De eerste is de koudste >k Tuinieren Vraag en antwoord ZATERDAG 4 JANUAR11997 Tja, na alle goede v het komende jaar, waarbij ik me van harte aansluit, terug tot de orde van de dag. En dat is voor tuinliefhebbers de tuin. Die vraagt ook 's winters de nodige zorg. Januari blijkt volgens de statistieken telkens weer de koudste maand van het jaar te zijn met een gemiddelde van 2,9 graden C. Dat lijkt niet eens zo gek, maar dat gemiddelde komt mede tot stand door een aantal dieptepunten. Over die dieptepunten wil ik het vandaag hebben. Ze kunnen heel wat schade aanrichten, schade die in veel gevallen te voorkomen is met een klein beetje moeite. En zeg nu nim mer dat de vorst er ineens, zo onverwacht, zo hevig was. Deze keer bent u gewaarschuwd. Toegegeven, als de winter mee valt is veel moeite tevergeefs ge weest, maar als het een paar da gen flink vriest zijn er planten gered. Laten we eens beginnen met de fraaie siergrassen die de laatse jaren steeds meer opgang ma ken. Terecht, over het algemeen zijn ze sterk, vragen weinig on derhoud en zijn niet alleen mooi als ze bloeien. Veel van deze siergewassen hebben niet zozeer last van de vorst als wel van sneeuw en regen die tussen de halmen blijft zitten en een deel van de wortels doet rotten. Dat alles is heel simpel te voor komen met een.... touwtje. Dit touwtje gebruiken we om de halmen samen te binden tot een bundeltje. Regen en sneeuw hebben dan geen kans en ons 'gras' overleeft alles. Zijn we toch nog een beetje bang omdat het een heel bijzonder soort is, welaan, dan brengen we een laagje halfverteerd blad aan rond de plant. Let wel, blad of stro, of hooi of iets van dien aard. Liever geen turf. Turf blijkt niet de allerbeste bewcherming tegen vorst. Turf neemt teveel vocht op, bovendien verstikken dikke lagen turf in het prille voorjaar de jonge spruiten van veel vast planten. Menige cry- sant heeft het loodje moeten leggen onder een dikke deken van turf. De enige planten die niet genoeg kunnen krijgen van turf en nog eens turf zijn de ro dodendrons, azalea's en andere Ericaceae. 'Ja, maar dat blad en al die an dere rommel vliegt over het gras en door de hele tuin als het lang vriest en alles droog wordt', hoor ik menigeen al klagen. En ik weet het uit eigen ervaring want ik ben een 'bladmaniak'. Maar dankzij een vriendin ken ik de oplossing voor dit pro bleem. Een opstaand randje rond de met dik blad bedekte grond. Dat kan een plastic rand zijn, zoals gebruikt wordt om GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuin vragen Brieven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM gras binnen de perken te hou den, een smalle strook kippen gaas, eventueel stokjes met een paar draden (mag dik naaigaren zijn) van stok tot stok. Verzin maar wat. Een keer een rand is minder werk dan om de dag blad van het gras en uit de vij ver verwijderen. Groenblijvers hebben door gaans weinig last van vorst, ten zij we zo do,m zijn geweest om een vorstgevoelig soort te plan ten. Maar alle groenblijvers hebben last van een te dik pak sneeuw. Afschudden dus de handel om brekende takken te voorkomen. En groenblijvers die we van de herfst nog geplant hebben willen wel wat warm water. Ze hebben zelf nog te weinig wortels in de diepte. Wa tergeven dus. Het gazon wil rust, rust en nog eens rust. Dus niet erop lopeen. Bevroren grassprieten breken bij betreding af en gaan rotten. Gevolg: élke voetstap een lelijke plek. Niet doen dus. Tot slot de vele kuip- en balkon- planten in pot. Die moeten al tijd beschermd worden. In een pot vriest het gauw door en door. Dus flinke lagen noppenf olie er omgheen en vooral de groenblijvers af en toe wat warm water. De blaadjes of naalden blijven verdampen en zonder warm water vinden ze geen toevoer van de wortels in de bevroren grond. Tot slot na alle goede raadgeveingen de stille hoop dat het een beetje mee zal vallen deze maand, want bij temperaturen onder de 15 graden wil nog wel eens het een en ander mis gaan. Mijn Prunus laurocerasus verliest dan bijvoorbeeld als zijn blad. Niet leuk. Die stakkers van hulstbomen van H. Egels-Magu uit Haar lem. Zitten onder de dopluis met als gevolg dat zich ook roy aal een zwarte schimmel op het blad heeft gevestigd. Elk prikje van de luis brengt zoet planten sap op het blad en dat is kost voor de schimmel. Dus: dopluis bestrijden. Er zijn tegenwoordig gelukkig milieuvriendelijke middelen ook in kleinverpak- king te krijgen. Maar laat u vooral niet een of ander gif van Bayer of een andere grote firma in de handen stoppen. Prima werkt het redelijk goedkope (want sterk verdunnen vóór ge bruik) Spruzit waarin Pyrethrine zit. Een plantaardig gif dat na enkele uren afgebroken wordt. Dus niet helemaal milieuvrien delijk, want enkele uren giftig. Maar wel al tientallen jaren in gebruik in de BD tuinbouw. He lemaal milieuvriendelijk zijn middelen die werken met orga nische vetzuren die het verder leven van de insekten onmoge lijk maken. Bekend is Plant- schoon en Eco Insekt. Als u de moed hebt om zelf aan het werk te gaan: 150 gram fijngesneden knoflook en 2 eetlepels parafine 24 uur laten trekken bij kamer temperatuur. (Stinkt!) Dan ze ven, aanlengen met 10 liter wa ter en 100 gram zachte zeep. Al le middelen mogen alleen bij volkomen vorstvrij weer verspo ten worden en de bespuiting (raak vooral de onderkant van het blad) moet na enige tijd worden herhaald. Maar met het uit de weg ruimen van de luis is het verhaal niet af. Planten zijn alleen aangetast als ze in een slechte conditie zijn: teveel vocht (in de grond), teveel stik stof etc. Goede grond is: vochthoudend maar goed door latend, iets kalk mag, zon en halfschaduw is ook goed. Hoor ik nog welk middel werd toege past en of de hulst, na veel re genbuien, weer groen is? Veel dank aan R. van Benne- kom uit Haarlem voor de me dedeling dat het niet langer ver boden is om aardappelen twee maal achter elkaar op dezelfde grond te telen. Een en ander zal wel, naar ik vrees, verband hou den met een milieuonvriende lijke bestrijding bij de teelt. Maar amateurs kunnen het be ter niet doen en in Volkstuin complexen wordt daar op gelet. Ikzelf heb twee keer achter el kaar aardappelen op dezelfde grond geteeld en het viel mee: één op de 50 was ziek. Nu heb ik mosterdzaad ingezaaid om te ontsmetten en volgend jaar gaan er en masse afrikanen op. Ik denk dat ik nog een jaartje wacht. Er is niets mooiers dan het oogsten van gave, onbespo ten aardappelen! Wat attent van J.M. Klaasse uit Haarlem om zo snel te reageren op de zorgelijke brief van Han van Kasteel, die zich geen raad wist met de lange sprieten van de varens. Ik wist er ook niets van, maar de brief van Klaasse brengt uitkomst, waarvoor veel dank. De lange sprieten zijn aan het uiteinde iets dikker en komt dat uiteinde in contact met aar de dan vormt zich daar zowaar een nieuw varentje. Eén per spriet, maar toch! Ook als de spriet tussen pot en ompot te recht komt begint ze wortels te vormen. Als dat geen interes sant bericht is voor Han van Kasteel dan weet ik het niet. Ir. H.C. de Boer uit Leiden tobt een beetje met de opbrengst van een oud appelboompje, naar ik aanneem een Bellefleur. De vruchten zijn nooit even groot en dat kan het gevolg zijn van te weinig of te slechte snoei. Maar snoeien van een stokoude boom is vakwerk. Dus niet zo maar door iemand laten doen. Verder de vraag naar milieu vriendelijke bestrijding van de vele kwalen, waaraan appelbo men in onze vergiftigde tijd lij den. Een prima en onschuldig middel is lijmband. Kant en klaar nogal kostbaar, gemakke lijk zelf te maken met golfkar ton. Dat wordt ongeveer 20 cm breed geknipt en met de bob beltjeskant naar de stam vastge maakt. Dan gaat er nog een of andere laag op de buitenkant die flink plakkerig is en blijft. Maar vóór de lijmband rond de trotseer de kou en troost u met kamerplanten en bloemen, er komen vast betere tijden, wij leven met u mee. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp stam gaat, moet deze eerst goed schoon en gladgeborsteld wor den. Laat de schorsvlakken vooral niet op de grond terecht komen. Daar zitten allerlei klei ne eitjes en imago's in. De lijm band kan nu nog, al is het flink aan de late kant. Eigenlijk moet het in de nazomer rond de stam en nog eens in juni (op 20 cm van de grond) tegen de appeL made. Overigens kan het geen kwaad om op de voet van de boom Oostindische Kers te zaaien tegen luis en wortelluis. Met al deze maatregelen zijn lang niet alle appelkwalen voor komen, maar het helpt. En wat de bessen aangaat: krijgen die tegen de tijd dat ze vruchten vormen wel voldoende vocht? De vruchten nemen veel vocht op. Kan het dat het blad te wei nig vocht krijgt? En als er toch gegoten en gespoten moet wor den, doe het dan meteen met Equisetum aftreksel: 40 gram paardestaart (Equisetum) een half uur met 2 liter water koken, twee etmalen trekken, zeven en aanvullen tot 10 liter, 's Avonds verspuiten. Prima eten voor alle schimmels. 1 P A O S S N E R 2 K V O M E P A S 3 K A R P O D T I 4 P E A R N A A T 5 K A D N A E A L 6 L S .T A O A K F 7 D I O N K S E R 8 B O E N B O E N 9 B N A A V R S E 10 S T E R K M E L 11 V O A R M K E N 12 G R D A V A E F 13 S R O N A W T E 14 K A N IJ E E T L OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. tekengerei; 2. navigatiemid del; 3. stuk; 4. gereed; 5. vaart; 6. lange stok; 7. duister; 8. lek kernij; 9. vis; 10. doorn-, 11. zoogdier; 12. adellijke titel; 13. muziekstuk; 14. specerij. KRUISWOORDRAADSEL AE(E>EZ./£A/ AAW &E/J A/COE VAM IVAT J/J PAA/Z //V JE US/S/Z rt£3T Z/TTEN f. TOMPOES Tom Poes en de Niks Heer Ollie stond naast zijn lessenaar en staarde verslagen naar dé lege zaal voor hem. Om hem heen lagen de papieren van zijn lezing en van buiten de zaal klonk flauw het gelach van de laatste vertrekkende bezoe kers tot hem door.„Dit is meer dan een heer verdragen kan", prevelde hij gebroken.Het was zo'n mooi onderwerp - en ik heb er zo lang op gewerkt..." „Is er iets mis gegaan?" vroeg Tom Poes, die stilletjes binnen was gekomen. „Ja, jonge vriend", zei heer Bommel bedroefd. „Alles is mis gegaan. Ik begrijp het niet. Het was een héél mooie lezing, die ik heb overgeschreven uit een goed boek, dat ik een poosje geleden heb gekre gen. En Niks zei, dat ik succes zou hebben!" „Wat zegt u?" vroeg Tom Poes verbaasd. „Wie zei, dat u succes zouhebben?"„Niks", herhaalde heer Ollie. „Ik bedoel niet zomaar niks, ik bedoel het vreemde ventje dat er al tijd is maar dat je nooit kunt zien. Het zit in donkere hoeken en achter gordijnen, maar als je kijkt is het weg, als je begrijpt wat ik bedoel. Dat is Niks." „Hm", zei Tom Poes. „Wilt u dat nog eens zeggen? Maar dan graag langzaam." Heer Bommel haalde diep adem en streek zich over het voorhoofd. „Misschien is dit on derwerp te moeilijk voor een jeugdig iemand", zei hij. „Maar ik zal probe ren om je uit te leggen wat er ge beurd is; anders sta ik er maar alleen voor - en jij bent soms wel verstandig voor je leeftijd." Hij nam daarop een gemakkelijke houding aan en begon alles te vertellen wat er de vorige nacht gebeurd was... HET WEE DOOR JAN VISSER Vandaag de Elfstedentocht maar wist u dat er in Noord- Holland ook wel eens een Twaalfstedentocht is geweest? Op 19 december 1676 werd een tocht verreden waarbij Haarlem, net als nu Leeuwarden, de start en finishplaats was. Claes Aris Caescooper, Mayndert Arents, Jakop Blau en Jakop Buir reden van Haarlem via Amsterdam, Weesp, Naarden, Muiden, Pampus, Monnickendam, Edam, Pur- merend, Ouwendijk, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Alk maar en weer terug naar Haarlem. Ze vetrokken 's och tends om 4 uur bij volle maan en stil weer en toen het clubje 's avonds om half negen aankwam dwarrelde de sneeuw naar beneden. Het Elfstedenweer van vandaag wordt gekenmerkt door zonneschijn, maar bij ons zijn er eerst nog wolkenvelden. De temperaturen lopen tijdens de middaguren op tot -3 graden. De wind is eerst nog vrij krachtig tot krachtig uit het noordoosten. Later op de dag gaat de wind afnemen. Een afnemende wind heeft tijdens de avonduren overigens weer dalende temperaturen tot gevolg en dat kan fnuikend zijn voor de vermoeide toerrijders. Morgen, wanneer de Elfstedenkoorts weer is afgenomen, rustig weer met perioden met zon. Wel kan er in de kustge bieden een enkele sneeuwbui vallen. De temperaturen zakken in de nacht naar waarden omstreeks -9 graden, zondagmiddag wordt het maximaal -2, vlak aan zee rond het vriespunt. Na het weekeinde komt het hogedrukgebied tussen IJs land en Schotland naar het zuidoosten in beweging. De kern trekt via het Noordzeegebied naar het Europese vas teland. Deze ontwikkeling heeft tot gevolg dat het enkele dagen rustig weer zal zijn met flink wat zon en temperatu ren die overdag rond het vriespunt uitkomen. In de nacht en ochtend vriest het matig en landinwaarts opnieuw streng. Kortom aardig schaatsweer voor zij die er om be paalde redenen de afgelopen dagen nog niet aan toegeko men zijn. Tevens is het minder druk want de kerstvakan ties zijn voorbij. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Langs de westkust enkele sneeuwbuien. Elders over wegend droog en opklarin gen. Maxima langs de westkust rond punt, landinwaarts ti -10 graden. opklaringen. Overdag in het zuiden meest lichte vorst, in het noorden mati ge of strenge vorst. Denemarken: Overwegend rustig en droog winterweer met nu meest lichte vorst. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolken afgewisseld door brede opklaringen. Vooral langs de Noordzeekust en langs Engelse Lichte idkusten enkele sneeuwbui- an temperatuur; rond plus 5 gra- /liddag- België en Luxemburg: Overwegend bewolkt maar zondag in het westen van Belgie ook nu en dan zon. In het oosten van Belgie en in Luxemburg nu en dan sneeuw. Geleidelijk iets min der koud met zondag maxima net iets onder het vriespunt. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij veel bewolking en kans op sneeuw óf ijzel. Tamelijk veel wind. Overdag meest Onbestendig met regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur aan de kust va riërend tussen 10 en 14 graden. Zaterdag overwegend droog en wat zon. Zondag meer bewolking en opnieuw en kele regen- of onweersbuien. I\ temperatuur hooguit 17 graden. Spanje: Wolkenvelden en buien, ook met onweer en in het zuiden plaatselijk veel neer slag. Op de Spaanse Hoogvlakte ook sneeuw. Zaterdag in het oosten wat zon en hier en daar veel wind. Maxima uit eenlopend van iets boven het vriespunt op de Spaanse Hoogvlakte tot tussen 10 en 15 graden aan de meeste kusten. Canarische Eilanden: Zaterdag bijna overal droog en af en toe zon. Zondag half tot zwaar bewolkt en opnieuw buien, ook met onweer. Mid dagtemperatuur rond 21 graden. Marokko: Westkust: meest bewolkt en erg buiig met vooral zondag lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot tegen de 20 in het zui- Tunesië: Perioden met zon; in het noorden een kleine kans op een bui. Middagtempera- tuu r rond de 20 graden. Maxima aan zee rond 15 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag nog veel wind en af en toe re gen, landinwaarts ook ijzel. Zondag rus tiger en droger met vooral langs de Mid dellandse Zeekust nog enkele buien, Middagtemperatuur uiteenlopend van iets onder het vriespunt rond Lyon en Li moges tot een graad of 7 boven nul aan de Middellandse Zee. Middagtempera tuur op 2000 meter in de Pyreneeen en Alpen rond -8 graden. Mallorca en Ibiza: Naast wolkenvelden ook wat zon en vooral zaterdag eerst nog een enkele re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Italië: Onbestendig met een aantal buien, in kaal veel neerslag en soms veel wind. Zondag in het noorden droger en wat zon. Maxima uiteenlopend van enkele graden boven het vriespunt in het noor den tot 17 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselvallig en buiig en vooral zaterdag nog veel wind. Fris met maxima rond 11 Malta: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Griekenland en Kreta: Vooral in het noordwesten enkele buien. Naar het zuidoosten toe meer zon en droger. Geleidelijk iets lagere maxima; zondag uiteenlopend van 10 graden rond Thessaloniki tot 15 op de Pelopon- nesosenop Kreta. Turkije en Cyprus: Kusten: Half tot zwaar bewolkt en enke le buien, misschien met onweer. Gelei delijk iets lagere middagtemperaturen van rond 10 graden nabij de Dardanel- len tot ongeveer 18 op Cyprus. Duitsland: In het noorden flink wat zon en droog. Naar het zuiden toe meer bewolking en van tijd tot tijd sneeuw; hier en daar ijzel. Met name in het midden en zuiden een koude oosten- of noordoostenw Overdag lichte tot matige vor: ratuur in de Zuidduitse Alpen op 1 punt; zondag weer aanmerkelijk kou u /.eerst vooral aan de zurdflank v Alpenmassief. Temperatuur op 21 meter op zaterdag rond -4 graden; i dag flink lager. Maxima in het dal iets onder nul in het noorden tot bo nul in het zuiden. Veel wind. Oostenrijk: ZONDAG 5 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder lf Maan op 04.15 Maan onder 1. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.25 •--.» 11.58» .Laag 07.40 20.15 07.21 2 MAANDAG 6 JANUARI 1997 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder lf Maan op 05.24 Maan onder K Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.55 13.19 00.28 li Laag 08.55 21.25 08.36 Weerrapporten 03 januari 19 uur: Rotterdam zwaar be

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6