Leidsch Dagblad Zes jaar cel Hakkelaar BaaWffi! ÜSS® I 27 BESTOL imere regeling voor iren vakantiedagen op 4000 lingen in anenburg' Spionnen bestoken Huis ter Duin Weer banen weg bij Unilever Bovo neemt deel failliet busbedrijf Van Nood over Politie lost 45 inbraken op Man bekent moordpoging op echtgenote Slachting moet einde maken aan varkenspest Celstraffen geëist in Leidse Lusthoflaan-zaak kan op regen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Amateurvoetbal afgelast 7 FEBRUARI 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Voor tweede keer miljoenenfraude bij ABN-AMRO Buitenland Ecuador heeft j plotseling drie presidenten i Cultuur en Kunst Total Touch wil zich ;.i r ook bewijzen in "'J clubcircuit Sport Aan een eeuw Leidse sportgeschiedenis komt een einde .ANPzijn daar meestal minimaal vijf dagen bovenop afgesproken. De wet verbiedt nu nog uitbetaling van deze dagen. Ook moeten werknemers de dagen binnen twee jaar opmaken. De sociale partners adviseren de 'bovenwettelijke' dagen van het verbod vrij te stellen. Zij wil len het sparen en verkopen concreet per CAO regelen. Als er geen CAO is hoort deze moge lijkheid individueel tussen werkgever en werknemer afge sproken te worden. De vakbe weging hecht veel waarde aan meer mogelijkheden om vakan tiedagen op te sparen. Die kun nen dan worden gebruikt voor loopbaanonderbreking, scho ling of zorgverlof. De prioriteit van de werkgeversorganisaties ligt meer bij ruimere mogelijk heden om de vrije dagen om te zetten in geld. n meer mogelijkheden ntiedagen op te sparen laten betalen. Dit staat oncept SER-advies dat e partners aan minister ran sociale zaken willen jjn. emers moeten de mo- d krijgen hun 'boven- e' vakantiedagen mini- jaar lang op te sparen, en ook kunnen kiezen intiedagen per jaar in i te laten zetten. Dat 'ereen met een loons- igvan bijna 3 procent, /vindsman heeft de SER ies gevraagd over zijn de vakantiewetgeving iliseren. Iedereen heeft de wet, bij een volledige ik, recht op twintig va- igen per jaar. In CAO's Volgens rechtbank deals OM met criminelen toelaatbaar De hasjhandelaar De Hakkelaar (42) is vanochtend door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. De medeverdachten kregen vijf en drie jaar. Volgens de rechtbank zijn deals van het openbaar ministerie (OM) met criminelen toelaatbaar, ook voor het vervolgen van georganiseerde misdaad. De rechtbank acht 'wettig en overtuigend' bewezen dat de drie leiding gaven aan een organisatie die 'grote hoeveelheden hasj over de wereldzeeën vervoerde'. amsterdam gpd Tegen De Hakkelaar was door de officieren van justitie acht jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf geëist. Zijn compa- nen hoorden zes jaar en twee ënhalf jaar tegen zich eisen. De drie worden verantwoordelijk gehouden voor de smokkel van ongeveer 200 ton softdrugs uit Pakistan naar Nederland, Cana da en Portugal. Minutieus besprak recht bankvoorzitter F. Lauwaars de redenen waarom de rechtbank de beide kroongetuigen wel be trouwbaar achtte en hun getui genissen toeliet als bewijs. Vol gens de rechtbank had het openbaar ministerie beide deals nodig voor vervolging, wat door de advocaten was bestreden. Ook vond de rechtbank de belo ning van de getuigen in over eenstemming met hun presta tie, de getuigenis. De advocaten hebben tijdens het proces, dat begin december begon en 24 zittingsdagen duurde, vooral geprobeerd de beide kroongetuigen uit het proces te weren. De rechtbank oordeelde echter onomwonden dat er geen sprake is van 'kroongetuigen', maar van 'deals met criminelen'. De rechtbank refereerde er aan dat dat in de politiek zeker na de parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden toe laatbaar wordt geacht. Een vol- m theo van der kaau inwoners van Zwanen- irhuizen naar Zwaans- oop 4.000 woningen en riphol zo de ruimte. Dit he voorstel lanceerde ambtenaar H. Grosveld and tijdens een D66-bij- st in Amsterdam over Dmst van de luchtvaart rland. iren geen Zwanenbur- le zaal om hun afgrijzen sloopplan kenbaar te LDit is een puur tech- che oplossing", rea- D66-fractievoorzitter 'ensperger,Ik vraag mij i daar ooit een maat- ïlijk draagvlak voor Een vertegenwoordiger Luchthaven Schiphol re- izeer terughoudend, ns Grosveld, oud-direc- >nomische zaken van de ite Amsterdam, speelt deze operatie geen rol. it de kosten van schade- ling van bewoners en an de huizen op twee a joen gulden. eman wordt gemeester Zaanstad |>e» edblaauw fedenaar dr. Ruud Vree- 3) is rond het middaguur ld tot burgemeester van ld. De PvdA'er is opvol- 1 partijgenote J. Bruin- eijwegt, die vorig jaar na jks conflicten vertrok uit dustriestad met circa inwoners. Vreeman, orzitter van de Vervoers- NV, zit 'sinds 1994 in de Kamer. Nadat Felix ïerg moest terugtreden i ziekte, is hij tevens mend partijvoorzitter. vdA'er heeft er nooit een van gemaakt dat bestu- ii eigenlijk meer ligt dan lek. Geheimzinnige figuren mei noord wuk conny smits isterapparatuur omsingelden gisteren het Noordwijkse hotel. FOTO DICKHOGEWONING Gewapend met verrekijkers, draagbare tele foons, richtmicrofoons, fototoestellen, vi deo-camera's en de meest ingewikkelde an tennes omsingelden ze gisteren Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Geheimzinnig uit ziende figuren met alpinopetten, zonnebril len, gleufhoeden, lange regenjassen, valse neuzen, bivakmutsen en pruiken. Als ware zij geheim agenten die kostbare informatie boven tafel moesten zien te krijgen. De om en nabij vijftig 'spionnen' voerden bij Huis ter Duin een ludieke actie tijdens de conferentie van Europese ministers van binnenlandse zaken en justitie. Die verga derden de afgelopen dagen in het Noord wijkse hotel over zaken als asielbeleid, mi gratie en politiesamenwerking. En volgens de werkgroep Tegencontrole gaat hun be leid te veel de kant op van verscherpte con trole op burgers en uitsluiting van migran ten en vluchtelingen. „Bovendien wordt het Europese beleid in geheime werkgroepen voorgekookt terwijl bij de vergaderingen van de ministers geen pers mag zijn", aldus gistermiddag één van de actievoerders die zich 'geluidstechnicus X44' noemde. „Wij van de werkgroep Te gencontrole vinden dat er meer openheid moet zijn." De teksten op de meegebrachte spandoeken spraken wat dat betreft duide lijke taal: 'Open de deur van het geheime overleg' en 'Grenzen open voor iedereen'. De actievoerders, sommigen met ouder wetse televisie-antennes op het hoofd, stuitten bij Huis ter Duin op de forse veilig heidsmaatregelen die de conferentie van ministers met zich meebracht. De omge ving van het hotel was met dubbele hekken afgezet, bewaakt door tientallen agenten. Rotterdam gpd.ttember 1996 telde het aantal werknemers bij de Unilever-be- drijven nog 9.126. Dit aantal va rieert elk jaar omdat er ook re gelmatig bedrijven gekocht of verkocht worden. Bij de 20 bedrijven van Unilever Nederland verdwijnen ook dit jaar honderden arbeidsplaat sen. In de afgelopen jaren zijn volgens de Industriebond FNV bij het voedingsmiddëlencon- cem zeker al vele honderden banen verloren gegaan. In sep- amsterdam/roelofarendsveen [en Katwijk ruimt op! Naast de vele showroommodellen met [en tot wel 50%, hebben we voor deze opruiming door ihele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! Van Nood failliet waarna een nieuw bedrijf de activiteiten overneemt. De bedoeling is dat het doorgestarte Van Nood rei zen organiseert die met bussen van Bovo en Oostenrijk worden uitgevoerd. Bovo verhuurde tot nu toe vooral bussen aan tour operators en andere klanten. Met de overname van Van Nood gaat Bovo nu ook op gro tere schaal zelf reizen organise ren. Directeur M. van der Voet: „We zien een terugloop in de verhuurmarkt. Door deze stap zijn we minder afhankelijk van opdrachtgevers. Voor ons ligt hier een nieuwe uitdaging." rudolf kleun Touringcarbedrijf Bovo uit Roelofarendsveen neemt samen met concurrent Oostenrijk uit Diemen het failliete Van Nood uit Amsterdam over. De twee bedrijven verwerven elk de helft van de aandelen van Van Nood. Ze willen uitsluitend de reisor ganisatie voortzetten. De ande re tak, het touringcarbedrijf van Van Nood, wordt niet overgeno men. Bovo en Oostenrijk hemen 25 van de 55 Van Nood-werkne mers over. Binnen de gekozen constructie gaat eerst het oude regio» wim wegman De politie denkt met de aan houdingvan een 18-jarige Hille- gommer 45 inbraken en dief stallen in onder meer de Duin en Bollenstreek te hebben op gelost. De man werd, al op 6 ja nuari, aangehouden terwijl hij probeerde in te breken in een woning in Hillegom. De inbra ken, waarbij vooral geld, che ques en sieraden zijn gestolen, zijn onder meer gepleegd in Hillegom, Lisse en De Kaag. De politie heeft inmiddels ook drie mannen aangehouden op ver denking van medeplichtigheid. Het gaat om een 26-jarige Ven- neper, een 24-jarige man uit De Zilk en een 17-jarige Hillegom- mer. Ook is een 20-jarige Ven- neper gearresteerd op verden king van heling van de gestolen spullen. ledig van straf gevrijwaarde kroongetuige is niet toelaatbaar. Van gehele strafvrijwaring is geen sprake, vindt de recht bank. De eerste getuige, 'klusjesman' Ad Karman, heeft al zes maanden voor zijn aan deel in de zaak tegen De Hakke laar vastgezeten. De toezegging van het OM dat eventueel meer straf voor Karman niet zou wor den uitgevoerd, keurde de rechtbank goed. De andere ge tuige, 'tussenhandelaar' Fouad Abbas, betaalt 1,8 miljoen gul den aan het OM om strafvervol ging af te kopen. „Rechtvaar dig", vindt de rechtbank dat, want de maximale financiële straf zou 2,2 miljoen gulden zijn geweest. zoeterwoude-dorp» dimitri walbeek Een 29-jarige Zoeterwoudenaar heeft bekend dat hij gisteroch tend met een vleesmes meer malen in het bovenlichaam van zijn slapende vrouw heeft ge stoken, met de bedoeling haar om het leven te brengen. Aan leiding voor de steekpartij wa ren relatieproblemen. De man, die gisteren door de politie is aangehouden, is vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag. De vrouw maakt het volgens artsen in het Academisch Zie kenhuis Leiden naar omstan digheden goed. Zij wordt voor lopig in het ziekenhuis ver pleegd. Ondanks haar verwon dingen slaagde zij er zelf nog in de politie te waarschuwen. den haag «anp Het ministerie van landbouw heeft rigoureuze maatregelen afgekondigd om een verdere verspreiding van de varkenspest een halt toe te roepen. Alle var kens op ongeveer zestig bedrij ven in een straal van twee kilo meter rond de boerderijen in het Brabantse Venhorst en Odi- liapeel waar varkenspest is aan getroffen, tussen de 30.000 en 100.000, zullen zo snel mogelijk worden afgemaakt. Het vlees van de dieren komt niet in de winkel. Na de slachthuizen in Son en Druten is gisteren ook een slachterij in het Drentse Em- men gesloten. Daar zijn name lijk onlangs twee zeugen van het bedrijf in Odiliapeel aange voerd. Alle beesten die nog op het Emmer slachtterrein staan en al het vlees zal uit voorzorg worden vernietigd. In het be treffende slachthuis zelf is ove rigens geen varkenspest gecon stateerd. Minister Van Aartsen (Land bouw) noemde de maatregelen 'rigoureus, maar verstandig'. Varkenspest, die voor mensen geen gevaar vormt, is namelijk voor varkens een zeer besmet telijke ziekte. De forse ingrepen moeten er toe leiden dat de ziekte binnen de perken blijft en vooral het buitenland afziet van importbe perkingen. Een exportstop zou namelijk desastreus zijn voor de agrarische sector. den haag/leiden herman joustra Natuurlijk had de vechtpartij in de Lusthoflaan een voorge schiedenis en was het geen spontane uitbarsting van volks woede. Inderdaad had een groep jongeren al maandenlang voor overlast gezorgd. Maar de manier waarop de verdachten het recht in eigen hand had ge nomen was absurd, meende de officier van justitie. Daarom eis te zij gisteren voor de Haagse rechtbank een celstraf van tien maanden, waarvan vier voor waardelijk, tegen een 28-jarige Leidenaar en een celstraf van vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, tegen een 39-ja- rige Leidenaar wegens hun ver meende aandeel in de mishan deling van een aantal jongeren. De 28-jarige wordt ervan ver dacht op 3 november 1996 drie knapen te hebben mishandeld: één met de blote vuist en twee met een honkbalknuppel. De 39-jarige wordt beschuldigd van medeplichtigheid bij de mis handeling van één van de jon geren. Hij zou het slachtoffer hebben vastgehouden, terwijl de andere verdachte hem met de knuppel bewerkte. „Wat mij het meest dwars zit is de manier waarop het is ge beurd", sprak de officier van justitie. „Met een knuppel. Sommige getuigen zeggen het ook: het was beestachtig, mens onterend. Bij zo'n vorm van openlijk geweld past alleen maar gevangenisstraf. De hoofdverdachte gaf ook toe buiten zijn boekje te zijn ge gaan. En het was ook niet met voorbedachte rade geweest. Hij was daar toevallig in de buurt en wilde 'helpen'. De tweede verdachte ontkende elke vorm van medeplichtigheid. Hij zou slechts hebben geprobeerd es calatie van het geweld in de straat te voorkomen. Hij voelde wel wat voor alternatieve dienstverlening als straf, zoals werd voorgesteld, als hij toch mocht worden veroordeeld. Maar pas in laatste instantie, want hij kondigde nu al aan in hoger beroep te gaan, mocht dat nodig zijn. De rechtbank doet op 20 fe bruari uitspraak. Pagina Leiden: 'Je moet je me demens helpen' HÉT WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Aan het goede raak je gauw gewend. jgP mETmaï 377° 378° Ö8 20% 30% 20% 20% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving.14 Regio13,14,15,17 RTV/programma's Sport Strips Uitgaan 22,23 10 Drie kaartjes halen, twee kaartjes betalen voor de film Pinokkio in het Cultureel Centrum in Voorschoten. Spijkerbroek Maten 30 - 40. Lengtematen 32 er Normaal 39.95 Bristolprijs 25.- geldig t/m 8 februari LEIDEN: Langegrocht 5 (naast DIGROS) mWl ALPHEN A/D RIJN: Hofzichtstraat 7-9 WM VALKENBURG (Z.H): Voorschoterweg 45a Te vroeg uitgestapt nLabouchere I KoersLIFT® Lager instappen kan niet O Ja, ik wil een abonnément op het Leidsch Dagblad. Naam: 1 Adres: -1 ,Postcode:Plaats-i 'Tel:(l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal Qautomatisch (f. 92,05) i I automatisch (f. 32,95) Oacceptgho (f. 93,05) I Nr. bank/giro:Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een harulige re creatiekaar t cadeau. de wedstrijden in de hoofdklas sen van het amateurvoetbal en de landelijke jeugddivisies was vanochtend nog geen beslissing genomen. De KNVB heeft alle wedstrijden in het district West III afgelast voor zaterdag en zondag. Over Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1