Leidsch Dagblad Winkeliers boos over bustarieven 23 KERSTDAG GE0PE I Sterk verlaagd in prijs! ipy j'l J volle zalen ■""Sr j Jfjg I Koude kerst: Run op schaatsen Diekstra moet prijs teruggeven Akkoord over lebron lijkt Jlichtbij Protesten en tegenbetogingen in Belgrado bereiken climax lf&] Brugman Brugman Achttien jongeren aangehouden voor ruim honderd misdrijven de Bijenkorf TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Binnenland Buitenland Leiden Kerstmis 1996: Er ligt Aboriginals Studium jdmA II veel goud en zilver onder F* winnen slag om jë jb Generale trekt \i\N de boom 2^ landrechten Krantenjongens in tranen na oplichting OPGERICHT 1 MAART 1860 Sport Voor Stefan Pettersson is de glorie ver weg VOORSCHOTEN dimitri walbeek Huilende krantenlopers hebben zich de afgelopen dagen bij hun versprei dingspunt in Voorschoten gemeld. Deze échte kran tenlopers van De Telegraaf vingen tot hun grote ver bazing bot toen zij met hun nieuwjaarskaartjes de deuren langsgingen. De extra beloning die na een jaar lang zeer vroeg op staan te wachten stond, was al opgepikt. 'Collega's' waren hun te snel afgeweest met authentieke nieuwjaars kaartjes van De Telegraaf. De politie in Voorschoten staat voor een raadsel om dat de kaartjes nergens als gestolen te boek staan en de oplichters bovendien over het abonneebestand moeten beschikken. In 34 jaar niet zo koud geweest LEIDEN ANP BLAVIV AD BLOEMENDAAL lAvr )rre< et is niet uitgesloten dat Israël de Palestijnen op zeer korte irmijn een akkoord bereiken ver Hebron. De Israëlische remier Netanyahu en de Pa- stijnse president Arafat probe en vandaag in een topbijeen- imst de laatste hindernissen it de weg te ruimen. Het grootste probleem is dat partijen elkaar diepgaand antrouwen. De Palestijnen rillen garanties dat Israël de est van de Oslo-akkoorden onder verdere vertraging uit- oert. Israël eist van Arafat dat ij duidelijk maakt dat de Pales- jnen hun kant van de overeen- omst zullen nakomen. Na 48 uur koortsachtig on- erhandelen toonden Israëliërs Palestijnen zich vanochtend ptimistisch over de kans dat er vanavond overeenstem- ling wordt bereikt over de mi- taire hergroepering, die al in laart haar beslag had moeten rijgen. De toenmalige regering-Peres telde de uitvoering uit, in over- tg met de Palestijnen, na een eeks terreuraanslagen in Israë- sche steden. Na de verkiezin- en van mei weigerde de nieu- te regering-Netanyahu de oor pro nkel ij ke overeenkomst uit voeren, omdat die te weinig eiligheid zou bieden aan de ierhonderd Israëlische kolonis- ?n in het 120.000 inwoners tel ende Hebron. De bijeenkomst van Neta- lyahu en Arafat, vandaag bij de tens met de Gazastrook, zal torden bijgewoond door de Imerikaanse bemiddelaar Den lis Ross. René Diekstra moet de Mediaprijs 1994 van het Nederlands Instituut van Psychologen (NIP) en uitgeverij Van Gorcum teruggeven. De psycho loog kreeg de prijs, 2.500 gulden, voor zijn popu- lair-wetenschappelijke boeken. „We hebben eerst afgewacht of hij uit eigen be weging de prijs zou teruggeven", zegt secretaris R. Baneke van het NIP. „Toen dat niet gebeurde, hebben we deze beslissing genomen." Diekstra nam deze maand ontslag bij de Rijksuniversiteit Leiden nadat een onderzoekscommissie plagiaat had vastgesteld. Het hoofdbestuur van het NIP heeft besloten geen klacht in te dienen bij het college van toe zicht. Het bestuur vindt het ontslag van de psy choloog en het intrekken van de prijs voldoende. Wel is de beroepsvereniging van psychologen ge schokt over de bevindingen van de commissie Hofstee/Drupsteen. Diekstra bleek behalve uit populaire boeken ook zonder bronvermelding te hebben overgeschreven uit wetenschappelijk werk. Pagina Leiden: Diekstra-actievoerders staken Internet-oorlog Actie valt verkeerd in Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten Winkeliersverenigingen in Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten zijn furieus op hun wethouders van open baar vervoer. De drie bestuurders besloten samen met hun Leidse collega Langenberg (D66) een tariefactie van de busmaatschappijen ZWN en NZH te ondersteunen. Busreizigers uit de vier gemeenten kunnen daardoor op zaterdag voor twee gulden een retourtje kopen in de re gio. LEIDEN/REGIO DIMITRI WALBEEK De winkeliers hebben aange kondigd dat ze verhaal zullen halen bij de wethouders. De proef geldt voorlopig een jaar lang en kost de gemeenten maximaal 361.000 gulden. De vier wethouders verdelen de rijkssubsidie voor het open baar vervoer in de vier gemeen ten. Het bedrag voor de actie komt uit het potje om het open baar vervoer in de regio te pro moten. Achterliggende gedach te is dat het winkelend publiek op zaterdag niet in de auto, maar met de bus naar Leiden moet. Winkeliers in de Leidse buur gemeenten vinden de onder steuning van de actie echter Busladingen oproerpolitie naar Servische hoofdstad LEIDEN/REGIO WIM KOEVOET Dolle pret op de sloot langs de Nachtegaallaan in Leiden. Of zijn de eerste stapjes op de gladde ijzers nog een beetje eng? 'Mam, als beer nou meemag, dan durf ik wel!' Op diverse plaatsen in de regio kon gisteren al volop worden geschaatst. foto henk bouwman Het personeel van Tweewielercentrum/ Schaatsspecialist De Molen in de Leidse Meren- wijk stond gisteravond tot half twaalf te slijpen. Overdag komen de medewerkers daar nauwelijks aan toe vanwege de verkoop. „En de fietsrepara- ties gaan natuurlijk ook gewoon door." Voorraad- problemen zijn bij De Molen niet aan de orde, zegt de woordvoerster. „Wij hebben in maart al heel veel ingekocht. Nadeel is dat je ze dan zelf op voorraad moet houden en dat je een behoor lijk risico loopt maar vorig jaar pakte die gok goed uit." Het KNMI verwacht niet dat de aanhoudende kou problemen voor automobilisten oplevert. De kans op ijzel is nihil, daarvoor zijn de temperatu- ren te laag. Een witte Kerst zit er niet in. De harde oostenwind, die overigens afneemt naarmate de week vordert, voert juist droge lucht naar Neder land. Alleen in de noordelijke provincies, waar hier en daar al sneeuw ligt, kunnen echte kerst plaatjes worden geschoten. BELGRADO DPA-Rtr-AFP De koudste Kerstmis sinds 1962 komt eraan en dat is bij schaatsenverkopers en -slijpers in de Leidse regio heel goed te merken. Het kwik zakt tot zes onder nul, op sloten en vaarten ligt de ko mende dagen een dikke plak ijs en 'de mensen worden weer gek', schetst de Ter Aarse schaats- verkoper J.J. van der Hoorn (65) de situatie. Sa men met vier anderen passeerde hij in 1956 als eerste de eindstreep van de Elfstedentocht. Van der Hoorn verkoopt het hele jaar door, maar hij bereikt daarmee toch geen spreiding: veruit de meeste kopers komen pas als er ijs (op komst) is. „Dan gaan ze uitgebreid passen, soms wel een uur lang en dan moet je ervoor waken dat je zelf ook niet gek wordt." De Ter Aarder kan door de drukte niet garande ren dat de klant die zijn ijzers komt brengen om te slijpen, ze dezelfde dag nog terugkrijgt. Van der Hoorn veiwacht op korte termijn voorraadpro- blemen. De fabrikant, Viking in Weesp, kan de vraag nauwelijks aan. „We zijn gisteren - zelf schaatsen in Weesp gaan halén." De politieke crisis in Servië dreigt vandaag een gevaarlijk hoogtepunt te bereiken. De so cialisten van de in het nauw ge brachte president Milosevic hebben hun aanhangers in het hele land opgeroepen vandaag in Belgrado een grote demon stratie te houden. Hierdoor dreigen twee massa's van mo gelijk elk een half miljoen men sen tegenover elkaar te komen staan. In de Servische hoofdstad zijn gisteren uit voorzorg busla dingen oproerpolitie aange voerd. Aanhangers van Milosevic zijn vanmorgen in Belgrado be gonnen tribunes op te richten op de plaats waar de oppositie doorgaans haar protestmarsen begint. Een van de tribunes die Milosevic' aanhangers hebben opgericht, staat vlakbij het hoofdkwartier van de oppositio nele Democratische Partij. Dat kantoor is het startpunt geweest van talrijke demonstraties tegen de regering van Milosevic. De tegenbetoging moet een antwoord zijn op de protesten die de Servische oppositie, stu denten en de coalitie Zajedno, sinds 34 dagen houdt tegen het bewind. Ook gisteren betoog den weer tienduizenden stu denten en Zajedno-aanhangers in Belgrado tegen het ongeldig verklaren van de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen, die door de oppositie werden ge wonnen. De 'spontane' betoging (de socialistische partij zegt de or ganisatoren niet te kennen) zal verlopen volgens een bekend scenario bij communistische re gimes. Bedrijvjen staken de pro ductie, moedigen de arbeiders aan mee te doen met de beto ging en stellen vervoermiddelen VAN 11.00 TOT 17.00 UUR Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 KEUKENS BADKAMERS Brandstichting Museum voor de Bloembollenstreek ook opgelost ter beschikking. De betoging op het plein van de Republiek in Belgrado is volgens het anonie me 'betogingscomité' een steunbetuiging aan de 'vredelie vende, onafhankelijke en waar devolle' politiek van Milosevic. Het moet het hoogtepunt wor den van een week van georgani seerde pro-Milosevicbetogingen die eerder in de provincies wer den gehouden. Het hoofd van de Servisch-or- hodoxe kerk, patriarch Pavle, keerde zich gisteren tegen de 'regerende partij en de achter haar staande strijdmacht'. Hij waarschuwde voor het 'gevaar van een verdeling van het volk en een gewapende botsing'. Als het tot geweld komt, zal hij zich persoonlijk aan de zijde van het volkstellen. Bijna de helft van de Serviërs staat achter de protesten van de oppositie tegen de gang van za ken bij de gemeenteraadsver kiezingen van 17 november. Dit blijkt uit een opiniepeiling. Voor de enquête werden in de perio de van 13 tot en met 16 decem ber meer dan duizend personen ondervraagd. In verwachting? 2e kerstdag vrij? Zie advertentie op pag. 12 HET WOORD IS AAN Melanie Clark Vindt u al dat materialisti sche gedoe rond Kerstmis ook zo vreselijk? En wilt u ook zo vreselijk graag weten wat u krijgt? •27-60 °*/-3° 30% 40% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 g VANDAAG 26 PAGINA'S 'schandalig'. Zij vrezen verlies aan klanten. „Dit is toch oneer lijke concurrentie? De wethou ders steunen de Leidse binnen stad en niet het openbaar ver voer. Drie wethouders hebben liggen slapen bij de beslissing en één was de lachende vierde. Die was van Leiden. Hier zijn geen woorden voor", zegt voor zitter Van de Boogaardt van de winkeliersvereniging Centrum winkeliers in Voorschoten. Hij vindt het schandalig dat geld van de rijksoverheid, dat ook voor de dorpen is bestemd, wordt gebruikt om de Leidse binnenstad te bevoordelen. Pagina 15: 'Die actie is niet zo netjes' Binnenland. Buitenland Cultuur Economie 3 5 19,20 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,14,15 RTV/programma's 8 t/m 11 Sport23,25 Strips18 Uitgaan 21 Korting op de catalogus van de expositie 'Het land dat in mij woont' ip het Centrum Beeldende Kunst in Leiden. Man schiet zijn ex-vriendin dood AMSTERDAM ANP Een 37-jarige man heeft maan dagavond in Amsterdam zijn 26-jarige ex-vriendin cjoodgc- schoten. De man gaf zichzelf aan bij de politie in Rotterdam. De schietpartij had plaats in een woning aan de Jozef Israëls- kade in Amsterdam. Het slacht offer overleed aan haar verwon dingen in het ziekenhuis. De man vluchtte in zijn auto naar Zaandam. Hij stapte in een an dere wagen en reed naar Rotter dam, waar hij zich bij de politie meldde. Het motief voor de schietpartij is nog onbekend. Consument ziet 1997 zonnig in VOORBURG ANP De consument heeft wat meer vertrouwen in de economie het komende jaar dan een maand geleden, zo blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Desondanks ver wacht 37 procent van de onder vraagden dat de werkloosheid in 1997 stijgt. Drie jaar terug dacht 82 procent dat. Ook denkt 43 procent er vol gend jaar in koopkracht op ach teruit te gaan. Vorig jaar was dat 54 procent. Wel denkt 46 pro cent van de mensen meer be lasting te gaan betalen tegen 41 procent vorig jaar. LISSE/LISSERBROEK Nu op alle afdelingen van de Bijenkorf fantastische aanbiedingen, waaronder veel bekende merken, tegen uiterst lage prijzen. WIM WEGMAN Achttien jongeren uit Lisse en Lisserbroek zijn aangehouden op verdenking van ruim hon derd misdrijven. De politie houdt de jongeren (van 14 tot 16 jaar ous) onder meer verant woordelijk voor de brandstich ting in het Museum voor de Bloembollenstreek tijdens de afgelopen jaarwisseling. Verder worden ze verdacht van een reeks diefstallen, waarbij de buit varieerde van flessep frisdrank tot bromscooters en auto's. De politie kwam de jongeren in oktober van dit jaar op het spoor na de aanhouding van twee Lisserbroekers. Zij werden ervan verdacht in Lisse een auto te hebben gestolen. Na verhoor stuitte de politie op nog eens zestien jongeren. De diefstallen zijn steeds gepleegd in groepjes van wisselende samenstelling; De verdachten kenden elkaar van verschillende ontmoetings plaatsen in Lisse en Lisserbroek. Volgens politie-woordvoerder F. Mesker is er niet echt sprake van een jeugdbende. „Zo geor ganiseerd was het allemaal niet." De jongeren gingen voor al uit verveling het dievenpad op. „Slechts een enkeling stal om in zijn behoefte aan soft drugs te voorzien." De Lissenaren en Lisserbroe kers begonnen zo'n anderhalf jaar geleden met kleine diefstal len. Mesker: „Ze stalen eerst flessen frisdrank of etenswaren uit schuurtjes. Daarna ging het van kwaad tot erger. Ze merkten hoe makkelijk het allemaal ging en dachten: waarom nemen we ook die bromscooter niet mee? Want veel mensen blijken ook waardevolle zaken achter te la ten in een open schuur". De meest in het oog sprin gende actie van de groep, de brandstichting in het Museum voor de Bloembollenstreek, is volgens Mesker ook voortgeko men uit verveling. „Het begon met het in brand steken van een vuilcontainer onder het poort gebouw van het museum. Hoe wel het niet hun bedoeling was. greep het vuur snel om zich heen. Uiteindelijk ging het hele poortgebouw en een auto die daar was geparkeerd in vlam men op." Opmerkelijk is overigens dat de politie meer bekentenissen heeft dan aangiften. Slechts bij de helft van alle diefstallen blij ken de eigenaren ook inderdaad de politie te hebben ingelicht. De achttien verdachten zijn ge hoord en inmiddels weer op vrije voeten gesteld. fa, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Öautomatisch li. ?>0.20> Oaccepigiro (f, 91,2(1) i automatisch (f. 31,301 Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad sturen i Leidsch Dagblad. Abo DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel. r 10050,2300 VB leiden OF BEL 071-5128030

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1