Te weinig kantoren langs de snelwegen Delfzijl wil aanleg van tweede Eemshaven Wewelervonnis zet toon voor harde aanpak beursfraude r J .1 VA J i -j 4 Binnenland Twaalf jaar cel voor overvaller Geldnet Koukleumen Pooltocht over Waddenzee Vrieskou kost marktlui geld Faunabeheer wil compleet jachtverbod EXCLUSIEVE VLOERKLEDEN vantirutifónoifi ZATERDAG 4 JANUAR11997 Nieuwegein urenlang in de kou nieuwegein Ongeveer 4000 gezinnen in Nieuwegein hebben gis teren vanaf half drie 's middags tot tien uur 's avonds in de kou gezeten door een falende stadsverwarming. De Regionale Ener giemaatschappij Utrecht (REMU) heeft de storing verholpen. De energiemaatschappij vermoedt dat de strenge vorst het automa tisch besturingssysteem heeft beïnvloed. Door strenge vorst geen verse mosselen den haag De mosselhandelaren in Yerseke zetten vanaf maan dag tijdelijk geen verse mosselen meer af. Door de aanhoudende strenge vorst zijn de mosselwaterpercelen bedekt met ijs. Daar door kan in Zeeland niet meer op mosselen worden gevist. Vals alarm tijdens opening van bank beltrum Een vergissing bij een feestelijke opening van een nieuwe bank in het Achterhoekse Beltrum heeft voor de nodige commotie gezorgd. In plaats van een knop in te drukken die de bank moest openen, werd op de alarmknop gedrukt. De politie, die dacht aan een overval, liet alle wegen rond Beltrum afsluiten. Pas toen de agenten in kogelvrij vest de bank naderden, kwam de vergissing aan het licht. Justitie rolt smokkellijn van tabak op rotterdam De douane en de FIOD hebben in Breda en Tilburg een smokkellijn van sigaretten en shag uit Oost-Europa opge rold. In beide steden en omgeving werden tientallen huizen en garages doorzocht. De vangst bestond uit 480 kilo shag en 20.000 sloffen sigaretten. De ontdoken accijnzen bedragen on geveer 100.000 gulden. Er is een verdachte aangehouden. Er worden meer aanhoudingen verwacht. Irritante reclame niet geloofwaardig den haag Twee op de drie Nederlanders heeft weinig vertrou wen in het waarheidsgehalte van 'irritante' reclameboodschap pen. Dit blijkt uit een telefonisch onderzoek onder vijfhonderd personen door marktonderzoeksbureau Trendbox. Ook al is er geen sprake van misleiding, de consument blijkt de reclame boodschappen wel degelijk als zodanig op te vatten. Vooral de wasmiddelenreclames moeten het ontgelden: 41 procent gelooft niets van die extra waskracht. Hetzelfde geldt voor de 'ongeloof waardige' reclames voor maandverband, schoonmaakmiddelen en luiers. Zeven jaar celstraf wegens doodslag utrecht Een 26-jarige IJsselsteiner is gisteren tot zeven jaar cel veroordeeld wegens doodslag op een plaatsgenoot. Het slachtof fer werd in september 1995 midden in de nacht in zijn bed over vallen door de IJsselsteiner en een compaan. De twee mannen brachten hem met messteken en stokslagen om het leven. Enke le weken voor de doodslag zou het slachtoffer de IJsselsteiner vijf gram cocaïne afhandig hebben gemaakt. Ook zou hebben mee gespeeld dat een stiefdochtertje van de IJsselsteiner misbruikt zou zijn door een vriend van het slachtoffer. Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Creatief Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische* vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. Bel 06-0034 (gratis) y - g VAKANTIEPARKEN ÜW ft JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van Creatief Vakantieparken Voorletters:m/v Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochure aan! Naam: Adres:huisnr: Postcode:Geb.datum: Woonplaats: :r 442,9700 VB Groningen ANP Algemeen Nederlands Per: Huren schieten omhoog in 1996 arnhem. anp AMSTERDAM ANP Door de grote vraag naar kantoorruimte in Nederland vorig jaar is een tekort ontstaan aan goede nieuwbouw. Vooral kantoorgebouwen langs snelwegen zijn schaars. Dit laatste is met name het gevolg van het overheidsbe leid. Die ontmoedigt de bouw van kantoren langs snel wegen. vooral het bedrijfsleven dat naar nieuwe kantoorruimte op zoek was. De schaarse nieuwbouw in 1996 kon tegen steeds betere prijzen worden verhuurd. Daar om denkt Zadelhoff dat het aantal bouwprojecten in 1997 zal stijgen. Maar de ontwikke laars blijven voorzichtig, zodat de huren voorlopig blijven stij gen. De nieuwbouwplannen die er zijn, bieden op korte termijn weinig soelaas. Het duurt im mers zeker twee jaar voordat er werkelijk gebouwd kan worden. Dit blijkt uit het jaarlijkse mark trapport van het makelaarscon cern DTZ Zadelhoff 'Visie ach ter de feiten'. De vraag naar kantoorruimte op de vrije markt heeft volgens het rapport vorig jaar een historisch hoog peil be reikt. In totaal werd 1,5 miljoen vierkante meter kantoorruimte aan de man gebracht. Het vori ge hoogtepunt was 1993 toen, vooral door een actieve over heid, 1,3 miljoen vierkante me ter verhuurd. In 1996 was het De boodschap lijkt dan ook om nü een pand te huren, aldus C. de Jong van Zadelhoff. Overigens daalde de verhuur van bedrijfsruimten voor het eerst sinds jaren. De gunstige rente verleidt ondernemers steeds meer tot het zelf bouwen van een pand. De markt voor winkelbedrijven stond extra on der druk. Er ontstond zelfs leeg stand in goed draaiende winkel centra. De ongunstige marktsi tuatie was vooral zichtbaar in de slecht draaiende modebran che. De Jong ziet de vraag naar kantoren ook dit jaar hoog blij ven. De economie draait goed, het aantal beschikbare snelweg- lokaties daalt verder. Daardoor stijgt de vraag naar lokaties die zowel met openbaar vervoer als de weg goed bereikbaar zijn. De rechtbank in Arnhem heeft gisteren twaalf jaar cel opgelegd aan een 33-jarige Amsterdam mer. De man was betrokken bij de overval op het Geldnet-fïliaal in Duiven in september 1995, bij de overval op het Grenswis selkantoor in Amsterdam in 1991 en had verboden wapens in zijn bezit. Officier van justitie M. Pomper had veertien jaar celstraf geëist. De Amsterdammer is één van de drie hoofdverdachten van de Geldnet-overval waarbij een do de viel eii de overvallers voor bijna negen miljoen gulden buitmaakten. Hij reed samen met zijn compagnon met een busje het beveiligde gebouw binnen om de buit op te halen. De deuren werden van bin nenuit geopend door een hand langer die zelf bij Geldnet werk te en tijdens de roof zijn collega doodschoot. De man is daar voor onlangs veroordeeld tot vijftien jaar cel. Het proces te gen de compagnon is nog niet afgerond. De rechters verwier pen het verzoek van de raads man van de Amsterdammer A. Moszkowicz tot niet-ontvanke- lijkheid van het openbaar mi nisterie (OM). De raadsman laakte de informele vertrouwe lijke gesprekken met agenten waarin de verdachte, die offi cieel ontkende, wel zijn rol had laten doorschemeren. Deze po litiemensen hadden dat later verklaard toen zij als getuigen waren opgeroepen. De rechter noemde het fout dat de agenten vertrouwelijk heid hadden beloofd terwijl zij dat niet konden waarmaken. De rechters hielden het echter bij een ernstig verwijt voor het OM. De rechtbank was door deze ge tuigenissen weliswaar eenzijdig beïnvloed, maar door de veel heid aan bewijsmiddelen was die invloed in deze zaak te ver waarlozen, aldus het vonnis. Amsterdam De strenge vorst speelt ook de zwartvoetpinguïns in Artis parten. De dieren zijn zo gewend aan de meestal zachte Nederlandse winters dat ze niet meer bestand zijn te gen temperaturen van tien graden onder nul. Een onderkomen in een koelcel waar het maar een graadje vriest, moet deze drie maanden oude pinguïns behoeden voor al te koude po ten. FOTO GPD PAUL VAN WEEL DELFZIJL* ANP Burgemeester Haaksman van Delfzijl wil een landelijke dis cussie over de aanleg van een tweede Eemshaven. Hij ver wacht dat de Eemshaven en de zeehaven van Delfzijl binnen enkele jaren zullen vollopen met bedrijven die wegens mim- tegebrek en verkeersdrukte niet meer uit de voeten kunnen in de haven van Rotterdam. Aanleiding tot het pleidooi is de komst naar Delfzijl van Blijdorp International Mer chants Group BV. Dit Rotter damse bedrijf, dat is gespeciali seerd in op- en overslag van luxe consumentenartikelen, verplaatst tussen nu en het jaar 2000 al zijn activiteiten naar de Groningse havenstad. Met de operatie is een investering ge moeid van acht miljoen gulden. De komst van Blijdorp levert Delfzijl honderd arbeidsplaat sen op. Burgemeester Haaksman is bestuurslid van het Havenschap Delfzijl/Eemshaven en be schouwt Blijdorp als 'het eerste schaap dat over de dam komt'. Hij zegt signalen te ontvangen dat het bedrijfsleven rond de Rotterdamse haven 'vasüoopt' en omkijkt naar alternatieven. „Steeds meer bedrijven oriënte ren zich in onze regio. Ze klagen over de verstikking in de Rand stad. Wij beschikken over ruim te en een gunstig vestigingskli maat", aldus Haaksman. De burgemeester voorziet een noodzaak tot uitbreiding van het havengebied in het Eems- mondestuarium. „Ik zal het idee van de aanleg van een tweede Eemshaven of uitbrei ding van de eerste meegeven aan de commissie-Langman." Deze commissie onder voorzit terschap van oud-minister van economische zaken Langman brengt voor het kabinet de toe komstige ontwikkeling van Noord-Nederland in kaart voor de volgende paarse regeerperio de. Cel voor handel 'p met voorkennis AMERSFOORT GPD De 38-jarige directeur van een Amersfoorts reclamebureau is gisteren veroordeeld wegens misbruik van voorkennis bij de handel in aandelen. De Amster damse rechtbank legde de man uit Apeldoorn een voorwaarde lijke celstraf van drie maanden, een proeftijd van twee jaar, en een boete van 25.000 gulden op. Hij moet ruim 32.000 gulden 'wederrechtelijk verkregen' koerswinst aan de Staat terug betalen. De man maakte twee jaar ge leden in Amersfoort zeker 32.142 gulden winst bij een transactie in aandelen van de Apeldoornse autoverenfabri- kant Weweler. De rechtbank a acht bewezen dat hij daarvoor 1 misbruik heeft gemaakt van voorwetenschap over de beurs- koers van Weweler. Justitie had twee weken geleden drie maan- I den cel voorwaardelijk met een 1 jaar proeftijd, een boete van 10.000 gulden en teruggave van de koerswinst geëist. De Apeldoorner handelde in aandelen Weweler voordat dit lS' bedrijf positief nieuws naar bui- iten bracht over de verkoop van een verliesgevende Franse dochter. Hij zou deze informa tie hebben gehoord via zijn schoonvader die president commissaris bij Weweler was. pieterburen anp AMSTERDAM RAYMOND PEIL 'De kogel is door de kerk', zou de directeur van eerr Amersfoorts reclamebureau heb ben gezegd toen hij in 1993 beursfraude pleegde met aandelen Weweler. Gisteren werd hij veroordeeld tot een hogere straf dan het openbaar ministerie (OM) had ge- eist. Bij de rechtbank en het OM is de kogel zeker door de kerk, als het gaat om de aan pak van mensen die ten koste van de overi ge beleggers hun zakken vullen op 's lands effectenbeurs. Rechtbank en OM geven duidelijk gehoor aan de wens van de wetgever (parlement en regering) om beurshandel met misbruik van voorkennis te bestrijden. Het vonnis ligt in lijn met de nieuwe, strengere ontwerp- Wet Toezicht Effectenverkeer (WTE), die minister Zalm bij de Tweede Kamer heeft neergelegd. Ook de effectenbeurs zelf liet meermalen blijken voorstander te zijn van een strenger optreden. Het nieuwe hoofd juridische zaken van de beurs, S.L.M. Follender Grossveld, zette vo rig jaar de toon die de aanpak van mis bruikplegers zou moeten laijgen:Als je ook ma^r iets weet? Afblijven!" De verdach te in de Weweler-zaak heeft tegenover de Amsterdamse rechtbank onvoldoende aan nemelijk kunnen maken dit credo ter harte te hebben genomen. Sterker nog: hij heeft waarschijnlijk gedacht 'ik kom er wel mee weg'. De vervolging van handel met misbruik van voorkennis stond eind 1993 immers nog in de kinderschoe nen. Dat later, bij de zaken tegen Joep van den Nieuwenhuyzen (tweemaal vrijgespro ken), justitie een tandeloze tijger zou blij ken is in dit verband eveneens veelzeggend. Het rechtbankvonnis in de Wewelerzaak markeert nu de richting waarin de gedach ten over het misbruikprobleem zich ont wikkelen. Rechtstreeks bewijs is er zelden of nooit. Bovendien, zo verwoordde recht bank-president M. Mastboom, „heeft ver dachte het vertrouwen dat beleggers in de effectenhandel moeten kunnen stellen, ge schaad. De beurs speelt een belangrijke rol in de Nederlandse economie". Reden om verdachte zwaarder te straffen dan het OM eiste. Opmerkelijk is het feit dat dezelfde recht bank in april 1994 Van den Nieuwenhuyzen en zijn zakenvrinden Albada Jelgersma en Melchior vrijsprak in de HCS-affaire. In ho ger beroep veroordeelde het hof Van den Nieuwenhuyzen, onder dezelfde formule als nu: „Schade aan het vertrouwen dat be leggers in de beurs moeten kunnen stellen." Later volgde overigens alsnog vrijspraak. Maar dat kwam omdat de Hoge Raad vond dat het hof op onjuiste wijze enkele leemtes in de wet wilde invullen. Justitie en rechters lijken daaruit lering te hebben getrokken, zodat de relatief kleine Weweler-affaire nu als een soort proefproces in eerste instantie beklonken is. De rechtbank stond daarbij voor het grote probleem dat voorkennis moeilijk zwart op wit is te bewijzen. Je kunt niet in het hoofd van de verdachte kijken om te zien wat hij van plan was. Evenmin is op voorhand hel der of de geheime informatie die de ver dachte heeft de koers van het aandeel beïn vloedt. Daar is een onafhankelijke deskun dige voor nodig, in de Weweler-zaak G. St. Panjer, voorzitter van de Nederlandse ver eniging van beleggingsanalisten. De meervoudige economische kamer van de Amsterdamse rechtbank vond het indi recte bewijs dat getuigen en Panjer hadden aangedragen voldoende voor een veroorde ling. Net zo goed als een dief kan worden veroordeeld op grond van achtergelaten vingerafdrukken en beschrijvingen van ge tuigen. Bovendien concludeerden de rech ters dat sommige verklaringen van de recla meman gelogen waren. Voor andere feiten had de verdachte helemaal geen aanneme lijke verklaring. Omdat in ons rechtsstelsel de verdachte niet aan zijn eigen veroordeling hoeft mee te werken, is dat laatste misschien begrijpe lijk. hi het vonnis klinkt echter door dat leu gens en onvoldoende uitleg van de aange klaagde mede gronden vormen om tot een veroordeling te komen. Beleggers-met-voorkennis weten nu in eik geval dat de rechtbank streng optreedt. Ad vocaten die bezwaar maken tegen deze koers, zoals L. Spigt van Van den Nieuwen huyzen, omdat op deze wijze ook gewone speculatie strafbaar lijkt te zijn, kunnen hun cliënten een verstandig advies geven. Ook voor speculanten die 'iets' weten geldt: Af blijven! Niet handelen dus. Tientallen avonturiers wagen zich vandaag en morgen voor een 'pooltocht' op de bevroren Waddenzee. Onder begeleiding van gidsen uit Pieterburen ma ken ze een acht kilometer lange zwerftocht over de ijsmassa. Volgens organisator Rienk Dijk stra zal de barre wandeling tweeënhalf tot drie uur in beslag nemen. Voor de tocht hadden zich gisteren al zeventig deelnemers opgegeven. Het is inmiddels traditie om bij het doorgaan van de Elfstedentocht in buurpro vincie Friesland het Groningse wad op te gaan. Volgens Dijk stra geeft het een kick over de bevroren zee te wandelen. „Het wad ligt er dit keer redelijk glad bij. Het is één grote spiegelende vlakte. Doordat het weinig heeft gewaaid, zijn er nauwelijks ijs- schotsen. Alleen bij de geulen heeft zich ijs opgestuwd." De organisator stelt dat de begeleide zwerftochten geen ex tra gevaren met zich meebren gen. De ijslopers worden over het zogeheten wantij geleid, de delen van het wad die bij laag- water droogvallen. Die zijn nu bedekt met een ijskap van soms anderhalve meter dik. „Het ijs op de geulen is door de stro ming onbetrouwbaar. Daar lo pen we dus niet overheen", al dus Dijkstra. Daarom is het ook niet mogelijk de oversteek te maken naar Waddeneiland Schiermonnikoog. Door de harde oostenwind verwacht Dijkstra een ijskoude tocht. „Het is natuurlijk niet te vergelijken met de Elfsteden tocht, maar ook wij moeten ons goed kleden. Het wordt een dagje ontspanning door inspan ning." GPD Geassocieerde Pers Diensten Mobiele bellers betalen slecht den haag gpd Steeds meer mensen met mo biele telefoon betalen hun reke ning niet. PTT Telecom beves tigt dat, hoewel het telecommu nicatiebedrijf geen cijfers be kend wil maken. „Maar het per centage wanbetalers is hoger dan dat van het vaste net", al dus een woordvoerster. Volgens PTT Telecom verkijken veel klanten met GSM-aansluiting zich op de aansluit-, abonne mentskosten £n de hogere ta rieven voor bellen. Het kopen van een mobiele telefoon lijkt heel aantrekkelijk omdat die vaak voor een 'prik kie' in de winkel ligt. Soms wor den ze zelfs gratis, via winkelac ties, van de hand gedaan. „Veel kopers laten zich onvoldoende informeren. Ze binden zich via een actie aan een pakket, dat achteraf niet bij hen past", zegt een woordvoerster van PTT Te lecom. Ook Libertel, de belangrijkste concurrent van PTT Telecom, meldt een groeiende groep die de rekening niet voldoet. Liber tel voert al strenge controles uit, aldus een woordvoerster, om mogelijke wanbetalers te weren. Het percentage niet-betalende klanten daalt overigens, wat is toe te schrijven aan de snelle aanwas van nieuwe GSM-aan sluitingen. Libertel telde in maart vorig jaar 50.000 klanten, maar dat aantal is inmiddels opgelopen tot 210.000. den haag anp Marktondernemers lijden ge middeld zo'n vijftig procent omzetverlies wegens het ex treem koude weer. Dit heeft de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH) gis termiddag bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van de CVAH blijven de mensen wegens de koude zo lang moge lijk binnen zitten. Als ze er toch op uit moeten om levensmidde len te kopen dan gaan ze liever 's middags omdat dan de tem peraturen meestal iets hoger zijn. Veel markten zijn dan al af gelopen. De warme overdekte supermarkten plukken hier wel de vruchten van. Veel ondernemers hebben naast het omzetverlies ook nog te kampen met een stijging van de kosten. Vooral bloemen- maar ook fruithandelaren zijn hiervan de dupe omdat hun producten te lijden hebben van de vorst. den haag anp De stichting Kritisch Faunabe heer wil dat alle provincies voor onbepaalde tijd een jachtver bod instellen voor alle diersoor ten. De stichting wijst op het voorbeeld dat de provincie Lim burg gisteren gaf. „Behalve de jacht op watervogels en klein wild. mag in Limburg ook niet worden geschoten op fazanten, vossen en kraaiachtigen", zegt een woordvoerder. Kritisch Faunabeheer heeft de andere provincies gisteren ver zocht het Limburgse voorbeeld te volgen en de jacht op alle dieren te verbieden. „Dat is dus met inbegrip van reeën, wilde zwijnen en edelherten", bena drukt de zegsman. In verband met de extreem lage temperatuur is in alle pro vincies een jachtverbod op klei ne wildsoorten en watervogels van kracht. Normaal gesproken loopt het jachtseizoen af op 31 januari. Het weer zorgt voor een vervroegde eindtijd. Sommige provincies hebben aangekon digd de maatregel terug te draaien als het weer verandert. VOORDELIGER BIJ VAN TIL Door rechtstreekse import pakken onze Nepalese kleden stukken voordeliger uit. Wij collectioneerden voor u de nieuwste kleuren en dessins. Handgeknoopt. Van zuiver scheerwol. En onder goede arbeidsomstandigheden gemaakt. Wij hebben voor u een uitgebreide collectie geselecteerd! Bij Van Til koopt u BJfJWl al een schitterend Nepal-kleed vanaf DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3