De weggetjes van de 'Deep South' M1"ÜJJ1LLIJI"IJM ZATERDAG 4 JANUAR11997 354 'Neem de kleine weggetjes' had de ons ver der volstrekt onbekende P. R. Magnola in Memphis gebast. 'Stop bij kerkjes, winkel tjes en ontbijtrestaurantjes. Zing, eet, drink en laat je leiden door je gevoel. Mijdt die verdomde highway, ga onder in de sfeer van de deep southGoed advies, maar was het achteraf wel zo verstandig om met Marcus de la Houssaye de swamps van het Atchafalaya Basin op te gaan? We hadden hem tenslotte nooit eerder gezien en je kunt beter maar niet met vreemde kerels mee gaan, zeggen ze ook in Amerika. Maar toen we hem zoetwaterkreeftjes zagen vangen in de buurt van Butte la Rose, hadden we hem in een opwelling gevraagd of we mee mochten varen. Wat hij een prima idee vond. De dag was warm en vochtig begonnen. Om zeven uur al waaide er een lauwe wind en in het oosten, richting New Orleans, stonden donderkoppen boven de horizon. De manager van het hotel in Lafayette vond dat we, gezien de weersverwachting, het best de Interstate 10 konden nemen. De storm die vanuit de Golf van Mexico opruk te, had geen orkaankracht meldde de juf frouw van het Weather Channel ernstig, maar niettemin... Het zou gaan spoken in Cajun Country. En dan kon je maar beter niet - zoals onze bedoeling was - de 31 ne men. Of nog erger, de 87. We zouden van de weg spoelen en geen mens zou ooit meer iets van ons vernemen. Geen volk ter wereld kan zo overdrijven als Amerikanen. En omdat bovendien een reis leuker wordt naarmate de onvoorspelbaar heid toeneemt, verlieten we al bij Breaux Bridge de Interstate. Het plan was om via Loreauville en Charenton naar Morgan City te rijden en vandaar naar New Orleans. Het was nog steeds droog en de onweerswol ken, links van ons, waren geen centimeter opgeschoten. De regen - dachten we - zou ons pas bereiken als we al hoog en droog in de Big Easy waren, in New Orleans. Weg van de highway dus. Onverstaanbaar Alsof er een luik werd dichtgeslagen. Eén halve draai aan het stuur en het geraas op de Interstate had plaats gemaakt voor de broei erige stilte van doipjes als Henderson, Parks en Catahoula. De weg slingerde zich loom door het lage, zompige land en op de lokale radiozender zong de blueszanger: 'Well, I felt her, felt her titty, and I pulled on the other tigh'. De rest konden we niet verstaan. Zoals we hier zoveel niet konden verstaan. Maar daarin waren we niet de enigen. In Natchez, twee dagen eerder, hadden we bij een rondleiding Rob en Jane uit Boston ont moet. Toen we ze vroegen of ze misschien konden vertellen wat er werd verteld, be gonnen ze te lachen. Dat wisten ze ook niet precies, zeiden ze. 'Ze hebben hier zo'n ontzettend vet accent, you know.' Met Marcus de la Houssaye ging het geluk kig beter. Hij werd pas onverstaanbaar toen na drie kwartier de regen kwam. Niet rui send, maar ratelend. Niet ratelend, maar rof felend. Niet roffelend, maar krakend. De bliksem reet de pikzwarte lucht uiteen in duizenden puzzeldeeltjes en het water kolk te onder de inslag van triljoenen druppels. Hij had precies drie lekkende zuidwesters, Marcus. En voor mijn reisgenote een opge droogd oliepak vol vouwen en scheuren. Dobberend in een veld van paars bloeiende waterhyacinten en schuilend onder een met slierten Spaans mos behangen, eeuwenoude cipres die tot aan zijn kuiten in het water INFO Het aantal mogelijkheden om in Nederland een reis naar de zuidelijke staten te boeken, is aanzienlijk uitgebreid, sinds de KLM Memphis, Ten nessee in haar routeschema heeft opgenomen. De birthplace of rock 'n' roll wordt door de Nederlandse luchtvaartmaatschappij dagelijks aange vlogen. Bij Martinair wordt de mogelijkheid onderzocht een rechtstreek se charter te gaan uitvoeren op New Orleans. Toeristische organisaties in de stad aan de monding van de Mississippi dringen daarop al enige tijd aan. In november was er opnieuw een onderhandelingsdelegatie in Am sterdam, maar vooralsnog ontbreekt het Martinair aan voldoende capa citeit. De op deze pagina beschreven rondrit werd in veertien dagen gemaakt en gekozen werd voor de route Memphis - Vicksburg - Natchez - Lafayet te - New Orleans - Tupelo - Chattanooga - Nashville - Memphis. 'Musts' op dit traject zijn Graceland, het National Civil Rights Museum en Beale Street in Memphis, het slagveld van Vicksburg, Natchez, een rondvaart door de moerassen bij Lafayette, The French Quarter en een rondrit langs de begraafplaatsen in New Orleans, het geboortehuis van Elvis Presley in Tupelo, Look Out Mountain in Chattanooga en een voorstelling in de Grand Ole Opry in Nasville. Het prijsniveau in deze regio is een stuk lager dan in de rest van de Verenigde Staten. Nederlandse reisorganisaties die trips naar de zuidelijke staten aanbie den zijn onder meer Arke (een driedaagse stadstrip naar New Orleans), de NBBS, Evenements Reizen en Hotelplan. Amerika-specialist Jan Doets in Heerhugowaard heeft het grootste assortiment en biedt passagiers onder meer overnachtingsmogelijkheden aan in schitterend gerenoveer de landhuizen (interbellums). Ook kan deze touroperatorentree-tickets verzorgen voor onder meer de Grand Ole Opry in Nashville. Prijsindicatie voor een rondreis van twee weken (gebaseerd op twee personen, logies en ontbijt): circa 2.500 gulden. Informatie: Jan Doets, Gerrit Rietveldweg 1,1703 DD Heerhugowaard, telefoon 072 - 57 53 33 3. Longwood in Natchez, ooit de rijkste stad van de Verenigde Staten. In 1860 woonden hier zes van de acht Amerikaanse miljonairs. foto.wv/natchez Een van de vele straatconcerten in Royal Street, in het hartje van The French Quarter in New Orleans. New Orleans, blues, burgeroorlog en stond, keken we verbijsterd en geïmponeerd naar het inferno. 'Een uurtje', voorspelde Marcus, 'daarna gaan we lunchen. Alliga tor-pootjes. Hmmmmm.' Het werden twee uur. Maar wat scheelde dat? Het mooiste moment van een reis die al zo mooi was. We waren begonnen in Memphis, Tennessee. De met veel vloeken aangekondigde gospelsongs van Ruby Wilson en haar King Bees in Beale Street, de dom-koddige Duck March in het Pea- body Hotel, de verre stem van Martin Lm ther King in het verbluffende National Civil Rights Museum en de geest van Elvis Aar on Presley in Graceland. Eigenlijk te veel voor anderhalve dag en dodelijk vermoeid waren we de 61 afgezakt op weg naar Clarksdale, birthplace of the blues. Als we daar hadden geweten, wat we tien dagen later in het Bessie Smith Center van Chattanooga zouden horen, hadden we wel licht een bezoek gebracht aan het G. T. Thomas Hospital. In dat ziekenhuis over leed in september 1937 de keizerin van de blues, Bessie Smith, aan de gevolgen van een auto-ongeluk waarbij haar een arm was afgerukt. Maar we wisten toen nog van niets en waren rechtsaf geslagen, richting Great River Road, de smalle weg langs de Mississippi. Stiller - zo vonden we - kon het in Amerika nergens zijn. De trillende hitte vervormde het land tot een glanzende aqua rel en het enige levende wezen dat we die ochtend zagen en spraken, was de directrice van het postkantoortje van Gunnison. 'Fm so sorry sir, we hebben geen fax-apparaat hier. Misschien in Rosedale, verderop.' Sudderend We schoten niet op, verloren elke notie van tijd. Bezochten een van die withouten kerk jes die bij - leek het wel - tientallen langs de weg stonden en lieten ons steeds verder wegzinken in het sudderende landschap rondom ons. We waren nog maar bij het uitgestorven Benoit toen we ons plotseling realiseerden dat we die avond nooit meer in Vicksburg zouden arriveren als we met de zelfde snelheid zouden blijven doorsukke len. De reeds besproken kamer afbellen of doorrijden? Het werd doorrijden omdat we achter al die neergelaten zonweringen zo vlug geen telefoon konden vinden. Dus le pelden we 's avonds in Vicksburg van een messcherpe gumbo, hoorden we 's nachts een langs de Mississippi rennende goede rentrein de Delta Blues fluiten en zwierven we de volgende ochtend huiverend door de heuvels waartussen zich van 29 maart tot 4 juli 1863 een van de bloedigste slagen van de Amerikaanse burgeroorlog voltrok. 'Rij na het slagveld eerst naar Port Gibson', had de eigenaar van het Bed Breakfast- pension ons aangeraden, 'neem vandaar de Natchez Trace Parkway en ga in Natchez slapen'. In geen van onze drie reisgidsen konden we de tip terugvinden; er valt in de ze toch steeds kleiner wordende wereld ge lukkig nog altijd veel te ontdekken. Het land van Gone with the wind. Statige land huizen, stijf rechtop gehouden door enorme witte pilaren en bordjes met opschriften waaruit duidelijk werd hoe de burgeroorlog (1861-1865) hier heeft huisgehouden. Maar Port Gibson was, vond gelukkig ook gene raal Ulysses S. Grant 140 jaar geleden al, 'too beautifidl to burnen in Natchez staan nog steeds vijfhonderd huizen van vóór de oorlog. 'Meer dan enige andere stad in de Verenigde Staten', loeiden de welkomstbor den ons al van verre toe. Maar in die razende regenbui op het Atchafalaya Basin, was Natchez alweer in eengekrompen tot een achter de horizon zinkend fata morgana vol warme voor naamheid. Terwijl het toch nog maar twee dagen geleden was dat we gebakken catfish aten op een terras pal aan de sloom stro mende Ole Man River, dat we een ramme lende raderboot vol toeristen in een tomaat- rooie, achter de andere oever wegzakkende zon aan ons voorbij zagen plassen (een beeld dat we tot onze verbazing nog mooi vonden ook) en dat we ons lieten rondleiden in Longwood, dat schitterende achthoekige landhuis dat door de bewoners tijdens de burgeroorlog zo snel werd verlaten dat de verhuisdozen nog steeds in de kamer staan. Een gegeven waarmee ze in Amerika wel raad weten. Opwindend Bestaan er Amerikanen die niet boeiend kunnen vertellen? Vast wel. Maar de gids in Longwood, hoe onverstaanbaar soms ook, behoorde in elk geval niet tot die zeldzame categorie. Net zo min als Marcus de la Houssaye trouwens, de visserman van Hen derson, die blozend verklapte bij Kem's Landing een rondvaartbedrijf te willen gaan beginnen. 'Moet je doen' zeiden we op recht, want wie kan er opwindender over de swamps, de moerassen praten dan hij. En wie kent ze beter. Elke uil zag hij, elke alli gator en ook elke bullfrog. En toen we bij een uit het water oprijzende piramide van houtsnippers kwamen, joeg Frank, zijn hond, grommend en klauwend een armadil lo naar buiten. Nog nooit hadden we zo'n vreemd dier gezien. De mysteries van de swamps bij Lafayette, we hadden het er nadien nog vaak over, zelfs in New Orleans, de stad die het uitein delijke doel van onze reis vormde. Vier da gen logeerden we in een hotel op de rand van the French Quarter en elke keer weer liepen we op wolkjes de wijk in. Op put deksels tapdansende jongetjes, vuurvreters, netkousen, zingende zaagspelers, haarlinten, jambalaya, hoge hakken, balkonnetjes vol etende mensen, muziek uit elke kroeg en achter de kassa van Felix' Oyster Bar tot broeierige stilte ver na middernacht, miss Mary, 86 jaar. 'What dou you want tonight, my dear'. Als er een stad is, die nooit slaapt...Wanneer we beter hadden opgelet hadden we in the Hou se of Blues voor dertien dollar de Neville Brothers kunnen zien optreden. Maar wie bekijkt er nog WV-gidsjes in deze krank zinnige stad, waarin overdag Royal Street the place to be is en 's avonds en 's nachts Bourbon Street? We zagen een neger zijn krukken wegwerpen en met twee opgesto ken vingers naast zijn oren als Pinokkio door Rampart Street dansen, samen met een klarinettiste die Benny Goodman naar de kroon stak. En bij het Café du Monde speel de een orkestje, bestaande uit een theekist bassist, een gitarist en een saxofonist die zijn gebutste hoorn slechts met touwtjes, plakband en paperclips bij elkaar had weten te houden, op zo'n hartverscheurende wijze 'Stardust' dat wij niet de enigen waren die de tranen in de ogen schoten. Waanzinnig Chattanooga en Nashville - zo dachten we - konden vervolgens alleen nog maar tegen vallen. Wat geenszins het geval was. Chat tanooga beviel om zowel de formidabele Riverside, het magnifieke uitzicht vanaf Look Out Mountain als het Bessie Smith Center aan de M. L. Ringboulevard; Nash ville om dat waanzinnige Opryland Hotel waarin we in een vlaag van verstandsver bijstering een bed hadden geboekt. Nooit meer doen natuurlijk, maar toch leuk. Bijna drieduizend kamers, die zo goed als alle nachten volledig bezet bleken en die als li ware de muren vormen van drie reusachti j kassen vol tropisch struweel, watervalle zuurstokkleurige dancing waters en een viertje waarover warempel boottochtj konden worden gemaakt. Allemaal ovt dekt. e We sloegen op de vlucht. Uiteraard. Ma;c down town Nashville zaterdagavond ble s al net zo druk als alle andere down town ties in Amerika. En in Nashville Pal act where the stars drop in, was ook al ge j open plekje meer te bekennen. Maar Grand Ole Opry, de moederkerk van j country and western, was alweer zo'n c verwacht feest. Vetkuiven, veterdassen n glimmend opgewreven hoefijzerspeldt c brede gespen aan nog bredere riemen, iij leer geborduurde laarzen, jurken gema;tl van de Amerikaanse vlag en - hoe zou toch komen - honderden o-benen geacce tueerd door striemendstrakke jeans. Ruim vierduizend toeschouwers zaten er t de enorme schouwburg. Vierduizend t(c schouwers die zo goed als allemaal in k t zwijm vielen toen Porter Wagoner ped: het toneel kwam öptrippelen. En Alisj Krauss. En Grandpa Jones. Ons zeiden namen weinig of niets, maar wat gaf dir We sabbelden geroutineerd op de worstjr van Purnell's Old Folks, nipten voorzicln, aan onze Coca-Cola met veel te veel ijs genoten - ondanks dé doordringende sta van popcorn, het drukke gedraaf van v wassen kerels met fototoestelletjes en alsmaar jengelende commercials v Martha White's zelfrijzend bakmeel - bij j net zo als vijf dagen eerder in de boot v i Marcus de la Houssaye. The deep south. Een wonderlijk land. e Look Out Mountain boven het voormalige spoorwegknooppunt Chattanooga. Het kanon stan^ nog uit de burgeroorlog, toen ook hier hevig werd gevochten. foto vw/chattano^ "jjMpi*

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 38