Leidsch Dagblad hina in ouw na dood Deng 22 pntslag voor 100 man )ij Nethold Hoofddorp Feyenoord-fans weren tij uitwedstrijden' Ictie truckers voorbij 'In Nederland geen plaats voor nieuwe luchthaven' Van Utrecht weer terug bij Cambuur Voortbestaan Cebeco onzeker Roddelbladen gefopt met foto's nepprins 'Meer geld voor Leiden' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ONDERDAG 20 FEBRUAR11997 OPGERICHT 1 MAART 1860 'i Binnenland Buitenland De PvdA wil binnen een paar jaar vuile wagens weren uit binnensteden Klein Duimpje wint slag om Indonesisch goud Cultuur en Kunst 'Beroepskrachten bittere noodzaak in X' Regio LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Congres over schizofrenie: niet gek, wel kwetsbaar Leuke voorjaarsattracties Opera in Keulen Bezoek de Sterrenwacht Zie aanbieding elders in de krant irchitect modem China overlijdt de Chinese hoofdstad Peking is vanmorgen uitermate ;nalm gereageerd op de dood van partijveteraan Deng iaoping. De 92-jarige 'architect van de hervormingen', ie leed aan de ziekte van Parkinson, overleed gister- vond aan de gevolgen van longontsteking. Ook op de ef- ictenbeurzen in China en Hong Kong waren de bewe- g tigen rustig. KING YVONNE V e vrij algemene verwachting is at de situatie in China niet amatisch zal veranderen en de machtsoverdracht van ong Kong aan Peking op 1 juli onder problemen zal plaats- nden. Er is een periode van rouw af- ikondigd die zes dagen zal du in. Ondertussen zal een begra- er niscomité van 459 leden eng's begrafenis voorberei- Partijleider Jiang Zemin, Je door Deng is aangewezen zijn opvolger, staat aan het Dofd. De crematie zal plaats- li nden op dinsdag 25 februari de ondergrondse Grote Hal in het Volk. China beschouwt het overlij- )OFDDORP WIM BANK IIT ethold gaat ruim honderd me twerkers op het hoofdkantoor Hoofddorp ontslaan. Volgens leiding van het mediacon- irn is de maatregel nodig van- de fusie met het Franse jjj anal+. Daardoor is een aantal affuncties overbodig gewor- in. Naast de ontslagen gaan igeveer vijftig medewerkers ter naar een van de dochter- drijven. Nethold is het moederbedrijf 7 in de tv-kanalen Filmnet en ipersport en van Multichoice. at laatste bedrijf verzorgt de stributie van zo'n twintig tele- siekanalen, waaronder RTL4, IL5, SBS6 en Veronica. Het personeel is gisteren op )TTERDAM GPD fJTillem Veenman, voorzitter van supportersvereniging van njeyenoord, voorspelt een chao- iche situatie in het betaalde letbal met supporters als de NVB daadwerkelijk Feyenoord verbieden nog langer fans ee te nemen naar uitwedstrij- n. De voetbalbond heeft die Jannen ontvouwd na de jong- e confrontatie tussen Ajax en yenoord-aanhangers zondag de AIO bij Amsterdam, 'eyenoord moet op zijn tellen ssen", zegt de tuchtcommis- van de KNVB. ,,We moeten Volgens Veenman is een ver- ad van supporters naar uit- edstrijden van Feyenoord niet toRID AFP i Spaanse vrachtwagenchauf- urs hebben gisteravond beslo- te stoppen met hun acties, et stakingscomité van de truc ks maakte bekend dat het be- uit is genomen „gezien de onomische gevolgen P HET WOORD IS AAN Jean Gaspard Lavater Koppigheid is de energie der dommen. wisselvallig '710° 5710° 378° !2£% 30% 50% 60% SSSS9# 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina j 4 VANDAAG 30 PAGINA S den van de staatsman als een nationale aangelegenheid. „Zoals in China gebruikelijk is zullen geen vertegenwoordigers van buitenlandse regeringen, politieke partijen en vrienden worden uitgenodigd de rouw- plechtigheden bij te wonen", zo berichtte het persbureau Nieuw China. In de straten van Peking is vandaag weinig speciaals te bespeuren. Er zijn bijvoorbeeld geen extra militairen te zien. Ook op het vliegveld was het vanmorgen een dag zoals alle andere. Slechts dè Chinese na tionale vlaggen die halfstok hangen duidden op het overlij den van een belangrijk man. Chinese burgers, gevraagd naar een reactie, reageerden voorna melijk onverschillig. „Deng Xiaoping nam al jaren niet meer Militairen salueren voor de Chinese vlag tijdens een herdenkingsbijeenkomst in Peking. deel aan het besturen van het meer bekleedde, trad drie jaar Xiaoping werden vorige week land", aldus een vijftiger op het geleden met Chinees Nieuwjaar opnieuw gevoed. Toen begin Plein van de Hemelse Vrede, voor het laatst in de openbaar- deze week zowel partijleider Deng Xiaoping, die sinds eind heid. Speculaties over de ge- Jiang Zemin als premier Li Peng 1989 geen enkele officiële post zondheidstoestand van Deng hun werkbezoeken aan Chinese provincies plotseling onderbra ken om in Peking Deng op zijn ziekbed te kunnen bezoeken, werd duidelijk dat de revolutio naire veteraan zich in een kri- FOTO EP A ROBYN BECK tieke toestand moest bevinden. Pagina 2: Deng, de man die China op de kaart zette Acties milieubeweging tegen tweede luchthaven de hoogte gesteld van de ingrij pende sanering. De directie heeft laten weten dat alle be trokkenen op zijn laatst morgen hun werkruimte moeten heb ben verlaten. Bij het bedrijf wer- *ken in totaal ongeveer 350 men sen. Personeel dat direct be trokken is bij het in de lucht houden van Filmnet, RTL, SBS6 en Veronica blijft aan de slag. Het personeel werd volledig overdonderd door de aankondi ging van een reorganisatie. Zij krijgèn vijf maanden salaris doorbetaald, aangevuld meteen maandsalaris voor elk dienst jaar, aldus een van de ontslagen medewerkers. Voor mensen die vanaf het begin bij Nethold werken, komt dat uit op drie kwartjaar salaris. DEN HAAG RICHARD MOOYMAN In Nederland is geen plaats voor een nieuwe luchtha ven. Ook de aanleg van een vliegveld in de Noordzee heeft ernstige milieugevolgen. De kust van Noordwijk tot Bergen krijgt te maken met zware geluidshinder. Dat stellen elf natuur- en milieuorganisaties bij het be gin van een nieuwe campagne tegen de groei van de luchtvaart in Nederland. De organisaties gaan acties voeren om hun standpunt kracht bij te zetten. Onder het motto 'Eén Schiphol is meer dan genoeg' presenteerden de elf organisaties vanochtend in Den Haag hun bijdrage aan de discussie over de toekomst van de luchtvaart. Het kabinet geeft hiervoor binnen kort officieel het startschot. Milieudefensie, de actietak van de milieubeweging, is een verbintenis aangegaan met de gematigde natuurbeschermers van onder meer Vogelbescherming Nederland en de Stichting Duinbe houd. Ook bewonersgroepen uit de regio Schiphol doen mee aan de campagne. Een verdere uitbreiding van de luchtvaart vormt vol gens de organisaties een grote bedreiging van de toe komst voor ons land. De op dertig tot vijftig miljard gul den geschatte overheidsinvesteringen voor een tweede luchthaven zijn in conflict met de keuze voor een duur zame economie, aldus de elf clubs. Ook het Nederland se beleid om de uitstoot van het broeikasgas C02 te be perken wordt dan 'volstrekt ongeloofwaardig'. De organisaties willen dat de discussie over nut en noodzaak van verdere uitbreiding van de luchtvaart mi nimaal een jaar gaat duren, in plaats van de aangekon digde vier maanden. Ook eisen ze extra onderzoek naar de gevolgen voor economie, milieu en gezondheid. De groepen bepleiten een luchtvaartbeleid op basis van duurzaamheid. Het heffen van accijns op kerosine en het doorberekenen van de milieukosten moet de groei van het vliegverkeer tegengaan. Pagina 22: 'Toch geluidsoverlast door vliegveld in zee' de oplossing. „Voetbalsuppor ters zijn heel vindingrijk. Die willen per se hun club in actie zien en zorgen toch wel dat ze in het stadion komen. Ze zoe ken altijd een andere weg. Het is verstandiger dat hun bezoek aan uitwedstrijden gecoördi neerd blijft. Bovendien is het le ger 'goede' supporters nog altijd vele malen groter dan het groepje vandalen. De preses van de officiële supportersclub vindt het boven dien 'treurig' dat de KNVB al leen Feyenoord wil aanpakken. „Er hebben aanhangers van twee clubs op elkaar willen in hakken op die rijksweg. Waar om wordt alles nu op Feye noord geprojecteerd?" Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik: „Wij, als club, staan machteloos." De chauffeurs hebben overi gens nog geen overeenstem ming bereikt met de regering over de belangrijkste eis, het verlagen van de pensioenleefijd van, 65 tot zestig jaar. De acties hebben bijna twee weken ge duurd. Italiaans avontuur ten einde LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een contract voor vierenhalf jaar en aansluitend een technische functie bij de club. Dat is het aanbod dat de Noordwijkse voetballer Leonard van Utrecht heeft gekregen van Cambuur Leeuwarden. „Het is nog niet helemaal voor de volle honderd procent rond, maar we gaan er vandaag over praten en we komen er wel uit. Ik ben in ieder geval blij dat ik weer ga voetballen. Dat is het belangrijkste", al dus Van Utrecht. Na een hoop heisa bij het Italiaanse Padova mag hij toch trans fervrij vertrekken. Zo fantastisch als zijn avontuur in Italië begon, zo dramatisch eindigde het verblijf in Padova. Van Utrecht zorgde in 1995 voor een van de opmerkelijkste transfers van dat jaar door tussentijds van Cambuur in de eerste divisie naar Pado va in de Serie A te verhui zen. Zijn debuut was hoop vol, maar na de degradatie van zijn club, afgelopen voorjaar, belandde de Noordwijker steeds vaker op de bank. Tijdens de kerstvakantie kreeg Van Utrecht zelfs te horen dat hij naar een ande re club mocht uitzien. Be langstelling was er wel voor de aanvaller, maar omdat zijn werkgever bleef vast houden aan een transfer som, haakten enkele geïnte resseerden af. Fijntjes wijst Van Utrecht er nu op dat bij zijn laatste wedstrijd in Ita lië, Padova op een gedeeld vierde plek stond en zonder hem is afgezakt naar een elf de stek. „Ik heb ze gewaar schuwd dat de verdedigende tactiek, die mij overbodig maakte, verkeerd zou uit pakken. Ze wilden niet luis teren." Nu Padova op het aller laatste moment toch heeft afgezien van een transfer vergoeding, heeft Van Utrechts oude club Cam buur de 27-jarige speler on derdak geboden. In de Frie se hoofdstad wordt hij her enigd met zijn Noordwijkse maatje Bram Marbus. Ko mend weekeinde in de wed strijd tegen Eindhoven zal het duo nog niet samen op het veld te vinden zijn. „Padova moet mij eerst nog officieel vrijgeven en dat gaat dan via de FIFA weer naar de KNVB. Dat kan nog wel eens een paar dagen in beslag nemen. Verder heb ik meer dan twee maanden geen wedstrijd gespeeld. Maar de week daarop, in de kraker tegen ADO, wil ik er weer bij zijn." LISSE/'T ZAND CONNY SMITS Het voortbestaan van in- en verkoopbureaus als KAVB, Ce beco en CNB in Lisse, staat op de tocht wanneer de reglemen ten niet snel worden aangepast. Door schaalvergroting en het toenemen van lange-termijn- transacties groeien de financiële risico's ontoelaatbaar. Volgens sommigen is er sprake van een mogelijk toekomstig verlies van 100 miljoen gulden. H. de Boon, voorzitter van de hoofddirectie van Cebeco-Han- delsraad, schetste gisteren dit sombere beeld tijdens de jaar vergadering van de KAVB- Groep Lelie in 't Zand. De Boon zei zich al jaren te verbazen over de grote risico's die in het vak worden genomen: „Het zou goed zijn als handelende partij en het recht krijgen op inzage in eikaars financiële positie. In- en verkoopbureaus bren gen vraag en aanbod bij elkaar in een versnipperde markt met vele aanbieders, kopers, broe ders, producten en rassen. Eind vorig jaar werd de leliesector ge confronteerd met een koper die een zeer grote order niet bleek Stóry en Party staan de fake-fo to's wel afgedrukt. Arjan Burger, adjunct-hoofdredacteur van Pa norama: „Ze zijn erin getrapt. Waarmee maar is aangetoond dat de redacties niets checken van wat hun aan tips en foto's wordt aangeboden. Hoezo schadeclaim, ze waren toch niet verplicht de foto's te plaatsen." te kunnen betalen. Terugdraai en van de koopovereenkomst lukte niet, zodat de bemidde lingsbureaus, en daarmee alle leden van die bureaus, met een grote strop kwamen te zitten. Bij de KAVB werd door het lelie debacle geen temggave van provisie-gelden verstrekt: Cebe co paste in januari de omslagre geling toe, die erop neerkwam dat op de uitbetalingen aan alle verkopers van bloembollen 4,3 procent werd ingehouden. Ce beco maakte gisteren wel be kend de negatieve gevolgen voor de kwekers te willen com penseren. „Als zich tenminste geen nieuwe wanbetalers voor doen, willen wij deze eenmalige tegemoetkoming doen. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad22 17,18,19,21 RTV/programma's15 Sport25,27 Strips Uitgaan Kortingsbon voor Duo Con certo dat bestaat uit Jan Vay- ne en Berdien Stenberg en wordt gehouden in de Stads gehoorzaal in Leiden. Levenslang geëist voor moord op peuter De officier van justitie in Breda, mr. C. van Spierenburg, heeft vanmorgen levenslang geëist te gen de 28-jarige hoofdverdachte wegens de moord op een 3-jari- ge peuter uit Breda. Het meisje werd vorig jaar op 24 april door haar overbuurvrouw gedood. Pagina 3: Raadsels blijven rond moord op peuter LEEUWARDEN GPD Meer geld voor Leiden en de 24 andere grote steden, het liefst nog dit jaar. D66 wil dat het ka binet honderd miljoen gulden extra uittrekt om de negatieve spiraal van werkloosheid, ver paupering, criminaliteit en steeds hogere gemeentelijke ta rieven tegen te gaan. Fractie voorzitter G. Wolffensperger zei dat gisteravond in Leeuwarden. Net als Leiden behoort Leeuwarden tot de zogeheten G25: de vier grote steden en 21 middelgrote steden. Leiden werd vorig jaar samen met Haarlem, Schiedam, Dordrecht, Heerlen en Venlo toegelaten tot dit selecte groepje, dat nu al ex tra geld van het kabinet krijgt. Dat leverde de Sleutelstad bij voorbeeld enkele tientallen ex tra Melkert-banen op. De roddelbladen Story, Privé, Weekend en Party hebben on langs bezoek gehad van een be vallige dame, ingehuurd door het magazine Panorama. Zij bood de redacties tegen forse betaling van 1.200 tot 2.000 gulden per stuk exclusieve foto's aan van de look a like van prins Willem Alexander, skiënd met een roodharige schone in het koninklijke wintersport oord Lech in Oostenrijk. Weekend ging als enige niet in op de aanbieding. De redac tieleden van Privé kwamen er tijdens het drukken achter dat hen een 'koninklijke poets' was gebakken. Reeds 70.000 van de pers gerolde exemplaren wer den vernietigd. In de edities Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - 'Tel: (I.v ïtrole bezorging) 1 Doorlopend krediet aflossen met hypotheek? Adviesgroep haalt,méér uit uw hypotheek Vraag de gratis HypotheckScan 0800-1800lmii.) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: tP Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) i automatisch if 32,95) Oacccptgiro (f. 93.05) W I Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch ^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1