De mythe van Brazilië Dat danst, dat schudt, dat zwiept en dat e|olft. Overal roffelende trommels, overal wiegende lijven en op een van de vele po- Jia, bij de kruising van de Rua Joao de x)eus met de Rua Frei Vicente, een scheu rende saxofoon. Oi senhor, tudo bem? Hai ti meneer, alles goed? Pelourinho, twee uur nachts. Houdt,het hier dan nooit op? "ia, reggae, salsa. Na de eerste cai- '%-inha ga je dansen - had die magere Bra ziliaanse ober een uur of wat geleden glas- |ard beweerd - na de tweede spreek je vloeiend Portugees en na de derde kan je jliegen. Het blijkt nog waar ook. Tot vier jaar geleden was Pelourinho een Ichterbuurt. De beruchtste van Salvador de 'Bahia. Een ritselend labyrint van gangetjes, fteegjes, doorsteekjes, trappetjes en portaal- les waarin alleen vliegensvlugge gauwdie- Ten de weg wisten. De politie liet het maar Je was absoluut kansloos in die stinken- e onderwereld vol krochten, bewoond door Schaamteloze schobbejakken. Toen kreeg e pas gekozen burgemeester een idee. 'Als ]Ve nou eens...?' pe dollars kwamen overal vandaan. Van het itadsbestuur, van de Braziliaanse regering van de Unesco vooral. Geklop, gezaag n getimmer alom. Met Pelourinho als grote 'winnaar. Gerenoveerde gevels, gezellig 'Scht, smeedijzeren balkonnetjes en glim- pendbolle keitjes in straatjes waarop na ne ten uur 's avonds geen auto's meer mogen jijden. Een vrolijker uitgaanscentrum valt er n Brazilië niet te vinden. Jawel, om de tien peter post een politie-agent in oorlogsuit- fisting. Ep dicht om je heen, in die eeuwig einende massa, is er dat haast niet te vol- jen geduizel van schoenpoetsertjes, pin- aslijters, hoeren, dansers, trommelaars, lo- pnverkopers, muzikanten, houtskoolblan- [ers, zangers en - wie weet - zakkenrollers. Maar is er nog iemand die zich bedreigd voelt in dit voormalige roversnest? Gillende sirenes De gast die Europa nog maai" twintig uur geleden onder zich zag wegglijden in elk geval niet. Hij bestelt nóg een caipirinha - een van suikerriet gestookte brandewijn die zich met gillende sirenes en blauwe zwaai lichten door je slokdarm spoedt - en weet yan geen tijdsverschil, vermoeidheid of slaaptekort. Hij danst harkerig maar gepas sioneerd mee op het gedreun van de trom-' mels, druipt van het zweet in de hitte van de nacht en valt pas vroeg in de morgen op zijn hotelkamer met een lach om de lippen in diepe slaap. Hartelijk welkom in Brazilië. Een immens land. Qua oppervlakte het vijf de van de wereld en 250 keer groter dan Nederland. Te bevatten vallen die cijfers nauwelijks. Ook niet als je er doorheen reist. Brazilië ligt verstopt achter zichzelf. Van Rio de Janeiro naar Manaus is het ze ven uur vliegen, inclusief een korte tussen stop in Brasilia; de afstand tussen Recife in het noordoosten en Rio Branco in het wes ten bedraagt 5.600 kilometer, Amsterdam - Teheran zo ongeveer. Wie voor een bezoek aan Brazilië veertien dagen uittrekt en veel wil zien, zit zeker een derde van de tijd in het vliegtuig, in de bus of op een schip. Wat overigens ook zijn charme kan hebben. Daar hebben we, aangemeerd aan de oever van de Amazone, de Aguia Soberana. De thuishaven van dit scheepje is de legendari sche rubberstad Manaus. Achter het roer staat Silvio, de op twee na jongste zoon van een gezin met 25 kinderen. De oude, houten schuit kraakt als een vers gelegd grindpad, schommelt in elke bocht, maar heeft de al lure van een bejaarde koningin. Zo en met niets anders hoort een rivier als de Amazo ne te worden bevaren. Tegen de stroom op haalt het dapper door- 'tuffende bootje acht kilometer per uur; met de stroom mee twaalf. Tot genoegen van de ZATERDAG 4 JANUAR11997 Tot vier jaar geleden was Pelourinho in Salvador de Bahia een achterbuurt. Nu is het de leukste uitgaanswijk van Brazilië. FOTO'S ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Brazilië, het grootste tropische land der wereld, ontvangt per jaar niet meer dan twee miljoen toeristen. Aanzienlijk minder dan het eerste het beste eilandje in de Caribische zee. Imago, amigo. Want Brazi lië: dat zijn de rovers van Rio, de malariamuggen boven de Amazone en de taxichauffeurs in Sao Pau lo die allemaal denken dat ze Ayrton Senna heten. De Brazilianen zelf beschouwen die verhalen als sterk overdreven. Zij vinden hun land het mooiste ter wereld. Geef ze eens ongelijk. De Favella da Rocis in Rio, de grootste sloppenwijk van Zuid-Amerika. Na drie caipirinha's ga je vliegen passagiers die keuvelend over de reling hangen, op het voordek een drankje drinken of zichzelf in een in de schaduw van het bo vendek opgeknoopte hangmat in slaap wie gen. Soms duikt aan stuurboord een roze dolfijn op en vaker nog een paar zwarte. 'Kan je die eten?' vraagt een reiziger. Ant woord van de roerganger: „Zal best. Maar een Indiaan waagt zich er niet aan. Zij gelo ven dat na de dood hun ziel overgaat in een dolfijn." Een eindeloos paradijs, die Amazone. Zeker als na een dag varen de motor wordt stopge zet. Aanval van stilte. Honderden kleuren groen, het doorzichtige water van de smalle kreek die zich vanaf de grote rivier het dich te oerwoud inslingert, en - op wat gekras en een plotselinge gil na - geen enkel geluid. Zelfs de jungle zucht vandaag onder de tril lende hitte en komt pas tot leven als de zon achter de bomen is weggezakt. De nacht is vervolgens een zachtzoemende sluier vol onbekende geuren; de ochtend een zich uit vederlichte nevels wringende pastorale. 'Hoe groot was die kaaiman nou helemaal?' vraagt iemand op het terras van de Acajatu- ba Lodge. Ach ja, da's waar ook. Gisteravond,1 toen de stenen krijgertje speelden op de golfjes van de Amazone, hadden we op krokodillen ge jaagd. Of beter gezegd op kaaimannen. Sil vio, peddelend in een kajak die acht passa giers kon bevatten, hoefde het ons maar één keer uit te leggen: rooie ogen zijn grote kaaimannen; die witte zijn van kleintjes. En vervolgens had hij zijn zaklantaarn aange knipt. Kerstmis in de tropen. Snoeren van witte en rooie lichtjes al waar je keek en Silvio die daar pardoes tussenin sprong. Tien seconden later leefde hij nog steeds. Sterker, hij klauterde zelfs weer aan boord. Samen met een spartelend kaaimannetje van een halve meter. Inderdaad, wat klein allemaal, maai" hij had zo snel geen grotere kunnen vinden. Dat kwam, het water schuimde nogal door al die vluchtende beesten. Silvio blijkt iemand, die bang is voor nie mand. Tijdens een voettocht door de jungle leidt hij de karavaan. Witte tulband, naakte tors en in zijn vuisten een vervaarlijke, vlijmscherpe machete waarmee hij e^n mug in vier deeltjes lijkt te kunnen klieven. Ge heimen heeft het oerwoud voor hem niet. Silvio kwam vierentwintig uur stroomop waarts ter wereld, leerde Engels van een missionaris en weet precies uit welke boom je zonder stervensgevaar water kunt drin ken, hoe je al lopende met je machete wat eelt van je voeten moet krabben en op wel ke wijze je met gemalen schors een wondje dient te stelpen. Een ochtend lang slingeren we met plasjes zweetwater tussen onze schouderbladen en Rio heeft er een van moord en doodslag, langs de mysteries van het regenwoud. Al- Maar als Pedro nou zegt dat we nergens les hier beweegt, bloeit, vreet en wordt ge- angst voor hoeven te hebben. Een uur later vreten. Het getok van de mutum, het ge- trekken we per jeep stapvoets door de Fa- kwetter van de andere vogels en het gekrijs vella da Rogis. 'Hé, gringo - hé vreemde van onzichtbare apen lijken de hitte nog te ling.' Lachende gezichten, schetterende mu doen toenemen. Maai" de mg van die voor ziek en meehollende kinderen. Bestaat er ons uit dansende ontdekkingsreiziger blijft een vriendelijker en vrolijker volk dan de kurkdroog. 'Jullie zijn op tijd', zegt hij, Brazilianen? 'over een paar jaar roepen de papegaaien Wijzend op een enomi litteken vlak boven hier one dollar als ze een flitslicht zien.' z'n knie had Silvio zijn ademloos toeluiste- rende publiek een paar dagen eerder geleerd riranna S datje 'altijd wordt gebeten door de krokodil 's Werelds grootste jungle. Geritsel, geratel die je niet ziet'. Dus leg je, eenmaal op het en gekraak. Angstaanjagend en vredig tege- strand van Copacabana of Ipanema aange- lijk. Uit een kerf van de kau-tsjoe - de hui- komen, het lichaam pas in het hete zand als lende boom, zoals de Indianen de rubber- je nauwkeurig om je heen hebt gekeken. waarschuwing van Volkskrant-correspon dente Ineke Holtwijk: 'Als je niet meer bang bent, dan wordt het echt gevaarlijk' Maar hoe kun je voorkomen dat je angst verdampt als je in het oude centrum van Salvador iedere avond iedereen ziet dansen; als je de luie tropenwind van de Amazone door je haren voelt kietelen; als je van de ruim zevenhonderd meter hoge Corcovada neerkijkt op Rio, die Acidade Maravilhosa, die fantastische stad? Op de boulevard van Ipanema stopten we bij een zebra-pad voor een meisje, dat overstak. Hoe oud was ze? Veertien, vijftien? De ultieme bevalligheid. Dat liep niet, dat schreed. Toen ze vlak voor onze bumper was, claxonneerde Pedro hard en schel. Je bent Braziliaan of je bent het niet. Het meisje keek opzij, legde het hoofd in haar nek, schaterlachte en zweefde ver der. boom noemden - wellen dikke druppels. Maai" getapt wordt hier al lang niet meer. Scheikundigen ontdekten het kunstrubber; de natuur was verslagen. Tegen de middag bereiken we de kano die doodstil ligt te wachten in het fluweelzwarte water van de Amazone. Ah, wisten we dat nog niet? Pi ranha 's, vertelt Silvio welgemoed, zijn vis sen die wel vijfduizend kaakbewegingen- kunnen maken in een minuut. En als ze in een groepje zijn, kluiven ze een volwassen vent binnen twee minuten tot op het bot af. Net zo makkelijk. Maar wie thuis wil ver tellen dat hij in de Amazone heeft gezwom men, kan rustig z'n gang gaan. Piranha's namelijk, onthult Silvio, tasten pas toe als ze bloed ruiken. Twee minuten later al ligt de hele groep proestend en spattend in het water van de Amazone. Zich verbazend over de caleido scopische veelzijdigheid van Brazilië. Dan sen in Salvador, zwemmen in Manaus en zonnen op de stranden van Rio de Janeiro. Maar zelfs daar zie je nauwelijks toeristen meer. Bang voor die uit de sloppenwijken uitwaaierende bandietjes die de stranden van Copacabana en Ipanema afschuimen. Bang ook voor de overvallers die in juni 1994 de tunnel van de Reboucas afzetten en alle in de file staande automobilisten be roofden. Bang eveneens voor de statistieken die leren dat meer dan de helft van alle Ca- rioca's, de inwoners van Rio, al eens is be roofd. Bang ten slotte voor het gruwellijstje in de Braziüë-gids van Lonely Planet. Lees en huiver: in New York worden per jaar op elke 100.000 inwoners 30, moorden ge pleegd; in Rio 61. Perdo Novak wordt doodziek van al die 'stemmingmakerij'. Want - zegt de gids met Hongaarse voorou ders - anders dan dat is het niet. Willen we na delven onvermijdelijke als onvergetelij ke bezoeken aan het Suikerbrood en de Cor- covado ook nog even mee naar de grootste favella, de grootste sloppenwijk van Zuid- Amerika? Elke stad heeft zijn eigen mythe Met in je achterhoofd ook nog eens de Brazilië ten voeten uit. INFO Er zijn in Nederland verschillende touroperators die rondreizen door Bra zilië organiseren. Daaronder Arke, Djoser, Indigo, NBBS en Peter Stuy- vesant Travel. De prijs van een compleet verzorgde veertiendaagse rond- trip ligt om en nabij de 5000 gulden. Rio wordt vanuit Amsterdam aan gevlogen door zowel de KLM als Varig. Daarbij dient te worden aangete kend dat het toestel van de nationale luchtvaartmaatschappij van Brazi lië een tussenlanding maakt in Parijs. Passagiers van Varig worden in de gelegenheid gesteld een airpas te kopen voor vijf binnenlandse vluchten in Brazilië tegen de gereduceerde prijs van 450 dollar. De munteenheid van Brazilië is de twee jaar geleden ingevoerde real, die gelijkgeschakeld is met de Amerikaanse dollar. De voertaal is Portugees (slechts weinig Brazilianen spreken Engels) en het tijdsverschil met Ne derland bedraagt drie uur (vier uur in het westen van Brazilië). Het ma ken van een rondrit in een huurauto wordt afgeraden. Daarvoor is het verkeer in Brazilië te hectisch. Treinen zijn er bijna niet (er is een spoor verbinding tussen Rio en Sao Paulo) en het reizen per vliegtuig is verre weg de makkelijkste manier om zoveel mogelijk te zien. Er moet reke ning worden gehouden met luchthavenbelasting die per vlucht kan op lopen tot 20 dollar. Kamers in de lodges van het Amazonegebied kunnen het best via een Nederlandse reisorganisatie worden aangevraagd, net als gidsen. In de Braziliaanse stad Manaus worden ook tientallen trips door de jungle aan geboden, maar er zit veel kaf onder het koren. Een uitstekende Neder landstalige informatiegids over Brazilië is die van Marcel Bayer (Domini- cus-serie van Gottmer- prijs 36,90 gulden); van Insight Guides is een En gelstalige editie beschikbaar (wordt gratis uitgereikt aan passagiers van Arke). Andere boeken die een goed inzicht geven in land en volk zijn de romans van Jorge Amado (zoals 'Gabriela, kruidnagel en kaneel) en het boek 'Kannibalen in Rio' van Ineke Holtwijk. Info: Bureau Six, Fokkerstraat 18, 2811 ER Reeuwijk, telefoon 01 82 - 39 44 55 of Varig, Singel 540, 1017 AZ Amsterdam, telefoon 020 - 62 27 67 1

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 39