STERK KERST-STAALTJE VAM ELECTRO WORLDil Prettige feestdagen, het loopt de spuigaten uit SCUM is zeer geschokt door actie van neo-nazi's De trieste uitspraken van sportwethouder De Goede Probleem rond overvisje veel groter dan vermoed Schrijvende Lezers DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071 -5356484. PI Elk jaar tegen de feestdagen Tot nu toe werd er vier keer een beloning voor de geleverde gun, en tweegewone kranten- sturen met gebedel om een fooi tref ik aan de voordeur een aangebeld doorbezorgers van diensten. bezorgers, die ik wat meer gun. voor ongevraagde diensten, aantal jongelui,die ons prettige reclamedrukwerk. Maar laten de verspreiders feestdagen en een voorspoedig En dan moeten er nog vijf van reclamedrukwerk liever nieuw jaar wensen. Dit keer- Uiteraard is dat aanbellen bezorgers van huis-aan-huis- wat meer betalen aan hun J.M.Stevers loopt het wel de spuigaten uit. niet vrijblijvend: zij verwachten bladen komen, die ik wel wat werknemers, dan ze op pad te Leiderdorp Het bestuur van SCUM heeft zeer geschokt gereageerd op het bezoek van enige neo-nazi jon geren tijdens de eredienst in de Nieuwe Kerk van zondag 15 de cember 1996. Deze jongeren zijn in SCUM tot nu toe onbe kend. Zij kwamen met racisti sche leuzen in ons gebouw. Zij zijn verwijderd, zoals iedere jongere die discrimineert ver wijderd wordt uit SCUM. Ze zijn daarna naar het Katwijkse cen trum gegaan en hebben daar o.a. de eredienst verstoord. Dat zij daarbij bij enige personen de naam van SCUM hebben laten vallen, is spijtig. Ten onrechte zou de indruk gewekt kunnen worden dat SCUM enige bin ding heeft met neo-nazi's. Hoewel SCUM in de Katwijk- se samenleving al vanaf zijn ontstaan de gemoederen heeft beziggehouden, is SCUM wars van iedere vorm van discrimi natie. SCUM wil een opvang bieden voor randgroepjonge ren, voor jongeren die elders moeilijk kunnen aarden. Perso nen, die bij voorbaat op grond van ras, geloof of geslacht groe pen uitsluiten, worden zelf uit gesloten. De jonge asielzoeker is in SCUM net zo welkom als de jongere die gebruikt. Dit heeft SCUM gemeen n de kerk: niemand wordt voorbaat uitgesloten. Het daarom wellicht niet toeval dat juist deze twee centra Katwijk, SCUM en de kerk, dt deze nazi jongeren bezoti werden. SCUM zal zo i mogelijk een aantal voorlid tingsavonden houden, waai; de gevaren van uitsluiting q grond van ras, geloof en g slacht aan de orde gesteld ai len worden. Bestuur SCUJ Katwijk aan Ze Het is toch triest dat sportwet houder Hans de Goede de vol gende uitspraken doet: Dat de afschaffing van het schoolzwemmen bijna niets op levert is voor hem niet belang rijk. Daar gaat het niet om. Schoolzwemmen is geen kern taak, onthulde de wethouder zijn ware beweegredenen. "De gemeente heeft wel belangrijke re zaken om zich mee bezig te houden en je moet kinderen op school niet met al te veel onzin vermoeien. Er komt vast wel weer een keer een andere mo de." Eén van de redenen voor het afschaffen van het schoolzwem men was een bezuiniging. Nu deze bezuiniging bijna niets op levert, is dit dan wel een goede bezuiniging? Over het feit of schoolzwem men wel of geen kerntaak is zul len de meningen verdeeld zijn. De vraag is echter: hoe belang rijk is het om ieder kind te leren zwemmen? Het zwemmen in schoolver band moet gezien worden als een natte gymles. Het bewegen in het water heeft een ander ef fect dan het bewegen op het land. Tegenwoordig heerst er bewegingsarmoede bij jongeren en is het alleen maar goed als er andere vormen van beweging worden aangeboden. Hopelijk realiseert de ge meente zich wat de (eventuele) gevolgen zijn nu het school zwemmen is afgeschaft: een mogelijke toename van verdrin- kingsgevallen. Als een verdrin- kingsgeval in het zwembad plaatsheeft, is Leiden echt in last. De werkdruk van het perso neel in de zwembaden zal wor den vergroot als een groot deel van de bezoekers bestaat uit 'niet zwemmers'. De gevolgen kunnen dan desastreus zijn! Oplossing: meer personeel. Gevolg: meer onkosten! Is het de wethouder wel be kend dat ruim 50% van de schoolkinderen die kwamen leszwemmen nog nooit zwem les hebben gehad? Wel bekend is dat de toeloop naar de particuliere zwemlessen uitgebleven is, het bezoekers aantal is gedaald en daaraan ge koppeld ook de inkomsten. Dat wordt in de loop der jaren al leen maar erger, er zijn nu al ongeveer 700 kinderen die niet leren zwemmen. Deze groep valt letterlijk in het 'diepe'. Natuurlijk is het schoolzwem men geen onzin. Het kan men senlevens redden in dit water rijke land. Eigenlijk is het ge woon een noodzaak om te kun nen zwemmen, ook voor men sen die dit niet zelf kunnen be kostigen. Bovendien is het een gezonde inspanning. Dat schoolzwemmen een modegril zou zijn is wel onzin. Schoolzwemmen is in het begin van deze eeuw ingevoerd met de achterliggende gedachte dat ieder kind moet kunnen zwem men en zo mogelijk hulp bieden aan anderen. Tegenwoordig wordt zwemmen op een leuke, speelse manier aangeleerd en om iedereen te bereiken is het zwemmen in schoolverband de beste methode. Wellicht dat de sportwethou der zich bedenkt en het zwem men weer terugbrengt daar Medewerkers zwembad DeZi Indien u reageert op een artikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het betreffende artikel werd gepubliceerd? Brieven worden in het algemeen in deze krant ondertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Als reactie op het bericht over de ovenvisjes in het gemeente huis van Leidschendam op de voorpagina van de krant van za terdag 7-12-96 wil ik graag het volgende kwijt. Uit eigen erva ring weet ik dat dit schadelijke en vieze insect al sinds 1990 be zig is zich over het land te ver spreiden. Een compliment voor het Leidsch Dagblad, dat naar mijn weten het enige dagblad is waarin het probleem ovenvisje geregeld onder de aandacht wordt gebracht. Er zijn over het gehele land veel meer gemeentehuizen, scholen, winkelcentra, flats en ook woningen in een rij waar het beestje al meer of minder latent aanwezig is. Het pro bleem is dus oneindig veel gro ter dan de berichtgeving in de meeste kranten op dit ogenblik doet vermoeden en er zullen zich nog veel meer gevallen van explosieve ontwikkeling aan melden. Het is te hopen dat burger meester en wethouder van Leidschendam die het insect naar hun woonhuizen hebben overgebracht niet in een rijtjes huis wonen of in een flat met eigenwijze buren. Zij moeten ook niet te maken hebben met een onwillige huisbaas of wo ningbouwvereniging. Anders ra ken ze hun verdere leven lang dit insect niet kwijt. Om het insect volledig uit een pand te verdrijven is blokbe- strijding nodig en dus ook de bewoners van de naburige pan den zullen tot bestrijding moe ten overgaan. Uit eigen ervaring weet ik dat bij onwil dit een bij na hopeloze zaak is. Ik heb in dertijd dit probleem aangekaart bij de inspectie van volksge zondheid en milieu te Wagenin- gen. Dit zijn de uiteindelijke echte deskundigen. Maar ook deze instantie staat machteloos tegenover een ontoereikende wetgeving in den lande die uit eindelijk geen enkele burger blijkt te kunnen verplichten daadwerkelijk zijn deuren te openen voor ongediertebestrij- ding in welke vorm dan ook en zeker niet in het geval van de tot nu toe nog tamelijk onbekende ovenvisjes. Op dit moment wordt dit in sect al bij veel mensen in (voor al nieuwbouw) huizen aange troffen. Het heeft totaal niets te maken met gebrekkige hygiëne. Oorzaak is het veranderde stookgedrag en de goede isola tie in woonhuizen en openbare gebouwen, waar het insect zich langzaam maar zeker, aanvan kelijk in het verborgene, ont wikkelt tot een explosieve plaag die bij eerder ingrijpen minder omslachtig en minder kostbaar te bestrijden zou zijn geweest. Net als bij kakkerlakken is de signalering van een enkel exem plaar al een aanwijzing dat het pand wemelt van de insecten. De ontwikkeling van zo'n plaag duurt een aantal jaren maar dan is het wel goed raak, dus snel ingrijpen is gewenst. Zolang insectenverdelgende bedrijven verkeerde adviezen geven, zolang door de wet wordt toegestaan dat mensen dit ongedierte in hun huis laten rondlopen is het reinigen van elk openbaar pand dweilen met de kraan open. Doordat het in sect zich langzaam tot een plaag ontwikkelt zijn veel men sen geneigd dit verschijnsel te bagatelliseren met alle gevolgen van dien. Ik ben van mening dat niet alleen burgermeester en wethouders de plaag in Leids chendam hebben verspreid, maar dat er reeds lang sprake is van even zovele besmettings haarden overal en op willekeu rige plaatsen in het land, mits goed verwarmd en geïsoleerd. Doordat het diertje zich niö alleen in papier ophoudt, maai zich ook verschuilt in kleding meubilair en voedingswaren kortom in alles wat naden es kieren heeft en alles eet wat ei witten en koolhydraten bevat kan het met goederen en voed sel onbewust worden doorge- transporteerd en zo ook onbe- wust worden verspreid. Tot nii toe heeft helaas geen enkele gemeente het nog aan gedurfd over dit insect en zijn bovengenoemde specifieke le venswijze behoorlijk voorlidi- ting te geven. Ook licht men de mensen niet voor over de mo gelijkheid van her ontwikkelen van allergieën door de vervet lingshuidjes die dit insect in huis achterlaat. Wel over de ernst van stofmijt wordt uitge breid voorgelicht en die zie je niet eens, trouwens de kleinste ovenvisjes kun je ook niet zien zonder microscoop. Nog even terug naar Leids chendam: ik vind het opmerke lijk dat een persoon privé geen toestemming krijgt om huis dossiers en boeken uit te gas sen, dat is slecht voor be' milieu, maar dat een overheid* instantie dat blijkbaar wel mag Tenslotte wens ik iedereen die met dit insect te maken heeft, op zijn werk of in zijn huis en door bovengenoemde redenen reeds het moede hoofd in de schoot heeft gelegd, veel sterkte tijdens de komende feestdagen, zij het dan in „een land vol kriebelende, kruipende beestjes," zoals Elseviers Maga zine al op 6-2-1993 meldde in een artikel over de toenemende ontwikkeling van ongedierte in Nederland. We zullen het nog vaker ho ren. L. Vos. Leiderdorp MIELE VAATWASMACHINE type G 660 Tweeknops bediening voor 6 afwasprogramma's, verbruik slechts 20 Itr. water en 1,5 kWh stroom in universele programma's. FEEL FREEI-PAKKET MET GRATIS GSM TELEFOON Compleet pakket inclusief GSM telefoon. Abonnements kosten ƒ24,95 incl. btw per maand met 30 dalminuten gratis bellen per maand binnen Nederland. Geen entree- kosten als u voor 31 -12-'96 een abonnement afsluit. ACER ASPIRE type P 100 De Acer Aspire combineert stijl met gemak en toptechnologie. Pentium 100, 8 Mb intern geheugen, 1,2 Gb Harddisk. Incl. WINDOWS '95. Electro World vindt u in: Abcoude Alkmaar Amersfoort(2x) Amsterdam Anna Paulowna Arnhem Assen Axel Baak Balk Barneveld Bladel Boekei Borculo Borne Boxtel Breukelen Brunssum Buitenpost Coevorden Cuyk De Bilt Dedemsvaart Den Haag (2x) Den Bosch Dirksland Doetinchem Dokkum Dongen Dordrecht Dronten Druten Duiven Eelde Eersel Franeker Gaanderen Geleen Gemert Glanerburg Gorinchem 's Gravenzande Groenlo Hardenberg Hattem Heemskerk Heerde 's Heerenberg Heerenveen Heerlen Hillegom Hoofddorp Hoogeveen Hoogezand Huissen IJsselstein Joure Katwijk Z.H. Kerkrade Klazienaveen Leek Leeuwarden Leusden Lisse Loosdrecht Lunteren Maarssen Middelburg Neede Noordwijkerhout Oldenzaal Ommen Oosterbeek Oosterwolde Oss Oud Bijerland Oude-tonge Panningen Papendrecht Raalte Reeuwijk Rijssen Roermond Rosmalen Rotterdam Sassenheim Schaesberg Simpelveld Sint Jansteen Sliedrecht Spijkenisse St.Maartensdijk St.Oedenrode St.Nicolaasga Stadskanaal Tegelen Terneuzen Uithuizen Ulft Ulrum Vaals Varsseveld Veenendaal Vlaardingen Vorden Vries Waalwijk Waddinxveen Weert Wierden Woerden Zelhem Zierikzee Zuid-Scharwoude Zutphen Zwaagwesteinde http://www.electroworld.retail.nl. PHILIPS BREEDBEELD TELEVISIE type 28 PW 63 Breedbeeldtelevisie met een 70 cm Blackline-S beeldbuis voorzien van verschillende zoomstanden. PRINCESS CLASSIC TABLE CHEF type 2200 Veelzijdig bakplaat met speciale anti aanbaklaag, regelbare thermostaat er kontrolelampje. SHARP COMBI-MAGNETRON Type R 7 E 47 Combi magnetron met hete lucht en grill. 900 Watt magnetron vermogen. 5 kookprogramma's.

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 22