'Geen dikke nota's vol wollige taal' Moslims achter^ gesteld in gevangenisst Leiden Regio Kerk Samenleving ZATERDAG 4 JANUAR11997 CHEF* HANS JACOBS, 0 1 -5356-lj Wethouder Pex Langenberg verwacht veel van grote stedenbeleid De 1.428.653 gulden die Leiden volgend jaar krijgt van staatssecretaris J. Kohnstamm van binnenlandse zaken is volgens wethouder P. Langenberg (D66/bestuurlijke vernieuwing) nog maar het begin. De bijdrage van het rijk voor grote stedenbeleid wordt in 1998 nog eens zo hoog. „Enwe doen ook mee bij de verdeling van extra gelden die andere departementen hebben voor grote stedenbeleid", zegt Langenberg. „Zoals het fonds van 'justitie' voor bestrij ding van de jeugdcriminaliteit. Woensdag bezoekt de staatssecretaris Leiden om te praten over projecten die in de Sleutelstad op stapel staan. r.V'h'hüM»: Nederland krijgt steeds meer grote steden die profite ren van het rijksbeleid om grote stadsproblemen als werkloos heid, leegloop en verpaupering van wijken tegen te gaan. Het begon met de vijf echt grote sté den. Later kwamen daar nog vijftien middelgrote steden bij. En onder aanvoering van Haar lem en Leiden vochten nog zes andere gemeenten voor een plaats op de lijst van Kohn stamm. Een plaats die zij, na een jaar van driftig lobbyen en na inmenging van de Tweede Kamer, in november vorig jaar ook kregen. Dankzij een meevaller op de rijksbegroting kon Kohnstamm voor 1997 acht miljoén gulden vrijmaken voor de 'nieuwe' gro te steden. Bijna anderhalf mil joen daarvan gaat naar Leiden. Maar dat geld is volgens wet houder Langenberg niet eens het belangrijkste. ,,Die bijdrage heeft een vliegwieleffect waar ik veel van verwacht voor de ko- mende jaren. Onze voorwaarde aan het rijk was dat wij ook op andere gebieden echt als grote stad zouden meetellen. Daar is aan voldaan." plaats op de stedenlijst Leiden ook op een aantal terreinen meer beleidsvrijheid op. Het is een van de manieren waarop de staatssecretaris de problemen van de steden denkt op te los sen: de regels moeten 'losser' worden. En dat kan Leiden vol gens de wethouder veel voor deel opleveren. „Het idee van de waterbus bij voorbeeld - een alternatieve vorm van openbaar vervoer - kon in Leiden niet worden uitgevoerd vanwege knellende regels. Het rijk wilde liezen van het project, omdat de waterbus concurrentie zou op leveren voor het gewone open baar vervoer. En zelf konden we dat geld ook niet ophoesten: dan hadden we buslijnen moe- tenschrappen." naar de autoluwe binnenstad is een belangrijk element in de plannen van de gemeente. Zo zou er een citybus moeten ko men, die automobilisten van parkeerterreinen en -garages en knooppunten van openbaar vervoer naar elke gewenste plek Het parkeerter rein aan de Haagweg. Een goed voorbeeld van samenwer king tussen ge meente en be drijfsleven en dus de eerste halteplaats van staatssecretaris Kohnstamm tij dens zijn bezoek aan Leiden. FOTO LOEKZUY- DERDUIN in het centrum brengt. Een klei ne, milieuvriendelijke bus moet het zijn, die zich gemakkelijk kan bewegen door de histori sche binnenstad. „We zijn over die citybus in gesprek met de stichting Par- keerplan Leiden, die het par keerterrein aan de Haagweg bi heert. Maar we hebben oei busmaatschappij ZWN g( vraagd ons te helpen bij de om wikkeling van dat idee", zej, Langenberg. Eén van de vooi waarden die Kohnstamm stt aan de rijksbijdrage is, dat projecten die ermee worden taald in samenwerking tiisst de gemeente en het bedrijfslij ven op poten worden gezet. Omdat het parkeerterrein de Haagweg volgens de gi meente zo'n uitstekend v beeld is van samenwerking sen bedrijfsleven en gemeen is dat ook de eerste plaats waj de staatssecretaris mee naarto wordt genomen. Na een g sprek met de initiatiefneme gaat hij per eco-bus naar h stadhuis om kennis te make met burgemeester en wethoj ders. De rijksbijdrage staat nil meer op het spel tijdens het bi zoek van Kohnstamm. „Di geld hebben we binnen. Ik hq de beschikking hier op mijn bi reau liggen", zegt Langenber; „De staatssecretaris wil kennf maken met de problematiek e zien en horen welke plann? wij hebben om de stadseconi mie te versterken. Over de bi steding van de gelden hoeve we pas achteraf, eind 1998, vej antwoording af te leggen." Behalve aan de citybus \j Leiden het geld van Kohi stamm onder meer bestede aan stadspromotie, een regi naai kringloopbedrijf, bedrijf verzamelgebouwen en aan ij novatie van De Hoven, de wij achter de Willem de Zwijgei laan. Allemaal projecten d| voor werkgelegenheid moetd zorgen. Leiden moet over al die pij. jecten wel plannen schrijven die vooraf aan het ministei voorleggen. Maar Langenberg niet van plan daar het zwaart punt te leggen. „We gaan gei dikke ambtelijke nota's vol w< lige taal schrijven voor het n nisterie. Daar gaan we onze tij niet aan besteden." REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -5356481 C O L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) JL A KANTOOR TELEFAX Rooseveltstraat 82 071-5356356 Advertenties: 071-5323 Postadres: Postbus 54, Familieberichten: 023- 5317 2300 AB Leiden 023-5320 Redactie: 071-5321 ABONNEESERVICE Hoofdredactie: 071-5315 ziekenhuizen kunnen minder gebruik maken van geestelijke verzorging dan andere gedetineerden. De Stichting Platform Islamitische Organisaties Rijnmond (Spior) in Rotterdam, die als coördinator optreedt voor de geestelijke verzorging van moslims in penitentiaire inrichtingen in Zuid-Holland, krijgt bij de meeste instellingen onvoldoende steun om tot een goede zorgverlening door imams te komen. Ook bij de Stichting Geestelijke Verzorging in Zie kenhuizen, Bejaardenhuizen en Verpleeginrich tingen houdt men, volgens Spior, nog steeds structurele islamitische geestelijke zorg voor pa tiënten af. Volgens de koepelorganisatie staat deze achter stelling van de moslims op gespannen voet met het in de Grondwet verankerde recht op gelijke behandeling. Zittende pastores uit rooms-katho- lieke, protestantse en humanistische hoek zijn vaak niet bereid om ruimte te maken voor een is lamitische geestelijke. „Er heerst op de markt voor geestelijke verzorging een harde concurrentiestrijd", zegt Spior-beleids- medewerker Huub Severiens. „Je ziet dat met de toename van het aantal moslims in Nederland het aantal moslims in penitentiaire inrichtingen en ziekenhuizen ook toeneemt. Maar de voorzie ningen voor geestelijke verzorging en de teams die zich daarmee bezighouden, worden nog vrij wel uitsluitend door de traditionele richtingen bepaald." „In de gevangenis", gaat hij verder, „is het bezoek aan een geestelijke vaak een vlucht naar inter menselijk contact. Dat geldt zelfs voor de niet-ge- lovigen. In het geval dat de imam niet beschik baar is, nemen de andere pastores de taak over. De Nederlandse geestelijke verzorgers zijn bezig met de ontwikkeling van 'inter-religieuze geeste lijke verzorging'. Ze proberen zo aan de moslims tegemoet te komen." „Maar", vult Spior-consulent Mohammed El Kourchi aan, „vanuit religieus standpunt is dat voor moslims onacceptabel. Gevangenissen heb ben pastores uit de rooms-katholieke, protes tantse en humanistische hoek als ambtenaar 'full time' in vaste dienst. Terwijl een imam op 'free- lance'-basis meestal slechts voor enkele uren wordt ingehuurd. Er is voor iedere zuil landelijk een vaste betaalde functionaris voor de coördina tie van de geestelijke verzorging in dienst, behal ve voor de islamieten. De Spior krijgt geen ver goedingvoor haar werkzaamheden op dit vlak." „Wij zijn van mening", vervolgt de consulent, „dat het gelijk niet op de werkvloer kan worden gehaald, maar dat er van overheidswege een per manente structuur voor evenredige geestelijke verzorging van moslims in gevangenissen en zie kenhuizen moet komen." In de Rotterdamse gevangenis De Schie bestaat, volgens hem, dertig tot veertig procent van de 'populatie' uit moslims. Er werkt slechts acht uur per week een imam. Voor de andere gedetineer den is 108 uur geestelijke verzorging beschikbaar. In de jeugdinrichting De Hartelborght in Spijke- nisse is, volgens Spior, ongeveer een derde van de jongens moslim. Slechts twee uur komt er een imam, terwijl voor de overige pastores tien uur beschikbaar is. In De Geniepoort in Alphen aan de Rijn is veertig procent islamiet. Tot nu toe was er voor hen twee uur geestelijke verzorging. Voor de overigen is er 114 uur. Onderzoek toont, vol gens Spior, aan dat tachtig tot negentig procent van de moslim-gedetineerden behoefte heeft aan ondersteuning door een imam. In zieken-, bejaardenhuizen en verpleeginrichtin gen is het. volgens Spior, ook mis met de gelijk heid in geestelijke zorgverlening. Severiens: „Daar hebben de traditionele Nederlandse zuilen ook het monopolie. Er is fanatiek geprobeerd om daar een poot tussen de deur te krijgen, maar het is niet gelukt. De imams zijn welkom op vergade ringen als toehoorder, maar vormen geen partij waarmee wordt overlegd." „De door de ziekenhuizen gefinancierde Rotter damse Stichting Geestelijke Verzorging Zieken-, Bejaardenhuizen en Verpleeginrichtingen in Rot terdam", gaat hij verder, „had vorig jaar een over schot van bijna 25.000 gulden op de jaarrekening. Er zijn reserves van vijf ton. Maar er is geen geld voor islamitische geestelijke zorg. Een bestuurslid heeft mij eens gezegd, dat er alleen uitbreiding met imams komt, als er meer geld beschikbaar is. Het kan niet binnen het huidige budget." Bij de Stichting voor Geestelijke Verzorging in Ziekenhuizen is men zich van geen kwaad be wust. „Ten eerste", reageert voorzitter G.W. Fran- In de gevangenis Ipg De Geniepoort in fg| .Vi A'phen aan de Rijn IpÉpIff is veertig procent r Sv |q§lj islamiet. Tot nu toe twee i verzorging. FOTO LOEK ZUYDER- DUIN sen, „is het de verantwoordelijkheid van de zie kenhuizen zelf. Bij geestelijke verzorging van pa tiënten moetje aan een bepaalde kwaliteit vol doen. Er is geen opleiding voor imams, die zich op geestelijke verzorging richt. Verder is er het probleem, dat je allerlei verschillende imams hebt van verschillende stromingen. Daar heeft men binnen Spior ook problemen mee." Volgens het ministerie van justitie is er geen be leid om imams buiten de penitentiaire inrichtin gen te houden. „Integendeel", geeft een woord voerder van het ministerie aan. „Alleen het lande lijke overheidsbeleid staat het nemen van imams in vaste dienst niet toe. Dat komt, doordat mos lims geen erkende landelijke zendende organisa tie vormen. Er is geen eenduidige nationale mos limorganisatie, maar er zijn vele vaak cultureel verschillende groepen en stromingen. In het kader van de Wet op de Geestelijke Verzor ging werkt het ministerie van justitie aan een meer structurele basis voor de geestelijke verzor ging van gedetineerden uit etnische minderheids groepen. Met dit doel loopt het Experiment Gees telijke Verzorging Moslims en Hindoes, dat wordt ondersteund door een begeleidingscommissie, die aanbevelingen zal doen. Men stelt onder meer in verschillende regio's 'poules' samen van beschikbare geestelijken. Geen krant ontvangen' DIRECTIE B. M. Essenberg, G. P. Arnold (adjunct), J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, H. G. van der Post (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. chef eindredactie algemeer W.F. Wegman, chef red. Duin- en Bollenstreek W. Spierdijk,chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur 071-5356 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071-5 ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v ken tot het automatisch afschrijven abonnementsgeld, ontvangen 1f- per betaling. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANC Voor mensen die moeilijk lezen, slechte oi hebben of blind zijn (of een ande dicap hebben), is een samenvatting van regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad geluidscassette beschikbaar. Voor inform 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis: vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en v, woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00; Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag tot 17.00; St. Elisabeth Ziekenhuis: dagelijks. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor part bovendien van 10.30-11.15uurenvan 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00 - 15.30 uur en 19.00-19.30 uur ei Jongerenafdeling: 14.30-15.15 u daarnaast ook 11.15-12.00 Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00 uv Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag). (IC): 14.00-14.30 en 18.30-19.30 u Afdeling hartbewaking (CCU)en intensiv 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 ui daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uur- 18.30-19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00 uur, 19.00-20.00 uur(All Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uu partners/echtgenoten en.eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is zoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel de en neurologie: 14.15—15.00 uur en 18.30-19.30 kunde 14.15-15.00 uur en 18.30-19.00 ui Kinderkliniek: zalen babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak. uitsluitend v* - en oorheell| oogheelkunde en W lö.jju-ia.uu uur. peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00i'

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12