Duisenberg: Euro wordt keihard Maanaanbidders willen ommelen in het bos U-voorzitter Nederland loslippig' op Internet Binnenland Marechaussee veroordeeld na doodschieten automobilist Wachten tot de weg vrij Revolutionair cadeau Hongerstaker bereid te sterven voor optreden Franse politie Kroonprins stort zich op bedrijfsleven NDERDAG 20 FEBRUAR11997 sychiater gepakt voor ontucht wegen Een 66-jarige psychiater en zenuwarts uit Nijmegen is te week aangehouden wegens ontucht met een 24-jarige pa- nte. De psychiater is door de rechtbank in Arnhem eind vorig r veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf omdat hij )3 ontucht had gepleegd met een patiënte. De politie haalde verdachte op in zijn praktijk in Nijmegen. De psychiater ont- de ontucht. Volgens de vrouw zou de zenuwarts begin 1996 jj tuchtige handelingen met haar gepleegd hebben. lan bekent moord op Utrechtse gen op zoom Een 32-jarige man uit Steenbergen heeft be id dat hij een 26-jarige vrouw uit Utrecht om het leven heeft iracht. De vrouw werd op 10 januari dood aangetroffen in een mer van motel De Wouwse Tol in Bergen op Zoom. De politie ld de Steenbergenaar, die in het motel werkt, vorige week sandag aan. Over het motief van de man wil de politie geen pdedelingen doen. De vrouw verbleef enkele dagen alleen in i motel. Ze verzorgde voor haar werkgever instructies voor be ulende ondernemers. is cel en tbs voor roofmoord rerdamWegens de roofmoord op een 52-jarige Rotterdamse jist heeft de officier van justitie gisteren acht jaar cel en tbs jist tegen een 19-jarige kennis van de man. De destijds 17-ja- e jongen bezocht de drogist regelmatig om tegen betaling met «jUi naar homopornofilms te kijken. Hij gaf voor de rechtbank dat hij het slachtoffer in diens slaapkamer met een mes in s en borst had gestoken. Daarna nam hij samen met een end een aantal bezittingen van de drogist mee. Gedragsdes- ndigen van het Pieter Baancentrum achten de jongen vermin- ia toerekeningsvatbaar. Volgens hen heeft de jongen een uma opgelopen toen hij op 10-jarige leeftijd door een man is ibruikt. Uitspraak is op 5 maart. ~ijf jaar cel wegens messteken én. De rechtbank in Assen heeft gisteren een 19-jarige Asse- ir en diens even oude vriendin veroordeeld tot vijf jaar cel en wegens (medeplichtigheid aan) doodslag. De twee hebben 28 februari vorig jaar in hun woonplaats een 54-jarige man (67 messteken om het leven gebracht. In eerste instantie iden ze op de fatale avond niet de man, maar de in Haren onachtige opa en oma van de vrouw doden en beroven. Ze ren in geldnood en ziekelijk bang om uit elkaar gehaald te rden door een dreigende huisuitzetting. Hun eerste plan mis- le omdat oma niet thuis was en opa door zijn doofheid de bel i hoorde. Toen gingen ze maar naar het slachtoffer, een rnd van de oma van de jongeman. Deze deed de deur wel ;n en moest dit met een gewelddadige dood bekopen. De l was slechts zeventig gulden. twintigtal maanaanbid- rs heeft bij de stichting Het rechts Landschap toestem- jevraagd eens per land rituelen te mogen uit eren in het bos Houdringe De Bilt. Onder aanvoering een Amerikaanse medi- fiman wil de groep 's chts met rituelen, trom- Imuziek, gezang en dans heerlijkheden van Moeder rde vieren. let officiële schriftelijke zoek volgde op twee eer ie (illegale) nachtsessies, arbij de politie de dansen- indianen uit het bos plukte gens geluidsoverlast. Het is na zonsondergang ver- - den gebied voor bezoekers, loswachter Van den Hoorn Het Utrechts Landschap elt er weinig voor de ritue- van de stichting Sanapia, ils de natuurvrienden zich emen, toe te staan. Hij eft vooral moeite met het uid van de indiaanse trom- ls. Het bos wordt overdag ilatgewalst door bezoekers, agt hij. 's Nachts moet het rein weer eigendom zijn ide dieren en de planten. :ind vorig jaar hoorde hij or het eerst dat er dingen in bos gebeurden die niet 'diis waren. Een groep jonge dvindertjes werd 's avonds het clubhuis opgeschrikt or geroffel en gezang. Toen de scouts voorzfchtig pools hoogte gingen nemen, zagen zij mensen buiten het padvin dersterrein in indianentooien rond een kampvuur dansen. De dansers hadden daar voor geen toestemming. Offi ciële toestemming voor maanaanbidden komt er wat Van den Hoorn betreft dan ook niet. Het hoofd Terrein beheer van het Utrechts Landschap, die uiteindelijk de beslissing neemt, is minder verontwaardigd over het ver zoek. ,,Ik heb begrepen dat het een heel vreedzame be doeling is," zegt Van der Klift. „Ze maken niets kapot. Ze willen daar een uur tot ander half uur samen in een kring staan. Een vuurtje of een kaars erbij is niet noodzake lijk, schreven ze, maar dat zou wel prettig zijn. Op zich klinkt het me niet vervelend in de oren. Iedereen heeft nou een maal zijn eigen gevoelsbele ving met de natuur." Van der Klift bekijkt of de Sanapia niet terecht kan in een meer ge schikt recreatieschap. De stichting is opgericht door de in De Bilt wonende Amerikaan, volgens kenners officeel erkend als medicijn man, die het als zijn taak ziet de bewustwording van de na tuur in Nederland te promo ten. Hij heeft inmidddels zo'n twintig laaglandindianen om zich heen verzameld. ijkt een typisch geval van: ag ook nooit wat. Neder- had een leuk eigentijds bedacht, toen het eind de ler met zijn halfjaarlijkse titterschap van de Europe- nie begon: een pagina op net met allerlei informatie, inden onder http://www Uu/dutch/home.html. kunnen het nog leuker in, bedachten een paar ien bij Economische Zaken en Haag en bij de Perma- i Vertegenwoordiging bij MJ Brussel. In alle on- d besloten ze tot een iculier initiatiefLaten we itemet ook kort en bondig ig doen van onze wekelijk- sprekingen in de Europese groep 'onderzoek en ont- El'ng'- dus kwam er iedere week klein verslagje, niet meer een geannoteerde agenda, ien. Nu telt Brussel zo on er 140 van dit soort werk- 'en en de werkgroep 'on- >ek en ontwikkeling' wordt 'epaald gerekend tot eentje bloed uitvloeit. Toch ot de Nederlandse open hartigheid een aantal EU-lidsta- ten in het verkeerde keelgat. Wat hier op Internet ver schijnt, is 'vertrouwelijke infor matie' waar de Europese burger volgens de geldende Brusselse regels (nog) geen recht op heeft. En dus komt er met ingang van deze week een einde aan dit de tail op de Nederlandse home page. De protesterende lidstaten hebben formeel het gelijk aan hun kant. Het heeft allemaal te maken met de veel bejubelde maar weinig gepraktiseerde 'transparantie' van Europa. Het debat in Brussel over wat nu wel of niet openbaar mag wor den gemaakt, is nog lang niet ten einde. Een Europese wet op de openbaarheid van bestuur bestaat voorlopig niet. Een woordvoerder van de Permanente Vertegenwoordi ging van Nederland wees er gis teren op dat Nederland samen met Denemarken, Finland en Zweden een minderheid vormt die in de EU pleit voor meer openbaarheid. Maar, voegde hij eraan toe, „Nederland voert het debat wel via de voordeur. Dit kan niet, hoe jammer we het ook vinden. Einde experiment." ANP Algemeen Nederl GPD Geassocieerde Pers Diei arnhem anp ontdekte de marechaussee dat de auto van de 54-jarige man niet deugde en bovendien niet verzekerd was. Hij verbood de automobilisxt verder te rijden. Terwijl de politieman wachtte op de sleepauto startte het slachtoffer plotseling zijn auto. Volgens de ex-marechaussee moest hij toen een noodsprong maken om het vege lijf te red den. In een reflex schoot hij daarop met zijn dienstwapen. De automobilist werd in het hoofd getroffen en overleed la ter. Volgens het hof is niet aan nemelijk geworden dat het slachtoffer op de man wilde in rijden. Het Hof liet in zijn arrest meewegen dat het optreden van de marechaussee heeft geleid tot tot maatschappelijke onrust over vuurwapengebruik door de politie. Het rechtscollege bena drukt dat het vuurwapenge bruik in dit geval niet was toe gestaan. Het gerechtshof in Arnhem heeft gisteren een 32-jarige ex- marechaussee veroordeeld tot twee jaar cel wegens doodslag. De inwoner van Sneek schoot op 3 mei 1996 nabij Beetgum in Friesland een automobilist dood bij een verkeerscontrole. Het vonnis komt overeen met de eis van de procureur-gene raal en het vonnis dat de mili taire kamer vorig jaar augustus velde. De politieman had be roep aangetekend omdat zijn noodweerexces was verworpen, maar ook bij het hof ving hij op dat punt bot. Het gerechtshof veroordeelde de man verder tot het betalen van ruim zesduizend gulden aan nabestaanden van het slachtoffer. Voor eventuele aan vullende claims moeten de na bestaanden zich tot de civiele rechter wenden. Tijdens een, verkeerscontrole kreekraksluizenHet ergste leed is geleden voor de sleep van 85 schepen die sinds twee dagen vast lag voor de Kreekraksluizen. Sinds gisteravond laat de sluis weer schepen door, nadat de meeste containers waren gebor gen die maandag van een duwbak waren gevallen. Er moeten nog ongeveer tien containers gebor gen worden, maar die liggen langs de oevers van het kanaal. De Vlaamse autoriteiten denken nog twee dagen nodig te hebben om alle containers uit het Schelde- Rijnkanaal te halen. Gistermiddag is urenlang ver geefs gezocht naar een laatste vermiste container. Toen de con tainers die nog op de duwbak stonden aan het eind van de mid dag werden nageteld, bleek echter alles te kloppen. Er was eerder verkeerd geteld. Volgens een woordvoerder van het Vlaams de partement voor Leefmilieu en In frastructuur begrijpelijk omdat de gestapelde laadbakken slecht zichtbaar waren. foto anp 'Europese bank zal geen begrotingstrucs accepteren De euro wordt een keiharde munt. Landen die via begro tingstrucs de EMU-normen dit jaar halen maar in latere jaren in grote problemen komen, mogen niet meedoen. Dat heeft aankomend president Duisenberg van de EMI, de voorloper van wat de Europese centrale bank moet worden, gezegd in het Duitse blad Wirtschaftsiuoche. frankfurt-lonpen krf-afp-anp „Als een land een begrotingste kort van 2,9 procent heeft in 1997 en zijn parlement stemt voor een tekort van 4 procent in 1998, dan kan het geen lid wor den van de Europese muntu nie", stelt Duisenberg, tot 1 juli nog president van De Neder- landsche Bank (DNB). Het Eu ropees Monetair Instituut (EMI) zal niet dulden dat landen boekhoudkundige trucs gebrui ken om zich te kwalificeren voor de EMU in 1999. Zelfs als de Europese Commissie die toestaat, zal het monetair insti tuut dat niet doen. „We hoeven niet af te gaan op Brussel. Wij hebben onze eigen bronnen", zegt Duisenberg. Duisenberg noemt geen na men van landen, maar de Itali aanse premier Prodi kan de boodschap in zijn oren knopen. Deze kondigde gisteren juist een minibudget voor 1997 aan omdat de oorspronkelijke be groting al niet meer klopt. Hij mikte daarin op een begrotings tekort van 3 procent, de EMU- norm, maar als gevolg van ho gere staatsuitgaven tegen het einde van 1996 in combinatie met een tegenvallende econo mische groei dreigt dit tekort uit te komen op 3,7 procent. Het begrotinkje van Prodi is zeer negatief ontvangen door de communistische PRC, die de Italiaanse regering aan een meerderheid helpt. PRC-secre- taris Bertinotti zei het kabinet te zullen laten vallen als er gesne den wordt in de pensioenen en de gezondheidszorg, iets dat er dik inzit. In het kabinet heeft de opstelling van de PRC tot grote spanning geleid. De meest be houdende partij van de rege ring, Italiaanse Vernieuwing, pleit al voor het zoeken van steun bij de oppositie. Die voelt er echter weinig voor de rege ring op de been te houden. Duisenberg geeft toe dat het Verdrag van Maastricht, waarin de EMU-criteria staan opge somd, ruimte biedt voor inter pretatie. Uitstel van de muntu nie noemt hij, 'zeer onwaar schijnlijk en gevaarlijk'. Dan moet het verdrag weer aan de vijftien parlementen worden voorgelegd. Bovendien zullen landen dan weer extra wensen op tafel leggen, vreest Duisen berg. Hij mikt op een kritische massa van landen om de EMU mee te beginnen, op zijn minst Duitsland, Frankrijk en Neder land. Tijdens een toespraak giste ren in Amsterdam gaf Duisen- burg aan dat in het voorjaar van 1998 tegelijk met de bekendma king welke landen direct gaan meedraaien in de EMU, wellicht ook bekend wordt welke koers de deelnemende munten krij gen bij de omwisseling in eu ro's. Duisenberg hoopt op die manier aanvallen van speculan ten te kunnen voorkomen op deelnemende munten tussen voorjaar 1998 en 1 januari 1999, als de guldens, marken en Fran se franken euro's worden. „Ik kan u verzekeren dat juist die periode elke maand op de agen da van de centrale banken staat", aldus Duisenberg. Pagina 6: Tekort Duitsland be dreiging EMU merseburg» De namen van de gevers en de ontvanger wer den helaas niet onthuld, want pikant is het natuurlijk wel dat werknemers van een niet met naam genoemd be drijf in Groningen hun baas een beeld van Lenin cadeau geven. Bij de verlading van het zeventien ton zware beeld gisteren in de voormalige Oost-Duitse plaats Merseburg werd alleen bekend dat het om de werknemers van een Gronings bedrijf gaat, verder werden de kaken op elkaar gehouden. De bronzen Lenin, die in de voortuin van het Groningse bedrijf komt te staan, moet het krachtige optre den van hun baas onderstrepen. De gemeente Merseburg besloot vorig jaar het bronzen beeld te verkopen, maar het liep bepaald niet storm. Het beeld bepaalde tijdens de DDR-periode het stadsgezicht in het plaatsje. Na de 'Wen de' werd het Lenin-beeld van zijn sokkel gehaald en opge slagen in een Russische luchtmachtbasis. foto epa waltraud grubitzsch den haag sander kuypers Het regent en de wind is waterkoud. Eenzaam ligt hij onder een stuk plastic voor het Vredespaleis in Den Haag. Even verderop komt een in elkaar ge doken man onder een paraplu aange lopen. De man buigt zich zorgzaam over de jongen heen en vraagt hoe het met hem gaat. De 23-jarige Mare Fer- nandes uit Parijs stelt zijn vader ge rust. „Het gaat goed." De jeugdige Parijzenaar is geen daklo ze, maar een hongerstaker. Hij bivak keert al sinds half oktober met zijn ou ders dag en nacht voor de ingang van het Vredespaleis. Eten krijgt het gezin elke avond van mensen aangesloten bij de Gereformeerde kerk. Gisteren was het de dertigste dag dat Marc in hon gerstaking is. Hij voelt zich nog steeds sterk en wijst monter op de afgelopen vorstperiode die hij op dezelfde locatie heeft weten te trotseren. De familie Fernandes heeft huis en haard in Frankrijk achtergelaten om in Nederland te protesteren tegen 'de cor ruptie en het machtsmisbruik van poli tiekorpsen in Frankrijk'. Mare heeft het aan den lijve ondervonden en is daar om bereid te sterven om deze 'onacceptabele praktijken' internatio naal aan de kaak te stellen. In Frankrijk is er volgens hem nauwelijks controle op het politieapparaat. Waarom deze rigoureuze actie uitge rekend in Nederland? „In Frankrijk wil geen enkele overheidsinstantie naar ons luisteren, laat staan iets onderne men", vertel^ Mare. „Ook hebben we in 1993 een petitie over de werkwijze van de Franse politie aan het Europese Par lement en in 1996 aan de Europese Commissie aangeboden. Maar daar is ook niets uitgekomen. Omdat het Vre despaleis het symbool van rechtspraak •in de wereld is, hebben we deze locatie gekozen voor ons slotoffensief." De hongerstaker heeft zelf verschil lende vormen van 'terreur' van de poli tie meegemaakt. Daarom is hij zelfs be reid onder de ogen van zijn ouders te sterven. „Toen Mare minderjarig was, heeft de politie hem opgepakt en vast gehouden in een klein kleedlokaal zon der hem officieel te arresteren. Ze heb ben geprobeerd hem te injecteren met een injectiespuit", vertelt zijn vader. „Mijn vrouw is, toen ze tegen de poli tie protesteerde, opgepakt en onder grote geestelijke druk gezet, zonder dat dit is geregistreerd en zonder dat er een advocaat bij was. Mijn moeder heeft hetzelfde meegemaakt en is toen in shock geraakt. Ze is er niet meer boven- opgekomen en vorig jaar aan een hart aanval overleden." Mare hoopt dat de politieke leiders in Frankrijk en Nederland toch nog een teken van gevoel tonen. „Wij willen al leen een serieus gesprek met de Franse regering over de huidige praktijken van de politie. Ze kunnen mij toch niet voor het weigeren van een gesprek laten doodgaan?" Vertrouwensarts Paul Falke contro leert de Franse hongerstaker elke dag op zijn geestelijke en lichamelijke con ditie. „Het gaat nu nog redelijk goed", zegt hij, „maar dat duurt niet lang meer. Normaal wordt de toestand van hongerstakers rond de veertigste dag echt zorgelijk. Dat is over tien dagen. Maar in dit slechte weer en onder de deze slechte omstandigheden denk ik dat het kritieke moment al eerder komt." Mogelijkheden om in te grijpen ziet de arts niet. „Dat kan alleen als er aan wijzingen zijn voor een geestelijke stoornis. Dat is bij Mare niet het geval. Hij weet precies wat hij wil en wat hij daarvoor over heeft. Eurocampagne Postbus 51 valt slecht bij SP den haag anp De Europa-campagne van de overheid is eenzijdig en lijkt in alles op een regelrechte recla mecampagne, vindt de Socialis tische Partij. Volgens de SP be drijft de regering propaganda met de Postbus 51-spotjes. Ook de brochure 'Eurofabels' deugt niet volgens de partijs Volgens de SP is de campagne veel te positief over de ontwik kelingen in Europa en de gevol gen voor de bevolking van de lidstaten. Fractieleider Marijnis- sen verwijt het kabinet dat de nadelige gevolgen niet aan de orde komen. Hij vraagt premier Kok en mi nister Van Mierlo van buiten landse zaken dan ook waarom er geen aandacht wordt besteed aan de Economische en Mone taire Unie, die strakke eisen stelt aan bij voorbeeld de over heidsfinanciën, en aan de af schaffing van het vetorecht in zake het gemeenschappelijke buitenlandbeleid van de Unie. De SP wil eveneens weten waarom de bewindslieden niet hebben gekozen voor een 'neu tralere voorlichting'. De partij vindt dat Postbus 51-spotjes zo objectief mogelijk moeten zijn. den haag anp Prins Willem-Alexander ver diept zich de komende maan den in het bedrijfsleven. Het is één van de stages waarmee hij zich voorbereidt op het koning schap. De kroonprins wordt on der meer geïnformeerd over be drijfsorganisatie, bedrijfsstrate- gieën, financieel beheer en soci aal beleid. Willem-Alexander vertelde vorig jaar tijdens het staatsbe zoek aan Zuid-Afrika al dat hij dit jaar aan een stage in het be drijfsleven zou beginnen. Er was toen een discussie ontstaan over een rol voor de prins als economisch ambassadeur. Mi nister Wijers.van economische zaken en VNO/NCW-voorzitter Blanken hadden gezegd zich zo'n rol voor Alexander wel te kunnen voorstellen, zij het on der bepaalde condities. De prins was zelf niet verrast, maar als het ooit zo ver zou ko men wil hij wel dat het een beetje een inhoudelijke baan wordt. Minister Van Mierlo, op dat moment regeringswoord voerder, vond het nog een beetje vroeg voor een dergelijke keuze. „De prins ontwikkelt zich nog, gaande weg, op vele terreinen." Koningin Beatrix liet tegenover de pers merken er net zo over te denken. Junk krijgt vijf jaar cel voor doden bejaarde gent belga/anp Vijfjaar cel voor diefstal met ge weld. Die straf heeft een 30-jari- ge drugsverslaafde uit België gisteren gekregen van de recht bank in Gent. De junk stal in oktober 1995 de handtas van een 75-jarige Nederlandse vrouw in Zeeuws-Vlaamse Aar denburg. Het slachtoffer kwam daarbij ten val en stierf twee da gen later aan hersenletsel. De advocaat van de junk pleitte voor strafvermindering omdat zijn cliënt volledig in de ban was van zijn heroïneverslaving en niet bij zijn volle verstand.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5