t 'Als ik geroepen word, kom ik' Leiden kan in Urk niet overtuigen Sport Formatiecommissie formuleert voorwaarden Veel oud-winnaars in halve marathon Egmond ATERDAG 4 JANUAR11997 Sampras en Graf kampioenen 1996 rpNDENDe Internationale Tennis Federatie (H F) heeft Pete Jampras en Steffi Graf uitgeroepen tot de kampioenen van 1996. Óe Amerikaan kreeg de titel voor de vierde keer op rij, voor Graf Vas het de zevende keer in tien jaar. Jampras veroverde het afgelopen jaar de titel bij de US Open en Je ATP Masters. Graf zegevierde bij de Franse Open, Wimble- jon en de US Open. De ITF riep het Australische koppel Mark JVoodforde en Todd Woodbridge uit tot het beste dubbel. Bij de trouwen ging deze titel naar het Amerikaanse tweetal Lindsay pavenport en Mary Joe Fernandez. De twee dubbels wonnen bij Je Olympische Spelen in Atlanta goud. Real bouwt trainingscentrum ftADRiDReal Madrid heeft vrijdag zeven hectare grond gekocht. )p dat terrein, dat tien miljoen gulden kostte, gaat de Koninklij ke een trainingscentrum bouwen. Het grootste ter wereld, zeg- ren de Spanjaarden. pp het stuk land in Fuin Carral worden trainingsvelden aange legd en een hotel, sauna- en fitnesscentrum en onderkomens toor jeugdspelers gebouwd. Met de bouw wordt wellicht nog leze maand begonnen. |e ultramoderne trainingsaccommodatie is een idee van trainer Jabio Capello, die bij zijn vorige werkgever AC Milan de be- f hikking had over het schitterende trainingscomplex Marinello, ijuiten Milaan. De totale kosten bedragen ongeveer 125 miljoen ijjlden. )nderzoek in Cyprisch voetbal cosiAEen officiële commissie van de Cyprische voetbalbond aat onderzoeken of de spelers van het nationale elftal de uitslag 'j in de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Bulgarije bewust hebben eïnvloed. De voetbalbond van het eiland heeft dit vrijdag be- ^ndgemaakt. ijyprus verloor op 14 december met 3-1 van Bulgarije. Volgens cerichten in de media hebben spelers van het nationale team op (rlies van het duel gokt. In de berichten werden geen namen itnoemd, maar volgens de gokkantoren maakt het grote aantal Weddenschappen - tien keer meer dan normaal - de voetballers Pferdacht. De bookmakers zouden zelfs uitslagen geweigerd heb- en omdat de bedragen te hoog waren. ie voetbalbond hoopt via een onderzoek bij de bookmakers uit vinden wie voor veel geld op de wedstrijd heeft gegokt. Naar anleiding van de verdenkingen wil de bond een verbod op het izetten van bedragen op interlands en nationale wedstrijden. «jekkenblessure voor Van de Vijver QftussELHeidi van de Vijver heeft donderdag bij een val op de iielerbaan in Gent twee barsten in het bekken opgelopen. Art- fen constateerden eerder al een zware hersenschudding bij de j élgische wielrenster. Waarschijnlijk heeft ze ook een aantal rib- en gebroken. kn de Vijver viel tijdens een training op de piste. Ze werd bui- in bewustzijn overgebracht naar een ziekenhuis in Gent. In- liddels is ze overgebracht naar Bormen. De renster moet daar nminste twee weken blijven. El vlanager Robson wil niet meer spelen handen Manager Bryan Robson van Middlesbrough hoopt dat *Jn optreden in zijn eigen elftal eenmalig was. De 39-jarige oud- 11 ternational stelde zichzelf twee dagen geleden in de wedstrijd gen Arsenal op omdat hij door blessures niet genoeg spelers id. „Ik heb ischias, daarom hoop ik dat mijn inzet niet meer 3j >dig is", zei Robson. (fscheid marathonloper Vera jiiTQ Marathonloper Rolando Vera heeft zijn afscheid aange- indigd. De atleet uit Ecuador neemt dit jaar voor het laatst deel in wedstrijden. In november start hij voor het laatst bij een i'iarathon in Zuid-Korea. 4 31-jarige Vera won vier keer de St.. Sylvesterloop in Sao Pau- H De wereldtitelstrijd in augustus in Athene wordt zijn laatste °êlangrijke wedstrijd. -• jokser Gonzalez Loera gearresteerd mdalajara De politie heeft vrijdag de Mexicaanse bokser Ale- ndro „La Cobrita" Gonzalez Loera gearresteerd. De agenten ïbben de voormalig wereldkampioen in het vedergewicht VBC-versie) opgepakt wegens illegaal wapenbezit en het uiten in dreigementen. iilgens een verklaring van de politie heeft Gonzalez Loera, die maart zijn wereldtitel kwijtraakte, zijn manager met een Stool bedreigd in een nachtclub in Guadalajara. Volgens een [patselijke krant is het de vierde keer in twee jaar dat de bokser ^gearresteerd. fanzanini wint in Maribor Vibor Sabina Panzanini uit Italië heeft vrijdag in de Sloveen- 1 wintersportplaats Maribor de reuzenslalom voor de wereldbe- ir gewonnen. Ze finishte voor Anita Wachter uit Oostenrijk en fItaliaanse Deborah Compagnoni die op de gedeelde tweede aaats eindigden. Beiden hadden een achterstand van achthon- flrdste seconde op de winnares. Jbmpagnoni had de eerste run gewonnen maar verloor in de (feede afdaling nogal wat tijd. Voor Panzanini was het de twee- t wereldbekerzege dit seizoen na de overwinning in Park City november. En de derde triomf in haar carrière. De eerste Inst boekte ze in 1994 in Alta Badia. =1 ^efebvre niet in cricketteam ftstelveenRoland Lefebvre ontbreekt in de selectie van het pderlands cricketteam tijdens een tournee in Zuid-Afrika. Van i [januari tot en met 4 februari speelt Oranje zeven wedstrijden b voorbereiding pp het ICC-toemooi in maart en april in Ma- [sië. jfebvre meldde zich af omdat hij verplichtingen heeft als andscoach van Argentinië. Wel neemt de voormalig professio- il in Engeland bij de graafschappen Somerset een Glamorg nJel aan het ICC-toernooi. Dat betekent dat van de zestien ge mzen spelers voor Zuid-Afrika nog een speler moet afvallen. iJel aanwezig is André van Troost. De fastbowler van het Engel- ii» Somerset, die enkele jaren qualifier was voor het Engelse na- !<6nale elftal, maakte afgelopen jaar bekend weer voor Oranje te Ülen uitkomen. •HA. chef willem spierdijk. 071 -5356464. plv -chef rob onderwater. 071 -5356463 Jonen van den Herik wil best in interim-bestuur betaald voetbal Jonen van den Herik voelt zich niet geroe pen zitting te nemen in het nieuw te vor men (interim-)bestuur betaald voetbal van de KNVB. „Het is bepaald niet mijn grootste wens, maar als ik geroepen word, zal ik niet weglopen voor de verantwoor delijkheid", zei Feyenoords voorzitter gis teren na zijn gematigde nieuwjaarstoe spraak. „Omdat ik vind dat er iemand van Ajax, Feyenoord of PSV daarin vertegen woordigd moet zijn. En daarbij is haast geboden. Want er moet op zeer korte ter mijn een beslissing worden genomen rond de verkoop van de televisierechten". rotterdam gpd Waarbij hij in eerste instantie denkt aan een con tract voor de rest van het seizoen. „Ik onderken dat elke zendgemachtigde zijn budget al heeft uitgegeven. Daarom is een lange verbintenis niet reëel". Van den Herik deed 'voor hen die het allemaal niet zo goed hebben begrepen' nog maar eens uit de doeken waar en waarom het fout ging met Sport7. Waarom hij zich heeft opgeworpen als plaaggeest voor het afgetreden bestuur betaald voetbal onder voorzitterschap van Jos Staatsen. „Alleen maar in het belang van Feyenoord", her haalde hij nog eens. Hij pleitte opnieuw voor een nieuwe structuur in het betaalde voetbal, waarin geen plaats meer mag zijn voor clubs met te ge ringe potenties, die meedelen in de geldstroom en daarmee geld onttrekken aan clubs die het geld moeten verdienen. Het mislukken van Sport7 noemde hij mild een 'collectief falen'. „Het was een fictie van een sprookjesachtig vermogen, waarbij de ene club dacht: daar gaat de buit en de andere club: die buit hebben we lekker binnen. Het was een con tract van een op z'n minst wonderlijke makelij". Feyenoords voorzitter veroordeelde andermaal het stemrecht van alle clubs, waarvan de topclubs de dupe kunnen worden. „En niet alleen de top clubs, maar ook de andere clubs met potenties. De eerste divisie is een groot goed en mogelijk ook twee eerste divisies, maar zij mogen niet de ambities van de grote clubs doorkruisen. Want we zijn niet allemaal gelijk. Het systeem is niet meer van deze tijd. Ik hoop dat men dat wil in zien. We hebben nu eenmaal tegengestelde be langen. Vijf jaar geleden hebben wij ervaren dat de bomen niet tot in de hemel groeiden. Daar hebben wij van geleerd. Vanuit dat besef waren wij gedwongen op te komen voor onze rechten. En om daar blijvend over te kunnen beschikken". „Een topclub", zo keek Van den Herik in de spiegel, „hoeft per definitie geen rijke club te zijn. Want zo vermogend is Feyenoord ook niet. Daar om was 1996 een jaar om aan onszelf te denken. Het gaat ons per saldo in eerste instantie om Feyenoord". Via de weg van het overleg wil Van den Herik maandag al tijdens de buitengewone algemene vergadering betaald voetbal in Zeist zijn plannen gestalte geven en verwacht hij meer duidelijkheid te krijgen over de bereidheid tot medewerking van kleine clubs. „Die medewerking is uiteinde lijk onafwendbaar", voorziet hij. „En als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks". Want er SPORT OP TV ZATERDAG 2: Elfstedentocht: live-verslag. vanuit Maribor (Slovenië), slalom, Ie manche 11.00-12.00 EURO Rally Raid: Dakar-Agades-Dakar. The Legend. Herh. 12.00-12.45 EURfj*1 Skiën, wereldbeker vrouwen vanuit Maribor iSlovemë). slalom. Ie manche. Herh. 12 00-15.00 NBC: College football. Toyota Gator 12.30-13.30 Did I: Sportschau live: wereldbeker ski- vanuit Maribor (SlovcnièL sialom. 2e manche, af Haydock. darts Iverslag vanPde Embassy World schaatsen iBribsh Speed Skating Championship vanuit Guilford). Rugby Union (halve finales uit de ting van de'vvedstrijd Ierland - Italië vanuit Lansdow- 13 30-15.30 EURO: Schansspringen: wereldbeker vanuit Innsbrück. Vierschansentoemooi. lange EK onica- Ajax! Voetbalprog [INedZSpor^ournaa1 F' a Surrey. ?s (Frankrijk), parallel slalom FA Cup, o.a. Coventry City-Woking .eday 12 30 EURO: Schansspringen: wereldbeker ^Innsbrück. Vierschansentoemooi. lange 17.57 Ned 2: Studio spon. 15 00-16.00 NBC. Basketbal"n^t^'duf^deNCAA, Rainbow CJr^^ic. Mijmphis^ Michigan. H^-rh. sprint mannenl en wereldbeker skiën (N lit Schonach) is volgens Van den Herik haast geboden met het vormen van een nieuwe Superliga. „Als het kan al volgend seizoen". Van den Herik pleitte tevens voor het aangaan van fusies van clubs om de continuïteit te verze keren, waarbij hij wees in de richting van Haar lem en Telstar, die plannen hebben in deze rich ting en naar Limburg, waar het samengaan al weer is afgeketst. „Samengaan is geen schande", vindt Feyenoords voorzitter, „het is een kwestie van het gezondmaking. Een gereguleerde manier om je te handhaven in de concurrentiestrijd". Verder zei hij het beleid van de overheid toe te juichen, waar het gaat om de aanpak van de rel schoppers. „Tientallen zijn er reeds in de kraag gepakt en hebben een langdurig stadionverbod opgelegd gekregen. We zullen", benadrukte hij, „het kaf van het koren scheiden". Waarna hij een toost uitbracht op het kam pioenschap van Nederland. „Ik zeg niet dat we het worden, maar er moet wat te wensen blijven. En als we op de tweede plaats eindigen, zijn we in elk geval verzekerd van deelneming aan de Champions League". basketbal «joris zandbergen medewerker De basketballers van Ton van Bemmelen/Leiden hebben op Urk niet kunnen overtuigen. Thuisclub Orca's won met 93- 75. Leiden begon gehandicapt aan de strijd. Slechts zeven spe lers konden voor coach Gerrit Jan Heijink aan de start ver schijnen. Center Albert Stuijf- zand blesseerde zich bij het schaatsen, terwijl forward Die- derik Hofstede zich niet op tijd vrij kon maken van zijn werk om de reis naar Urk mee te kunnen maken. Een gevoelig verlies voor Leiden omdat de ploeg nu geheel afhankelijk was van Ben de Jong om de strijd onder de borden aan te gaan. De Jong, kampend met een chronische achillespeesblessu re, moest te veel minuten ma- ken(32), maar toonde zijn ka rakter door toch weer uit te groeien tot beste speler binnen de Leidse gelederen. Vooral dankzij zijn inzet bleef zijn team tot vijf minuten voor rust in het spoor van Orca's. Toen begon de zone-verdediging van de thuisclub, verrassend gezien het geringe aantal Leidse spe lers, zijn vruchten af te werpen. Van 25-22 werd het 38-29 bij rust, en ook in de eerste tien minuten van de tweede helft was Leiden nauwelijks bij machte om een opening in de Urkse defensie te vinden. Voor al Mario Juric, gewoonlijk een goede schutter, gaf niet thuis toen de Urkers inside terugvie len op Ben de Jong. Leiden pro beerde iets terug te doen door zelf ook in een zone te gaan staan, maar bij de thuisploeg konden de schutters wel de ring vinden. Toch moest coach Heij ink vasthouden aan deze verde diging om te proberen om De Jong enigzins te onüasten. Bij 60-40 werd echter duidelijk dat de kansen verkeken waren voor de bezoekers. Het betekende dat Orca's in de ranglijst verder uidiep op Leiden. Waar beide ploegen lang samen onderaan stonden word het gat tussen de twee gestaag groter. Scores Ton van Bemmelen- /Leiden: De Jong 27, Kool 11, Schuijt 11. Het 25-jarig jubileumfeest van Landslake Lions bezorgde de speelsters van BV Lisse een enorme kater. Onder de ogen van honderden feestende toe shouwers verloor de ploeg van Hans van Vegten in de laatste seconde met 58-57. De nederlaag was des te zuur der voor Lisse omdat de ploeg volgens Van Vegten zijn beste wedstrijd van het seizoen speel de. Landsmeer, een van de fa vorieten voor het halen van de play-offs, moest verbaasd toe kijken hoe Lisse in de eerste helft al redelijk in de buurt kon blijven en na rust (35-29), na een kleine inzinking zich zelfs naast de tegenstander knokte. Reboundend bleven de bezoe kers makkelijk overeind tegen het fysiek sterke Landsmeer en in de aanval waren Joke van de Heuvel en Liisa Héttema de uit blinkers voor Lisse. De ploegen bleven tot het einde toe naast elkaar. In de laatse minuut schakelde de jubilerende thuis club over op een zoneverdedi ging, waar de Lisse-speelsters even van schrokken. Toch was het Lisse dat met nog vijtien se conden te gaan een voorsprong van een punt koesterde. De thuisploeg maakte echter het feest compleet door in de zoe mer de winnende score te laten aantekenen. Een kater derhalve voor Lisse, maar ook tevreden heid. Coach Van Vegten na af loop: „Al hebben we weer niet gewonnen, we hebben wel laten zien dat we in de eredivisie thuishoren. Dat was onze winst vanavond." Scores BV Lisse: Van de Heu vel 20, Hettema 16. innsbrück» De Noor Ottesen oefent in een fraaie omgeving op de schans van Innsbruck, waar dit week einde het vierschansentoemooi wordt afgewerkt. foto rtr SCOREBORD iia-AC M^TiUmT150"' De formatiecommissie legt maandag 6 januari tijdens een buitengewone vergadering de clubs drie voorwaarden voor die noodzakelijk zijn voor het sa menstellen van een nieuw be stuur Betaald Voetbal. De com missie, onder voorzitterschap van Gaston Sporre (FC Zwolle) formuleerde vrijdag tijdens een bijeenkomst in Zeist de eisen. De vergadering concludeerde dat het nieuwe parlement moet kunnen rekenen op een breed draagvlak om daadkrachtig te kunnen opereren. En dat kan alleen als een aantal omstandig heden in ogenschouw wordt ge nomen. Daarbij meent de com missie dat een drietal punten gerespecteerd cq gehonoreerd moet worden. Op de eerste plaats verlangt de commissie dat een brede discussie nodig is over de toe komstige opzet en inrichting van het betaalde voetbal. De tweede voorwaarde die de formateurs ingewilligd willen zien is dat aan een kleine werk groep een informatieopdracht wordt gegeven om op de korts mogelijke termijn duidelijkheid te verschaffen rond het „exclu sieve en onbeperkte exploitatie recht van tv-beelden van voet balwedstrijden". De derde eis is dat het nieuwe bestuur samengesteld dient te worden op basis van de verdeel sleutel 2-2-3; twee afgevaardig de uit de eredivisie, twee uit de eerste divisie en drie neutrale leden. De centrale opdracht van het nieuwe bestuur wordt naast het afhandelen van de lopende za ken vooral het onderhandelen over een nieuw tv-contract en de discussie rond de herstructu rering van het Betaald Voetbal in Nederland. Het laatste woord hebben maandag de clubs tijdens de Buitengewone Algemene Verga dering Betaald Voetbal. Indien die instemt met de voorgestelde aanpak, gaat de formatiecom missie op zoek naar kandidaat bestuursleden. Lucky Ten, vrijdag 3 januari 9 - 10 - 14 - 18 - 23 - 24 - 25 - 27 - 29 - 33 - 35 - 36 - 41 - 42 - 45 - 54 - 55 - 57 - 72-79. (onder voorbehoud) SKI Maribor (Slo). Reuzenslalom wereldbeker, 1. "panzanini (Ita) 2.34,74 (1.19,40- 1.15,34), 2. Compagnoni (Ita) 2.34,82 (1.18,99-1 15,83), 3. Wachter (Oos) 2.34,82 (1.19,19-1.15,63), 4. Hrovat (Slv) 2.35,23, 5 Ertl (Dui) 2.35,50, 6. Seizinger (Dui) 2.35,55, 7, Schuster (Oos) 2.35,67, 8. Roter (Zwi) 2.35,70, 9. Galin- do (Spa) 2.35,81, 10. Fortkord (Zwe) 2.35,94. Stand reuzenslalom na 3 wedstrijden. 1. Seizinger, Panzanini 200 punten, 3. Com- panoni, Wachter 160. Stand algemeen na 12 wedstrijden: 1. Wi- berg (Zwe) 618, 2. Seizinger 534, 3. Gerg (Dui). TENNIS Adelaide. Mannen, 575.000 gulden. Kwartfinale- Tillström (Zwe) - Tsierkasov (Rus) 6-2 6-4, Woodbridge (Aus/4) - O'Brien (VSt/5) 6-4 6-4,. Tarango (VSt) - Björkman (Zwe) 6-1 6-7 7-6, Draper (Aus) - Kucera (Slo) 6-4 7-5. Halve finales: Till ström - Woodbridge. Tarango - Draper Doha. Mannen, 1,1 miljoen. Kwartfinale. Bruguera (Spa) - Korda (Tsj/6) 6-1 2-6 6-3, Arazi (Mar) - Larsson (Zwe) 7- 6 7-6, Courier (VSt/8) - Muster (Oos/l) 6-3 7-5, Henman (GBr) - Gustafsson (Zwe/5) 6-3 7-6. Halve finales: Courier - Bruguera, Henman - Arazi Perth. Hopman Cup, 1,4 miljoen gulden. Groep B: Zwitserland - Duitsland 3-0, Hin gis - Begerow 6-1 6-1, Rosset - Karbacher 7-6 7-6, Hingis/Rosset - Begerow/Kar bacher 7-5 6-1. Zuid-Afrika - Roemenië 2-1Coetzer - Spir- lea 7-5 4-6 1-6, Wayne Ferreira - Voinea 7 6 7-6, Coetzer/Ferreira - Spirlea/Voinea 4 66-1 6-1. Finale (zaterdag): Verenigde Staten - Zuid- Auckland. Vrouwen, 190.000 gulden. Halve finales: Wiesner (Oos) - Wagner (Dui) 6-2 6-1, Maruska (Oos) - Tanasugarn (Tha) 3-6 6-3 6-3. Brisbane. Vrouwen, 290.000 gulden. Kwartfinales: Likovtsjeva (Rus) - McQuillan (Aus) 3-6 6-3 7-6, Sugiyama (Jap) - Appel mans (Bel) 6-2 3-6 7-6, Sidot (Fra) - Carls son (Zwe) 6-2 6-2. Partij van Schultz (Ned/1) tegen Serna (Spa) wegens regen verschoven naar zaterdag. VOLLEYBAL Bremen. Vrouwen, internationaal toernooi, tweede dag Rusland-Duitsland 3-0 (17-15 17-16 15- 6). Italië - Tsjechië 3-2 (14-16 15-13 15- 12 9-15 15-9). Stand 1. Rusland 2-4, 2 Duitsland 2-2 (3-3), 3. Italië 2-2 (4 5). 4 Tsjechië 2-0. AATSKALENDER e' (tocht .►n-merentocht van 10.30-14.30 •pplaatsen: Leiderdorp, Roelofarends- Woubrugge, Hoogmade, Rijpwetering '-544278/071-3315011 5ent0cht Ter Aar Langeraar '14.00 uur. Ter Aar IJsclubgebouw inaalweg en sportcomplex Altior 5ent0cht Nieuwkoop Noorden y •14.00 Restaurant Tijsterman e WNoorden en cafe De Klinker e _emmelen fsentocht Reeuwijk van 10-14.00 jet Wapen van Reeuwijk :ntocht Rottemeren van uj.ju- P Bleiswijk: De Lange Vaart clubhuis /Qeeuwbal Zevenhuizen De Roerdomp -nt0cht Alblasserwaard Alblasser- 178-6915955 (tocht Rijnsaterwoude van 10.00- Het Venegat Rijnsaterwoude j0ertocht van 09.30-14.30 Cafe pht, Bodegraven Zaterdag 4 januari LEIDERDORP St( dorp-Koudekerk. Aanvang 14.00." ALKEMADE: clubkampioenschappen korte baan IJsclub Alkemade voor welpen en pu pillen. Inschrijven vanaf 09.30. Start 10.00 op ijsbaan Oude Wetering. WARMOND: Nationale koppelwedstrijden: HOOGMADE: Pritsleewedstrijden op de Does voor dames en heren alleen voor le- vanaf 14.00 uur junioren, 's avonds c 19.30 senioren. Zondag 5 januari KATWIJK EN RIJNSBURG: Rijndorpen tocht over 15 kilometer, opstapplaatsen: Landijsbaan De Goerie, IJsclub Voorwaarts bij de Roskambrug en IJsclub Nooitge- dachtin Valkenburg ZOETERWOUDE: Kortebaan wedstrijden op de Noord-Aa te Zoeterwoude Inschrij ving tot 13.00 uur. Wedstrijden over 140 en 160 meter voor dames, heren en scho lieren van het voortgezet onderwijs Wed strijden toegankelijk voor inwoners van Zoeterwoude en leden van IJsclub Zoeter- HOOGMADE Estafette op de Does voor da mes en heren. Voor leden vanaf 12 jaar. Aanvang 14.00 NOORDWIJKERHOUT: schaatsmarathon op het Oosterduinse Meer. Inschrijving 13.00, start 14.00. Inschrijving Boekhors- terweg 18, Noordwijkerhout. senioren 40 km, daems en junioren 25. Info-, 0252- 372675/0252-374065 ZEVENHUIZEN (Zuid-Holland): 7.00 uur, Rottemeren wedstrijd 200 kilometer. Man nen ABCV, Vrouwen en veteranen. 0180- 632683/631505 tot 22.00 uur op 4/1 KATWIJK: Dorpentocbt IJsvereniging Kat wijk en Nooit Gedacht van Valkenburg. Er egmond aan zee anp IJsvereniging. Schaatswedstrijd om kampioenschap Duin en Bollenstreek. Vier categorieën: 2x40 Maandag 6 januari Uitgeest (Noord-Holland), 10.00 (vetera nen) en 13.00 (Mannen ABC), Uitgeester- meer Marathon. 0251-314645 tot 22.00 uur op 5/1 Zaterdag 11 januari VALKENBURG: IJsvereniging Nooit Ge dacht 's Morgens op de ijsbaan aan het Duyfrak een Alternatieve Elfstedentocht, 's middags gevolgd door arresleewedstrijden met paarden. Elija Lagat is een van de voornaamste deel nemers aan de zilveren editie van de Nike Halve marathon in Egmond aan Zee, zon dag 12 januari. De Keniaan won verleden jaar de wedstrijd voor de Belg Vincent Rousseau die zich wegens een blessure vrij dag afmeldde. De organisatie van de 25e wedstrijd, de vierde van de serie van zeven voor de NUON Run Classics, heeft nog enkele oud winnaars aangetrokken. Bij de mannen zijn dat Marti ten Kate (eerste in 1983, 1988 en 1990), de Belg Alex Hagelsteens ('82 en '84) en de Keniaan John Kiprono ('94). Bij de vrouwen is de Keniaanse Tegla Lo- roupe zo langzamerhand een vaste gaste. Zij won de afgelopen vier jaar. In 1994 en '95 bracht ze de prestigieuze marathon van New York op haar naam. De eerste winna res van het evenement, Plonie Scheringa, heeft de uitnodiging van de organisatie ook aangenomen, evenals de Deense winnares van 1988, Kersti Jacobsen. Om een indruk te geven van de evolutie in de tijden van de eerst aankomende bij de vrouwen: Scheringa zegevierde over de ruim 21 kilometer destijds in 1.40.00, Lo- roupe bracht het parkoersrecord in '93 op 1.10.41. De Nederlandse top is vrijwel compleet. Bij de mannen komen onder meer Marco Gielen, René Godlieb en Luc Krotwaar aan de start evenals de in Nederland verblijven de Ethiopiërs Woldemeskel, Atnafa, Tekey Gebrselassie, Woldemariam en Milkessa. Getaneh Tessema, met Gebrselassie kop loper in de Run Classics en winnaar van '95, zal node worden gemist. Hij raakte op ou dejaarsdag zwaargewond bij een ver keersongeluk en ligt in een ziekenhuis in Bergen op Zoom. De voornaamste Nederlandse prominen ten bij de vrouwen zijn Anne van Schup- pen, Wilma van Onna, Kristyna Loonen en Mieke Hombergen. De organisatie hoopt voor het eerst in de historie de grens van de 8000 deelnemers aan de halve marathon (wedstrijd, trim- en businesslopen) te ha len.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 29