PS V kan de vorm maar niet vatten )en Haag raakt ansluiting kwijt fosvelt goud waard voor Twente Mahlas scoort vier keer voor swingend Vitesse Sport WDAG 24 FEBRUAR11997983 17 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 duwt in de strijd om de bal een Maastrichtenaar van De Katwijker kon ook niet voorkomen dat zijn ADO Den niet tot score kwam. foto kees van hoogdalem 3enti ,P°VUK.ANP Den Haag verloor zater- de aansluitingmet de lopers in de eerste divisie, u^e 0-0 tegen MW staat de -Hijg twee punten achter het 27irdelijke duo Emmen en labuur. urnen had in de uitwed- d tegen Telstar aan een [punt van Romano Sion |a(Q)eg: 1-0. De ex-Groninger te in de 22ste minuut raak. !da9:oploper miste daarna een aantal kansen, door Al- (twee), Kooijman en In de slotminuut raakte eer namens de thuisclub Bij Cambuur maakte Noord- wijker Leonard van Utrecht (ex-Pad ova) zijn rentree. De Friese ploeg won met 3-2 van Eindhoven. ADO Den Haag kon ondanks de terugkeer van zaalvoetbalvirtuoos Edwin Grünholz (ex-RBC) niet win nen van MW. De Haagse mid denvelder Steijn liep een zwa re knieblessure op. In de negen wedstrijden van de eerste divisie vielen drie ro de kaarten, in alle gevallen door tweemaal geel. Hoeks (RBC) moest al na een half uur vertrekken, Lems (Dordrecht '90) en Tammer (Go Ahead Eagles) moesten in de tweede helft van het veld. AZ zet Eindhovenaren ondanks verlies opnieuw te kijk Het gebogen hoofd, diep in de schouders, verried een gevoel van schaamte. Ar thur Numan maakte zich op de grasmat van het Phi- lips-stadion in versnelde pas uit de voeten, richting kleedkamer. Alsof hij nie mand onder ogen durfde te komen. Alleen zijn gemoed lachte, van opluchting. Geen puntenverlies tegen AZ (2-1), aan de voor naamste opdracht had PSV voldaan. ,,Ik ben echt blij dat we hebben gewon nen." EINDHOVEN MARK CALDENHOVEN GPD-VERSLAGGEVER Het gevoel weg, de vorm ver dwenen. Niemand kan er bij PSV de laatste weken over uit. Uit de strijd om de KNVB-beker geknikkerd door hetzelfde AZ dat zaterdag voor de competitie wel werd bedwongen en een ge voelige nederlaag in Arnhem te gen Vitesse. Numan, met gevoel voor understatement: „We zijn niet goed uit de winterstop ge komen." In Eindhoven werd de laatste dagen naarstig naar oorzaken gezocht. Contractperikelen bij de internationals Wim Jorik en Phillip Cocu, de absentie van speerpunt René Eijkelkamp of toch het tussendoortje naar Hongkong, waar PSV eind janu ari vijf dagen verbleef als voor bereiding op de tweede compe titiehelft. Numan hield het op het laatste. „Ik denk dat die trip naar Hongkong niet echt goed voor ons is geweest. Veel reizen, een wedstrijdje spelen tegen een tegenstander die niets voor stelt en weer terug. Geef mij maar een trainingskamp in Eu ropa." Voorzitter Harrie van Raaij, die de lucratieve reis naar het Verre Oosten niet kon laten liggen: „Als we na de winterstop goed waren begonnen, had nie mand het over Hongkong ge had. Nu wordt het als excuus gebruikt. Dit kan gebeuren, maar ga maar naar de trainer toe. Ik heb geen verstand van voetbal." Maar ook Dick Advocaat moest het antwoord schuldig blijven. Het trainingskampje in Wim Jonk wordt getackeld. De Volendammer neemt vervolgens succesvol de toegekende strafschop en zet PSV op 2-0. Hongkong was „verre van ide aal", zo had hij enkele weken geleden al aangegeven. „Maar ze bieden geld, en daar gaat het om." Numan: „Dat kun je ook verdienen als je volgend seizoen in de Champions League speelt." De kans dat PSV komend sei zoen ontbreekt bij het Europese miljoenenbal lijkt evenwel klein. Niettemin moet de onttroonde bekerhouder op zijn tellen pas sen. Het optreden tegen AZ maakte duidelijk dat vooral dra gende spelers als Cocu, Jonk, Numan en Nilis ver verwijderd zijn van hun gebruikelijke ni veau. Slechts Vampeta, Zenden en Petrovic marcheerden rede lijk tegen de Alkmaarders, die met hun compacte speelwijze PSV met enige regelmaat voor problemen stelden. Trainer Theo Vonk: „Voetballend waren we niet de mindere. Integen deel." Dat moest ook Advocaat beamen. „Het is wel eens vlot ter gegaan. We missen vorm." Gangmaker Petrovic is PSV de komende weken in elk geval kwijt. De Joegoslaaf wacht een schorsing na een robbertje vechten met de Pool Krzysztof Bociek. Beiden kregen in de 80ste minuut na een opstootje de rode kaart van de warrig lei dende arbiter Reygwart. De uit sluiting werkte vooral bij de emotionele Petrovic als een ro de lap op een stièr. Enkele ploeggenoten moesten hem in toom houden, voordat hij hui lend naar de kleedkamer werd begeleid. „Ik heb niets gedaan, helemaal niets", zo hield hij na derhand vol. PSV, dat door de afwezigheid van Valckx en^Marcelo met een versterkt middenveld begon, leek in het eerste kwartier nog in goeden doen. Maar na de openingstreffer van Zenden, die van eigen helft ongestoord mocht oprukken, liet AZ Hesp of Durmusoglu doorschuiven op Jonk. De vormgever van PSV kwam daardoor zelden in zijn spel. Nadat Jonk zelf zijn ploeg na de rust vanaf elf meter op een 2-0 voorsprong had gezet, haalde PSV ten onrechte opge lucht adem. Het was ontluisterend hoe PSV zich in het laatste kwart met de rug tegen de muur liet drukken. AZ rook net als in het bekerduel aan een sensatie, ze ker nadat Hans Gillhaus zijn eerste treffer voor AZ had laten aantekenen na zijn recente Ja panse avontuur. De schrik sloeg de al stille Eindhovense achter ban helemaal om het hart, toen Verhagen zich aan de zijlijn meldde. De middenvelder, net als Gillhaus ooit actief in Eind hoven, had PSV tien dagen eer der de das omgedaan in de 'sudden death' van de beker confrontatie. Nu kon Verhagen tot opluchting van PSV niets meer uitrichten. Advocaat: „Slecht spelen en winnen, dat doet me goed." PSV: Waterreus; Vampeta. Vink, Stam en Numan; Stinga (89. Degryse), Jonk (77. Faber), Cocu en Petrovic; Ni- lis (50. Van der Weerden) en Zenden. AZ: Moens; Den Turk, Fortes Rodri- quez (57. Bocek), Wijker en Opdam; Latuheru, Durmusoglu, Buskermolen, Hesp en Huiberts (74. Verhagen); Inia (67. Gillhaus). "IC en Heerenveen zorgen voor spektakel Wente gaat Paul Bosvelt (n. Dat bewees de naar loord vertrekkende voet zaterdagavond in Doetin- Bosvelt stond nadrukke- epi de basis van de fortuin- overwinning van 2-1 van "te op De Graafschap. Eerst aaie ta'entv°lle speler in n"Ste minuut voor een straf ei toen Godee hem onder haalde. Van Halst liet zich jS(juitenkansje niet ontglip- s E0-l. „Die strafschop brak j jns de wedstrijd open", zei jlt later. minuten later capituleer- n Je 'Superboeren' definitief, lit kreeg van het eigen zes- Jetergebied vrije doorgang het doel van de Doetin- jgjmers. De middenvelder e |n voorzet. Petrov schoot y^j achter Olyslager: 0-2. De w'lub gaf het verzet op, ook loot Godee in blessuretijd ^t been van.Ajoupov nog tgaak. De overwinning was e vaar verdiend, maar de Aigste ploeg won op de enrerg- - Heerenveen ploegen hadden meer wJnd, maar NAC en Heeren- jgjlienden zich zaterdag te- n te stellen met een gelijk- tiebestuur maart rond volgende maand, 22 wordt het nieuwe sectie- Lr betaald voetbal bekend. ■Lieldde zaterdag Gaston e, voorzitter van de forma- ;,erpmissie. De preses van FC 'a vertelde verder dat de ,a'a issie goed op koers ligt. eerspreekt berichten als Ajax, Feyenoord en PSV a leil meer zien in de koers Ucommissie omdat die de sionaire bestuursleden Bouwer (penningmees- Henk Kesler (juridische 3 heeft gevraagd voor het te vormem kabinet. „Een n de lucht", reageerde spel: 2-2. Spektakel was er volop in Breda, desalniettemin waren beide trainers na afloop verre van tevreden. Want hun jacht op een plaats in de subtop was (vooralsnog) mislukt. Wim Rijsbergen en Foppe de Haan oordeelden beiden dat hun elftallen te mager waren beloond. Het gelijkspel was wel overeenkomstig het wedstrijd beeld en de geleverde arbeid. De verdediging van NAC werd het zwaarst onder vuur genomen. Dat bleek uit de hoekschop-verhouding: 1-12 voor de Friezen. In het schep pen van kansen hielden de op ponenten elkaar in evenwicht. De Noor Staurvik zag zijn sterke spel zeven minuten voor rust beloond met een treffer. Tobia^- sen kreeg geel voor een overtre ding op Stewart. Staurvik joeg de vrije trap dwars door de muur in het Friese doel. Vlak na de hervatting kwam Heerenveen weer gelijk nadat Brusselers een strafschop ver oorzaakte door Tomasson aan te tikken. Het 'slachtoffer' zelf schoot van elf meter raak: 1-1. NAC kwam tegen de verhou ding zelfs op voorsprong halver wege het tweede deel. Staurvik bereidde voor, Stewart rondde af: 2-1. Lang duurde het Bra bantse feest niet. Met een schot in de bovenhoek herstelde De Visser de schade na'knullig ver dedigen van NAC: 2-2. RKC -NEC Als RKC elke wedstrijd over zo veel fortuin zou beschikken als gisteren, dan maakte geen Waalwijker zich zorgen over de gradatie. Invaller Danny Muller leidde zijn ploeg in eigen huis met 3-1 langs hekkensluiter NEC. Trainer Koevermans moet bijkans gek worden van de fou ten die zijn ploeg wekelijks maakt. Het duurde slechts ze ven minuten voor de scheiden de oefenmeester het hoofd mis moedig boog. Kemble speelde de bal vervelend terug op doel man Roorda. Wijnhard pikte de bal op en maakte zijn vierde competitietreffer: 1-0. NEC herstelde zich goed, kreeg een veldoverwicht. De Nijmeegse formatie kwam vlak voor de rust op gelijke hoogte. Janssen krulde de bal langs doelman Van Dijk: 1-1. Het was snel gedaan met de goede be doelingen. NEC was nog de minst zwakke en trainer Koe vermans zag nog wel mogelijk heden. Maar door geknoei van de verdedigers Maes en Kem ble, in de 78ste minuut, ver dween de Nijmeegse hoop. In valler Muller, die vorige week wegens ziekte de trainingen oversloeg en daarom voor de rust moest toekijken, profiteer de: 2-1. Twee minuten later maakte Muller er ook nog 3-1 van. FC Utrecht - Sparta Ze willen er nog niet aan in Utrecht. Maar de plaatselijke FC dreigt voor het vierde seizoen in successie niet aan degradatie voetbal te ontkomen. Utrecht verloor gisteren in eigen huis met 1-0 van Sparta, dat net als de thuisclub drie nederlagen op rij had geleden en met net zo weinig zelfvertrouwen speelde. Utrecht begon mat en werd in de tweede helft hard afgestraft. Van der Meer bereikte met een lange pass de helemaal vrij staande Van der Laan: 0-1. In de 53ste minuut had Rob Witschge voor open doel de gelijkmaker voor het inschieten. Hij raakte de bal verkeerd. Daardoor was Spelbos genoodzaakt de nog niet 'wedstrijdfitte' Van Loen weer in te zetten. Een andere invaller, Van den Brink, was echter gevaarlijker. Hij was met twee vrije trappen dicht bij tref fers. Metgod stond echter beide malen in de weg. In de blessu retijd had Mols ook nog kunnen scoren. Scheidsrechter Helm- strijd deelde in het hectische duel acht gele kaarten uit. Volendam - Fortuna S. Bij FC Volendam ontbrak giste ren tegen Fortuna Sittard het hart van het elftal. Gelukkig voor trainer Hans van der Zee bleef de ziel intact. Luc Nijholt was daarvan de verpersoonlij king. De 35-jarige laatste man joeg zijn veelal jonge, onervaren teamgenoten naar de zege: 2-0. Hij begreep als geen- ander de noodzaak van een overwinning tegen een van de belangrijkste concurrenten in de strijd tegen ploeg miste de complete as van voor de winterstop. Molenaar verkaste naar Leeds United, ter wijl Binken, die op de laatste training een spier in het boven been scheurde, en Aandewiel met blessures kampen. Goveda- rica en Steur waren geschorst. Daardoor moest Van der Zee zijn elftal door elkaar husselen. In de 74ste minuut stond Bond aan de basis van de eerste treffer. Hij brak op de linker vleugel door, leverde een prach tige voorzet op de instormende Valk, die inschoot. In eerste in stantie redde Van Zwam fraai, maar de terugkaatsende bal plofte opnieuw voor de voeten van Valk: 1-0. Met een man meer (Gray kreeg wegens slaan rood) besliste Volendam in de laatste minuut de wedstrijd. Uitblinker Nijholt zond Sa- mardzic weg, die simpel scoor de: 2-0. Roda JC - Willem H Roda JC behaalde zaterdag een moeizame, maar verdiende overwinning op Willem II (2-1). De kwartfinalisten in het KNVB- bekertoernooi speelden in Kerk- rade een aantrekkelijke wed strijd. Willem II had de beste start. Met goed combinatiespel, uit gevoerd in een hoog tempo, zetten de gasten de thuisclub onder druk. De beloning bleef Twentes goalie Sander Boschker plukt de bal van het hoofd van Graafschap-aanvaller Marchiano Schultz. fo to anp hield het overwicht vast. Van Houdt en Vrede misten, het wachten was op een nieuwe in spiratie door Van der Luer. Die kwam drie minuten voor tijd. Weer via een hoekschop, nu had Willem II moeite de bal uit te verdedigen. Scbops joeg_ de bal van 25 meter in de hoek. niet uit. In de elfde minuut won De Gier een kopduel van Sen- den, waarna de bal bij Kolkka belandde. De Fin liet Hesp met een diagonaal schot kansloos, 0-1. De Tilburgers verzuimden daarna het veldoverwicht verder te benutten. In de pauze ver ving trainer Jol de tegenvallende Vurens voor de zojuist uit Azië teruggekeerde Van der Luer, die in Japan stage liep bij een Zuid- Koreaanse club. De invaller werd prompt de uitblinker. Van der Luer stond aan de basis van de gelijkmaker. Sibon scoorde uit zijn hoekschop. Roda JC Feyenoord FC Twente Vitesse Ajax Roda JC Graafschap Heerenveen NAC Willem II Volendam FC Utrecht Fortuna S. 3 51 62-16 4 48 38-24 4 46 36-17 5 39 39-24 9 4 36 29-19 i 6 6 36 30-27 i 3 9 33 34-32 10 5 31 35-30 i 5 9 29 28-35 4 11 25 26-35 7 9 25 23-32 3 12 24 25-31 10 8 22 26-31 10 8 22 19-34 AZ 22 5 4 13 19 18-27 RKC 22 4 7 11 19 22-35 Groningen 22 4 7 11 19 24-44 NEC 22 3 7 12 16 22-43 EERSTE DIVISIE FC Den Bosch-RBC 3-0 (1-0). 12. Lucius 1-0. 52. Snip 2-0, 75. Lurlmg 3-0. Scheidsrechter: Van Egmond Toeschou wers: 1728 Rode kaart: 30 Hoeks (RBC, 2x geel). Gele kaart: Van der Hoorn (Den Bosch), Van Gils (RBC). Bijzonderheid: Doelman Van Grinsven (Den Bosch) stopt in de 57e minuut strafschop van Magielse. Veendam-FC Zwolle 2-1 (0-0). 47. Alberts 1-0, 63. Bruin 1-1, 90. Van der Meulen 2- 1 Scheidsrechter: Sterk Toeschouwers: 3829. Gele kaart: Ebbinge (Veendam), Roelofsen (FC Zwolle). Helmond Sport-Heracles 4-1 (2-1). 9. Ste- geman 1-0, 22. Stegeman 2-0, 26. Lefe- rink 2-1, 46. Bovee 3-1, 54. Levtsjenko 4- 1. Scheidsrechter: Van Huiten Toeschou wers: 1800. Gele kaart: Latupeirissa (Hel mond Sport). Wiggers, Velten (Heracles). TOP Oss-Haarlem 1-0 (1-0). 14 Cornelis- se 1-0 Scheidsrechter: Van Meerkerk Toeschouwers: 1969. Gele kaart: Polman, Van Brakel (TOP Oss), Weeling (Haarlem). ADO Den Haag-MVV 0-0. Scheidsrechter: Van Dijk. Toeschouwers: 4783. Gele kaart: Heesen, Meijer (ADO Den Haag), Einars- son, Mulder, Plum(MVV). Cambuur-Eindhoven 3-2 (3-1). 34. Dijk huizen 1-0, 36. Vroomans 1-1, 39. Marbus 2-1, 45 De Roo 3-1, 64. Wegers 3-2. Scheidsrechter: Inia. Toeschouwers: 5000 Gele kaart: Greven, Libregts, De Jong, Manders (Eindhoven). Excelsior-Dordrecht'90 2-1 (0-0). 49. Stefanovic 1-0 (strafschop), 65 Hoogen- dorp 1-1, 80. Polley 2-1 Scheidsrechter: Koopman. Toeschouwers: 1700. Rode kaart: 49 Lems (Dordrecht'90, 2x geel). Gele kaart: Rijaard (Excelsior), Leerdam (Dordrecht'90). VVV-Go Ahead Eagles 2-0 (1-0). 36. Graef 1-0, 46. Graef 2-0. Scheidsrechter: Schuurmans. Toeschouwers: 3027. Rode kaart: 72. Tammer (Go Ahead Eagles, 2x geel). Gele kaart: Rayer (VW), Rorije, Boe- rebach (Go Ahead Eagles). Telstar-Emmen 0-1 (0-1). 22. Sion 0-1. Scheidsrechter: Vink. Toeschouwers: 1192 Gele kaart: Van Guine, Frankel (Tel star). Kooijman (Emmen) Topscorers: 1. Van Oostrum (Emmen) 20. 2. Tammer (Go Ahead Eagles) 15. 3 Tai- huttu (TOP) 11. 4 Van Roon (Telstar). Bruin (FC Zwolle) 10, 6. Platvoet (MW). Dijkhuizen (Cambuur) 9, 8. Vroomans (Eindhoven) 8, 9. Van der Linden (RBC), Arts (Cambuur), Joordens (MW) 7 Programma zaterdag 1 maart: Heracles - Veendam, Cambuur-ADO Den Haag, FC Den Bosch-Telstar, VW-Emmen, Go Ahead Eagles-Excelsior, Eindhoven Dordrecht'90, MW-Top Oss. Haarlem - Helmond Sport. RBC-FC Zwolle Emmen 20 12 4 4 40 39-22 Cambuur L. 20 12 4 4 40 37-23 ADODenHaag 20 10 7 3 37 27-16 TOP 20 10 5 5 35 30-24 MW 20 9 7 4 34 31-22 GA Eagles 20 10 3 7 33 33-26 Veendam 20 9 5 6 32 24-17 FC Zwolle 20 9 4 7 31 33-25 VW 20 8 7 5 31 26-20 Den Bosch 20 9 3 8 30 30-25 Eindhoven 20 8 4 8 28 31-30 Dordr.'90 20 7 4 9 25 21-26 RBC 20 8 1 11 25 26-32 Heracles 20 5 6 9 21 28-31 Telstar 20 5 4 11 19 23-39 Helm.Sport 20 5 3 12 18 22-41 Excelsior 20 3 3 14 12 14-38 Haarlem 20 2 4 14 10 16-34 Emmen, ADO Den Haag periodekampioen FC Groningen met 6-1 afgedroogd ARNHEM «ANP Het duurde lang, heel lang voordat de wedstrijd het aankij ken waard was. Volendam was het minst te verwijten, want de Eén schamel competitiedoelpuntje stond er tot gisteren achter de naam van Nikos Mahlas. Tegen FC Groningen ech ter kwam de Griekse spits van Vitesse eindelijk los. Binnen achttien minuten scoorde hij drie keer, in de 37ste minuut gevolgd door doelpunt nummer vier. Vi tesse maakte er toch een spectaculair middagje van. Met een 6-1 'nederlaag droop FC Groningen na 90 minuten af. Speel attractief voetbal, was de op dracht die Vitesse-trainer Henk ten Cate bij zijn aantreden zes weken geleden meekreeg van het bestuur. Ten Cate nam Van der Hoeven mee van Sparta, gaf Korsten een plaats in de as van het elftal en zette links en rechts wat spelers op andere plaatsen. Het effect is wonderbaarlijk. Na het succes tegen FC Twente en PSV won een swingend Vitesse ook de derde wedstrijd onder leiding van Ten Cate. Het eerste doelpunt van Mahlas werd nog snel uit gewist (Magno scoorde voor Groningen) maar daarna was het snel gebeurd. Met nog eens drie goals bepaalde Machlas de ruststand op 4-1. Na rust deden ookMa- kaay en Del Olmo een duit in het zakje: 6-1. Trainer Ten Cate was blij met de doel punten van Mahlas. Al probeerde hij dat met een droog commentaar een beetje te verbergen. „Ik heb mijn vertrouwen in hem uitgesproken. En dat heeft-ie van daag terugbetaald. De Griek wilde het feestje in zijn een tje vieren en was snel verdwenen. De 23- jarige aanvaller heeft het lange tijd moeilijk gehad in Arnhem. Hij kwam als vedette (van OFI Kreta), begon als basis speler, speelde wisselvallig en verdween naar de bank. Mahlas maakte een grote fout. Hij vroeg zijn ploeggenoten hem een beetje te sparen tijdens de trainingen. Alleen op die manier zou hij weer een greintje zelfvertrouwen krijgen, hoopte hij. Zijn methode werkte allerminst. Zelfs ave rechts. Bos en Atteveld pakten hem hard aan. De ontevreden wissel gaf in de winter stop aan weer naar huis te willen. Olym- piakos Piraeus, koploper in de Griekse competitie, toonde belangstelling, maar Vitesse wimpelde de club af. Ten Cate gaf de aanvaller een plaats in de basis te rug. Gisteren bleek waarom. In alle euforie verdween het teleurstel lende spel van Makaay naar de achter grond. De Vitesse-spits had tegen Gro ningen weinig in te brengen. Dat hij toch scoorde was het gevolg van een misverstand tussen Gall en doelman Lo- dewijks van Groningen. Henk ten Cate bleef na afloop bescheiden. „Het score verloop zat natuurlijk mee. We hebben lekker gevoetbald. Vooral de diepgang vanuit het middenveld was goed ver zorgd."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17