Leidsch Dagblad >k h 12 ledewerkers Rode Cruis vermoord DeLeidse Start Het extraatje van Président. 'Corrie' hot item in Knesset 2030 17,2 miljoen Nederlanders Loos alarm >pclubs verkopen fedstrijden zelf Zoeterwoude krijgt eigen burgemeester 'Van miljonair tot krantenjongen' Asielzoekerscentrum Hotel Riche onveilig TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. -t DAG 17 DECEMBER 1996 w OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ1,95 jlnnenland i Buitenland AAG GPD rland telt in het jaar 2030 17,2 miljoen inwo- Na dat jaar zal de bevolkingsomvang weer open. Op dit moment telt Nederland ruim miljoen inwoners. Dit becijfert het Centraal au voor de Statistiek in de nieuwste bevol- Portret van omstreden kroongetuige in het Hakkelaarproces Noordpool wordt 5 te warm voor de dieren Cultuur en Kunst Disney ijsshow: 7 feest van herkenning Leiden Ombudsman wil meer gaan doen voor gemeenten De terugloop van de bevolkingsgroei wordt ver oorzaakt door een verdere daling van het ge boortecijfer. De migratie, vooral uit rijke landen, zal daarentegen licht stijgen. De bevolkingsgroei volgens de nieuwe progno se is lager dan in vorige prognoses. Vorig jaar be rekende het CBS nog een maximum van 17,4 mil joen inwoners. ierlandse technicus doodgeschoten in Tsjetsjenië ekenden hebben vanochtend in het zuiden van de Jige Russische republiek Tsjetsjenië zes medewer- van het Internationale Rode Kruis (ICRC) vermoord, van de slachtoffers is een Nederlandse technicus. De H nisatie heeft na de aanslag al haar werk in Tsjetsjenië H onmiddellijke ingang stopgezet. Veertien medewer- zijn vandaag nog geëvacueerd, samen met de stoffe resten van de zes vermoorde mensen, aldus het m HJ/GENEVE AFP-DPA-Rtr E'f andere slachtoffers zijn ouwelijke verpleegkundi- uit Noorwegen (twee), v-Zeeland en Spanje en ladministratief medewerk- ]wt Canada. Een zevende werker raakte zwaarge- De identiteit van de slachtoffers is nog niet bekend gemaakt. De zes werkten in een zieken huis in Novye Atagi, zeventien kilometer van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Volgens een woordvoerder van het Rode Kruis in Moskou zijn de daders de woning van de medewerkers in het ziekenhuiscomplex bin nengedrongen, waar zij hen in hun slaap doodschoten. Een woordvoerder van het Rode Kruis in Genève reageerde van morgen geschokt op de bloedi ge moord en sprak van eea 'ernstige schending van het in ternationale humanitaire recht'. „Overal in het ziekenhuis is het teken van het Rode Kruis duide lijk te zien", aldus de woord voerder in Genève. Ook vice-premier Movladi Oedoegov van Tsjetsjenië ver oordeelde de aanslag als een barbaarse daad en een provoca tie tegen het vredesproces in de Kaukazische republiek. Het was de ergste aanslag op medewer kers van het Rode Kruis sinds juni, toen drie medewerkers in Burundi werden vermoord. Amsterdam Het lijkt alsof ze er in de hoofdstad na de bekendmaking van de AKO-Literatuurprijs een traditie van maken: de bom-melding als boosaardige surprise bij culturele evenementen. De genodigden voor de opening van de tentoonstelling over de 18de-eeuwse Russische tsari na Catharina de Grote werden gisteravond onverwacht de koude Dam opgestuurd. De politie ontruimde de Nieuwe Kerk nadat er bij de politie om acht uur een bommelding was binnengekomen. Onder de genodigden bevond zich ook koningin Beatrix, die spontaan 'haar* Paleis op de Dam openstelde. Daar ontwikkelde zich een sprankelende samenzang onder leiding van dirigent Lev Markiz, totdat het gezelschap om kwart over tien alsnog de Nieuwe Kerk in mocht. De tentoonstelling daar geeft een beeld van het leven van Catharina de Grote (1729-1769). De ex positie is georganiseerd in samenwerking met het staatsmuseum de Hermitage in Sint Petersburg. Op de tentoonstelling zijn tientallen schil derijen te zien, waaronder werk van Titiaan en Rembrandt, kostuums, juwelen, serviezen en Catharina's gouden koets. foto anp hans steinmeier HET WOORD IS AAN Kierkegaard Het leven kan alleen achter waarts worden begrepen, maar het moet voorwaarts worden geleefd. Uitgebreid weeroverzicht op pagina VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie ieval van Staatsen Feyenoord en PSV gaan de Hm inde tweeënhalf jaar zelf ichtstreekse uitzendingen ïun thuiswedstrijden ver- n. In Zeist stemde afgelo- I lacht de bondsvergadering e KNVB in met dit voorstel Ajax en Feyenoord. De l verkoopt de rechten van clubs en de verte- oordigende elftallen, enoord, Ajax en PSV strij- inkomsten van de recht- uitzendingen niet zelf jeld wordt verdeeld: 25 ent jcomt in een collectieve voor het betaalde voetbal, iverige 75 procent wordt het eind van het seizoen eeld onder de profclubs aan land van de eindstand: de lioen krijgt het meest, de rste clubs het minst, nder het voorstel van Ajax eyenoord zou de KNVB er ivond tijdens een mara- zitting in Zeist niet meer komen zijn. Demissionair titter Jos Staatsen kon het moeilijk verkroppen dat e vf en knieval moest maken. Itiss c'ubs bet advies om -960 v°or het einde van de win- op (begin februari) een \/rc w sectiebestuur te forme- ?elf heeft Staatsen zijn buik Cf an de perikelen in Zeist, it het erkennen van de ten die de clubs hebben de televisiebeelden van ^thuiswedstrijden heeft de onomstotelijk vastgesteld dat het sectiebestuur betaald voetbal in de toekomst nooit meer de boer op mag gaan met het totale pakket wedstrijden. Volgens Feyenoord-voorzitter Van den Herik zal het gerechts hof in Amsterdam vrijdag ook definitief bekrachtigen dat de rechten bij de thuisspelende club liggen. Van den Herik be greep overigens niet waarom al les zo lang moest duren. „Als ie dereen meteen met ons voorstel had ingestemd, waren we meteen Idaar geweest." De KNVB realiseert zich dat Ajax en Feyenoord verwikkeld blijven in juridische procedures en tot het bittere einde blijven vechten om vroeg of laat op alle fronten gelijk te krijgen. Staatsen: „Ik blijf zeggen dat het schadelijk is voor het betaal de voetbal. Maar goed, als de meerderheid van de clubs zich nu kan vinden in de voorstellen van de topclubs, dan houden wij niemand meer tegen." Onduidelijk is nog op welke televisiezender(s) de laatste competitieronde van 1996 te volgen is. Morgenavond staat als eerste de wedstrijd Feye- noord-Roda JC op het program ma. Ajax opent vandaag zelf de onderhandelingen met zendge machtigden over de recht streekse uitzending van de thuiswedstrijd tegen PSV (zon dag om 18.00 uur). Voor een geurige, groene en gezellige kerst, zijn wij de gehele week geopend tot 21.00 uur. Zondag gesloten. bloeme ndaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp zoeterwoude/den haag monica wesseling Zoeterwoude krijgt een vol waardig opvolger van de huidi ge burgemeester A. Houdijk, die op 1 februari met pensioen gaat. De opvolging van Houdijk is enkele maanden onzeker ge weest, omdat niet duidelijk was of Zoeterwoude zelfstandig zou blijven. De minister van bin nenlandse zaken heeft, op voor spraak van de Zuid-Hollandse commissaris van de koningin, tot opvolging besloten. Commissaris J. Leemhuis doet hiermee geen uitspraak over de zelfstandigheid van Zoeterwoude, zo laat haar voor lichter J. Distelbrink weten. Maar Zoeterwoude kan niet eindeloos op een kabinets standpunt over herindeling blij ven whchten. Overigens krijgt het dorp tot die tijd toch een waarnemend burgemeester. Leemhuis roept binnenkort de fractievoorzitters bijeen om, in beslotenheid, over deze waarnemer te besluiten. De huidige burgemeester Hou dijk toont zich 'buitengewoon verheugd' over het besluit van het Ministerie. Pagina 15: 'Zoeterwoude moet waakzaam blijven' leiden Voor Arjen Pels Rijcken en Jeroen Harinck is een droom uitgekomen. Beide directeuren van het Leid se bedrijf Certo mogen zich sinds gisteren 'Starter van het Jaar' noemen. Met hun mobiele papiervernietiger won het duo gisteravond de finale van de ondernemerswedstrijd De Leidse Start. „We^noesten er veel voor opgeven, maar onze droom is wel uitgekomen", aldus Harinck. De winnaars gingen 35.000 gulden rijker naar huis. 'Van miljonair tot krantenjongen', kenschetste presentator Tom van 't Hek het besluit van Pels Rijcken en Harinck om 'in het papier te gaan'. Zij zegden goedbetaalde banen als bankier en projectontwikkelaar in Canada op om in Nederland voor zichzelf te beginnen. Inmiddels bestaat het mobiele papiervernietigingsbe- drijf ruim elf maanden en maken ongeveer 160 klanten gebruik van de diensten. Pagina Leiden: 'Gat in de markt aangeboord'. foto loek zuyderduin katwuk peter van der hulst Het Katwijkse Hotel Riche - dat wordt gebruikt als onderkomen voor asielzoekers - voldoet niet aan de strenge eisen voor brandveiligheid. Bovendien wo nen er volgens de normen die de gemeente Katwijk hanteert vijf asielzoekers te veel in het hotel. De gemeente dwingt ei genaar Maison Zen BV in Haar lem daarom voor 3 februari de nodige bouwtechnische maat regelen te nemen. Gebeurt dat niet dan laat de gemeente de werkzaamheden op kosten van koene kerst' or personeel sdrijf in VS tain valley ap ans op een witte kerst in omia is nooit groot, maar de werknemers van het be- Kingston Technology Corp. ountain Valley wordt het gegarandeerd groen. Want •de kleur van de dollar. Tgston, 's werelds grootste kant van computergeheu- technologie, maakte giste ren superbonus bekend, bedrijf verdiende dit jaar rl geld dat er voor de 523 oneelsleden gemiddeld een premie van 75.000 dollar •500 gulden) inzit, •or toekomstige bonussen Kingston nog eens 60 mil- dollar (ruim 100 miljoen m) opzij. Nederlandse werkt als kindermeisje bij premier Netanyahu de eigenaar uitvoeren. Tijdens een onlangs gehou den inspectie in het hotel con stateerden medewerkers van de brandweer en de gemeentelijke afdeling bouwen en milieu dat door de hoteleigenaar aan een aantal voorschriften niet wordt voldaan. Er moeten onder meer deuren worden aangebracht die zelfsluitend én afhankelijk van de plek 30 of 60 minuten brand werend zijn. Een woordvoerster van de ge meente zegt dat na het bekend worden van de gebreken de no dige noodmaatregelen in het pand zijn genomen om de vei ligheid van de bewoners te ver beteren. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,12,13,15 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips8 Uitgaan Het Bachkoor Holland voert het Weihnachtsoratorium uit in de Pieterskerk in Leiden, waarvooreen kortingsbon. Ook reductie op het koffie concert door het Osiris Trio in de Stadsgehoorzaal. Boateng mag twee jaar niet rijden LEIDEN AD VAN KAAM Hij had zich verslapen en daar door de spelersbus gemist. In een ultieme poging om alsnog het vliegtuig te halen, dat hem met Feyenoord naar Moskou moest brengen om daar tegen CSKA te spelen, besloot George Boateng die ochtend zelf maar tot een nummertje 'laagvliegen over de vluchtstrook'. Met minstens 170 kilometer per uur scheurde de verdediger van Feyenoord en de aanvoer der van Jong Oranje op de och tend van 9 september over een afstand van twaalf kilometer langs de file op de" rijksweg A4 richting Schiphol. Het vliegtuig haalde de 21-jarige Ghanese voetballer met Nederlands pas poort nog op het nippertje. Zijn rijbewijs is hij echter voor twee jaar kwijt. Haast of geen haast, profvoetballer of geen profvoet baller; de Leidse kantonrechter mr. Van Leeuwen kende giste ren tijdens de zitting aan het Rapenburg geen enkele cle mentie. Pagina 19: 'Ik kan het me niet permitteren om wedstrijden te missen' tel aviv ad bloemendaal Brie Président is een koninklijke brie, met zorg gemaakt door deskundige maïtres des fromages en gerijpt in speciale kelders in het Champagne- gebied. En als u nu minstens 400 gram Brie Président koopt krijgt u er een Lemniskaat kinderkalen der bij cadeau. Brie Président, natuur of kruiden, vers van het mes of verpakt, 2Q per 100 gram Deze week alleen bij Albert Heijn. oh CORRESPONDENT Nu het overleg met de Palestijnen over Hebron op dood spoor is geraakt, begint het Israëlische parlement zich druk te maken over Corrie, het Nederlandse kindermeisje van premier Benjamin Netanyahu. „De premier moet het goede voor beeld geven", zei gisteren afgevaardigde Ofer Pi- nes van de Arbeiderspartij. „Als hij het aantal buitenlandse werknemers wil verminderen, waarom neemt hij dan een Neder landse in dienst?" En Naomi Chazan van de libe rale Meretz-fractie wilde weten wie Corrie's sala ris betaalt. De premier of het Israëlische volk? De verontwaardigde Knessetleden reageerden op een voorpaginaverhaal van gisteren in het po pulaire dagblad 'Yediot Acharonot', waarin het Is raëlische volk kennis maakt met het Nederlandse kindermeisje, dat al twee maanden in dienst blijkt van de Netanyahu's. Twee van haar voorgangsters hebben na een korte maar heftige dienstperiode hun beklag ge daan in de Israëlische pers. Mevrouw Sarah Neta nyahu wordt in die verhalen afgeschilderd als een hysterische ruziezoekster. Ze zou lijden aan smet vrees en haar personeel uitbuiten. Een uit Zuid- Afrika afkomstige au pair eist via de rechter een bedrag van 25.000 dollar. Volgens 'Yediot' heeft Corrie - haar achternaam wordt niet prijsgegeven - een schriftelijke verkla ring ondertekend waarin staat dat ze niets naar buiten mag brengen van wat er in het huishou den van de Netanyahu's omgaat. Dat zal haar weinig moeite kosten want volgens de woord voerder van de premier gaat het om een soort liefdeswerk. Zeven jaar geleden kwam de niet-joodse Corrie 'uit liefde voor Israël en het Israëlische volk' en 'om ideologische redenen' naar Israël. Ze werkte er in ziekenhuizen, onder behoeftigen en onder nieuwe immigranten. Het beviel haar zo goed dat ze inmiddels een verzoek heeft ingediend om Is raëlisch staatsburger te worden. Postcode: 'Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 90,20) l i automatisch (f. 31,30) Oacceptgiro (f. 91.20) l Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1996 | | pagina 1