'Mr. Watson please come here' Wetenschap Techniek Einstein had naast het grote denkwerk ook tijd voor koelkasten DONDERDAG 20 FEBRUAR11997 REDACTIE SASKIA STOELINCA 023-5150265 Graham Bell de uitvinder van de telefoon zijn assistent in zijn telefoon: 'Mr. Watson, come here. I want to see you'. Watson kwam di rect. Aanvankelijk wordt Bells tele foon gezien als niet meer dan een speeltje. Er is betrekkelijk weinig belangstelling voor. Dat verandert echter wanneer een aantal vooraanstaande bezoe kers, onder wie de Braziliaanse keizer Pedro II, in de zomer van 1876 op de 'Centennial Exhibi tion' - de reusachtige tentoon stelling in Philadelphia waar mee de VS hun 100-jarige onaf hankelijkheid vierden -, zijn te lefoon met een bezoek vereren. Bij de demonstratie vein Bell kunnen ze hun oren haast niet geloven. Ze zijn zeer enthou siast. Hun geestdrift vormt Bells eerste erkenning. Grotere er kenning krijgt hij in februari 1877, wanneer hij tijdens een openbare demonstratie via zijn telefoon een afstand van 27 ki lometer weet te overbruggen. Hij richt met zijn schoonvader Hubbard de Bell Telephone Company op. In dat zo enerverende jaar 1877 trouwt Bell op 11 juli met Mabel Hubbard, het begin van een lang en gelukkig huwelijk. Drie weken later scheept het pasge trouwde stel zich in voor Enge land, waar Bell als een be roemdheid wordt ingehaald. Ze blijven er 18 maanden. Bell moet echter terug vanwege de dreiging van een felle concur rentiestrijd over de eigendoms rechten van de telefoon. Ook anderen beweren als eerste de telefoon uitgevonden te heb ben; het speeltje is inmiddels veranderd in een zakelijk en maatschappelijk zeer interes sant apparaat. Om zijn eigen octrooi veilig te stellen moet Bell zo'n 600 processen voeren. Wanneer hij in 1893 als winnaar uit de octrooi-strijd komt, is hij binnen enkele jaren miljonair. Het geld stelt de Bells in staat riant te wonen en veel te reizen. Uit het huwelijk van Bell met Mabel Hubbard worden twee dochters geboren. Na zijn ontdekking keert Bell te rug naar het doofstommenon derwijs. Inmiddels is hij ver huisd naar Washington. Ze heb ben er vele vrienden in de we tenschap en wanneer dat nodig is, steunt Bell hen financieel. Hij kan het echter niet laten om ook zelf weer in zijn lab naar nieuwe uitvindingen te zoeken. Zo ontwerpt hij een soort ijze ren long voor patiënten met ademhalingsproblemen, een op magnetisme berustend appa raat om metalen voorwerpen (kogels) in het menselijk li chaam op te sporen, verricht hij studies naar de erfelijkheid van doofheid en houdt hij zich bezig met het bouwen van reuzen- vliegers en vliegtuigen. In zijn riante zomerverblijf in Cape Breton, Nova Scotia - een schiereiland aan de zuidoost kust van Canada - wijdt hij zich verder aan het fokken van scha pen. Het is in zijn zomerhuis dat Bell 2 augustus 1922, 74 jaar oud, zijn laatste adem uitblaast. Tijdens zijn begrafenis blijven alle telefoons in Noord-Amerika stil. Wereldberoemd is Albert Einstein geworden door het opstellen van de relativiteitstheorie. Hij heeft zich ech ter ook met veel prozaïscher natuurkundige problemen beziggehouden. Zoals met het ontwerpen van koelsys temen voor koelkasten. Dat blijkt uit een artikel in het Amerikaanse populair-wetenschappelijke tijdschrift Scientific American. Directe aanleiding voor het ontwikkelen van nieuwe koelsystemen vormde een krantenbericht van eind 1925. Daarin las Einstein over een gezin dat door het lekken van giftige gassen uit de pomp van hun koelkast om het leven was gekomen. Einstein, toen hoogleraar aan de Universiteit van Berlijn, werd gegrepen door de ze tragedie en besprak het geval met zijn bijna twintig jaar jongere, briljante leerling Leo Szilard. Volgens hen was het zaak een koelkast te ontwerpen waarin geen mechanisch bewegende delen zouden voorkomen. Daarmee zou voorkomen kunnen worden dat in die tijd gebruikte giftige koelgassen, als methylchloride, ammoniak en zwaveldioxyde, naar buiten konden lek ken. Szilard en Einstein hebben drie ontwerpen uitgewerkt - gebaseerd op verschillende natuurkundige principes. In het begin van 1926 werden voor deze ontwerpen oc trooi-aanvragen ingediend. Bij de aanvragen voor een patent in de Verenigde Staten vroeg de octrooi-ge- machtigde zich af 'of de genoemde Albert Einstein de zelfde was als hij die de relativiteitstheorie had voorge steld'. Hij kon het kennelijk niet helemaal geloven. Eind 1927 werd het patent voor zowel een absorptie- als een diffusie-koelkast opgekocht door de Zweedse firma AB Electrolux. Naderhand is gebleken dat de Zweden het patent, ondanks hun waardering voor het daarin beschreven ontwerp, alleen uit concurrentie- overwegingen kochten. Het was hen meer te doen om hun eigen patent-aanvragen die in dezelfde lijn lagen, veilig te stellen. De ontwerpen van Einstein en Szilard zijn bij Electrolux diep in een la weggestopt en daar blijven liggen. Het meest vindingrijke en feitelijk meest succesvolle ontwerp voorzag in een elektromagnetische pomp. In dit ontwerp fungeerde een vloeibaar metaal, onder in vloed van een elektromagnetisch veld, als een bewe gende zuiger waaïmee koelvloeistof werd samenge perst. Net als in andere koelkasten zorgde vervolgens verdamping van dit samengeperste, vloeibare gas voor de feitelijke koeling. Het patent werd in 1928 verkocht aan AEG, al kampte het ontwerp toen nog met een aan tal problemen. Een probleem vormde het te gebruiken metaal. Uitein delijk werd gekozen voor een combinatie van natrium en kalium. In 1931 werd een prototype gebouwd. Ook deze Einstein-Szilard koelkast is echter nooit in pro ductie gekomen. De economische crisis van de jaren dertig voorkwam dat. Einstein heeft zich met veel pro zaïscher zaken beziggehouden dan de relativiteitstheorie. Wat te denken van koelsystemen voor koelkasten. foto gpd OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: IDoe het niet voor als er iets aan mankeert! (6); 4. Verdediger in het geel (8); 6. Werkt niet be hoorlijk (3); 7. Hand van een dief (3); 9. De laatste woorden geven betekenis aan het kasteel (7); II. Schrijfgerei in het klooster (5). Verticaal: 1Een klap leidt tot een hele oor log! (4); 2. bezit 'r een gewas (5); 3. Muziek hoort bij een kleding stuk (4); 5. Er zit bij herhaling een vogel in deze plant (6); 6. Paard in de gedaante van een roofdier (3); 8. Goed af te nemen (4); 10. In relatie tot een tengel (3). KRUISWOORDRAADSEL teug-klem hik-t-ara e--bit--1 es-ene-as -kastrol- dito-molm -neglige- rk-nee-eb a--ent--e nar-s-fut klei-sawa S T P S «HMI HEINZ A4£/V d/VZ£~ 77,/iP a maajz /<u/vay£a/oo/c sam£a/ /t'aa/g&y ts/t a10(/l//£a/ stbac&v. /->'£t &£- py££*z //v zw a/£m5s£ls TOMPOES Tom Poes en de Niks De professor had lange tijd beklemd naar zijn onverwachte bezoeker staan kijken. Hij prevelde in zijn baard, maar door de aandoening had hij meer last dan gewoonlijk van zijn buitenlands accent, zodat zijn woor den onverstaanbaar waren. ,,Maak de verfschilderij in barreltjes, alsjeblieft!" riep de verschijning met schelle stem..,,Ik hoor hier niet. Ik hoor in straks." „Ja, ja, twijfelloos", mompelde de ge leerde. Hij wees op een stoel waar al lerlei instrumenten aan bevestigd waren en hernam: „Neemt u plaats. We gaan ene onderzoeking instel len.' „Daar houdt de arme rap-vlugge niks niet van!" riep de gedaante uit. „Ik wil voor jou in de toekomst kijken. Maar dan moet jij de verfplaat in dig- geltjes maken. Eerlijk doen!" „Praw!" gromde de professor. „In der toekomst kijken is niet wetenschap pelijk. Men heeft genoeg aan heden. Neemt u plats. Der onderzoek doet geen pijn." Niks liet zich slap en ontredderd op de stoel zakken en nu schoof de ge leerde een electronisch raam naar voren. „Gans wonderbaar!" prevelde hij, een blik op het flakkerende venster werpend. „Allerhand atomische de formaties in teruglopende structu ren. Maar dit is grauwzaam!" „Wat is er toch?" piepte niks achter het scherm. „Laat mij gaan. Ik ben er niet. Ik ben overal." „Het is genoeg", gaf de heer Prlwytz- kofsky toe. Hij schoof het raamwerk weg en nam bevend zijn lange hoed af. „Ik heb u geplaatst", vervolgde hij met gesmoorde stem. „U bent ener projectie. U bent der grote angst voor morgen, waar der wetenschap onder gebukt gaat. Praw! Wat kan ik nu ma ken?" H W R DOOR JAN VISSER Voor het eerst deze winter zijn de stormregisters opengetrokken actieve storing aan een koufront veroorzaakte de afgelopen nacl (vooral tussen 12 en 1 uur) aan de kust zuidwesterstorm. In de Zeeuwse wateren bereikte de wind zelfs even kracht tien en tijdi een bui schoot de windmeter in Vlissingen uit naar 144 kilomet uur. Ook verder landinwaarts ging het af en toe van dik hout zaa men planken! Schiphol registreerde tussen 12 en 2 uur windstc tot 97 kilometer per uur. Door de zware windstoten werden hier en daar dakpannen afger De meest vluchtige buien die na middernacht de zachte lucht v< ven gingen vergezeld van wat hagel en in het zuiden kwam het o hevig onweer. Vandaag zijn er geen buien meer en ook morgen valt er in het we van het land geen of nauwelijks regen. Wel is er vrij veel bewolki blijft het aan de kust krachtig tot hard waaien uit het westen tot westen. De temperaturen lopen op tot 9 a 10 graden. Tijdens het weekeinde blijft het aanhoudend zacht weer met zo\ zaterdag als zondag maximumtemperaturen omstreeks 10 grad< Gunstig is dat ook zaterdag de regenkansen vrij klein zullen zijn bovendien maken we kans op af en toe zon. Voor zondag ziet het er minder gunstig uit. Er valt enige tijd rege vooral later op de dag veroorzaakt een nieuwe stormdepressie bi land weer veel wind. Op maandag bereikt de depressie het noorc van de Noordzee. Ook dan waait het hard en vallen er buien. De gevoerde lucht is evenwel minder zacht. De middagtemperature ken na het weekeinde naar een niveau van omstreeks 7 graden, ren was er na zon in de ochtend een snelle toename van de bewc king. Tijdens de middaguren viel er al wat regen, wakkerde de zi wind aan en daalden de barometers zeer snel. E u KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Bewolking en van het zuidwesten uit veel wind, regen en sneeuw. Bij Bergen bij zonder veel neerslag, bij Oslo veel minder. Morgen ook een enkele opklaring. Maxima in het noorden ongeveer - 5, in het zuiden tussen min -1 langs de Zweedse grens en plus 7 langs de kust. Zweden: Bewolkt en winderig weer met van tijd tot tijd regen of sneeuw. Middagtemperatuur enkele graden boven nul in het zuiden, in het noorden meest matig Denemarken: Veel wolken, veel wind en veel re gen. Maximumtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wisselend bewolkt en vooral in het noorden en westen enkele buien. Vrij veel wind. Middagtemperatuur van 8 in Schotland tot 14 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Langzamerhand minder buiig en meer zon. Middagtemperatuur on geveer 12 graden. Portugal: Flink wat zon en droog. In het noor den wolkenvelden of mist en moge lijk wat regen. Maxima van 16 gra den in het noorden tot 20 in het zuiden. Madeira: Af en toe zon, ook enkele wolken velden en kans' op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Spanje: Droog en overwegend zonnig, maar in het noorden ook enkele wolken velden en langs de Golf van Biskaje kans op wat regen. Maxima vari ërend van 16 graden in het noor den tot 22 aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Vrij zonnig en droog. Op de noord- stranden ook wolkenvelden, maar droog. Temperatuur meest tussen de 20 en 25 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Morgen in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur variërend van 18 graden in het noorden tot ruim 20 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Vandaag naar het oosten wegtrek kende regen. Morgen steeds meer zonnige perioden en bijna overal droog. Wel kans op mist. Maxima tussen 9 en 17 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur iets hoger en morgen onge veer 20 graden. Italië: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Vandaag in het noorden nog bewolkt en regenach tig. Middagtemperatuur van onge veer 10 graden in het noorden tot 16 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima rond 16 graden. Malta: Veel zon, maar vandaag eerst nog kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en vooral van daag enkele buien mogelijk met onweer. Morgen meer zon. Met na me op de Egeïsche Zee een stevige en frisse noordenwind. Middag temperatuur van 8 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Kusten: Veranderlijk bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Langs de westkust veel wind. Maxi ma van 5 graden in het noordoos ten tot 18 op Cyprus. Duitsland: Vandaag perioden met regen en veel wind. Morgen ook enkele op klaringen. Maxima ongeveer 10 graden. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het noorden en westen enige tijd re- VRIJDAG 21 FEBRUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.42 Zon onder Maan op 17.24 Maan onder Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.30 15.39 03.03 Laag 11.30 23.55 11.11 Weerrapporten 19 februari 19 u Amsterdam regen De Bilt zwaar bf Deelen regen Eelde zwaar t* Eindhoven zwaar b< Den Helder regen Rotterdam zwaar bf Twente regen Vlissingen half bew Maastricht zwaar bf Aberdeen regen Athene zwaar bf Barcelona licht be\ Boedapest onbew. Bordeaux hall be half bew no 6 Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta - Praag onbew. Rome onbew. Split licht bew. Stockholm zwaar bew. Warschau zwaar bew. Wenen licht bew. Zürich licht bew Bangkok licht bew. Buenos Aires zwaar bew Casablanca licht bew Johannesburg half bew Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bew. New York zwaar bew TelAviv Tokyo Vancouver gen, boven de 1200 sneeuw. Morgen klaart het zaam op en wordt het droog. 1 peratuur in de dalen tussen o het noorden en 12 in het zuider Oostenrijk: Vandaag bewolkt en periodeni regen, boven de 1200 m sneeuw. Later op de morgen ger. Temperatuur in de dalen or veer 8 graden. Polen: Vandaag in het oosten eerst wat zon. Verder overwegend bewolking en perioden met rej Op veel plaatsen vooraf door sneeuw of ijzel. Maxima fi pend naar 4 graden in hetoe tot 9 graden in het westen op' gen. Tsjechië en Slowakije: In Slowakije vandaag eerst i en toe zon. Verder meest bi en van tijd tot tijd regen, m< vooraf gegaan door (natte) snee Middagtemperaturen naar rond 8 graden op morgen. Hongarije: Wolkenvelden en af en toe Vandaag vooral in het noorden meer wolken en kans op wat rej Maxima eerst rond 4 graden, gen enkele graden hoger. HENK HELLEMA Nog geen maand na Edison zag Alexander Graham Bell, in Edin burgh, het levenslicht. Op 3 maart 1847, bijna 150 jaar gele den. Beiden, voor een groot deel autodidact, werkten met dezelfde vasthoudendheid op hetzelfde terrein: de overdracht van geluid via elektriciteit. Edison vond in 1877 de fono graaf uit, Bel! in 1876 de tele foon. Bell was echter veel meer dan uitvinder alleen. Vrijwel zijn hele werkzame leven heeft hij zich ingezet voor het spraak onderwijs aan doofstomme kin deren. Een van zijn leerlingen, Mabel Hubbard, werd zijn vruuw. Een andere leerlinge was de beroemde Helen Keiler. Deze Amerikaanse schrijfster werd toen zij 19 maanden oud was doofstom en blind. Zij wijdde al haar energie aan de blindenzorg en ontving vele onderscheidin gen. Alexander Graham Bell kwam uit een familie van leraren. Zo wel zijn vader als grootvader waren pioniers op het gebied van het spraakonderricht aan doofstomme kinderen. De jon ge Alexander volgt hun voor beeld en wordt op z'n zestiende spraakleraar in het Schotse plaatsje Elgin. Gefascineerd door het werk van onder meer Helmholtz op het gebied van geluid en elektriciteit, begint Bell al in Elgin te experimente ren met een telegraaf. Al snel verhuist hij naar Londen, waar hij assistent van zijn vader wordt. Een jaar later aanvaardt hij een baan als leraar voor doofstommenleraren in Boston (VS). Zijn ster begint te rijzen. In 1873, Bell is dan pas 26 jaar, volgt zijn benoeming tot hoog leraar in de fysiologie van de spraakorganen aan de Universi teit van Boston. Daarnaast geeft hij ook nog privé-les. Naast het geven van spraakon derwijs houdt Bell zich bezig, vooral 's avonds, met onderzoek naar de elektrische overdracht van geluid. Daarbij maakte hij Bell bij de ingebruikname van de telefoonlijn New York-Chicago. gebruik van in die tijd al beken de verschijnselen als elektro magnetische inductie. Zijn on derzoek richt zich aanvankelijk op het ontwerpen van een har monische telegraaf en op het zichtbaar maken van spraak. Maar al vrij snel verplaatst hij zijn aandacht naar de elektri sche overdracht van de mense lijke stem. Ook Bell is, net als Edison, op het gebied van ge luid en elektromagnetisme in hoge mate autodidact. Met zijn tijdgenoot heeft hij eveneens gemeen dat hij in staat is met weinig slaap tientallen uren door te werken. Eind 1874 is Bell al een aardig eind op weg. In een brief van 23 november schrijft hij dat 'ge luidstrillingen om te zetten zijn in variaties in stroomsterkte'. Dat geluid ook werkelijk via een elektrische draad overgebracht kan worden, ontdekt Bell een half jaar later, op een zeer hete junidag in 1875, bij toeval door een storing in een toestel. Spoe dig daarna vraagt hij voor zijn foto gpd vinding octrooi aan. Na maan den van spanning wordt hem dat op 7 maart 1876 verleend, vóór Elisha Gray en vóór Tho mas Alva Edison. Uit het appa raat dat Bell dan heeft ontwik keld, komt echter nog nauwe lijks een gesproken woord. Dat lukt hem enige tijd nadien wel met een verbeterde vloeistof microfoon en, weer later, met de door Edison ontwikkelde koolmicrofoon. Op 10 maart 1876 spreekt Bell de historische woorden tegen Het laboratorium van Bell in Londen. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14