Leidsch Dagblad ïonderden gegijzeld in Peru 14 21 5Ï Geen toestemming voor sloop van meelfabriek «verwerker uwehand in M e met Hoek Traditie in kaarsenstad Krassen op plattegrond van Escher in stadhuis Rechter hoort kroongetuige in zaak Hakkelaar in sportzaal TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ENSDAG 18 DECEMBER 1996 OPGERICHT 1 MAART 1860 'es„ ereffilNNENLAND Buitenland Leiden (7& errillabeweging Tupac Amaru eist vrijlating van 'kameraden Snikkende overvaller Geldnet voelde zich een echte Robin Hood Annan haalt uit naar wanbetaler Verenigde Staten Cambridgedebat slecht bezocht maar fel gevoerd Sport Feyenoord blaast kort geding af 18 inkse guerrillagroep Tupac Amaru heeft in de Peru- x hoofdstad Lima de residentie van de Japanse am- ïE® adeur overvallen en alle aanwezigen, waarschijnlijk kleine tweehonderd mensen, in gijzeling genomen, lebben gedreigd hen te doden als de Peruaanse rege niet tegemoet komt aan hun eisen, waaronder de ating van al hun gevangen 'kameraden'. geen Nederlanders onder de gij zelaars. Vanmorgen ontsnapte burge meester Fernando Andrade van de wijk Miraflores in Lima uit de residentie. Hij is de eerste hoge functionaris die is ontko men. Hij kwam naar buiten zonder schoenen en was be hoorlijk verfomfaaid. Het is nog steeds onduidelijk na de bestorming van de assadeurswoning lieten de tiers alle vrouwen vrij. On- de gegijzelden zijn veel di- naten, onder wie de ambas- urs van Duitsland, Oosten- Cuba, Bolivia, Brazilië en •Korea. Volgens een Neder- diplomaat in Peru zijn er hoeveel gijzelaars nu precies in handen zijn van de guerrilla strijders. De Japanse ambassa deur Aoki, zelf een van de gijze laars, noemde in eerste instan tie een aantal van achthonderd mensen, maar het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken meldde dat zich zo'n 420 men sen in het gebouw bevonden. De bezetters lieten vervolgens via een radiostation weten 250 mensen in hun macht te heb ben. De Peruaanse president Fujimori echter houdt het op tweehonderd. De naar schatting twintig guerrillastrijders bestormden gisteravond de ambtswoning, waar zojuist een receptie werd gehouden ter ere van de ver jaardag van de Japanse keizer Akihito. Omstanders hoorden diverse explosies en zagen rook uit het gebouw komen. Ook was er een kort vuurgevecht met de politie. Daarbij vielen enkele lichtgewonden en werden vier overvallers gearresteerd. De politie heeft het gebouw omsingeld en de omgeving af gezet. Het hoofd van het Rode Kruis in Peru, Michel Minning, treedt op als bemiddelaar. Een van degenen die volgens de gijzelhouders moet vrijko men, is de leider van de Tupac Amaru, Rolando Polay. Hij werd in 1992 gevangen genomen en daarmee leek de guerrillabewe ging definitief verslagen. Tupac Amaru, vernoemd naar een lokale Inka-leider die streed tegen de Spaanse overheersing, werd in 1984 opgericht en richt zich ideologisch op het Cuba van Castro. De groepering is in grootte de tweede linkse gueril- labeweging in Peru, achter Sen- dero Luminoso (Lichtend Pad). Gemeente weigert vergunning leiden maarten keulemans Meneba Meel BV, het Rotter damse concern dat eigenaar is van de meelfabriek aan de Leidse Oosterkerkstraat, krijgt voorlopig geen toestemming om het complex te slopen. Dat zei burgemeester C. Goekoop gisteravond tegen een delegatie van de stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel). Meneba vroeg op 23 september een sloopvergun ning aan. Goekoop wil daar echter pas over praten als de nog lopende monumenten procedures en discussies over de toekomst van de meelfa briek zijn afgerond. In oktober adviseerde de Leidse monumentencommis sie aan B en W om meer dan de helft van het complex op de gemeentelijke monumenten lijst te zetten. De provincie stelde al eerder een deel van de fabriek kandidaat voor de rijksmonumentenlijst. Daarnaast is de gemeente op zoek naar een architect die de argumenten voor en tegen sloop op een rijtje kan zetten. „Ook die studie moet worden afgewacht, zodat we kunnen zien wat de mogelijkheden zijn", zei Goekoop. Naar ver wachting worden de eerste re sultaten van het onderzoek in maart bekend. Pagina Leiden: Meneba wilde meelfabriek sparen einig mensen ihten gat in bestaandenwet ^•j IAAG-UTRECHT GPD V iel geen enkel huishouden L|e maken krijgt met de Alge- Nabestaandenwet (ANW) tzich ingedekt tegen de fi- Riële gevolgen. Slechts één Ie tien gezinnen heeft in- Iels een polis gesloten om -'vftogenoemde ANW-gat, het :hil tussen de vroegere uit- ig en de nieuwe regeling, te ii. blijkt uit onderzoek van Verbond van Verzekeraars ran de Consumentenbond, iico's van het niet verzeke- jn groot. Weduwen en we iaars kunnen per jaar gulden aan uitkering open, gedwongen worden huis te verkopen, of komen roblemen bij het betalen de studie van hun kinderen. >aat om 2,6 miljoen poten- gedupeerden. De nieuwe staandenwet, die per 1 juli gegaan, ontziet alleen men- lie voor het jaar 1950 zijh en. >r een deel van de werkne- hebben bedrijven tijdelijk verzekeraars of pensioen- sen) iets geregeld om het if-gat af te dekken. Het me- ^eel van deze regelingen echter op 1 januari 1997 H 998 af. Grote verzekeraars W ien dat slechts 'enkele dui- Ien' personen een nieuwe gat-polis hebben afgeslo- In de helft van de gevallen via het werk gegaan. En- honderden huishoudens l»n zich bijverzekerd via de witrale FNV. wk.wimvan wanrooy Gouda Kaarsenstad Gouda hield gisteren een traditie hoog. Voor de 41ste keer werden op het plein voor het stadhuis de lichtjes ontstoken in een grote kerstboom. De boom is een geschenk van de Noorse zusterstad Kongs- berg. Leden van de organisatie PETA, die opkomt voor die ren, grepen het evenement aan om te protesteren tegen de grote vleesconsumptie tijdens de kerstdagen. Als engelen verklede actievoerders deelden vegetarische recepten uit. FOTO ANP ED OUDENAARDEN vijks grootste visverwerker 'ehand gaat op 1 april vol- jaar samen met de haring «vishandel Gebr. Hoek. De ijfsactiviteiten van de firma worden ondergebracht in ieuwe fabriekscomplex van ihand in 't Heen in Kat- tecteur T. Hoek geeft als re- voor de fusie dat hij er niet jd een nieuwe loca- »or de produktie en ver- J van zijn vis te vinden. Zijn ijf is nu nog gevestigd aan tins Hendrikkade. Hij moet Y* weg omdat Katwijk vol- Aljl jaar een begin wil maken woningbouw in het Haven- Kl- „We hebben nu een lo- van 2.500 vierkante meter, 'wilt groeien, heb je mini- vier- tot vijfduizend vier- 8 meter nodig. Dat was in njk niet te vinden. Ouwe- heeft voldoende ruimte, ten ons bedrijf daar voort ■naken er gebruik van el- vfaciliteiten." 00 tek heeft 21 man in dienst. "Ontkent dat de fusie gevol- heeft voor het personeel, ■nan gaan er niet mee naar '«hand. Die blijven de vis- k in Katwijk en de winkel in shurg bemannen. Filmploeg van IDTV beschadigt plaat leiden cees van hoore Er zitten lelijke krasjes op Lei den. Dat wil zeggen op de plattegrond die hangt in de kamer van burgemeester Goe koop, een plattegrond die is gemaakt door een van Neder lands grootste kunstenaars: Maurits Cornelis Escher. De beschadiging is veroorzaakt door een filmploeg van IDTV, die in november opnamen maakte voor de nieuwe dra maserie 'Oud Goud'. Hein van Woerden, voor lichter van de gemeente Lei den: „Juist omdat we weten dat het hier gaat om iets moois, hebben we IDTV ge vraagd om erg voorzichtig te zijn. Dat hebben ze ook wel gedaan. Om in het heetst van de strijd beschadigingen te voorkomen, hebben ze een plaat triplex tegen het kunst werk gezet. Het is een beetje navrant, maar het is nu juist deze plaat waardoor de be schadigingen zijn veroorzaakt. Toen de opnamen voorbij wa ren, zagen we dat er krasjes op de plattgrond zaten. Maar het is gelukkig niet onherstelbaar. We gaan nu kijken wie het werk kan restaureren. De schade zullen we verhalen op IDTV." „Hoeveel die plattegrond waard is? Ik zou het echt niet weten. We hebben het werk nog nooit naar de veiling ge bracht. Dat zou ook niet erg kies zijn. Het is ons in 1940 aangeboden door het Leidsch Dagblad ter gelegenheid van de bouw van het nieuwe stad huis." IDTV was vanochtend onbe reikbaar voor commentaar. Bij marinecomplex in Amsterdam amsterdam gpd Rechters, griffiers, officieren van justitie, advocaten en journalis ten zijn vanmorgen in alle vroegte naar een aanvankelijk geheim gehouden plek in een bus met politie-escorte ver voerd voor het verhoor van kroongetuige Fouad Abbas. De kroongetuige zelf werd per heli kopter aangevoerd, beschermd door zes bodyguards. Het pro ces tegen de Hakkelaar beleeft daarmee vandaag zijn zoveelste noviteit. Justitie acht de organisatie van De Hakkelaar in staat om met welk middel dan ook een getuigenis van Abbas tegen te gaan. Diens leven is daarom in gevaar. Vandaar dat hij omge ven door veiligheidsmensen slechts voor een dag Nederland wordt binnengebracht. In de geïmproviseerde rechtszaal ver klaarde hij vanmorgen De Hak kelaar en zijn companen duide lijk te herkennen. Hij was naar zijn zeggen voor hen bemidde laar tussen de hasjtransporten tussen Pakistan en Nederland. De veiligheidsmaatregelen rond de getuige zijn in de Ne derlandse rechtspraak onge- kend. Zo moesten media voor het getuigeverhoor van vandaag tekenen voor geheimhouding van de verhoorlocatie. Pas na het verhoor mocht bekendwor- den dat het plaats had in een sportzaal van het met stalen deuren en bewakers aan de poort beveiligde Marinecom plex Amsterdam. Politie deelt pamfletten uit dat ze optreedt als iemand een poging doet de bussen met rechters en advoca ten te volgen. Persrechter B. de Poorter van de Amsterdamse rechtbank maakte een dergelijke operatie nimmer mee. „Het is een soort schoolreisje. We nemen voor ie dereen lunchpakketten mee en ik fungeer als een soort akela. We gaan er vanuit dat de media hun verantwoordelijkheid ne men en zich houden aan de ge heimhouding van de locatie. Lukt dit niet, dan gaat of het verhoor niet door of zullen we het een andere keer doen zon derpers." LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 1,95 HET WOORD IS AAN Disraëli Als iedereen ronduit zijn me ning zei, zou dat de conver satie onmogelijk maken. •171° -270° -37-1° 50% 40% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Stroomstoring in deel Lisse en Noordwijkerhout noorpwu kerhout/lisse paul de vlieger Zo'n drie- tot vijfhonderd hui zen in Noordwijkerhout en Lis- se hebben gistermorgen enige uren zonder stroom gezeten. De stroomonderbreking was het gevolg van een storing in een 10 kilowatt-kabel. Volgens een woordvoerder van het energie bedrijf EWR is die ontstaan door kortsluiting in een verbin dingsstuk tussen twee kabels. De storing begon om tien over half elf 's morgens en was rond kwart voor één weer ver holpen. Via een 'omleiding' werden de woningen en bedrij ven die zonder elektriciteit kwa men te zitten, weer van stroom voorzien. Nadat dit was gere geld, is de EWR op zoek gegaan naar de oorzaak van het manke ment. Het is de derde keer in korte tijd dat plaatsen in het EWR-ge- bied zijn getroffen door een stroomstoring. Volgens het energiebedrijf is er geen direct verband. „Daarvoor liggen de plekken te ver uiteen", meent woordvoerder H. Dorrestein. Toch kijkt de EWR of er een er gens een gezamenlijke oorzaak is te vinden. „Want het is inder daad opvallend." Voor een net begonnen uit vaartdienst in de Sint Jozefkerk in Noordwijkerhout kwam de stroomstoring van gisteren op een ongelukkig moment. Behal ve dat de lichten in de kerk uit vielen, deed ook het orgel het niet meer. Een in de kerk aan wezige piano en het improvisa tietalent van pastoor A. Gou- mans brachten uitkomst. Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 7 19 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio 13,14,15,17 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 Uitgaan9 Kortingsbon voor het 'combicabaret' door Thomas van Luyn, Pieter de Rijk en Tim van der Sluys in de Mu- zenhof in Leiderdorp. WD: Korthals Altes voorzitter Eerste Kamer den haag anp De WD schuift oud-minister van Justitie Korthals Altes naar voren als nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer. De liberale fractie in de Senaat besloot maandagavond haar huidige fractieleider voor de functie kandidaat te stellen, zo is uit be trouwbare bron vernomen. Korthals Altes volgt begin vol gend jaar de huidige Senaats voorzitter Tjeenk Willink (PvdA) op, die naar verwachting de overstap maakt naar de Raad van State. Daar neemt hij de plek in van Scholten als vice- voorzitter van de Raad. Het is nog onduidelijk wie de functie van Korthals Altes overneemt als WD-fractieleider in de Eer ste Kamer. De WD aast al enige tijd op het voorzitterschap in de Se naat. De liberalen vormen in de Eerste Kamer de grootste fractie en die levert in de regel de voor zitter. De PvdA is de grootste partij in de Tweede Kamer, maar gunde afgelopen maand CDA'er Bukman het voorzitter schap. De sociaal-democraten hechtten meer waarde aan een toppositie binnen de Raad van State. Om de officiële procedure niet te verstoren houdt Korthals Altes zelf formeel vol dat nog geen besluit is genomen. De verwachting is dat de WD de kandidatuur in de tweede helft van januari naar buiten zal brengen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: - 'Tel: - Plaats: - O.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oautomatiseh (f. 90.20) i automatisch (f. 31,30) Oacceptgiro (f. 91,20) Samenvattingen voetbal bij NOS Hilversum anpop Nederland 3 en later op de avond bij Studio NOS, vanaf 23.15 uur op Nederland 2. Na de vergadering van maandag in Zeist van het sectiebestuur be taald voetbal was het onduide lijk of er samenvattingen zou den komen. I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. De NOS zendt vanavond sa menvattingen uit van de twee wedstrijden uit de eredivisie, Feyenoord-Roda en Fortuna- NAC. De beelden zijn te zien in het Sportjournaal om 22.15 uur Leidsch &s Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ,elop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1