'Lange Voort moet gezelliger' Rijneke Boulevard volhardt in verzet Tête a tête Oud-CDA-raadslid Leiderdorp pleit voor verhoging minimum-uitkering Leiden Regio eerlingen Rijnlands ouden pleidooi oor de trolleybus ïrgemeester Katwijk euwe voorzitter SDB Oegstgeest stimuleert vrijwilligers CHEF HANS JACOBS, 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 5TGEEST.MARIJN KRAMP leybussen; ze bestaan al en ze rijden ook al in Ne- ind, maar, vinden vier ingen van het Rijnlands am in Oegstgeest, ze zou- in het hele land moeten n. Daarbij moeten de jenkaarten goedkoper en ijs van benzine drastisch Dog. Zo krijg je de men de bus in en wordt het u niet vervuild. goed idee, vond de or atie van een scholieren- irentie over duurzame ikkeling in Den Haag. Zij ;de de leerlingen uit om aag een pleidooi te hou- 'oor de bus met bovenlei- nuwachtig zijn de tweede ;ers niet. Anneli, Claire, iline en Eveline draaien hand niet om voor een entatie voor ruim twee- lerd mensen. „We mogen tdrie minuten praten, dus izo gebeurd," denkt Eve- jdaarna mogen de leerlin- in de zaal vragen stellen het onderwerp en geven «deskundigen commen- meiden maken zich wel in over het begin van de iracht. Dan moet een kar en auto, omgeven met rook uit rookbommetjes, smaken vodr een schone lybus. „We hebben dit niet geoefend, dus mis- n blijft die rook wel han en dan staat onze 'schone' ybus in een mist van uit vissen", giechelt Anneli. heeft daar een oplossing voor. „Dan nemen we toch een ventilator of een föhn mee." De scholierenconferentie is onderdeel van een onderwijs project van de Zuid-hollandse COSsen (Centra voor Interna tionale Samenwerking) over duurzame ontwikkeling. In minimaal vier lessen stond dit onderwerp centraal. „De eer ste dag van het project was wel aardig", vertelt Anneli. „Toen hebben we het een hele dag zonder centrale verwarming gedaan, moesten we voor de les ochtendgymnastiek doen om onszelf en de klas op te warmen." Over de lessen zijn de mei den minder lovend. „Die wa ren saai, ik heb helemaal niet opgelet. Het waren gewoon een paar lullige stencütjes en een video. Het kon niemand boeien." Claire betreurt dit want ze vindt het wel een be langrijk onderwerp. „Na ons houdt de wereld niet op, er ko men nog veel meer generaties. Je kan dus niet zo maar wat aanklooien en alles vervuilen. Je moet goed nadenken over langdurige milieuvriendelijke oplossingen." En dat is volgens de meiden hard nodig want het milieu is behoorlijk vervuild. Eveline wordt daar elke dag mee ge confronteerd, zij woont vlakbij vliegveld Valkenburg. „Die vliegtuigen maken een enor me herrie en als ze landen of opstijgen stinken ze vreselijk. We houden daarom altijd on ze ramen dicht, want anders worden we in huis vergast." Burgers willen windvrij winkelcentrum met Hema Het winkelcentrum aan de Lange Voort is een aardig winkelcentrum, maar het zou er minder moeten waaien. En als er toch van ailes moet worden opgeknapt, dan moet de nadruk vooral op de gezelligheid liggen. De Oegstgeestenaren die dagelijks naar de Lange Voort gaan om er te winkelen zijn opmerkelijk eenstemmig over wat er wel en niet aan hun winkelcentrum mankeert. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Een Hema en een horeca-gele- genheid, maar ook een goedko pere platenzaak of een grotere kledingwinkel. Ideeën genoeg over wat er nog ontbreekt in het winkelcentrum. En dat komt goed uit: volgens een ruw ver bouwingsplan dat de gemeente vorige week presenteerde wordt het winkelcentrum zo'n 3000 vierkante meter groter. Volgens de plannen verhuist de biblio theek naar de Lange Voort en wordt het passagegebouw ver vangen door nieuwbouw. Het verkeer krijgt een andere route, terwijl de huidige rijbaan een autovrij 'winkelplein' wordt. Voor opvallend veel voorbij gangers hoeft het allemaal niet zo nodig. „Je hebt hier genoeg winkels", vindt M. van Velzen. „Als je iets speciaals nodig hebt zoals kleren, ach, dan ga je toch wel naar de stad." Ook van M. Bakker hoeft er niets te veran deren. „Je ziet wel dat het een ouderwets winkelcentrum is. Maar dat is toch niet slecht? Het is prima zoals het is. Het is groot zat. We hebben hier zelfs een goed gesorteerde hand werkwinkel, die heb je niet eens in Leiden." Sommige voorbijgangers to nen zich sceptisch over de plan nen. „Dit is nou weer typisch de gemeente Oegstgeest", mop pert een mevrouw die achter het winkelcentrum woont. „Ze doen enorme dingen en komen er dan achter dat het allemaal veel slechter uitpakt dan voor zien. Ze investeert veel geld in dat nieuwe gemeentehuis, ter wijl Oegstgeest over tien jaar misschien niet eens meer be staat. Ze laat een ontzettend duur onderzoek uitvoeren naar de verkeersveiligheid en ont dekt achteraf dat ze helemaal geen geld heeft om al die maat regelen uit te voeren." Ook andere voorbijgangers hebben weinig vertrouwen in een goede afloop. „Zulke enor me investeringen in winkelceh- tra hebben nooit het gewenste effect," merkt een man op. Vooral de sloop van de Montes sorischool, volgens de gemeen te het startschot voor de ver bouwing, stuit op kritiek. „Er moet eerst wel een héél goede plek worden gevonden voor een nieuw gebouw", vindt C. Driessen. Oegstgeestenaren die wel wat veranderd willen zien denken in eerste instantie aan de gezellig heid. „Het is hier allemaal zo rechttoe-rechtaan", zegt Van Velzen. „Ik ben erop uitgeke ken." Volgens G. Derendorp kan een Hema wat dat betreft uitkomst bieden. „Zo'n grote winkel trekt mensen. En dan wordt het vanzelf gezellig." Maar andere voorbijgangers hebben daar weer andere op vattingen over. „Ik zou iets heel aparts doen met de gebouwen. De winkels meer bij elkaar zet ten, ze makkelijker toegankelijk maken", zegt E. Blen. „Meer van die leuke inloopwinkeltjes openen", vindt C. Driessen. „Een croissanterie. Zo'n zaakje waar je binnenwipt om een bakkie te doen." B. van Rijnswou uit Warmond heeft intussen een meer drasti sche oplossing in gedachten: „Ik zou ei;een promenade van maken met twee keer zoveel winkels. Zodat in elk geval die windhoek er niet zou zijn." Want de wind die tussen de flats doorjaagt is een voortdu rend terugkerend punt van irri tatie. 'Je hemdje', 'je vest', 'je jas'; de voorbijgangers weten al lemaal wel een ander kleding stuk te noemen waar ze tijdens het boodschappen doen uit waaien. Of daar iets aan is te doen, is echter vraag. De plannen die op tafel liggen gaan niet uit van een overdekt winkelcentrum, zoals gemeenteraadslid F. Lis man (Leefbaar Oegstgeest) al eens opperde. Al wil de ge meente een maquette van het nieuwe winkelcentrum eventu eel wel in een windtunnel tes ten. Meneer G. Schoneveld heeft zich er al bij neergelegd. „Aan die wind is vast niets te doen. Maar ach, je hebt bij zo veel winkelcentra een tochtgat." 'Het is gewoon een beetje kinnesinne' UE WITTEMAN itwijkse burgemeester B. ouwe is gisteravond geko- de nieuwe voorzitter van Samenwerkingsorgaan en Bollenstreek (SDB). gt burgemeester F. Jonk- op, die Rijnsburg geruild voor Waddinxveen. Het jeen Bestuur van het SDB qinaniem in zijn keuze, de gemeente Hillegom iog wat bedenkingen had. gbloed verklaarde dat het dorp nog even gespeeld iet de gedachte de noor- gemeenten van de Duin- ienstreek te laten strijden de zuidelijke. Tot nog toe oorzitter van het SDB al- komstig geweest uit 'het Noordwijkerhout, Iwijk en als laatste Rijns hebben inmiddels een 1 rter mogen leveren. Jong bloed wil de leden van het SDB oproepen om" bij een volgende keer ook eens de andere kant uit te kijken, naar de kleinste noordelijke gemeente van de streek, Hillegom. Van Wouwe zelf is blij met zijn uitverkiezing. „Jonkman heeft ons in zijn afscheidstoe spraak vorige maand visie, uit houdingsvermogen en enige passie toegewenst om door te knokken en zo deze streek op de kaart te houden. Wel, op vi sie en uithoudingsvermogen mag u rekenen. De passie moet nog komen, maar als-ie komt, dan zult u dat vanzelf merken." Overigens zei hij gelukkig te zijn dat hij nog niet de vergadering van gisteravond voor hoefde te zitten. Dat deed vice-voorzitter G. Hoekstra van Hillegom nog voor één keer. Van Wouwe: „U hebt 'm beter voorbereid dan ik, ik moet zeggen dat ik net pas de notulen heb doorgelezen." LEIDERDORP JUDY NIHOF De ondernemers van de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude blij ven zich verzetten tegen de komst van een meeneemeubel- zaak en een bouwmarkt op het voormalige Verto-terrein in Lei derdorp. Volgens W. Regeer, mede-eigenaar van het Verto- terrein, is het 'gewoon een beetje kinnesinne'. De onderne mer maakt zich er niet zo druk om. „Het is alleen maar het be schermen van de eigen boter ham." Regeer heeft zelf nog nooit een bezwaarschrift ingediend tegen mogelijke concurrenten. Maar nu kon hij het toch niet laten. „We hebben een be zwaarschrift ingediend tegen de uitbreiding van de Rijneke Bou levard. Uit wraak? Nee, dat is het absoluut niet. De uitbrei ding in Zoeterwoude interes seert me op zichzelf niet. Maar je moet wat wisselgeld hebben, hè." De ondernemers van de Rij neke Boulevard vinden dat er al genoeg bouwmarkten en meu belzaken in de omgeving zijn. Bovendien vinden ze dat de ge meente 'oneigenlijk gebruik' maakt van de procedure om het bestemmingsplan te herzien. Ook de exploitant van de even verderop gelegen bouwmarkt Karwei, volhardt in zijn verzet tegen grootschalige detailhan del op het Verto-terrein en met name tegen de geplande bouw markt van Praxis. Volgens de exploitant zijn de plannen in strijd met het economisch be- Uit de puinhopen op het Verto-terrein moet een bouw- en woonboulevard verrijzen. leidsplan van Leiderdorp. Daar in staat dat de gemeente 'terug houdend' wil zijn met het toe staan van winkels aan de rand van het dorp. Volgens Regeer werken de be zwaarschriften tegen de komst van allerlei winkels op het Ver to-terrein alleen maar vertra gend. „Maar tegen te houden inden niet lkom in inentuin urentiushof S CHOTEN DIMITRI WALBEEK u de boules-baantje, een lekken voor kinderen, ergola, pas geplante bol- een nieuw tegelpad en ïrse grasmat. De binnen- van het Laurentiushof in choten ligt nu nog braak, 'er twee maanden is het voor de zomermaanden, innige dagen nemen de bewoners bezit van het Alleen de honden zijn elkom. laten veel bewoners van aurentiushof en ook de m de Vlietwijk, hun hon- op de nog kale binnen- f waar net nieuwe bol-es- ijn geplant. Het pleintje eer geschikt om honden laten. Terwijl een van de ntelijke 'uitlaatplaatsen', ie Professor Einsteinlaan, overkant ligt. g honden lijken nu nog te gedoogd op de binne- gezien het aantal dat gisteren werd uitgelaten, iveten dat het gebeurt, ;dogen het absoluut zegt gemeentevoorlichter elt. „De honden en hun houden zich niet aan de 6 hondenplekken, dat maar de binnenplaats is rdt zeker geen hondenuit- iats. Nu niet en nooit zegt hij. De gemeente een 'verboden voor hon- lorden plaatsen. „Ieder- ie hondenbelasting be- 'eet toch al waar de hon- j pitsen zijn", volgens Laurentiushof wordt zijn ze niet. Net zo min als de ontwikkelingen op de Rijneke Boulevard tegen te houden zijn." Voor concurrentie moeten de ondernemers in de omgeving niet zo bang zijn, vindt Regeer. „Je kunt elkaar toch versterken. Dat is een kwestie van nuchter redeneren. Kijk, er zit bij ons al een keukenzaak, maar ik zal blij VRIJE TIJD LEIDERDORP Expositie. In het restaurant van het Rijnlandziekenhuis zijn tot 24 februari de abstracte acryl- schilderijen van de Oegstgeestse Truus Serdijn-De Jong te bezich tigen. Rommelmarkt. Op 23 februari verkopen particulieren en ver enigingen hun gebruikte spullen op de rommelmarkt in Sjelter, Heemraadlaan 67. De toegang is gratis. Inlichtingen: 071 - 5893135. Dementie. De Stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijnstreek or ganiseert op dinsdag 4,11 en 18 maart voorlichtingsbijeenkom sten over dementie en de om gang van dementerenden. Be langstellenden zijn deze dagen van 20-22 uur welkom in verzor gingshuis Dillenburg. zijn als er een of twee bij ko men. Die werken niet tegen el kaar, maar trekken met elkaar juist meer klanten." Regeer betreurt het dat de waardering voor het initiatief van Regeer en dat van onderne mer Klinkenberg om het Verto- terrein te saneren en weer te ex ploiteren, soms ver te zoeken is. foto henk bouwman „Het Verto-terrein was enorm vervuild. Wij zijn die sanering aangegaan en hebben hierover afspraken gemaakt met de pro vincie Zuid-Holland en de ge meente. Dat wordt helemaal vergeten. Als wij de vervuiling niet hadden aangepakt, had de gemeenschap voor de kosten moeten opdraaien. Zo simpel ligt het." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Oegstgeest wil meer doen om vrijwilligerswerk te stimuleren. Zo kan er bij het toekennen van subsidies aan instellingen wor den bekeken in hoeverre er bij het organiseren van een activi teit gebruik wordt gemaakt van vrijwilligerswerk. De gemeente overweegt mensen met een uit kering die werken als vrijwilliger wijstelling te geven van hun sol licitatieplicht. Een andere mo gelijkheid is het toekennen van een premie om wijwilligerswerk te belonen, zegt wethouder G. Kempen (CDA, welzijn). „Tot nu toe hebben we het regelen van wijwilligerswerk al tijd helemaal aan de instellin gen overgelaten. Maar de ge meente mag best laten zien dat het werk van. vrijwilligers be langrijk is. Waarmee we natuur lijk niet zeggen: wij gaan het al lemaal voor u regelen. Maar als je.iets belangrijk vindt, moet je als overheid een stimulerende en initiërende rol spelen." Kempen vindt dat de inspan ningen van vrijwilligers vaak worden ondergewaardeerd. Zo worden vrijwilligers dikwijls niet voor 'vol' aangezien als er een beroepskracht in de buurt is en worden ze vaak opgezadeld met vervelende klusjes. „Zeer onte recht", vindt Kempen die on derwaardering. „Ook in Oegst geest zijn er allerlei instellingen die alleen maar kunnen functio neren door de wijwilligers. Kijk maai' naar de sportverenigin gen. Of naar de Stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest (SWOO), die met meer dan 300 wijwilligers werkt. De wethouder vindt dan ook dat er 'een soort van belonings systeem' moet zijn voor vrijwil ligers. Daarbij kan het gaan om een cursus, een leuk uitje voor de vrijwilligers, maar ook om een vergoeding. „Aan sommige activiteiten wil iedereen deelne men", zegt Kempen, verwijzend naar de SWOO. „Maar bij ande re activiteiten, zoals die op zon dag, zijn haast geen mensen te vinden. Je zou dat kunnen op vangen door het voor de wijwil ligers iets aantrekkelijker te ma ken, bijvoorbeeld met een ver goeding. Als de instellingen aangeven dat ze geld nodig hebben om zulke gaten te dich ten, dan moeten ze het aange ven. Zodat we het erover kun nen hebben." In mei presenteert Kempen een nota over het Oegstgeester minimabeleid, waarin ook aan dacht wordt besteed aan de on betaalde werknemers. „Je zou eraan kunnen denken om be paalde categorieën mensen vrij stelling te geven van hun sollici tatieplicht. Ik denk dat wijwilli gerswerk voor een hoop men sen de beste mogelijkheid is om weer aan de maatschappij deel te nemen." Vrolijke narcissen intiem samen in een j- decoratieve vaas. U heeft de keuze uit een crème-, blauw- of geelkleurig exemplaar. De narcissen staan «k_ fleurig op elk plekje in huis. HET GROENE WARENHUIS Schiedammer Verdoes nieuwe directeur AWL LEIDERDORP JUDY NIHOF A. Verdoes (48) uit Schiedam wordt de nieuwe directeur van de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp (AWL). Verdoes heeft nu nog de leiding over een woning corporatie in Schiedam. Hij treedt op 1 april in dienst bij de AWL. G. Duivenvoorden, de huidige directeur, gaat met de vut, maar blijft aan de AWL verbonden als be stuurslid. Het bestuur heeft hem 'uitdrukkelijk' gewaagd om zich kandidaat te stellen. „Indien de leden met de be noeming instemmen, zal de kennis en ervaring van de heer Duivenvoorden niet verloren gaan voor onze ver eniging', aldus voorzitter T. Bennebroek. De binnenplaats van het Laurentiushof in Voorschoten is nog niet af. Over twee maanden kunnen kinderen er spelen en zijn honden niet meer welkom. foto dick hocewoning sinds augustus bewoond. De gloednieuwe bewoners hebben over die honden wel al klachten laten vallen. Maar er is nog geen haast. Pas als de nieuwe gras mat is aangelegd en (klein) kinderen buitenspelen moeten de honden volgens hen echt weg zijn. Die honden zijn voor de nieu we bewoners de enige zorg. Voor de rest is alles perfect in Laurentiushof. „Het is hier fan tastisch", was gisteren op de binnenplaats op te vangen uit de mond van een kersverse be- woneï. Hij woont er sinds au gustus en verheugt zich op de zomerperiode. „Ik zie uit naar de tijd dat ik lekker in de tuin kan zitten", zegt de man die zijn terras perfectioneert. Nu worden achter zijn tuin speeltuintjes aangelegd, terwijl het hele complex oorspronkelijk voor ouderen was bedoeld. Zes enveertig woningen zijn ver huurd aan Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuis vesting (HBB). De andere 56 huizen waren te koop. De HBB verwachtte zeel belangstellen den. Zelfs de voorzieningen wa ren erop aangepast. Een multi functioneel centrum waarin het Rode Kruis (met activiteiten voor ouderen) zit is aangelegd, een praktijk van fysiotherapeu ten had zich gezien de klandizie precies daar gevestigd. Maar de bewonersgroep is toch zeer gemêleerd. Tot en thousiasme van een van de be woners, zelf ook 'oudere'. „Ik heb buren van begin twintig. Dat is goed voor de afwisse ling." Ook Zeelt beaamt dat de oorspronkelijke plan niet is ge haald. „De markt bleek minder vol dan we hadden gedacht. Daarom zijn er ook jongeren toegelaten en leggen we speel tuintjes aan." LEIDERDORP. JUDY NIHOF Leiderdorp moet samen andere regio-ge meenten binnen de Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG) de discussie aan zwengelen over een verhoging van de mini mum uitkeringen. Die oproep doet het Lei- derdorpse oud-CDA-raadslid Nico van Jaarsveld in een brief aan de gemeenteraad. De uitkeringen moeten volgens hem zo hoog zijn dat de bijzondere bijstand niet meer nodig is. Daarmee zijn volgens hem niet alleen de uitkeringsgerechtigden ge baat, maar ook de gemeenten. „Die zijn dan af van ingewikkelde regelgeving." Volgens Van Jaarsveld zijn de minimum uitkeringen in Nederland zo laag dat veel mensen niet in hun normale levensonder houd kunnen voorzien. Daardoor moeten steeds meer mensen een beroep doen op de bijzondere bijstand. De gemeenten springen daarop in door steeds meer kor tingen en vergoedingen aan te bieden. De CDA'er vindt dat de bijzondere bij stand, ooit bedoeld als extraatje, haar doel aan alle kanten voorbijschiet. „Het is een superstore geworden voor mensen aan de onderkant van de samenleving. Leiderdorp opent binnenkort ook haar Filiaal", merkt Van Jaarsveld cynisch op. Verhuiskosten Wat je in de superwinkel kunt krijgen, ver schilt per gemeente. De ene gemeente ver strekt een NS-kortingskaart, terwijl de an dere weer een tegemoetkoming in verhuis kosten of een vergoeding voor een dagblad geeft. Die verschillen werken volgens Van Jaarsveld rechtsongelijkheid in de hand. Maar een veel groter probleem is dat veel mensen de winkel niet eens binnen durven, weet Van Jaarsveld. „De gang naar het loket en de enorme papierwinkel waar alles tot op de laatste draad van je lijf moet worden ingevuld, doen je besluiten geen gebruik te maken van je rechten." Van Jaarsveld is waarnemend voorzitter van de landelijke Basisgroep Sociale Zeker heid van het CDA. In deze groep zitten des kundigen op het gebied van de sociale ze kerheid. Zij brengen gevraagd en onge vraagd advies uit aan de partij. De Basis groep pleitte afgelopen vrijdag tijdens een bijeenkomst in Dordrecht voor een verho ging van de minimum-uitkeringen met tien procent.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19