Leiden Leiden blijft bij aanleg van park 'PTT jaagt verzamelaars weg' IJS Beheerder wil niet weg uit woonkeet bij AZL Schaatsers blijven goed op de been Watervogels enige echte slachtoffers van de kou N ieuwj aarsreceptie Leiden Koophuizen achter de Schelpenkade Rouwdienst in De Waag Speldjes voor jubilarissen ZATERDAG 4 JANUAR11997 ~r AFSC CHEf« HANS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KLEIJN, 071-5356436 AFSCHEID Hans van der We reld neemt afscheid van historische verenigin gen ANNO 1896 Maandag 4 Januari Onlangs werd in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" het bericht geplaatst, dat het Museum-Boymans van 25 tot 27 De cember jl. bezocht werd door 580 personen. Niet onaardig ach ten wij het, te kunnen vermelden, dat ons Stedelijk Museum „De Lakenhal" alhier, gedurende die dagen door 598 bezoekers werd bekeken. Waarschuwing. Aan zijne geachte Cliënteele verzoekt onder- getekeende beleefd bestellingen noch betalingen te doen aan L.J. Koster. Bedoeld persoon, vroeger bij hem in betrekking, is uit zijn dienst ontslagen. Willem Koster, Leimuiden. ANNO 1971 dinsdag 4 januari De Voorschotense St. Laurentiuskerk aan de Leidseweg krijgt een grondige restauratie. De kosten bedragen 250.000. Het kerkgebouw werd in 1868 opgeleverd en de totale bouwsom be droeg toen slechts 80.000. 't Geloof van de rond 150 katholieke gezinnen was in 1865 groter dan hun financiële mogelijkheden en zo moest de aannemer bezuinigingen aanbrengen, die het nageslacht van de opdrachtgevers steeds geldzorgen brachten. Na deze restauratie kan de St. Laurentius waarschijnlijk weer een eeuw(igheid) mee. Drager gouden medaille 100 jaar De Lorentzhof had voor een taart met honderd kaarsjes ge zorgd en zijn lievelingseten - to matensoep, tournedos met ge bakken aardappels, stoofperen en chipolatapudding - op het menu gezet. En namens de ge meente kwam loco-burgemees ter J. Laurier in het zorgcentrum aan de Lorentzhof de felicitaties overbrengen. W. Rinkel - in 1959 door burgemeester F. van Kinschot onderscheiden met de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau wegens veertig jaar dienst bij de Raad van Arbeid - vierde er zijn honderdste verjaardag. Hij kreeg ook bezoek van een verte genwoordiger van zijn oude werkgever, inmiddels het alge meen burgerlijk pensioenfonds. Tuin achter vroegere universiteitsbibliotheek Jndanks bezwaren van omwonenden houden burge- neester en wethouders van Leiden vast aan hun plan, )in de achtertuin van de voormalige universiteitsbiblio- heek aan het Rapenburg tot openbaar groen te bestem- jelen. De universiteit gaat het monument verbouwen tot jestuursbureau. In september bleek op een in formatie-avond al, dat tegen de vestiging van het bestuursbu reau in de voormalige biblio theek bij omwonenden geen enkel bezwaar bestaat. Maar dat de tuin achter het gebouw, die :^érfe#£0n veel hpizen/ open baar gebied wordt zi^t jien vol- strefet^niet. Dat zÓïïTnaar over last geven. Sinds die avond zijn er al negen bezwaarschriften binnen gekomen bij de ge le RUL is lang op zoek geweest laar een ander gebouw om het lestuursbureau in te vestigen. )e flat aan het stationsplein ligt laar de zin van de universiteit, ver buiten de binnenstad-em- bovendien allerminst repre- entatief. Belangrijke gasten1 rorden nu ontvangen in het cademiegebouw aan het Ra- lenburg. meente. Maar volgens de gemeente is er in de Pieterswijk juist veel be hoefte aan meer openbaar groen. Dat de tuin achter het gebouw ten minste overdag voor iedereen toegankelijk zou moeten zijn is al jaren geleden vastgelegd in het bestemmings plan voor de wijk. De gemeente is wel bereid om die openbaarheid enigszins te beperken. Daarover wordt binnnenkort met de buurt ge praat. Het plan voor verbou wing van de voormalige biblio theek ligt van 6 tot en met 20 ja nuari ter inzage in stadhuis en stadsbouwhuis. Het herinrich tingsplan voor de tuin is nog niet klaar. )e drie ziekenhuizen kunnen iet aantal slachtoffers van* chaatsongevallen nog best be- lappen. Het Academisch Zie- enhuis Leiden (AZL) en het liaconessenhuis hebben het lauwelijks drukker dan anders, illeen het Rijnland Ziekenhuis Leiderdorp merkt duidelijk een grotere toeloop. Er komen daar dagelijks schaatsers bin nen met gebroken botten of verwondingen aan het hoofd. Toch hoeft Rijnland geen ex tra personeel in te zetten. „We kunnen de toeloop aan. Mocht dat plotseling veranderen, dan hebben we genoeg verplegers achter de hand", meldt een woordvoerster. Bij de ambulancedienst van Leiden wordt de relatieve rust bevestigd. Er is geen sprake van dat ziekenautoaf en aan rij den om gewonde schaatsers te vervoeren. „Er zijn ook opval lend weinig mensen die last hebben van bevriezingsver schijnselen, ondanks de stevige koude", zegt een woordvoerder. LEIDEN «JOB DE KRUIFF „Er moet wat gebeuren." J. Engelsipa van de Leidse Postzegelhandel aan de Vrouwensteeg is razend. „En ik praat namens heel veel klanten, de telefoon staat hier niet stil," bena drukt hij. PTT Post bracht donderdag drie nieuwe postzegels uit, maar de meeste verzamelaars zijn er niet blij mee. Er is zelfs een klacht van de Nederlandse vereniging van postzegel verzamelaars onderweg. Geen van de zegels is name lijk op het postkantoor los verkrijgbaar. In de eerste plaats is er de nieuwe verhuiszegel. Het ontwerp is gekopieerd van de bestaande, hij is alleen zelfklevend, een fractie klei ner en een dubbeltje duur der. Of eigenlijk twee gul den, want hij gaat slechts in velletjes van twintig over de toonbank. Voor de echte verzamelaar misschien nog wel te doen, ook al blijft hij zitten met negentien zegels met de tekst 'verhuisd'. Een groter probleem vor men de 'zakenpostzegels', die hun naam eer aan doen. Ze zijn aan het loket te koop in rollen van honderd. De waarden zijn tachtig cent en één gulden zestig, dus voor tweehonderdveertig gulden blijft de verzameling com pleet. Voor wie dat te dol is, is er een alternatief bij de fi- lateliebalie: het postze gelmapje. Twee series voor vijf gulden tachtig. „Een piek voor een stukje plastic dus," moppert Engelsma. Wie nog goedkoper uit wil zijn wordt naar zijn postze gelhandel verwezen en dat zint de handelaar niet. „Ik doe er met pijn in mijn hart tien procent op, maar van dat kwartje word ik niet rijk. Ik zou ze liever nominaal (samen voor twee gulden veertig dus) verkopen. Laat de PTT mij dan korting ge ven, ik doe tenslotte voor tienduizenden guldens per jaar zaken met ze. Wij zijn als handelaren een verleng stuk van de PTT geworden. Zij vinden het vervelend of te duur om zelf de handling van die losse zegeltjes te doen. Vaak zijn om half elf op de dag van uitgifte de ze gels uitverkocht. Zo jagen ze de verzamelaars weg. En dat is voor niemand gunstig. Dat heb ik ze al in een aan tal gesprekken laten weten. Maar die commerciële jon gens beslissen toch anders." Zijn de filatelisten soms niet interessant genoeg voor de PTT? Engelsma weet wel beter. „Ze willen wel op de postkantoren albums gaan verkopen, en mogelijk ook eerste-dag-enveloppen. Daarnaast verdienen ze goed aan die mapjes, aan abonnementen en aan acht miljoen elfstedentochtze gels." Een woordvoerder van de PTT noemt inderdaad de mapjes en de abonnemen ten als bewijs dat er wel de gelijk aan de verzamelaars is gedacht. „Los verkopen is duur. Daarom maken wij voor bepaalde zegels een andere keuze." De PTT on derscheidt drie soorten postzegels. De bijzondere zegels zijn altijd apart ver krijgbaar. Daarnaast zijn er zegels voor de verzenders- markt, zoals de zakenpost zegels, en zegels voor een 'verzendmoment', ;?:oals de verhuiszegels. Die zijn dus niet in de eerste plaats voor verzamelaars bedoeld. „Ik heb er geen cijfers van," vult de woordvoerder aan „maar niet iedereen spaart alle postzegels. Er zijn ook veel thema-spaarders. Engelsma daarentegen kent vooral de mensen die geen lege plekken in het al bum willen. Die moeten te genwoordig steeds vaker twee velletjes van tien of twintig stuks kopen. Om het hele vel én een losse zegel te hebben. I J D Bouwcombinatie spant geding aan De strenge vorst van de afgelopen week brengt voor menigeen de nodige overlast met zich mee. De komende dagen belicht het Leidsch Dagblad elke dag typisch winterse problemen. Vandaag een djkje in de dierenwereld. De reigers hebben het 't allermoeilijkst. )assen om, mutsen op, wanten aan, twee 'aar sokken, snowboots, dubbele dikke assen en dan nog zo snel mogelijk weer laar binnen. Wij mensen kunnen maar lecht tegen de barre koude. Het is voor ons an ook nauwelijks voorstelbaar dat de neeste dieren vooralsnog geen problemen ebben met de extreem lage temperaturen, lleen de watervogels hebben het moeilijk, eel moeilijk. Koeien en schapen bijvoorbeeld hebben een last van de kou. De vacht van paarden, eiten en huisdieren zoals honden en atten is echter niet dik genoeg om lang uiten te kunnen blijven. De egels zijn in iepe winterslaap en de meeste hazén en onijnen weten ook wel een holletje te inden. Voor deze knagende grazers is een ik pak sneeuw erger dan fikse kou. De vogels die voor hun voedsel niet fhankelijk zijn van het water, redden het ok nog wel, al is bijvoederen wel nodig. Tolgens de Vogelbescherming zorgen de meeste particulieren goed voor de vogels in hun tuin. Zout voer moet overigens altijd worden vermeden. „In vet gedrenkt voer en gehakt ijs waaraan de vogels kunnen pikken is het beste", aldus een woordvoerder van de Vogelbescherming. Volgens de vogelkenner hebben de meeste dieren een aardige vetvoorraad. Bovendien houden ze de energiebehoefte zo laag mogelijk door zich met name 's nachts erg rustig te houden. „In de ochtend moet er dus' wel direct voedsel beschikbaar zijn." De enige échte slachtoffers van het weer zijn de watervogels. Meerkoeten, eenden, ganzen, waterhoentjes en zwanen gaan 's nachts aan de rand van de wakken zitten. Dicht bij de drinkbak, maar ook dicht bij het gevaar. Het waait 's nachts nogal en het water komt op de poten terecht. Die vriezen meteen vast. „We hebben al tientallen vogels uit het ijs gehakt en voorzichtig laten ontdooien", zegt Van Steenbergen van de dierenambulance. FOTO HIELCO KUIPERS Het aantal meldingen van vastgevroren dieren is vele malen hoger. Van Steenbergen: „Veel mensen vergissen zich. Vogels trekken de poten in om energie te sparen en die lijken dan vastgevroren te zijn. De dierenambulance kan, dank zij extra inzet van de vrijwilligers het werk net aan, maar dreigt wel financieel in de problemen te komen. „Ja, donateurs zijn nu hard nodig." De reigers hebben het 't allermoeilijkst. Her en der staan kleumende vogels te staren naar het dichtgevroren water. Er zijn wel wakken, maar reigers eten vis en de kans op een vangst in een wak is maar klein. Eenden en andere watervogels hebben een wat breder menu: ze grazen, eten waterdiertjes en brood. Vrijwilligers van de dieren- en vogelbescherming hebben inmiddels weer de reguliere wintervoerdering opgezet. MONICA WESSELING* PERSBUREAU CERBERUS Willem Schippers weigert de bouwkeet op het AZL-terrein, die hij en zijn wouw sedert 1980 bewonen, te verlaten. De bouw combinatie Medicom Zes, die het nieuwe gebouw van het AZL heeft gebouwd, moet eerst voor een nieuwe woonruimte zor gen, vindt Willem Schippers. Medicom verzocht de Haagse rechtbankpresident mr. A van Delden gisteren, tijdens een kort geding, om de man te be velen de bouwkeet te verlaten. Volgens de advocaat bouw combinatie probeert de man tot 'het extreme' zijn verblijf in de woonkeet te rekken. Dat is ook geen wonder want hij woont in 'een mooie stadsvilla in een bij zonder groene omgeving'. Bo vendien betaalt hij een wel zeer lage huur van dertig gulden. Geen nieuw adres Het was de bouwcombinatie zelf die Willem Schippers in 1980 verzocht om op het bouw terrein te komen wonen. Dan had de maatschappij tenminste iemand die toezicht hield. Schippers zou na voltooing van de bouw weer moeten vertrek ken. Medicom beloofde Schip per tegen die tijd naar andere woonruimte voor hem en zijn vrouw te kijken. Medicom zit nu met Schippers in haar maag. De gemeente wil dat de bouw combinatie de bouwkeet weg haalt, maar voor Schippers is nog steeds geen nieuw adres gevonden. Schippers had Medicom een keer gezegd dat hij wel wilde in trekken in een historisch pand aan de Albert Plesmanlaan, dat wordt gerenoveerd. Medicom informeerde of dat kon, maar de rijksdienst Domeinen wilde het niet verhuren. Medicom be weerde gisteren dat zij daarmee voldoende pogingen heeft ge daan om Schippers alternatieve huisvesting te bieden. Hij zou nu zelf maar moet aankloppen bij de overheidsinstanties voor een woning. Schippers zegt dat hijzelf al verschillende malen bij deze in stellingen is geweest. Deze ver wezen hem weer terug naar Medicom. De instanties vonden dat Schipper niet voor urgentie in aanmerking komt, omdat hij nog altijd een dak boven het hoofd heeft. "Dat zou natuurlijk wel eens kunnen veranderen als ik een ontruiming gelast", merkte rechtbankpresident mr. A. van Delden op. Over enkele dagen doet hij uitspraak. Het gemeentebestuur van Leiden houdt zijn nieuwjaarsreceptie op dinsdag 7 januari in de EWR-zaal van de Stadsgehoorzaal, Breestraat 60. Tussen 20.00 en 22.00 uur is iedereen van harte welkom. Voorafgaand aan de nieuwjaarsbijeenkomst vindt om 19.00 uur een bijzondere raadsvergadering in het stadhuis plaats ter benoeming van de opvolger van wethouder Koek (onderwijs, zorg, emancipatie). De Leidse afdeling van het Rode Kruis heeft gisteren zeven jubi lerende vrijwilligers onderschei den met een speld en een oor konde. Speld en oorkonde wer den overhandigd tijdens de nieuwjaarsreceptie van het Ro de Kruis. Van de jubilarissen hebben er vier zich tien en drie zich al twintig jaar vrijwillig ingezet bij sportevenementen en popcon certen. Ook zet een aantal van de vrijwilligers zich al jaren in bij de verzorging van gehandi capte ouderen op de Henry Du- nartf boot en in de vakantiehui zen van het Rode Kruis. LEIDEN AAP RIETVELD Projectontwikkelaar Hopman uit Zoetermeer wil vijftig dure eengezinswoningen bouwen op het terrein tussen de Schelpen- kade en de Herenstraat, waar tot voor kort een deel van het Rijksherbarium van de Leidse universiteit was gevestigd. Het monumentale witte pand aan de Schelpenkade wordt grondig opgeknapt. Daarin komen ver moedelijk nog eens vier wonin gen. De prijs van de huizen zal tussen de 350.000 en 400.000 gulden liggen. Met de plannen van Hopman is het schrikbeeld van het wijk- comité Tuiristad/Staalwijk, dat er op het terrein achter de He renstraat flats van vijf verdie pingen of meer zouden komen, verdwenen. Twee lagen met een kap: hoger worden de huizen nietTHet wil echter niet zeggen dat de werkgroep Rijksherbari um van het wijkcomité nu te- weden is. De werkgroep vindt dat er in het nieuwe buurtje flink veel openbaar groen een speelgele- genheid moeten komen. Vol gens de werkgroep is dat er nu veel te weinig in de wijk. In het plan van Hopman is wel ruimte open gelaten voor groen en speelruimte, maar te weinig naar de zin van de werkgroep. Bovendien vindt de werk groep dat zowel de gemeente als de projectontwikkelaar te weinig parkeerplaatsen in het plan wil opnemen. De gemeen te vindt 0,9 parkeerplaats per woning voldoende, Hopman gaat uit van 1,25, de werkgroep wil anderhalve parkeerplaats per huis. Verder vindt de groep dat er op het binnenterrein een buurtfietsenstalling moet ko men. De plannen van Hopman worden op 15 januari toegelicht in wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat. Een stedebouw- kundige geeft dan uitleg bij de schetsen. De gemeente vindt dat er snel gesloopt en gebouwd moet worden aan de Schelpen kade. De buurt heeft al eerder de zorg uitgesproken over mo gelijke kraakacties. In oktober werd het gebouw door de poli tie ontruimd, toen er een illega le house-party aan de gang was. De Waag wordt dinsdag bij wij ze van uitzondering gebruikt voor een rouwbijeenkomst. Het gaat om de herdenking van de Leidse journalist Ton Hoogen- boom, die dinsdag 31 december bij een ski-ongeluk in Oosten rijk op 38-jarige leeftijd om het leven kwam. Na afloop van de dienst vindt de begrafenis plaats in Zoeterwoude-Dorp. De Waag is voor particulieren te huur, maar nooit eerder kwam het verzoek binnen om er een herdenkingsdienst te hou den. „Voor één keer kan het wel," zegt Waag-medewerker A.F.J. Rijntjes. „Maar we moe ten er geen aula van maken. Normaal wordt de Waag ver huurd aan particulieren voor promotiefeesten of partijen. Hoogenboom genoot grote bekendheid vanwege zijn werk als verslaggever van Radio West. Bij die omroep was hij sinds 1988 in vaste dienst. Hij ver zorgde er jarenlang de bericht geving vanuit Leiden. J. Engelsma van de Leidse Postzegelhandel met de gewraakte 'zakenpostzegels' die alleen maar per rol van honderd stuks worden aangeboden. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Nieuwe postzegels alleen nog per vel te koop

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11