r®» Acceptgiro huiszorg misleidend9 Van Rijns wou: een feestje met gebak Schoof belooft van Alphen een goede en leefbare stad te maken Caravans en manegebakken bedreigen weidegebied 'Even een patatje halen in Thailand' HANDEL Kfl WANDEL Rijn- Veenstreek Alkemade wil 'toren met de tulp' kopen now CAS3A ONDERDAG 20 FEBRUAR11997 )ronken man rijdt bromfietser aan HPHENAANDEN RUN» ien 33-jarige bromfietser uit Hazerswoude-Rijndijk is de afgelo- ien nacht gewond geraakt bij een frontale botsing. De man rerd bij de kruising van de Prinses Irenelaan met de Beatrixlaan Alphen aan den Rijn aangereden door een tegemoetkomende ito. De bestuurder, een 34-jarige Alphenaar, nam volgens de jlitie de bocht te ruim en kwam daardoor op de verkeerde weghelft. De man had te veel alcohol gedronken. De bromfietser iinet beenletsel en een hersenschudding overgebracht naar het cademisch Ziekenhuis in Leiden. aadslid Hagenaar: 'Misselijke streek' e wijze waarop de stichting Thuiszorg Groot Rijnland aar contributie int, wordt als misleidend ervaren. Som- ige cliënten hebben daar over geklaagd. Groot Rijnland at weten dat dergelijke klachten de stichting zelf nog iet hebben bereikt. CIO ROBBERT MINKHORST le cliënten van de stichting miszorg hebben deze week brief ontvangen, waarin de :hting verzoekt de contribu- over te maken. Aan deze ief is een acceptgiro gehecht. zijn twee mogelijkheden: enten kunnen ldezen voor n standaard voorzieningen- ikket van 55 gulden, of voor n uitgebreider pakket. Dat st alleen wel 69,50 gulden, at hogere bedrag staat ook in- vuld op de acceptgiro. Ondeugdelijk, zegt Leimuide- lar Freek Hagenaar. Hij is zelf van Thuiszorg Groot Rijn- el en tevens raadslid in Ja- jbswoude. Hij vindt de wijze n contributie-inning mislei- ind. „Ik vind dat een misselij- streek van ze. Een heleboel ensen hebben niet door dat je ik een lager bedrag mag in vul- n." Dan moeten ze dat overi- ns wel apart overmaken op tt rekeningnummer van de ichting. Een woordvoerder van Groot Rijnland zegt verbaasd te zijn over de klachten. „Deze signa len hebben ons niet bereikt. We zijn er ons wel van bewust dat mensen slecht lezen. Dat mer ken we keer op keer. Ik ben bang dat dat nu ook mee speelt." De voorlichter laat verder we ten dat het ook niet de bedoe ling is geweest om mensen be wust te strikken voor het duur dere voorzieningenpakket. „On ze ervaring is dat de cliënten bij ons heel trouw zijn en meestal toch al dat hogere bedrag beta len." Om die reden is dat geld bedrag op de acceptgiro inge vuld. Overigens krijgen cliënten als zij 69,50 gulden overmaken kor tingen op cursussen die Groot Rijnland aanbiedt en kunnen ze tegen een gereduceerd tarief een knipbeurt of pedicure thuis krijgen. Ook geeft de stichting korting op een gezondheidsreis naar Benidorm." Verder ontvan gen cliënten drie maal per jaar het ledenblad Gezond Thuis. 'oetenvoude neemt afscheid an een 'flexibele' secretaris wee weken na het officiële ver- ek van burgemeester Houdijk 'omdat hem alle eer toekwam' nam gistermiddag ook ge- eentesecretaris Leo 't Hart af- heid van de gemeente Zoeter- oude. Wethouder Stuijt roem- 't Hart om zijn instelling: :lexibel, dienstgericht, zake- kortom een goede fit. Jouw irtrek kwam ons slecht uit. Op ït moment dat burgemeester oudijk met pensioen ging, de secretaris er vandoor. CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 ALPHEN AAN DEN RIJN» ROBBERT MINKHORST Een voortvarend, modern, krachtdadig manager. Iemand die voor de troepen uit mar cheert. Open en direct. Met veel lovende woorden mocht Nico Schoof gisteren in Alphen aan den Rijn de ambtsketen overne men van loco-burgemeester Diederik van der Veen Meer- stadt. „Ik zal proberen te inspi reren en te enthousiasmeren en als ik daarbij soms wat uitda gend en prikkelend zal zijn, hoop ik dat u dat voor lief wilt nemen." Als gistermiddag tijdens de installatie van Schoof als nieu we burgemeester in het stads kantoor iets duidelijk werd, was het wel het vertrouwen en en thousiasme waarmee de spre kers de nieuwe ambassadeur te- gemoettraden. Schoof volgt Martien Paats op, die op 24 ja nuari afscheid nam en met de vut ging. Nico Schoof (D66) was eerder burgemeester van het Noord-Hollandse Heiloo. „Met jou hebben we een be stuurder gevonden die het meest bij Alphen past", begon Van der Veen Meerstadt zijn toespraak. „Je bent een modern manager, een doordrammer die recht op een gezamenlijk doel wil afstevenen. Dat je je nek durft uit te steken, spreekt mij aan." Het is een eigenschap die de eerste burger in Alphen ook no- Wethouder Van der Veen Meerstadt (rechts) hangt Alphens nieuwe burgemeester Schoof de ambtsketting om. foto henk bouwman dig heeft, vond Van der Veen Meerstadt: „We staan nog het nodige te wachten. We staan aan de vooravond van belang rijke ontwikkelingen op het ge bied van toerisme, recreatie en volkshuisvesting. „Soms wil je te veel in te wei nig tijd doen, wordt wel van je gezegd. Ik vind dat eerder een voordeel dan een nadeel. Op de rem trappen kan altijd nog. Naast je wettelijke taken zijn er voor jou gelukkig nog voldoen de mogelijkheden om je te pro fileren. Aan deze ambassa deursfunctie hechten we veel waarde. Jij kan als boegbeeld vorm en inhoud geven aan het werken aan een positieve naamsbekendheid van Alphen aan den Rijn." Die uitdaging gaat de nieuwe eerste burger graag aan, liet hij in zijn woorden doorscheme ren. „Een sterke stad heeft goe de buren, zoekt met buurge meenten samenwerking om met hen en met het vooraan staande bedrijfsleven op te ko men voor de belangen van stad en streek. Zodat de werkgele genheid in Alphen behouden blijft en zodat in deze regio de zorginstellingen op een niveau zijn en blijven dat bij een cen trumstad past." Schoof wil van Alphen graag een goed leefbare stad maken. „Een stad waar je als je thuis komt van je werk niet stil thuis hoeft te zitten, maar naar het gezellige stadsplein kunt om anderen te ontmoeten. Of naar het prachtige theater, danwel te wandelen langs de mooie Rijnoever." Als bestuurder van de ge meente verlangt hij een toegan kelijke en directe rol van de po litiek. Raadsleden moeten bij Alphenaren op de koffie om te horen wat er loos is. „Zoekt de jongelui op bij hun hangplek ken om te horen hoe Alphen voor hen een fijne woonplaats kan zijn." Schoof krijgt naast zijn wettelijke taken ook de por tefeuille bestuurlijke coördina tie. „Je moet toch behoorlijk veel lef in je donder hebben om op de profielschets te solliciteren", begon voorzitter Dieter van der Schilden van de vertrouwens commissie zijn speech. „Wij zochten een schaap met zes po ten en twee koppen." Over zijn rol in de sollicitatieprocedure klapte Van der Schilden even uit de school. „Met één kandidaat was het heel moeilijk om een afspraak te maken. Toen zei ik: als het nu al zo ligt, moeten we die dus niet nemen. Gelukkig heb je het helemaal goed ge maakt." ROELOFARENDSVEEN Gemeente Alkemade wil de Veense watertoren kopen. B en W hebben besloten om de onderhandelingen met de hui dige eigenaar het Waterbedrijf Zuid-Holland-Oost over de aankoop aan te gaan. „We wil len de toren behouden voor het dorp", aldus wethouder W. Nugteren. „De toren met de tulp erop is karakteristiek." Zowel hij als de WZHO willen niets kwijt over de hoogte van de prijs die wordt geboden en De uit 1932 daterende Veen- se watertoren is sinds 1 januari van dit jaar door de WZHO buiten werking gesteld. Pom pen en kelders elders in het gebied namen de functie van de kolos over. Wethouder Nugteren weet nog niet welke bestemming de toren krijgt, indien het een gemeentelijk bezit wordt. b i hülsta BIJ CASBA WONEN Stompwijk treedt strenger op tegen illegale bouwsels En dat terwijl de gemeente in een onzekere positie verkeer de." 't Hart, die sinds vorige week gemeentesecretaris is in Wate ringen, verzekerde dat hij in elk geval nog een tijdje in Zoeter- woude blijft 'wonen. „Ik heb me te veel inspanningen moeten getroosten om in ons huis te komen, om nu snel weg te gaan", verwees hij naar de moeizame start die hij in Zoe- terwoude heeft gehad, 't Hart wordt per 1 april door Ronald Mauer. STOMPWUK* DORITH LIGTVOET Wat hebben caravanstallingen en manegebakken gemeen? Ze zijn te vinden in het landelijk gebied rond Stompwijk en ver menigvuldigen zich als vlooien. Steeds vaker ontnemen vreem de bouwsels, caravans en heg gen het zicht op de groene wei landen. Een inspecteur van de afdeling bouw- en woningtoe zicht die illegale situaties in kaart moet brengen, maakt tij dens een ritje door het dorp duidelijk waarom de gemeente strenger gaat optreden. Ano niem, dat wel 'want in dit vak krijg je al snel te maken met dreigementen'. Het dienstautootje is nog maar net begonnen aan zijn rit over de Stompwijkseweg of het rijdt een inrit in. Hokken, bouw sels, containers, er staat van al les op iets wat ooit een aardap pelveld was. Vooral de caravans zijn een doom in het oog van de inspecteur. Niet zo vreemd, want de opslag ervan lijkt zich als een sprinkhanenplaag te verspreiden. „Aan deze situatie kan je wei nig meer veranderen, omdat de gemeente de bouwsels jaren lang heeft gedoogd. Wel kunnen we erop toezien dat er geen ge bouw meer bijkomt. Daarom is het belangrijk dat de gemeente vaker luchtfoto's gaat maken. Vanaf de weg is meestal niets te zien, maar op een foto zie je al les. Zo kom je illegale bouwsels eerder op het spoor en kan je ertegen optreden." Juist doordat de gemeente in het verleden vaker een oogje dichtkneep, kan een hardere aanpak soms rekenen op onbe grip. De inspecteur wijst op een tuintje voor een woonhuis waar geiten grazen. De bewoonster wil een schuurtje bouwen voor haar geiten, maar volgens het bestemmingsplan mag dat niet. Achter haar huis bevindt zich echter een bedrijf waar allerlei opslagmaterialen liggen. „Ik kan me voorstellen dat de vrouw zegt 'Waarom zij wel en ik niet?' Maar er ligt een gerechtelijke uitspraak dat dit bedrijf zijn spullen mag opslaan. Wij kun nen daar niets aan veranderen." De gemeente wil strenger worden om het kwetsbare ge bied beter te beschermen. „De randstad wordt steeds voller en de druk op het landelijk gebied wordt alsmaar groter. Op elk stukje grond dat te koop is, wil men bouwen. Daar komt bij dat er hier nog een hoop kleine boeren wonen die het nauwe lijks kunnen bolwerken. Ze zoe ken andere manieren om het Manegebakken in Stompwijk, er komen er steeds meer. Sommige 'pistes', zoals deze aan de Stompwijk seweg, zijn jarenlang gedoogd. Maar tegen de aanleg van nieuwe bakken wil de gemeente optreden. foto dick hogewoning hoofd boven water te houden, beeld weer zo'n paardenbak in gestrooid. Vervolgens moet er dus ze beginnen met een win- wording", zegt de inspecteur, een schuurtje bij en na een tijd- terstalling voor caravans of, ook rijdend op de Westeinderweg. je komen er boompjes om de heel populair, met de aanleg „Het begint met een stukje wei- bak. Na twintig jaar is het vrije van manegebakken. land waarop een paard wordt uitzicht over de weilanden ver- „Kijk, daar heb je bijvoor- neergezet. Dan wordt er zand dwenen." rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 36. fax 071-532 19 21 Ook grotere bedrijven maken het soms te bont. De inspecteur heeft voorbeelden te over. Een oud boerenbedrijf waar illegaal grasland wordt gescheurd en driftig wordt gebouwd om ma terialen voor een loonwerkers- bedrijf op te slaan, loodgieters activiteiten in een oude kas, een potaardebedrijf met opslagpro blemen. Als we iets zien wat niet door de beugel kan, gaan we praten. Als er nog gebouwd wordt, pro beren we de werkzaamheden stil te leggen. Meestal doen mensen alsof ze van de prins geen kwaad weten. Soms krijg je agressieve reacties. Als men ons niet wil toelaten, roepen we desnoods de hulp van de politie in. In een later stadium kunnen we een dwangsom opleggen en eisen dat de werkzaamheden worden stilgelegd. Uiteindelijk komt zo'n zaak soms voor de rechter." Omdat burgers of bedrijven na elke stap in de procedure in beroep kunnen gaan, kan het lang duren voordat een illegaal bouwsel is verdwenen. „Ik heb wel eens meegemaakt dat het anderhalf jaar duurde voordat er een uitspraak van de rechter lag", zegt de inspecteur. „Maar uiteindelijk trekken wij meestal aan het langste eind." iOEN ERIC DE JAGER tn verjaardag is reden voor feestje. En bij een feestje ort gebak. Daaraan zal het irgen bij de vijfenzeventigste ijaardag van Bakkerij Van ijnswou in elk geval niet ont leken. De brood- en banket akker heeft lekkernijen in Sploed. N. van Rijnswou senior, zoon in de oprichter en vader van huidige bedrijfsleider, be zuurde de winkel, die al vanaf ÏÏl in de Herenstraat zit, een live eeuw lang. „Ik zal vrijdag iet trots terugdenken aan die ren", zegt de voormalige bak- zo. Een bakker móet om drie uur 's ochtends aan het werk. Het duurt drie uur voor de eer ste broden uit de oven komen en om acht uur staan de eerste klanten al voor de deur. Op vrij dag beginnen we zelfs om twaalf uur 's nachts. Een bakker heeft nu eenmaal een ander le ven dan 'normale' mensen. Als iedereen op vrijdag naar bed gaat, begint de bakker. Op een verjaardagsfeestje moet je ook altijd eerder weg, want je moet toch een paar uurtjes slaap meepakken." „Vroeger moest je sjouwen met zware zakken meel. Tegen woordig is een druk op de knop genoeg om de gewenste hoe veelheid wit of tarwe uit de silo te krijgen. De ovens gaan auto matisch en de deegkneders ne men veel zwaar werk over. Het was vroeger veel zwaarder, maar daar stond tegenover dat het ook gezelliger was. Ik fietste de hele stad door met mijn 'broodwijken'. Dat vond ik ook het leukste aan het werk. Ik had innig contact met veel mensen, ik zag als het ware een hele wijk opgroeien. Gelukkig hebben we vandaag in de winkel ook nog voldoende vaste klanten over voor een praatje." „Van Rijnswou is een begrip in Leiden. Ik hoop dat dat nog lang zo blijft. Ik moet er niet aan denken dat ik nog zou meema ken dat de zaak moet sluiten. Je weet het natuurlijk nooit, maar ik denk dat we voorlopig nog wel even blijven bakken." In elk geval zolang Van Rijnswou ju nior het nog volhoudt. Want de huidige eigenaar heeft zijn kin deren nog niet kunnen overtui gen van de glorie van het bak kersvak. „Mijn kleinzoon wil zijn vader niet opvolgen", ver telt senior. „Dat is zijn goed recht, je kunt niemand dwin gen. Hoewel ik zelf wel min of meer gedwongen werd om de zaak over te nemen. Ik heb er nooit spijt van gehad. Ach, mijn kleinkinderen zijn nog jong. Misschien veranderen ze wel van gedachten." Brood- en banketbakkerij N. van Rijnswou, Herenstraat 85 te Leiden en Bevrijdingsplein 5 te Leiden. LEIDEN* ERIC DE JAGER Wat is er makkelijker dan even een patatje halen bij een snackbar van Hendo? Bij wijze van spreken op elke straathoek prijzen de groene letters van de Leidse snackketen hambur gers en patatjes-mét aan. Lek ker, maar wel een beetje saai. Dat vond eigenaar Jaap van der Kooy ook. Voor de echte avonturier opende hij daarom een 'Hendo' in Thailand. Op driehonderd meter van het strand in de badplaats Phuket verkoopt de Leidenaar nu de zelfde lekkernijen als in zijn thuishaven, Het is een eindje om, maar volgens Van der Kooy wel de moeite waard. De naam Hendo heeft Van der Kooy laten vallen voor zijn Thaise filiaal. De snackbar heet Jack's Burger. „Jaap's Bur ger Üinkt niet zo goed in het Engels", verklaart de eigenaar. „Vandaar dat ik uitkwam op Jack, een vertaling van Jaap." De avontuurlijke ondernemer, onder andere bekend van zijn pogingen de woestijnrace Pa rijs-Dakar uit te tijden, stak ruim drie jaar voorbereiding in de Aziatische smulhoek. „Je kunt de opzet vergelijken met de restaurants van McDo nald's. Maar dan helemaal in de Hendokleuren. De zaak ligt midden in het uitgaanscen trum van Phuket en is tot vier uur 's nachts geopend. „Azië fascineert me. Ik ga al tien jaar met vakantie naar het Verre Oosten. Ik wil er mis schien in de toekomst wel gaan wonen. Dan wil ik ook graag wat te doen hebben, vandaar dat ik het nu met Jack's Burger probeer. Ge woon om te zien hoe het gaat. En het loopt goed. Ik heb voor Thailand gekozen, omdat het een stabiel land is, dat opert- staat voor westerse ideeën. Als je je een beetje aanpast, heb je daar als Europeaan geen enkel aanpassingsprobleem. Boven dien willen de mensen daar hard werken, ze hebben nog schik in hun werk." Inmiddels werken er al veer tien personen in de 'Thaise Hendo'. Een werknemer van Hendo uit Leiden heeft een half jaar ter plaatse gewerkt aan de opzet. Daarna droeg hij het vaandel over aan een in Thailand wonende Nederlan der. Nu Jaap van der Kooy een zaak in Phuket heeft, heeft hij nog meer redenen om af en toe eens naar het oosten af te reizen. In dit sierschaaltje zitten maar liefst 7 heerlijk geurende bloembollen. U kunt kiezen uit hyacinten, crocussen en narcissen. Van 7.95 voor MOERKERK, KATWIJK RANONKELSTRAAT 92 071-4016905

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21