vakantie Nederlander gaat minder vaak op Malaria steekt de kop weer op Frankrijk blijft het populairst Vliegen zonder ticket en goedkoper Rob van den Dobbelsteen Nu het maken van verre reizen steeds grotere vormen begint aan te nemen, groeit het aantal malaria-gevallen. Per jaar raken alleen al in Nederland om en nabij de 250 mensen besmet met de ziekte, die in de meeste ge vallen wordt opgelopen gedurende een. trip door Afrika. Maar ook vanuit Zuid-Amerika (Amazone-gebied), Indonesië en zelfs Tunesië en Marokko keerden toeris ten terug met een infectie. De vijftien jaar geleden door de wereldgezondheidsorganisatie uitgesproken ver wachting dat malaria binnen de kortste keren voor eeu wig en altijd uitgeroeid zou zijn, is niet bewaarheid. De ziekte wordt veroorzaakt door de malariaparasiet, overgebracht door een steek van de malariamug. Er zijn vier verschillende parasieten. Een daarvan (de Plasmo dium falciparum) veroorzaakt de gevreesde malaria tro- picana, die dodeüjk kan zijn. Maar ook bij de meer 'goedaardige' soorten kan de infectie bij een niet ade quate behandeling jaren aanhouden. Het kenmerkende van de ziekte is een met regelmaat (bijvoorbeeld om de 48 of 72 uur) terugkerende koortsaanval. In de hele wereld raken per jaar ongeveer 200 miljoen mensen besmet. Daarvan sterven er ongeveer 2 miljoen, meestal jonge kinderen. Volwassenen hebben in de loop der jaren een zekere weerstand opgebouwd, een weerstand die de Europese toerist niet heeft. Hij dient zich daarom te beschermen tegen de malariaparasiet. Dat kan op meerdere manieren. Klamboe Allereerst doet een toerist er verstandig aan - vooral 's avonds en 's nachts - beschermende kleding te dragen (lange broek, lange mouwen, dichte schoenen). Verder is het aan te bevelen (om de drie a vier uur) een mug- genwerend smeerseltje (Autan) op te brengen en onder een klamboe te slapen. Ook het aanzetten van een ven tilator (airco) en het branden van anti-muggenkaarsjes kunnen helpen. De beste en de meest veilige bescherming - zo meldt de brochure Fit for flight, die de KLM aan haar vliegend personeel verstrekt - vormt ondanks de introductie van het nieuwe middel Lariam, echter nog steeds het slik ken van profylaxe (Nivaquine of Paludrine). De tablet ten voorkomen bij een steek, dat de malaria-parasiet zich in het bloed vermenigvuldigt. Dc medicijnen kun nen bijwerkingen geven. Bij Nivaquine zijn dat oog klachten, duizeligheid en jeuk; bij Paludrine leidt het in enkele gevallen tot haaruitval en zweertjes in de mond en met Lariam moet je oppassen bij depressiviteit. Op de bijsluiters staan de bijwerkingen en de duur ervan vermeld. De eerste verschijnselen van malaria doen zich op z'n vroegst zeven dagen na de muggenbeet voor. Maar er kunnen ook enkele weken tussen zitten. De ziekte be gint met een grillig verlopende koortsaanval, al dan niet gepaard met koude rillingen. De diagnose kan alleen precies worden vastgesteld via bloedonderzoek, maar het is verstandig het zekere voor het onzekere te nemen en bij de eerste verschijnselen meteen met de behande ling te beginnen. De tijd die verstrijkt tussen de bloed- prik en de uitslag van een laboratorium-onderzoek kan in een geval van malaria tropicana namelijk onaan vaardbaar lang zijn. Info: Stichting Verre Reizen Gezondheid, postbus 1115, 1300 BC Almere of de plaatselijke GGD. eerste plaats op de ranglijst van vakantiebestemmingen van Nederlanders wordt al sinds mensenheugenis ingenomen door Frankrijk. Het suc- van Disneyland in Parijs (ruim tien miljoen bezoekers per jaar) heeft daartoe in niet geringe mate bijgedragen. foto disney M :j v Als uit door het marktonderzoekbureau NIPO gepubliceerde cijfers één ding naar voren komt, dan is het ij wel het feit dat Nederlanders het liefst naar hun vaste vakantiestek gaan. Een vergelijking tussen de sta- i tistiekenvan 1991 en 1996 leert dat er in de rangorde van vakantiebestemmingen nauwelijks iets is veran- derd. Frankrijk stond ook vijf jaar geleden al bovenaan met Duitsland (nu derde) en Spanje (nu tweede) op de daaropvolgende plaatsen. i In de reiswereld wordt die NIPO-lijst overigens wenkbrauwfronsend bekeken. Zeker het afgelopen jaar M bijvoorbeeld is Groot-Brittannië enorm in populariteit gestegen. De komst van de Kanaaltunnel en de daarop volgende concurrentieslag met de veerdiensten, duwden de prijzen voor overtochten naar het E Verenigd Koninkrijk zo omlaag, dat sommige Nederlandse touroperators het aantal Engelandgangers met 15 tot 20 procent zagen stijgen. Ook de geweldige belangstelling voor een vakantie in het Caribisch V gebied en Amerika (Jan Doets America-tours zag zijn aantal klanten ongeveer verdubbelen van tien- naar 3 ruim twintigduizend), valt niet in de NIPO-statistiek terug te vinden. V 3 De ranglijst van 1996 ziet er als volgt uit (tussen haakjes het marktaandeel van 1991): 3 1. Frankrijk 20 procent (21) F 2. Spanje 12 procent (10) F| 3. Duitsland 10 procent (14) 4. Oostenrijk 7 procent (9) 5. België 6 procent (6) E Met hoeveel korrels zout moeten de door het NIPO verstrekte vakantie-statistieken worden genomen? Ter vergelijking de getallen die het bureau Continu Vakantie Onderzoek (CVO) te Leidschendam in november aan de openbaarheid 'prijs gaf. De bestemmingsranglijst week nauwelijks af van die van het NIPO (ook hier Frank rijk eerste, Spanje tweede en Duitsland derde), maar het aantal Nederlanders dat over de grens op vakantie ging, was volgens het CVO aanzienlijk meer dan die bijna 6 miljoen van het NIPO. 'Leidschendam' kwam zelfs tot een cijfer van 7,2 miljoen. Het CVO verschafte ook inzicht in het bestedingspatroon. Nederlanders gaven aan hun vakantie in 1996 in to taal 11 miljard gulden uit. Aan een binnenlandse trip werd gemiddeld 400 gulden per persoon gespendeerd; aan een buitenlandse 1.278 gulden. Volgens het vakblad 'Reisrevue' waren die bedragen iets lager dan die van 1995, waarschijnlijk omdat de gemiddelde duur van een vakantie afnam van 15,5 tot 14,6 dag. 6. Groot-Brittannië 5 procent (5) 7. Oost-Europa 5 procent (3) 8. Italië 5 procent (5) 9. Griekenland 4 procent (4) 10. Amerika 4 procent (4) 11Zwitserland 3 procent (4) 12. Scandinavië 3 procent (2) 13. Azië 2 procent (2) 14. Turkije 2 procent (-) 15. Portugal 2 procent (3) Colofon Productie en samenstelling: Rob van den Dobbelsteen Beeldredactie: Hans van Weel Eindredactie: Stella van Zanten Vormgeving: Mitzie Meijerhof \TERDAG 4 JANUAR11997352 ft citaat schijnt van Mark Twain te zijn. r zijn drie soorten leugens' moet de Ame- aanse schrijver ooit hebben beweerd, Jjgens, grote leugens en statistieken', sschien dus krijgt het NIPO te veel eer op gezag van dit marktonderzoekinsti- jt wordt gemeld dat de vakantieparticipa- in Nederland stokt. Net als in 1995 na- Ilijk ging in het afgelopen jaar 68 procent 1 de Nederlandse bevolking van 18 jaar ouder op vakantie. jt lijkt enorm veel en dat is het natuurlijk jk. Nergens op deze planeet, worden der- jijke percentages gehaald. Nederlanders de voet gevolgd door de Duitsers) zijn nomaden van de toeristische wereld. In lallen uitgedrukt, togen het afgelopen jaar 163.000 landgenoten voor hun plezier op 3. Deze cijfers verschillen nauwelijks van jj van de jaren daarvoor. De enige forse jziging in het vakantiepatroon die het ipO constateerde was de vakantie-fre- jntie. Zocht de Nederlander in 1992 ge- nog 1,61 keer per jaar elders ver tier; vorig jaar bleek dat percentage te zijn teruggelopen tot 1,54 keer. In totaal liep het aantal vakanties terug met een half procent tot 12,6 miljoen. Frankrijk bleef met een marktaandeel van 20 procent onveranderd de belangrijkste buitenlandse bestemming en zal dat gezien de voorsprong op nummer twee (Spanje) voorlopig nog wel even blijven ook. Niette min vraagt de Nederlandse reiswereld zich af hoe het lijstje eruit had gezien als Disney vijf jaar geleden niet in Parijs was neerge streken. De 1,2 miljoen Nederlanders die het Europese Magic Kingdom in 1996 be zochten, zorgen voor een vertekend beeld in de statistieken. Dat wordt door de boekings statistieken van grote specialisten als OAD. Vrij Uit en Eurocamp nog eens onder streept. De drie reisorganisaties zijn naarstig op zoek. naar nieuwe locaties nu Frankrijk als vakantiebestemming een enorme veer heeft moeten laten. Overigens valt in de door de NIPO verstrek te bestemmings-statistiek het krachtige her stel van Spanje op. In 1992 nog was het aandeel van de Costa's teruggelopen naar 8 procent en stond het land op de vierde plaats. Dit jaar is Spanje met een percentage van 12 procent tweede. De grote verliezers van de jaren negentig zijn Duitsland (een vrije val van 14 naar 10 procent) en Oosten rijk (van 9 naar 7 procent). De grote win naars zijn het eerdergenoemde Spanje en Turkije. Dit land dat in 1990 nog niet op de lijsten voorkwam, beleefde in 1993 zijn 'fi nest year' (3 procent) en heeft nu een mark taandeel van 2 procent. Aan de bijna 4 miljoen Nederlanders die af gelopen jaar niet op vakantie gingen, vroeg het NIPO waarom ze thuis waren gebleven. Een op de vijf meldde lichamelijk niet in staat te zijn goed en have voor een tijdje te verlaten, 18 procent gaf bezuinigingsmaat regelen als reden op en 11 procent vond een vakantie te duur. Opvallend hoog was het aantal mensen dat domweg zei niet van va kantie te houden: bijna 450.000. Medio dit jaar - zo is de bedoeling - zullen passagiers die met de KLM naar Parijs of Londen vliegen geen ticket meer ontvangen. Ze kunnen hun instapkaart op vertoon van hun paspoort rechtstreeks afhalen bij de in- check-balie. In de loop van het jaar zal de nationale luchtvaartmaatschappij het systeem ook op andere lijnen gaan invoeren. In de Verenigde Staten van Amerika is 'ticketloos' vliegen al schering en inslag. Maar ook in Europa heeft het fenomeen - dat de luchtvaartmaatschappijen veel administratie en dus ook kosten bespaart - zijn intrede gedaan. Zo experimenteert de Duitse Lufthansa er reeds mee op binnenlandse vluchten en heeft het stuntende EasyJet het vliegbewijs op de lijn Amsterdam-Londen geheel en al afgeschaft. Wanneer chartermaatschappijen als Martinair en Transavia ticketloos gaan vliegen, is nog niet bekend. Er zijn nog wat problemen met het wijzigen van het boekingssysteem. Maar dat ook zij nog dik voor de eeuw wisseling zullen zijn overgestapt op deze nouveauté staat vast. Al jarenlang mopperen de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen dat de vliegprijs zo laag is dat er nauwelijks op wordt verdiend en dat er in veel gevallen zelfs geld bij moet. Zowel directeur Peter Legro van Transavia als zijn collega Martin Schroder van Martinair sloot in september niet uit dat hun bedrijven in de rode cijfers zullen duiken als de stoelprijzen niet worden opgetrokken. Niettemin ziet het er toch naar uit dat de prijs voor een vliegticket de komende zomer opnieuw lager zal zijn dan in 1996. Achter de coulissen van de Nederland se reiswereld kan worden beluisterd dat de Nederlandse touroperators er tijdens de inmiddels afgesloten on derhandelingen in zijn geslaagd handig gebruik te maken van de moordende concurrentie onder de binnen landse en buitenlandse vliegmaatschappijen. „Echt veel is het niet", zei vorige week een zegsman van Ne derlands grootste reisorganisatie Travel Unie (Holland International, Arke), „maar we hebben er inderdaad opnieuw een paar centen af kunnen krijgen." De omgeving van de VictoVia-watervallen op de grens van Zimbabwe en Zambia, vormt een van de beruchtste malaria-gebieden ter wereld. foto trudy welten Het ziet er naar uit dat vliegen de komende zomer opnieuw goedkoper zal worden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37