Veiling Aalsmeer boekt recordomzet Laatste kans! Jonge overvallers in Amsterdam opgepaL Isolement onderzoekers bedreigt universiteiten Randstad Universiteiten leiden economen goed op Tegenvaller voor nieuwe Amsterdamse attractie Banenpoolers krijgen toch maximale kerstgratificatie Vuurpijl ontploft in woning Palenwoud PvdA en D66: geen steun voor amendement-Abcoude Bond eist via rechter dat bedrijf schoonmakers Schiphol overneemt TOTALE FAILLISSEMENTSVERKOOP DONDERDAG 19 DECEMBER 1996 IS JACOBS, 071-5356414, PLV.-CHEF RUDOLF KI Adres per 01/0V97: Wasbeekerlaan 24ASassenheim Voor 2,5 miljard aan bloemen verhandeld De bloemenveiling in Aalsmeer boekt dit jaar een record omzet van ruim 2,5 miljard gulden. De omzet steeg met 5 procent vergeleken met vorig jaar. De winst valt 30 pro cent hoger uit dan was begroot. Via de bloemenveiling, de grootste in de wereld, wordt meer dan de helft van de bloe men in Nederland verhandeld. De omzetstijging is te danken aan een groeiende populariteit van de tulp en aan grotere afeet in Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië, zo laat de vei ling weten. De gemiddelde prij zen werden daarvoor iets opge voerd. Aalsmeer is traditioneel het centrum van de tulpenhandel. De bloem heeft volgens de vei lingdirectie 'behoorlijk bijgedra gen' aan de omzetstijging. De veiling haalde een marktaandel van 50 procent met de tulp. Verwacht wordt dat dit de ko mende jaren zal groeien. Per dag worden driehonderd verschillende soorten tulpen via de veiling verhandeld. Dit jaar werden 500 miljoen exemplaren van deze bloem geëxporteerd. De veiling probeert zich te weren tegen de toenemende concurrentie van buitenlandse veilingen. Eén op de tien bloe men die in Europa worden ver handeld, is afkomstig van de Aalsmeerse veiling. Wereldwijd is dat één op de twintig. Afgestudeerden in de economie zijn hun titel waard. Voor jonge economen zijn de vooruitzichten goed. Dat stelt de visitatiecom missie economie die de opleidingen aan negen Nederlandse universiteiten heeft beoordeeld. De commissie constateerde dat de studiestof op de universi teiten grote overeenkomsten vertoont. Dat geldt met name voor de eerste twee, drie jaar van de opleidingen. De commissie vond vooral verschillen in doceer- en studeercultuur tussen de oplei dingen. Die diversiteit vindt de commissie waardevol, omdat dat kan leiden tot een uiteenlopende visies op het vakgebied. De opleidingen hebben de afgelopen vijf jaar te maken gehad teruglopende studentenaantallen. Deze daling heeft gezorgd voor een toegenomen concurrentie tussen de opleidingen. Wan neer een dergelijke concurrentie leidt tot een betere kwaliteit van de opleidingen, vindt de commissie dit positief. Een ongewenst effect van de concurrentie is de versmalling bij beroepsgerichte afstudeerrichtingen. Het aantal bedrijfsecono mische kernvakken wordt daar teruggebracht tot ver beneden het minimum om met uitbreiding van beroepsgerichte speciali satievakken om toch snel afstuderen mogelijk te maken. De commissie noemt in dit verband verschillende afstudeerrichtin gen accountancy. De politie van Amsterdam heeft acht jongeren opgepakt in ver band met straatroof en mishan deling. Hoofdverdachten zijn twee meisjes van 14 en 16 jaar. Bij diverse overvallen kregen ze hulp van drie jongens en drie meisjes van tussen de 14 en 18 jaar. De politie denkt met de arres tatie van het achttal minstens zeven straatroven, een overval op een zaak in huishoudelijke artikelen en de mishandeling van een busschauffeur te heben opgehelderd. De twee hoofdver dachten zitten nog in voorar rest, de anderen zijn na verhoor heengezonden. De politie zocht al geruime tijd een aantal jeugdige straat rovers in Amsterdam-Noord. Onder de verdachten waren re gelmatig meisjes. Het onder zoek kwam in een stroomver snelling door een overval op de zaak in huishoudelijke artikelen in oktober. Twee meiden be dreigden de 69-jarige eigenares se met een hakmes en maakten haar een paar honderd gulden afhandig. De politie pakte dezelfde avond een van de meisjes, de 14-jarige hoofdverdachte, na herkenning op. Ze bekende de overval en diverse straatroven. Het criminele gedrag ging vaak gepaard met geweld. Zo ten en sloegen de verdai een 72-jarige vrouw bij et roving op een bushalte. gelopen zomer raakte een chauffeur bij een kaartcoi bij een halte gewond. Eer. tal jongeren ontstak ovi controle in woede. De chai kreeg een mes in zijn been Geld was de drijfveer vo L. overvallen. De buit gingm 1 me op aan kleding. De ai jongeren waren in wisse samenstelling betrokken I daden van de twee init neemsters. De politie vini zijn niet uitgesloten. kon odn Glastuinbou gebruikt minder ener den haag anp De Nederlandse glastuüi heeft in 1995 per eenheid duet 40 procent minder et n d( gebruikt dan in 1980. Da; e e ligt de glastuinbouw got |jds- koers in het kader van del udii JarenAfspraak Energie tuss fonr glastuinbouwsector en de heid. Dat heeft het Landt fct< Economisch Instituut donderdag bekendgemaak otte De MeerJarenAfspraak gie houdt in dat de tuindi het jaar 2000 per eenheid duet 50 procent minder et moeten verbruiken dan in Met de in in 1995 bereil ie N procent heeft de sector d én.' sendoelstelling voor dat ja r in haald, aldus het LEI. Het ikw tuut houdt in opdracht va Landbouwschap en de landse onderneming voor gie en milieu (Novem) dt deringen bij. Een toenemend aantal t ven gebruik maakt van e besparende technieken, het LEI. De belangrijkste van is het inkopen van w van derden. Daarbij zijl nutsbedrijven de belangi leverancier met warmte ai stig van warmtekracht-in* ties of restwarmte van teitscentrales. Het aaandet deze warmte in het ener; bruik in de glastuinbouw genomen van 2 procent ia tot 7 procent in 1995. Daa bespaart de glastuinbouw taal 5 procent op het pi brandstofverbruik. Naast de MeerJarenAfs is er ook nog een land doelstelling van de overhei de uitstoot van het broei! C02 te verminderen. In was die uitstoot in de gis bouw 8 miljoen ton, 13 meer dan in 1989/1990. periode 1993-1995 was da 6 procent meer dan .1989/1990. De afname' tot stand omdat de tuinde! vierkante meter kas 5 pn minder brandstof gebruik!: omdat het totale oppervla! kassen met 1 procent vei derde. Auto's in bran door poetsen van bromfiets alphen aan den rijn robbert minkhorst Een 37-jarige Alphenaar, zijn bromfiets in huis wasbenzine schoonma! liep zelf brandwonden maar was er ook nog eeni oorzaak van dat twee au volledig uitbrandden. De man, die in een het Topaasplantsoen wt< kwam tijdens het schooit ken van de brommei dichtbij de waakvlam val boiler. Een steekvlam het gevolg terwijl de Alp naar zelf vlamvatte. De bak met benzine de hij over het balkon voorkomen dat de fl brand zou vliegen. De t ne kwam echter op twee to's terecht, die pal onder balkon stonden. De waf brandden geheel uit slachtoffer is met verwon gen aan zijn armen en overgebracht naar het A demisch Ziekenhuis Leide Bende opgerol hoogvliet. anp De politie heeft 22 jongere terdammers aangehouden jongeren zijn volgens de p verantwoordelijk voor een! aantal vernielingen, inbr en een dubbele mishandel! De verdachten variëre leeftijd van vijftien tot De 2400 banenpoolers van bu reau Maatwerk in Amsterdam krijgen dit jaar toch een maxi male kerstgratificatie van drie honderd gulden. Dat is woens dag na overleg tussen de onder nemingsraad, de gemeente en de directie van Maatwerk beslo ten. Dinsdag uitten de onderne mingsraad van Maatwerk en de Abvakabo hun boosheid over korting op de kerstgratificatie met honderd gulden, waardoor die op tweehonderd gulden zou uitkomen. Banenpoolers over wogen massaal een beroep te doen op de Wet bijzondere bij stand. De gratificatie vormt een belangrijke aanvulling op hun minimuminkomen. De directie van Maatwerk heeft besloten toch de maxi maal toegestane uitkering van driehonderd gulden te geven, mede in verband met het ge voerde armoedebeleid in Am sterdam. De banenpoolers krij gen in januari met terugwer kende kracht nog honderd gul den uitgekeerd. Amsterdam ANPomgevallen. Ook is een scheur ontstaan in de draagbalk van de vloer en het plafond van een zaak eronder. Er brak geen brand uit. De bewoner, die op het mo ment van de inslag niet thuis was, moest de nacht elders doorbrengen. De politie denkt niet dat de vuurpijl met opzet op de woning is afgeschoten. In een woning aan de Nieuw- markt in Amsterdam is gisteren een vuurpijl door het raam een woning binnengedrongen en daar ontploft. Er vielen geen ge wonden, aldus de politie. Wel richtte het vuurwerk gro te ravage aan. Ruiten sneuvel den en er is een boekenkast De publieksattractie Holland Experience in Amsterdam heeft nog voor de opening te maken met een tegenvaller. Door een technische storing viel vandaag een try-out voor de pers voor een groot deel in het water. Of de attractie dit weekeinde klaar is voor proefdraaien voor pu bliek, is nog de vraag. De nieuwe attractie van vijf tien miljoen gulden in een pand in de Amsterdamse Jodenbree- straat, biedt in een programma van een kleine dertig muinten een blik op Nederland. Zo 'landden' de bezoekers, gezeten in vliegtuigstoelen op een be wegend plateau, op Schiphol en maken ze een dijkdoorbraak mee. Bij het programma zijn bij voorbeeld geluid, vliegtuigwie len die uit het plafond komen, de geur van kerosine en een echte voorbijschietende surf plank inbegrepen. Juist bij deze computergestuurde elementen ligt de technische storing. Daardoor kon vandaag bij de try-out voor de pers niet het he le programma worden getoond. Engelse technici werken aan de storing. Holland Experience opent eind januari volgend jaar de deuren. Een woordvoerder verwacht geen vertraging door de opgetreden storing. Amstelveen Op dit woud van heipalen moet het stadshart van het Amstelveense winkelcentrum Plein 60 verrijzen. Dit deel wordt ingrijpend verbouwd met talrijke nieuwbouwpro jecten van verschillende architecten. foto anp Conflict tussen Hago en FNV Brand verwoest restaurant Rosarium amsterdam anp Een felle brand heeft gisteroch tend restaurant Rosarium in het Amstelpark in Amsterdam ver woest. De brandweer kreeg de melding om kwart over acht en rukte uit met elf voertuigen en veertig manschappen. De brand ging gepaard met grote rook ontwikkeling. Kort na negen uur werd het sein brand meester ge geven. De nabluswerkzaamhe- den nemen nog zeker de hele ochtend in beslag. De schade is nog niet in te schatten, maar volgens een woordvoerster van de brand weer moet het pand als verloren worden beschouwd. De techni sche recherche van de politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Het RPF-amendement voor ver diepte spooraanleg bij Abcoude krijgt geen steun van de rege ringsfracties van PvdA en D66. De partijen nemen voorlopig genoegen met de brief die mi nister Jorritsma van Verkeer over deze kwestie dinsdagavond aan de Tweede Kamer stuurde. Ze wil de discussie over Abcou de pas later voeren. PvdA en D66 gaan met dit voorstel ak koord. De Kamer voert echter op verzoek van RPF-woordvoerder Stellingwerf vandaag toch een kort debat over Abcoude. Stel lingwerf zei gisteren dat het dan van de uitleg van Jorritsma af hangt of hij zijn amendement in stemming brengt. Zonder de steun van PvdA en D66 is het amendement kansloos. Jorritsma stelde dinsdag in haar brief nogmaals dat het on verstandig is als de Tweede Ka mer zich nu al vastpint op een verdiepte aanleg bij Abcoude. Ze wijst de dekking die het RPF- amendement voorstaat af. De spoorverdieping bij Abcoude zou dan worden betaald door de hieraan gekoppelde verbre ding van de nabijgelegen A2 ge deeltelijk uit te stellen. Voor Jor ritsma is dit volstrekt onbe spreekbaar. De minister wil in algemene zin de finaciële grens bepalen hoe ver de rijksoverheid moet gaan om lokale knelpunten bij infrastructurele projecten op te lossen. amsterdam anp Opruiming wegens verhuizing Schoonmaakbedrijf Hago staat vrijdag voor de rechter. De Industriebond FNV eist in een kort geding dat het bedrijf zoveel mogelijk met ontslag bedreigde schoonmakers op Schiphol overneemt van concurrent Asito en GOM. Hago beroept zich op de CAO en stelt dat dat niet hoeft. Het zaak heeft een dubbel doel. De bond pro beert er ook jurdische steun mee te vergaren om een door de bond verguisd CAO-artikel van tafel te krijgen. Een schoonmaakbedrijf dat een con tract van een collega weet af te snoepen, is bij CAO verplicht de helft van het personeel dat no dig is, over te nemen van de verliezende partij. „Het kan niet zo zijn dat mensen die al jaren op Schiphol schoonmaken, hun baan verliezen omdat een groot bedrijf als Hago het goedkoper wil doen. Het werk verdwijnt niet, het gaat alleen naar een ander bedrijf', stelt J. Berghuis, bestuur der van de Industriebond FNV. Gom en Asito, goed voor 260 schoonmakers op de luchthaven, moesten na nieuwe contracton derhandelingen Hago naast zich dulden. De drie bedrijven doen hetzelfde werk met 22 man min der. Gom en Asito krimpen met tachtig mensen in. De Industriebond eist dat de drie bedrijven zorgen dat dit overtallig personeel, net al bij een normale inkrimping, ergens een plek krijgt. Hago, goed voor 58 banen beroept zich op de CAO en wil niet meer dan 29 mensen overnemen. „Het is ontoelaatbaar dat grote bedrijven als deze elkaar beconcurreren met de arbeidsvoor waarden van schoonmakers", zegt Berghuis. „Dat zijn toch al niet de best betaalde krachten in Ne derland." De bond vindt dat het burgerlijk wetboek ont slag bij contractwisseling verbiedt. Als er dan minder werk blijkt te zijn dient er volgens de bond een sociaal plan te komen. In de lopende CAO onderhandelingen heeft werkgeversorgani satie OSB de bonden al toegezegd dat iedereen die al langer dan een jaar op een object zit bij een contractwisseling niet ontslagen zal worden. De bonden willen dit mechanisme volledig uit de be drijfstak bannen. Van: Meubelfabriek Appel B.V. Henegouwerweg 37, ken. De OCV denkt dat Neder land toonaangevend kan zijn in de oplossing van het wereld- voedselvraagstuk. Ook heeft Nederland 'een uitstekende uit gangspositie' om nadrukkelijk bij te dragen aan de beheersing van de mondiale energieproble- matiek. Wat Nederland zelf betreft, meent de OCV dat de kennis van energiebesparing, gastech- nologie en duurzame energie te beperkt is. De kennis daarover neemt sneller toe dan de uni versiteiten, onderzoekinstellin gen en het bedrijfsleven kunnen bieden. De OCV vindt dat universitei ten er voor moeten openstaan dat ondernemers in de eerste plaats zijn geïnteresseerd in on derzoek dat een oplossing biedt voor concrete problemen. Worden de aanbevelingen van de OCV opgevolgd, dan meent deze commissie dat Den Haag 'de vierde VN-hoofdstad' kan zijn na New York, Genève en Wenen, en dat Nederland een bakermat van agro- en bio technologie kan worden. Van belang is dan wel dat het bedrijfsleven actief moet deel nemen aan de publieke dialoog over de kansen van Nederland en aangeeft hoe Nederland op belangrijke terreinen een voor aanstaande rol kan spelen. Ook minister Ritzen (Onder wijs) wil dat de universiteiten hun onderzoek meer afstem men op de maatschappelijke vraag. Hij wil dat de OCV hem daarover blijft adviseren en aangeeft op welk onderzoek kan worden bezuinigd. De overheid controleert vervolgens of de universiteiten en instituten zich daar aan houden. Fragmentatie van onderzoek en isolement van onderzoekers be dreigen de universiteiten. Zij moeten samen met politici en ondernemers bepalen welk on derzoek innovatief en maat schappelijk relevant is. Dan kan Nederland op een aantal terrei nen een belangrijke rol spelen. Tot deze uitspraken kwam de Overlegcommissie Verkennin gen (OCV), die de afgelopen vier jaar met honderden weten schappers, ambtenaren, maat schappelijke organisaties en be drijven de kwaliteit en maat schappelijke relevantie van het wetenschapelijk onderzoek be oordeelde. De OCV hield giste ren in Amsterdam ter afsluiting een symposium. Het wetenschappelijk onder zoek kan niet overal in uitblin- Waddinxveen Het betreft de totale winkelvoorraad: Meubelen - Bankstellen - Exclusieve Lederen Zitgroepen - Meubelmerken zoals Young - Touché - Wandkasten - Moderne Design Meubelen - Klassieke Fauteuils - enz. Verkoop: Vrijdag 20 december van 10.00 - 17.00 uur Zaterdag 21 december van 10.00 - 17.00 uur Tevens onderhands te koop: Kantoor inventaris. Telefoon: 06 - 531 629 63

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 20