Toerist gaat voor warm en exotisch Egypte en Lapland IZATERDAG 4 JANUAR11997 Rob van den Dobbelsteen n zo is het spektakel deze winter pas echt isgebarsten. Het zat er natuurlijk al een jdje aan te komen. De trek naar de overbe- ende kusten van de Middellandse Zee agneerde, de concurrentie tussen de lucht- lartmaatschappijen werd zo moordend dat al voor minder dan duizend gulden een eekje naar de Caribbean kon en de verha- n van de thuiskomers deden de rest. Wie zojuist verschenen zomergidsen van de ederlandse reisorganisaties doorbladert, et beelden van en teksten over bestem- lingen aan zich voorbij trekken als Sikkim, one va Fushi en Neiafu. Geen mens weet aar ze liggen, maar het is er ongetwijfeld arm, het is heel erg ver weg en het is er joral exotisch. Precies waar de moderne erist op uit is. K)p ter Haar van OAD doet alsof hij het lemaal heeft zien aankomen. Maar het icces van zijn 'ontdekking' Puerto Vallar- moet ook hem met stomheid hebben ge- agen. Sinds december 1995 laat OAD in menwerking met een aantal andere tour- >erators wekelijks een MD11 met 370 oelen naar het tot voor kort onaanzienlijke m Mexicaanse badplaatsje vliegen en de be- emming is zo populair geworden dat de gelopen kerstdagen al waren volgeboekt x>rdat in augustus de winterbrochure uit- vam. Ter Haar heeft voor 1997 daarom nu ik accommodatie vastgelegd in andere - irpjes aan de Stille Oceaan als Ixtapa, Es- indido en Zihuatenejo. Stunt f die trend voor vakanties in verre exotica n vorm van nieuwsgierigheid is of sno- sme, zal de reisorganisaties een zorg zijn. vraag is groot, dus wordt het aanbod ngepast. Op Middellandse Zee-bestem- ingen stunt men nog slechts met de prijs, 'aardoor het kan gebeuren dat Arke in het ntenseizoen een tiendaagse busreis naar Spaanse Costa Brava aanbiedt voor 133 ilden inclusief overnachting in een vier- rsoons appartement. Deze prijsstelling Jt des te meer op omdat een vakantie in >anje in z'n algemeenheid zo'n vier pro nt duurder is geworden. Iets wat trouwens >or de hele Middellandse Zee-regio geldt. Heen Italië steekt daar met een procent of ht nog eens fors bovenuit, aarentegen is in vergelijking met vorig ar een aantal verrè bestemmingen aan- :nlijk goedkoper geworden. Rechtstreekse lartervluchten, het plotselinge wegvallen n een bepaalde markt (Duitsers negeren ids de vliegramp in februari massaal de )minicaanse Republiek) en messcherpe koop van een mega-concem als Travel lie (Arke, Holland International) deden prijzen teruglopen met 2 (Antillen). 10 Menya) en zelfs 30 procent (Maldiven). nerika (plus 7 procent) en vooral Zuid- I rika (plus 20 procent) vormen op die :nd de spreekwoordelijke uitzondering, i consument lijkt zich daarvan overigens :t veel aan te trekken. Van alle verre be- 1 ramingen is Amerika verreweg de popu- rste en dat zal voorlopig nog wel even zo blijven ook. Omdat in de tellingen geen on derscheid wordt gemaakt tussen zaken- en toeristisch verkeer is moeilijk vast te stellen hoeveel Nederlanders er jaarlijks voor hun plezier de Grote Plas oversteken. Maar dat het er meer dan tweehonderdduizend zijn, staat zo goed als vast. Dat is voor veel reisorganisaties blijkbaar reden om ook de meer onbekende delen van de Verenigde Staten te gaan exploiteren, zoals de driehoek Memphis/New Orlean s/Nashville, Texas en New England in het noordoosten. Bovendien worden er enorm veel thema-trips geoffreerd. Een kleine greep: motortochten over Route 66 (meerdere aanbieders), boottochten in Flori da (Vrij Uit),, musical-bezoeken in New York (meerdere bedrijven) en golfvakanties in Palm Springs, Califomië Jan Doets). Opvallend is de plotselinge opkomst van Zuid-Amerika, tot voor kort de bijna exclu sieve 'speeltuin' van specialist Indigo. On der meer Arke en het tot hetzelfde concern behorende De Boer Wendel bieden rond reizen aan in Brazilië (met inbegrip van het Amazonegebied); Thika Travel (met een schitterende 178 pagina's dikke brochure) gaat nog verder met tochten naar de Galapa gos, Belize en Guatemala; Odysseus en Big Blue laten hun gasten overnachten in de jungle van Belize en zwemmen met de dol fijnen in Honduras en Sawadee Reizen (Amsterdam) trekt met kleine groepen door het zuiden van Argentinië en Chili (Patago- nië). Indigo zag de 'aanval' overigens blijk baar aankomen en heeft nu voor het gemak maar heel Zuid-Amerika op de plank staan. Geen land uitgezonderd. Afrika - waarvan een jaar of tien geleden enorm veel werd verwacht - lijkt in al die ontwikkelingen wat stil te staan. Gevolg on getwijfeld van de sterke terugval van het toerisme naar topper Kenya, een terugval die te weinig is opgevangen door bestem mingen als Zimbabwe en Zuid-Afrika. Er schijnt voor beide landen belangstelling ge noeg te bestaan, maar Zuid-Afrika wordt als te duur ervaren (zeker nu Martinair en Transavia er nog altijd voor terugdeinzen een charterverbinding te beginnen tussen Kaapstad en Amsterdam) en Zimbabwe heeft domweg te weinig hotelcapaciteit om veel toeristen te kunnen ontvangen. Indonesië Rest het Verre Oosten en de Pacific (Australië/Nieuw-Zeeland), volgens de World Tourism Organization (WTO) de re gio die in de komende jaren op toeristisch gebied de grootste sprong voorwaarts zal maken. De Nederlandse reisbranche heeft blijkbaar dezelfde gedachten, want kwamen landen als China, Birma, Cambodja en Nieuw-Zeeland acht jaar terug nog nauwe lijks in de gidsen voor, nu word je er mee om de oren geslagen. Alles lijkt mogelijk. Of je nu met de fiets door het verlaten grensgebied van Vietnam en China wil trekken (Vlieg Fiets, Amersfoort), per zeilboot het Koninkrijk Tonga in de Pacific wil ronden (Sunsail, Rotterdam) of er de voorkeur aan geeft per 4 wheel-drive door de binnenlanden van Australië te rijden (Barron De Keijzer, Rotterdam). Maar uiteraard blijft Indonesië de belang Of de trend voor vakanties in verre exotica, zoals hier in Thailand, een vorm van nieuwsgierigheid is of snobisme; het zal de reisorganisaties een zorg zijn. FOTO CAPITAL PHOTO'S/RUUD TAAL rijkste Verre Oosten-bestemming voor Ne- jaren terug al aan een opmars; eilanden als derlandse toeristen met dien verstande dat Sumba, Timor, Sumbawa, Flores en Lom- aan de alleenheerschappij van Sumatra, Ja- bok zijn nu ook een stuk makkelijker be- va en Bali flink wordt geknabbeld. Sulawe- reikbaar geworden via specialisten als De si (het voormalige Celebes) begon enkele Boer Wendel en SOC Reizen. Interessant - en tekenend voor wat er allemaal mogelijk is - lijkt de treinreis met zowel boemeltjes als luxueuze wagons van Medan naar Bali. SOC Reizen heeft deze reis in de zomergids opgenomen. Ook in de dichtbij-bestemmingen is een trend naar het exotische merkbaar. In het oog springend is vooral de revival van het Egyptische Hurghada, een jaar of tien terug voor de Nederlandse markt 'ontdekt' door Hotel plan. Druk bezocht werd het badplaatsje aan de Rode Zee in eerste instantie niet. Egypte was veel eerder het doel voor toeristen die de piramiden wilden zien. Maar nu de verbindingen in het Noord-Afrikaanse land wat beter zijn geworden, valt een klassieke trip naar de Nijl, Cheops en Cairo makkelijker te combineren met een paar dagen uitrusten op het strand van Hurghada, waar momenteel hard gebouwd wordt aan nieuwe accommo daties. Hurghada kan, net als trouwens Sharm el Sheik, Eilat (Israël) en Akaba (Jordanië), uitstekend dienen als uitvalsbasis voor trips naar 'highlights' als de Wadi Rum-woestijn, Petri, de Negev en Luxor. Daarbij is de Rode Zee bijzonder aantrekkelijk als duikbestemming. Vooral Isropa Zaandam heeft voor de komende zomer een uitgebreid aanbod in deze regio, maar, zo blijkt uit de gidsen, ook andere reisorganisaties hebben veel ver trouwen in de aantrekkingskracht van de Rode Zee kust. Een dichtbijgelegen 'exotische' bestemming is tevens Fins Lapland.-Holland International was vorig jaar de eerste die de boven de poolcirkel gelegen streek in zijn programma opnam; Vrij Uit volgt dit jaar. De autova kantie-specialist ziet haar belangrijkste markt - waarop zij verreweg de grootste is - enigszins stagneren en zoekt compensatie in vliegvakanties die afwijken van het door-de-weekse'. In Rovaniemi, 'de permanente woonplaats van de kerstman' zoals de brochures mel den, werd contact gelegd met een bedrijf dat safari's door het immense land aanbiedt. Daaronder vallen tot laat in de lente trips met snowmobiles, excursies naar het Ranua Artie Wildlife park en een rit per rendie renslee. 's Zomers kunnen er onder meer wildwater- en ATB-tochten worden gemaakt. Vrij Uit is onder de titel Global City ook met een ste- denreisprogramma begonnen. De kleine, handzame en zeer informatieve pocket biedt vakanties aan in 32 ver schillende Europese steden. Speciale aandacht is er voor shopping, onbekende restaurantjes en low budget theatertjes. Er wordt geslapen in drie soorten hotels: 'for less' (aantrekkelijk geprijsd), 'like no other' (sfeer vol) en 'grandeur' (luxueus). Holland International ten slotte probeert iets exclusiefs in Bulgarije: een acht daagse reis langs uitstekende, maar tot nu toe nog zo goed als onbekende wijnhuizen. Vakantiebeurs De Vakantiebeurs 1997 - van 8 tot en met 12 januari in de Jaarbeurs te Utrecht - is opnieuw groter dan in de afgelo pen jaren. Er hebben zich zo'n 1.500 exposanten gemeld, 100 meer dan in 1996. Als gevolg daarvan is de tentoon stellingsruimte uitgebreid van acht naar negen hallen. De verwachting is dat na de enorme toeloop in 1994 (185.509 bezoekers), 1995 (191.744) en 1996 (186.100), bij gunstige weersomstandigheden voor het eerst de 200.000-grens zal worden gepasseerd. Op de Vakantiebeurs - met als thema dit keer 'De Wereld onder Handbereik'- zijn vertegenwoordigers uit ruim hon derd verschillende landen aanwezig. Naast de stands zijn er onder meer twee kinderpaviljoens (met toezicht), een ATB-piste, een klimwand en een skipiste. Op het wereld podium vinden op gezette tijden modeshows plaats. De beurs is dagelijks geopend van 09.30 tot 17.30 uur. Op 9 en 10 januari gaan de deuren pas om 21.30 uur op slot. Een entreebiljet kost 17,50 per persoon.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33