Vergoeding voor fikse overlast De slapeloze nachten van Hans van der Wereld Henkie de Amsterdammer voelt zich thuis in de Veen Regio Leiden/Rijn Veenstreek Celstraf geëist voor verkrachten vriendin Valkenburg vecht voor zelfstandigheid Kraamzorg Veen- en Bollenstreek fuseren ZATERDAG 4 JANUAR11997 CHEF HANS JACOBS,071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN.071 -5356436 Alphenaren krijgen bijna 800 gulden Bewoners van de Alphense Wederikflat krijgen een ver goeding van 775 gulden voor de overlast, die zij hadden tijdens de renovatie van hun huizen. Dat heeft de wo ningbouwvereniging Alphen (WVA) hen in een brief laten weten. U! ALPHEN AAN DEN RIJN SASKIA BUITELAAR Het opknappen van de flat ver- gi- oorzaakte meer overlast dan ef verwacht. Het werk gaat ge- h{ paard met veel lawaai en het is «j voorgekomen dat trappenhuis en lift tegelijk waren afgesloten. I Dat was aanleiding voor be- woners om een klachtenbrief te bi sturen naar de woningbouwver eniging. De WVA erkent nu dat de overlast tevoren verkeerd is ingeschat. De vereniging legt ook uit dat de renovatie van de Wederikflat een proefproject is 'om te komen tot een optimale aanpak van het verbeteren van woningen en woonomgeving'. „Wij willen van uw en onze er varing leren", staat er in de brief. De vergoeding van 775 gul den per woning is volgens de WVA op een zo objectief moge lijke manier berekend. Er is ge keken naar de mate van overlast in relatie tot aard en duur van de werkzaamheden. Ook de manier waarop deze berekening is gemaakt kan volgens de WVA bij andere projecten weer wor den gebruikt. Eerder al gaf de WVA aan dat de bewoners tijdens de renova tiewerkzaamheden geen ser vicekosten zouden hoeven te betalen. 'Alphenaar brute huistiran ALPHEN/DEN HAAG PERSBUREAU CERBERUS De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren 24 maanden celstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk, tegen een 28-jarige Alphenaar geëist. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan verkrachting en bedreiging. Vorig jaar, op 26 augustus, zou hij zijn vriendin verkracht hebben in hun gezamelijke wo ning. Vijf dagen later bezocht hij de inmiddels weggevluchte partner op haar schuiladres. Hij zou toen gedreigd hebben de boel kort en klein te slaan als zij niet haar huis kwam. Om erger te voorkomen, ging zijn vrien din maar mee. Thuis, onder de douche, dwong hij haar weer tot seks. Voor dit laatste feit hoefde verdachte gisteren niet voor te komen. Wel voor de verkrach ting op 26 augustus en de be dreiging bij het schuiladres van zijn vriendin. De officier van justitie vond dat de man daarvoor een cel straf Van 24 maanden, waarvan acht voorwaardelijk, verdiende. De officier schilderde verdachte af als een brute huistiran, die al leen aan zijn eigen pleziertjes dacht. Als hij seks wilde, moest zij haar lichaam ter beschikking stellen. De vrouw had in hun re latie niets meer te vertellen. Zij kon niet eens besluiten dat de relatie over was, want dan werd hij agressief. In het reclasseringsrapport werd een genuanceerder beeld van verdachte geschetst. Zijn vader stierf toen hij acht jaar was, zijn moeder raakte daarna aan de drank en keek niet naar hem om. Op zestienjarige leef tijd begon de Alphenaar zelf te drinken en raakte ook verslaafd. Van de verkrachting kon ver dachte ook maar weinig herin neren vanwege de drank. Hij vroeg de rechtbank gisteren aan het eind van de zitting om een kans om van de alcohol af te ko men. Uitspraak over twee weken.- 'Dat ze een fusie niet willen, begrijp ik niet' JACOBSWOUDE/ALPHEN KEES VAN KUILENBURG Dik een jaar heeft Hans van der Wereld er voor geijverd om de historische vereniging Otto Cornelis van Hemessen in Woubrugge en de stichting Oud Leimuiden-Rijnsaterwou- de te laten fuseren. Ondanks de inspanningen van de voorzitter van beide verenigingen was al dat werk vergeefs. Voor Van der Wereld de aanleiding om de voorzittershamer neer te leg gen en zijn bemoeienissen met beide verenigingen te staken. „Een besluit dat vele slapelo ze nachten heeft gekost", geeft de Alphenaar en geboren Hoogmadenaar toe. „Nu dat besluit eenmaal is genomen is er veel van mij weggevallen en slaap ik er nu geen uur minder om." Overigens houdt zijn af treden als bestuurslid van de verenigingen niet in dat hij ver loren is voor het plaatselijke historie. Op persoonlijke titel blijft hij intensief - zoals al die jaren er voor - spitten in de plaatselijke geschiedenis. Op welke wijze zijn bevindingen in de toe komst worden gepubliceerd is nog niet duidelijk. Van der We reld was vanaf de oprichting in 1979 actief als secretaris en voorzitter in Woubrugge en werd in 1987 voorzitter in Lei- muiden/Rijnsaterwoude. Ook deed hij veel redactiewerk voor beide kwartaalbladen. Tevens vervaardigde hij de kroniek over Jacobswoude, waarin hij alle wetenswaardigheden in een jaar beschrijft. Hans van der Wereld is al vanaf zijn jeugd sterk geïnte resseerd in de plaatselijke ge schiedenis. „Op een gegeven moment vond ik een doos met oude foto's en knipsels van mijn grootmoeder, die dat had verzameld. Dat fascineerde mij. Mijn overgrootvader was raadslid en wethouder in Wou brugge en mijn vader was er actief als raadslid. Vandaar wei- Hans van der Wereld: „Jammer dat de meerderheid van beide besturen de voordelen van een fusie niet wil inzien." licht mijn interesse in de plaat selijke politiek. Bovendien wordt in de raad geschiedenis bedreven. Neem bijvoorbeeld maar alles rond dc herindeling, de installaties van burgemees ters of de plek van een nieuw gemeentehuis. Hoe heeft de af faire rond oud-gemeentesecre taris Bello de gemoederen niet beziggehouden? Vandaar ook dat ilc alle vergaderingen van de raad als toeschouwer volg en blijf volgen", vertelt Van der Wereld. „Jammer dat de meerderheid van beide besturen de voorde len van een fusie niet wil in zien. „Jacobswoude is nu een maal al zes jaar een feit. Binnen de drie gemeenten zijn al meer verenigingen samengegaan. Vanuit de gemeente werd eveneens geopperd dat een fu sie een goede zaak zou zijn en dat een bijdrage in de kosten zou worden gegeven." foto holvast/mark lamers Ook voor onze twee vereni gingen zou een'samengaan een prima oplossing zijn geweest. Nu wordt er zoveel dubbel werk gedaan, extra kosten ge maakt door het drukken van twee kwartaalbladen met daar in soms dezelfde inhoud. Die tijd kun je veel nuttiger beste den. Daarnaast liggen goede bestuursleden niet voor het op rapen. Als je dan kunt putten uit twee besturen kun je een gezelschap maken waarmee de toekomst van een historische vereniging in Jacobswoude ge garandeerd zou zijn", zegt de 49-jarige Van der Wereld. „Maar de meerderheid koos toch voor de eigen identiteit." Van der Wereld bestrijdt die opvatting. „Hoogmade is daar een goed voorbeeld van. De ge meente verloor in 1855 haar zelfstandigheid en werd sa mengevoegd met Woubrugge. Maar na bijna 150 jaar is die ei gen identiteit in Hoogmade er nog steeds. Dat geldt ook voor Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge. Dat specifieke dat elk dorp heeft gaat echt niet verloren", merkt hij op. „Ik heb dat diverse keren benadrukt, maar men wil er toch niet aan." Moeite De stap om beide clubs te ver laten kost de Alphenaar wel veel moeite, al gaat hij niet met wrevel weg. „Alleen jammer dat die geweldige kansen die er lagen niet zijn benut. Een nieuw kwartaalblad op A-4-for- maat. Ook had ik al veel ideeën in mijn hoofd over publicaties. Vooral ook omdat er zoveel stof beschikbaar is in de gemeen te." Toch zal dat materiaal als het aan de Alphenaar ligt boven ta fel komen. „Een jaar of tien ge leden heb ik een boekje ge maakt over straatnamen in Woubrugge/Hoogmade. In de afgelopen jaren zijn er straten bijgekomen. Met Leimuiden en Rijnsaterwoude erbij zou dat weer een aardig boekje opleve ren. Evenals een studie over het openbaar vervoer in de ge meente, de kerkgeschiedenis en de hervorming in de streek. Ook de kroniek over Ja cobswoude blijf ik maken. Stil zitten of vervelen is er voorlo pig zeker niet bij." VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Bingo. Buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst houdt op woensdag 8 januari een kinder bingo. Het spel begint om 14 uur en kost 1 gulden. Op donderdag 9 januari een bingo voor volwas senen. De hoofdprijs bestaat uit een bedrag van 300 gulden. De bingo begint om 20 uur. Infor matie: 0172-444521. Klaverjassen. In buurtcentrum Elckerlyc kdn iedereen die kla verjassen wil leren terecht vanaf vrijdag 10 januari vanaf 14 uur. Het buurtcentrum zit aan de Havixhorst. De cursus kost 3,25 gulden. Informatie: 0172- 431124. VALKENBURG ATY DE VRIES De zelfstandigheid van Valkenburg is voor lopig gewaarborgd. Burgemeester A.C. Hommes meldde dit in haar nieuwjaarsre de. De gemeente zou zich trouwens met hand en tand verzetten tegen een eventuele annexatie door Leiden, aldps de burge meester. Ook in het bebouwen van het Ma rinevliegkamp ten behoeve van Leidse wo ningzoekenden ziet zij niets. „Het is een misverstand te denken dat het Marinevliegkamp een toekomstige bouwlocatie zou kunnen zijn, die plaats zou bieden aan zo'n 6000 a 7.000 woningen", aldus de burgemeester. „Ik ben er heilig van overtuigd dat het vliegveld tot het jaar 2015 blijft. Er zal verder op korte termijn geen annexatie plaatsvinden. Ook de provincie ziet niets in herstructurering. Wat wel ver der uitgebouwd wordt is de samenwerking met Katwijk en Rijnsburg, waarbij de ge meenten een intentieverklaring hebben on dertekend." De burgemeester stond uitgebreid stil bij de discussies over de zelfstandigheid, die in 1996 hoog oplaaiden in het dorp. „De cen trumgemeenten hebben knelpunten en wil len dikwijls hun positie verstevigen door middel van druk op de buren. In dit geval zoekt Leiden zeer nadrukkelijk richting de randgemeenten, waaronder Valkenburg." Hommes refeerde ook aan de bouwplan nen van Valkenburg. Hoewel de gemeente Valkenburg maar mondjesmaat kan bou wen staan er verschillende projecten op sta pel. Binnenkort, wanneer de vorst uit de grond is, kan een aanvang gemaakt worden met de seniorenappartementen naast Rijn- weide en wanneer de Rijks Archeologische Dienst klaar is met haar onderzoek kan het plan Veldzicht van start gaan. Uit een ency clopedie van 1733 haalde burgemeester Hommes wat gegevens op over het feit dat er toentertijd al opgravingen bij de kerk de Lange Maai, waaivan de lange spitse toren in 1665 afbrandde, plaatsvonden. Met als resultaat, talrijke penningen, kruiken en an dere archeolische vondsten. „Wellicht dat we in de toekomst weer eens aandacht aan een mogelijke herbouw van de toren moeten besteden, die toch eeuwenlang beeldbepalend voor Valken burg was", merkte burgemeester Hommes op. Verder vroeg zij aandacht voor de her structurering van de doorgaande weg, waardoor Valkenburg leefbaarder wordt en het hechte verenigingsleven, dat op diverse fronten goed presteert. NOORDWIJ K/ALPHEN» Kraamzorg Duin- en Bol lenstreek en kraamzorg Rijn- en Veenland zijn met ingang van 1 januari gefuseerd. Door de fusie is een organisatie ont staan die ruim 200 gedi plomeerde kraamhiüpen in dienst heeft en die in het hele werkgebied aan de kraamzorgvraag kan voldoen. De nieuwe orga nisatie heet 'Kraamzorg Duin Veen'. Het kantoor van Kraamzorg Rijn- en Veen- land, op het Zorgplein aan de Euromarkt 9 in Al phen aan den Rijn, wordt de hoofdvestiging van Kraamzorg Duin Veen. Het kantoor van Kraam zorg Duin- en Bollen streek in Noordwijk wordt een 'steunpunt' voor cliënten en medewerkers. Besparing op overhead kosten, zoals directie en administratie, was het be langrijkste doel van de fu sie. Daarnaast kan dankzij een groter personeelsbe stand beter op pieken worden ingespeeld. Door de fusie zijn geen arbeids plaatsen verloren gegaan. De directeur van Kraam zorg Rijn- en Veenland, Anne Brokerhof, is direc teur van de nieuwe orga nisatie geworden. De di recteur van Duin- en Bol lenstreek heeft gebruik gemaakt van een wacht geldregeling. 'M'n klanten zijn geen doetjes, maar kennen wel hun grenzen' ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Een half uur rijden en hij is naar eigen zéggen in een compleet andere wereld. Henk Blesgraaf - voor bezoekers van het Veense café De Pepersteeg Henkie de Amsterdammer - heeft jaren achter de bar van Amsterdamse kroegen gestaan. Sinds enkele jaren is hij nu barkeeper in De Pepersteeg in Roelofarends- veen. Nog steeds verbaast hij zich over de mentaliteit van de kroegbezoekers. „Veenders zijn niet uit op rottigheid. Het is één grote, gezellige club. Ze kennen elkaar allemaal. Ze kopen geen biertje voor zichzelf alleen, zoals vaak in Amsterdam ge beurt. Nee, hier is het 'doe effe een bledje' en dan gaan ze weer rond met twaalf pilsjes." Blesgraaf is wel anders ge wend. „In Amsterdam moest ik altijd op mijn hoede blijven. Ik was een soort oppasser. De helft van de bezoekers was toch wel uit op rottigheid." Hij moest er nogal eens tussenbeide komen als er werd gevochten. Gestolen werd er ook als het erg druk was. „Ik ben nooit zelf in gevaar geweest, maar ik liep altijd wel op mijn tenen." Kort voordat hij achter de tap moet, neemt Blesgraaf plaats op een stoel in het aan het Noord einde gelegen café De Pepers teeg. De stoel lijkt bijna te klein voor de stevige Amsterdammer. Zijn overhemd omklemt zijn bierbuik. De bovenste knopen zijn los, zodat zijn borstharen goed zichtbaar zijn. Een mu ziekje klinkt op de achtergrond. Geregeld wordt hij aangespro ken door cafébezoekers. Voor iedereen heeft hij breedlachend een woordje klaar in zijn feilloze De Amsterdamse barkeeper Henk Blesgraaf alias Henkie de Amsterdammer voelt zich in de Veense kroeg De Pepersteeg als een vis in het water. „Veenders zijn niet uit op rottigheid." foto marklamers/holvast Amsterdamse accent. „Weet je wat zo mooi is?", vervolgt hij vol enthousiasme. „Als je vrijdagnacht om drie uur aankondigt dat we gaan sluiten vindt niemand dat erg. Ze moe ten er om zes uur immers weer uit. Hier wordt gewerkt. De jeugd hier heeft geld en hoeft mekaar niet aan te kijken van geef jij een pilsje? Als ze weg gaan, geven ze mij hun pasje en roepen ze de pincode hardop. Nou, dat hoef je in Amsterdam niet te proberen. Dan heb je kans dat zodra je een stap bui ten de deur zet, anderen je pas je afhandig maken." 'Henkie de Amsterdammer' vindt het opvallend hoe groot de sociale controle is. „Als het kermis is, komen hier wel 1500 man. Op de fiets. Na afloop is er misschien een tafel en een stoel kapot. Is dat veel? Na een gewo ne kroegavond is er een biervil tje kapot en een bloemetje. Meer niet. Ze corrigeren me kaar." Braken doen de kroeggasten ook wel eens. „Maar dan komen ze hun verontschuldigingen aanbieden", ervaart H „Er had eens iemand hier over gegeven. Zijn maten kwamen toen om een emmer en een dweil vragen. De jongen hoefde het niet zelf op te ruimen. Nee, dat deden zijn maten. Wel in ruil voor een biertje natuurlijk." De Amsterdamse barkeeper voelt zich in De Veen als een vis in het water. „Hier heb ik het gevoel dat ik zelf ook uitga. Ik ben één met die jongelui. Ik ben zelf 48, maar een generatiekloof is er niet. Ik hou van André Ha- zes in tegenstelling tot negen van de tien gasten hier. Ze ac cepteren het omdat het mijn muziek is. Ik zal André Hazes echt niet de hele avond draaien hoor. Dan word ik er zelf ook kotsmisselijk van." Nee, trots is hij niet op zijn stad, mijmert hij. „Ik zou best naar Roelofarends- veen willen verhuizen, maar mijn vrouw wil niet. Doetjes zijn z'n Veense café- gasten besUst niet, benadrukt 'Henkie de Amsterdammer'. „Er zitten krengen tussen, maar.." Hij houdt zijn hand horizontaal omhoog, „tot bepaalde hoogte. Ze kennen hun grenzen." Fooien Heeft Blesgraaf dan helemaal niets negatiefs te melden over de Veenders? Na enig nadenken weet hij toch wel iets. „Ze zijn hier minder gul met fooien. In Amsterdam lag de hoeveelheid fooien gelijk aan het uurloon. Hier niet, maar ik heb daar geen problemen mee." Aan het eind van het gesprek beseft Blesgraaf wel dat hij één grote lofrede heeft afgestoken over zijn Veense gasten. „Ik hoop niet dat ze gaan denken: 'we worden nu op zo'n voetstuk gezet dat we het wel even kun nen maken." Onderzoek naar verbreding A4 bijna afgerond LEIDERDORP» JUDY NIHOF De een weet zeker dat de A4 in Leiderdorp aan de westkant wordt verbreed. De ander mikt op de oostzijde. Of komt de rijksweg nu juist om Leiderdorp heen te lopen? De discussie over de verbre ding van de A4 steekt in Leider dorp weer flink de kop op. Nu duidelijk is hoe de HSL gaat lo pen, richt de aandacht van ve len zich volledig op de rijksweg. Volgens wethouder C. Huigen (WD) valt er echter nog geen zinnig woord te zeggen over het tracé van een bredere A4. Speculaties „Wat je om je heen hoort zijn hooguit speculaties. Ze zijn niet gegrond op rapporten of onder zoeken." Dat rijkswaterstaat in middels aan de westzijde me tingen heeft gedaan, wil nog niets zeggen, aldus Huigen. „Rijkswaterstaat zal aan beide kanten-metingen doen." Volgens de wethouder kan het met de verbreding nog vele kanten op. Rijkswaterstaat on derzoekt momenteel alle moge lijkheden en zet de bijbehoren de voor- en nadelen van elke variant op een rijtje, zonder een eindconclusie te trekken. „Maar dan wordt wellicht Wel helder wat de meest gewenste opties zijn", aldus Huigen. Eind januari worden de on derzoeksresultaten van rijkswa terstaat gepubliceerd, waarna inspraakrondes volgen. Huigen verwacht dat er pas eind dit jaar een definitief besluit valt. Mocht de verbreding van de A4 door Leiderdorp komen, dan wil de gemeente zich tot het uiterste inspannen voor een verdiepte ligging van de weg. Streven Huigen: „Een zo lang mogelijke ondertunneling blijft ons stre ven. Er is alleen een complica tie. Een tunnel moet aan be paalde normen voldoen voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Dat moet worden uitge zocht." Ook wil de gemeente zich in spannen voor een royale ver goeding van hogere overheden voor de bewoners die mogelijk schade lijden. Zo moeten er wellicht huizen worden ge sloopt in de Oranjewijk of de Kerkwijk. Volgens Huigen krijgt Leider dorp het de komende tijd 'best wel druk' met de A4, maar ook met de inpassing van de HSL in de Bospolder en de Munniken- polder. „Hiervoor moeten idee- en worden ontwerpen, samen met Jacobswoude. Het overleg hierover start binnenkort.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13