Leidsch Dagblad 3 Jordaanse koning trekt overleg Hebron uit slop egen de natuur kun je toch niet op Atje Keulen-Deelstra is trots op Tonny de Jong Seeker uitgeschakeld in eerste ronde Australië Newcastle wil Van Gaal' üsie tussen DHV en ieidemij ketst af Elfstegentocht waardig afscheid van het ijs 'Ijs onbetrouwbaar' Brand zet bejaardenhuis Voorschoten op stelten TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. MANDAG 13 JANUARI 1997 i Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 Gewelddadige rechts- extremisten mogelijk niet meer verkiesbaar i Buitenland 'Zwitserland was in 1 Tweede Wereldoorlog niet neutraal' NR. 41285 Kerk en Samenleving 'Opvolging van Moeder Teresa is nabij' Cultuur en Kunst Eboman is klapper op Noorderslag LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 De beukenhof T erweeweg 2-4 Oegstgeest tel. 071-5173188 onny de Jong en Atje Keulen-Deelstra. EERENVEEN ANP itje Keulen-Deelstra slaakte ondag in de Thialfhal na de inish van Tonny de Jong een ucht van verlichting. „Einde- jk hebben wij weer een Euro- lees kampioene", lachte de riezin. „We hebben er lang enoeg op moeten wachten. Ik en trots op haar." )e Jong was nog niet geboren DenAtje Keulen-Deelstra in 972 voor de eerste keer de ELBOURNE ANP Europese schaatstitel verover de. In 1974 was Keulen-Deel stra voor de derde en laatste keer de sterkste. Sindsdien kwam het goud buiten Neder land terecht. „Tonny is de wa re kampioen", meende Keu len-Deelstra, die speciaal voor haar opvolgster een bosje bloemen naar de schaatshal had meegenomen. .Alles ging haar tijdens dit EK heel ge makkelijk af. Ik hoop dat ze dit niveau lang kan vasthouden." oris Becker is vanochtend ïrrassend uitgeschakeld in de ?rste ronde van de Australian pen. De Duitse titelverdedi- ?r, als zesde geplaatst in de irste grand slam van 1997, ïrfoor in vijf sets van de panjaard Carlos Moya: 5-7,7- 3-6,6-1 en 6-4. arlos Moya (20), uit de ten- ol van Barcelona, was )het trage hardcourt in Mel- oume (evenals in november in sportpaleis Bercy van Parijs) de 29-jarige Duitser te slim af. Becker: „Carlos liet mij het werk doen, gaf zijn halfhoge ballen nauwelijks kracht mee zodat ik weinig kon uitrich ten". Maar de grootste vijand was de hitte. „Ik schat dat het zestig graden was in die kuip", aldus Becker. Pagina 15: Van Scheppingen debuteert in Melbourne zon der setverlies ewcastle United wil Louis Gaal als trainer. De Engel- topclub zou volgens de In- ependent on Sunday de Ajax- lach onmiddellijk na diens er van wintersport een inzoek doen. Volgens de ant is Newcastle, waar coach evin Keegan vorige week on- rwacht opstapte, het soort ub dat binnen de belangstel- igssfeer van de 'Nederlandse ÜJöeroe' valt. z Independent heeft die ken- isvan een niet nader ge- r temde 'vriend' van Van Gaal. - (ewcastle is een grote club Amerikaanse bemiddelaar stelt vertrek uit met veel mogelijkheden. Dat stimuleert hem en ik weet dat hij in is voor een plaats in het huidige Engelse voetbal", al- - dus deze vriend. De krant beschrijft Van Gaal als een 'zeer zelfbewuste man', die gepokt en gemazeld is in het Europese voetbal en voor wie Europese topclubs in de rij zouden staan. Newcastle zou echter ook hengelen naar de huidige Barcelona-coach Bob by Robson. Die zou volgens verschillende kranten dolblij zijn met een terugkeer naar 'mijn grote liefde, de piekwaar mijn hoofd en hart zijn'. IHEM ANP aangekondigde fusie tussen idemij en DHV is mislukt. I kleinere DHV heeft de be- fkingen afgebroken, nadat raad van bestuur tot de con- sie was gekomen dat de kos- 'voor de fusie aanmerkelijk nnenschippers gelaten over vaarverbod Israëlische en Palestijnse delegaties zijn vanmorgen in een hotel in Jeruzalem bijeengekomen om de laatste struikelblokken voor een akkoord over Hebron uit de weg te ruimen. Aanvankelijk was bericht dat premier Neta nyahu en president Arafat elkaar zouden treffen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als alles goed gaat kan er een akkoord worden geparafeerd. Een Palestijnse zegsman waar schuwde echter voor voorbarig optimisme. Hij wilde slechts kwijt dat 'de onderhandelingen over dit onderwerp vandaag worden hervat in de hoop op een akkoord'. Volgens premier Netanyahu staat een meerder heid van het Israëlische kabinet achter het resultaat van de be sprekingen. Maar in regerings kringen is vernomen dat min stens zeven van de achttien ka binetsleden tegen een (gedeeltelijke) Israëlische terug trekking uit Hebron zijn. De ontmoeting is het resul taat van bemiddeling van de Jordaanse koning Hussein, die gisteravond via Gaza naar Tel Aviv vloog. Hij heeft premier Netanyahu een compromis voorstel voorgelegd voor een tijdschema voor de Israëlische militaire hergroepering op de Westelijke Jordaanoever. Naar verluidt bevat het compromis voorstel een exact tijdschema en geven de Amerikanen de Pa- lestijnen de garantie dat Israël het ook daadwerkelijk zal uit voeren. Gisteren tegen het eind van de middag verkeerde het vre desproces nog in een diepe im passe. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv liet weten dat bemiddelaar Ross naar Washington zou te rugkeren en de afwikkeling van de onderhandelingen zou over laten aan de partijen zelf. Die mededeling betekende in feite dat Ross de moed had opgege ven. Op dat moment arriveerde koning Hussein per helikopter in Gaza. Hij werd met militair vertoon ontvangen en had een onderhoud met Arafat. Vanuit Gaza sprak de koning telefo nisch ook met de Egyptische president Mubarak, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken en Netanyahu. Na aankomst in Tel Aviv sprak Hussein een uur lang met de Israëlische premier. Na af loop liet de Amerikaanse be middelaar Ross weten dat hij zijn vertrek naar Washington had uitgesteld in verband met de vooruitgang in het overleg. Meer dan tienduizend schaatsers zwieren over Leidse grachten hoger uitvallen dan voorzien. De twee advies- en inge nieursbureaus kondigden hun samengaan in oktober aan. De nieuwe combinatie zou op het gebied van advieswerk en engi neering gaan behoren tot de top vijf van de wereld. LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Vijfhonderdtien strekkende me ter tapijt, acht komma twee ki lometer smeltend ijs, meer dan honderd vrijwilligers en natuur lijk duizenden schaatsers. Op geteld maakten ze van de vierde Elfstegentocht een waar volks feest. „Leiden heeft op een waardige manier afscheid geno men van het ijs", zegt organisa tor Willem Buijteweg. Ondanks de mist, de gladheid op straat en de waterige kou na men tegen de 7.000 schaatsers deel aan de tocht, ongeveer dui zend meer dan vorig jaar. De organisatie schat het totale aan tal mensen dat gisteren over de Leidse grachten zwierde, gleed of krabbelde echter veel hoger: van tien- tot zelfs veertiendui zend schaatsers. De drukte kwam voor het Co mité Elfstegentocht Leiden niet als een verrassing. „Vorig jaar was het zo'n succes dat veel mensen die er niet bij waren nu wel van de partij zijn", zegt Ni co Quakernaat. „Daar komt bij dat de inzettende dooi veel mensen het idee geeft dat dit hun laatste kans is om het ijs op te gaan." Moesten er tijdens de tocht van vorig jaar nog nieuwe kluunplaatsen worden inge richt, dit jaar hoefde de organi satie nergens extra linten over het ijs te spannen. Terwijl de dranghekken en de tapijten al klaar lagen bij onder andere de Kraaierbrug, de Gansoordbrug en de Koornbrug. „Het ijs was absoluut dikker dan vorig jaar", zegt comitélid Hein van Woerden. Wel had het comité gisteren voor het begin van de tocht al besloten dat er twee kluun plaatsen bij moesten komen: een bij de Kippenbrug en een bij de Spanjaardsbrug. Vooral de tapijten bij de Kippenbrug zorgden voor een trage start: deelnemers moesten al na twin tig meter de wal op, om iets ver derop bij het Kort Rapenburg opnieuw het ijs af te moeten. Behalve de gebruikelijke slip- en valpartijen, deden zich geen ernstige incidenten voor. De ziekenwagen moest zes keer uitrijden, twee keer om een hoofdwond te verbinden en vier keer om pols- en armbreuken te spalken. Het had erger gekund, aldus de organisatie. Ongemak was er wel voor de vele automobilisten, die bij de Prinsessegracht, Doezastraat en de Witte Singel soms wel een kwartier moesten wachten op de klunende schaatsers. „Daar UNA VAN DEN BERG is op het water geboren, n al veertig jaar, W. Verlaan Ter Aar, maar een vaarver- in deze omgeving heeft hij »it meegemaakt. Ook provin- waterbeheerder Kooman is wat uit zijn doen. 'ewonden fluistert hij voor as. van Ruiten van Schutte- de achtergronden van het Nerbod toe. Zo'n boeggolf ijs" (hij wijst nieter of anderhalf aan) „als die tankers de sluis uitkomen." De Julianasluis bij Gouda is nu dicht, sinds afgelopen vrijdag. Het gevaar van ernstige bescha digingen was te groot volgens Kooman. „Het was geen doen meer, onverantwoord om de zaak nog open te houden." Op de de jaarvergadering van de schippersvereniging Schutte- vaer, afdeling Rijnstreek, ston den de gesprekken deze zater dag in het teken van ijs. Wat ge laten horen de schippers het nieuws van het vaarverbod aan. Tegen de natuur kan je toch niet op. De meesten liggen al vanaf de feestdagen stil. Ze ver voeren zand, grind en andere grondstoffen voor de bouw en die heeft ook vorstverlet. Alleen de grote jongens, de kerosinet- ankers namen nog het risico te varen. En Verlaan, die voer afgelo pen week nog van Amsterdam naar Luik. Zijn schip, de Christi na, ligt nu in Luik en hij kwam speciaal over voor de jaarverga dering. Verlaan houdt wel van avontuur. En hij wil 'vervoersze- kerheid' geven, zijn afnemers niet laten zitten. Over de tocht naar Luik doet hij normaal twee dagen, dag en nacht doorva rend. Nu deed hij er vier, dagen over, zigzaggend door het ijs op het Albertkanaal en 's avonds stilliggen. „Het is net de Noord pool, je ziet niks, ik sta het met de verrekijker in de gaten te houden." Politie en hoogheemraadschap: LEIDEN AD VAN KAAM Het ijs op sloten, vaarten, plas sen en grachten is 'hoogst on betrouwbaar'. Dat zegt voor lichter Vergeer van het politie korps Hollands Midden. „Nu de dooi is ingevallen, advise ren we de mensen om niet meer op het ijs te gaan", aldus Vergeer. „De kwaliteit van het ijs loopt heel snel achteruit." Zijn collega Stuifbergen sluit zich daarbij aan. „Gisteren, met de Elfstegentocht, ging het nog. Maar nu is het ijs in de binnenstad echt gevaarlijk. Het mag op sommige plaatsen nog best dik lijken, op andere plekken brokkelt het van on deren heel snel af en dat zie je niet altijd. Juist dat maakt het zo link." Ook het Hoogheemraad schap van Rijnland waar schuwt voor slecht ijs. „Mor gen hervatten we de bema ling", zegt woordvoerder Van der Hoek. „Dan wordt het ijs zienderogen slechter. Spooknota's telefoon naar 1,3 miljoen DEN HAAG GPD PTT-Telecom heeft 725 Ne derlanders onverklaarbaar hoge telefoonrekeningen ge stuurd. Het totaalbedrag van deze 'spooknota's' beloopt 1,3 miljoen gulden. Het zwaarst getroffen is een bij standsmoeder die 38.000 gul den moet betalen. Dit blijkt uit een inventari satie die de werkgroep 06-ge- dupeerden met PTT-Tele- com heeft gehouden. De werkgroep voert al ja ren strijd tegen de onver klaarbaar hoge telefoonreke ningen die duizenden Ne derlanders zeggen te krijgen. PTT-Telecom heeft steeds beweerd dat de rekeningen juist zijn. Volgens T. Claessen, voor zitter van de werkgroep 06- gedupeerden, bewijzen de uitkomsten van de inventari satie dat er wel degelijk een groot probleem bestaat. Een verklaring voor de spookno ta's moet echter nog steeds worden gevonden. Volgens Claessen werkt PTT-Telecom met twee maten. Van de ene klant wordt geëist dat de no ta geheel wordt voldaan, ter wijl bij anderen regelmatig een deel van de rekening wordt kwijtgescholden. De stelling van de werk groep dat alle ellende wordt veroorzaakt doordat onbe kenden op het telefoonnet inbreken gelooft PTT-Tele com niet. Maar volgens de Zoetermeerse Jooske van den Burg manipuleren derden wel degelijk met het tele foonnet. Zij kreeg zelfs van een mogelijke concurrent te horen dat als zij niet met haar Videotex-bedrijf zou op houden, de telefoonrekenin gen zouden gaan stijgen. Dat dreigement werd vervolgens ook uitgevoerd: de telefoon rekening werd drie keer zo hoog als normaal. De PTT kon niets vreemds ontdek ken. Mevrouw Van den Burg zegt inmiddels voor 12.000 gulden aan 'spooknota's' te hebben ontvangen. Pagina 2: Telefoonteller leidt soms eigen leven HET WOORD IS AAN Carla Pols Niemand met de nek aankij ken is de deugd van een vooraanstaande. hetbjijft kwakkelen -v/30 -273° °74° 10% 10% 40% 30% 30% 10% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .13 Economie10 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad12 Regio7,8,9 RTV/programma's27 Sport15 t/m 24 Strips Uitgaan .25 Het Orkest van het Oosten speelt in de Stadsgehoorzaal onder leiding van Jaap van Zweden, waarvooreen kor tingsbon. KERK V BALANS 97 "Ik teken ervoor" 12-26 januari I997 De Leidse kerken rekenen op u! Negen mensen behandeld in ziekenhuis bieden we onze excuses voor aan", zegt Buijteweg. „Volgende keer willen meer mensen inzet ten om het verkeer te regelen." De hardlopers van de mara thon Stadsbankcross, die al eer der was gepland, hadden min der last van de in ganzenpas over het wegdek stappende schaatsers. „De organisatie van de loop was buitengewoon te vreden", weet Van Woerden. Hoeveel geld de tocht heeft opgeleverd kan het Elfstegenco- mité nog niet zeggen. Pas in mei, op IJsheiligen, maakt het comité bekend wat de op brengst is en naar welk goed doel het geld gaat. „In ieder ge val gaat het om een bestem ming waar de Leidse gemeen schap wat aan heeft." Pagina 7: 'Zonder drank haal ik de eindstreep niet' VOORSCHOTEN MARIETA KROFT Bij een brand in het verzor gingstehuis 't Hofflants Huys' in Voorschoten, zijn gistermorgen vijf personeelsleden en vier po litiemannen met ademhalings moeilijkheden overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Na onderzoek konden ze weer naar huis. De helft van de 125 bewoners moest worden geëvacueerd naar een ander deel van het ver zorgingshuis. De meesten kon den een uur na het uitbreken van de brand weer terug naar hun kamer. De anderen volgden later op de dag. De brand brak rond kwart over acht uit op de gang van de eerste verdieping. In allerijl wer den de zestig bewoners via het balkon naar een veiliger deel van het gebouw gebracht door personeel, politie en brandweer. Bij drie kamers, moest de ruit van de buitendeur worden inge slagen om binnen te komen. De brandweer van Voorscho ten kreeg assistentie van de Leidse collega's. De spuitgasten hadden de brand, die beperkt bleef tot een deel van de gang, rond kwart voor negen onder controle. Brandweercommandant J. Herpst denkt dat onderzoek zal uitwijzen dat de brand is veroorzaakt door kortsluiting in een accu-oplaadapparaat van een tillift. De schade schat hij op enkele tienduizenden gul dens. Pagina 11: 'Schrik zit er goed Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode:Plaats; - 'Tel; (l.v.tn. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oau'omatisch (f. 92,05) i automatisch (f. 32,95) Oacceptgiro ff. 93,05) Y I Nr. bank/giro;u Bij automatische betaling krijgt u Handtekening: •en handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. invelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1