Leidsch Dagblad Aegon slaat grote slag in VS 3 De beste wensen op de WinterSALE. T^TI M Dooi vertraagt uitroepen van de Elfstedentocht Nelly Cooman stopt SUPER CD Orgelwerk achter facade 'Willem van Oranje in Dokkum vermoord' Overval op McDrive in Hoofddorp TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Som f droon pothekf d jegeleidi eel onal che kei dat hi e vroej 1997 122 808 (AANDAG 30 DECEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41274 Binnenland Buitenland Roofmoord in Brazilië verbijstert familie slachtoffers leeuwarden gpd De onverwachte dooi van de laatste 36 uur heeft de moge lijke Elfstedentocht twee da gen vertraagd. Vooral onder bruggen heeft een combinatie van dooi, sneeuw en pekel - resten het ijs wat verzwakt. Het bestuur van De Friesche Elf Steden blijft evenwel opti mistisch over een spoedige vijftiende Elfstedentocht. En kele dagen matige tot strenge vorst zijn daarvoor vereist. ElfstedenvoorzitterHenk Kroes wilde vanmorgen niet uitsluiten dat er nog deze week (vrijdag of zaterdag) kan worden gereden. Maar die kans is door de dooi wel klein geworden. Het bestuur heeft de rayonhoofden dan ook nog niet naar Leeuwarden ontbo den. De weersverwachtingen voor morgen en Nieuwjaars dag zijn goed. Daarna wordt het schimmig. Bestendige vorst hoort tot de mogelijkhe den, maar sommige scena rio's duiden op naderende dooi. Volgens weerman Johan Ha- bekothé uit Hurdegaryp wordt het donderdag een slechte dag. Boven Denemar ken ontwikkelt zich een kleine depressie. Daar zit een front met bewolking aan vast. De wind krimpt naar west tot noordwest, zodat de warmere lucht van de Noordzee naar Friesland komt. Volgens dit model zou het weer van don derdag vergelijkbaar worden met dat van gisteren. Habe- kothé houdt het er op dat het een tijdelijke zaak is, een 'dip je' in een langere vorstperio de. Het elfstedenbestuur leeft volgens Kroes bij de dag. In de rayons heeft men iets meer werk van de baan door de sneeuw, die moet worden ge ruimd. Het informatiecen trum van de elfstedenvereni- ging is voortaan dagelijks van tien tot vier bereikbaar voor schaatsende leden. Ijsmeester Piet Venema telde vanmorgen drie belangrijke knelpunten op de route, die 'voor 75 procent op sterkte' is. De dunne plekken liggen in het centrum van Sneek, in Harlingen en op de ijswegen- kruising van Bartlehiem. Ook onder tal van bruggen en op de Luts in Gaasterland moet er nog een paar centimeter ijs bij. Anderzijds hebben de rayonhoofden in het buiten gebied al ijsdikten van vijftien tot achttien tenlimeter geme ten. Nelli Cooman zet vandaag punt achter haar atle- tiekloopbaan. De wil en wils kracht voor een sprint-epi loog zijn er nog wel, maar fy siek kan de atlete het niet meer opbrengen. De 32-jarige atlete had dolgraag afscheid willen nemen tijdens het we reldkampioenschap indoor, in maart in Parijs. Maar de ul tieme test bood afgelopen vrijdag onvoldoende houvast voor een eervol laatste kunst stukje. Vanmiddag heeft Cooman in de Rotterdamse Kuip tekst en uitleg gegeven. Magische Optica tentoonstelling voor jong en oud morgen, dinsdag: 14-16 uur. maak je eigen kijkdoos! Museum Boerhaave, Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 KEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM UTRECHT 8 EINDHOVEN/EKKERSR0T HEERLEN SLIEDRECHT r| Rijker wonen kan voor minder. Ui Korea's klaren lucht in duikboot affaire Kerk en Samenleving Bisschoppen zijn bezorgd over euthanasiepraktijk Assuradeur neemt verzekeringstak Providian voor zes miljard over Aegon slaat een grote slag in de Verenigde Staten: de ver zekeringstak van Providian Corporation wordt voor 6,1 miljard gulden overgenomen. Dat is de grootste overna me ooit gedaan door een Nederlandse financiële instel ling. Aegon wordt in omvang de negende levensverzeke raar in de VS. den haag-baltimore anp Schitterende zitcomfort in d Echt uniek. 1795, =deren bank met grandioos allernieuwste kleuren. *3 oM zlts fJencikova) aesppï™ AMSTCRDAM^Geïdertlandplefn Sist SEgS De aankoop van Aegon stelt ABN Amro (met de 3,4 miljard gulden die het betaalde voor Standard Federal Corporation) op de tweede plaats van de lijst Vier doden door gladheid den haag/driebergen anp De winter in Nederland heeft zich het afgelopen weekeinde van twee kanten laten zien. Door het schitterende weer bonden zaterdag meer dan een miljoen mensen de schaatsen onder, maar gisteren overscha duwden sneeuw en ijzel de win terpret en kwamen bij honder den aanrijdingen ten minste vier mensen om het leven. De problemen op de wegen werden vooral veroorzaakt door een weersomslag gistermiddag. Door ijzel, sneeuw en opvrie zing van natte wegen werd het op veel plaatsen spekglad. De landelijke verkeerspolitie in Driebergen telde alleen al op de snelwegen ruim 140 aanrijdin gen, waarvan vijftien met letsel. De politie adviseerde om niet de weg op te gaan. Ziekenhui zen hadden het druk met ge broken ledematen, snijwonden en gewrichtsklachten. Volgens een woordvoerder van ANWB deden ruim 10.000 mensen een beroep op de wegenwacht, dire keer zoveel als in een normaal weekeinde. Overlast door de gladheid in de Leidse regio viel mee. De af gelopen nacht en vanmorgen \Toeg telde de politie slechts tien aanrijdingen, alle zonder gewonden. Er was weinig ver keer op de weg en er werd vol gens de politie uitzonderlijk voorzichtig gereden. Gisteravond raakte in Leider dorp wel een vrouw gewond. De 38-jarige Bredase reed op de provinciale weg in de richting van Roelofarendsveen en wilde de afrit nemen. Ze raakte in een slip en kwam op de andere weg helft tot stilstand. Een 50-jarige inwoner van Roelofarendsveen die uit de tegenovergestelde richting kwam aanrijden, kon de auto niet meer ontwijken. De vrouw is met buikklachten over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Bij de klassieke toertocht Hol- land-Venetië rond Giethoorn raakten zondag zestig schaat sers gewond bij valpartijen. Ze ventien van hen moesten naar het ziekenhuis, sommigen met botbreuken of snijwonden, een enkeling met een gebroken heup. Aan de tocht namen on geveer achtduizend schaatsers deel; tweeduizend minder dan vorig jaar. Pagina 5: Tientallen doden door extreme kou in Europa door een Neder landse financiële instelling. De derde plaats is voor ING, dat vo rig jaar Barings opslokte voor een kleine twee miljard gulden. Aegon koopt de drie verzeke ringsdivisies van Providian: Pro- vidia Agency Group, Providian Direct Insurance en Providian Capital Management. De divisie Providian Bancorp, die zich be zighoudt met kredietverlening, blijft buiten de transactie. Aegon betaalt de Providian- aandeelhouders met aandelen Aegon. Daartoe zal het aantal Aegon-aandelen met ongeveer tien procent worden uitgebreid. Providian is een financiële dienstverlener. De hoofdzetel staat in Louisville, in de Ameri kaanse staat Kentucky. Bij Pro vidian, dat actief is in de hele Verenigde Staten, werken zo'n negenduizend mensen. Aan verzekeringspremies inde Providian vorig jaar 1,2 miljard dollar. De assurantietak wierp 318 miljoen dollar winst af. Aegon USA (5.500 werknemers) behaalde in diezelfde periode een winst van 351 miljoen dol lar op een premie-inkomen van 2,3 miljard dollar. De nieuwe aankoop maakt Aegon, gemeten naar balansto taal, zo'n 25 procent groter. Hierdoor overtreft de in Den Haag gevestigde assuradeur in leiden De restauratie van het Van Hagerbeerorgel in de Leidse Pieterskerk verloopt voorspoedig. Het machtige muziekwerk is verscholen onder steigers en doeken, maar achter deze 'facade' wordt hard ge werkt. De klus kost ruim drie miljoen gulden, geld dat voor een groot deel door bedrijven en particulieren is bijeengebracht. Pagina Leiden: De enige tegenvallers zijn eigenlijk meevallers, foto henk bouwman Historische kennis Kamerleden beneden peil amsterdam Volgens het WD-kamerlid Korthals was Je zus (en niet Domela Nieuwenhuis) 'de apostel der arbeiders'. Zeven Kamerleden denken dat de eerste parlementaire enquê te die naar RSV was, en volgens het D66-ka- merlid Guikje Roethof heeft ons land een koning Willem V gehad. Ziedaar enkele ant woorden van Nederlandse parlementariërs op vijftien vragen van het Historisch Nieuwsblad. Zesenzestig Kamerleden deden mee aan de enquête van het historische blad, met soms verbijsterende resultaten. Zo wisten slechts weinigen dat al in 1852 een parle mentaire enquête werd gehouden naar de accijnzen op zout. ,,Maar", zo verontschul digde de AOV'er Van Wingerden zich, ,,ik was toen ook nog niet actief in de politiek". En op de vraag wie de koning was die in één nacht de ommezwaai zou hebben ge maakt van conservatief naar liberaal (Wil lem II), antwoordde D66'er Van 't Riet: „Willemien, toen ze terugkwam uit Enge land." Meest opvallend was het antwoord van de PvdA-historica Van Zuylen op de vraag waar Willem van Oranje werd vermoord. ,,In pokkum", aldus het Kamerlid. Anderen wisten wel dat het in Delft was, maar niet wanneer en door wie de 'Vader des Vader lands' is vermoord. Ook D66-afgevaardigde Gerrit Ybema kwam niet bepaald naar vo ren als een historisch licht. De Fries kwam bij de vraag wie de eerste bisschop van Utrecht was, niet met Willibrord (658-739) maar met de in 1987 overleden kardinaal Alfrink op de proppen. Alleen het PvdA-kamerlid Gerrit Valk had LOSSE NUMMERS ƒ1.75 ZATERDAG ƒ1,95 Cultuur en Kunst Wagenaar ,p-\ y amuseert met KaSttl j!' ~\M J toverlantaarn HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Je leefwijze in je jeugd be paalt je ouderdom. weersverwachting omvang Nationale-Nederlan- den, het verzekeringsbedrijf van de ING Groep. Aegon-bestuursvoorzitter K. Storm toonde zich vanoch tend ingenomen met de aan koop. „Deze acquisitie vergroot de winst, sluit goed aan bij onze bestaande activiteiten en levert een gezonde impuls aan onze groei tot in de volgende eeuw." Het Aegon-aandeel steeg van ochtend op de Amsterdamse ef fectenbeurs 6,80 gulden in waarde tot 106 gulden. Elfstegencomité kan tocht nog niet uitschrijven Het zijn spannende dagen voor het Leidse Elfstegencomité. Dag na dag komt het comité bijeen om de kansen op een nieuwe Elfstegentocht te bespreken. „Zaterdag zag het er nog naar uit, dat de tocht zondag zó gere den had kunnen worden", zegt woordvoerder Hein van Woerden. „Nu zijn de vooruit zichten wat minder, maar van daag komt wel het hele comité bijeen. Want de druk om de tocht te houden is toch altijd erg groot." Vorig jaar was het ijs op de Leidse singels, voor het eerst sinds negen jaar, eindelijk weer eens sterk genoeg voor de acht kilometer lange Elfstegentocht. „Je moet tien centimeter ijs hebben, want er gaan op zo'n dag toch achtduizend mensen overheen." De dikte van het ijs, zegt Van Woerden, is belangrijker dan de kwaliteit van de bovenlaag. „Die is na de dooi van zondag be hoorlijk naar de knoppen. Maar dat is niet zo erg bij een tochtje van acht kilometer. Het gaat toch meer om de lol. In 1985, bij de eerste Elfstegentocht, had den we heel slecht ijs en ging het allemaal erg goed. De vol gende keer was het ijs prachtig, maar vlogen er heel veel men sen met hun hoofd tegen een brug." VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Regio7,8,9 RTV/programma's19 Sport13,14,15 Strips18 Kortingsbonnen voor 'David Copperfield' in de Leidse Schouwburg en de catalogus expositie 'Het land dat in mij woont' CBK in Leiden hoofddorp kees van der linden Twee mannen hebben van morgen het McDonald's- restaurant aan de Vuur steen in Hoofddorp over vallen. Ze drongen om half het bin nen aan de achterzijde. Een van de personeelsle den opende de achterdeur om vuilnis buiten te zetten, toen hij werd vastgepakt en een vuurwapen onder zijn neus kreeg geduwd. Vervol gens stormde de overvallers naar binnen en richtten hun vuurwapens op alle personeelsleden. Ze deden een greep in de kassa en gingen er vandoor met een paar honderd gulden. LEIDEN: Longegrachl 5 (naast DIGROS) YH ALPHEN A/D RIJN: Hofzichlstraal 7-9 VALKENBURG (Z.H): Voorscholerweg 45a alle vijftien vragen goed. Hij is van huis uit dan ook historicus. In de top nestelden zich verder Bert Middel (PvdA) en Coos van den Berg (SGP) met twaalf goed. D66-Kamerlid Marijn de Koning, had geen enkel antwoord goed. Het D66-Kamerlid zit er bepaald niet mee: „Ik vind al die wetenswaardigheden Historici tonen zich ontsteld over het ge brek aan kennis van de Kamerleden. Maar, vermoedt één van hen in het Historisch Nieuwsblad, „ik denk niet dat ze beter zou den functioneren als ze meer historische kennis hadden". Amateur-historicus en journalist Jan Blokker is vernietigender. „Als Kamerleden al iets lezen is het van Konsalik of Ludlum. En dan denken ze nog dat dat Nederlandse schrijvers zijn." Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: - (I.v ole bezorging) e weken betaal Ik mijn abonnement: Per kwartaal Öautomatisch (f. 90,20) i Oacceptgiro (f. 91,20) W l automatisch if. 31,30) i Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt it een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ?en envelop, zonder postzegel, OFBEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1