Leidsch Beurs sluit topjaar af met record Oliebollentest drama voor kraam op Vijf Meiplein Klaar voor vreugdevuur Minder vreugdevuren na actie politie Drumband verrast patiëntje in AZL HP ie TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DINSDAG 31 DECEMBER 1996 6 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 Feiten en Meningen Toon Goeman wordt er doodongelukkig van „Ik heb de hele dag gejankt. Pijn in m'n hart heb ik ervan. Oliebollenbak ker Toon Goeman, die al 29 jaar met zijn kraam op het Leidse Vijf Meiplein staat, komt woorden tekort. Tijdens zijn betoog schieten zijn ogen weder om vol met tranen. De reden voor zijn verdriet is de oliebollentest die het Al gemeen Dagblad het afgelopen week einde publiceerde. „Dag en nacht werk ik mij de blubber en dan zagen ze gewoon de poten onder je stoel vandaan ",@zegt Goeman. Ondanks de kou verdringen veel mensen zich rond de Hollandse Ge bakkraam van Toon en Beppie Goem an. Terwijl zijn vrouw haar best doet om alle klanten snel te bedienen, barst Goeman los: „Nog nooit ben ik ergens zo ziek van geweest. Kijk nou eens naar mijn vet. Dat is hartstikke schoon. Ik heb thuis 120 liter oude olie staan. Dat is van de afgelopen maand. Om de dag ververs ik mijn olie. En dan flikken ze me dit! Ik voel me gewoon bezeken." De man neemt even zijn bril af en wrijft zijn ogen droog. De Keurmeesters van het Neder lands Bakkerij Centrum in Wagenin- gen hebben in opdracht van het AD de proef uitgevoerd. Vijftig oliebollen verkopers (bakkers en kramen) wer den aan een onderzoek onderworpen. Bij de test beoordeelde een panel de smaak, vorm en structuur van de ou- dejaarslekkernij, terwijl in een labora torium werd getest of de olie waarin de bollen zijn gebakken wel deugde. De conclusie van het AD was hard: 'Kramen vol bagger'. Goemans pro duct werd als 'onverkoopbaar' be stempeld. De oliebollen kregen hoge cijfers, maar het eindcijfer was een 2,5. De re den hiervan was de bakolie. Die zou eerder moeten worden ververst. „Ik gebruikte altijd soja-olie. Sinds kort gebruik ik de duurste olie die er is. Na die test is de Keuringsdienst van Wa ren langs geweest. Zij namen een proefmonster, toen ik de verse olie er net een uur in had zitten. De uitslag gaf aan dat ik op een krappe voldoen de zat! Dat kan toch niet. Ik heb die rommel er meteen uit gegooid. Jaren lang bak je de lekkerste oliebollen en door die rotolie sta ik ineens als slecht te boek. Doodongelukkig word ik daarvan." 'Iedereen bleef dit jaar kopen De Amsterdamse effectenbeurs heeft een uitstekend jaar achter de rug. Ook de laatste beursdag van het jaar werd gisteren afgesloten met wat bijna een traditie is gewor den: een record. AMSTERDAM ANP De AEX, graadmeter van de 25 belangrijkste aandelenfondsen, eindigde op een recordslot van 648,24 punten, een winst van 9,15 punten. Vergeleken met het slot van 485,35 punten van 1995 is de index een derde meer waard geworden in een jaar tijd. De graadmeter voor kleine- en middelgrote fondsen, de Mid- kap-index, liet een nog sterkere groei zien van ruim zestig pro cent. Ook brak de effectenbeurs al le omzetrecords. De totale bm- zet steeg met 44 procent tot 1.960 miljard, ofwel bijna twee biljoen. De obligatiemarkt nam met een omzet van 1.320 mil jard het grootste deel voor zijn rekening. De omzet op de aan delenmarkt bedroeg in 1996 644 miljard. „Het was kopen, kopen, kopen", vatte een handelaar gisteren het jaar samen. De AEX doorbrak begin janu ari al met gemak de 500-pun- tengrens. Tien maanden later sneuvelde de 600-barrière. Be gin december haperde de effec tenmotor even, maar de dip werd al snel weer weggepoetst. Ook een zwaardere, tussentijdse neergang in juli kon beleggers amper verontrusten. Sommige aandelen waren bij na niet aan te slepen. Wie begin dit jaar een aandeel van choco- melproducent Nutricia kocht voor 130 gulden, kon twaalf maanden later een rendement van 100 procent mee naar huis nemen. En een belang in uit zendbureau Randstad was goed voor een winst van bijna 80 pro cent. Trieste uitzondering was Fokker, de op 15 maart failliet verklaarde vliegtuigproducent. Die koers daalde met bijna 100 procent. De seinen stonden op groen door de rustige economische groei, lage inflatie en dalende rente. Vooral de lagere ren testand zorgde voor lege spaar rekeningen en volle effecten portefeuilles. Daarnaast draaide het bedrijfsleven op volle toeren en steeg de dollar tot boven de 1,70 gulden. Grote beleggers en veel particulieren stonden in de rij voor een plaatsje in de nieu we mallemolen van het leven: Beursplein 5. scHEVENiNGEN Op het strand van Scheveningen staat een grote stapel houten pallets klaar. Vanavond c vreugdevuur het nieuwe jaar ingeluid. D66-Kamerlid pleit voor meer salaris DEN HAAG GPD Speurtocht met helikopter naar verzamelplekken kerstbomen LEIDEN ANNET V Als een reguliere politievlucht stond het eigenlijk te boek, maar de helikopter die giste ren boven Leiden en Voor schoten zweefde, was met name op zoek naar plekken waar op grote schaal kerstbo men werden verzameld. De actie had succes. Zo kon een politiemede- werkster vanuit de lucht goed zien dat jongeren op het dak van het gezondheidscentrum op de hoek Bemhardkade- /Bemhardstraat een flinke voorraad bomen hadden aan gelegd voor een vreugdevuur. Agenten hadden in deze om geving vanaf de grond al eer der gespeurd naar kerstbo men, maar ze konden toen niets vinden. Ook werden vanuit de heli kopter verzamelingen bomen gevonden aan de Roosevelt- straat, aan de Koningsstraat en in de Zeeheldenbuurt. De kerstbomen zijn weggehaald door de politie en medewer kers van de gemeente. Een opslagplaats van de ge meente zelf aan de Admiraal Banckertweg is overigens 'ge plunderd' door jongeren, die op zoek waren naar brandba re materialen. Via het ijs op de sloot konden ze gemakke lijk bij een opslag van auto banden komen. In de aanloop naar de jaar wisseling kreeg het vuurwerk team van de politie het op de valreep toch nog druk. De af gelopen twee dagen greep het team ruim 25 jongeren in de kraag, die zich niet hielden aan het verbod vuurwerk af te steken, ongeveer evenveel als in de afgelopen weken bij el kaar. De meeste jongeren zijn doorgestuurd naar het bu reau Halt. Kamerleden moeten beter wor den betaald. Het huidige salaris van 124.000 gulden bruto is te weinig voor het verantwoorde lijke werk dat ze doen. Boven dien trekt een hoger salaris meer kwaliteit. Dat zegt D66- Kamerlid Van Walsem in een interview met deze krant. Hij pleit voor een basissalaris voor elk Kamerlid van 124.000 gulden. Wie echter in de drie voorgaande jaren meer verdien de, krijgt het verschil erbij. Dus als iemand in de jaren daarvoor gemiddelde twee ton verdiende, krijgt hij er 76.000 bij. „Ambtenaren kennen die rege ling nu al", aldus Van Walsem die zijn voorstel volgend jaar zal indienen in de Kamer. „Er zijn nu goede mensen die niet voor de Kamer kiezen van wege het te lage salaris. Dat zie je ook terug in de eenzijdige sa menstelling van de huidige Tweede Kamer. De meeste heb ben een ambtelijke achter grond. Die samenstelling is te eenzijdig." Volgens Van Walsem zijn veel Kamerleden het met hem eens, onderkennen ze het probleem, maar doet niemand iets omdat er een grote géne bestaat om over het eigen salaris te praten. Pagina 2: 'Kamerleden zijn bang voor hun baantje' leiden Vanuitje bed luisteren naar een swingende drumband; dat maak je niet vaak mee in een ziekenhuis. Gistermiddag in de Daktuin van het Academisch Zie kenhuis in Leiden kon dat wel. Drumband Adest Musica uit Sas- senheim gaf daar een concert speciaal voor kinderen. Remi Verver, een aspirantje van de drumband, verblijft enige tijd in het AZL. Hij werd gisteren 8 jaar. Omdat hij zijn verjaardag, kerst en oud en nieuw in het zieken huis moest doorbrengen, besloot Adest Musica op ziekenbezoek te gaan. Remi wist niets van dit plotselinge bezoek en was dan ook zichtbaar verrast toen hij in zijn rolstoel de Daktuin in werd gereden. Ook andere kinderen die tijdens de feestdagen in het ziekenhuis verblijven, konden genieten van de snoeiharde mar sen die ten gehore werden ge bracht. Slechts een enkeling moest huilen van het luide trom geroffel. „Dit is de eerste keer dat we zoiets doen. En het is ook een beetje uit toeval ontstaan, omdat Remi hier in het AZL ligt." De voorzitter van de jeugdafde ling van Adest Musica, Frank Spruit, is enthousiast over dit spontane idee om ineens een concert te geven in een zieken huis. „Het komt nu toevallig goed uit. Als de jonge muzikan ten geen kerstvakantie hadden gehad, had het niet door kunnen gaan." FOTO LOEK Z Superlot zorgt voor hoge omzet Staatsloterij Knal vuurwerk uit de gratie leiden monica Het blijft vanavond rustig op straat; het knalvuurwerk is 'uit'. Dat constateren de vuurwerk verkopers in de Leidse regio. Ze reppen stuk voor stuk over uit stekende verkopen. Door het oppakken van een aantal illega le handelaren is de omzet met tien tot soms wel 30 procent ge stegen. „Al houd je altijd men sen die vragen of er niet een pakketje onder de toonbank door kan", zegt K. Kabalt van het gelijknamige Alphense be drijf. De consument is niets te be roerd om een paar centen neer te leggen voor veilig en mooi vuurwerk. Wat duurdere series als de Skyline-serie, de Crown- serie en de Diamond-collection gaan grif van de hand. „Pakket ten van 200 gulden gaan toch met groot gemak over de toon bank", zegt een vertegenwoor diger van Intratuin in Voorscho ten. 'Gemakswinkel' Oud Ley- den aan de Herenstraat in Lei den heeft al geen kanonslagen meer en ook bepaalde soorten sierpakketten zijn uitverkocht. Eigenaar Azier verwacht van daag toch nog heel wat te kun nen verkopen. „We hebben nog genoeg andere leuke pakket ten". De sigaren uit zijn winkel zijn ook zeer in trek. „Het is zo'n avond waarop opeens ie dereen rookt. Tja, je moet het vuurwerk ergens mee aanste ken." De Leiderdorpse drogist R. Schouten aan de Santhorst ziet een duidelijke verschuiving van het illegale naar legale circuit. „Mensen die vroeger hun vuur werk bij oom Piet op de hoek kochten, komen nu hier omdat oom Piet ermee is gestopt. Ze zijn vaak verbaasd als blijkt dat de prijs die oom Piet rekende, helemaal niet zo'n vrienden prijsje is als ze dachten." Schouten constateert, net als zijn collega-vuurwerkverkopers, dat de consument mooi, veilig en langwerkend vuurwerk wil hebben. Dat blijkt ook landelijk de trend te zijn. Nederland ver stookt vanavond voor ongeveer 70 miljoen aan vuurwerk. Dat is net zo veel als verleden jaar. Tijdens de afgelopen jaarwis seling daalde het aantal vuur werkslachtoffers van 1100 naar 800. De daling hield onder meer verband met de kou en de ijzel. Het KNMI verwacht dit jaar met oud en nieuw opnieuw flinke kou. Overdag vriest het vier tot zeven graden, 's Nachts ligt de temperatuur tien tot twaalf gra den onder nul. SIRE hoopt dat het aantal slachtoffers hierdoor nog verder afneemt. HET WOORD IS AAN Valtour Wat ook het passief van te leurstellingen moge zijn van het afgelopen jaar, je moet altijd hoop zetten op het ac tief van het nieuwe jaar dat gaat beginnen. 57-8° -137-8° -107-5° 10% 20% 30% 30% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .21 Kerk en Samenleving14 Regio13,14,15 RTV/programma's10,11 Schrijvende lezers19 Sport23 Strips10 Uitgaan Met de bonnen op de pagina Uitgaan kortingen op de film Toy Story in Voorschoten en een oliebollenwandelingin Noord wijk. Aan onze abonnees In verband met Oudjaar zijn onze kantoren van daag, dinsdag 31 december, om 16.00 uur gesloten. Voor klachten over de bezorging kunt u van 17.30 uur tot 18.30 uur bellen naar (071) 51 28 030. Wij wensen u, namens al onze medewerkers, een bij zonder gelukkig nieuwjaar! De Direflie. HOUT WERF De Staatsloterij heeft alle 2,2 miljoen Oudejaarsloten ver kocht en daarmee een omzet van 110 miljoen gulden ge boekt. Directeur J. Willemars van de Staatsloterij heeft dit vandaag bekendgemaakt. Daarmee is de statistische kans dat een bezitter van een Staatslot oudejaarsavond een prijs in de wacht sleept één op drie. Er zijn namelijk bijna 736.000 prijzen te verdelen. Bij de Staatsloterij zitten ze nog na te hijgen over deze ongekende Vorig jaar bedroeg de omzet aan Oudejaarsloten 85 miljoen gulden. Dat die nu zo veel hoger ligt, komt door de introductie van het superlot, het vijftig-gul- denlot waarmee de kopers aan spraak kunnen maken op de hoofdprijs van tien miljoen gul den, en de invoering van de twin-loten. Het totale prijzenpakket be draagt dit jaar 65 miljoen gul den, aldus Willemars. l.v.m. de nieuwjaars receptie voor ons personeel zijn wij 2 Januari vanaf 17.00 uur gesloten 1^1 Het Motorhuis Auto Expo Vondellaan 80, Leiden tel. 071 - 535 1800 KEUKENS KEUKEN STUDIO Wij wensen iedereen een voorspoedig 1997 l.v.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: i Per maand V D kwartaal Oautomatisch (f. latlsch (f. 31,30) Oacceptgiro (f. 91.20) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service. AntwoordnummerAi(,0 IS Leiden g "7 1 2 1 Z, 1 AÖÖTU" OF BEL 071-51 28030 ma,nd„.,/mvn]da8

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1