnee van de burger op peil houden. Het CNV krijgt met haar pleidooi voor het snel wegwerken van de fondstekorten steun van oud-minister de Vries van sociale zaken, te genwoordig voorzitter van de Sociale Verzeke ringsbank die de AOW uitbetaalt. De Vries pleit eveneens voor hogere premies. Ijsbergsla, per krop Gehakt half om half, 500 gram-ër?5 3.75 mam kilo CU Boerenschouderham, 100 gram on Goudse belegen kaas 48+ en -met komijn (1&90), kilo cn Frans stokbrood, voorgebakken, per stuk verpakt, 01 Vino de Los Andes, Droë Rooi of Droë Steen, rood of wit, fles 1 liter CdYoghurtdrink, diverse smaken, pak 1 liter 1.25 6.98 1.49 10.90 im- 99 ,295-6.45 A6T 1.19 Mars, Milky Way, Twix of Snickers mini's, rrn 2 zakken 300 gram J98" OD U Royco Cup-a-Soup Ü69J of Royco Maxx &95i q q diverse varianten 129 Cd Geconcentreerde groente-, kippen- 1 1 Q of tomatensoep, blik 460 ml _L49" 1.19 Enkele honderden bewoners uit zeventien ge meenten met drugsoverlast eisen maatregelen van de landelijke politiek tegen de problemen in drugswijken en voor een leefbare woonomgeving. De lokale overheid, politie en justitie blijken al tijden niet in staat het probleem op te lossen, me nen de bewoners. Daarom verwachten ze dat de landelijke politiek nu haar verantwoordelijkheid neemt. Als dit niet gebeurt, bestaat het risico dat de bewoners zelf het heft in handen nemen, waarschuwt het Nationaal Actiecomité Drugs overlast (NAD) dat zo'n 200.000 burgers vertegen woordigt. De deelnemers aan een landelijke actiedag za terdag in het Congresgebouw in Den Haag pre senteerden daar tien eisen. De belangrijkste zijn: Een verbod op het gedogen van drugs, meer be voegdheden voor politie en overheden, in ge meenten met problemen een 24-uurs-opvang voor drugsverslaafden en scherpere controle aan de grenzen. Europarlementariër Hedy d' Ancona (PvdA) sprak de actievoerders toe. Ze toonde zich ver heugd over de betrokkenheid van de bewoners bij de politieke besluitvorming en wees erop dat de mensen in de wijken waarschijnlijk meer van het probleem afweten dan de politici in Den Haag. De politiek moet het beleid maken op grond van het welzijn van de buurten en niet op grond van druk uit het buitenland, zoals volgens d' Ancona nu gebeurt. Gesterkt door deze woorden togen de veront ruste burgers rond drie uur 's middags naar de Tweede Kamer om hun Landelijk Pakket van Ei sen aan te bieden aan leden van de Eerste en Tweede Kamer. De organisatie had alle afgevaar digden en minister Dijkstal uitgenodigd om een exemplaar in ontvangst te nemen. Op het Plein voor het Kamergebouw wachtte een koude douche. Geen minister Dijkstal en op mevrouw Van der Burg (PvdA) na geen Kamerle den. „Hieruit blijkt dat wij als burgers niet serieus worden genomen. Een grof schandaal", zei een emotionele Annie Verdoold, actievoerster uit de wijk Spangen in Rotterdam. „Dan moeten er maar hardere acties komen. Misschien krijgen we dan aandacht." Volgens een woordvoerster had Dijkstal geen officiële uitnodiging ontvangen. Daarom is hij niet gekomen. utrecht anp OITlssue toiletpapier, Q QQ wit, pak24 rollen .1338 O. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 maart a.s. De NS willen in regio's met on rendabele lijnen intensief sa menwerken met bus- en taxibe drijven. Bovendien sluiten de Spoorwegen op termijn samen werking in randstedelijke gebie den niet uit. Daarbij gaat het om het vervoer rondom Am sterdam, Rotterdam en Utrecht. In en om Amsterdam wordt ge dacht aan een joint venture met GVB Amsterdam en NZH onder de naam 'Regiorail'. Rond Utrecht moet samen met Mid- net 'Randstadspoor' ontstaan en rond Rotterdam met HTM, RET en ZWN 'Randstad Rail'. Begin dit jaar tekenden NS en de Friese busmaatschappij Veonn al een intentieverklaring om het totale vervoer in die re gio te gaan verzorgen. Hiervoor wordt een apart bedrijf opge richt. Het is de bedoeling dat het personeel overgaat naar de nieuwe ondernemingen. Ma chinisten en conducteurs wor den dan tevens buschauffeur en kaartjesverkoper. Volgens een woordvoerder streven NS ook in de Achterhoek, in het zuiden van Limburg en de kop van Noord-Holland naar zo'n con structie. In Noord-Holland heeft NZH al eerder voorgesteld om tot samenwerking te komen. De samenwerkingsprojecten kunnen overgaan in joint-ven tures waarin de spoorwegen een minderheidsbelang heb ben. Met het product dat de nieuwe bedrijven kunnen leve ren, denken de spoorwegen sterker te staan als delen van het spoor worden aanbesteed. „Er is een omslag gaande die dit denken binnen het bedrijf mo gelijk maakt", aldus een woord voerder. Als de plannen doorgaan con centreren de spoorwegen zich op het kernnet. Daar rijden de winstgevende intercity's samen met de verliesgevende stoptrei nen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3