'Ben ik de eerste uitvaller?' Elfstedentocht It geat on Adriaanse, De Graaff en Atje Keulen zijn erbij Drie dagen onderweg voor Elfstedentocht Speciale postzegel nachtwerk voor drukkers Joh. Enschedé Klapwiekend en voluit voorbij Sneek mm ZATERDAG 4 JANUAR11997 Teipstra haalt winnaar in De Nacht van Leeuwarden eist zijn tol We beleefden de op één na koudste oud-en-nieuw van de eeuw, maar op Nieuw jaarsdag hield Henk Kroes nog een slag om de arm. De tocht komt er. Maar wanneerZaterdagMis schien. Maandag?Zou kunnen. Woensdag? Op zich geen slecht idee. Half maart? Kroes wees ook dit scenario niet bij voorbaat van de hand. Alles kon. Maar dat het doorzon gaan stond voor nagenoeg 99,9 procent vast, waarschijnlijk. Het vroor nu al twee weken on afgebroken meer clan 10 graden, er zijn nachten bij geweest van min 40. De ramen zijn dichtgespijkerd. Je kunt van IJmuiden te voet over de Noordzee naar Sheer- ness. Het advies zuinig te stoken is ingetrokken. Een week geleden reed de Transsiberië-Express het station van Franeker binnen. De jacht op klein wild is tijdelijk ge staakt (gezien het probleem van de eenden wakken hoop je voor één keer dat de jagers er eens flink op los knallen, vinden ze het te koud!). Het Friese koude- front heeft het televisiejournaal in Fins Lapland gehaald. Maar een datum voor de tocht kon nog niet worden genoemd. Rayonhoofd Cnossen van Sneek, waar het kwik sinds de viering van Sint-Maarten al niet meer boven nul is geweest (een eeuw record) trok op de eerste januari nog een bedenkelijk gezibht, toen Harmen Roeland hem naar de ijsdikte vroeg. Ijs? Ijs? Het rayonhoofd deed zijn best vrien delijk te blijven, de lust om de heer Roeland van het Journaal voor schut te zetten voelde het rayonhoofd allerminst, in tegen deel, de heer Roeland had zich in de loop der jaren immer een bekwaam ijsdikterep or ter ge toond, dus over enig krediet be schikte Roeland, maar nu moest hij het toch niet overdrijven. Ijs? Het ervaren rayonhoofd tuurde nog eens verwoed de omgeving van Sneek af. Ijs? Waar dan? Het rayonhoofd trachtte zich te beheersen, maar kon een gezicht alsof de Journaalmedewerker een beetje van de beren was be snuffeld toch niet vermijden. Hij adviseerde de Elfstedentocht- specialist van het Journaal eens in Hindeloopen poolshoogte te gaan nemen, misschien dat daar al een laagje ijs op het water blonk, in Hindeloopen zijn ze er altijd vroeg bij, neem het eerste kievitsei vorig jaar, gevonden in de buurt van Hindeloopen. Maar Roeland laat zich gelukkig door één rayonhoofd niet van het ijs jagen. Donderdag, kwart voor elf. Roeland heeft het bestuur van de Vereniging cle Friesche ElfSteden bij elkaar gekregen. Het bestuur is nog in conclaaf en om de tijd te doden neemt Roeland met de kijkers de landkaart van Fries land door. Op Het Zwette ligt 18 centimeter. Het Slotermeer is perfect om op te rijden. Tussen Hindeloopen en Workum: een halve meter ijs. Bij Bolswarcl een kleine klunplaats; oppassen voor de pinguïns. Op de Dokkumer Ee is het ijs werkelijk schitte rend. Roeland praat voort, in tussen maak ik me grote zorgen want zo te zien heeft Roeland de hele nacht op het ijs gelogeerd. Alle kleur is uit het gezicht ge trokken, de lichaamstempera tuur van de verslaggever moet om en ndbij -2 zijn, maar dit ongemak heeft Roeland graag voorde tocht over. Daar ziet Roeland het rayon hoofd van Sneek. Rayonhoofd Cnossen staat Roeland op zo'n chagrijnigrayonhoofdentoontje van 'daar heb je 'm weer' te woord: „Het heeft bij ons amper gevroren. Zoals het ijs er nu bij ligt, kan de tocht Sneek op zijn vroegst passeren in juni. Derde week. Roeland resumeerde. De vereiste ijsdikte van 15 centimeter is be reikt. Er resteren nog twee knel punten: de toerrijder W.A. van Buuren (indien cleze zich in schrijft is een vloer gewenst van 16.5 centimeter) en Sneek. De persconferentie van Henk Kroes werd daarom met tien mi nuten uitgesteld. Roeland belde in die tijd Beatrix op haar GSM en deed namens het Nederland se volk een klemmend beroep op haar haar oudste zoon zaterdag de tuin te laten maaien en rayonhoofd Cnossen werd door Roeland persoonlijk onder de Noorderpoort in Sneek in het laatste eenden wak geduwd, waardoor het klun-traject daar met 1.78 meter kon worden in gekort. It geat on Frank Snoeks is verslaggever van Studio Sport Armada boven schaatstraject LELYSTAD GPD Op vliegveld Lelystad is het van ochtend een drukte van jewel ste. Een ware armada vertrekt dan naar het luchtruim boven de vijftiende Elfstedentocht: zestien 'sleepkisten' (reclame vliegtuigjes), zeven helikopters, tien Cessna's en Fuji's van Mar tinair. Vooral rondvluchten bo ven het traject van de schaats tocht zijn populair. Voor de bedrijfjes op het vliegveld is het ook een topdag. Lelystad Flight Center, Aeroser- vice en Wings of Holland doen rondvluchten en leveren de zes tien 'sleepkisten'. HeliHolland tenslotte heeft helikopters op pad voor de NOS en voor vele fotografen van kranten. den haag Staatssecretaris Erica Terpstra van Sport staat van middag in Leeuwarden op de Bonkevaart namens het kabinet aan de meet van de Elfstedentocht. In de vroege ochtend zwaai de de bewindsvrouw bij de start op De Zwette de rijders ook uit. Minister-president Kok en de vice-premiers Dijkstal en Van Mierlo zitten in het buitenland, aldus de Rijksvoorlichtings dienst. Terpstra reisde gisteravond al af naar Friesland. Hoe haar programma er na de start uitziet, was volgens een woordvoerder een kwestie van improvisatie. Dat hangt af van de mogelijkhe den en vormen van vervoer. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat staat een deel van de tocht langs de route in haar woonplaats Bolsward. De eerste wedstrijdrijders passeren vol gens het voorlopige schema Bolsward rond 09.00 uur en hebben dan de helft van het traject achter de rug. Dokkum sluit om uiterlijk 23.00 uur Leeuwarden Dokkum, de laatste controlepost voor de deelne mers aan de Elfstedentocht alvorens ze naar finishplaats Leeuwarden schaatsen, sluit zaterdagavond om uiterlijk 23.00 uur. Lieden die daar later arriveren, kunnen redelijkerwijs ge sproken nooit voor de sluitingstijd van 24.00 uur bij de streep op de Bonkevaart zijn. De controleposten in Harlingen en Franeker gaan voor de toerrijders dicht om respectievelijk 18.15 uur en 19.00 uur, of zoveel vroeger als het bestuur in verband met even tuele bijzondere omstandigheden noodzakelijk acht. i Behalve 'gewone' toer- en wed- j strijdrijders schaatst ook een aantal prominenten de Elfste- dentocht. Zoals acteur Manfred de Graaff en oud-schaats(t)ers 1 Atje Keulen-Deelstra, Johan- Olav Koss en Geir Karlstad. Ajax I is vertegenwoordigd in de per- soon van directeur opleidingen 1 Co Adriaanse. j In het FEC schreef De Graaff zich gisteren al vroeg in. De ac teur, bekend van de serie Zeg 'ns Aaaa, rijdt vandaag zijn der- de Elfstedentocht. Door de zwa- re weersomstandigheden wist j hij in '63 de finish in Leeuwar den niet te halen. In '85 en '86 was dat geen probeem." Ook Keulen-Deelstra waagt zich aan de Elfstedentocht. De i oud-wereldkampioene op de schaats raakte begin december gewond bij een auto-ongeval en belandde in het ziekenhuis. 'Us j Atsje' hield er een hersenschud ding aan over. Ajax heeft Co Adriaanse in de strijd gegooid. Adriaanse is geen lid van de Vereniging De Frie sche Elf Steden. Hij werd no vember vorig jaar als potentieel lid ingeloot. „Ik denk niet dat ik 'm uitrijd. Ik heb te weinig kilo meters gemaakt. Ik reed don derdag mijn eerste tochtje, 50 kilometer." Voor Diederik Simon zijn het mindere tijden. Het water is be vroren. En dat is voor een roeier van de Holland Acht, die met zijn team tijdens de Olympische Spelen in AÜanta goud verover de, geen ideale situatie. Toch roeide Simon zich de afgelopen week in vorm voor de Elfsteden tocht. Op een ergometer deed hij aan roeitraining met het oog op de wereldkampioenschap pen in september. „Maar ik ben wel een geluksvogel. Ik ben als potentieel deelnemer sinds zes jaar uitgeloot voor de Elfsteden tocht. Zo'n kans krijg ik mis schien nooit meer. Soms gaat de liefde voor de Elfstedentocht heel ver. E. Nij- land hoorde op 1 januari in Kathmandu, de hoofdstad van Nepal, dat de Elfstedentocht zaterdag wordt verréden. Hij bedacht zich geen moment en vertrok naar Friesland. Giste-; ren was hij op tijd voor de in schrijving. Zijn verhaal is bijna te won derlijk om waar te zijn. Nijland beleefde in drie dagen meer dan sommige mensen in een heel leven meemaken. De me dewerker op de ambassade kon aanvankelijk niet weg uit Kathmandu. „Maar na veel vij ven en zessen kon ik toch naar Delhi. Van daaruit kon ik ge makkelijker aan een ticket ko men." In India belandde hij op het vliegtuig tussen cle asielzoe kers. „Met een Ghanese sikh die ook problemen had met zijn visum. Nadat ik eerst en kele politiemensen heb omge kocht kreeg ik een ticket naar Parijs. Van daaruit ben ik naar Nederland gevlogen. Gistermorgen kwam de toerrijder, die als potentieel lid voor het eerst was ingeloot, op Schiphol aan. Daar stond een bekende klaar hem naar het FEC in Leeuwarden te rijden. Met een typisch Nepalese mufs op zijn hoofd liet Nijland glunderend zijn startbewijs zien. Sóms gaat de liefde voor de Elfstedentocht inderdaad ver. Behalve Nijland komen er meer deelnemers van ver. On der hen rijders uit Finland, Zweden en Curasao. A art-Jan Vrijlandt zat donderdag nog op zijn vakantieadres in het Franse Meribel, maar nam de nachttrein om op tijd: in Leeuwarden te zijn. Vijf voor zeven am veerde hij. De in het Belgische Kanne woonachtige schaatser was op tijd. Op het nippertje, dacht hij. Maar de organisatie be sloot de limiet te verplaatsen naar half acht. Wegens de files rond Leeuwarden. Niemand hoefde te worden teleurge steld. Na zeven uur kwam nie mand meer. Vandaag acht miljoen exemplaren in omloop IJs onder laatste Stuiverbrug glimt als een dansvloer sneek» gpd Bij Joh. Enschedé in Haarlem hebben volgens woordvoerder" Bas Hilverink drukkers de hele nacht doorgewerkt om acht miljoen speciale postzegels klaar te krijgen. Het zijn franf keerzegels van tachtig cent waarop schaatsers in een Fries landschap zijn afgebeeld. Op de [bijzondere zegel staat de tekst Elfstedentocht 1997 en de na menvan de elfsteden. De drukwerkopdracht kwam volgens Hilverink donderdag middag rond drie uur bij de gra fische inrichting binnen, waar na meteen met de productie is begonnen. Telkens wanneer een grote partij postzegels klaar was, werd die overgedragen aan de in Haarlem gevestigde afde ling filatelie van PTT Post. Die zorgde voor verdere distributie naar verkooppunten in Neder land. De zegels zijn vanaf van daag te koop, in de 1100 post-, kantoren die dan open zijn, bij veertig grote NS-stations en in Bruna boekwinkels in Friesland. Langs de schaatsroute zijn gra tis ansichtkaarten van de PTT verkrijgbaar. Het ontwerp voor de Elfste- Een stoet van feestneuzen trekt door de straten van Leeuwarden. „Binnen is het niet te harden van de hitte." foto gpd leeuwarden vervolg voorpagina De Nacht van Leeuwarden. Misschien vergelijkbaar met de uren voorafgaande aan de TT van Assen. De Vrijmarkt in Am sterdam. Carnaval in het zui den. Maar toch weer net even iets anders. Hoewel ook hier de kleine handel zijn vleugels uit slaat. Bedenk het en het is te koop op een hoek. Een t-shirt met een prikkelende tekst? Even naar de kraam en ja hoor, daar ligt-ie. 'Wolst myn krüske ek sjen?' 'Wil je mijn kruisje ook zien?' Zoals De Nacht ook z'n haastwerk kent. Een kraam ver koopt pullovers met de tekst 'De alve Stêdetocht '97'. Hartstikke fout, oordelen enkele passeren de ras-Friezen. 'Alvestedetocht', moét het zijn, een woord, met een hoofdletter A. 'Niet zeiken', dient de koopman zijn criticas ters met een westers accent van repliek. 'Gewoon kopen'. De Friezen lopen schouderopha lend door, de kopers die gretig met een briefje van 25 gulden wapperen moeten dus wel van elders komen. Speciaal voor de Nacht heeft de Leeuwarder horeca een soort van plattegrond laten drukken waarop de massa kan zien waar alle vermaak zich afspeelt. 'Klünplakken in Ljouwert' heet het geschrift. De klünplaatsen op dit tijdstip betreffen de cafés, restaurants en vooral feestzalen die ruim tien jaar hebben zitten smachten om het vijftiende ja woord van het Elfstedenbe- stuur. Nu het eindelijk weer zo ver is maakt zelfs de ultramo derne stadsschouwburg De Harmonie een eerbiedige knie val richting De Tocht en haar aanbidders. Hier wordt, tegen entree-be taling van tien gulden het Grote Elfsteden Feest gevierd. Hallen en artiesten - Frans Bauer, de Havenzangers - zijn er genoeg, bezoekers blijkbaar ook. Want degenen die aan het begin van de avond hun geld hebben neergeteld en voorzien van een stempel op de hand twee uur later terugkeren om het grote feest weer op te pikken, komen voor een gesloten deur te staan. 'Vol is vol', brullen de uitsmij ters. .'Maar wij hebben betaald', gilien de tientallen buiten. 'Dat is dan jammer. Maar vol is vol'. Ach, treuren doet eigenlijk niemand. Want eenmaal je rug toegedraaid naar De Harmonie weerklinken alweer de klanken van een live-optreden naast het gebouw en trekken de ogen naar de speciale laser-show die het parcours laat zien waar ie dereen zich vandaag op zal wer pen. Anders slurpt de rondtrek kende mensenmenigte, verpakt in de laatste wintersportmode je wel rap op in een speurtocht naar wat er om de hoek ge beurt. Zoals op de Nieuwestad, de nog altijd met kerstverlich ting opgesierde singel die je hal verwege middels een soort van replica van de Bartlehiem-brug de kans biedt ook aan de druk ke overkant te komen. De meute geniet er van de hoempapa-orkesten, warmt de kleumende handen aan de open vuren op straat en koopt waar het wat kan kopen. Veel sterke drank, hamburgers, snert, Beerenburg (met een t- shirt voor 25 gulden), warme chocola met rum ('En een toefje room voor de liefhebber!'), but tons met de officiële datum (3 gulden) van de Tocht van '97... Maar, eerlijk is eerlijk, gé- vloekt wordt er toch ook. Zoals de eigenaar van het café dat de deuren op last van de politie ge sloten moet houden. De bierlei dingen blijken bevroren. Hij wilde nog alle moeite doen om ze te ontdooien, de politie oor deelde het als te gevaarlijk. Schadepost? Een welgemeende vloek. En wat te denken van Bart? Hij geldt vooral als naiëf slacht offer van De Nacht. Hij weet het. Half twee is het inmiddels. Z'n ogen staan troebel van de Beerenburg. Werd-ie lekker warm van, zegt Bart. Maar de starttijd is ook wat vertroebeld. Zeven uur 's ochtends. „Of iets rond die tijd. Ik weet het niet precies meer." Goed voorbereid afgereisd, 'zoveel mogelijk ge schaatst de afgelopen dagen'. En nu staat hij hier, om half twee bittere nacht. Nog geen slaapplaats voorhanden, 'hoe wel ze aanbiedingen doen voor 50 gulden. Op de grond liggen en je eigen slaapzak meene men. Ik twijfel nog'. Plek in de speciaal opengestelde parkeer garage voor de tijdelijk ont heemden is er ook nog altijd. Vindt Bart niets. 'Te veel volk'. Maar bovenal moet hij over een paar uur aan een tocht van 200 loodzware; kilometers zwoegijs beginnen. De opmer king is droog: „Misschien ben ik op dit moment wel de eerste uitvaller in de Elfstedentocht." De glimlach komt niet echt ge meend over. Sneek wordt genomen zoals het hoort: In volle vaart binnenrij den, door de openstaande Laatste Stuiverbrug, klapwie kend in een scherpe bocht naar rechts en dan snoeihard op Ijlst aan. De ijstransplantatie van ijs meester Ben Cnossen en zijn medewerkers is geslaagd. Van nacht glom onder de Laatste Stuiverbrug het fraai gehechte ijs als een dansvloer. Klaar voor de tocht. „Waarschijnlijk kan al les erover", zegt Cnossen opti mistisch. Het heeft ze in Sneek gesto ken dat op het laatst alleen zij als een 'probleem' op het Elfste- dentraject werden bestempeld. Onder de Stuiverbrug zwom men eergisteren nog eenden. De vermaledijde beesten han gen altijd daar rond. Pekel valt van de brug in het water en bo vendien is daar voor de beestjes de laatste warme onderstroom voelbaar. Er moet wel gewerkt worden om het wak open te houden. In ploegendiensten springen tien tallen eenden in het water om er al trappelend een wak in stand te houden en er rond te kunnen dobberen. „Ze wisselen elkaar af. Er zit echt een sys teem achter", zegt voorzitter Strikwerda van de vogelwacht in Sneek. Inmiddels drijven de eenden 100 meter verderop. Strikwerda heeft er geen zorgen over. „Die beesten zitten daar prima." Eer gisteren had hij nog een woe dende mevrouw aan de lijn. Daar moest tegen worden ge protesteerd, vond ze. Die arme eenden jaag je toch niet weg voor zo'n tocht? Strikwerda: „Ik heb haar gezegd dat ze zejf maar moet gaan protesteren. Ik doe het in ieder geval niet." Bij de Stuiverbrug is het een dag voor'de tocht een drukte van belang. Je moet wel een heel stoere Sneker zijn, wil je niet even een kijkje nemen. Ge rustgesteld zoekt een ieder ver volgens de warmte weer op. Ook Bart Veldkamp die schaat send met zijn vader het traject verkent, kluunt tevreden om het Vrijwilligers in Sneek zijn bezig met het opbouwen van de kluunplaatsen. foto gpd beruchte bruggetje heen. „Hier kunnen we morgen wel over." Nee, dan een stuk terug, op de Zwette vlak voor Sneek: „Daar is het ijs erg zwaar. Het wordt af zien", vindt Bart. Vijftig timmerlieden van aan nemersbedrijf Friso zijn sinds donderdagochtend aan de slag om voor de zekerheid bij de Stuiverbrug kluuntrappen te bouwen. Misschien is het hele maal niet nodig. „Maar daar denk je niet aan", zegt Doeke de Jong, „Bovendien, als de temperatuur een beetje naar boven gaat, is het wel nodig. Het kan alle kanten nog op." Bij de ingang van Sneek staan vandaag voor de zekerheid ook bussen klaar. Voor het zwartste scenario. Niemand' verwacht dat ze gebruikt moeten wórden. Er worden zelfs grappen over gemaakt. „Als ze de tocht hele maal met de bus gaan rijden, laat ik me ook inschrijven", zegt iemand. Renske van Sinderen, werkzaam in het* plaatselijke asielzoekerscentrum, voelt haar Sneker hart tekeer gaan. „Dat schaatsen oké, maar wat het met de mensen doet!" Zij maakt zich zorgen omdat haar asiel zoekers geen kleding hebben om zich tegen de kou goed in te pakken. „Want kijken willen ze allemaal." In de ijzige kou ziet Sneek uit naar de tocht. Gisteravond en vannacht brachten vele honder den vrijwilligers met bezem en andere werktuigen het ijs in goede conditie voor de tocht. Sneek is er vol van. In de restau rants wordt het gesprek aan vijf, zes tafels tegelijk gevoerd. Ze hadden eerder met die trans plantatie moeten beginnen, vindt de een. Ze kijken wel uit, vindt de ander. Want het kost nogal wat. En vorig jaar was het achteraf allemaal voor niets. Ijsmeester Ben Cnossen, aan nemer van beroep, slaapt er niet slechter om. „Het is alle maal goed gekomen zoals we verwacht hadden." Vlak voor de tocht, vanmorgen in alle vroeg te, slaat hij hoogstpersoonlijk met een bijltje nog wat uitste kende hoekjes van de aaneen- gevroren ijsblokken weg. „En dan mogen ze komen." Sneek is alles behalve een probleem, be nadrukt hij. En je hoort hem denken: Wat zullen we nou hebben! denzegel is van Ewoud Traast en Gerard Hadders. Tegelijk worden vandaag ook speciale telefoonkaarten van tien gulden met hetzelfde ontwerp in om loop gebracht. De kaarten zijn vervaardigd door de combinatie SDU/Enschedé in Den Haag. Afdeling Filatelie geeft voor ver zamelaars ook speciale mapjes met in de elf steden gestempel de postzegels uit. De PTT heeft overigens per 1 januari een ta riefsverhoging doorgevoerd. Er moet voortaan ook op kaarten (was 70 cent) en drukwerk (tot 20 gram) 80 cent worden ge plakt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 23