Israël pas in 1999 weg uit Westoever Buitenland ervische politie loopt emonstranten in de weg x-DDR-spionagechef Wolf )nieuw voor de rechter Aangeschoten Gingrich herkozen als voorzitter Amerikaans Huis Korte recordvlucht Franse veteranen werven huurlingen voor Zaïre Zwitserland overweegt compensatiefonds joden Britten vergeven hun 'royals' veel, maar niet alles /OENSDAG 8 JANUAR11997 Italiaan loopt grote loterijprijs mis goMLï De Italiaanse minister Visco (financiën) heeft een onder- ^oekïngesteld naar het zoveelste incident met de loterijen. Tij dens de maandag rechtstreeks uitgezonden trekking van de jaar lijkse Lotteria Italia gebruikte de machine slechts zes van de tien ballen om het lotnummer te bepalen voor een prijs van 227.500 gulden. Kijkers ontdekten de fout, waarna het nummer ongeldig werd verklaard. Daardoor liep een inwoner van Iesi een aardig bedrag mis. Het is niet voor het eerst dat winnaars hun prijs niet krijgen. In september liep een echtpaar 1,1 miljoen gulden mis toen de overheid hun lot introk omdat het een misdruk zou zijn. Passagiersschip na brand op drift jfypney» Een passagiersschip met 290 opvarenden is op drift ge raakt op de Grote Oceaan. Het schip is stuurloos na een brand in Ae machinekamer. De 65-meter lange 'Maasmond' vaart onder Üe vlag van Saint Vincent, en was onderweg van Kiribati naar Christmas Island toen de brand uitbrak. Het vuur is inmiddels gedoofd. De Nieuw-Zeelandse marine heeft een vliegtuig en een boot naar het schip gestuurd. De Maasmond heeft in het verle den ook al motorpech gehad. Aanslag op Noord-Ierse patrouille ONDONPERRYOnbekenden hebben gisteravond een aanslag ge leegd op twee in Londonderry patrouillerende politieauto's. Niemand raakte gewond. De politie kon nog niet zeggen of de lanslag is gepleegd met een bom of dat er op de auto's is ge- ichoten is. De aanslag kwam enkele uren nadat de politie twee nannen had aangehouden die mogelijk betrokken waren bij de RA-raketaanval van maandag op een politiepost bij het paleis ran justitie in Belfast. Vloordenaar gaf demonstratie doden iamburg Een 30-jarige Hamburger heeft een man van 64 dood- estoken, omdat hij aan een derde persoon wilde laten zien hoe nakkelijk iemand vermoord kan worden. De dader ging maan- agavond naar de woning van het slachtoffer, nam hem in de orstklem en stak hem daarop meermaals in de borst. De dader irerd gepakt nadat hij het misdrijf aan een buschauffeur had op- ebiecht. In zijn bekentenis gaf hij toe dat hij de moord had ge- om te laten zien dat het niet moeilijk is om iemand te do- rware aanslag met autobom in Algiers In het centrum van de Algerijnse hoofdstad Algiers is isteren een zware autobom ontploft. De aanslag kostte zeven ïensen het leven en 48 anderen raakten gewond. Ooggetuigen eiden dat de auto stond geparkeerd bij de universiteit van Al- iers. Na de ontploffing brak paniek uit. In december vielen in lgiers zeker achttien doden door twee aanslagen met autobom- ïen. Algerije gaat sinds vijfjaar gebukt onder politiek geweld, lat heeft inmiddels 60.000 mensen het leven gekost. issad aan prostaat geopereerd amascus De Syrische president Assad is met succes geope- eerd aan zijn prostaat. Dat heeft het staatsjJersbureau SANA isteren gemeld. SANA vermeldde niet wanneer de operatie laatshad of waarom de ingreep nodig was. Assad werd in de ja- in tachtig getroffen door een hartaanval. In het buitenland ordt gezegd dat hij in slechte gezondheid verkeert, maar Syri- :he functionarissen ontkennen dat. De president zwaait al 26 ar de scepter over zijn land. lostenrijks vliegtuig kort gekaapt rlun» Een vliegtuig van Austrian Airlines is gisteren tussen erlijn en Wenen korte tijd gekaapt geweest. De kaper bleek een osniër die uitzetting wilde voorkomen. De man bedreigde de iloot met een mes en een knuppel. Het toestel keerde terug lar Berlijn, waar de kaper tijdens onderhandelingen met de ilitie werd overmeesterd. Geen van de 33 inzittenden raakte wond. De Bosniër werd gearresteerd en is vandaag voorgeleid, ij was volgens de politie geestelijk in de war en leek dronken. )uitse prijs naar Daniel Goldhagen )nn Daniel Goldhagen, de auteur van het omstreden boek litlers gewillige beulen', krijgt dit jaar de 10.000 mark grote de- locratieprijs van de Blatter für Deutsche und Internationale Po- tik. Het blad geeft Goldhagen de prijs omdat hij met zijn 'in- ingende en moreel krachtige werk' heeft bijgedragen aan het penlijke bewustzijn' in de Bondsrepubliek. Het boek van de nerikaan Goldhagen is onder historici omstreden, omdat hij weert dat het grootste deel van de Duitsers antisemitisch was i heeft meegewerkt aan de holocaust. RADO Rtr-PPA-AFP-AP heden van de Servische po- hebben gisteravond de- ïstrerende aanhangers van oppositieverbond Zajedno nen) gehinderd bij hun s door de binnenstad van ;rado. Ze gebruikten geen eld. ppositieleider Draskovic zijn aanhangers opgeroe- tot 'een wandeling' in het ersgebied in het cen- n. Sinds twee weken zijn alle igingen in Servië verboden daarom roept Zajedno ook op tot demonstraties, maar it het verbond de activitei tegen de regering aan als idelingen' en 'optochten', skovic veroordeelde tijdens toespraak voor de 40.000 ïonstranten het optreden van de politie. In Belgrado ge stationeerde diplomaten zeggen dat ze bang zijn dat president Milosevic opdracht zal geven hard op te treden tegen demon stranten als de kerstvakantie volgende week voorbij is. Zij wijzen erop dat Milosevic' ge zag geheel ondermijnd is nu ook groeperingen binnen het le ger, de politie en zijn eigen soci alistische partij zich tegen hem keren. De Amerikaanse regering heeft gisteren zowel de Servi sche militairen als de demon stranten geprezen. De militai ren hebben gezegd dat ze zich neutraal blijven opstellen en geen geweld zullen gebruiken. De betogers werden geprezen vanwege hun vreedzame pro test. peter van nuijsenburg Respondent winnaars van de koude zijn slechte verliezers", Markus Wolf, de voormalige jnagechef van de DDR over lieuwe poging om hem ach- tralies te krijgen. Gisteren 73-jarige oog in oog met overwinnaars'. Opnieuw in gerechtshof van Düsseldorf, (t hij eind 1993 tot zes jaar ingenisstraf was veroor- oktober '95 werd dat von- ppgeheven door het consti- hof in Karlsruhe, dat fl dat Wolf voor zijn spiona- ptk in de DDR niet kan wor- I veroordeeld. Sindsdien Netanyahu wil troeven niet te snel uit handen geven Israël wil zich pas in mei 1999 terugtrekken uit grote de len van de Westelijke Jordaanoever in plaats van uiterlijk in september, zoals de autonomie-akkoorden van Oslo voorschrijven. Dat heeft David Bar-Illan, woordvoerder van premier Netanyahu, gisteren bevestigd. Daarom wil Netanyahu het hele tijdschema voor de terugtrekking wijzigen. Volgens 'Oslo' moest in september tevens de definitieve status van de Palestijnse gebieden van kracht worden. JERUZALEM .AFP-Rtr De Palestijnse president Arafat wil echter vasthouden aan de drie fases voor de terugtrekking, zoals afgesproken in Oslo. Na september zou Israël dan alleen nog de joodse nederzettingen houden, plus de wegen er naar toe en afgebakende militaire zo nes. De Palestijnen zouden dan 85 procent van de Westelijke Jordaanoever beheersen, tegen nauwelijks drie procent nu. Israël is zijn belofte al niet na Tsjetsjenië kent brein achter moord op hulpverleners MOSKOU Rtr De Tsjetsjeense veiligheids dienst zegt te weten wie het brein is achter de moord op zes medewerkers van het Rode Kruis op 17 december, onder wie een Nederlander. Volgens directeur Movsajev van de vei ligheidsdienst bevindt de ver dachte zich in het buitenland. Movsajev zei gisteren de Rus sische autoriteiten om hulp te hebben gevraagd. Maar volgens het Russische persagentschap RIA weten de Russische autori teiten niets af van een dergelijk verzoek. In totaal hebben de Tsjetsjeense autoriteiten acht tien mensen aangehouden die worden verdacht van betrok kenheid bij de moordpartij. Een aantal verdachten wist te ontko men. Twee van de verdachten hebben tegen een verslaggever van het Franse persbureau AFP ontkend iets te maken te heb ben met de moorden. 'Kenya martelt stelselmatig gevangenen' nairobiap In Kenyaanse gevangenissen worden gedetineerden stelsel matig gemarteld. Dat stelt Am nesty International in een rap port dat vandaag is verschenen. Gevangenen worden geslagen, met brandende voorwerpen be werkt, krijgen stroomschokken toegediend en worden seksueel misbruikt. Soms werkt medisch personeel mee aan de martelin gen, aldus Amnesty. Aangeno men wordt dat zeker vijf men sen in hechtenis zijn doodge marteld. In geen van deze ge vallen werd achteraf een onder zoek ingesteld. „Ondanks alle aanwijzingen blijven de Kenyaanse autoritei ten de mishandelingen ontken nen en bekritiseren iedereen die ze openbaar wil maken", aldus de mensenrechtenorganisatie. De Kenyaanse regering gaf geen commentaar op het rapport. gekomen door afgelopen sep tember niet met de terugtrek king te beginnen. Volgens Bar- Illan heeft de premier er zon dag, in zijn gesprek met Arafat, mee ingestemd de terugtrek king m maart of april te begin nen. Netanyahu wil de volgende fases echter niet aan een tijdsli miet binden. Hij is bang dat de Israëlische onderhandelaars bij het overleg over de definitieve status dan geen troef meer in handen hebben. Volgens de Israëlische staats radio heeft de Amerikaanse be middelaar Ross gepoogd een compromisdatum te vinden tussen september dit jaar en mei 1999. De kwestie van de Westoever blokkeert de onder tekening van een akkoord over Hebron, dat voorziet in de Is raëlische terugtrekking uit 80 procent van de stad. Die had al in maart van dit jaar moeten plaatsvinden. Volgens Nabul Abu Rdainah, medewerker van Arafat, is de kloof tussen Israël en de PLO over Hebron intussen nog 'zeer groot'. Ross slaagde er ook van morgen niet in een overeen komst naderbij te brengen. Netanyahu zei eerder dat een akkoord al bijna twee maanden in de lucht hangt, en dat het aan de Palestijnen te wijten is dat het nog niet zover is geko men. In Hebron wonen vier honderd joodse kolonisten te midden van meer dan 100.000 Palestijnen. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren een voorzitter herkozen die heeft toegegeven zijn campagne op onwettige manier te hebben ge financierd, en het Huis daarover te hebben voorgelogen. Maar het is allerminst zeker dat de 53-jarige Republikein Newt Gingrich de volle komende twee jaar Speaker of the House blijft. De komende twee weken ge bruikt het Huis voor hoorzittin gen over het gedrag van de speaker en het uitspreken van een straf, die zelfs 'ontzetting uit het Huis' kan inhouden. Maar dat wordt in Washington uitgesloten geacht, omdat Gin grich onderwerp geworden is van felle strijd tussen Democra ten en Republikeinen. De laatsten hebben de meerder heid in het Congres. Gingrich, die al voorzitter was, kreeg 216 van de 431 stem men. Het was voor het eerst in 68 jaar dat twee keer achtereen een Republikein speaker werd. Alle 205 Democraten stemden tegen, maar ook tien Republi keinen onthielden Gingrich hun stem. Vier kozen voor een ande- marrakech De Britse entrepreneur en ballonvaarder Richard Branson, die gisteren met veel fanfare op weg ging voor een reis om de wereld, heeft vanmor gen vanwege technische problemen al een noodlan ding moeten maken. Zijn ballon, de 'Global Challen ger', landde zonder grote problemen in Algerije, en kele honderden kilometers ten oosten van het ver trekpunt in Marrakech, Marokko. Projectorganisator Mike Kendrick zei vanmorgen dat nog onduidelijk is wat er precies is misgegaan. De 46-jarige Branson, eigenaar van onder meer Virgin Atlantic Airways, had met zijn bemanning in 18 dagen de aardbol wil len ronden. foto ap Newt Gingrich wordt ingezworen als 'Speaker of the House'. foto ap ron edmonds re Republikein, zes stemden niet. De Republikeinen veroverden in 1994 onder leiding van Gin grich voor het eerst in veertig jaar de meerderheid in beide huizen van het Congres. Sinds dien heeft de ex-professor zich tot de meest gehate politicus van het land gemaakt. Hij werd de felste tegenstander van pre sident Clinton, zelf geplaagd door onderzoeken naar zijn fi nanciële handel en wandel. Toen bekend werd dat ook Gin grich niet brandschoon was, grepen de Democraten dat dankbaar aan. Een speciale onderzoekscom missie van Democraten èn Re publikeinen concludeerde in december dat Gingrich zijn campagne onwettig had gefi nancierd en daarover verkeerde informatie had verstrekt. Gin grich ontkent opzet, maar dat wordt niet geloofd. Toen bleek dat een toenemend aantal Re publikeinen ook twijfels had over het gedrag van Gingrich, bewogen zijn aanhangers he mel en aarde om de rijen geslo ten te houden. Zijn critici wezen er echter op dat herverkiezing van Gingrich het de Republikei nen extra moeilijk zal maken om Clinton hard aan te vallen. Tijdens de hoorzittingen krijgt niet alleen Gingrich de kans zich te laten horen, maar ook de speciale officier van jus titie die het onderzoek heeft ge daan. Verwacht wordt dat hij een vernietigend oordeel over Gingrich's activiteiten zal uit spreken, wat de kans vergroot dat hij er niet met een verma ning zal vanaf zal komen. Parijs ontkent elke betrokkenheid PARUS AFP-Rtr Oudgedienden van het Franse leger helpen het Zaïrese rege ringsleger Franse, Belgische, Britse, Zuid-Afrikaanse, Angole se en Mozambikaanse huurlin gen aan te trekken. De huurlin gen komen bijeen in Oost-Zaïre en moeten helpen de rebellen te verjagen die dat deel van het land sinds eind oktober bezet ten. Dit meldde het Franse dag blad Le Monde gisteren. De krant sprak van een Wit Legioen dat twee- tot driehon derd man omvat, maar in de komende weken snel kan aan groeien. Sommigen zijn gere- cruteerd door de gepensioneer de kolonel Le Caro, oud-hoofd van de presidentiële garde on der president Mitterrand. Ook de Zuid-Afrikaanse firma Execu tives Outcomes is bij de reente ring betrokken, aldus het blad. Parijs ontkent dat het iets met deze zaak heeft te maken. „Als zo'n legereenheid bestaat, is dat totaal in tegenspraak met het Franse beleid en moet dit wor den veroordeeld zo zei een woordvoerder van president Chirac. Le Caro werkt samen met een vroegere gendarme Montoya, die gespecialiseerd is in bestrij ding van terrorisme. De twee hebben volgens Le Monde huurlingen geworven uit dezelf de groep als waaruit Bob Denard putte voor zijn door het Franse leger verijdelde poging tot staatsgreep op de eilanden groep Comoren in 1995. BERN BOB KROON CORRESPONDENT De Zwitserse regering is bereid een compensatiefonds te 'over wegen' voor rechthebbenden op de joodse tegoeden die sinds de Tweede Wereldoorlog op Zwitserse bankrekeningen slui meren. Dat werd gisteren be kendgemaakt door de regering. De pas afgetreden Zwitserse bankpresident Jean-Pascal De- lamuraz betuigde intussen zijn spijt over 'mogelijke misver standen', nadat hij organisaties als het Joods Wereld Congres (JWC) had beschuldigd van 'chantage' met de bedoeling 'losgeld' af te dwingen. Maar formele excuses, zoals het JWC en het Joods Agentschap wil den, bleven uit. Het door de joodse lobby ge- eiste compensatiefonds van 250 miljoen dollar komt er voorlo pig niet. In de verklaring van gisteren staat dat een eventueel fonds slechts een tiende van dat bedrag zal omvatten, en pas wordt geopend als de eerste harde bewijzen van malversa- voert justitie volgens Wolf een vendetta tegen hem. Hij is niet van plan dat over zijn kant te la ten gaan. Omdat Wolf niet meer we gens spionage kan worden ver oordeeld, is hij nu wegens drie gevallen van ontvoering, omko ping en mishandeling voor de rechter gedaagd. De slachtoffers werden in de jaren vijftig en zestig door de Oost-Duitse ge heime dienst, Stasi, ontvoerd. De aanklagers moeten zien te bewijzen dat Wolf de opdracht gever was. Dat is overigens niet hun enige lastige klus. Volgens het in de Bondsrepubliek gel dende recht zouden deze mis drijven inmiddels zijn verjaard. londen hans geleunse CORRESPONDENT De leden van het Britse koninklijk huis moeten gister avond met samengeknepen billen tv hebben gekeken. In het 'grootste live tv-debat ter wereld' werden over de Windsors heel aardige dingen gezegd, maar er werd ook duchtig vuil gespuid. 'Weg met die bende corrupte opvreters' en andere voor de koninklijke fa milie weinig bemoedigende kreten knalden de huis kamer in. Maar aan het einde van het zeer emotionele debat volgde er toch een opsteker voor het koninklijk huis. Een tijdens de uitzending gehouden telefonische en quête leverde op dat de monarchie mag blijven. Zes enzestig procent van de liefst twee miljoen mensen die op 14.000 lijnen belden stelde zich achter de Windsors op. Voorafgaand aan het debat was al een opiniepeiling gehouden, waarvan de resultaten de afgelopen dagen naar de pers waren gelekt. Die bevestigden wat de zaal gisteravond ook massaal aangaf: dat prins Char les verantwoordelijk wordt gesteld voor al het slechts wat over het koninklijk huis is uitgestort. Slechts 48 procent van de ondervraagden vindt dat Charles geschikt is voor het koningschap. En i ren van een wintersportvakantie teruggekeerde kroonprins kreeg nog meer voor zijn kiezen. De drie duizend aanwezigen in de zaal, monarchisten en re publikeinen, wezen in overweldigende meerderheid het idee af dat hij en minnares Camilla het toekom stige koningspaar worden. Het boulevardblad The Sundat zo veel koninklijke ontsporingen in de publiciteit bracht, kopte vanmor gen meteen Two million phone to save the throne. Maar die uitleg ging voorbij aan wat gisteravond héél erg duidelijk werd: de Britten kunnen zich geen toe komst zonder een koningshuis voorstellen, maar ze zitten er ook geweldig mee in hun maag. Het was maar goed dat er geen guillotines stonden opgesteld in het tot tv-studio omgebouwde congres centrum in Birmingham, anders was er heel wat bloed vergoten. 'Dit is geen debat, maar een legaal hanengevecht', constateerde de hofverslaggeefster van de Daily Mail. In driedelig pak gestoken gentlemen en keurig geper manente ladies maakten elkaar uit voor 'crypto-com- munisten' en 'psychopaten'. Een hoogtepunt in dit opzicht was de reactie van journalist en republikein Andrew O'Neill op de suggestie van de voormalig woordvoerder van Thatcher, Sir Bernard Ingram, om hem als 'verrader' te onthoofden. „Liever onthoofd dan gecastreerd door het leven, dan als spreekbuis van Thatcher", zei O'Neill. Ook de uiterst arrogante schrijver en overtuigd roya list Frederick Forsyth maakte korte metten met zijn tegenstanders. „Kop dicht, jij vuilspuiter", brieste hij tegen prof. Stephen Haseler, voorzitter van de (kleine) republikeinse beweging. Haseler betoogde dat onge kozen gekroonde hoofden die op kosten van de be lastingbetaler leven geen pas geven in een democrati sche samenleving. Dat het koningshuis de Britten jaarlijks 55 miljoen pond kost, bleek voor- en tegenstanders zwaar op de maag te liggen. Meer dan 80 procent van het publiek in de zaal en deelnemers aan de enquete vinden dat de Windsors in hun eigen levensonderhoud zouden moeten voorzien. En dat de Britten een republiek af wijzen, zegt nog lang niet alles over de toekomst van het koningshuis. Bij de opiniepeiling bleek dat minder dan de helft van de ondervraagden denkt dat Groot-Brittannië over 50 jaar nog een monarchie is. En een tweederde meer derheid vindt dat de titel van het tv programma 'Mo narchie - de natie beslist' in praktijk moet worden ge bracht door een referendum over deze vraag te hou den. ties door Zwitserse banken bin nen zijn. Hiernaar loopt een on derzoek, dat nog jaren kan du ren. Volgens de joodse belan gengroepen zullen de meeste rechthebbenden dan niet meer leven. Daarom wordt van Zwit serland een onmiddellijk 'con creet gebaar' verwacht. Juri disch stelt dit de regering voor problemen, omdat een onmid dellijke uitkering zal worden uitgelegd als een 'schuldbeken tenis zonder bewijs'. Het JWC en het Joods Agent schap in Israël reageerden bitter op de Zwitserse verklaring. Een functionaris van het Joods Agentschap zei niet te willen praten met „mensen als De- lamuraz, die ons ervan beschul digen een financieel slaatje te willen slaan uit de moord op zes miljoen joden". Het dreigement van de joodse lobby om aan te sturen op een boycot van de grote Zwitserse handelsbanken drukte gisteren de koersen van de UBS en Cre dit Suisse op de beurs van Zü- rich. Zuid-Koreaanse bond dreigt met ambtenarenacties De Koreaanse Confederatie van Vakbonden (KCTU) heeft van daag gedreigd met stakingen in het overheidsapparaat als de Zuid-Koreaanse regering de omstreden arbeidswet niet in trekt. „De metro, telefoonmaat schappijen, transportbedrijven, kranten en alle anderen die nog niet staken zullen op 15 januari actie gaan voeren als de rege ring de wet niet intrekt", zei vakbondsleider Kwon Young-il. De omstreden wet maakt de arbeidsmarkt flexibeler doordat werkgevers personeel sneller kunnen ontslaan, tijdelijke krachten kunnen inhuren en stakers vervangen. De wet werd op 26 december door het parle ment aangenomen zonder dat erover is gedebatteerd en zon der de aanwezigheid van leden van de oppositie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5